Ministers van de „zes" in nachtvergadering te Brussel bijeen Ojoekwoe in Niamey aangekomen MUL Centrale comité Tsjechische communistische partij staat achter Dubcek Flinke stap in de richting van gemeenschappelijke vervoerspolitiek Irak heeft nieuwe regering onder Al-Nayef de Podgorny over Tsjecho-Slowakije RADIO DE K0CK Grote overwinning voor de partijleider HET WEER Kostenvencwaring Rij- en rusttijden IV! axj mum- dagafstand Dubbele wegenbelasting Biafra en Nigeria hervatten besprekingen Gasverwarming Economische toestand in Rhodesië is goed Contacten Russen stellen bilateraal gesorek in Moskou voor Tsjechen bereid tot gesprek, maar niet tot toegeven Fantasie Gouddiefstal in Londen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden SMl sua ZATERDAG 20 JULI 196S 21e Jaargang No, 5246 De ministers van vervoer van de zes E.E.G.-landen hebben in een zware vergadering in Brus sel, die tot vrijdagochtend kwart voor vier duurde, een aantal ak koorden bereikt, waardoor een begin wordt gemaakt met een gemeenschappelijke vervoerpoli- tiek van de E.E.G. De ministers zijn het na uit voerige discussies, die donder dagochtend om tien uur begon nen, eens geworden over toepas sing van de anti-kartelbepalin- gen van de E.E.G. op de ver- rmersector, over gelijktrekken 'van rij- en rusttijden in het weg vervoer, over een stelsel van E.E.G.-vergunningen voor ver- voersondernemers en een stelsel van margetarieven voor het weg vervoer. De Nederlandse staatssecreta ris' Keyzer verklaarde na de vergadering, dat eindelijk een fiinke stap in de richting van een gemeenschappelijke vervoer- politiek was gezet. Er blijft ech ter nog heel wat op dit terrein te doen. zo voegde hij hieraan toe. De staatssecretaris, die niet onverdeeld gelukkig was met alle compromissen, achtte het uit sociale overwegingen plezie rig dat de regels voor harmoni satie van rij- en rusttijden voor het wegvervoer waren getroffen, ook al verheelde hij zich niet, dat dit economisch consequen ties kon hebben als gevolg van kostenverzwaring voor de on dernemers. Hij kwalificeerde de vergadering als „een belangrijke nacht voor het Europees ver voer". De beslissingen van de minis ters hebben allereerst tot ge volg, dat met terugwerkende kracht tot 1 juli j.l. (de ingangs datum van de douaneunie) de bestaande verordening inzake de vrije concurrentie (no. 17) in Wat gewijzigde vorm ook van oepassing wordt op het vervoer. De wijzigingen houden o.m. m, dat groeperingen van ver voerders in de binnevaart zonder aanmelding of speciale toestem ming zijn toegelaten tot een ma ximum van 500.000 ton mits de grootste partner niet meer dan 50.000 ton bezit) en in het weg- Kofenel Abdel-Razzak al-Na- yef heeft donderdag in Irak een uit zesentwintig leden bestaande regering gevormd, die het afge zette kabinet van generaal Ta- her Yehia vervangt. Achmed Hassan el-Bakr volgde de naar het buitenland gevluchte presi dent Arif op. De nieuwe regering wordt ge leid door Al-Nayef. Minister van buitenlandse zaken is Nassir el- Ohina; minister van defensie ge neraal Ibrahim Atoderrahman el- Daud en minister van financiën Salih Koebba. Het kabinet bestaat volgens radio-Bagdad geheel uit gema tigde figuren van de rechter vleugel van de socialistische „baas"-partij, die door de nieu we president, El-Bakr, wordt ge- leid. In het nieuwe kabinet zitten drie ministers uit de vorige re gering. Twee koerdische minis ters, die enige tijd vóór de staatsgreep ontslag hadden ge nomen, zijn in het kabinet terug gekeerd. In een radiotoespraak zei pre mier Al Nayef dat hij de Iraak- se nationale eenheid wil conso lideren, onenigheid onder de burgers wil uitbannen en het Nóordiraakse vraagstuk wil op lossen. De premier zei, dat zijn rege ring op constructieve wijze zal samenwerken met alle Arabische landen teneinde de eenheid te verwezenlijken, waarnaar de Arabische volkeren streven. Over de economische toestand zei El Nayef dat de nieuwe leiding de economie wenst te versterken en de natuurliike rijkdommen ten behoeve van net volk zal exploi teren. Het uitgaansverbod werd ver- vervoer tot een maximum van 10.000 ton (met een maximum van 1000 ton voor de grootste partner). De sociale harmonisatie in het wegvervoer schrijft per 1 okto ber 1969 een maximum rijtijd voor chauffeurs in het interna tionale verkeer voor van 50 uur per week met een maximum van 9 uur per dag (en even tueel 2 dagen van 10 uur per week). De maximale aaneenge sloten rijtijd bedraagt 4Vs uur, waarna een half uur rust moet worden genomen. De wekelijkse rusttijd moet 24 uur bedragen, voorafgegaan of gevolgd door een normale nachtrust van 10 uur. Deze bepalingen worden na twee jaar wat verscherpt. Dan wordt de maximale rijtijd per week 48 uur (met een maxi mum van 92 uur in een periode Warme sauBijzebfoodjes BANKETBAKKERIJ. 