Tsjechen wijzen Russisch voorstel van de hand DE JACHT OP DE DOCUMENTEN DEKEN J. SEGERS PLECHTIG GEÏNSTALLEERD TE TERNEUZEN Opvolger van pastoor Van Mechelen Ho Tsji Minh: „Vechten tot de overwinning". BOSCH OPTIEK Politiek van wederzijdse bijstand ten behoeve van Frankrijk HELMA PIT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 22/dinsdag 23 Jü7Pl9fB Eenheid Belangrijk arbeidsterrein „Onze deuren staan open9' Wij moeten verder. Goede verstandhouding Bomaanslag in Saigon Vrachtauto in ravijn: 25 doden Tito wist het al T.v.-ploeg vastgehouden Russische verbindings- groepen keren terug Russische protestnota aan Praag? CLASSIFICEERDER GEVONDEN Onder grote belangstelling van wereldlijke en geestelijke auto riteiten van Terneuzen en uit «le kanaalzone, onder wie de «wethouders van Terneuzen, de heren M. de Vos en F. Berbers, en vele Terrieiizense parochianen heeft de vicaris van het bisdom Breda, dr. H. Kuygers, zaterdag avond in de Triniteitskerk de heer J. Segers geïnstalleerd als pastoor van de Terneuzense St. Willibrordusparochie en deken van de kanaalzone. Onder de aanwezigen bevon den zich ook de ouders van de nieuwe pastoor-deken, verdere familieleden en afvaardigingen uit Bergen op Zoom, o.a. leer lingen van het Roncalli-college waarvan pastoor Segers mode rator was. Met als getuigen pastoor Heij- nén van de parochie van „De Verrezen Christus" en mevrouw Ververs werd de nieuwe pastoor bij zijn intrede in de kerk voor afgegaan door de kapelaans Van Arendonek en Groote en het vol tallige kerkbestuur. Na de inkomstzang sprak een lid van het kerkbestuur, de heer J. D'Hont, een kort welkomst woord en las kapelaan Groote de benoemingsbrief voor, waar na de vicaris, dr. H. Ruygers, de installatie verrichtte. Vervolgens overhandigde de heer D'Hont de nieuwe pastoor de sleutels van de parochie, waarna zes vertegenwoordigers (sters) van de parochianen een gebed uitspraken. In een korte toespraak zei dr. Ruygers, vroeger professor te Nijmegen, dat in deze tijd de installatie van een pastoor-deken een volkomen andere betekenis heeft. Hij heeft de verantwoor ding over een bepaald gebied met een parochie als standplaats. Dr. Ruygers zei dat in deze tijd vele heilige huisjes en heilige parochies moeten worden ver laten en dat de pastoor-deken met een team van medewerkers zijn ambt moet uitoefenen. „Een eenheid in rijke verscheiden heid", zo zei de vicaris, daarbij doelend op de samenwerking met alle andere christenen. De vicaris zei verder dat het voor de bisschop geen eenvou dige zaak was geweest voor Terneuzen en de kanaalzone een nieuwe pastoor-deken te benoe> men, nadat was gebleken dat het voor zijn voorganger, pas toor-deken J. van Mechelen, wegens diens gezondheidstoe stand niet langer mogelijk was zijn werk volledig te vervullen. De heer Van Mechelen werd dan ook tot pastoor van de parochie Sprundel (N.-Br.) benoemd. Na rijp beraad bleek dat moderator Segers, een groot voorstander van een zo breed mogelijke oecumene en wiens hart ligt bij de vernieuwing, de geschikste figuur zou zijn. Na de eucharistieviering heet te wethouder De Vos de pastoor deken namens het gemeentebe stuur van harte welkom. De heer De Vos meende dat de heer Segers zich reeds over de vele veranderingen zou hebben ge oriënteerd en dan niet alleen be treffende de economische ont wikkelingen. „De bevolking neemt toe en er zijn vele pro blemen op het gebied van huis vesting, scholen- en kerkenbouw en het maatschappelijk werk, waar allerlei raakpunten tussen kerk en overheid liggen en waar aan ook het katholieke bevol- kingsgedeelte van Terneuzen in belangrijke mate zijn medewer king heeft verleend", aldus de heer De Vos. Hij wees er op dat de verhou ding met de voorgangers van de heer Segers altijd goed is ge weest en hij sprak de hoop uit dat dit zo zou blijven. „U zult hier een belangrijk en dankbaar