Israëlisch lijntoestel gedwongen tot landen in Algiers Geen ontspanning in de betrekkingen tussen Moskou en Praag Onverzoenlijke taal van Nigeriaans staatshoofd HET WEER Tjeeho-Slowakïje wil roulerend opperbevel RUSSISCHE MILITAIRE OEFENING BIJ TSJECH0- SL0WAKIJE RADIO JE K0CK WOENSDAG 24 JULI 196S 21e Jaargang No. 5248 Israël vraagt bemiddeling Arguedas mag naar Cuba komen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Bevrijdingsfront Alle lidstaten gelijk Het gaat om generaal Vaclav Prchlik Prikkeldraad Felste tegenstander Italiaanse passagiers vrijgelaten Passagiers vrij Frank, bij abonnement: TERNEUZEï Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Lassje nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per os» 16: et.; minimu» per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre* Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot T0 uur voormiddag. De Israëlische regering heeft secretaris-generaal Oe Thant en de Italiaanse regering verzocht bij de Algerijnse regering te be middelen over teruggave van het gekaapte vliegtuig en de beman ning. De Israëlische minister van transport, Mosje Carmel, zei dat het kapen van het vliegtuig in Israël „zeer ernstig" wordt op gevat. Hij vond het een „pira- tenstreek". Later werd uit Parijs gemeld dat alle passagiers van het gekaapte Israëlische vliegtuig daar zijn aangekomen. Het vliegtuig en de tien Israëlische bemanninigs- leden zijn nog in Algiers. Nader blijkt dat de Israëlische passagiers niet in Parijs zijn aan gekomen maar in Algiers wor den vastgehouden. Het zijn er twaalf, waarbij nog eens tien bemanningsleden komen. Het be richt uit Parijs, dat 35 passa giers van het vliegtuig daar wa ren aangekomen, bleek foutief. De passagiers vertelden dat de Israëliërs vóór het vertrek van de passagiers naar Parijs van de overigen werden gescheiden. De Cubaanse minister van bui tenlandse zaken, Raul Roa, heeft dinsdag verklaard dat Antonio Arguedas, ex-minister van bin nenlandse zaken van Bolivia, naar Cuba kan komen. De Cu baanse regering is bereid Ar guedas politiek asiel te verlenen, als de Chileense regering hem dit mocht weigeren, aldus mi nister Roa. Arguedas heeft een kopie van het dagboek van Che Guevara in handen van de Cubanen ge speeld. Hij is naar Chili ge vlucht. OPKLARINGEN Een depressie die maandagmid dag nog boven Schotland lag trok dinsdag over ons land naar Duits land. Op vele plaatsen viel daar bij meer dan 20 mm regen, terwijl de middagtemperaturen nie' hoger kwamen dan 16 tot 19 graden. Ook in België, Noord-Frankrijk en Duitsland bleef het koud en re genachtig weer met middagtempe raturen van 16 tot 20 graden. Al leen in Zuid-Frankrijk, Spanje en Italië bleef het droog en zonnig met temperaturen boven de 25 gra den. Vandaag zal de depressie boven Duitsland verder in zuidoostelijke richting naar Midden-Europa trek ken. terwijl een rug van hoge luchtdruk zich over Engeland en de Noordze» naar onze omgeving uitbreidt. Met de noord^Hik^ stro ming die deze twee systemen in stand houden wordt iets drogere lucht aangevoerd waarin opklarin gen voorkomen terwijl de buiig heid geleideliik afneemt. Hierdoor kunnen de middagtemperaturen tot iet.; hogere waarden stijgen dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot woensdagavond. Opklaringen. Wolkenvelden afgewisseld door opklaringen en tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Matige aan de kust af en toe krachtige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde middagtem