1 NoonMr.S» TERNÊUZW van 14 dagen), een dagelijkse rijtijd van 8 uur (en eventueel twee dagen van 9 uur per week). Voorts zal dan na maximaal vier uur onafgebroken rijden een half uur rust moeten woeden geno men. Voor zware vrachtwagens geldt een maximale rijtijd van 8 uur per dag met een rust van een uur na maximaal vier uur rijden of een verdeling van die rust in tweeën over de resteren de rijtijd. De maximale dagafstand die een chauffeur mag rijden zon der te eworder. afgelost, is op 450 km gesteld. De naleving van de voor schriften zal worden gecontro leerd aan de hand van rijtijden- boekjes naar het huidige Neder landse model. De ministers zijn het niet eens geworden over een regeling voor het tegengaan van dubbele belasting op vrachtwagens en over normen voor de nationale subsidies aan het vervoer (in het bijzonder de spoorwegen). Van dit laatste zal de Europese com missie een studie maken en voor stellen uitwerken. Voor het ver mijden van dubbele wegenbelas ting is een aantal principes af gesproken, aan de hand waarvan vóór 15 oktober een definitieve regeling moet worden getroffen. Deze zal de bestaande regelin gen tussen de Beneeluxlanden onderling en tussen Benelux en Duitsland ongewijzigd laten. In Frankrijk en Italië zal het weg vervoer van de partnerlanden een deel van de daar geldende weegenbelasting moeten betalen. De Biafraanse leider kolonel Ojoekwoe Is vrijdag in Niamey aangekomen voor besprekingen met een commissie van de orga nisatie van Afrikaanse eenheid, die een oplossing zoekt voor de oorlog in Nigeria. Vlak voordat hij uit Aba in Biafra vertrok, stelde Ojoekwoe een vredesplan voor. Volgens dit plan zouden beide partijen alle ge vechten onmiddellijk moeten sta ken. Biafra is bereid met Nigeria te onderhandelen over de voor waarden voor een staakt het vu ren. De economische blokkade tegen Biafra zou met onmiddellij ke ingang moeten worden opge heven en de troepen van beide par tijen zouden zich moeten terug trekken achter de territoriale gren zen, zoals deze vóór het begin van de vijandelijkheden waren tenein de de vluchtelingen gelegenheid te geven naar hun haardsteden terug te keren. Biafra gaat akkoord met een internationale vredesmacht, die toezicht op de bestandslinies moet uitoefenen. Nigeriaanse federale burgerlijke en militaire autoriteiten hebben het plan van Ojoekwoe voor ver voer van voedsel via een gedemi litariseerde zone rond Port Har- court van de hand gewezen. Port Harcourt is sinds mei in federale handen. Biafra en Nigeria zijn akkoord gegaan met het beginnen van inlei dende besprekingen over de bur geroorlog in het land. Deze zullen in Niamey, de hoofdstad van Niger, worden gehouden en zijn bedoeld als voorbereiding van vredesbe sprekingen in Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië. Dit is vrijdag meegedeeld in het slotcommuniqué van een eoMfnis- sie van de organisatie voor Afri kaanse eenheid, die in Niamey bijeen is geweest om een oplossing te zoeken voor de oorlog in Nige ria. V Het voorbereide)^ overleg zal worden gevoerd ondervoorzitter- schap van president Diori Hamani HONOLOELOE. President John son en de Zuitvietnamese pre sident Nguyen Van Thieu, ge huld in bloemenslingers, tijdens het spelen van de volksliederen, na hun aankomst voor het her- nieuw<dg overleg. van Niger. De eigenlijke bespre kingen zullen worden gehouden onder auspiciën van de organisatie voor Afrikaanse eenheid. Data voor de besprekingen zijn niet genoemd, maar het is de be doeling dat deze zo spoedig mogè- lijk zullen beginnen. De commissie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid bestaat uit vertegenwoordigers van Ethio pië, Niger, Kameroen, Ghana, Kon- go-Kinsjasa en Liberia. De Nige riaanse en Biafraanse leiders Go- won en Ojoekwoe hebben in Nia mey hun standpunten voor de com missie uiteengezet. Een begrip voor Erkend