Administratieve verplichtingen voor de nieuwe B.T.W. ZWARE OPGAVE VOOR DE DETAILHANDEL Dr. KEMPNER TEGEN VERJARING VAN OORLOGSMISDADEN Einde prijsregeling vroege aardappelen Sok disirictsraad van Manokwari tegen „vrije keuze" in West-lrian DE JACHT OP DE DOCUMENTEN Het nieuwe bewind in Irak Maandag 29 juli minimumprijsregeling voor appelen en peren BOSCH OPTIEK Pagina 2 DE. VRIJE ZEEUW Vrijdag 26 juli 1968 Wie draagt de B.T.W.? Diverse percentages Te veel afgedragen Schrijf plicht De facturen Tegemoet komingen Gelogen BROOD IN BELGIE DUURDER KABINETSCRISIS IN BOLIVIA HELMA PIT Uit Nederland ontsnapte gevangene in België veroordeeld Drie kinderen ternauwernood uit brandend huis gered BARKEEPER NEERGESTOKEN TE HEEZE Nu de nieuwe belasting op de toegevoegde waarde (B.T.W.) is aangenomen, staat vast dat zij met ingang van 1969 van toepas sing zal zijn. Vooral voor de de tailhandel en de andere onder nemers die door vrijstellingen buiten de oude omzetbelasting bleven, zal de administratie wel enige hoofdbrekens meebrengen. De wet geeft daarover enige voorschriften, zelfs met 'n straf bepaling voor niet-nakoming. Alvorens daarop in te gaan is 't echter nodig de voorziene gang van zaken kort te schetsen, waar hij wij de uitzonderingsregelin- gén voor onroerend goed e.d. buiten beschouwing Jaten. Lanbouwers e.d. vallen buiten de b.t.w., behalve voor zover zij verkiezen wèl als ondernemer te worden aangemertk. De gro tere meer gemechaniseerden met kapitaal-intensieve bedrijven kunnen daarbij belang hebben. De consumenten moeten de b.t.w. dragen, maar zij wordt bij de ondernemer, die goed of dienst levert, geheven. Voldoende zou dus zijn, dat alleen leveringen aan particuliere verbruikers be last waren. Dit wordt echter zó bereikt, dat ook ondernemers, die als ondernemer kopen, de b.t.w. moeten betalen, maar deze weer terug kunnen vragen. Wie als consument koopt, krijgt haar dus niet terug. De aangifte, welke over enig tijdvak moet worden gedaan, bestaat daardoor uit twee delen. In de eerste plaats moet als te betalen worden aangegeven wat bij verkoop is gefactureerd. Daarvan mag worden afgetrok ken wat bij inkoop is betaald, ook wat bij aanschaf van be drijfsmiddelen is voldaan. Ont trekt een ondernemer goederen aan zijn bedrijf voor eigen par ticulier gebruik, dan wordt dat gelijkgesteld met een levering waarover hij moet betalen. Het algemene tarief bedraagt 12 Voor sommige eerste levensbehoeften is er een tarief van 4 terwijl voor andere goederen en diensten de levering buiten beschouwing wordt gela ten, zodat zij zijn vrijgesteld. Wie alle drie groepen goederen verhandelt, zal ze in zijn admi nistratie dus uit elkaar moeten houden. Op facturen aan andere onder nemers moeten de prijs en de daarover verschuldigde b.t.w. apart worden vermeld. Zo zal iedere ondernemer voor zijn in kopen en andere aanschaffingen beschikken over een exacte op gave van de b.t.w. die hij heeft betaald en die hij in aftrek mag brengen. Op facturen aan parti culieren mag hij de b.t.w. apart vermelden, maar hij behoeft dit niet. Het is de ondernemer ech ter verboden, zegt art. 38, aan anderen dan ondernemers en publiekrechtelijke lichamen goe deren en diensten aan te bieden tegen prijzen met zodanige aan duidingen dat de omzetbelasting (de b.t.w.) niet in de prijzen zou zijn begrepen. Kort gezegd: aan de consu ment moeten de prijzen inclusief de b.t.w. worden opgegeven. Overtreding van deze bepaling is een strafbaar feit; de straf is een geldboete van maximaal 5000. Een voorbeeld. Wanneer de ene ondernemer goederen levert aan de andere, b.v. een grossier aan een detaillist, en hij berekent 12 inplaats van 4 dan be taalt de detaillist te veel. Deze kan dan twee kanten op. Hij kan zich tot de grossier wenden met 'het verzoek de factuur te ver beteren, maar hij kan ook 'ge makshalve betalen, want hij krijgt het tooh direct terug, daar hij het gehele 'b.t.w.