PROVINCIAAL NIEUWS Sportvlieger ongedeerd na noodlanding nabij Zaamslag „PIPER" NEERGESTORT BIJ VEERE: DRIE DODEN DE WEKELIJKSE LIJST VAN VERKEERSSLACHTOFFERS Raad van Sorong: West-lrian behoort „historisch bij Indonesië" DINGEMANSE Terneuzen Aardenburg Hulst Schoondijke Sluis Bromfietsen botsten frontaal: dode en twee gewonden Vrouw verjaagt inbreker Zesjarig meisje verdronken Amerikanen gedood in Korea PIETER J. DE SMIT, tiÉÉÉi Nieuwe motor Handboogsport Gewonde bij schietpartij in Den Haag Weduwe van Mussolini krijgt pensioen Waarschuwing Koper, goud en zilver Maandag 227 DE VRIJE ZEEUW Zaterdagmorgen om kwart voor .elf heeft de in Sarcelles (Fr.) wonende Nederlander, de heer J. Vermeulen, op de Kamperse- weg in de Grote Huijssenspolder met zijn 2-persoons sportvlieg- tuig, een Emeraude F/B J.A.V., een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig sloeg op het laat ste ogenblik over de kop en kwam terecht in een tarweveld van de landbouwer, de heer J. v. d. Ree. De heer Vermeulen ■bleef ongedeerd. Om kwart voor tien was hij opgestegen van het vliegveld Zestienhoven (Rotterdam), Bo ven de Grote Huijssenspolder kwam hij door het slechte zicht in moeilijkheden en besloot hij een noodlanding te maken op de Kamperseweg. Deze slaagde aan- Het omgeslagen vliegtuig in het tarweveld. vankelijk maar op het laatste ogenblik werd het vliegtuigje door een plotselinge zijdelinkse rukwind in het tarweveld gede poneerd, waar het onderstebo ven terecht kwam. De in de na bijheid wonende landbouwer, de heer E, Michielsen, die het on geluk uit zijn auto zag gebeu ren, bevrijdde de heer Vermeu len uit zijn benarde positie. Hij nam hem mee naar zijn woning om hem op verhaal te doen ko men. De heer Vermeulen was op weg naar Beauvais (Fr.). Akte Duits M.O. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor de akte Duits MO-A de heer D. J. Kloosterman te Temeuzen. Stremming landverkeer De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de direc tie Zeeland maakt bekend, dat in verband met de uitvoering van werkzaamheden aan de draaibrug over het kanaal van Terneuzen ten noorden van Sluiskil het landverkeer ter plaatse zal zijn gestremd van vrijdag 26 juli 1963 te 14, uur tot maandag 29 juli 1968 te 13 uur of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken te zijn. Het verkeer aan beide zijden van het kanaal zal worden om geleid over Terneuzen, zoals door 1 richtingsborden zal worden aan gegeven. Jongeren openden undergroundshop Zaterdagmiddag werd in een pand aan het Tuinpad, een zij straat van de Noordstraat te Ter neuzen, een undergroundshop ge opend onder de naam „The Dyser- tery Colored Corona". Initiatief nemers zijn drie jonge Terneuze- naars. n.l. J. Guerand, J. Meer- tens en F. Nieuwelink. Het doel van deze under groundshop is, zoals zij ons mede deelden, de verkoop van gramo- foonplaten op het gebied van avantgarde popmuziek, die recht streeks uit de Verenigde Staten en Engeland worden geïmpor teerd en in de normale gramo- foonplatenwinkels in Nederland niet te koop zijn. Verder Neder landse en buitenlandse under groundtijdschriften en posters. Deze laatste worden grotendeels vervaardigd door de jonge Axe laar Franklin D. van den Berg. Het is niet de bedoeling uit de verkoop van een en ander directe commerciëie winst te halen, maar om het publiek (vooral de jonge ren) van Terneuzen en omstreken in de gelegenheid te stellen van een en ander kennis te nemen. De prijzen zijn dan ook voor ieder betaalbaar. In dé kleine ruimte, die na veei moeite door de initiatiefnemers en enkele medewerkers „bewoon baar" fs gemaakt (voorheen vond een duivenliefhebber er een onderdak voor zijn vogels), is helemaa] „in stijl" ingericht met posters aan de muur en een uit