Gekaapte Israëlische Boeing „nooit terug" DE JACHT OP DE DOCUMENTEN ,Geen illusies meer over matiging van Egypte' Sociale zekerheid bij bedrijfs sluitingen in het staatsblad Oostduits bruinboek" over nazisme in de bondsrepubliek KIEUW „STOPTEKEN" VAN 200 METER AFSTAND HERKENBAAR elke tijd is tijd voor VAN NELLE Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW - Donderdag 25 juli 1968 Palestijns Volksfront Minister Eban: Tewaterlating zelfrïchtende motorredd ngboot Hoge officieren Eerste oassagier in Israël Geen krijgsgevangenen Tunnel onder het Kanaal kan in 1976 klaar zijn AFTERNOON BUILTJES Poiatie en douane HELMA PIT Nederlander bij wapensmokkel betrokken Zelfmoord na steekpartij? Directeur rijksasiel Groningen dient aanklacht in tegen Amsterdams dagblad De Arabieren zullen het vlieg tuig van de maatschappij „El Al" dat door onze commando's is buit gemaakt, nimmer teruggeven, heeft woensdag een woordvoerder van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" verklaard. De Is raëlische Boeing-707 is oorlogs buit. Het toestel is nu van het be vrijdingsfront, zei hij. Volgens de woordvoerder zullen de twaalf Israëlische passagiers en elf bemanningsleden als gijzelaars worden vastgehouden. „Wij heb ben een lijst opgesteld van 23 Pa lestijnse commando's die in Is raëlische gevangenissen zitten. In staatsblad no. 375 van 22 juli is gepubliceerd de wet van 10 juli 1968 tot wijziging van de werkloosheidswet. Krachtens de bepalingen van deze wet kan een werknemer bij faillissement of surséance van betaling van zijn werkgever bij de bedrijfsvereniging aanspraak maken op het hem nog toeko mende loon over de laatste 13 weken, het vakantiegeld en de vakantietoeslag over ten hoogste een jaar, indien de werkgever in gebreke is dit te betalen. Voorts kan de werknemer in dezelfde omstandigheden aan spraak maken op loon over de voor hem geldende opzegtermijn, voor zover en zo lang hij gedu rende die termijn onvrijwillig werkloos is, echter over ten hoog ste de in de faillissementswet vastgestelde termijn. Dit bete kent, dat de werknemer recht heeft op loon oyer de opzegter mijn tot ten hóógste 6 weken. Voor werknemers, die ouder zijn dan 45 jaar, is een extra-verlen ging van die termijn mogelijk, naargelang de duur van 't dienst verband. Indien de werkgever niet heeft voldaan aan bepaalde verplich tingen, zoals de 'betaling van pensioneprerhies, worden deze verplichtingen over ten hoogste een jaar eveneens door de be drijfsvereniging overgenomen. Ook indien een werkgever nog niet in staat van faillissement is verklaard en hem nog geen sur seance van betaling is verleend, kan de bedrijfsvereniging in ge breke blijven van de werkgever tot uitbetaling van achterstallig loon e.d. overgaan. De nieuwe bepalingen zijn op 24 juli 1968 in werking getreden. Op 1 augustus zal bij de werf gebroeders Niestern in Delfzijl de voor de koninklijke Noord- en Zuidhollandse reddingmij in aan bouw zijnde zelfrichtende motor- reddingboot „Johanna Louisa" te water worden gelaten. De motor reddingboot is bestemd voor het station IJmuiden ter vervanging van de motorreddingboot „Neel- tje Jacoba". De tewaterlating is om 12.15 uur. Doopster is me vrouw M. H. KnijtijzerSeijl- houwer. Wij zullen de Israëlische gijzelaars in Algiers slechts in ruil voor de vrijlating van onze 23 kameraden laten gaan". De Algerijnse regering zal zich volgens de woordvoerder niet sto ren aan verzoeken van Oe Thant of vertegenwoordigers van andere internationale organisaties om het vliegtuig en de Israëlische inzitten den vrij te laten. In Cairo is uit Egyptische en Palestijnse bron vernomen, dat 't bevrijdingsfront vier hoge Israë lische