PROVINCIAAL NIEUWS Eén waterleidingmaatschappij voor de provincie Zeeland Delware over de pijpleiding van Rotterdam naar Antwerpen POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Krachtproef tussen premier Wilson en ONDER VOORBEHOUD VAN RIJKSSUBSIDIE Naamloze vennootschap van provincie en gemeenten Perspectief voer Terneuzen Huurlingen voor Rhodesië geworven si snoen van pension m gie.' elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee DE VEIJE ZEEUW Drukke dag voor prinses Margriet Terneuzen Axel Middelburg Renesse Retranchement Sluis Vlissingen - AGENDA - 95 AFTERNOON BUILTJES ië? Machinebouw- afdellsig A.W.O. Den Haag sluit F I i 1968 /agina S Maandag 28 oktober wordt een drukke dag voor prinses Mar griet. Zij zal op die dag eerst de officiële opening verrichten van het nieuwe „Koningin Ju- liana-internaat" voor schippers kinderen te Terneuzen en later ook van het nieuwe bejaarden centrum „De Blauwe Hoeve" te Hulst. Kandidaatsexamen Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagde deze week voor het kandidaatsexamen ge schiedenis de heer J. Hamelink te Terneuzgn. Benoeming Met ingang van 1 oktober is de heer R. van Hulst, cultureel ambtenaar van de gemeente Ter neuzen, benoemd tot secretaris van de Amsterdamse kunstraad in de rang van referendaris. Heropening van het gemoderniseerde „Brillenhuis" Niet alleen hebben veel vrien den en goede relaties gisteren in de loop van de dag fraaie bloem stukken gestuurd, gisteravond kwamen velen persoonlijk de heer Meinhardt gelukwensen met de heropening van de ge moderniseerde zaak (Noord straat, Terneuzen) Nadat de heer Meinhardt vier en een half jaar geleden zijn intrek in deze zaak nam, zag hij zich nu genoodzaakt de winkel uit te breiden. Dit is gerealiseerd door het achter de oorspronke lijke winkelruimte gelegen „ate lier" er bij te voegen, zodat de oppervlakte is verdubbeld. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om het inte rieur te moderniseren op een zo danige wijze dat aan de intimi teit van de zaak geen afbreuk werd gedaan. Voor de vele klanten van de heer Meinhardt zal het waar schijnlijk 'n verheugend nieuws zijn te weten dat niet alleen de ruimte, maar ook de collectie aanzienlijk werd uitgebreid. Dit betreft vooral barometers en (studenten) microscopen, terwijl hij zich (zo mogelijk) nog ver der specialiseert in contactlen zen, die steeds meer de „gewo ne" bril vervangen. „Het Frietuusje" aan de Blokken geopend De handeldrijvende midden standers in Terneuzen, die gedu rende vele jaren hun verkoop hadden gebaseerd op de pas serende schippers, hebben de bouw van de nieuwe binnen- vaartsluis geen voordeel ge bracht. Dit ondervond ook de heer J. Tissink (Blokken 16 te Terneuzen) die er, tot rijkswa terstaat de Heerengracht en de oostkolk ging dempen, een bloei ende kruidenierswinkel had, door heel veel schippers gefrequen teerd. „De omzet liep met ongeveer 50 procent terug" was de sombe re conclusie van de heer Tissink, die in ieder geval dit wel van BLOEDPROEF BEWEES HET TEGENDEEL De monteur H. van B. uit Hoo- gerloon had in de buurt van Hulst onder invloed eën auto bestuurd. Nog erger was dat hij tijdens die rit een ongeval had veroorzaakt. Op de weg naar St. Jansteen was bij met een te hoge snelheid uit een bocht gevlogen. Hij beweerde slechts twee bier tjes te hebben gedronken, maar de officier van justitie, mr. Lebrët, zei dat het bloedonderzoek een promillage van 0,9 had uitgewe zen. De eis luidde een week cel straf en een jaar ontzegging. Mr. P. van Empel, de politierechter, veroordeelde Van B. tot een week, benevens negen maanden ontzeg ging- DOORGEREDEN Aan H. K. uit Axel was ten las te gelegd, dat hij in Terneuzen, eveneens onder invloed, met zijn auto een gevel had geramd en daarna was doorgereden. Volgens een getuige van bet voorval zou K. met grote snelheid en enigszins slingerend zijn weggereden. Overeenkomstig de eis veroor deelde de politierechter hem tot 'n week gevangenisstraf en een jaar ontzegging, waarvan drie maan den voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en voorts onder toezicht- stelling van een bureau voor alco