Besprekingen te Honoloeloe zaterdag afgelopen Tsjechen wijzen Russisch voorstel van de hand VERENIGDE STATEN ZULLEN VIETNAMESE STRIJDKRACHTEN VERDER DEWAPENEN Streven naar eervolle en gewaarborgde vrede Weer iets nieuws: E.E.G.-voorstel voor „heffing op gebruik van wegen" Longcomplicatie van Dlaiberg overwonnen Harttransplantatie in Houston Interventie zou tot „onherstelbare splijting" leiden. Amerikaans congreslid over Russische activiteit in Middellandse Zeegebied HET WEER Anti-Russische betoging ïn Nieuw Delhi Ambtswoning Russische ambasadeur In Rome beschoten Mijnongeluk in Columbia Geen coalitieregering Fantasie Kerk tijdens mis ingestort in Columbia ^Hittegolf in Japan „Redelijk goed" begrip Levertransplan- tatiepatiënt overleden Bankrover vluchtte met chartervliegtuig Vriendschap met de Sowjet-Unie Sympathie „Heilige plicht" Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Pmb£. 15# hft»seür«nt: TERNEUZEï HooMredaeteör; I. v*n de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2.7" Losse nummers 18 eent. DE VRIJE ZE Maandag 22/dinsdag 2S juli 1968 21e Jaargang No. 5247 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16; et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (peen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson en president Neoejen Van Thieu van Zuid- Vietnam doen in een communiqué dat zaterdag na hun overleg in HonoJoeW is uitgegeven, een be roep on Hanoi de beperking van de Amerikaanse bombardemen ten on Noord-Vietnam te beant woorden en over te gaan tot ern stige vredesonderhandelingen. De presidenten verklaren dat de Noordvietnamese onderhande laars in Parijs van een „negatie ve" houding bliik hebben gege ven. Zii achten een nieuw militair offensief van de tegenstander in de komende twee maanden waar schijnlijk. De Ver. Staten en Zuid-Viet- nam blijven vastbesloten de repu bliek Zuid-Vietnam te verdedi gen tegen agressie. De communis ten zouden de deur voor ernstige vredesonderhandelingen open zetten, indien zij de beperking van de bombardementen zouden beantwoorden, aldus het commu niqué. Amerika zal de Zuidvietname- se strijdkrachten verder bewape nen. Hierover zal nader overleg worden gepleegd door de militai re autoriteiten. In de loop van 1969 moeten alle Zuidvietnamese strijdkrachten worden uitgerust met automatische m-16 geweren, die door de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam worden ge bruikt. De Europese commissie heeft bij de ministerraad van de ge meenschap een voorstel inge diend voor een eerste aanpassing van de nationale belastingstelsels voor bedrijfsvoertuigen. Het is een eerste stap naar een zodanige harmonisatie van de structuren en stelsels (niet van de tarieven), dat er in tot uitdruk king komt welk aandeel in de kosten van de wegen moet wor den toegerekend aan de ver schillende soorten auto's. Als eerste maatregel wordt de invoe ring van een „heffing voor liet gebruik van de wegen" voorge steld. Deze benaming is gekozen om de economische gerichtheid van de nieuwe heffing, die in plaats zal komen van de thans in de zes landen bestaande belastingen en heffingen, duidelijk te doen uit komen. .In de Indische hoofdstad Nieuw £>elhi is de politie zondag slaags geweest met zeker vijfduizend betogers, die het kantoor van de Russische voorlichtingsdienst wilden bestormen uit protest tegen het beweerde Russische be sluit om wapens aan Pakistan te verkopen. De politie verspreidde de menigte met traangas en ver richtte honderden arrestaties. Een 40-tal politiemannen raakte gewond. Het aantal gewonden onder de betogers is niet bekend. Onbekenden hebben in de pacht van zaterdag op zondag in Rome uit een auto het toegangs hek van de ambtswoning van de Russische ambassadeur met een machinepistool beschoten. Er vielen geen slachtoffers en de schade is gering. De politie vond circa dertig patroonhulzen. De afgelopen weken zijn ook al enkele aanslagen gepleegd op het kantoor van de Russische han delsmissie in Rome. Bij een instorting in een sma ragdmijn in de omgeving van de Columbiaanse stad Gachaka zijn zaïerdag zeker 15 mijnwerkers £vdóod. De grondslag van de heffing wordt gevormd door een nieuw begrip, n.l. marginale, kosten van het gebruik van de wegen met als voornaamste element de margi nale onderhouds- en vernieu- wingskosten die evereenkomen met de door een voertuig veroor zaakte slijtage van de weg. In het voorstel is dan ook het- toe gestane totale gewicht van de auto's als heffinggrondslag geko- Dg Amerikaanse politiek, zoals uiteengezet door president John son, houdt het volgende in, aldus het communiqué: 1. De Ver. Staten hebben geen andere ambitie in Vietnam dan het afslaan van de agressie. 