PROVINCIAAL NIEUWS Nederlandse jeugd politiek bewust maken op de scholen BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking Herbegrafenis Nederlandse militairen in Indonesië CUBA-REIS VAN 120 JONGEREN OP SCHIPHOL GESTRAND Liberalen willen drie-partijen- overleg in België Terneuzen Axel Bruinisse Hoek - AGENDA - Schadevergoeding voor Nederlandse immigrant in Australië Goes Ontvluchte gedetineerde snel weer gepakt De ,Ondine" als eerste Travemünde binnengelopen Geannuleerd Gevechten in Nanning Duncan Sandys waarschuwt. Reis al betaald Oorzaak ongeval in KLUVI-foamgar nog onbekend Vrijdag 26 juli 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina ADVOCAAT IN ITALIË GEARRESTEERD IN VERBAND MET AANSLAGEN De Italiaanse politie heeft een 38-jarige Romeinse advocaat ge arresteerd, die er van wordt ver dacht betrokken te zijn geweest bij de aanslagen op de woning van de Russische ambassadeur in Italië en andere gebouwen, waar Russische instanties zijn geves tigd. In het kantoor van de advo caat vond men een compleet wa penarsenaal, waaronder 42 sta ven dynamiet en een machinege weer. 21-jarig meisje aangerand In de naCht van woensdag op donderdag heeft de 23-jarige in woner van St. Jansteen, O. L. J. M. S., in Terneuzen een 21-jarig meisje aangerand. Zij ontmoet ten elkaar in een café in de bin nenstad, waar de man haar vroeg een ritje met zijn auto te maken. Hoewel zij hem slechts opper vlakkig kende, ging zij op het aanbod in. In de auto randde hij haar aan, waarna zij aangifte bij de gemeentepolitie deed. Het meisje heeft S. als de dader her kend. Vandaag wordt riyj op transport naar Middelblstg ge- ïteld. Twee jeugdvakantieweken Het comité voor de jeugd- vakantieweek te Terneuzen is er dit jaar in geslaagd de activitei ten tot twee weken uit te breiden dank zij de medewerking van de algemene stichting voor club- en buurthuiswerk en de interkerke lijke stichting voor jeugd- en volwassenenwerk. Hierdoor kon meer leiding worden ingescha keld, zodat meer plaats kon wor den ingeruimd voor de zelfwerk zaamheid der deelnemers. Er is een zeer gevarieerd pro gramma samengesteld, dat op maandag 29 juli om 9 uur wordt ingeluid met een rolschaatswed- ytrijd aan de Kam. Onnesstraat. Dinsdag 30 juli wordt er ge zwommen. waarna de daarop volgende dagen achtereenvol gens aan de beurt komen atle tiek, zeepkisten maken en zeep- augustus worden de vakantie weken afgesloten met een circus voorstelling op het hoofdveld in het Zuidersportpark. Voor deelneming en inschrijf- kaarten kan de jeugd zich wen den tot de volgende adressen: Marijkestraat 6; Voltastraat 9; Bern. Zweerslaan 32; Crocusstr. 5- Fred, van Eedenstr. 5; Noord straat 1012 en Markt 13. Het adres voor Sluiskil is Bosjesweg Propaedeutisch examen Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het pro paedeutisch examen sociale we tenschappen (sociologie) de heer J. H. van Harn te Axel. Actiecomité sprak met minister Het actiecomité Bruinisse heeft donderdagmiddag een bespreking gevoerd met de minister van verkeer en waterstaat over de gemeenschapsschade die Bruinis se zal lijden in verband met de afsluiting van het Brouwersha- vensehe Gat in het kader van de deltawerken. De minister deelde bet actiecomité mede dat een werkgroep, bestaande uit hoofd ambtenaren van de departemen ten van binnenlandse zaken, van financiën, van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van economische zaken, een onder zoek