Nieuwe aanvallen op Tsjecho-Slowakije Veertiende bijeenkomst in Parijs leverde niets op DE RUSSISCH— TSJECHISCHE BESPREKINGEN NOG NIET BEGONNEN HET WEER Onlusten en aardschokken in Turkije Vuurgevecht met negers in NOORDVIETNAMESE AANVAL OP COMMBNIQUé VAN H0N0L0EL0E PRIKKELDRAADVERSPERRING ROND STRATEGISCHE BASIS DANANG Breuk zou een ramp betekenen DONDERDAG 25 JULI 1965 21e Jaargang No. 5249 Nieuwe secretaris generaal van Britse labcurpartij Machinaties onderschat Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Drie politiemannen gedood DE ANTWERPSE TUNNELBOUW VORDERT Opheldering volgde niet Aanval op Hoi An Grote benzinehrand in Italiaans dorp nabij Pavia Mafialeden veroordeeld frank, bij abonnemeat; TËSMEU2SI Directeur-Hoofdredacteur: I. van Se Sasefa Redactie- en Administratie-adres: Smidewal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Het voltallige presidium van het Tsjechische centrale partijcomité is uit Praag vertrokken om op een geheime plaats het Russische polit- buro te ontmoeten, zo is woens dagmiddag van welingelichte zijde in Praag vernomen. De besprekin gen zouden ergens in het land, vermoedelijk in Slowakije worden voorbereid. De bilaterale Russisch-Tsjecho- slowaakse bijeenkomst kan eik ogenblik beginnen, heeft een woordvoerder van het centrale co mité in Praag, Josef Tichy, woens dag aan de pers meegedeeld. Na dere bijzonderheden kon hij niet geven. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat de bijeenkomst op voet van gelijkheid en in een geest van wederzijds begrip zal verlopen. Het presidium is in kalm vertrouwen en optimistisch naar de bijeen komst gegaan, zei Tichy. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Ternetizan Advertentieprijs per mm 18; et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adree Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot mm. 2 trar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Jan Pudlak, Tsjechoslowaaks vice-premier, speciaal belast met buitenlandse aangelegenheden, heeft woensdag op een persconfe rentie in Rome verklaard, dat een breuk tussen de regering van Tsjecho-Slowakije en de Sowjet- Unie „niet denkbeeldig is en een ramo zou betekenen voor alle be trokkenen". Hij vond het triest dat er mis vattingen bij de bondgenoten van Tsjecho-Slowakije bestonden over het liberaliseringsproces in zijn land, maar liet er direct op vol gen, dat die misvattingen in een broederlijke geest uit de weg zul len wordeo geruimd. Tsjecho-Slo wakije zou een socialistisch land blijven. Pudlak wees er verder op dat het democratiseringsproces in zijn land al positieve resultaten heeft gehad. Maar, aldus Pudlak, daar het hier om een sociaal pro ces een massabeweging gaat, kan het niet van boven af worden beheerst en dit gebeurt dan ook niet. Pudlak is zondag van Praag naar Rome gevlogen. Hij heeft daar overleg gepleegd met de Italiaan se autoriteiten en de leider van de Italiaanse communistische par tij, Luigi Longo, dfe achter het nieuwe bewind in Tsjecho-Slawa- kije staat. MUSKOUVoorpagina van het Russische regeringsdagblad „Izvestia" d.d. 23 juli 1968. Bet omlijnde bericht rechts vermeldt ■dat een uit elf man bestaande missie van het Russische Polit buro naar Tsjecho-Slowakije gaat. Midden onder wordt ont huld, dat er grote Russische mi litaire oefeningen zullen worden gehouden langs dé" westelijke grenzen. Rusland heeft woensdag nieu we aanvallen gedaan op voor aanstaande Tsjechische functio narissen, waarbij o.a. de beschul diging werd geuit, dat de bui tenlandse politiek van Praag ge leidelijk pro-westers wordt. De „Literaire Gazet", het offi ciële orgaan van de Russische schrijversbond, bestempelde en kele Tsjechen als voorstanders van een pro-westerse oriëntatie en vond dat hun uitlatingen niet mochten worden genegeerd, „daar de ideeën die zij vertolk ten, geleidelijk als tendenzenvan de buitenlandse koers van Tsje cho-Slowakije naar boven begin nen te komen". Het bestuur van de Britse la- hourpartij heeft woensdag de 64- iarige Harry Nicholas, na ex-mi nister Frank Cousins de belang rijkste man in de machtige bond van transportarbeiders, tot secre