stekende gramofooninstallatie om de avantgardemuziek. die onge twijfeld de belangstelling van de jongeren zal trekken, ten gehore te brengen. De initiatiefnemers verklaar den dat dit de eerste „shop" in Nederland is. die zich uitsluitend met deze verkoop bezig houdt. Voorlopig kan men er alleen 's middags yan half twee tot zes uur terecht. Voorlichting op expositie In de Sint Baafskerk te Aarden burg gaf de heer W. P. Dezutter, praeses van de kunsthistorische kring der rijksuniversiteit te Gent, een toelichting op de geëx poseerde werken van kunstenaars uit de Groep Xeno. Hij deed dit onder het motto „Kunst of kitsch" en trachtte daarbij de aanwezigen duidelijk te maken, wat 't eigen lijke verschil is. Na zijn causerie werd een rond leiding gehouden. Medegedeeld werd dat. deze zelfde expositie na Aardenburg zal verhuizen naar Breskens en naar de komende kunstmarkt in Groede. Uitbreiding telefoon De telefooncentrale te Hulst is met 200 nummers uitgebreid tot een capaciteit van 1800 aanslui tingen. Een honderdtal gegadig den voor telefoonaansluiting heb ben enige tijd op hun aansluiting moeten wachten, omdat de cen trale geheel bezet was. Zij zullen van de uitbreiding spoedig kunnen profiteren, want in de afgelopen maanden waren deze aansluitingen in de wonin gen reeds voorbereid. Voetganger gedood Zaterdagavond is buiten de be bouwde kom van Schoondijke een voetganger tijdens het over steken van rijksweg no. 58 gegre pen door 'n autobus en ter plaatse aan zijn. verwondingen over leden. Het slachtoffer, de 42-jarige landbouwer W. Ramondt, woon achtig te Schoondijke. Opening tentoonstelling Voor de vijfde keer exposeert de Belgische kunstschilder, de 34- jarige Omer van Vosselen, zijn oeuvre in de raadshuiskelder. Hoofdzakelijk portretwerk, enke le tot in de perfectie verzorgde stillevens en enige zwart-wit pa tronen, dit alles op een rustige wijze geordend in een uiterst ge schikte entourage. Chr. Ferket, letterkundige uit Antwerpen, slaagde erin met wel gekozen bewoordingen en Vlaam se verve het werk van Van Vos selen te karakteriseren. Van Vos- sein weet vakmanschap en vaar digheid voortreffelijk te combi neren en kan worden beschouwd als een vertegenwoordiger van de Vlaamse meesters. Hij gaat rustig zijn gang, trekt zich niets aan van allerlei stromingen en ismen, die de kunst voor de leek vaak on verstaanbaar en ongrijpbaar ma ken. Alles wordt tot in details verzorgd. Na de heer Ferket sprak burge meester Van Hootegem enige woorden tot Van Vosselen. Hij wenste hem met zijn expositie veel succes, net zoveel als de voor gaande jaren en mogelijk nog meer. Wielerronde op 24 augustus Het onlangs heropgerichte wie- Iercomité heeft besloten een ron de van Sluis te organiseren voor adspiranten en nieuwelingen op 24 augustus. De wedstrijden be ginnen om half drie op het par cours in de Kloosterstraat. Bij een frontale botsing tussen twee bromfietsen op het fietspad langs de Woldweg in Kropswolde (gem. Hoogezand-Sappemeer) is zondagavond de 19-jarige A. Sloot uit Hoogezand, die de ene bromfiets bestuurde, om het le- vdm gekomen. Zijn duopassagier en de bestuurder van de andere bromfiets werden met ernstige verwondingen naar 'n ziekenhuis in Groningen gebracht. Een onbekende man heeft de bewoners van een villa aan de Van Stolkweg in Den Haag flinke schade bezorgd. De man, die de villa via een ruit aan de achter zijde was binnengedrongen, werd bij het uitvoeren van zijn snode plannen gestoord door de vrouw des huizes. Van schrik sprong de man dwars door de dubbele rui ten aan de achterzijde van de villa met medeneming van een koffer en twee minkbontj assen, die een waarde vertegenwoordi gen van ongeveer 10.000 gulden. Zaterdagmiddag is het zesjarig dochtertje van de familie Pril