Besprekingen met de Russen zullen zeer moeilijk zijn Bijeenkomst van Russen en Tsjechen Minister Luns sprak in Jeruzalem met Abba Eban AKKOORD PIJPLEIDING ROTTERDAM- KOSYGIN EN PODGORNY NOG AKKOORD NIGERIA-BIAFRA OVER AFBAKENING LANDCORRIDOR GEB00RTENREGELING? President Nasser van Egypte is ziek HET WEER VRIJDAG 20 JULI 1968 21e Jaargang No. 5250 I-asten ruim 70 mlMoen gulden Kosygin nog in Mosku In het diepste geheim Niet-inmenging Onder de indruk Goede naam Geen herhaling van Hongarije Vliegtuigroof Ontploffing in fabriek bij Antwerpen Israël vraagt bemiddeling Frankrijk Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht frank. bij abana*m«ttt: 1ÏSRÏSTËÜ2ËÏB Direeteur-Hoofêé-edacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,—- Der kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummer* 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18; et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het Tsjechoslowaakse vak- öondsblad „Prace" heeft alle „progressieven die een rol spe len in het politieke, culturele en wetenschappelijke leven van de wereld", een beroep gedaan steun te betuigen aan de Tsjechoslo waakse leiders die bij hun ko mende overleg' met de Russen i rekening moetën houden met 'n „barse herhaling van de eisen, reeds vervat in de brief van de vijf Oosteuropese landen uit War schau." Het blad verwacht dan ook dat de besprekingen met de Russen zeer moeilijk zullen verlopen. Inmiddels hebben de Russen bekendgemaakt dat zij luchtver- Een speciale commissie van de Antwerpse gemeenteraad heeft donderdag op een vergadering met het college van burgemeester en wethouders een brief aan de re gering in Brussel goedgekeurd waarin'het 'gemeentebestuur, naar verluidt, akkoord gaat met aanle, van een pijpleiding voor ruwe olie van Rotterdam naar Antwerpen. Plannen voor zo'n pijpleiding zijn vorig iaar opgesteld door drie olie-maatschappijen ter bevoorra ding van hun raffinaderijen in het Antwerpse havengebied dat niet voor mammoet-tankers bereikbaar is of kan worden gemaakt. De Belgische eerste minister, Eyskens zond eind vorige week het Antwerpse gemeentebestuur een brief met een aantal vragen over deze plannen, waarop hij een antwoord wilde hebben alvorens de regering een beslissing zou ne men. In Antwerpen verluidde don derdagavond dat het gemeentebe stuur had besloten in te stemmen met aanleg van een olie-leiding naar Rotterdam, doch dat het hef fing van een sneciale belasting wenst op de olie die door deze pijpleiding naar Antwerpen zal vloeien. Men verwacht namelijk dat de aanleg van de pijpleiding financieel nadelig zal zijn vanwege vermindering van de inkomsten uit havengelden en behandeling van tankschepen. De belasting zou 3 tot 4 miljoen gulden per jaar moeten opbrengen om de geraam de derving van inkomsten uit het Antwerpse havenverkeer goed te maken. dedigingsoefeningen op grote schaal houden. Deze oefeningen vallen samen met de „achterhoe de-manoeuvres" die de Russen op het ogenblik houden in een groot gebied in het westen van de Sowj et-Unie, het grensgebied met Tsjecho-Slowakije inbegre pen. „Nepszabadsag", het blad van de Hongaarse communistische partij, heeft kritiek uitgeoefend op de leiders in Praag. Het blad meent dat „de eenheid rond de Tsjechoslowaakse leiders in feite slechts gericht is tegen de vijf zusterpartijen en in het bijzon der tegen de communistische par tij van de Sowjet-Unie". Maar, aldus „Nepszabadsag", als de Tsjechoslowaken niet met ons willen verder gaan, met wie wil len zij dit dan wèl? Het gaat in Tsjecho-Slowakije om het recht se gevaar, dat men in Praag niet ziet of niet wil zien. Onze hou ding tegenover Tsjecho-Slowa