arbeidsveld vinden", zo besloot de heer De Vos. Als praeses van de centrale kerkeraad van de hervormde ge meente sprak ds. J. A. Poelman een woord van welkom. „Sedert ik hier zeven jaar geleden kwam kan ik zeggen, dat het goed wo nen en werken is in de Schelde- stad", aldus spreker, die meen de dat er zeker een plaats is voor discussie en een weg om samen te gaan „waar wij het eens zijn". Hij merkte tenslotte op, dat_ de hervormden de ge beurtenissen in de rooms-katho- lieke kerk in Nederland bijna niet kunnen bijhouden en „wij waChten met belangstelling af wat de resultaten .zullen zijn". Ds. Poelman hoopte in pastoor Segers een goede vriend te mo gen begroeten. „Onze deuren staan altijd voor u open en wij hopen dat ook het omgekeerde het geval zal zijn". Als ondervoorzitster van het lekenberaad in de kanaalzone sprak mevrouw Vereecken uit Sas van Gent, die zei te weten dat de oecumene de niewe deken na aan het hart ligt. Onder lei ding van pater Baart is een nieuwe zielzorg in de kanaal zone opgezet en nu reeds zijn de resultaten zichtbaar", aldus spreekster. „Het kanaal is uit gediept en wij staan onthutst. Zonder de banden met het ver leden te willen verbreken moe ten wij verder", zo besloot me vrouw Vereecken. Met veel vertrouwen heb ik deze taak aanvaard", zo beant woordde pastoor-deken Segers de verschillende sprekers. Hij dankte allen die aan de plech tige installatie hun medewerking hadden verleend en vroeg geen al te grote verwachtingen te scheppen, anders zou ik tegen vallen en ik ben tenslotte ook maar een mens." Dat hij met predikanten een goede verstand houding wist te vinden en te be waren, meende pastoor Segers te kunnen afleiden uit de aan wezigheid bij deze installatie van een dominee uit Bergen op Zoom. Hierna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de pastoor-deken, terwijl er in „De Blide" een receptie werd gehouden. President Ho Tsji Minh van Noord-Vietman heeft zaterdag een beroep op de Vietnamezen gedaan, te vechten tot de uitein delijke overwinning. Hij deed dit ter gelegenheid van de veer tiende verjaardag van de onder tekening der akkoorden van Genève. Hij herhaalde de voor waarden waaronder Hanoi het conflict wil beëindigen, n.l. stop zetting van de bombardementen en terugtrekking van de Ame rikaanse troepen. Over de besprekingen in Pa rijs zei hij, dat de Verenigde Sta ten nog steeds zeer koppig zijn. „Met het oog op deze ernstige situatie moet de bevolking van het gehele land haar verzet tegen de imperialisten verhevigen", al dus Ho Tsji Minh. Als gevolg van een bomont ploffing in de buurt van een stampvolle schouwburg in Sai gon zijn zondagavond zeker vier Vietnamezen om het leven geko men en tien gewond. Er waren circa 1200 mensen in de schouw burg, toen de bom, die vermot- delijk in een aangrenzend café was geplaatst, de zijdeuren van het gebouw in splinters sloeg. Het publiek vluchtte in paniek naar buiten. AMSTERDAM: Het 56 man ster ke detachement van de Israë lische strijdkrachten dat deelge nomen heeft aan de Nijmeegse vierdaagse heeft zondagmorgen een bezoek gebracht aan de Hol landse schouwburg te Amster dam. Lt. kol. Aharon Sarig legde aan de voet van het monument een grote krans. Ten noordoosten van de Pe ruaanse hoofdstad Lima is zater dag een vrachtauto van de weg geraakt en in 'n ravijn gestort. De 25 passagiers van de vrachtauto kwamen allen om het leven. U verwent Uzelf? Verwen uw ogen eens door een bril met ontspiegelde glazen te dragen. Ze hef fen hinderlijke spiegeling op, voor Uzelf èn voor degene met wie U in ge sprek bent. Heel prettig enook rustgevend Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlenzenspecialist Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01140—2327 Vervolg van pag. 1) In welingelichte kringen in Bel grado werd gezegd dat president Tito zaterdag al wist, dat de Tsje- choslowaakse