-bedrag op zijn eerstvolgende aagfite mag aftrekken. De grossier, bij wie het abuis is ontstaan, mag nu echter, wan neer hij dat later ontdekt, niet corrigeren door 4 inplaats van 12 af te dragen. Hij heeft im mers van de detaillist ook 12 ontvangen. Art. 37 bepaalt n.l. in het algemeen, dat hij die op een factuur op enigerlei wijze mel ding maakt van omzetbelasting (zoals de wet ook de nieuwe b.t.w. noemt) welke hij overi gens niet verschuldigd zou zijn, die belasting toch verschuldigd wordt, wanneer hij die factuur uitreikt. Hij moet die belasting in zijn aangifte begrijpen. Deze wat strenge bepaling is wel be grijpelijk; hij int van de ander immers ook dat bedrag en die ander ontvangt het als onderne mer weer terug. Uiteraard kunnen zich nog meer gevallen voordoen, waar over vragen kunnen rijzen, maar deze zullen grotendeels worden beantwoord door de uitvoerings- regelingen welke nog niet be kend zijn. Toegezegd is dat deze zo spoedig mogelijk zullen ver schijnen, waarna van overheids wege voor de nodige voorlichting zal worden gezorgd. Twee administratieve verplich tingen zijn niet aan de minister overgelaten, om in uitvoerings regelingen op te nemen, maar zijn reeds in de wet vermeld. Voor deze twee geldt bij niet- nakoming dezelfde strafbedrei ging als boven genoemd: maxi maal 5000 boete. De eerste staat in art. 34, dat luidt: De ondernemer is gebon den met inachtneming van door onze minister te geven regelen aantekening te houden van de door hem en aan hem verrichte leveringen van goederen en ver leende diensten, alsmede van de in- en uitvoer van goederen. Dus: een inkoop- en een ver koopadministratie, waarover de minister nog nadere regelen mag geven. De tweede in de wet opgeno men verplichting staat in art. 35. Dit 'houdt ten eerste in dat een genummerde en gedagteken de factuur moet worden uitge reikt tussen ondernemers onder ling, vermeldende: a. de dag van levering of dienst verrichting; b. c. namen en adressen van beide ondernemers; d. duidelijke omschrijving van goederen of diensten; e. hoeveelheid der goederen; f. de vergoeding, de prijs; g. de daarover verschuldigde b.t.w. Voorts moet de factuur wor den uitgereikt vóór de 15e dag van de maand na de maand waarin de levering of de dienst wordt verricht. Zijn gehele of gedeeltelijke vooruitbetalingen of termijnen bedongen, dan moe ten voor ieder daarvan aparte facturen vóór het tijdstip van opeisbaarheid worden uitgereikt. Verder, alles nog volgens art. 35, is de ondernemer verplicht ©en dubbele van de uitgereikte factuur te bewaren. Tenslotte opent art. 35 nog de mogelijk heid, dat de minister in bepaal de gevallen of groepen van ge vallen ontheffingen verleent van deze verplichtingen. Bij de parlementaire behande ling van de wet is wel gebleken, dat men zich allerwege realiseert dat de genoemde verplichtingen in sommige gevallen zeer be zwaarlijk kunnen zijn. Toch zal het duidelijk zijn dat de nako ming vereist is voor een goede functioneren der heffing. Ter tegemoetkoming zijn er behalve de slotbepaling van art. 35 nog twee punten gesteld, n.l. een financiële tegemoetkoming voor kleine ondernemers en ont heffing van de administratieve verplichting voor de allerklein ste. Ook is de landbouwregeling hiertoe te rekenen. Hierop ko men wij