holisme. VERZEKERING NIET IN ORDE Eveneens doorgereden J. Z. te Zaamslag na een aanriiding te hebben veroorzaakt. Hii gaf als re den op. dat de verzekering van zijn auto niet geheel in orde was. De officier eiste f 50 hoef" von- de aanriiding en f 100 voor het door- riiden, olus drie maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De polirif-echter legde twee holtes on van 50 en 75 zonder ontzegging. de scheepvaart heeft geleerd: „Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten". Hij hééft zijn bakens verzet. Naast zijn kruidenierszaak die nor maal doorgaat heeft hij het „frietuusje" geopend, een kleine maar aan alle eisen voldoende ruimte waar men frites, ijs, ge haktballen, kip enz. kan kopen. „Er valt nu nog weinig van te zeggen, maar als het zo blijft doorgaan, ben ik dik tevreden", is zijn commentaar. Dit wensen wij deze door de kanaalwerken „gedupeerde" dan ook van harte toe. Automaat geplunderd In de nacht van donderdag op vrijdag werd de sigarettenauto maat van de tabakshandel „De Bokser" vernield. Het geld-me- chanisme en het daarin aanwezi ge geld werd meegenomen. Vandalisme Donderdagnacht hebben van dalen een grote steen gegooid op de glazen koepel van garage Bos in de Burgemeester Geillstraat. De steen kwam op de motorkap van een in de garage staande auto terecht. De auto werd hier door vrij zwaar beschadigd. Burgemeesters van Liverpool en Axel wisselen groeten uit Het is bekend, dat regelmatig groepen schoolkinderen uit En geland bezoeken aan Zeeuws- Vlaanderen brengen. Deze kinderen overnachten dan in de jeugdherberg „Bleye Haghe" te Axel en maken van daar uit verschillende tochten. Een dezer dagen is een groep van vijftig leerlingen van de Rathbone County Primary School uit Liverpool in het stad huis van Axel ontvangen. De gemeentesecretaris, de heer P. G. van den Bosse, die het ge meentebestuur van Axel ver tegenwoordigde, heette de onder wijzers en de leerlingen welkom. Hi.i wees op de banden, die er gelegd zijn tussen de Engelsen en de gemeente Axel, eerst toen hier na de tweede wereldoorlog Engelse militairen gelegerd wa ren en thans door het verblijf van Engelse kinderen in d.e jeugdherberg. Het hoofd van de Rathbone County Primary Schooi had een brief van de lord mayor van Liverpool voor de burgemeester van Axel meegebracht. De lord mayor schreef onder meer, dat hij de uitwisseling van jeugd groepen van onschatbare beteke nis achtte voor een beter weder zijds begrip van de onderling verschillende levenswijze. Hij bracht zijn hartelijke groeten over aan de bevolking van Axel. De heer Van den Bosse ver zocht een antwoordbrief aan de burgemeester van Liverpool te willen meenemen, waarin de waarnemend burgemeester, wet houder M. L. M. Ysebaert, stelde overtuigd te zijn van het belang van dergelijke bezoeken voor de culturele betrekkingen tussen de inwoners van beide landen en voor de algemene ontwikkeling van de jeugd. Dp leerlingen bleven hierna onder het genot van een glaasje limonade nog enige tijd bijeen. Als aandenken werden 'n vaan tje met de Axelse vlag en enkele folders aangeboden. Geen voorrang verleend Vrijdagochtend om 11.15 uur kruiste G. van S. uit Axel met een personenauto het rijwielpad langs de provinciale weg Axel— Terneuzen, nabij de tol. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de van rechts komende brom fietser M. de G. uit Terneuzen, waardoor een botsing ontstond.- Auto en bromfiets werden be schadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Hoger beroep aangetekend De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, mr. Th. Lebret. is in hoger beroep gegaan tegen het vonnis dat deze week werd gewezen in de zaak van de 38-jarige wed. M. V. uit Zierikzee. Deze werd veroor deeld tot negen maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, wegens het doden van haar pas geboren baby. De officier had een straf ge- eist van vier jaar met aftrek van het voorarrest. Zwemmer verdronken Vrijdagmiddag is de 20-jarige J. H. M. A. van Limpt uit Reuvel (N.