uit Muiden bij het spelen in de sluis van de Vecht geraakt. Een wacht meester van politie en een burger sprongen direct in het water, maar zagen geen kans het kind in de diepe sluis te vinden. Een Duitse toerist van een in de Vecht gelegen zeiljacht, die in het bezit was van een duikerpak, ging te water en kon het kind op de wal brengen. Het meisje bleek echter reeds overleden. Het afgelopen weekeinde zijn bij vier grensincidenten met Noordkoreaanse infiltranten twee Amerikaanse soldaten ge dood, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder meege deeld. Sinds april, toen drie Ame rikanen sneuvelden in een hin derlaag van Noordkoreanen, was geen melding gemaakt van Ame rikaanse slachtoffers. Bij1 de in cidenten van het afgelopen week einde werden voorts twee Ameri kanen en een Zuidkoreaan ge wond. (NAGEKOMEN ADVERTENTIE) Heden overleed tot onze diepe droefheid na een korststondige ziekte onze lieve beminde broeder, behuwd'broeder en oom de heer op de leeftijd van 73 jaar. Terneuzen: C. WIELANDDE SMIT J. DE SMIT N. C. DE SMIDT—DU-BURCK Amsterdam: J. STERK—DE SMIT Temeuzen: T. KOK—DE SMIT JO KÓK T-éJgneuzen, 22 juli 1968. Nieuwëdiepstraat 51. aai plaats vinden a.s. vrijdag 26 jöli des'him. 2 De drie inzittenden van een „piper/cherokee" zijn zaterdag morgen om het leven gekomen, toen hun vliegtuig om even voor half elf neerstortte in een klaver veld in Veere. De slachtoffers zijn de 47-jarige L. A. Lezenne-Cou- lander uit Rotterdam, die het vliegtuig bestuurde, de 32-jarige Erich Steiner uit Leimuiden en de 64-jarige mevrouw Ottevanger uit Leimuiden. Ook een hond die in het vliegtuig zat, werd gedood. De heer Lezenne-Coulander was opgestegen van het vliegveld Zestienhoven voor een weekend- vlucht naar Gatwick in Enge land. Het vliegtuig.had het ken- tegen PH-NLTJ van de nationale luchtvaartschool. Het was gesta tioneerd op Zestienhoven. De heer Lezenne-Coulander had het vliegtuig voor de weekendtrip gehuurd. Hij kreeg boven Haam stede op 1500 voet hoogte te kam pen met slechte weersomstandig heden. Er viel veel regen en het zicht was door mist beperkt. De piloot nam contact op met de ver keersleiding van de afdeling al gemeen verkeer op Schiphol en deelde via de radio aan de ver keerstoren in Zestienhoven mee, dat hij wilde terugkeren naar Rotterdam. Na deze mélding werd het radiocontact verbroken. Vermoedelijk heeft het vlieg tuig ook te kampen gehad met motorstoring. Even vóór half elf, nadat het toestel enkele malen boven Veere had rondgecirkeld, stortte het neer op het land van de landbouwer Wondergem aan de Snoek Hurgonjeweg. De pi loot en mevrouw Ottevanger werden uit het toestel geslingerd en waren op slag dood. De heer Steiner zat nog in de stoel naast de bestuurdersplaats. Hij stierf kort nadat een arts was gearri veerd. De stoffelijke resten van de inzittenden werden overge bracht naar Middelburg. De neergestorte piper was pas enkele jaren oud. Het vliegtuig had kort geleden een grote in spectiebeurt gehad, waarbij een nieuwe motor was aangebracht. De heer Lezenne-Coulander had al enkele jaren vliegervaring. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. Daarbij zullen o.m. de bandopnamen worden af geluisterd, die van het radiocon tact met de verkeersleiding zijn gemaakt. JUWELIER-HORLOGER - AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN - TELEFOON 3373 Drie doden bij frontale botsing In Diepenheim zijn zaterdag nacht bij een frontale botsing tussen een personenauto en een truck met oplegger drie inwoners van Batbmen om het leven geko men, De slachtoffers zijn de 25- jarige houthakker J. Everts, de 31-jarige textielarbeider D. J. v. Ark en de 22-jarige fabrieksar beider E. H. Poesse. Alle drie waren ongehuwd. De personenauto reed op