PROVINCIAAL NIEUWS Russische draagvleugelboot in Terneuzen Weer ongeregeldheden in Valkenburg Amerika blijft Zuid-Vietnam steunen R.D.M. investeert 25 miljoen gulden voor activiteiten op het gebied van kernenergie Axel Goes - AGENDA - Beschuldiging Westduitse ambassadeur Deel van meubelfabriek uitgebrand Inschepen van patronen voor Nigeria in Antwerpen stopgezet Weer twee weken uitstel voor Sirhan Gunstige ligging Elektronen versneller Terneuzen Hulst Kloosterzande Westdorpe rsgmsif Geslaagd Aan rle Zeeuwse analistencur- sus te G-oes is geslaagd voor liet examen analiste medische rich ting mej. L. van Cleemputte te Terneuzen. Geslipt Donderdagavond om half 12 reed W. A. de F. uit Terneuzen met een personenauto in de rich ting Nieuwendijk door de Sta tionsstraat. In de bocht kwam de auto te slippen en botste tegen de op de linkerparkeer- strook staande personenauto van W. E. P. uit Kerkrade en het Volkswagenbusje van P. J. S. uit Uierstraat (Limburg). Alle auto's werden zwaar beschadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Geen heffing meer voor bestrijding p ere vuur Het produktschap voor groen ten en fruit heeft besloten, dat voor het komende seizoen de peretelers geen heffing meer ver- •chuldigd zijn voor de bestrijding van het perevuur. In het seizoen 1967 moest 0,5 van de op brengst van peren worden be taald aan het produktschap voor groenten en fruit als tegemoet koming in de kosten die de be strijding van het perevuur in het seizoen 19661967 hadden ge vraagd. Toen er begin 1967 in enkele Jteeuwse boomgaarden perevuur werd geconstateerd, is deze ge vreesde ziekte drastisch bestreden en sindsdien zijn regelmatige controles uitgevoerd. Nieuiwe ge vallen hebben zich niet meer voorgedaan, zodat wordt aange nomen dat het perevuur thans be dwongen is. Pluk van zure morellen begonnen Op Zuid-Beveland is deze week een begin gemaakt met de pluk van zure morellen, een kersenras dat uitsluitend geschikt is voor verwerking in een fabriek en in binnen, en buitenland zeer ge vraagd is. Zuid-Beveland is een belang rijk produktiegebied van deze kersesoort. Het vorig jaar was er op veel bedrijven sprake van een misoogst, maar nu hangen de struiken vol en de oogst belooft groot te worden. Voor de telers is het belangrijk, dat het in de komende weken droog blijft, want bij aanhouden de regen gaan de vruchten dik wijls scheuren. Tijdens de eerste veilingdagen werd voor dit pro- dukt tussen 1,10 en 1,20 per kg betaald. Het hoogtepui* in de aanvoer van zure morellen komt in de tniïttmU weak. Dan kunnen er KOPENHAGEN. Dit moet de meest simpele creatie van het jaar zijn: 'n „zak" met elastisch koord aan beide einden. Het meisje hult zich in het textiel, bindt boven- en onderzijde dicht en heeft een lang gevfaad. Wil zij kort dragen, dan gaat de onderkant van de zak naar de taille en weer is een nieu we japon geboren. VRIJDAG 19 JULI 1968 OostburgLedel-theater, 8 u.: „Irma la Douche". ZATERDAG 20 JULI 1968 TerneuzenLuxor-theater, 8 uur: „Irma la Douche". Oostburg Ledel-theater, 8 u.: „Irma la Douche". ZONDAG 21 JULI 1968 TerneuzenLuxor-theater, 3 en 8 uur: „Irma la Douche". OostburgLedel-theater, 3 en 8 uur: „Irma la Douche". MAANDAG 22 JULI 1968 TerneuzenLuxor-theater, 8 uur: „Irma la Douche". OostburgLedel-theater, 8 u.: „Irma la Douche". DINSDAG 23 JULI 1968 TerneuzenLuxor-theater, 8 uur: „Irma la Douche". Oostburg: Ledel-theater, 8 u.: „Irma la Douche". WOENSDAG 24 JULI 1968 TerneuzenLuxor-theater, 8 uur: „Irma Ia Douche" Oostburg Ledel-theater, 8 u.: „Irma la Douche". Wie verre reizen doet, kan veel verhalen. ECHTE KOFFIE kant en klaar gemalen maakt uw vakantie pas écht goed! kant en klaar gemalen altijd vacuunivers: óók op reis VAN NELLE KWALITEIT Herbert Mülller-Roschach, West-Duitsiands ambassadeur in Portugal, zal zich in de bonds republiek moeten verantwoor den voor zijn optreden tegen de Joden in de tweede wereldoor log. Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft laten weten, dat de ambassadeur binnen enkele dagen in Bonn wordt verwacht. Müller-Ro- sc'hach heeft van november 1941 tot maart 1942 gewerkt op de afdeling van het Duitse minis- zich bezig hield met Joodse kwesties. Hij wordt ervan be schuldigd betrokken te zijn ge weest bij de moord op Joden. Een felle uitslaande brand heeft de spuiterij en meubelma kerij van Vinks meubelfabriek te Assendelft geheel verwoest. De schade loopt in de tonnen. Het bedtrijf was tegen brand schade verzekerd. Om vijf uur ontstond brand in de spuiterij, hetgeen met een lichte ontplof fing gepaard ging. In korte tijd stond de gehele afdeling in lich terlaaie, en sloeg het vuur over naar de meubelmakerij. De brandweerkolrpsen van Assen delft en Krommenie, met assis tentie van de bedrijfsbrandweer van de linoleuimfalbrieken, kon den niet verhinderen dat de ge bouwen totaal uitbrandden. Wel gelukte het de stoffeerderij te behouden, terwijl het kantoor slechts waterschade opliep. In het bedrijf waren ongeveer hon derd mensen werkzaam, waar onder vele buitenlanders. Donderdagavond moest de po litie in Valkenburg opnieuw op treden tegen enkele honderden rumoerige jongelui, die zich rond ht Valkenmonument op het Grendelplein hadden verzameld. Reeds in de loop van de avond had de politie een aantal jongelui op diverse plaatsen opgepakt in verband met ordeverstoringen. De politie van Valkenburg had versterking gekregen van politie korpsen uit omliggende plaatsen. Op het Grendelplein werden kort na middernacht enkele char ges uitgevoerd door de politie te paard. Met de wapenstok en de gummiknuppel werd de rumoe rige menigte uiteengedreven. Een aantal jongelui werd naar het po litiebureau gebracht. Van de grootste belhamels werd de karnpkaart ingetrokken, hetgeen betekende dat deze vrijdag uit Valkenburg moesten vertrekken. JONGEN SPRONG IN DE GEUL Tijdens een charge door de po litie te paard sprong een jonge man in de Bogaerdlaan in paniek in de Geul. Hij maakte daarbij een sprong van minstens zes me ter. In de Geul staat in dit jaar getijde amper 20 tot 30 centimeter water. Van het voorval waren di verse mensen getuige. De politie heeft circa een half uur met schijnwerpers de Geul afgezocht zonder resultaat. Het zoeken werd daarop gestaakt. Men neemt aan dat de jongeman zijn sprong heeft overleefd en dat hij enkele tientallen meter ver der via een van de trapjes een goed heenkomen heeft gezocht. VROUW BIJ BRAND IN UTRECHT OMGEKOMEN De 56-jarige mevrouw Van der Meent uit Utrecht is in de nacht van donderdag op vrijdag bij een brand in haar oude wo ning aan de Ri ems tra at in de Domstad om het leven gekomen. Zij lag te slapen, toen de brand kort na één uur ontstond. Toen de brandweer bezig was met de blussing, kwam de 57-jarige schoenhersteiler A. C. van der Meent totaal overstuur vertellen, dat zijn vrouw ver moedelijk nog in de woning aan wezig was. Hij was na zijn vrouw thuis gekomen. De brand weer kon door de enorme rook ontwikkeling en de vlammenzee op de eerste verdieping en de zolder de woning niet meer bin nen. Nadat het vuur met twee ne- velstralen en twee waterstralen was bedwongen, werd op een bed op de eerste verdieping het verkoolde lichaam van de vrouw gevonden. De brand is vermoe delijk ontstaan door een bran dend peukje sigaret. Na aankomst van president Ngoejen Van Thieu van Zuid-Viet nam in Honoloeloe heeft president Johnson verklaard dat de belofte van de V. S. om het Zuidvietname- se volk tegen agressie te steunen, van kracht blijft, ondanks alle hin derpalen en bedrog. Johnson hoopt dat het overleg in Parijs de eerste stap zal zijn op de moeilijke weg naar een eervolle vrede, waardoor het Zuidvletnamese volk zijn eigen toekomst zal kunnen bepalen. President Johnson en president Ngoejen Van Thieu plegen in Ho noloeloe overleg over de toestand in Vietnam. In de Antwerpse haven is donderdag het laden van een half miljoen patronen, die naar Nigeria zouden worden ver scheept, stopgezet op verzoek van het ministerie van buiten landse zaken in Brussel. Een deel van de zending