-Br.) bij het zwemmen in Re- nesse tijdens een sterke ebstroom afgedreven en verdronken. Hij werd nog door omstanders vast gehouden, maar die konden hem niet houden. De heer Van Limpt was met zijn verloofde een dagje in Renesse. Agenda gemeenteraad De gemeenteraad van Retran chement vergadert maandag 29 juh a.s. om 19.30 u. Volgens de agenda zal gespro ken worden over de bouwver ordening. de verordening op de seizoenverblijven, de luchtver ontreiniging, de presentiegelden der raadsleden en de bezoldiging van de secretaris-ontvanger. Hooischuur in brand Donderdagmiddag om kwai-t voor vijf werd de plaatselijke vrijwillige brandweer gealar meerd voor een uitslaande brand in een schuur langs de Brugse vaart en eigendom van de heer J. du Fossé. Doordat het op het ogenblik van de brand zeer druk was in Sluis, had de auto van de brandweer de grootste moeite om zich door de honderden gepar keerde auto's te wringen, maar was niettemin tijdig aanwezig om het gevaar van overslaan naar de Brugstraat te keren. De schuur was gevuld met hooi voor 't vee voeder in de komende winter. Toen enige waterstralen in de vlammenzee werden gespoten, ontstond er een enorme rookont wikkeling. De schade wordt ge schat op een kleine f 2000 en wordt door verzekering gedekt. Oorzaak is vermoedelijk het spe len met vuur door kinderen. Dief van spaarbankboekje gearresteerd De Vlissingse politie heeft de hand gelegd op de 35-jarige J. de J. uit Amsterdam, die deze week op het postkantoor te Hulst 2000 trachtte op te nemen van een gestolen spaarbankboekje. De postambtenaar vertrouwde de zaak niet, maar de Amster- ZATERDAG 27 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Eechtscheiding op z'n Amerikaans". ZONDAG 28 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Kogelregen in Rim- rock"; 5 en 8 uur: „Echtschei ding op z'n Amerikaans". MAANDAG 29 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Kogelregen in Rimrock". DINSDAG 30 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Kogelregen in Rimrock". Gebouw „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. dammer wist zich door een snel le vlucht van arrestatie te ont trekken. Uit het onderzoek is thans ge bleken dat het boekje toebehoort aan de familie V. te Amsterdam bij wie J. de J. enige tijd in woonde. Deze had reeds kans gezien van het spaarbankboekje, waarop in totaal f 12.000 stond, tweemaal ƒ2000 op te nemen, n.l. in Amsterdam en in Vlissin gen. Hij hield de laatste tijd ver blijf in Vlissingen en schijnt een goede bekende van de politie te zijn. Voor het verdere onderzoek is hij inmiddels naar Amsterdam getransporteerd. De Britse regering weigert de eisen in te willigen van 77.000 man buspersoneel, dat met in gang van 12 augustus voor onbe paalde tijd in .staking wil gaan, als het geen opslag krijgt. De mi nister van arbeid, Barbara Castle, legde vrijdag het lagerhuis een regeringsverordening voor, waar bij de bevriezing van de lonen tot het einde van het jaar wordt ver lengd. Hierdoor is een kracht proef begonnen tussen de rege- ring-Wilson en de machtige transportarbeidersbond (1,4 mil joen leden) waar het busperso neel onder valt en die het sta- kingsbesluit bekendmaakte. Wilson zal het moeten opnemen tegen de secretaris-generaal van de bond. Frank Cousins, juist nu diens naaste medewerker Harry Nicholas op de sleutelpost van secretaris-generaal van de labourpartij is benoemd. Het sta- kingsbesluit vormt de eerste uit daging jegens de nieuwe wet op lonen en prijzen in Engeland. Krachtens deze wet kunnen de initiatiefnemers van een staking tot geldboeten van wel 500 pond of gevangenisstraf worden ver oordeeld. De staking van het bus- personeel zou het busverkeer in alle steden van Engeland met uit zondering van Londen verlam men. Gedeputeerde staten van Zee land stellen de provinciale staten voor te besluiten: Onder voorbehoud dat in de on rendabele investeringen ten be hoeve van de watervoorziening in Zeeland, in het verleden gedaan, zodanige -rijkssubsidies zullen wor den verstrekt dat bij een redelijke tariefstelling een sluitende exploi tatie mogelijk zal Zijn, in principe mede te werken aan de totstand koming van één waterleidingbe drijf voor de gehele provincie, daarbij uitgaande van de volgen de punten. a. De