zal instellen naar de moge lijkheden Bruinisse als gemeen schap schadeloos te stellen voor de te lijden schade. De gedach ten van het actiecomité gaan uit naar het aanleggen van een in dustrieterrein van anderhalf tot twee hectare voor het vestigen van industrie aan diep vaarwa ter. Gemeenteraad vergadert 8 augustus De gemeenteraad van Hoek zal op donderdag 8 augustus a.s. om 19.30 u. in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m, de volgende punten: voorstel tot het benoemen van de heer L. C. Fermont tot waar nemend gemeentesecretaris: voorstel tot het benoemen van de heer L. C. Fermont tot tijde lijk gemeente-ontvanger; verlenen van eervol ontslag aan de badmeesteres, mevr. De Regtde Bruijne; benoemen van een hoofdleid ster aan de openbare kleuter school; het beschikbaar stellen van 'n krediet t.b.v. de aanschaf van leermiddelen voor de openbare school; vaststellen van een verorde ning inzake de invordering van schoolgeld openbaar kleuter onderwijs; voorstel tot het verkopen van een perceeltje grond aan de heer A. Verstraaten te Hoek; bespreking subsidie aan de Terneuzense muziekschool; voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse te Cadzand; voorstel tot het nemen van enkele verkeersmaatregelen; begrotingswijzigingen. ZATERDAG 27 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Eechtscheiding op z'n Amerikaans". ZONDAG 28 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Kogelregen in Rim- rock"; 5 en 8 uur: „Echtschei ding op z'n Amerikaans". MAANDAG 29 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Kogelregen in Rimrock". DINSDAG 30 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Kogelregen in Rimrock". Vertegenwoordigers van de jeugdbeweging „Pluto" in Arn hem, Amersfoort en Utrecht heb ben de minister van onderwijs in «en verzoekschrift met klem ge vraagd de mogelijkheid te over wegen op grote schaal de Neder landse bevolking politiek bewust te maken door middel van poli tieke voorlichting op de scholen. De briefschrijvers zijn van oor deel, dat de huidige stemgerech tigde bevolking te weinig van politiek afweet om met overtui ging een keuze te maken uit de vele richtingen in Nederland. Dit resulteert volgens hen in n on evenredigheid hij verkiezingsuit sla gen, waardoor het predicaat „voisvertegenwoordiging" slechts ten deel is gerechtvaardigd. De Pluto-jongeren achten po litieke voorlichting in het voort gezet onderwijs een eerste ver eiste, wil men de toekomstige generatie doelbewust en politiek gerechtigd laten stemmen. Deze voorlichting dient behalve op de middelbare scholen ook bij het uitgebreid lager onderwijs en op technische-, ambacht- en huis houdscholen te worden gegeven. De leerlingen moeten hun eigen standpunt kunnen vormen zonder dat de onderwijzer de politieke richtingen rangschikt en zodoen de de leerlingen min of meer zijn persoonlijke mening oplegt. Vol gens de Pluto-jongeren moet de huidige stemgerechtigde genera tie worden benaderd door middel van televisie, radio en openbare besprekingen. De 54-jarige Nederlandse immi grant Jan Dirk Wilschut, die als laborant werkzaam was aan de universiteit van Queensland, heeft woensdag door een recht bank in Brisbane een schadever goeding van ruim twee honderd duizend gulden toegewezen ge kregen. Het geding was aanhangig ge maakt tegen de uit Hongarije af komstige Frank Saeber die in de voorstad Sherwood van Brisbane tijdens een burenruzie om een hek de echtgenote van Wildschut doodschoot. Hij trof Jan Wild schut in de rug. Deze is voor zijn leven verlamd en verblijft sinds de schietpartij in april 1966 in een ziekenhuis. Saeber werd indertijd tot levenslange gevangenisstraf oordeeld. 