officieren wilde ontvoeren die met de gekaapte Boeing zou den reizen. O? zij inderdaad in het toestel zaten, is niet bekend. De officieren, zo wordt gezegd, keer den terug van een bezoek aan de Verenigde Staten, waar ze over be langrijke wapënaankopen zouden hebben onderhandeld. Sinds hun vertrek uit Israël waren hun be wegingen voortdurend nagegaan. Het Algerijnse regeringsblad „El Moedjahid" bestempelde woensdag de vliegtuigontvoering als „legi tiem". De maatschappij fel Al had niet slechts eén civiel karakter, had actief deelgenomen aan de Is- raëlisch-Arabische oorlog van vo rig jaar door vervoer van vrijwil ligers en wapens en was daardoor een „volkomen legitiem doelwit van de Palestijnse commando's" geworden, aldus het blad. Zes van de 38 passagiers van het gekaapte vliegtuig zijn woens dag op het vliegveld Lydda van Tel Aviv aangekomen. De zes pas sagiers zijn allen Joodse toeristen, die niet de Israëlische nationaliteit bezitten. Een woordvoerder van de Israë lische luchtvaartmaatschappij El Al in Parijs heeft verklaard, dat de directie maatregelen heeft ge nomen om te voorkomen, dat nog PARIJS: Een groepje Italiaanse passagiers van de gekaapte Is raëlische Boeing bij aankomst op de luchthaven Örly na een vlucht per Caravelle van de Air Alge- rië. De bemanning van het vlieg tuig en de Israëlische passagiers worden nog in Algiers vastge houden. Volgens de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Abba Eban heeft president Nassers redevoering van dinsdagavond een eind gemaakt aan alle illu sies over een matiging van de Egyptische houding. Nasser zei op het congres van de (Egyptische) Arabische socia listische .unie dat er geen vredes onderhandelingen met Israël zullen worden gevoerd en dat Israël nooit als staat zal worden erkend. Egypte wenst een politieke oplossing voor de crisis in het middenoosten, maar zal de wa penen opnemen als Israël niet aan het vinden van zo'n oplos sing wil meewerken, aldus Nas ser. Elan was van mening, dat uit Nassers rede het Egyptische beleid duidelijk naar voren was gekomen: „Het is een beleid van totale, ongeremde en onverzoen lijke onoositie tegen de vrede", aldus Eban. Nasser streeft vol gens hem door een nieuwe oor log in het midden-oosten naar de vernietiging van Israël. meer vliegtuigen tijdens de vlucht worden gekaapt. uitlaten over de aard van de maat- uitlaten over de aafd van de maat regelen. De woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag geweigerd commentaar te leveren op „een voorstel van een terroristische or ganisatie, de in Algerije vastgehou den Israëliërs uit te wisselen tegen in Israël tot gevangenisstraffen veroordeeld terroristen". Hij zei, dat de Israëlische regering ver wacht dat Algerije de passagiers, de bemanning en het vliegtuig zal vrijlaten. In politieke kringen merkte men op dat het in beide gevallen niet gaat om „krijgsgevangenen". De 22 Israëliërs, onder wie vrouwen en kinderen, zijn gewoon gijzelaars die in Algerije worden vastgehouden. De in Israël gevangen zittende le den van het „front" zijn door mi litaire rechtbanken veroordeeld wegens sabotagedaden. Zij kunnen niet beschouwd worden als bij ge vechten krijgsgevangen gemaakte militairen. Volgens genoemde krin gen zouden, wanneer men op der gelijke voorstellen ingaat, ontvoe ringen als krijgshandeling gelega liseerd worden. Het midden-oos ten en het gebied van de Middel landse Zee zouden dan een geva renzone worden waar de wet van de jungle heerst. De Britse minister van verkeer, Richard Marsh, heeft woensdag in het lagerhuis meegedeeld' dat de tunnel onder het Kanaal in 1976 klaar kan zijn, als op grond van de onderzoekingen die thans