taris-generaal van de partij be noemd. De benoeming moet nog bekrachtigd worden op het partij congres, dat in oktober zal wor den gehouden. De keuze van Nicholas kwam als een verrassing. Men had ver wacht dat het partijbestuur An thony Greenwood, de minister van volkshuisvesting, tot algemeen secretaris zou benoemen. Politieke waarnemers zien in de benoeming van Nicholas, die vol gend jaar met pensioen gaat, een poging tijd te winnen voor het naar voren schuiven van een kandidaat die voor alle stromingen in de par tij aanvaardbaar is. Nicholas heeft zich altiid verzet tegen de oo de bevriezing van lonen en salarissen gerichte politiek van de regering- De aanval was gericht tegen Milan Gubl, rector van Praags hogere partij.sehool; A. Shneide- rek, directeur van het instituut van internationale politieke en economische wetenschappen, en Jan Prochazka, vice-voorzitter van de Tsjechische schrijvers bond. Het partijblad „Prawda" leverde krtiek op de Tsjechische partijsecretaris Cestmir Cisar, die revisionisme zou preken. Het politbureau van de Oost- duise C.P. zei woensdag in een verklaring', dat de Tsjechische lieders de dreigende verslechte ring van de politieke situatie niet realistisch genoeg onder ogen hadden gezien. Zij „onderschatten de gevaar lijke machinaties van anti-socia listische elementen in hun land" en sloten de ogen 'voor „de di recte en indirecte inmenging van DONDERDAG 25 JULI Cadzand 1.17 1.40 Breskens 1:42 2.Ó5 Temeuzen 2.18 2.41 Hansweert 2.57 3.20 Walsoorden 3.01 3.24 VRIJDAG 26 JULI Cadzand 1-58 2.20 Breskens 2.23 2.45 Temeuzen 2.59 3.21 Hansweert 3.38 4.00 Walsoorden 3,42 4.04 ZON MAAN op onder op onder juli 25 4.51 20.41 4.06 21.19 26 4.52 20.39 5.25 21.38 27 4.54 20.38 6.46 21.25 28 4.55 20.36 8.06 22.05 29 4.57 20.35 9.27 22.15 30 4.58 20.33 10.48 22.26 31 5.00 20.32 12.11 2238 imperialistische kringen, met na me die van de bondsrepubliek Duitsland". De Oostduitse partij sprak haar misnoegen uit over het feit, dat „bet contra-revolu tionaire pamflet van tweedui zend woorden in Tsjecho-Slowa kije nog steeds verspreid wordt en dat een Duitse vertaling zelfs onder toeristen uit de D.D.R. wordt uitgedeeld". NOORDWESTELIJKE WIND Een kleine depressie die dins dag vooral in het zuiden en oos ten van ons land talrijke buien heeft veroorzaakt, trok naar de Al-pen weg. Samenhangend hier mee kwam het weer bij ons woens dag onder invloed van een uitlo per van een krachtig hogedrukge- bied waarvan de kern zich vlak ten noordwesten van Ierland hand haaft. Zonnige perioden kregen de overhand en detemperaturen be reikten waarden van 17 tot 21 gra den. Rond eerder genoemd hogedruk- gebied trekken storingen van IJs land via Zuid-Scandinavië naar Duitsland. Woensdagavond bevond zich een kleine depressie boven het Kattegat. Nog in betekenis toe nemend koerste deze zuidoost waarts. Het lijkt waarschijnlijk dat er daardoor donderdag in ons land' een matige tot krachtige noord westelijke wind staat. Deze voert onstabiele lucht aan met veel be wolking waaruit plaatselijk buien vallen.. Het -weer blijft aan de koele kant. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond'. Noordwestelijke wind. Tijdelijk zwaar bewolkt met hier en daar een bui. Later ook enkele zonnige perioden. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Maximumtemperaturen van 1-6 tot 19 graden. In de centraal-Turkse stad Ke nya zijn dinsdag onlusten uitge broken, die gepaard gingen met een serie aardschokken. Dinsdagmiddag vielen ruim 400 rechtse betogers het hoofdkwar tier van de Turkse arbeiderspar tij aan uit protest tegen een aan gekondigde betoging van de Turkse onderwijzersfederatie te gen de legering van Amerikaanse militairen in het land. Na de be storming van het gebouw raakten linkse en rechtse betogers met elkaar slaags en werd ernstige schade aangericht aan de kanto ren van twee dagbladen en twee openbare bibliotheken. De politie van Konya heeft in de buurt gelegerde Turkse troe pen te hulp geroepen. De chaos werd vergroot door een serie aardschokken, waardoor de stroom uitviel en duizenden men sen in paniek hun woningen ver lieten. Waarnemers