Presidium van het centrale partij comité in Praag is eensgezind Brutale diefstal in juwelierszaak te Amsterdam MUI Geen overeenstemming tussen Biafra en Nigeria NEDERLAAG VAN DUBCEK TEGEN GESPROKEN RADIO DE K0CK De teruggave van het El Al-vliegtuig Voor een waarde van ƒ150,1 3 gestolen Vuurgevecht in het Jordaandal Tweede hart transplantatie in Groot-Brittannië HET WEER in Algiers de ZATERDAG 27 JULI 1968 21e Jaargang No. 5251 „Onzinnig Generaal Prchlik uit het centrale comité Ernstige problemen Bemanning van Pueblo' wordt niet vrijgelaten Gasverwarming Hooswater Zon- en Maanstanden STRIJD IN BIAFRA Kinder- postzegelgeld voor Biafra en Nigeria Weerbericht JRraak. hQ sÉxmuaamt: ÏEKNHJJEÏI DjMeteur-HoofdredaeteMK I. raas «ie Sa»8« Redactie- en Administratie-adres: Smidgsral Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18; iet.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nnr voormiddag. In Praag deden donderdag avond onbevestigde geruchten de ronde, dat partijleider Dubcek bij een stemming over zijn poli tiek tegenover de Sowjet-Unie in het partijpresidium een neder laag zou hebben geleden. Vol gens een communistische bron was de stemverhouding vijf voor en zes tegen Dubcek. Hoewel deze berichten niet werden bevestigd, bleken zij alarmerend genoeg voor ver scheidene communistische groe peringen in de stad om bijeen te komen en petities naar het communistische hoofdkwartier te zenden, waarin werd aange drongen op steun voor Dubcek en zijn progressieve medestan ders Het presidium kwam bijeen om de voorbereidingen te bespreken voor het in september te houden buitengewone partijcongres. Een door het persbureau Cete- ka verspreid communiqué sprak van een verschuiving in de par tij naar de sinds het aan de lei ding komen van Dubcek inge voerde progressieve denkbeel den. Het communiqué bevatte geen aanwijzingen, die duidden op moeilijkheden voor de partij leider en zijn volgelingen. Het communiqué kondigde een verandering in de politieke lei ding van het leger aan, hetgeen een concessie aan de Sowjet- Unie zou zijn. De berichten dat Dubcek een nederlaag zou hebben geleden, zijn vrijdagochtend door een woordvoerder van het centrale comité in Praag „belachelijk en onzinnig" genoemd. De stemver houding vijf voor en zes tegen was al een onmogelijkheid, daar een van de (progressieve) leden, dr. Josef Spacek, ziek was en daardoor niet op de bijeenkomst tegenwoordig kon zijn. Het pre sidium telt elf leden. I!et presidium van het eentra- Ie partijcomité is eensgezind over de houding die in het komende overleg met het Russische polit- buro za) worden aangenomen, zo deelde de woordvoerder van het Tsjechische centrale comité des gevraagd mee. De door buiten landse persbureaus verspreide berichten over een scheuring in het presidium waren „uit de duim gezogen". Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Na een bijeenkomst van het presidium van het centrum co mité van de Tsjechoslowaakse communistische partij is donder dagavond meegedeeld, dat de af deling van het centrum comité die belast was met het leger en de veiligheid, is opgeheven. Ge neraal Prchlik, hoofd van deze afdeling, zal weer een functie in het leger krijgen. Hij was na de val van Novotny tot hoofd van de afdeling benoemd. De Sow jet-Unie heeft scherpe kritiek geoefend op Prchlik, nadat deze Twee leiders van de internatio nale organisatie van piloten in de burgerluchtvaart, Ola Forsberg en James O'Grady zijn vrijdag uit Parijs naar Algiers vertrokken om te trachten de Israëlische beman ning van het gekaapte El Al-vlieg tuig vrij te krijgen, Forsberg deel de mee dat de organisatie pas maatregelen zal overwegen, nadat zij rapport hebben uitgebracht. In Londen ondertekenden 130 af gevaardigden van alle partijen een motie waarin het kapen van het vliegtuig een „daad van piraterij" genoemd wordt en van de Britse regering wordt geëist op interna tionaal vlak maatregelen te tref fen. Tevens wordt aan de regering had geëist dat het Warschau- pakt organisatorisch moest wor den herzien. Het presidium heeft als voor naamste punt de voorbereiding van het veertiende congres van de partij behandeld, dat op 9 september begint. Na de bijeen komst werd met nadruk ver klaard dat handhaving van de vriendschap met de Sowjet-Unie en het lid blijven van de com munistische beweging de voor naamste opgave van de partij is. De sectie van het leger, vei ligheidsdienst, justitie en open baar ministerie, is opgeheven in het kader van de wijzigingen in het beheer van het centrale comité en zijn werkwijze als nieuwe stap in de verwezenlij king van het programma dat strikte scheiding