kije is in principe ongewijzigd gebleven. Niet ons standpunt is veranderd, maar de toestand in Tsjecho-Slowakije, zo besluit het blad. Tass meldt dat premier Kosy- ging der Sowjet-Unie donderdag de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse handel, Vaclav Vales, op het Kremlin heeft ont vangen. De berichten dat het hele polit bureau van de Russische commu nistische partij naar Tsjecho-Slo wakije was vertrokken, zijn dus kennelijk onjuist. De gesprekken tussen de lei ders van beide landen zullen waarschijnlijk in het grootste ge heim in Slowakije worden gehou den. Journalisten zullen er niet bij zijn. De wereld volgt de ge beurtenissen met argus-ogen. In Moskou hebben de meeste am bassadeurs hun vakantie uitge steld. De diplomatieke missies zijn voltalig aanwezig. „Een breuk met de Sowjet-Unie is onvoorstelbaar en zou voor al len een ramp betekenen. Ons land is een socialistisch land en wil dat blijven", zei de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jan Pudlak, tijdens zijn bezoek aan Rome. „Zemedelske Noviny", een krant in Praag, vindt het feit dat de Russen naar Tsjecho-Slo wakije komen, realistisch en redelijk. Men moet er niet op rekenen dat de ondertekenaars van de brief van Warschau van gedach ten veranderd zijn, maar door hun komst wordt de hoop gewekt dat het geschil op basis van niet- inmenging en eerbiediging van de souvereiniteit zal worden ge regeld. De meeste bladen in de hoofdstad schrijven over twee onderwerpen, de veiligheid aan de grens en -het feit dat het land zich als één man achter zijn lei ders heeft geschaard. De Russische eis voor het lege ren van troepen aan de westelijke grens wordt algemeen verwor pen. Het is daar rustig en een der gelijke buitengewone maatregel wordt door niets gerechtvaar digd. „Prace" betreurt dat men het Russische volk wil doen gelo ven, dat Tsjecho-Slowakije zich in gevaar bevindt, dat er een con tra-revolutie zou zjjn uitgebro ken en het westen zich in de zaak zou mengen. Van de buitenlandse eenheden die aan de manoeuvres van het Pakt van Warschau hebben deel genomen zijn nog slechts twee ge motoriseerde regimenten, in totaal ongeveer 4.000 militairen, op Tsjechoslowaaks grondgebied. Dat is uit betrouwbare bron in de Tsjechische hoofdstad vernomen. Deze troepen zouden zich in het gebied van Zilina in Slowakije be vinden en er voorlopig ook blijven. Bovendien wordt de komende dagen de doortocht verwacht van Russische troepen uit de Oekraine, die de troepen in Oost-Duitsland gaan aflossen. Dit wordt in het kader van het Pakt van Warschau TEL AV1V: Minister Luns tijdens de lunch met leiders ven de S.D. E.-Nehemia kibboets in Opper- Galilei, waar zich vele Neder landse immigranten hebben ge vestigd. De lasten van de aanleg van de pijpleiding, die in 1971 gereed zou kunnen zijn, worden geraamd op ruim 70 miljoen gulden. Deze zouden geheel door de betrokken olie-maatschappijen betaald moe ten worden. In de brief aan premier Eys kens zou het Antwerpse gemeen tebestuur toegeven dat olietoevoer via een pijpleiding van Rotterdam naar Antwerpen heel wat goedko per is dan aanvoer met mammoet tankers tot bijvoorbeeld Le Havre en vervoer na overslag dan met kleinere tankschepen naar Antwer pen, zoals eerder is opgesteld. Nigeriaanse en Biafraanse afge- in de hoofdstad van Niger, Niamey, vaardigden hebben woensdagavond overeenstemming bereikt over de afbakening van de landcorridor, waarlangs voedsel en medicijnen naar de hongerende bevolking van Biafra moeten worden gebracht. Een commissie ad hoe kwam tot de volgende besluiten: 1. De corridor komt op voorstel van het federale bewind te lopen van de vroegere Biafraan