'Kleinere aardbeienproduktie op Zuid-Beveland De produktie van natuuraard- beien is dit jaar op Zuid-Beve land belangrijk achtergebleven bij het vorig jaar. Het grootste deel van de aardbeienproduktie in dit gebied werd aangevoerd op de fruitveiling in Kapelle-Bieze- linge. Het seizoen is nu afgelopen en de totale aanvoer heeft dit jaar bedragen 305 ton. Het vorig jaar bedroeg de aardbeienaan- voer bij deze veiling 533 ton. De gemiddelde prijs was het vorig jaar f 1,21 per kg en deze kwam dit seizoen op 1,51 maar door de lagere kilo-opbrengst daalde de geldelijke opbrengst van ƒ644.733,— in 1967 tot ƒ462.100 dit jaar. In geen jaren is de aard beienproduktie op Zuid-Beve land zo gering geweest als dit seizoen. Na een wilde achtervolging is de Hoogeveense politie er woens dagavond in geslaagd een ont vluchte gedetineerde uit Veen- huizen in de kraag te grijpen. Omstreeks half acht belde de gemeentepolitie van Assen, dat de 28-jarige L. A. de J., afkomstig uit Helmond, uit Veenhuizen was ontvlucht en met een personen auto in zuidelijke richting was gelift. De rijkspolitie uit Beilen slaagde er in de auto met de vluchteling aan te houden in het dorp Fluitenberg bij Hoogeveen. De man werd in de politieauto verhoord, waarna de politie ook nog even sprak met de bestuurder van de personenauto. De gedeti neerde maakte hiervan gebruik om te ontsnappen. De agenten slaagden er niet in de man te ach terhalen. Per mobilofoon vroegen zij assistentie van de gemeente politie van Hoogeveen. Na een felle achtervolging door de wei landen konden ze hem arresteren. De J. is naar Veenhuizen terug gebracht. SAS VAN GENT Geboren: 3 juni. Jean-Christophe C. Husson, Poelstr. 35; 9 juni. Wer ner P. Tak, Molenstr. 4; 10 juni. Agnestine Th. Hofman, Zandstr. 123; 15 juni. Linda L. J. van den Berghe, Nico Uijt den Bogaardstr. SAS VAN GENT Ingekomen personen: G. H. P. Staal, Walstr. 15, van Vlissingen; T. Ranschaert en gezin, Joosten- str. 12, van Axel; W. A. F. Weer- mann, Gentsestr. 13, van St. Jan steen; H. L. M. Hoefeijzers, Schul- penpad 32, van Breda; R. Toers Bijns, Beneluxstr. 55, van Amster dam; P. van Wanrooy en gezin, w.w.kamp Fortstraat, van Bergen op Zoom; J. A. M. M. Lazeroms, en gezin, Beneluxstr. 51, van Breda; E. H. A. De ColuwéKna pen, Julianatsr. 52, van Hasselt (B.); H. Kooy en gezin, Beneluxstr. 53, van Amsterdam; D. A. Bosman en gezin, Annoijstr. 4, van Aker sloot; P. P. Sinack, Burg. Wauters str. 6, van Biervliet; E. L. S. SinackFaes, Burg. Wautersstr. 6, van IJzendijke; C. J. M. Hendriks, Glacisstra. 4, van Arnhem; S. M. M. van Hest, Kloosterlaan 18, van Breda; Wed. E. Y. Eetesonne—De Bruyne en gezin, Tramstr. 21, van Zaamslag; J. M. G, Mohnen en ge zin, Beneluxstr. 17, van Gulpen; F. Toers Bijns—Boyle, Beneluxstr. 55, van Groningen. Vertrokken personen: H. A. T. van Beek, 't Hoge Sas 17, naar 's-Gravenhage; C. H. de Ruiter en gezin, Beneluxstr. 149, naar Ter neuzen; L. H. Aluy en gezin, 't Lage Sas 16, naar Terneuzen; A. de Ligny, 't Hoge Sas 2, naar Duitsland', W. C. Renique en gezin, Westdam 68, naar Moerbeke-Waas (B.); Wed. E. Renique—Acke, Westdam 68, naar Moerbeke-Waas (B.); P. F. A. M. van Zuilen en ge zin, Beneluxstr. 