aan de gang zijn, wordt besloten het project ter hand te nemen. Enge land en Frankrijk bestuderen op het ogenblik voorstellen van drie particuliere financieringsgroepen voor de bouw van een spoorweg tunnel tussen" de twee landen. De minister zei dat hij hoopt zeer spoedig een besluit te kunnen be kendmaken. In de woensdag in Oost-Ber- lijn genubliceerde nieuwe uitga ve van het Onstduitse „bruin- boek" over oorlogs- en nazimis- U->digcrs jn de bondsrenubliek en West-Berlijn worden de namen genoemd van 230(1 mensen, die „ondanks hun misdadig verleden belangrijke functies bij de over heid of in het bedrijfsleven ver vullen of een hoog staatspen sioen krijgen". Steunpilaren van Hitiers dic tatuur worden onder meer ge noemd de Westduitse president Heinrich Lübke; bondskanselier Kiesinger en nog 10 ministers en staatssecretarissen; 189 generaals en admiraals, ruim 1100 officie ren van justitie, rechters en ambtenaren van het ministerie van justitie en 244 hoge functio narissen van het ministerie van buitenlandse zaken. „Op deze voedingsbodem, al dus het bruinboek, kon het ge organiseerde neo-nazisme in West-Duitsland in de gestalte van de N.P.D. welig gedijen. Deze partij waarvan het ledental binnen de afgelopen drie jaar van 1200 tot 36.000 is toegeno men, heeft de erfenis van de Hitlerpartij aanvaard", aldus het bruinboek. Door het verlichte „spiegelei" en de rode lamp, die als officiële stoptekens bij duisternis worden gebruikt wel zichtbaar zijn, maar niet onder alle omstandigheden van voldoende afstand herkenbaar voor het wegverkeer, beveelt de stichting wetenschappelijk onder zoek verkeersveiligheid (S.W.O.V.) de invoering aan van een nieuw stopteken. Dit nieuwe stopteken wijkt overdag niet af van het in het verkeersreglement omschre ven „spiegelei", maar het kan bij nachtelijk gebruik beurtelings een blauw puntlicht en een rood licht uitstralen. Dit liohtpatroon maakt 't nieuwe stopteken van meer dan 200 me ter afstand herkenbaar. Op een af stand van 150 meter kan de vorm va.i het bord al worden onder scheiden en op vijftig meter kan de eventueel in het bord aange brachte naam bijv. politie of douane worden gelezen. Hier door kan worden voorkomen dat het wegverkeer 's nachts door on bevoegden kan worden misleid en tot stoppen gebracht, hetgeen thans wel mogelijk is. Het door de S.W.O.V.' verrichte onderzoek geschiedde in opdracht van het ministerie van financiën en mede naar aanleidin" van een onderzoek van de A.N.W.B.. die de stootekens niet meer volledig geschikt achtte voor het huidige snelverkeer. De S.W.O.V. beveelt in haar rapport „stopteken bij duisternis" aan om overdag en bij schemering het gebruikelijke hop ten „spiegelei", zoals b.v. ook ver- keersbrigadiertjes hanteren, te bliiven gebruiken, maar dan de rode rand uit te voeren in fluo rescerend' materiaal. Het .is /an belang dat zoveel mogelijk func tionarissen' die bevoegd zijn om het wegverkeer staande te houden en die ook bij duisternis werken, worden uitgerust mèt het nieuw ontwikkelde stopteken. De centrale politie-verkeerscom- missie zal haar medewerking ver lenen aan de invoering van het nieuwe stopteken bij politie-een- heden, die met een specifieke ver- keerstaak ziin belast. Het ligt In de bedoeling van het ministerie van financiën het nieuwe stopte ken bij de douane in te voeren. Het ministerie van verkeer en waterstaat zal het gebruik van het nieuwe stopteken mogelijk .maken door eén wijziging aan te brengen in het reglement verkeersregels en verkeerstekens. door Mr. Berjawit 6 „Jawel. Een en dertig duizend gulden", bromde de oude hoofd onderwijzer. „Dat hoorde ik toe vallig gisteravond om een uur of