nader terug. Donderdagmorgen heeft in het Anne Frankhuis in Amsterdam dr. Robert M. W. Kempner een toelichting gegeven op zijn on langs verschenen boek „Edith Stein und Anne Frank", waarin het naziproces tegen Harster, Zopf en Slottke wordt behan deld. Dr. Kempner, die na de op komst van Hitier naar Amerika is geëmigreerd, was als plaats vervangend officier van justitie van de Verenigde Staten bij de processen tegen oorlogsmisdadi gers in Neurenberg. Hij houdt zich nu al 38 jaar bezig met de nazi-misdaden. Het is volgens hem nog steeds noodzakelijk te wijzen op het gevaar van 't door werken van het nazisme. Dr. Kempner zei een tegen stander te zijn van de verjaring van de oorlogsmisdaden. Niet omdat hij het belangrijk vindt dat de betreffende gevangen zit of niet, maar omdat de kans op vervolging als een zwaard van Damocles boven het hoofd moet blijven hangen. „Anders krijgen we twee soorten van moorde naars", zei dr. Kempner, „de ge slaagde moordenaars, die niet gepakt zijn -en zich na verjaring vrijuit kunnen bewegen en de mislukte moordenaars, die zo stom zijn geweest zich te laten pakken". In dit verband wees hij op de gevluchte nazi's die zich in Zuid-Amerika bevinden. Het al of niet schuldig zijn aan de vernietiging van Joden hangt voor dr. Kempner af van de vraag, of de aangeklaagde het wèl of niet heeft „gewusst". Hij was het er mee eens dat dit moeilijk is en dat er veel wordt gelogen. Zo vertelde hij dat alle generaals en veldmaarschalken van Hitier bij het proces in Neu renberg hebben verklaard dat zij niets van de Jodenvervolging wisten. Maar het is dr. Kemp ner bekend dat in januari 1944 Himmler een nog niet bekende redevoering heeft gehouden over de vernietiging van de Joden, waarvoor alle generaals en ad miraals waren uitgenodigd. Slechts twee of drie van de toen 200 aanwezigen hebben niet geklapt. Dat de Jodenvervolging in Nederland nog altijd een grote rol speelt bij de nazi-processen in Duitsland, blijkt volgens dr. Kempner uit het begin volgend jaar te houden proces tegen Horst Wagner, die daarbij een rol heeft gespeeld. Het brood wordt in België vol gende maand duurder. De ver hoging, die ingaat op 15 augustus, beloopt een halve franc (3% ct.) voor z.g. huishoudbrood van 1 kg en fantasiebrood van 900 gram, zo heeft het kernkabinet van eco nomische en sociale coördinatie beslist. BARNEVELD. Bij de heer C. J. Woudenberg in Voorthuizen heeft een koe het leven geschonken aan een vierling, twee vaars- en twee stier kalveren. Een geboorte van een kalvervierling komt zeer zel den voor. Op 27 juli eindigt de periode, waarin voor het produkt vroege aardappelen op de Nederlandse uitgaande van 't centraal bureau veilingen een prijsregeling geldt, van de tuinbouwveilingen. Sinds het begin van het seizoen heeft voor dit produkt een op- houdprijs gegolden. Deze lag de laatste weken op 12 cent per kg. Na 27 juli komt deze te vervallen en mogen de aardappelen weer voor elke prijs worden verkocht. De prijs van de middelkwali teit ligt de laatste tijd tussen 12 en 15 cent per kg. De grote maten aardappelen noteren rond en iets boven 20 cent per kg. Vooral op de Thoolse veilingen en in Noord-Holland is een ruim aan bod van aardappelen. In Bolivia is donderdag een kabinetscrisis ontstaan door het besluit van de sociaal-democra tische partij twee van haar leden de minister van buitenlandse zaken Tomas Guillermo Elio en Mario Estensorro, minister voor cultuur, voorlichting en toeris me uit het kabinet terug te trekken. De districtsraad van Mano kwari in West-lrian heeft zich tegen de voorgestelde uitvoering van