die reeds aan boord was gebracht, is weer ontscheept. Het ministerie kon de versche ping nog niet formeel verbieden, omdat het dezer dagen goed gekeurde wettelijke verbod op leveranties aan Nigeria nog niet in het staatsblad was versche nen. De patronen zouden met een Duits schip, de „Atlantic" wor den verscheept. Sirhan Sirhan, de man die be schuldigd wordt van de moord op senator Robert Kennedy, heeft vrijdag met het oog op de voorbe reiding van zijn verdediging nog twee weken uitstel gekregen om een verder psychiatrisch onderzoek te ondergaan. Toen dé 24-jarige Jordaniër, die er lijkbleek en ver moeid uitzag, werd gevraagd of hij .daarmee instemde, zei hij verward dat hij hoopte dat de nieuwe artsen hem slaappillen zouden geven. De zitting is verdaagd tot 2 augustus. Voor het eerst werd vrijdag bij de behandeling van de zaak Sirhan publiek toegelaten. De belangstel lenden werden, voordat ze met de lift naar de rechtzaal op de der tiende verdieping van het gerechts gebouw in Los Angeles yerden gebracht, grondig gefouilleerd. In de zaal zelf schenen de veiligheids maatregelen wat minder streng dan vorige keren. Een kwartiertje later dan was gepland arriveerde vrijdagmid dag onder belangstelling van hon derden Terneuzenaars en toeris ten die zich op de pier hadden opgesteld, de Russische draag vleugelboot „Kometa", die gedu rende een uur ligplaats koos aan de ponton van de provinciale boot. Verschillende autoriteiten wa- boord te nemen. De „Kometa" heeft het interieur van een mo dern vliegtuig. Omdat het schip De belangstelling voor de Rus sische vleugelboot was groot. f—O— reeds Vlaamse gasten aan boord had, die van Ostende via Terneu zen op terugtocht naar Antwer pen waren, kon er voor de Teneu- zenaars geen vaartochtje af. Onder Russische en Flandria- vlag vertrok de „Kometa" om half vijf weer naar Antwerpen. Toen het schip eenmaal de ha ven uit was, schoot het met grote snelheid (70 km per uur) in de richting Griet.e. Vandaag, zondag en7 maandag kan men, zoals wij reeds in ons blad van donderdag hebben be richt, uit Vlissingen een tocht met de „Kometa" naar Antwerpen maken. Met een snelheid van 70 km per uur doorklieft de „Kometa" het water. De Rotterdamse droogdok maatschappij (lid van de Rijn- Scheldegroep) gaat 25 miljoen gulden investeren in een nieuwe fabriekshal voor het samenlassen en machinaal bewerken van zware drukvaten voor kernener giecentrales en de chemische industrie. De R.D.M., die thans 450 mensen in dienst heeft, ver wacht dat in de komende twee jaar 300 werknemers voor deze gespecialiseerde apparatenbouw zullen worden aangetrokken. Het doel is per jaar vier vaten van een kaliber van omstreeks 1000 megawatt te bouwen. „Voor ons is de doorbraak naar de Amerikaanse markt werke lijkheid geworden", zo zei ir. J. C. van Reenen, directeur van de R.D.M., donderdag op een pers conferentie naar aanleiding van de recente opdracht van Wes- tinghouse Electric Corporation voor de bouw van twee kern- reactorvaten, bestemd voor een nieuwe elektriciteitscentrale in de Verenigde Staten. Dit is de eerste maal dat reactorvaten voor een Amerikaanse centrale buiten de U.S.A. in bestelling werden gegeven. Deze centrale wordt met twee eenheden van elk 1195 mwe uitgerust en wordt daarmee de krachtigste watergekoelde kern centrale ter wereld. Het eerste vat zal od 1 ianuari 1971 en het tweede op I juli 1971 worden afgeleverd. Met deze opdracht is, zo zei ir. Van Reenen, een bedrag gemoeid dat een flink stuk boven de tien miljoen gulden ligt. Ir. M. C. van Veen, hoofd afdeling kernenergie van de R.D.M., zei dat het be drijf deze opdracht heeft gekre gen door de geweldig snelle ont wikkeling van de kernenergie. De Amerikaanse industrie be schikt thans niet over voldoende capaciteit. De prijzen van de R. D.M. liggen ondanks de invoer rechten concurrerend. Op het ge bied van levertijden en kwali teitsbeheersing kan de R.D.M. aan de hoge Amerikaanse eisen voldoen. Een gunstig aspect is de lig ging aan de Rotterdamse