2. De Amerikaanse strijd krachten zullen worden terugge trokken, naarmate Noord-Viet- nam zijn militairen terughaalt en zijn agressie in het zuiden beëin digt. 3. De Ver. Staten zullen geen medewerking verlenen aan het opleggen van een coalitieregering of elke andere regeringsvorm aan de bevolking van Zuid- Vietnam. 4. De Ver. Staten zullen de be volking van zuidoost-Azië helpen. Zij streven naar een rechtvaardi ge vredesregeling via onderhan delingen. De presidenten verklaren voorts, dat een volledige staking van de vijandelijkheden dee; moet uit maken van een definitieve vre desregeling met doeltreffende controlemaatregelen en garanties. Op een persconferentie vóór zijn terugkeer naar de Ver. Sta ten zei president Johnson, dat re cente speculaties, dat het overleg 'was bedoeld om een einde te ma ken aan alle bombardementen op 'Noord-Vietnam en zou leiden tot terugtrekking van de Amerika nen uit Vietnam pure fantasie zijn. De communisten hebben hun gevechtshandelingen niet be perkt, aldus de president. (Dit was de voorwaarde voor verdere Amerikaanse maatregelen). In het communiqué verklaar den de presidenten nog dat de fundamentele doelen van de bondgenoten zijn: het verslaan van de communisten bij hun mi litaire en terroristische acties, MEMPHIS (U.S.A.): Na onder zeerstrenge bewaking te zijn overgevlogen uit Engeland, wordt James Earl Ray de ver moedelijke moordenaar van ds. M. L. King hier geboeid naar. zijn cel geleid. Ray droeg ter bescher gning een kogelvrij vest. In El Aguila, ongeveer 400|Rrh' ten zuidoosten van de Colum biaanse hopfdstad Bogota jjzijn vandaag (maandag veertien men^ sen', om het leven gekomen,ftcren In Japan zijn zondag 72 mensen een kerk instortte tijdens de mis. verdronken en zeven vermist De priester is onder de slachtof- tengevolge van een hittegolf. Mil- fers. Een vijftigtal personeiWj oenen Japanners gingen naar de personen werd gewond kust om verkoeling te zoeken. versterking van de Zuidvietname se strijdkrachten, verdere pogin gen om een beperking van de vij andelijkheden te bereiken en het streven naar een eervolle en ge waarborgde vrede. President Ngoejen Van Thieu gaf op de persconferentie te Ken nen, dat een gedeeltelijke ver mindering van de Amerikaanse strijdkrachten van 1969 af moge lijk zou kunnen zijn, naarmate de Zuidvietnamese strijdkrachten hun sterkte en mobiliteit vergro ten en een steeds belangrijker aandeel van de oorlogsinspanning op zich nemen. Hij zei dat tijdens het huidige overleg niet was ge sproken over een mogelijke te rugtrekking van Amerikaanse troepen op dit ogenblik. President Johnson had eerder verklaard dat er geen grote poli tieke meningsverschillen tussen hem en de Zuidvietnamese presi dent bestaan. „Wij begrepen el kaar redelijk goed". De president is zaterdagavond teruggekeerd op zijn boerderij in Texas na de besprekingen met Ngoeyen Van Thieu. De longeomplicatie, die de Zuid- afrikaanse harttransplantatiepa tiënt dr. Philip Blaiberg kortgele den aan de rand van de dood bracht, is geheel overwonnen en de levercomplicatie waaraan hij leed, is eveneens vrijwel verdwe nen. Dit is zaterdag in een commu niqué van het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad meegedeeld. Hierin wordt nog gezegd dat Blai berg, indien zijn toestand blijft verbeteren, zo spoedig mogelijk uit het ziekenhuis zal worden ontsla gen. In het St Lucasziekenhuis van Houston (Texas) heeft zaterdag Fred Everman, een 58-jarige kapper in ruste, het hart ontvan gen van een 33-jarige vrouw. Het was de zesde harttransplantatie die in het ziekenhuis werd uit gevoerd. Naar mededeling van een zie kenhuiswoordvoerder maakt de patiënt het goed. De operatie was de 26e hart transplantatie in de wereld. Sa men met