beschouwen de onlusten als de hevigste in Turkije sinds september 1965, toen in Izmir en Istanboel hon derden gewonden vielen bij relle tjes over de kwestie-Cyprus. In Istanbul zijn woensdag dertig studenten aangehouden na gevech ten met de politie naar aanleiding van het overlijden van een student, die vorige week bij een anti-Ame rikaanse betoging werd gewond. De universiteiten willen bijeen komsten en betogingen organise' ren als protest tegen het optreden van de politie. De nationale garde van de Ame rikaanse staat Ohio is dinsdag nacht in staat van alarm gebracht, toen in het negergetto van de in dustriestad Cleveland een vuurge vecht woedde, dat het leven heeft gekost aan zes personen, onder wie drie politiemannen. Zestien men sen, onder wie elf politiemannen, werden gewond. Het incident begon toen een pa trouillewagen van de politie werd beschoten door vijf mannen, door ooggetuigen omschreven als „zwarte nationalisten", die opvie len door hun Afrikaanse kledinr Toen de agenten de vijf mannen wilden ondervragen, werd de po litiewagen doorzeefd met kogels, waarop de negers een flatgebouw binnenrenden en met automatische geweren vuurden. Even later arri j veerden politieversterkingen die met een regen van kogels werden De Amerikaanse en Noord vietnamese onderhandelaars in Parijs hebben woensdag hun 14e bijeenkomst gehouden. Deze duurde slechts drie uur. De Ame rikaanse delegatieleider Harri- man zei dat de vergadering kort was gehouden, omdat zijn Noord- vietnamese collega Xoean Thoey, die vorige week wegens een kou verstek moest laten gaan maar nu weer aanwezig was, zich nog niet goed voelde. Xoean Thoey had zijn verklaring laten voor lezen door zijn plaatsvervanger Ha Van Lace. De bijeenkomst had, naar Harriman zei, niets nieuws opgeleverd. De Noordvietnamese delegatie verwierp de voorstellen die Ame rika sinds het begin van het inlei dend vredesoverleg heeft gedaan en die vorige week door Harri man nog eens waren opgesomd, en bl'oc. Zij keerde zich,tevens te gen het slotcommuniqué van de bijeenkomst in Honoloeloe van de presidenten Johnson en Ngoe- jen Van Thieu, die daarin ..de agressiedaden van de "Verenigde Staten hadden willen rechtvaar digen". Alle Amerikaanse voor stellen waren „absurd en bedrieg lijk". De oplossing van het Viet namese vraagstuk moest geba seerd zijn op het vier punten tel lende voorstel van premier Pham Van Dong uit 1965 en op het poli tieke program van het Zuidviet- In Antwerpen is dinsdagavond het vierde en voorlaatste deel van de nieuwe Scheldetunnel op zijn plaats gebracht. De zinkingsope- ratie ondervond een vertraging van 23 uur, doordat het tunnel element van 45.000 ton aan één kant een halve meter te diep weg zakte. Men heeft dit kunnen ver helpen door het aanbrengen van stalen platen. Bij het zinken van vorige ele menten heeft men ook moeilijk heden ondervonden. Toen zakten de grote betonnen stukken ech ter niet ver genoeg als gevolg van slibafzetting in de tunnelsleuf. Het is de bedoeling dat in sep tember het vijfde en laatste deel van de tunnel op zijn plaats ge bracht wordt. namese bevrijdingsfront. Als de Ver. Staten werkelijk een vreed zame oplossing wensten, moesten ze onmiddellijk en onvoorwaarde lijk de bombardementen en ande re oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam staken. Harriman van zijn kant vroeg de Noovd Vietnamese delegatie opheldering over de vraag, of haar land nog steeds eiste dat Zuid-Vietnam het program van het bevrijdingsfront accepteert. Hij had een wijziging in de formu lering van het derde van dé ..vier punten van Hanoi" opgemerkt". Dit punt was in zijn oorspron kelijke vorm onaanvaardbaar voor de Ver, Staten, omdat het stipuleerde dat de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Viet- nam geregeld moesten worden volgens het programma van het N.L.F. Volgens een memorandum van het Noordvietnamese minis terie van buitenlandse zaken, ge dateerd 17 juli, behelsde het der de punt echter „dat het Zuidviet- namese volk zijn interne aange legenheden moet regelen volgens het beginsel van zelfbeschikking". Deze formulering is verenigbaar met het