peraturen als dinsdag of iets hogere. WOENSDAG 24 JULI Cadzand 0.36 12.59 Breskens 1.01 1.24 Terneuzen 1.37 2.00 Hansweert 2.16 2.39 Walsoorden 2.20 2.43 DONDERDAG 25 JULI Cadzand 1.17 1.40 Breskens 1.42 2.05 Terneuzen 2.18 2.41 Hansweert 2.57 3.20 Walsoorden 3.01 3.24 ZON MAAN op onder op onder juli 24 4.50 20.42 2.54 20.53 P.5 a 51 '0.41 -4 06 21.19 26 4.52 20.39 5.25 21.38 27 4.54 20.38 6.46 21.25 28 4.55 20.36 8.06 22.05 29 4.57 20.35 9.27 22.15 30 4.58 20.33 10.48 22.26 31 5.00 20.32 12.11 22.38 Een lijntoestel van de Israë- 2'/2 uur later behouden op luchthaven van Algiers. de lische maatschappij „El Al" is dinsdagmorgen door een passa- gier gekaapt en gedwongen tot een landing' op het vliegveld van Algiers, zo is op het vliegveld van Lydda meegedeeld. Het toestel, een Boeiing 707, was met 38 pas- Het „volksfront voor de bevrij ding van Palestina" heeft gezegd verantwoordelijk te zijn voor het kapen van de Israëlische Boeing- 707. sagiers en tien bemanningsléden aan boord onderweg van Rome naar Lydda in Israël. De maat- De overval op het toestel blijkt te zijn uitgevoerd door. twee ge wapende passagiers van Pale schappij en de Israëlische rege ring zijn onmiddellijk in actie gé- komen voor de vrijlating van het stijnse afkomst, die tijdens de vlucht van Rome naar Lydda de cabine waren binnengedrongen. MUiSKOU/PRAAG: De Russl- "»bn r.nrt'jleider Leonod Brezj- nev Links) en de Tsjechoslowaak- se partijsecretaris Alexander Dubeckdie elkaar 25,juU op niet nader genoemde plaats zullen ontmoeten. In lie betrekkingen tussen Mos kou en Praag is ook dinsdag' geen ontspanning gekomen. Ter wijl in de Tsjechische hoofdstad langzamerhand de inbond van de Russische protestnota, die wmdag zou zijn overhandigd, be- begint te worden, schijnt samenkomst van van beide lan- te zijn uitgesteld. Waarschijnlijk zal men elkaar niet voor het midden van de ko mende treek ontmoeten. De plaat» van samenkomst zou, naar 91 gewoonlijk welingelichte kring Wordt Vernomen, dé Slowaakse hoofdstad Kosice zijn, zoals door fin Praag is voor- Opsveraoek van Moskou zul- $est de politbureaus van beide jSttrtijen aan de conferentie deel- jjgtoteju Het presidium van de Usjeèhisehsi partij (politbureau) De Sowjet-Unie heeft dinsdag het begin van militaire manoeu vres bekendgemaakt, die over een groot gebied in het westen van het land, waaronder aan Tsjecho-Slo- waitfje grenzende gebieden, zullen worden gehouden en tot 10 augus tus rullen duren. Er nemen reser- ve-andarsteuningstroepen aan deel. Het van defensie in Moskou deelde mee dat een aan tal reservisten is opgeroepen en momenteel deelneemt aan onder- steuningsmanoeuvres in het weste lijk deel van de Russische federa ls, de Oekraïne, Wit-Rusland en Letland. De bekendmaking staat op de voorpagina van het rege ringsblad Izwestia. Tijdens de oefe ning zal aandacht worden besteed aan de organisatie van administra tieve achterhoede-organen, bevoor rading van troepen, reparatie van militaire uitrusting en andere pro blemen. Er zijn behalve reservis ten ook geregelde troepen van de plaatselijke.