negen, toen ik beneden een bor reltje stond te drinken". „Hé", zei Pit. „Dan kan ieder een het dus wel hebben geweten. Nou dat is voor de politie nog moeilijker". „Ja, vindt u ook niet", merkte een jongeman op, die tot nog toe had gezwegen. „Daarom heeft die deif dat bedrag natuurlijk zo ach- teloós bekend gemaakt". „De dief," vroeg het Agathe Christie-vrouwtje. „Waarom de dief? Dan zou er dus voor negen uur gestolen moeten zijn. Dat wil zeggen, dat een massa feestgan gers al niet meer in aanmerking komen. „Ziet je kunt al gaan elimineren", voegde ze er enthou siast aan toe. „Maar dan is het een stomme dief". „Wat ik niet begrijp is, dat je dat geld steelt," zei een ander. „De nummers van die bankbiljet ten zijn natuurlijk bekend. Dat zei de politie trouwens ook. Waar moet je daar nu mee heen?" „Tja", zei de oudejaars, „tja. Naar het buitenland zou ik den ken. Naar Majorka of zo, zo'n eiland. Of maar een poosje wach ten. Tja, da's de moeilijkheid. Maar die lui weten daar natuur lijk ook wel iets op". „Dus u denkt", zei het Agathe vrouwtje tegen Pit, „U denkt, dat één van de hotelgasten de dief is, of iemand van het personeel". „Ik", zei Pit afwerend. „Waar om zou ik dat denken?" „Nou ja, omdat het vóór 9 uur moet zijn gestolen?" „Wie zegt dat?", kwam de jon geman, die reeds eerder had ge- interrumpeerd, tussenbeiden. „Nonsens. H/.t was om 9 uur dus bekend, dat er zoveel geld was te halen. Maar niemand kan daarom beweren, dat 't toen al weg was". „Nee, da's waar", bromde weer een ander. Pit deed z'n best er braafjes bij te zitten. Maar hij vond de rol van luierende toehoorder tenminste zo moeilijk als die van actieve detective. Hij keek rond en zag Helma, die zoetjes wol ophield, waar een vlijtige jonge moeder een kluwen van produceerde. Pit grinnikte. „Lacht u daarom, meneer?", vroeg het dametje van de speur derromans. „Lacht u daarom?" „O, neem me niet kwalijk", keerde Pit tot het gesprek van het gezelschap terug. „Ik zag iets grappigs. Ik vrees, dat ik slecht heb geluisterd". „Nou, meneer zei" meneer was een nogal ironische jonge man, die sedert twee dagen in het hotel vertoefde, „meneer zei, dat al dat geklets van amateurs toch niets uithaalde". „Meneer durft", zei Pit met een effen gezicht. „Ja, ja. Maar toch geloof ik, dat we ook zelf in staat moeten zijn het geheim te ontsluieren". „Hoe?" vroeg de jongeling sceptisch. „Als we nu eens een detective- cercle vormden", stelde het da metje ijverig voor, „en een. „Wat zegt u?", bromde de oude jaars. „Een detective-cercle? Wat bedoelt u daarmee?" „Nou, u bijvoorbeeld en uw vrouw, dat is wel zo gezellig, en bijvoorbeeld meneer Van Zanten die heeft er belang, bij. En nog een paar mensen. En dan samen besluiten 'n onderzoek in te stel len; en gezamenlijk vragen op stellen voor bepaalde mensen. We zouden veel meer kunnen doen dan die ene man van de politie". Ze keek de kring verwachtingsvol rond. ,,'t Is een geheel nieuw idee", wakkerde Pit het merkwaardige denkbeeld aan. ,,'t Valt inderdaad te proberen. En u hebt toch alle maal de tijd. Weet u wat; als we nu mijn secretaresse eens in die functie aan uw cercle toevoeg den; ze heeft er ook wel verstand van. Ik wil er liever buiten blij ven. Niet alleen omdat ik vakan tie heb", mompelde hij diploma tiek, „maar dat tast het amateu ristische karakter van de cercle aan." De ironische jongeling nam hem met een zweem van een glimlach op. Pit knipoogde vagelijk. „Tja, tja. We doen het", juich te het vrouwtje. „Laten we een lijstje opstellen, 's Kijken. Uw secretaresse dus. Hoe is haar naam ook alweer?" „Helma van Krevelingen", bas te de ou-baas. „Dat hebt u toch in de kranten kunnen lezen. U, die zoveel