het moment van de botsing met hoge snelheid aan de linkerkant van de weg, De klap was zó hevig, dat de voorwielen onder de truck van daan werden gereden. De vracht autochauffeur en de bijrijder, in dienst van de firma T. van der Schie uit Katwijk, mankeerden HANDBOOG MAATSCHAPPIJ „DE WESTERSCHELDE" (TERNEUZEN) 80 JAAR Ter gelegenheid van het 80- jarig bestaan van de handboog- maatschappij „De Westerschel- de" werd te Terneuzen zondag een schieting op de staande wip geoi-ganiseerd, waarvoor goede belangstelling bestond. Ie hoogvogel, Al. van der Poel, Terneuzen,2e hoogvogel Ph. Obrie, Westdorpe: Zijvogels: M. Pluijm, Westdorpe en J. Caes- sens, Axel. Kallen: Jan D'hert, Terneuzen en A. Puijlaert, Zuid dorpe. De stand van de puntensehie- ting om geldprijzen is momen teel als volgt: M. Pluijtn, West dorpe, 8 pnt: 2. A. van der Poel, Terneuzen, 7 pnt; 3. Cyr. van Damme. Terneuzen, 5 pnt; 4. Cam. D'hont, Zandstraat, 5 pnt; 5. E. Savoy, St. Jansteen, 4 pnt. KLOOSTERZANDE Schieten Op zaterdag 10 augustus heeft te Kloosterzande een schutters wedstrijd plaats tussen 24 Zeeuws-Vlamingen en 24 schut ters uit Zuid-Beveland om het kampioenschap. Dan zal ook worden beslist wie het kampioenenviertal zal zijn en tevens zal worden gekampt om het persoonlijke kampioenschap. ZUIDDORPE Keizers- en koningen- schieting te Zuiddorpe Zaterdag j.l. werden te Zuid dorpe de 'keizers- en koningen- schieting gehouden, waarvoor 10 deelnemers waren. Na de gebruikelijke 5 beurten was de hoogvogel nog niet afge schoten. In de zesde ronde werd hij afgeschoten door W. Thoens uit Koewacht en F. van Geetsum uit Zuiddorpe. In de 14e ronde wist Van Geetsum hem voor de tweede maal naar beneden te halen. VEERE: In een bouwland nabij Veere is zaterdag een Piper- Apache neergestort waarbij de drie inzittenden om het leven kwamen. Het toestel werd bij een poging tot het maken van een noodlanding totaal vernield. niets. Het verkeer ondervond ge ruime tijd vertraging. Tegen boom gereden Op de weg RoldeGieten is een door de heer P. de Graaf uit Gie ten bestuurde auto door onbeken de oorzaak tegen een boom gere den. Zijn 21-jarige echtgenote, mevrouw C. M. de Graaf-Osinga, kwam om het leven, terwijl de be stuurder met verschillende ver wondingen naar het ziekenhuis te Assen moest worden vervoerd. Te hoge snelheid In Haren (Gr.) is zaterdagnacht een verkeersongeluk gebeurd, dat twee slachtoffers heeft geëist. Een door de 37-jarige gehutwde E. J. Hijlkema uit Hoogezand bestuur de auto met als mede-inzittende zijn plaatsgenoot J. Brommer (31) geraakte bij het uitgaan van een flauwe bocht, vermoedelijk door te hoge snelheid, van de weg en wrong zich na eerst tegen een an dere boom te zijn gebotst om een daarnaast staande boom. De be stuurder was op slag dood. De heer Brommer overleed op weg naar het academisch ziekenhuis te Groningen. Automobilist verongelukt Onder Muiden is zondagavond op rijksweg 1 een inwoner van Amersfoort verongelukt. De man, J. M. V., reed met zijn auto in de richting Amsterdam op de in haalstrook. Een voor hem rijden de auto sloeg plotseling linksaf, waardoor V. ook moest uitwij ken met zijn auto, in de midden berm terechtkwam en de macht over het stuur verloor. Zijn auto botste in volle vaart tegen een boom. Hij was vrijwel op slag dood. Tegen de bestuurder, die plotseling zijn rijstrook verliet, heeft de rijkspolitie proces-ver baal opgemaakt. Dode en zwaargewonde Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op de oude rijksweg Zeve naarArnhem onder Duiven de 28-jarige W. Th. H. Nova uit Di- dam op onverklaarbare wijze te gen een aan de linkerzijde van de weg staande boom gereden. Zijn 22-jarige echtgenote, H. J. P. T. Nova-van Hummel, werd zwaar gewond overgebracht naar het