-garnizoenen bij inge schakeld eri»erfwórdt 'gebruikge maakt van civieletransportmidde- len. De manoeuvres worden officieel bestempeld als achterhoede-oefe ningen van de troepen van mili taire districten" telt elf leden. De progressieven zijn in de meerderheid. Naar wordt vernomen, zal Praag donderdag' de Russische protestnota beantwoorden. Aan genomen wordt dat nota noch antwoord officieel zullen wor den gepubliceerd. Rusland zou ernstig bezwaar hebben gemaakt tegen een open grens met het westen, maar niet geëist hebben, dat er Russische troepen aan de Tsjeehische-Westduitse grens worden gelegerd. De regering in Praag zou zijn verweten, dat zij niets heeft gedaan om de „re actionaire, anti-socialistische en revanchistische" elementen in 't land het zwijgen op te leggen. Eén van de voornaamste pun ten van bespreking zal, zo wordt in Praag vernomen, de Tsjechi sche eis tot herziening van het pact van Warschau zijn. Praag wenst dat de militaire belangen boven de politieke worden ge steld, dat alle lidstaten gelijk zijn, dat er een roulerend opper bevel komt, dat blokvorming binnen de organisatie voorkomen wordt en dat geweakt wordt te gen schending van de soeverei niteit van de lidstaten. De Sowjet-Unie zou in haar nota iemand van de Tsjechische generale staf hebben beschuldigd van het prijsgeven van. geheimen van het pact van Warschau.. Vol gens berichten uit Wenen zou het gaan om generaal Vaclav Prchlik, de nieuwe leider van de afdeling verdediging en vei ligheid in het centrale partij co mité. Deze had op een perscon ferentie de commandostructuur van het pact gekritiseerd en ver klaard dat het verdrag van War schau niets bevat, dat deSow jet-Unie het recht geeft tegen de wil van Praag troepen in Tsjecho- Slowafeije te legeren. De bezoeken van het Zuidsla- vische staatshoofd Tito en zijn Roemeense ambtgenoot Ceauses- cu aan Praag zullen worden ge bracht na de Tsjechisch-Russi- sche onderhandelingen. In beginsel zouden ook Hon garije, Polen, Bulgarije en Oost- Duitsland mét bilaterale bespre kingen hebben ingestemd. Deze besprekingen zouden in de loop van augustus kunnen worden gehouden, in elk geval vóór het 9 september beginnende buiten gewone congres van de Tsjecho- slowaakse partij. Reizigers' uit Tsjecho-Slowakije hebben verteld, dat men in Oost- Duitsland bezig is een prikkel draadversperring aan te leggen aan de grens met Tsjeeho-Slowa- kite, kennelijk om te verhinderen dat Öostduitsers via Tsjecho-Slo wakije naar de Westduitse bonds republiek gaan. Generaal Karei Peperny, com mandant van de Tsjechische grens wacht, beeft verklaard dat de grenzen even zorgvuldig worden bewaakt als vroeger. „Wij zijn ons er-an bewust, dat onze westelijke grens een grens tussen twee'so ciale stelsels is en dat onze man schappen een internationale plicht vervullen", aldus de generaal. (Zie ook pag. 2) Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN toestel en de inzittenden. Volgens een El Al-woordvoer der is de gezagvoerder van het toestel Oded Abarbanel. Onder de passagiers zijn een aantal geestelijken, die een pelgrimsreis naar het heilige land hebben ge maakt. Ook zat een gezin van vijf personen, waaronder een kind, in het toestel. Waarnemers in Tel Aviv wijzen er op dat Israël en Algerië for meel in staat van oorlog met el kaar verkeren en dat Algerië van alle Arabische landen, de felste houding tegenover Israël aan neemt. In tegenstelling tot Is- raëls directe tegenstanders, Egypte, Jordanië en Syrië heeft het geen wapenstilstandsovereen komst gesloten voor de beëindi ging van de juni-ooilqg vg.n vo rig jaar. Het gekaapte toestel was maan dagavond om 23.55 uur uit Rome vertrokken en landde ongeveer Het Nigeriaanse staatshoofd, Yakoeboe Gowon, heeft dinsdag uitdrukking' gegeven aan zijn vastbeslotenheid de uit de fede ratie getreden republiek Biafra op de knieën te dwingen. Hij zei dat dit veiligheid en zekerheid zou verschaffen aan alle andere