van moordzaken af weet, u moet dat toch bijhouden". Het klonk als een sarcastisch be doeld verwijt. „Ja, ja", bekende ze. „Maar het is geen moordzaak. Nou en dan u natuurlijk", tot de man, die bang was geweest dat de armste zou worden aangehouden. „En dan u jongeman, u bent pas hier. U staat onbevooroordeeld tegen over de mensen, en u natuurlijk", dit tegen het echtpaar. En ik zelf, want we zijn allemaal verdacht nietwaar?" voegde ze er onlogisch aan toe. „Allemaal", bevestigde Pit aan moedigend. De jongeman keek Pit aan, die licht knikte. „Accoord", zei hij. „Ik treed toe tot de club". Uiteindelijk telde de cercle 7 leden. Pit wenkte Helma. Ze kwam opvallend snel, con stateerde de detective. „Het lieve meisje" spelen scheen ook geen onverdeeld genoegen. „Lieve Helma", begon het dame tje. „Ja, ik mag wel Helma zeg gen hé? Ik ben al zo oud. Lieve Helma, we hebben allemaal in de krant gelezen, dat u zo'n knappe hulp bent van meneer Pit. En nu heeft meneer Pit goedgevonden, dat u secretaresse wordt van on ze cercle". „Waarvan zegt u?", vroeg Hel ma, met een dodelijke blik in de richting van Pit. „Van onze amateur-detective cercle. Wij zessen", ze wees de vrijwillige brigade aan, „en u. We zullen als amateurs op ons ne men de dief te ontmaskeren". (Wordt vervolgd.) Deze week is in Duitsland een man gearresteerd, die werd ver dacht van wapensmokkel. Bij een verhoor vertelde deze arrestant, dat hij de wapensmokkel bedreef samen met een Nederlander. Naar aanleiding van deze bekentenis heeft de rijkspolitie de 26-jarige A. B. uit Nieuweschans aange houden. Bij onderzoek in de wo ning van B. trof men een waar wapenarsenaal aan, kisten met geweerkolven, geweerlopen en andere onderdelen voor het in el kaar zetten van geweren, pisto len en machinepistolen. De partij vertegenwoordigt een waarde van duizenden gu>dens. De kisten met onderdelen werden naar Nederland vervoerd met het op schrift „sportartikelen". B. maak te de wapens bedrijfsklaar en de kisten werden naar Duitsland teruggezonden. B. heeft een be kentenis afgelegd. Twee Turkse gastarbeiders hebben in de nacht van maandag op dinsdag in een pension in Maastricht een messegevecht ge leverd, waarbij de 38-jarige A. M. zeer ernstig werd gewond. De ander is gevlucht en heeft zich waarschijnlijk van het leven be roofd door van de St. Servaas- brug in de Maas te springen. Een kwartier na de steekpartij ont ving de gemeentepolitie de mel ding dat eer. man van deze brug was gesprongen en verdronken. Politie en brandweer hebben te- vergeefs naar zijn lijk gezocht. 1 AMSTERDAMIn de Leliegracht wordt thans veel aal gevangen. Vooral vele vakantiehoudende bouwvakarbeidersdie hun stek kie dicht bij huis vinden, worden langs de wallekant aangetroffen. Een langsvarende rondvaartboot woelt de bodem om, waarna de vangst nog hoger wordt. De officier van justitie in Am sterdam heeft woensdagmorgen een schriftelijke aanklacht ont vangen van de geneesheer-direc teur van het rijksasiel „Dr S. van Mesdag" in Groningèh, de heer J. A. van Belkum, die in een artikel van het dagblad „De Telegraaf" van zaterdag wordt beschuldigd van mishandeling van patiënten. De directeur heeft de officier verzocht een vervolging in te stellen. Boven de kop van het dagblad artikel prijkte de kop „Meer ci pier dan geneesheer". Voorts werd de heer Van Belkum als een sadist" gekenschetst, die zijn pa- tienten op onmenselijke wijze be handelt. Er zouden mensonwaar dige toestanden heersen. De schrijver van het artikel, de heer J. B. M. van Elswijk, staaft zijn beweringen met enkele voorbeel den van de handelwijze van de directeur.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2