nieuwe maatschappij za'. een naamloze vennootschap zijn, waarin naast de provin cie ook de gemeenten partici peren. b. De aandelen van de vennoot schap zullen worden gehouden door de provincie Zeeland voor 40%; de gemeenten Terneuzen en Vlissingen, zijnde recht streeks betrokken bij de indus triewatervoorziening, elk 10%; de overige gemeenten, de pro vincie Noord-Brabant en de daarin gelegen gemeenten, in dien behorend tot het voorzie- ningsgebied van de nieuwe ven nootschap vertegenwoordigen de de drinkwatersector, voor 40%. c. In de raad van commissarissen zullen zowel de provincie a's de gemeenten zoveel mogelijk naar rato van het aandelenbe zit zijn vertegenwoordigd. TOELICHTING VAN G.S. Naar aanleiding van boven staand voorstel schrijft het col lege van G. S. aan de provin ciale staten: In de statenzitting van 22 maart '68 deelden wij o.a. mede, dat de minister van economische zaken ais prealabele voorwaarde voor het vinden van een oplos sing voor de financiële moeilijk heden van de industrie-water voorziening Zeeuws-Vlaanderen stelde, dat één provinciaal water leidingbedrijf voor geheel Zee land zou moeten worden ge vormd. Nadat wij de betrokken water leidingmaatschappijen deze voor waarde deden kennen, ontvingen wij van de zijde van de water- tmm tW PORTE ERCOLE: Prinses Bea trix en prins Claus met Willem- Alexander op liet zonovergoten terras van de koninklijke villa. De havenschepen (wethouder! van Antwerpen, Delwaide, heeft vrijdagmiddag in een vraagge sprek met de Belgische radio ont kend, dat het Antwerpse ge meentebestuur in een brief aan de regering zijn instemming zou betuigen met aanleg van een pijpleiding voor olie van Rotter dam naar Antwerpen. Er is al leen beslist in een brief aan de regering de voor- en nadelen van een oqpleiding t= vermelden, zo zei hij naar aanleiding van be richten van donderdagavond uit Antwerpen. Delwaide gaf overigens toe dat Antwerpen een gemeentelijk» belasting zou wensen in te st°''en op de hoeveelheid olie. di» door de pijpleiding naar de Antwrrpse raffinaderijen zou worden ver voerd als compensatie voor ver lies van havengelden door ver mindering van het verkeer van tankschepen. De Rotterdamse havendirecteur ir. F. Posthuma ziet bij de aanleg van een oliepiinleiding Rotterdam —Antwerpen gunstige perspectie ven voor de industriegebieden Moerdiik, Terneuzen en Vlissin- gen-oost. „Ik zou het toejuichen a'.s er in Terneuzen of in Vlissingen-oost nog eens een olieraffinaderij zou komen", zo zei ir. Posthuma gister middag in een commentaar op de berichten uit Antwerpen over de ^sluitvorming rond deze pijplei ding. Ir. Posthuma wees er nog on dat bet industriegebied Moerdijk no een k-'vsnunt van pijplcid'ngen komt te liggen. oplnnf dnt d° niinlmd'ne Rnt_ ferdamAntwemen «r komt" al dus ir. Posthuma. Hii beoiiferde ook het. nut.ti" effect voor de Rot terdamse haven' een bedrag van jaarl'iks zek-' 5 miljoen gulden aan havengelden". leidingmaatschappij „Midden- Zeeland" voorstellen, die uitzicht gaven op een bedrijf voor de ge hele provincie. Wij vonden hier in aanleiding ons te wenden tot de minister en tot de raad van commissarissen van de waterlei dingmaatschappij Zeeuws-Vlaan deren en van de industriewater voorziening Zeeuws-Vlaanderen. Het verheugt ons te kunnen mededelen, dat de aandeelhou dersvergaderingen van de be trokken N.V.'s de bereidheid hebben uitgesproken mede te werken aan de totstandkoming van één waterleidingbedrijf on der voorwaarden, die onderling weinig verschillen vertonen en die de totstandkoming van één bedrijf niet in de weg staan. De minister liet ons bij brief van 27 juni 1968 weten te kun nen instemmen met onze opvat ting, dat een provinciaal water leidingbedrijf niet behoeft te be tekenen, dat de watervoorzie ning geheel in handen van de provincie is gelegd. Nu, zo schrijven Ged. Staten verder, de voorwaarden aanwe zig schijnen om tot de wenselijk geachte structuur van de water voorziening in onze provincie te komen, achten wij een uitspraak van uw vergadering noodzake lijk. Daarbij zouden wij enkele basispunten willen vastleggen, n.l. ten aanzien van: a. de rechtsvorm