143, naar Terneu zen. Het Amerikaanse jacht „On- dine" is donderdagmorgen als eerste van de drieendertig deel nemers aan de trans-atlantische zeilrace van de Bermuda-eilan den naar Travemünde de haven van laatstgenoemde stad binnen gelopen. Slechts enkele honder den vakantiegangers begroetten in een miezerige regen het snelste schip van deze regatta. Het offi ciële comité van ontvangst, dat het schip niet zo snel had ver wacht, was nog niet gearriveerd. Het 24.5 meter lange jacht heeft de laatste mijlen in een bijzonder hoog tempo afgelegd, aangezien het woensdagmorgen nog pas bij Skagen in het noorden van Jut land was gesignaleerd. De „Ondi- ne", die evenals de andere 32 deelnemende jachten op 3 juli van de Bermuda-eilanden ver trok, had 22 dagen voor de 3500 mijl (6300 km) lange oversteek nodig. Een half uur na de „Ondine" kwam het Nederlandse schip „Stormvogel" de haven van Tra vemünde binnen. Het jacht van Cornelis Bruynzeel heeft prak tisch de gehele race in eerste po sitie gelegen. Het werd echter noordelijk va.i Schotland door de „Ondine" gepasseerd. 13; 22 juni. Patrick L. Heetesonne, Beneluxstr. 112; 27 juni. Sonja E. Ing'hels, Vier Ambachtenstr. 1; Luc M. M. Fermont, Malotauxstr. 7; 30 juni. Barbara C. M. Jonk, Annoij str. 6; Victor L. M. Berkelaar, Vas- systr. 6. Huwelijksaangiften: Francqui P. C. van Laere, van Zelzate (B.), en Antoinette J. G. J. Verbuyt; Willy J. E. Steyaert, en Résia L. M. van den Neste; Tony L. A. De Backer, van Zelzate (B.), en Ria A. van Acker. Overleden: H. de Wagenaere, 67 j., echtg. van A. L. Meyvaert, Kloosterlaan 67; I. C. R. de Ridder, 79 j., echtg. van A. J. Wulffaert, Poelstr. 47; J. A. Schuurbiers, 87 j., wed. van F. Dierickx, Westsluis 5. De stoffelijke resten van vijf voormalige leden van de Neder landse luchtmacht zijn donderdag met militaire eer ter aarde besteld op de Nederlandse oorlogsbegraaf plaats Menteng Poelo in Djakarta. De vijf, kapitein-vlieger W. L. M. J. Mosselman, vlieger J. F. Schef- fer, luitenant-kolonel J. W. Ger- harz. luitenant-kolonel R. E. Jes- surun en korporaal F. Verdam, sneuvelden tussen 1943 en 1949. Hun resten werden als laatste van het kerkhof van de vliegbasis Ha- lim in Perdanakoesoemah bij Dja karta naar Menteng Poelo overge bracht. Voor de kisten van de rouwka pel naar de graven werden gedra gen, legde mevrouw Sehiff, de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur, er bloemen op. Een luchtmachtkorps begeleidde de stoet met treurmuziek en zowel bij het betreden van het voor de lucht macht bestemde terrein als bij het neerlaten van de kisten werden sa luutschoten afgevuurd. Ambassa deur Schiff. vertegenwoordigers van de strijdkrachten, een ver tegenwoordiger van de gouverneur van Djakarta en een hooggeplaatst ambtenaar van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken schepten zand op kisten. Later legden ze kransen bij het lucht machtmonument. Ongeveer zeven tig leden van de Nederlandse ge meenschap in Indonesië woonden de pleohtigheid bij. Het plan is de Nederlandse ge vallenen in Indonesië op een be perkt aantal oorlogsbegraafplaat sen bijeen te brengen. Ongeveer 120 jongeren, meren deels studenten uit Nederland, Italië en Frankrijk, die woensdag van Schiphol naar Cuba wilden vertrekken, zijn op de lucht haven gestrand. Het grootste deel van de jongelui vernam eerst op Schiphol dat de rijks luchtvaartdienst geen toestem ming voor de vlucht had verleend aan de chartermaatschappij „African