leiders weigeren naar de Sowjet-Unie te gaan. De datum van het bezoek van Tito aan Praag is nog steeds niet vast gesteld, waarschijnlijk omdat de Zuidslavische president en de Tsjechoslowaakse leiders de situa tie niet verder willen compliceren. De Italiaanse communistische leider Luigi Longo verklaarde zon dag dat zijn partij de voorkeur geeft aan bilaterale besprekingen tussen Praag en de communistische partijen boven de door de Fransen BRUINISSE. Als ingelast pro grammapunt in de viering van het 500-jarig bestaan van Brui- nisse is vrijdagmiddag het mos selseizoen geopend in aanwezig heid, van Ineke Jumelet, de mos selkoningin. Op de foto op een van de schepen v'.l.n.r. mevr. Van de Linde, Ineke Jumelet en bur gemeester C. H. van de Linde. door Mr. Berjawit 4. „Helma, kind, dit wordt de vakantie van ons leven. Geloof me. Meneer Kramer, u kunt op me re kenen en..." hij vervolgde ernstig, „laten we solide afspraken maken. Ik snuffel zo hier en daar rond, luister en babbel wat. Helma doet hetzelfde, als het lieve, nieuwsgie rige meisje. En ik bel u zo 's avonds tussen 6 en 7 uur thuis op. Natuurlijk van een cel uit, of uit een dorpje in de buurt. We wisselen onze gegevens uit en dan moet het al vreemd lopen als we er niet achter komen. Zo groot kan de kring van verdachten uiteraard ook niet; zijn als we maar een vin- g' achter het motief kunnen krij gen. Dat kan misschien onvindbaar zijn, als het stomweg een diefstal is door een recidivist, dan is het inderdaad een naald in een hooi berg; maar het kan bijv. voort spruiten uit de financiële nood van een bepaalde familie, een bepaald bedrijf, ik bedoel uit de situatie in een zaak ter plaatse; een toestand die tot dusver onbekend is geble ven, als ik me duidelijk uitdruk". „Ja, ik begrijp waar u heen wilt" knikte de inspecteur. „Het laatste ligt het meest in de lijn. Het eerste lijkt me vrijwel te verwaarlozen. De soort gasten maakt diefstal zonder meer on waarschijnlijk en een gewone in sluiper of inbreker kan alleen door het onwaarschijnlijkste toeval hebben geweten, dat er zo'n buit lag te wachten. Ik wil graag die afspraak met u maken, die u voor stelt. U hebt hier op de kamer ook telefoon zie ik; in noodgeval len zal ik daar dus gebruik van kunnen maken, maar..." „Maar alleen in noodgevallen" zei Pit. „Want dat apparaat loopt via de centrale beneden en die is natuurlijk niet waterdicht, 't Is nu kwart voor elf; om kwart over elf plegen we koffie te krijgen, alle maal in de kring in de tuin of op de kamers. Ik moest maar eens de tuin in wandelen en het lieve meis je ook". Hij lachte in de richting van Helma. ,,'t Zou mooi zijn als je eens met de jonge moeders ging babbelen over de ellende en de zegeningen van hun spruiten en bij de oudere dames over de situa tie van hun veelbelovende zoon Jan en de kansen van Jeannetje". Ik zal me met solider volk be zighouden en wijs 't hoofd schud den over die slechtheid dezer we reld". „Graag" zei de inspecteur; „ik zal proberen vanmiddag wat offi ciéél nieuws te weten te komen over de handelstransactie en wat daarmee samenhangt, en..." „Vooral, wie daarmee samenhan gen" verbeterde Pit, „want dertig mille van buiten af in een plaatse lijke zaak, als het dat tenminste is, betekent misschien een inbreuk op een familie-traditie als ik het zo mag uitdrukken. Daar konden wel eens elementen van eigenaars- trots een rol bij spelen, 't Is prik keldraad in die richting te moeten zoeken, maar 't is een idee dat voor de hand ligt". „Goed, in elk geval ben ik thuis tussen 6 en 7 uur". „Akkoord" zei Pit, „en..." hij praatte luchtig door terwijl hij naar de deur liep en die met een ruk opende. „Oh, komt u binnen meneer Van Zanten. U wilde zeker net kloppen?" „Eh, ja, ja, inderdaad. Ik wildie eens even komen kennismaken begrijpt u" zei de man, die vol komen verrast in de deuropening stond. „Maar ik zie