Everman zijn nog zeven van de patiënten in leven. Het hart dat Everman ontving, was afkomstig van de 33-jarige huisvrouw Evelyn Krikorian, die op 3 juli voor een nieraandoe ning werd opgenomen. Zij stierf zaterdag aan de gevolgen van een hartaanval en hersenletsel. De eerste levertransplantatie- patiënt in Engeland is zaterdag in Cambridge, elf weken na de operatie overleden. In een korte mededeling van het Addenibrooke-ziekenhuis in Cambridge werd gezegd, dat de doodsoorzaak niet precies vast staat, maar dat men niet van me ning is, dat de patiënt stierf als gevolg van afstoting van het overgeplante orgaan. Op 11 juni werd ook in Cam bridge een lever getransplan teerd. De patiënt stierf de vol gende dag. De namen van de patiënten zijn nooit bekendgemaakt. Om zo snel mogelijk naar zijn onderdeel op het eind Sylt terug te keren huurde de 28-jarige Westduitse korporaal Georg Schroder na de beroving van een spaarbank in Flensburg een pri- vévliegtuigje. De snelle vlucht hielp hem echter niet. Hij laadde na zijn terugkeer verdenking op zich, doordat hij direct al zijn oude schulden bij dienstmakkers voldeed en in de kantine rondjes ging geven. Hij werd kort daar na aangehouden. Schroder, die bij de donderdag gepleegde overval circa 4.500 gulden buitmaakte, heeft inmid dels een tweede overval op de zelfde spaarbank bekend die hem begin mei ruim 5.000 gulden had opgeleverd. Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij gaat niet akkoord met het Russische voorstel om het bilate rale overleg over de politieke me ningsverschillen tussen beide com munistische partijen op Russisch grondgebied te houden. Dit heeft een commentator van radio-Praag zondagmiddag meegedeeld. Het antwoord van Praag op het Russische voorstel, waarover in beginsel overeenstemming is be-, reikt, was intussen nog niet gepu bliceerd. De Russen hadden Mos kou, Kiew of Lwow als plaats van samenkomst voorgeseld. De com mentator van radio-Praag merkt naar aanleiding hiervan op, dat onze vrienden van de plaats waar deze besprekingen zullen worden gehouden, een prestigezaak schij nen te maken. Als iemand zich interesseert voor de manier waarop wij onze maatschappij opbouwen, dan be hoeft hij maar hierheen te komen, aldus de commentator, die waar schuwde dat interventie in Tsje- cho-Slowakije tot een nieuwe waarschijnlijk onherstelbare splij ting van de progressieve beweging zou leiden. Het schijnt overigens dat de Russische militaire autoriteiten de datum van de volledige ontrui ming van Tsjechoslowaaks gebied door de Sowjet-troepen, die aan de jongste oefeningen hebben deelge nomen, opnieuw hebben verscho ven en wel van 21 naar 25 juli. Een eenheid Russische pantserwa gens, in een kamp op zestig kilo meter van Praag, maakte zaterdag nog geen aanstalten om te vertrek ken. De Tsjechoslowaakse pers en radio maken melding van dui zenden nieuwe resoluties, tele grammen en boodschappen, waar in steun wordt betuigd aan de houding van het centrale partijco- mitë. President Ludvik Svoboda van Tsjecho-SIowakije verklaarde zon dag op een bijeenkomst ter gele genheid van een plaatselijke festi viteit, dat zijn land verder zal gaan met de hervormingen, maar hij wees met nadruk op de vriend schap die Tsjecho-Slowakiie met de Sowjet-Unie verbindt. „Wij kunnen ons program slechts uitvoeren in het kader van een krachtig bond genootschap met de Sowjet-Unie en de andere socialistische landen". De soevereiniteit van Tsjecho- SIowakije kan in een verdeelde wereld slechts worden gegaran deerd door de militaire, politieke, economische en culturele allianties met de socialistische landen allian ties- die -wij nog- willen versterken, aldus de president. Hij waarschuw de dat de vijanden van het socia- lime de jongste ontwikkelingen willen gebruiken om de eenheid der socialistische landen te onder graven. „Wij verklaren dat zij zich vergissen en dat zij met dergelijke speculaties bedrogen uit zullen komen". President Svoboda zei ten slotte ervan overtuigd te zijn, dat Tsje- cho-Slowakije's socialistische bond genoten begrip zullen hebben voor de nieuwe ontwikkelingen in zijn land. Er kunnen meningsverschil len zijn, maar deze kunnen door openhartige discussies worden op