Amerikaanse standpunt, aldus Harriman. Als dit de me ning van de Noordvietnamese re gering juist weergeeft, is voort gang naar een vreedzame rege ling mogelijk. Dan was het echter noodzakelijk dat Noord-Vietnam bereid was de rol van de Zuid- vietnamese regering bij een rege ling van het conflict te erkennen. Een rechtstreeks antwoord had Xoean Thoey niet gegeven op de vraag betreffende het derde punt, zei Harriman later Amerikaanse troepen gesteund door gcvechtshelikouters. hebben de hele dag gevochten met een heden van de vietcong hij Tam Ky, de hoofdstad van de pro vincie Kwang Tin in het noor den van Zuid-Vietnam. Volgens 'n Amerikaanse militaire woord voerder sneuvelden 68 guerrilla strijders van de vietcong. Aan Amerikaanse zijde zou niemand gesneuveld zijn. Op 28 km ten zuidwesten van Saigon kwam het tot een ge vecht tussen een Amerikaanse eenheid en guerrillastrijders van de vietcong. 23 vietcongstrijders en vier Amerikanen sneuvelden. Een Zuidvietnamese militaire woordvoerder deelde mee, dat de vietcong dinsdagavond de stad Hoi An aan de noordkust van Zuid-Vietnam heeft aange vallen. Twee forten bij de stad werden beschadigd. Een Zuidkoreaanse militaire woordvoerder zei, dat twee viet- congeenheden dinsdag op 600 km ten noordoosten van Saigon in een hinderlaag zijn gevallen, gelegd door Zuidkoreaanse troe pen. 27 guerrillastrijders kwa men om het leven. De Zuidko- reanen leden geen verliezen. Rond de strategische basis Da Nang wordt een prikkeldraad versperring gebouwd, zo heeft luitenant-generaal Hoang Xoean Lam, Zuidvietuamees bevelheb ber van de vijf noordelijke pro vincies van Zuid-Vietnam, mee gedeeld. De generaal, die het plan hier voor heeft opgesteld, zei dat ook rond de steden Hoe-e, Kwang Tri en Kwang Ngai prikkel draadversperringen zullen wor den aangelegd. ontvangen. Mëer dan honderd po litiemannen omsingelden het huis, waarbij zij dekking zochten achter auto's en gebouwen. Het geweer vuur was zó hevig, dat men gé- wonden die op straat lagen, niet t hulp kon komen. Uit het huis wer" geroepen: „Wij schieten op all wat blank is". Ongeveer drie uur later slaagde Op de foto zoeken zwaar bewa pende politie-agenten dekking achter een van de patrouillewa gens. de politie er in een aangrenzend huis te bezetten. Men meende, dat vier van de vijf sluipschutters wa-1 ren gedood of gewond. In het Italiaanse dorp Rivan- nazano bij Pavia brak woensdag 'n grote brand uit na de ontplof fing van een benzinedepot van het leger. Rivannazano telt 3.000 inwoners. Tijdens een hevig on weer werd het depot door de bliksem getroffen en vloog in Brand. De brandende benzine vloeide van een heuvel af het dorp in en verspreidde zich in de kanalen die het dorp doorkruisen. Ook drong de brandende vloei stof door tot de gasleidingen, die ontploften. Volgens de eerste berichten stonden vele huizen, een molen en een klooster in brand. Uit een huis zijn twee gewonden gered. De brandweer hield er rekening mee dat er nog meer mensen door het vuur zijn ingesloten. De brandbestrijding werd vergemak kelijkt door regenval. Uit de puinhopen van een afge brand hufs werd een derde ge wonde gehaald, maar een vrouw, die zich in Hetzelfde huis moest bevinden, wordt vermist. Het dorp Rivanazzano is geheel van de buitenwereld afgesneden en de bewoners hebben het verlaten. De elektriciteits- en telefoonka bels zijn vernield, evenals de weg naar het dorp, die over een af stand van 400 meter is openge scheurd. Volgens de brandweer zijn zeker 15 huizen geheel of ge deeltelijk vernie'd. De benzinebrand in het Italiaan se stadie Rivanazzano heeft één mensenleven geëist. Twaalf perso nen liepen verwondingen op. Bijna twee miljoen liter bran dende benzine stroomde het stadje binnen. In Lecce in Italië zijn dinsdag avond acht mannen tot levenslang veroordeeld en hebben 10 anderen bij elkaar 175 jaar gevangenisstraf gekregen aan het eind van een pro ces tegen leden van de mafia, dat november vorig jaar was begon nen. Zes moorden, gepleegd tussen' 1951 ën 1961, werden bewezen ge acht. Ongeveer 150 getuigen zijn: gehoord. t V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1