dat u bezoek hebt. Ik kom wel later". Hij maakte een onhandige bui ging en trok zich in de tegenover liggende kamer terug. Pit sloot de deur en glimlachte in de richting van de inspecteur. Helma keek hem vragend aan. „Nou" zei Pit, „wat zegt u van mijn oren. Perfect in orde hé?" „Uitstekend" lachte de politie man. „Maar wat zegt u van die me neer Van Zanten?" schudde de de tective het hoofd. „Foei, foei. Zo'n beschaafd heer en dan komen ken nis maken zonder te zijn aange diend en nog wel... op z'n sok ken. Helma, dat doet geen heer. Wat jij?" „Oh" zei de secretaresse van Pit, „dus meneer stond wel dege lijk te luisteren". „Of hij er al een poosje stond weet ik niet" antwoordde de de tective voorzichtig. „In elk geval was dat visite-maken een door zichtig smoesje. Misschien" wend de hij zich tot de inspecteur, „mis schien worden er al een paar men sen bang en brengen ze de carous- sel zelf in beweging; dan kunnen we genoeglijk voor niets meedraai en. Weet u, zo gaat het meestal. En dan krijgen wij de pluimpjes". De inspecteur nam lachend af scheid, duidelijk gesterkt door het gesprek met Pit's Detective-Bu reau. „Dat denk Je" vroeg Helma, „Nog weinig. Maar we kunnen tenminste aan het werk gaan. Jij speelt maar het lieve meisje en ik de grote man op vakantie. De onschuldige lieden zijn loslip pig genoeg en meneer Van Zanten staat al te dringen om een praatje te mogen komen maken. Laten we maar even handjes wassen en haartjes kammen en afdalen naar het koffie-ochtendtuinfeest". (Wordt vervolgd.) voorgestelde conferentie van Euro pese communistische partijen. Hij achtte een dergelijke conferentie op dit ogenblik niet mogelijk. De Britse filosoof Bertrand Rus sell, die onder meer bekend is ge worden door zijn kritiek op de Amerikaanse politiek In Vietnam, zond zondag een telegram aan pre mier Kosygin, waarin hij deze vroeg openlijk te verklaren dat de Sowjet-Unie niet het voornemen heeft geweld te gebruiken ln Tsje- cho-SIowakije. Een Amerikaans televisieteam is zaterdagavond enige tijd door Sowjet-militairen in Tsjecho-Slo- wakije vastgehouden, omdat de groep Russische militairen op hun terugtocht in de buurt van Zelina, driehonderd kilometer ten oosten van Praag, filmde. Wiliam Mc Laughlin, correspondent in Bonn van de „Columbia Broadcasting System", verklaarde later dat hij en zijn twee Westduitse camera mannen tijdens een onderhoud met de Russen weigerden het filmma teriaal af te geven. Zij werden daarna naar een politiebureau over gebracht, waar zij verscheidene uren door Tsjechoslowaken en Russen werden ondervraagd alvo rens zij werden vrijgelaten. ..^immirnunisme blijft" Het orgaan van de Tsjechoslo waakse communistische partij, „Rudo Pravo", vroeg zondag be- prin voor d° Ru«i=rhe hezoreij? heid over de ontwikkelingen in TsiechoSlowakiie. Het blad schreef dat moet worden toegegeven dat niet iedereen in het land de koers van de nieuwe leidin" juist heeft beoordeeld. Rudo Pravo waar schuwt dat degenen die denken, dat het communisme wor^t opge geven. ongelijk hebben. Tsiecho Slowakiie kan ziin onafhankelijk heid en souvereiniteit alleen be waren als lid van de socialistische gemeenschap, aldus het blad. De Franse communistische parrii gaf zondag een verklaring uit. waarin zij terugkomt van haar voorstel voor een conferentie van Europese communistische oartiien over de ontwikkelingen in Tsiecho Slowakiie. Evenals de Italiaanse partij zijn de Fransen van mening dat een dergelijke conferentie op het ogenblik niet mogelijk is, on danks de steun die veertien par tijen aan het voorstel hadden ge geven. De Franse partij constateert dat er een mogelijkheid is voor bilate raal overleg tussen de Tsjechen en de andere partijen der socialisti sche landen die onlangs in War schau over de toestand in Tsiecho- Slowakije hebben beraadslaagd. Daarom ziet zij af van de door haar voorgestelde