se hoofdstad Enoegoe (nu in federale handen) naar het 150 km oostelijker gelegen Ogojola; 2. De corridor wordt gedemilita riseerd over vijf tot acht km aan weerszijden van de weg Enoegoe*=Ogojola; 3. De corridor komt onder toe zicht van burgerwaarnemers uit de zes landen, die zitting hebben in de commissie-Nigeria van de organisatie van Afri kaanse eenheid: Niger, Kongo- Kinsjasa, Ethiopië, Liberia, Ghana en Kameroen. Overigens moeten nog twee wensen van de Biafranen door de commissie ad hoe, daarna door de voltallige delegaties behandeld worden. Biafra wil dat het waar nemerskorps wordt uitgebreid met vertegenwoordigers van de vier landen die Biafra hebben erkend, n.l. Ivoorkust, Gabon, Zambia en Tanzania en wenst tevens demili- tarisatie van het vliegveld van Enoegoe voor instelling van een luchtbrug naast de landcorridor. Minister Luns heeft donderdag morgen in Jeruzalem een gesprek met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, gehad. Na afloop van dit onder houd, dat niet op de agenda stond, zei minister Luns dat hij met de Israëlische leiders van gedachten heeft gewisseld over de toestand in het midden-oosten en dat hij zijn indrukken zal weeargeven aan zijn Nederlandse collega's. Bij het overleg was ook gespro ken over het incident met het Israëlische vliegtuig. Minister Luns sprak in dit verband van een „ernstig incident". Hij noem de het kapen van dit toestel een onwettige daad die men niet moet aanvaarden. Minister Luns ver klaarde nog steeds te hopen op een regeling van het geschil in het midden-oosten door bemid deling van Gunnar Jarring, de speciale afgezant van de volke renorganisatie, en op basis van de in november door de veiligheids raad aanvaarde resolutie, die zo wel door Israël als de Arabische landen wordt beschouwd als een kader voor een permanente rege ling. Bij het overleg was ook van gedachten gewisseld over Israëls betrekkingen met de E.E.G. Ne derland, aldus de minister, steunt Israëls aanvraag voor speciale regelingen met de E.E.G. Minister Luns betreurde het feit dat de verklaringen die som mige Arabische leiders in het openbaar afleggen, in strijd zijn met de uitlatingen die ze in ge sprekken met diplomaten doen. „Het is jamer dat hun openbare uitspraken niet vallen te rijmen met wat ze privé zeggen. Dat maakt de zaak bepaald niet een voudiger", zei hij, toen hem om commentaar werd gevraagd op de jongste toespraak van presi dent Nasser in het licht van zijn recente ontmoeting met de Egyp tische president. Minister Luns is donderdag avond op Schiphol teruggekeerd van zijn vierdaagse reis naar Is raël. Tijdens een persconferentie gaf de minister enige indrukken van zijn bezoek aan dat land. Hij zei dat de leden van zijn delegatie en hij onder de indruk zijn gekomen van hetgeen er in 20 jaar in dat land is gebeurd. Hij noemde het feit dat de be volking vervijfvoudigd is, de mo derne steden, wegen en fabrie ken. Verder zei hij dat de in het noorden van het land tussen Sy rië en Libanon door de Neder landers gestichte kibboets Sedeh Nehenia een enorme indruk heeft gemaakt. 25 jaar geleden was het een woestenij, alleen be reikbaar per kameel of per ezel, die nu, aldus de heer Luns, „is herschapen in een lusthof". Hij had geconstateerd dat Ne derland een goede naam heeft in Israël. Het programma, dat was opgesteld om de Nederlan ders iets van het land te laten zien, zat goed in elkaar. Het „heilige land" is voor elke chris ten imponerend, aldus minister Luns. Hij zei dat de „heilige plaatsen" met grote piëteit wor den bewaard. Het hoofddoel van zijn bezoek was van gedachten te kunnen een normale zaak genoemd en kan door het betrokken land van