Afrikaanse staten met stammen- geschillen. NEW YORK. Leden van de mili tante Zwarte Panter" partij met spandoeken op weg naar United Nations Plaza. Hier werd een persconferentie gehouden uit protest tegen het proces Huey P. Newton in Oakland. Newton „minister van defensie" van de Zwarte Panters, wordt beschul digd, van moord. Een zegsman verklaarde, dat men wilde gera ken tot een revolutionaire zwarte volkspartij. Gowon, die sprak bij een af scheidsreceptie voof de ambas sadeur van Irak in Lagos, zei dat hij niet zal toestaan dat enig deel van Nigeria, hoe klein ook, de naam Biafra draagt. Wat ons betreft is de oorlog nagenoeg voorbij, zei hij. Volgens Gowon bleek uit verscheidene frontbe- richten, dat de leider van t°t af gescheiden Biafra, kolonel Ojoek- woe, steeds meer alleen komi te staan en dat diens „zogenaamde rijk verbrokkelt, ondanks zijn snode propaganda". „Zij hebben zich gerealiseerd dat hij een leu genaar is", aldus Gowon over Ojoekwoe met wie hij in Addis Abeba onder auspiciën van de org'anistatie voor Afrikaanse eenheid vredesonderhandelingen zal aanknopen. Inmiddels heeft kolonel Ojoek woe toezicht van tien Afrikaanse landen op het gebied van Port Harcourt voorgesteld wanneer Nigeria zijn voorstel om dé strook te demilitariseren aan vaardt. Deze landen zijn de vier die Biafra heben erkend en de zes die de O.A.E.-commissie in zake Nigeria vormen. Federale functionarissen wezen het voor stel echter onmiddellijk van de hand. Zij zeiden dat toezicht van het Roode Kruis in de hulpver leningscorridor voldoende zou zijn. In de omgeving van Yenogoa. ongeveer 90 km ten westen van Port Harcourt, wordt weer he vig gevochten. Volgens militaire autoriteiten hebben de Biafra- nen in dit gebied, de delta van de Niger, alleen nog de plaats Ahoada in handen. Naar later in Tel Aviv werd meegedeeld waren aan boord van het toestel 11 bemanningsleden, zeven Italiaanse geestelijken en verder Israëli's, vijf Amerikanen, in totaal 36 passagiers. De laatste boodschap van het vliegtuig die de luchthaven Lyd da bereikte, voordat het in Al giers landde, luidde: „Wij zijn Palestijnen, wij hebben het vlieg tuig genomen en hebben het de naam „bevrijding van Palestina" gegeven". Algerijnse autoriteiten weiger den commentaar te geven op be richten 'over de vliegtuigroof. Premier Levi Esjkol van Israël heeft in Jeruzalem met enige kabinetsleden overleg gepleegd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zijn er geen aanwijzingen dat de Algerijnse regering bij de vliegtuigroof was betrokken. De Israëlische V.N.-vertegen woordiger Jospeh Tekoa' heeft opdracht gekregen de zaak met sécretaris-genéiaal Thant op te nemen. Negen Italiaanse passagiers die zich aan boord van het gekaapte en tot landing gedwongen vlieg tuig bevonden, hebben na e.en on derzoek toestemming gekregen Algerië te verlaten, aldus diplo matieke zegslieden in Algiers. Het front heeft een beroep op de Algerijnse regering gedaan, het vliegtuig met zijn Israëlische bemanningsleden en passagiers te gijzelen als tegenwicht voor de door Israël gevangen genomen leden van Palestijnse commando organisaties, die „onder wrede en onmenselijke omstandigheden door de Israëlische militaire auto riteiten worden verhoord en ge marteld". Alle passagiers van het Israë lische vliegtuig zouden dinsdag nog kunnen vertrekken, zo is uit welingelichte bron vernomen. Alleen de bemanningsleden van de Boeing zouden in Algiers moe ten blijven.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1