conferentie en spreekt de hoop uit dat de hinder palen voor het bilaterale overleg zo spoedig mogelijk uit de weg worden geruimd. De radio ln Praag heeft ln de nacht van zondag op maandag om geroepen, dat Russische troepen, die in Tsjecho-Slowakije hebben deelgenomen aan de oefeningen van het pact van Warschau, be gonnen zijn naar de Sowjet-Unie terug te keren. Een verbindings eenheid van 120 voertuigen is za terdagavond de grens gepasseerd en verwacht wordt dat meer een heden zullen volgen, aldus de ra dio. De Russische regering heeft vol gens welingelichte kringen in Praag een officiële protestnota aan de Tsjechoslowaakse leiders gezon den. De inhoud is niet bekend, maar deze kringen vermoeden dat de Russen Praag opnieuw het ver wijt hebben gemaakt, dat de con trarevolutionaire krachten onge moeid worden gelaten. Het Russische partijblad Prawda zinspeelde er vandaag- j op dat Westduitse „revanchistische orga nisaties" in de gelegenheid wor-'on gesteld wapens naar Tsiechn-S'o- wakije te smokkelen. De beschuldi ging was vervat in een in zorg vuldige bewoordingen eeete'd arti kel van de Prawda-corrpsoondent in Bonn, Michailov, dip kritiek leverde op de z.i. sIppp" Tsjec'm- slowaakse grenshewaking, „De smokkelaars van de contrarevolu tie slapen niet. Hoewel berichten over de geheime overbrenging van wapens in Bonn oficieel als laster worden bestemneld. durft niemand privé de7e mo"»iükheid te ontken nen", schreef hii. Michailov meldde dat Westduit se politici en journalisten in groten getale naar Praag trekken en schreef afkeurend over de vrijheid die Westduitse televisie- en radio commentators in Tsj°cho-Slowakiie kriigen. De Tsiechoslowaakse tele visie had haar Westduitse colWa's zelfs haar studio terbeschikking gesteld en zo kon iedere avond een verslaggever van de Wesfduhse t.v. ..rechtstreeks u;t de studio van de Tsiechoslowaakse staatstelevi sie vuil spuien over de Sowj"t-Utiiè en andere socialistische landèri, bepaalde mensen in Tsjecho-Slovfra- kije prijzen en anderen veroorde len, alsof hij thuis is", aldus de correspondent. In een tank aan boord van de „Agua Clara" in Schiedam, waar zich op 12 juli een explosie voor deed, is zondagavond het stoffe lijk overschot gevonden van de 24-jarige gehuwde classificeerder G. C. Streurs uit Den Haag. Van de in totaal zes slachtoffers worden er nu nog drie vermist. De Europese ministerraad heeft zaterdag in Brussel een politiek van „wederzijdse bijstand" ten behoeve van Frankrijk goedge keurd, nadat de Europese com missie een aantal aanwijzingen had gegeven over de beschik king, die zij deze week betref fende Franse economische nood maatregelen zal uitgeven. De politiek van wederzijdse bijstand beveelt Frankrijks part ners een zodanige politiek van economische expansie aan, dat de handel en dus ook de Fran se exportmogelijkheden) met ruim tien procent zal kunnen toenemen. Ook omvat die poli tiek een gemeenschappelijke hou ding in internationale organisa ties als het Gatt en het interna tionaal monetair fonds. De commissie heeft na de scherpe .kritiek van de Benelux, Duitsland en Italië op de Franse invoerbeperkingen medegedeeld, dat zij in haar beschikking een aantal aanpassingen van de Fran se noodmaatregelen en in het bijzonder van de invoerbeper kingen zal voorschrijven, waarop de Franse maatregelen moeten aflopen. Verscheidene delegaties, in het bijzonder Italië, Nederland en België, hebben aan het einde van de vergadering verklaard dat de ministerraad op zijn volgende vergadering, op 30 juli, zeker op de zaak zal terugkomen, als de komende machtiging van de Europese commissie inzake de Franse noodmaatregelen onvol doende, d.w.z. te vér gaand, zou uitvallen. De ministerraad kan dan met gekwalificeerde meer derheid de beschikking van de commissie ongedaan maken Ot wijzigen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2