Elisabethziekenhuis te Arnhem, waar zij na korte tij d is overleden. De heer Nova werd zwaar ge wond. ITALIAAN DOODGESTOKEN IN DEVENTER De dertigjarige Italiaanse ar beider Guiseppe Florio uit Cata nia, waar zijn vrouw en twee kin deren verblijven, is zondagavond in de „Tiroler bar" in Deventer door do 41-jarige chauffeur G. van P. uit Deventer in de borst gestoken. Het slachtoffer over leed kort na aankomst in het zie kenhuis. De chauffeur trof zijn vrouw in gezelschap van de Italiaan in de bar aan. Zijn echtgenote weiger de met hem mee te gaan en na een woordenwisseling stak P .de Italiaan in de borst. P. pleegde geen verzet bij zijn arrestatie. Bij een schietpartij in de ross» buurt in Den Haag is zondag middag de 34-jarige uit Suriname afkomstige S. J. S., zonder be roep, verwond door de 24-jarige varensgezel H. A. S., eveneens uit Suriname. De politie kreeg aanvankelijk de melding dat in de Poeldijkstraat een onbeken de een andere onbekende had neergeschoten en dat onbekenden het slachtoffer naar een zieken huis sadden gebracht. Het slacht offer bleek naar het Zuidwalzie- kenhuis te zijn vervoerd, waar hij was opgenomen met een schot wond in de onderbuik en met verwondingen aan de linker duim. De dader, die uit broodnijd zou hebben gehandeld heeft zich 's avonds bij de politie gemeld. De weduwe van de Italiaanse fascistische dictator Benito Mus solini heeft recht op pensioen. Dit heeft de Italiaanse rekenka mer, die in dezen bevoegd is, za terdag bepaald. De 77-jarige Rachele Mussolini heeft sinds 1957 vergeefs pogin gen in het werk gesteld om recht op pensioen te verkrijgen. De re kenkamer is van mening dat Be nito Mussolini lang genoeg in staatsdienst was om recht te hebben op een pensioen, dat nu zijn weduwe toevalt. Mussolini werd in 1945 door partisanen ge dood. Da vertegenwoordigende raad van het regentschap Sorong in West-irian heeft het denkbeeld van „een daad van vrije keuze" In West-lrian volgend Jaar ver worpen, zo meldt het Indone sische persbureau Antara. De raad verklaarde, dat West-lrian „historisch" en geografisch se dert 1945 tot IndonesiO behoort. Inmiddels zou de nieuwe mili taire commandant van West- lrian, brigade-generaal Sarwo Edhie, in Soekarnapoera (voor malig Hollandia) hebben gezegd, dat Indonesië de „daad van vrije keuze" moet vervullen ingevol ge de overeenkomst van 1962 tus sen Indonesië, Nederland en da V. N. Hij zei te menen, dat de West-ïrianen zouden besluiten bij Indonesië te blijven, omdat het gebied tot Indonesië behoorde. De raad van Sorong drong er ook bij de centrale regering op aan, „benden militante anti-In donesische elementen die zich nog in het oerwoud verborgen houden, te vernietigen". In zijn rede in Soekarnapoera eerder deze week deed generaal Edhie een beroep op degenen, die waren afgedwaald, terug te ke ren. Hij waarschuwde, dat dras tische maatregelen zouden wor den genomen als zij na een be paalde periode nog niet zouden zijn teruggekeerd. Hij gaf geen nadere bijzonderheden. Exploraties van „Freeport Indo nesia Incorporated" in het cen traal gebergte van West-lrian hebben geleid tot het ontdekken van naar schatting 32,6 miljoen ton minerale sedimenten, zo is zaterdag gemeld. „Freeport" werd opgericht na een overeenkomst tussen de In donesische regering en de Ame rikaanse Freeport Sulphar-com- pany, aldus het protestantse blad Sinar Harapan. De krant schrijft, dat een ton mineralen 3,5 procent koper bleek te bevatten. Het zoe ken naar koper was het belang rijkste doel van de maatschappij, toen zij de overeenkomst met Djakarta sloot. Het grootste deel van de ertslagen bevatte ijzer erts. Ook werd goud (0,622 gram per ton) en zilver (9,33 gram per ton) gevonden. I

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3