haven, waardoor het transport van de zware stukken geen problemen oplevert. De R.D.M. behoort thans tot de voornaamste produ centen van drukvaten in de we reld en heeft in Europa slechts in Frankrijk en Engeland con currenten. De Duitse gespeciali seerde industrie heeft moeilijk heden met dergelijke opdrachten in verband met de ligging. De röntgentechnische dienst te Rotterdam zal op het terrein van de R.D.M. een lineaire elek- tvonenversneller voor rönt genonderzoek opstellen voor controle van de enorme lassen, fijnproevers en war» Vakantie-genieters nemen ECHIE KOIHE BüeJ kant en klaar gemalen altijd vacuomvers: óók op reis VAN NELLE KWALITEIT die bij de drukvaten moeten wor den gemaakt. Met deze elektro nenversneller kan een zeer door dringende röntgenstraling wor den opgewekt met een energie tot acht miljoen elektron-volt. Het toestel is 1200 maal zo krachtig als het grootste toestel voor industriële radiografie, dat thans in Nederland in gebruik is. Een röntgenopname van een las in een dertig centimeter dikke staalplaat vergt slechts enkele minuten, voor 50 centimeter dik te zijn enkele uren voldoende. Een geheel betonnen gebouw (20 meter breed, 30 meter lang en 20 meter hoog) met muren van meer dan twee meter dik) zal deze versneller huisvesten. De röntgentechnische dienst zal op het R.D.M.-terrein ook opdrach ten voor anderen uitvoeren. SCHEEPVAART JUNI 1968 Opgave van het aantal geloste/ geladen schepen op het Nederland se gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen over de maand juni 1968. Zeevaart; Aantal B.r.t. Totaal geschut 494 402.474 Gelost/geladen te: Rede Terneuzen/ JDow Chemical 13 109.007 Terneuzen 39 27.070 Sluiskil 6 18.823 Sas van Gent 4 3.677 Binnenvaart: Aantal Ton Totaal geschut 5559 2.900.774 Gelost/geladen te: Rede Terneuzen/ Dow Chemical 156 176.699 Terneuzen 293 162.886 Sluiskil 318 243.202 Axel Sassing 18 7.017 Sas van Gent 126 66.691 Undergroundshop wordt vandaag geopend De eerste Nederlandse under groundshop wordt vanmiddag in Terneuzen geopend. Het winkel tje. dat gevestigd is aan het Tuin pad en dat de naam „The dysen tery colored corona" draagt, is een initiatief van de drie jonge Terneuzenaars J. Guérand, J. Meertens en F. Nieuwelink. In de shop worden grammo foonplaten verkocht op het ge bied van avantgarde popmuziek die voor een groot deel recht streeks worden geïmporteerd uit de Verenigde Staten en Enge- and en niet in Nederland te koop zijn. Verder zijn er Neder landse en buitenlandse under- gronud tijdschriften verkrijgbaar en posters. De posters zijn vervaardigd door Franklin D. van den Berg, een talentvol jong Axels kunste naar. „The dysertery colored coro na" zal van a-.s. nraandag af elke dag open zijn van half twee tot zes uur. bij de veiling in Kapelle-Bieze- linge wel dagen komen met een aanvoer van 40 ton. Folklore Op zondag 23 juli a.s. wordt te Hulst een folkloristisch feest georganiseerd. Naast twee folkloregroepen uit Nederland wordt aan het feest medewerking verleend door groe pen uit Luxemburg, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Turkije en Zweden. Leerling-analist D heer P. van de Zanden te Kloosterzande slaagde aan de Zeeuwse analistencursus te Goes voor het examen leerling-ana list medische richting. Het tweede zomerfeest Voor de tweede maal zullen op 7 en 8 september a.s. zomer feesten v/orden georganiseerd. Er werken tal van verenigingen en organisaties aan mee, maar de baten zullen in hoofdzaak be stemd zijn voor de muziekver eniging te Westdorpe en voor de voetbalvereniging Ria. De alge hele leiding berust bij de heer E. F. Hendriks, het hoofd van de school. Verschillende attracties staan op het programma zoals schie tingen, een bolling, oriëntatie- ritten, hengelwedstrijden, film voorstellingen en concerten. Muzikanten uit Westdorpe en Zelzate zullen samen een Ober- bayernorkest vormen, waarvoor druk wordt gerepeteerd. Men verwacht voor deze zomerfeesten weer veel belangstelling.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3