door tocht niet worden verhinderd, maar tot dusver gingen de aflossingen bijna altijd door Polen. De Prawda in Moskou schreef donderdag dat de leiding van Tsjecho-Slowakije „de opvattingen van anti-socialistische elementen in het land deelt. Deze willen de communistische rpartïj van haa theoretische basis ontdoen", aldus het blad. Deze opmerkingen en de rest van het artikel duiden er niet op dat het Kremlin tot een com promis bereid is, wanneer het po litbureau de Praagse leiders ont moet. Deze bijeenkomst schijnt op nieuw te zijn uitgesteld. Premier Kosygin en president Podgorny waren donderdag nog in Moskou. Kosygin ontving daar de Tsjechslowaakse minister van han del. Het is niet bekend waar de andere leden van het Russische politbureau zijn. Het Hongaarse partijblad Neps zabadsag drong er bij de leiders in Praag op aan „geen honderddui zenden mensen in bloed en trage die te laten vergaan" zoals in 1956 in Hongarije is gebeurd. De Russische manoeuvres zijn donderdag vermoedelijk hun der de dag ingegaan, terwijl Moskou bekend maakte dat tevens lucht- afweeroefeningen zullen worden gehouden. Daarbij zullen raket- troepen worden ingezet. Het Tsjechoslowaakse ministe rie keerde zich donderdag tegen berichten in de westelijke pers, die de indruk willen wekken „als of Tsjecho-Slowakije de eenheid van de leden van het Warschau- Pakt zou verstoren". Deze berich ten willen blijkbaar de goede be trekkingen in het Warschau-Pakt ondermijnen, zoals de bewering in de Londense „Evening News", dat er een Tsjechoslowaakse verdedi gingsplan tegen een Russische in vasie zou bestaan. Zij zijn volgens het ministerie onjuist. De Sowjetrussische reisbureaus Intoerist en Spoetnik hebben de toeristenreizen naar Tsjecho-Slo wakije geannuleerd, meldt Vecer- ni Praha. Een groep Russische toe risten die door het Tsjechoslo waakse reisbureau Cedok aan de Oostduitse grens werd opgewacht, is niet verschenen. De Sowjetrus sische reisbureaus hebben geen commentaar gegeven bij hun annu leringen en antwoorden niet op vragen via de telex. f ADVERTENTIE) Bestel monsterpakket, totaal 26 stuks, voor 8,Be staande uit 12 merken en soorten waaronder 1 exclusi viteit van 2.Postorderbedrijf Postor, Postbus 1375. Postgiro 656492. Tel. (020) 234803, kantoor Mouthaan- steeg 35. (Geen verkoop.) Verzending uiterst discreet. Geen verzendkosten. wisselen met de Israëlische auto riteiten over de crisis in het midden-oosten, Israëls aanvraag voor associatie met de E.E.G. en de situatie in Europa, met name in Tsjecho-Slowakije. Wat de crisis in het midden oosten betreft zei de minister dat de Israëlische regering de V. N.- resolutie van 22 november aan vaardt en dat het land wenst te komen tot een liquidatie van het verleden en tot een duurzame vrede met behoud van de rech ten van alle landen in het mid den-oosten. Drie Arabische lan den, de verenigde Arabische re publiek, Jordanië en Libanon, die de resolutie hebben aanvaard, stellen prijs op voortzetting van de werkzaamheden van Oe Thants vertegenwoordiger dr. Gunnar Jarring. Tijdens het bezoek van minis ter Luns aan Israël is het vlieg tuig gekaapt. De bewindsman zei dat dit grote verontwaardiging heeft gewekt in Israël. Gevraagd of deze daad de kansen op een oplossing van de crisis in het midden-oosten zal verkleinen, antwoordde minister Luns dat dit ervan afhangt of de Arabische landen, die in contact zijn met de heer Jarring, zich solidair verklaren met Algerije. Op een vraag of hem was verzocht te bemiddelen in deze vliegtuigroof, zei hij dat Israël een groot aantal landen heeft be naderd en ook van zijn aanwe- zigheid gebruik heeft gemaakt. De regeringen zuilen, aldus