gehelderd. De Tsjechoslowaakse leiders in middels nieuwe steun gekregen van zusterpartijen. De Noorse en Zwitserse communistische partijen voegden zich in het weekeinde bij degenen, die reeds hun sympathie voor het liberaliseringsproces had den betuigd. De commentator van radio-Praag verklaarde zondag dat Tsjecho-SIowakije nu al de steun heeft van de Roemenen, Zuidsla- ven, Italianen, Belgen, Noren, Fin nen en anderen. De Albanese communistische partij ziet blijkens een commentaar van het officiële Albanese persbu reau in de ontwikkelingen rond Tsjecho-SIowakije slechts een ruzie tussen „revisionisten". Zii is van mening dat „de kliek van Dubcek hetzelfde doet wat al eerder in andere „revisionistische landen" is gebeurd en nog gebeurt, het volgen van een koers die herstel van het kapitalisme bèoogt. Zoals bekend volgt Albanië in de communisti sche wereld de Chinese lijn. PRAAG: De opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau-pact, de Russische maarschalk I wam, Jakoebowski. (r.) is uit Praag naar Moskou te ruggekeerd. Op de foto links de Tsjechische minister van defen sie, gen. It. ing. Martin Dzur en midden vice-president Frantisek Hamouz, die hem uitgeleide de den bij zijn vertrek van het Ru- zyne-vHegveldi De Prawda, het orgaan van de Russische communistische partij, herhaalde zondag dat de „bedrei ging" van het communistisch be wind in Tsjecho-SIowakije de „ge meenschappelijke zorg" van alle communistische partijen en landen is- „Het is de heilige plicht van de staten die in het Warschau-pact zijn verenigd en die belast zijn met het garanderen van de onafhanke lijkheid en veiligheid der socialis tische landen, de plannen van het Amerikaanse imperialisme en het Westduitse revanchisme te verijde- len", aldus de Prawda. (Zie verder pag. 2) De Russen hebben momenteel een troepenmacht van achtdui zend man in Egypte, Syrië en Al gerije, waar bases worden aange legd voor straalbommenwerpers van het type TU-16, zo schrijft het republikeinse congreslid Bob Wilson uit Californië in een brief aan minister van buitenlandse zaken Dean Rusk. Wilson zegt een en ander te hebben vernomen uit „gezaghebbende bronnen". Algerije zou volgens zijn inlich tingen van plan zijn de voorma lige Franse lucht- en vlootbasis Mers-el-Kebir ter beschikking van de Sowjet-Unie te stellen. Terwijl de regering van de Ver. Staten zich op Vietnam con centreert en ontspanning met Moskou nastreeft, wordt de Mid dellandse Zee veranderd in een Rode Zee, meent Wilson. Hij wil dat Rusk het congres onverwijld inlicht over de Russische pene tratie in het midden-oosten en meedeelt wat de regering daar tegen denkt te ondernemen. De afgevaardigde wil tevens weten waarom de Verenigde Staten weigeren „phantom"-bommen- werpers te leveren aan Israël „een van de weinige bondgeno ten die ons in dat gebied resten". KANS OP REGEN In grote delen van West-Euro pa wordt het weer beheerst door een hogedrukgebied, dat zich van het zeegebied ten westen van de Azoren over de Britse eilanden tot de Alpen uitstrekt. Langs de oostflank van dit luchtdruksy- steemsteem wordt met noord westelijke winden vrij koele lucht aangevoerd. In ons land werden zondag middagtemperaturen van 17 tot ongeveer 20 graden bereikt. In de omringende landen was het niet veel warmer. In Zuid-Frank rijk en Italië werden daarentegen maxima van 25 tot 30 graden ge meten. Het komende etmaal ver plaatst een Oceaanstoring zich over Schotland in de richting vqn ons land. In verband daarmee wordt er meer bewolking ver wacht en neemt de kans op regen toe. In het temperatuur verloor» komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot dinsdagavond Tijdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk regen of motregen. Overwegend matige wind uit westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 23 JULI Cadzand 11.52 12.16 Breskens 0.17 12.41 Terneuzen 0.53 1.17 Hansweert 1.32 1.56 Walsoorden 1.36 2.00 WOENSDAG 24 JUU Cadzand 0.36 12.59 Breskens 1.01 1.24 Terneuzen 1.37 2.00 Hansweert 2.16 2.39 Walsoorden 2.20 2.43 ZON MAAN op onder op onder juli 23 4,48 20.44 1.54 20.17: 24 4.50 20.42 2.54 20.8& 25 4.51 20.41 4.06 21.19

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1