van de taken van partij en staatsorganen in houdt. De voorzitter van de Slowaak se nationale raad,, Klokoc, zei donderdagavond in een vraagge sprek voor de televisie dat er weliswaar ernstige problemen bestaan tussen de Russische en Tsjechoslowaakse partijen, maar idat hij zich niet kon indenken dat zij het niet eens zouden wor den. (Zie verder pagina 4.) PRAAG: Na een bijeenkomst van het presidium van het centrale comité van dé Tsjechische com munistische partij is donderdag dagavond meegedeeld dat de af deling van het centrale comité de veiligheid, is opgeheven. Ge neraal Prchlik, hoofd van deze afdeling zal weer een functie in het leger krijgen. Hij was na de van van Novotny tot hoofd van deze afdeling benoemd. Warme V tfeof*fc«9 TRNEÜZEN gevraagd haar invloed aan te wen den voor invrijheidstelling van de Kongolese oud-premier Moise Tsjombe, die nog steeds in Alge rije gevangen zit nadat hij vorig jaar aan boord van een Brits vlieg tuig naar Algerije werd ontvoerd. Rond kwart, over -vier vrijdag middag hebben onbekenden een geslaagde greep gedaan in een vitrine van een juwelierswirjkel (W. J. van Pampus) in de Kal- verstraat in Amsterdam. De diefstalbiilkt door een. goed voorbereid complot succes te hebben opgeleverd. Er zijn. vier mannen en twee vrouwen, vermoedelijk buitenlanders, bij betrokken. De buit heeft een verkoopwaarde van 150.000 gul den. Dit gezelschap kwam bij de juwelier binnen. Vier van hen, drie mannen en een vrouw, leid den de aandacht van de verkoop sters af door naar gouden siera den te vragen, met name naar manchetknopen. Terwijl ieder een bezig was deze klanten te helpen, zagen de andere twee kans de deur naar de etalage te openen. Deze twee hebben een mt-gouden armband, bezet met briljanten en baguettes met to tale waarde van 52.500 gulden, een wit-gouden broche met bril janten, negen losse briljanten en 18 gouden ringen gestolen. Op een gegeven moment kuch ten zij luid en dit was voor hun handlangers een teken dat de buit binnen was. In een snelle rush verdwenen alle zes. Toen drong het tot het personeel door wat er was gebeurd en men kon toen pas alarm slaan. De zes vreemdelingen hadden zich in middels gemengd tussen 't druk ke publiek in de Kalverstraat en waren uit het oog verdwenen. De recherche van het bureau Singel kon vrijdagavond nog geen enkel spoor melden. Uiteraard zijn de signalemen ten aan de politie-autoriteiten doorgegeven. In Groot-Brittannië is vr de tweede harttransplantatie in dit land uitgevoerd. Een team onder leiding van de chirurg Donald Ross plantte in het nationale ziekenhuis voor cardiologie in Londen het hart van een verkeersslachtoffer over in de borst van de 48-jarige Regi nald Forde uit Londen. In een medisch bulletin werd meegedeeld dat de patient er voor de operatie zeer ernstig aan toe was. Zijn toestand kan. dit voor ogen houdend, bevredigend worden genoemd. Bij een treffen tussen Israëlische militairen en leden van de Ara bische commando-organisatie Al Fatah zijn vrijdag twee Israëlische officieren, onder wie een brigade commandant en zes Arabieren ge dood. Vier Israëlische soldaten en een Arabier werden gewond, aldus een mededeling van het Israëlische leger over het incident dat zich afspeelde op ongeveer tien km van de Damiabrug over de Jor- daan, dertig kilometer ten noorden van de Dode Zee. Na het geveoht maakten de Is raëliërs automatisch» wapens, gra naten, bazooka's en explosieven buit. Noord-Korea zal „nooit" de be manning van. het opgebrachte spionageschip „Pueblo" vrijlaten, als de Amerikaanse regering niet eerst haar verontschuldigingen aanbiedt en waarborgen ver schaft dat „misdaden" als door deze bemanning bedreven, niet nogmaals gepleegd zullen wor den. Dit heeft de Noordkoreaanse militaire attaché Nam Zoong vrij dag verklaard op een persconfe rentie op de Noordkoreaanse am bassade. UMUHAIA/BIAFRA: Huilend kind op de arm van zijn moeder voor een onderzoek in het zie kenhuis van het Vmuagu vluch telingenkamp. De dokter die het kind onderzocht deelde de moe der mede dat het kind niet meer te helpen was (Op verzoek Unicef: gironummer 7515 Ln.v. Unicef Den Haag). Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswiikstraat 79 TERNEUZEN De voorbereidende vredesbespre kingen tussen Nigeria er» Biafra, die in Niamey worden gehouden, hebben vrijdag niet tot overeen stemming geleid over een aanvoer lijn door de oorlogslinie. President Hamani Diori van Niger zei dat de partijen het slechts eens kon den worden over enige punten van het hulpprogramma. President Diori zei dat de vol gende agenda voor vredesbespre kingen in Adds Abeba door beide partijen is aangenomen: 1. Maatregelen voor een duurza me regeling; 2. Voorwaarden voor stopzetten van de vijandelijkheden; 3. Concrete voorstellen voor het vervoer van de hu'pvoorraden aan de burger-oorlogsslacht offers. Het gesprek over snelle hulp zal worden voortgezet. Aan praktische maatregelen op het menselijk vlak zal voorrang worden gegeven. Overeengekomen is de vredes onderhandelingen in Addis Abeba op of vóór 5 augustus te begin nen. ZATERDAG 27 JULI 1968 Cadzand 2.38 2.58 Breskens 3.03 3.23 Terneuzen 3.39 3.59 Hansweert 4.18 4.38 Walsoorden 4.22 4.42 ZONDAG 28 JULI Breskens 3.41 3.58 Cadzand 3.16 2.33 Terneuzen 4.17 4.34 Hansweert: 4.56 5.13 Walsoorden 5.00 5.17 MAANDAG 2» JULI Cadzand 3.53 5.08 Breskens 4.18 4.33 Terneuzen 4.54 5.09 Hansweert 5.33 5.48 Watsoorden 5.37 5.42 MAAN OP onder op onder juli 27 4.54 20.38 6.46 21.25 28 4.55 20.36 8.06 22.05 29 4.57 20.35 9.27 22.15 30 4.58 20.33 10.48 22.26 31 5.00 20.32 12.11 22.38 De „Stem van Biafra" meldt dat Biafraanse troepen woensdag een krachtige aanval van federale Ni- geriaanse troepen op de stad Onit- sha hebben afgeslagen. Ook in de sector Aba was een federaal of fensief vastgelopen. De intenationale unie voor kinderbescherming (Internatio- DROOG WEER Boven de Britse eilanden hand haaft zich nog steeds een krach tig en omvangrijk gebied van hogeluchtdruk, waarvan een noordelijke uitloper tot aan Noord-Scandinavië reikt. Dit ho- gedrukgebied houdt, boven ons land een noordelijke stroming in stand. Hiermede worden over de Noordzee wolkenvelden aange voerd. Deze losten boven land voor een groot deel op, waarbij het kwik steeg tot 20 a 22 gra den. Aan zee evenwel wisten de wolkenvelden zic'h vrijwel de ge hele dag te handhaven. Mede door de vrij krachtige wind en middagtempera turen van 16 a 17 graden was 't weer daar aan merkelijk onaangenamer dan in het binnenland. In de bestaande weerstoestand komt gedurende het weekeinde geen belangrijke verandering. Het hogedrukgebied zal zich waarschijnlijk nog iets naar het oosten uitbreiden. Op grond daar van wordt droog weer verwacht met vooral landinwaarts over dag flinke zonnige perioden. Het is niet uitgesloten dat ook langs de kust de bewolking wat min der wordt en later mogelijk zelfs grotendeels oplos.t. In het bin nenland zullen de middagtem- peraturen tot iets boven de twin tig graden kunnen oplopen, maar aan zee zullen zij nauwelijks de twintig graden bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot zaterdagavond. Zonnige perioden. Droog weer met flinke zonnige perioden, maar langs de kust aanvankelijk nog wolkenvelden. Merendeels matige noordelijke wind. Max. temperaturen van 13 graden aan zee tot 23 graden in het binnenland. nal Union for Child Welfare) in Genève heeft via de nationale federatie voor kinderbescher ming een dringend beroep ge daan op het Nederlands comité voor kinderpostzegels om steun te verlenen in de noodsituatie, waarin meer dan een half mil joen kinderen in Biafra en Ni geria verkeren. Het Nederlandse comité voor kinderpostzegels heeft besloten, aan de interna tionale unie een bedrag van 100.000 gulden aan te bieden. Deze bijdrage zal worden ge bruikt voor een projekt van het „Save the Children Fund". Dit projekt omvat de uitzending van een medisch team (een arts, drie verpleegsters, een teamleider en een materiaalorganisator) met twee landrovers en voldoende gelden voor de aanschaf van voedsel en medicamenten. Het kinderpostzegelcomité had van de opbrengst van de kinder- postzegelactie-1967 ad vijf mil joen gulden 150.000 gulden ge reserveerd voor buitenlandse projekten. Aan dit bedrag was nog geen definitieve bestemming gegeven, zodat het comité een ton kan schenken voor hulp aan kinderen in Biafra en Nige ria. Naar aanleiding van het kapen van een vliegtuig van El Al, de Is raëlische luchtvaartmaatschappij, onderweg van Rome naar Tel Aviv, heeft de Nederlandse rege ring haar ambasadeur in Algiers opdracht gegeven een demarche te verrichten bij de Algerijnse rege ring en daarbij aan te dringen op spoedige vrijlating van vliegtuig, bemanning en passagiers, aldus een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken. Desgevraagd deelde de woord voerder mee, dat in '63 in Tokio een internationaal verdrag is ge sloten'inzake strafbare feiten, be gaan aan boord van luchtvaartui gen. Hierin wordt het kapen vaal vliegtuigena Is internationaal mis-' drijf gekenmerkt. Dit verdrag, dat! o.m. door Nederland werd gete kend, is tot dusver nog slechts door enkele landen geratificeerd en als gevolg daarvan nog niet inj werking getreden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1