Safari" uit Bazel, die hen met een chartervliegtuig naar Cuba zou vervoeren. Een woordvoerder van de rijksluchtvaartdienst deelde don derdag desgevraagd mede, dat de chartermaatschappij pas vorige week donderdag een verzoek in diende om de groep van Amster dam naar Cuba te vliegen. Vrij dag reeds deelde de RLD aan de maatschappij mede, dat de groep niet voldeed aan de voorwaarden die Nederland aan dergelijke goedkope groepsreizen stelt. Ook begin deze week heeft de maat schappij de RLD rechtstreeks en via luchtvaartmakelaars bena derd om alsnog toestemming te verkrijgen, alles zonder resul taat. De 120 jonge mensen, die een werk- en studiereis van zes weken naar Cuba widen maken, waren van dit alles niet op de hoogte. Een van hun leiders, de Delftse student Eddy Goldberg (25), hoorde het woensdag voor het eerst, de meesten echter pas toen zij voor het vertrek op Schiphol aankwamen. „Uit medeleven met deze ge dupeerde jongeren" heeft de rijksluchtvaartdienst alsnog toe stemming verleend voor de vlucht, hetgeen niet inhoudt dat de groep nu wel aan de eisen vol doet aldus de woordvoerder van de RLD. Toen de jongelui na vele telefoontjes van hun leiders en schrijver Harry Muisch, die te" ondersteuning van de Cuba-gan gers naar Schiphol was gekomen, De voorzitters van de twee re geringspartijen in België, de chris telijke volkspartij (C.V.P.) en de socialistisehepartij (B.S.P.), heb ben donderdag in Brussel inlei dende besprekingen gevoerd met de voorzitter van de derde z.g. na tionale partij, de liberale P.V.V., die in de oppositie is. Nadat onlangs de vorming van een drie»aariüjensregering was af gestoten op socialistisch verzet, heeft de liberale voorzitter, Van Audenhove, alsnog drie-partijen- overleg voorgesteld waarop men zou moeten proberen een soort nationaal pakt te bereiken voor op lossing van de Belgische taal- en gemeenschapsproblemen. Op de bijeenkomst van donder dag hebben de voorzitters van de C.V.P., en van de B.S.P., Coilard hem nadere uitleg van zijn denk beelden gevraagd. Zij zullen nu aan hun partijbesturen verslag uit brengen, waarna zal worden be slist of in september onderhande lineen kunnen beginnen. C.V.P.-voorzitter Houben ver klaarde na de vergadering, dat niet is gesproken over een eventuële deelneming van de P.V.V. aan de regering. De moeilijkheden waar België voor staat, zijn niet het ge volg van meningsverschillen tus sen de partijen, maar van tegen stellingen tussen Vlamingen, Wa len en Brusselaars, zo merkte hij «p. URK. Aankomst van de UK 245, Fiekeltin de haven van Urk. Op ongeveer 18 mijl ten noorden van Terschelling heeft zich een ontploffing op het vaartuig voor gedaan, nadat akoestisch explo sief veegtuig was opgevist. Eén van de bemanningsleden is om het leven gekomen, de schipper raak te gewond. Zijn zoon heeft een shock opgelopen. In de Chinese stad Nanning is zwaar gevochten tussen twee el kaar bestrijdende groepen rode gardisten, zo valt te lezen in een blad van de rode garde dat men in Hongkong heeft ontvangen. Bij dit gevecht dat veel doden heeft geëist, werd zelfs van artillerie gebruik gemaakt. De strijd ging tussen voor- en tegenstanders van Mao tse-Toeng. eenmaal in het bezit waren van de toestemming, moesten ze op nieuw naar een vliegtuig gaan zoeken. Omdat er oorspronkelijk geen toestemming was, had „African Safari" de vlucht gean nuleerd en de maatschappij bleek woensdagavond geen ander toe stel beschikbaar te