mi nister Luns, „zien of er prakti sche mogelijkheden zijn om te ruggave te verkrijgen van be manning en passagiers". Een ontploffing in een alumi- niumfabriek te Duffel (bij Ant werpen) heeft donderdagmiddag aan een arbeider het leven ge kost. Twee arbeiders werden ernstig gewond. De ontploffing deed zich voor in een oven in het midden van een grote werk plaats. waar tientallen arbeiders werkten. De Israëlische zaakgelastigde in Parijs (die ambassadeur is in Jeruzalem voor overleg) heeft Frankrijk gevraagd zich tot Al- gerië te wenden om de vrijlating te bewerkstelligen van de Israë lische passagiers en bemannings leden van de Boeing-707, die dinsdag gedwongen is naar Al giers te vliegen. Dit heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. Israël probeert, naar een hoge functionaris voorts zei, in deze kwestie hulp te krijgen van: 1. bevriende landen en landen die nauwe banden met Algerië on derhouden, zoals Frankrijk; 2 in ternationale organisaties als de verenigde naties, de I.A.T.A. en de internationale organisatie van piloten en 3. de wereldopinie. Volgens welingelichte kringen in Parijs heeft Frankrijk in be middeling toegestemd. President De Gaulle zou de kwestie opne men met de Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Boute- flika, die momenteel een bezoek brengt aan de Franse hoofdstad. President Gama] Abdel Nasser van Egypte is ziek. Hij heeft woensdag bekendgemaakt, dat hij eind deze week op aanraden van zijn artsen naar de Sowjet- Unie gaat voor een medische be handeling. Officieel is niet meegedeeld wat hem scheelt, maar het is be kend dat de 50-jarige Nasser aan suikerziekte lijdt. In Georgie zijn speciale klinieken-voor de behan deling van diabetici. VRIJDAG 26 JULI Cadzand 1.58 2.20 Breskens 2.23 2.45 Terneuzen 2.59 3.2! Hansweert 3.38 4.00 Walsoorden 3.42 4.04 ZATERDAG 27 JULI 1968 Cadzand 2.38 2.58 Breskens 3.03 3.23 Terneuzen 3.39 3.59 Hansweert 4'.18 4.38 Walsoorden 4.22 4.42 ZON MAAN op onder op onder juli 26 4.52 20.39 5.25 21.38 27 4.54 20.38 6.46 21.25 28 4.55 20.36 8.06 22.05 29 4.57 20.35 9.27 22.15 30 4.58 20.33 10.48 22.26 31 5.00 20.32 12.11 22.38 WAT MEER ZON Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen etmaal bevond ons land zich in een krachtige noordwestelijke stroming die ver oorzaakt werd door een gebied van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden en een depressie die over Denemarken naar het zuid-zuid-oosten trok. In ons Waddengebied en bo ven de Duitse bocht wakkerde de wind tijdelijk aan tot wind kracht zeven, harde wind. In de aangevoerde lucht kwam veel bewolking voor maar hieruit vie len in het algemeen slechts lich te buitjes. Verwacht wordt dat de depres sie boven Denemarken het ko mende etmaal naar Oost-Duits land zal wegtrekken en het ho- gedrukgebied zich zal uitbreiden in de richting van Noorwegen. Samenhangend hiermede zullen de winden in ons land iets rui men naar noordelijke richtingen. Aan de kust wordt een vrij krachtige, in het binnenland me rendeels matige wind verwacht. Daar tevens wat drogere lucht zal worden aangevoerd lijkt het waarschijnlijk dat zonnige pe rioden geleidelijk de overhand zullen krijgen. Hierbij kunnen ook de middagtemperaturen tot iets hogere waarden oplopen, al blijft het wel koel weer. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Lichte weersverbetering. Op de meeste plaatsen droog weer met geleidelijk wat meet zonnige perioden. Matige, en voornamelijk langs de kust vrij krachtige noordelijke wind. Mid dagtemperaturen van 17 graden in het Waddengebied tot 22 gra den in het zuiden yan het land. L

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1