de „daad van vrije keuze" volgend jaar uitgesproken, zo is in Djakarta bekendgemaakt. Vol gens de raad was het niet nodig een onderzoek in te stellen naar de wensen van de bevolking voor haar toekomstige status, daar de trouw van de Westiria- nezen aan Indonesië al vaststond. Begin vorig jaar was Mano kwari het doelwit van een aan val van een groep rebellen. Een paar weken geleden werd mee gedeeld dat Indonesische troepen een groep opstandelingen onder leiding van leden van de „bewe ging Vrij-Papoea" buiten ge vecht hadden gesteld. De vertegenwoordigende raad van West-lrian en de districts raad van Sorong hadden zich al eerder tegen de „vrije keuze" gekant. Zondag j.l. verklaarde een organisatie op Biak (een be weging die zegt de onafhanke lijkheidsproclamatie van 17 aug. 1945 te Verdedigen), dat West- lrian al een integrerend'deel van Indonesië is en dat daarom geen volksstemming hoeft te worden gehouden. Het persbureau Antara meldde woensdag, dat de Indonesische onafhankelijkheidsdag de ko mende maand in West-lrian zal Als U naar 'n feestje gaat, draagt U dan een party, montuur met ontspiegelde glazen. Beelqschoon, Me vrouw! Komt U eens kij ken naar onze kollektie? Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlenzenspecialist Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat 3 Telefoon 01140—2327 door Mr. Berjawit 6) Helma bleef ernstig. Pit keek dromerig naar de blauwe lucht. Ze had hem kunnen schoppen. „En wat moet ik dan doen?" vroeg ze. Nu, natuurlijk de verhoren note ren. En mee helpen lijsten opstel len van verdachten. En uitnodigin gen richten tot personen, die we graag willen ondervragen. En na tuurlijk ook helpen bij het opstel en van de vragenlijsten." Helma wierp tegen; „Maar be moeilijken we dan niet het werk van de politie. Al die amateurs voor hun benen; dat kan hoogstens verwarring zaaien". „Maar we helpen toch. En we zullen die inspecteur echt wel z'n gang laten gaan", protesteerde het dametje. „Nee, heus, 't kan zo in teressant worden". „Gaat m'n salaris weer in", vroeg Helma met een onbewogen gezicht aan Pit. „U zet me toch aan het werk nietwaar. En dat in m'n vakantie". „Och kindje", schrok de echtge note van de ou-baas. „Zo moet je dat niet zien; 't is ook maar een beetje een spelletje, zoals kwartet ten. Daar moet je ook raden en goed onthouden". Pit verslikte zich hoorbaar. „Spelletje zei u", kwam nu de ironische jongeman. „Spelletje; om de drommel niet. We gaan ernstig vergaderen. Ik zou willen voorstei len elke morgen om 10 uur. En dan de taken verdelen; en 's avonds om 7 uur rapport uitbren gen en nieuwe richtlijnen opstel len. Dat is een serieuze zaak. Als we niet vlug zijn kan de dief wel de benen hebben genomen". Helma keek strak naar Pit, die met een onschuldig en zonnig ge zicht opmerkte dat het een eer moest zijn secretaresse van zo'n cercle te zijn geworden. En dat Helma niet te materialistisch moest zijn. Helma zei braaf, dat ze het werk zou doen. Op hun kamers teruggekeerd de ontsnapping was minder een voudig geweest dan vorige malen vroeg ze: „Welk spel spelen we eigenlijk Pit? Moet ik met die hal ve garen werkelijk een deel van m'n vakantie bederven?" „Lieverd", zei Pit, „lieverd, jij' wilde toch dat we de inspecteur gingen helpen. Ik kan me geen openhartiger kletscollege voorstel len dan deze idiote cercle. Maar toch, er kon wel eens iets uitko men. Al was het aleen maar door dat ik je af en toe enkele vraagjes voor een paar lieden kan influiste ren. En bovendien, je bent het oor van de politie. Als ze in ernst be ginnen de hotelgasten binnenste buiten te keren