hebben. Nadat de jongelui ruim 16 uur in de vertrekhal van Schiphol hadden gebivakkeerd, waren hun vooruitzichten er gisteren weinig rooskleuriger op gewor den. De heer Goldberg was samen met oa.. de heer Mulisch nog druk doende om een charter vliegtuig te vinden. De Britse oud-minister van defensie Duncan Sandys heeft woensdag gewaarschuwd, dat er „strijd en bloedvergieten" zal komen, wanneer de Sowjet-Unie haar poging haar wil aan Tsje- cho-Slowakije op te leggen, door zet. De Tsjechen zullen ongetwij feld worden verpetterd. maar daarmee is de zaak niet beëin digd. De toorn en verontwaardi ging van andere landen zullen niet meer in de hand te houden zijn. „Elke hoop op ontwapening zal vervliegen en het slechter worden van de verhouding tus sen oost en west zou dan heel ge makkelijk kunnen leiden tot een derde wereldoorlog, meent San dys. Hij heeft bij de Britse rege ring aangedrongen op het snel bijenroepen van de veiligheids raad om de kwestie Tsjecho-Slo- wakije te bespreken. De 120 gestrande jongeren heb ben elk een bedrag variërend van 900 tot 1000 gulden betaalt voor de vliegreis naar het ei! and van Fidel Castro. Het totaal bedrag, dat in de buurt van 115.000 gulden zal liggen, is via de organisatie „Cubacabana' in Londen overgemaakt naar de chartermaatschappij in Zwitser land, die de groep zou vervoeren. In het begin van de miduag verklaarde een der leiders, de heer oldberg, dat hij het donder in zag. African Safari" is voi- gens hem nog druk bezig een toe stel van een andere maatschappq te huren om de vlucht te kunnen uitvoeren. Toen geloofden echter weiningen er nog in spoedig naar Cuba te kunnen vertrekken. Lr werd zelfs al voorzichtig geïnioi- meerd of men het geid we] zou terugkrijgen. Een der deelnemers verleide dat er in totaal 1100 jongeren via de organisatie „Cubacabana'' naar Cuba reizen, waarvan het grootste deel al in Cuba is aange komen. Vorige week donderdag en zaterdag zijn er 2 vliegtuigen via Schiphol, waar ook passagiers aan boord werden genomen, naar Cuba vertrokken. De R.L.D, ver klaart dat de maatschappijen dit niet aan de R.L.D. hadden ge meld en zodoende door de mazen van het net zijn geglipt. In _ue komende dagen zullen er aldus een der deelnemers, nog vliegtui gen uit Londen en Parijs ver trekken. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in de K.L.M.- hangar op 29 juni van dit jaar heeft tot nu toe geen enkele aan wijzing opgeleverd, die aanlei ding zou kunnen geven tot wij ziging van de bestaande veilig heidsvoorschriften. Dit deelde de K.L.M.-directie donderdag morgen op de jaarlijkse verga dering van aandeelhouders me de in antwoord op de vraag, of het geen aanbeveling verdiende de brandstoftanks van de vlieg tuigen voordat ze voor onder houd de hangar ingaan, leeg te pompen. Desgevraagd zei de directie ook, dat men het nemen van voorzorgsmaatregelen tegen het kapen van vliegtuigen nog niet in overweging had genomen. „Deze hoogst bedenkelijke zaak houden wij nauwlettend in de gaten", zo verzekerde de direc tie. „Het is echter onmogelijk om in elk vliegtuig een karate-spe cialist te stationeren". De K.L.M. heeft medegedeeld dat zij overweegt op korte ter mijn een DC-8-63 bij te bestel len ter vervanging van de on langs door brand verloren gega- ne DC-8-50. De K.L.M. beschikt thans reeds over drie van deze verlengde DC-8-63 toestellen en had er reeds vier in bestelling.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3