van het nieu we bedrijf; b. een participatie van de pro vincie ten bedrage van 40 van het aandelenkapitaal; c. de samenstellmq van de raad van commissarissen. Wat betreft de raad van com missarissen zouden wij willen adviseren geen bindende uit spraak te doen, maar ons enige vrijheid te laten bij het zoeken naar een oplossing, die a^le par tijen kan bevredigen. De. gedachten gaan uit naar een samenstelling zoveel mogeliik naar rato van het aandelenbezit. Wij mogen er nog op wijzen dat uit de brieven van de maat schappijen blijkt, dat overgegaan zal worden tnt de instelling van een begeleidingscommissiev oor d.e^ feitelijke integratie en de coördinatie van het beleid der nog gescheiden bedrijven, voor afgaand aan de juridische tot standkoming van de nieuwe ven nootschap. Definitieve voorstel- '"i zullen wij zo snoedig moge lijk indienen, nadat overeen stemming is bereikt omtrent een gezonde financiële basis waarop het nieuwe bedrijf kan starten. Naar aanleiding van de denk beelden van schepen Delwaide van Antwerpen over een gemeentelijke belasting op per leiding aangevoer de olie, zei ir. Posthuma: „Ik zou het in zijn plaats niet doen". Rot terdam heeft zich, zo vervolgde de havendirecteur, steeds op het standpunt gesteld, dat de haven een dienstverlenend bedrijf is, dat ziin diensten zo goedkoop moge lijk ter beschikking moet stellen. Een belasting zou het voordeel voor de petrochemische industrie goedkopere olie weer ge deeltelijk terugnemen. Over de uitlatingen van de Ant werpse havenschepen rond deze kwestie: zij zijn het bewijs dat de heer Delwaide een uitermate be kwaam onderhandelaar is. Tegenover een A.N.P.-corres- nondent verklaarde Delwaide vrij dagavond nog dat de Antwerpse brief erkent dat aanvoer van ruwe olie via een pijpleiding "oedkopp' is dan via een overslaghaven. F.r zijn echter ook nadelen aan ver bonden en de regering in Brusel zal deze vóór- en nadelen tegen j adviseurs en guerrilladeskundi- elkaar moeten afwegen en een j gen door onafhankeiiike Afri- keuze doen, zo zei hii kaanse staten In België zijn onlangs 80 tot 100 buitenlandse huurlingen ge worven om te vechten voor het regiem van Ian Smith i™ Rhode sië. Dit heeft de Algerijn Moham med Sahnoun. ondersecretaris- generaal van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (O.A.E.) donderdagavond gezegd in een vraaggesprek met het officiële Algerijnse persbureau „A.P.S." Sahnoun zei verder dat kortgele- d°ns tijdens een biieerkomri in Algiers van het uit vertegen woordigers van elf landen be staande bevrijdingscomité van de O.A.E. is besloten tot het be schikbaar stellen van bevrij dingsbewegingen met militaire Het ministerie van financiën deelt mede, dat onder overeen komstige voorwaarden als die van de onlangs uitgegeven 6(4 le ning 196 II een onderhandse ienins burgerlijk pensioenfonds tot een is aangegaan met het algemeen bedrag van 600 miljoen. Voor het bedrag van deze le ning zal de voorinschrijf rekening van het fonds bij 's rijks schat kist op 1 augustus 1968 worden belast. Op de voorinschrijfrekening het fonds in de schatkist heeft ge worden de gelden verantwoord die stort ter deelneming in nog uit te geven staatsleningen. De onder handse lening houdt dus een con solidatie in van een gedeelte van deze gelden en betekent geen nieuw beroep op de kapitaalmarkt. De directie van machinefabriek en ennstructiewefkplaats A.W.O. te Den Haag heeft besloten de machinebouw-afdeling te sluiten. Bij deze sluiting zijn ongeveer 28 werknemers betrokken. Deze maatregel is noodzakelijk, aldus de directie, door het wegvallen van het belangrijkste artikel in deze afdeling, n.l. de volautoma tische vacuumverpakkingsma- chine. De service en levering van onderdelen voor deze machines gaat gewoon door. In de constructieafdeling blij ven ca 60 werknemers werk zaam. Deze afdeling en de kraan- bouw zijn volop van werk voor zien en gezien de voorliggende opdrachten en aanvragen ziet de directie in deze afdelingen de toe komst met optimisme tegemoet. Met de vakverenigingen is over eenstemming bereikt over een af vloeiingsregeling.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3