en hun doopceel te lichten, buiten de politie om, dan kon je nog wel eens op vreemde dingen stuiten". „Maar gaat de politie met deze gang van zaken wel akkoord", twijfelde Helma. „Dat zal wel niet", veronderstel de Pit. „Tenminste niet in normale gevallen. Maar die inspecteur zal er geen last van hebben, misschien voordeel. En die chef van hem zal er weinig tegen doen, want dan maakt hij de pensiongasten en dus de V.V.V. boos, als ik tenminste de sfeer in dit dorpje goed heb aangevoeld. En dan nog, de hote liers en het personeel zijn een beetje onderworpen aan de sociale ladder, om het maar zo uit te druk ken, dat wil zeggen: de gast staat hoog genoteerd." Helma zuchtte en zei: „Daar gaat onze vakantie Pit „Oh, önlogica, uw naam is vrouw", declameerde de detective. „Dat heb ik vanmorgen tien keer gezegd en toen heb je me uitge scholden voor vadsige dikzak". „En wat gaat meneer zelve doen", vroeg Helma. „Meneer gaat zijn eigen wijze gang", lachte Pit. „Ik wil eens met de haute finance praten, oftewel met meneer de notaris. Er is na melijk inmiddels een uitnodiging voor ons gekomen, voor morgen avond, zoals de inspecteur al wist. Ik heb dus een reden om te bellen. Ik vraag zo belet voor een half zakelijk, half privé praatje". „Hoe laat wil je dat gesprek hebben?" „Ik bel direct op en wil voor stellen zo tegen half drie vanmid dag. Bij meneer thuis, 't Is dan vanzelf min of meer onder ons, want het kantoor is deze week, wegens vakantie, gesloten". „Kunnen we vóór die tijd nog niet even gaan zwemmen", stelde Helma voor. „Anders begint die ouwe juffrouw me weer aan te vallen. Wat een mens hé?" ,,'k Weet het nog niet zo zeker", aarzelde Pit bij zijn beoordeling, „maar akkoord, we gaan zwem men. Onze laatste vrije uren, jouw schuld!" (Wordt vervolgd) worden gevierd onder de leuze „de overwinning van Trikora" (oud-president Soekarno's drie ledig bevel tijdens Indonesië's confrontatie jegens Nederland over westelijk Nieuw-Guinea). De nieuwe Iraakse premier, Raz- zak el Nayef, heeft woensdag de grote lijnen van zijn politiek uit eengezet. Er zullen vrije verkiezin gen worden voorbereid, maar de politieke partijen zullen niet on middellijk terugkomen. Ten aan zien van de Koerden werkt de re gering aan een nieuw plan. Wat Palestina betreft zei de premier dat Irak zijn leger voorbereidt op doelmatig optreden in de „komen de slag". Ook voor de oliewinning is een nieuw plan uitgewerkt, dat de be langen van het land dient en de inkomsten verhoogt. Irak zal zich aan alle met het buitenland gesloten overeenkoms ten houden en met de Sowjet-Unie goede betrekkingen onderhouden. Herstel van de diplomatieke be trekkingen met de V.S., die in juni 1967 werden verbroken, vond de premier voorbarig. Het zal afhan gen van de politiek die Washing ton ten aanzien van „onze zaak" gaat volgen, zei hij. De 35-jarige Amsterdammer H. B., die in 1959 in Nederland tot 15 jaar werd veroordeeld en die in mei j.l. ntsnapte tijdens overbrenging van Groningen naar Eindhoven, is woensdag in Antwerpen wegens diefstallen veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf (waarvan zes maanden voorwaardelijk) en duizend francs boete (dat is 71.50 gulden). H. B. was in Nederland veroor deeld omdat hij een slagerszoon uit Harderwijk bij een poging diens auto te stellen met pistool schoten zodanig verwondde, dat de man blijvend invalide geraak te. Na een aantal jaren van zijn straf te hebben uitgezeten, werd hij overgebracht naar een psy chiatrische inrichting in Eindho ven en vervolgens naar Gronin gen. Op de terugreis naar Eind hoven wist bij te ontsnappen en naar België te ontkomen. Hij liep kort daarna in Antwer pen tegen de lamp. Na een kleine diefstal in een warenhuis geraak te hij op straat in paniek en zette het op een lopen, toen hij twee niets vermoedende politiemannen zag, die voor alle zekerheid een achtervolging inzetten en hem grepen. Hij baarde bij.de rechtszitting in Antwerpen enig' opzien-," ai- dus de verslagen in Belgische kranten, toen hij om een lange gevangenisstraf vroeg, omdat hij vreesde bij uitlevering naar Nederland weer naar een psy chiatrische inrichting te moe ten. Maandag 29 juli treedt op de Ne derlandse veilingen een nieuwe minimumprijsregeling voor appe len in werking. Deze is vastge steld door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen en geldt voor alle aangesloten vei lingen. De minimumprijs voor appelen is vastgesteld op 15,per 100 kg, maar voor rode appelen be draagt deze 10,per 100 kg. Tot de rode appelen worden gerekend de rassen „stark ear liest", perzikrode zomerappel, zi geunerin, sterappel, jonathan, De brandweer van Den Bosch -heeft donderdagmorgen met grote moeite drie kinderen van het gezin Sluiters uit hun bran dende woning aan de Vogelstraat gered. Twee andere kinderen van het gezin waren reeds met nun moeder naar buiten gevlucht. De vader was niet thuis. De brandweermannen zijn via ladders de eerste etage binnen gegaan, gewapend met perslucht maskers en natgespoten door hun collega's. Zij brachten eerst twee kinderen 'naar' beneden maar hoorden toen dat er nog een kind werd vermist. Opnieuw gingen zij het fél brandende huis binnen, waarna zij ook dit kind wisten te redden. De kinderen werden met kunstmatige ademhaling weer bij kennis gebracht. Op een van hen moest ook hartmassage worden toegepast. Van dit kind is nog niet zeker of het buiten gevaar is. De brand brak omstreeks acht uur uit in de keuken. De moeder rende met twee kinderen gillend naar buiten. Buren trachtten in eerste instantie naar boven te gaan, maar moesten hun pogin gen na het oplopen van brand wonden opgeven. keuleman, koningsrood, „lents rood" en „rode klumpke". Het vorig jaar was de ophoud- prijs voor alle rassen 15,per 100 kg. Appelen die niet voor de minimumprijs kunnen worden verkocht, moeten voor de indus trie worden geveild. Daarbij geldt dan een minimumprijs van ƒ6,per 100 kg. Het vorig jaar was de minimum-prijs voor in dustrie-appelen 10,per 100 kg. De teler krijgt bij doordraai voor consumptie uitbetaald de, prijs die de industrie betaalt en draait het produkt ook op 6, per 100 kg nog door, dan wordt het uit de markt genomen en krijgt de teler geen vergoeding. Het vorig jaar kreeg de teler bij het uit de markt nemen een ver goeding van 8,per 100 kg. Er zal dit jaar een heffing ver schuldigd zijn van 0,40 per 100 kg. Voor peren geldt een mini mumprijs van 6,per 100 kg en van 3,per 100 kg voor de in dustrie. Ook voor peren die door draaien en uit de markt moeten worden genomen, krijgt de teler geen vergoeding. Er is over peren geen heffing verschuldigd dit seizoen. De barkeeper van café „De Blokhut" te Heeze is woensdag avond omstreeks half tien door een klant neergestoken. Het slachtoffer, wiens initialen J. van S. luiden, moest met steekwon den in de zij en in een been in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij verkeert niet in levensgevaar. De dader, de 26-jarige bouw vakker G. G. uit Heeze. is inge sloten. Aan de steekpartij was 'n woordenwisseling over het al dan niet te hard spelen van de jukebox voorafgegaan. Het ge bruikte wapen was een knipmes.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2