Gasfitter V looswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Ondanks alle sancties schijnt de economische toestand in Rhodesië niet slecht te zijn. Minister van financiën James Wrathall diende donderdag een be groting in, die niet de verwachte belastingverhoging bevatte. Hij verklaarde voorts dat de grootste financiële problemen, ontstaan na de eenzijdige onafhankelijkheids verklaring van Rhodesië, zo goed als opgelost zijn en dat men de toekomst met optimisme tegemoet kan zien. De Russische president, Nikolai Podgorny, heeft vrijdag in Moskou gezegd, dat vijandige krachten zo wel van buiten als in Tsjecho- Slowakye dit land uit zijn socialis tische koers willen stoten. Podgor ny sprak van de resten van revi sionistische en nationalistische elementen, die met „actieve steun van het imperialisme" aanvallen doen op de socialistische orde. De. communistische partij en het volk van de Sowjet-Unie zijn er volgens het staatshoofd van overtuigd, dat partij en werkers in Tsjecho-Slo wakije In staat zullen zijn de reac tie de weg te versperren. Zij kun nen daarbij rekenen op de volledi ge steun van alle Russen, zei hij. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4253 TERNEUZEN Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft vrijdag met algemene stemmen de houding van het pre sidium tegenover de kritiek van de Sowjet-Unie, Buriari'e. Hongarije, Polen en Oost-Duitsland on de nieuwe koers van Praag goedge keurd. De plenaire zitting, die ongeveer vier uur duurde, hield zich uitslui tend bezig met de brief van de vijf zusterpartiien, die begin deze week in Warschau een kleine top conferentie over de ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije belegden, en het antwoord van het Tsjechoslo- waakse partijpresidium daan». De eenstemmigheid wordt be schouwd als een grote overwin ning van partijleider Dubcek. Naar radio-Praag meedeelde steunden alle 27 woordvoerders od de bijeenkomst de houding van het presidium. Men besloot hun toespraken niet afzonderlijk te pu bliceren. maar een slotcommuniqué uit te geven. Het centraal comité gelooft ook dat bilaterale contacten, waarbij de vertegenwoordigers van de zus terpartijen de mogelijkheid wordt geboden zich nader op de hoogte te stellen met de toestand in dit land, betere voorwaarden zal scheppen voor een mogelijke ont moeting tussen alle betrokken communistische en arbeiderspar tijen. Voorts herhaalde het centraal comité in de resolutie dat het «treeft naar verdere ontwikkeling van de basisoriëntatie van de Tsjechoslowaakse buitenlandse po litiek, namelijk het handhaven van vriendschappelijke betrekkingen met de Oosteuropese bondgenoten, met de Sowjet-Unie en de andere landen van de socialistische we reldgemeenschap. Dit alles op basis van internationale solidari teit, wederzijds respect, soevereini teit, gelijkheid en niet-inmenging Ön binnenlandse aangelegenheden). Wederzijds begrip en versterking van de eenheid en samenwerking tussen de zusterpartijen, waarvoor het Tsjechoslowaakse centrale co mité alles wil doen dat in zijn macht ligt, zal een ondersteuning vormen vooir de socialistische krachten in dit land en zal zeker ook de autoriteit van alle socia listische, revolutionaire en demo cratische krachten in de wereld versterken, zo staat in de resolu tie. De Russische communistische partij heeft in een brief aan de Tsjechoslowaakse partij een bila terale bijeenkomst op hoog niveau voorgesteld. Het gesprek zou op Meer zon Ook vrijdag bevond zich boven de Britse eilanden een hogedruk- gebied. Het bracht in Oost-Schot land en Engeland een groot deel van de dag tamelijk zonnig weer. Van de oceaan drong evenwel een frontale storing over Ierland oostwaarts op, hetgeen daar veel bewolking en plaatselijk wat re gen of motregen veroorzaakte. Tussen dit hogedrukgebied en een gebied van lage barometer standen boven Oost-Europa hand. haafde zich een noordelijke tot noordwestelijke stroming, die koele lucht naar West-Europa voert. In Nederland werd het om streeks 17 graden. In Duitsland werden dezelfde temperaturen bereikt, maar in buien daalde het kwik er tot 12 a 13 graden. In de vakantiesteden van Zuid- Europa was het zonnig weer en werd het ongeveer 25 graden. Het hogedrukgebied boven de Britse eilanden dringt nog lang zaam iets in onze richting op, maar Nederland blijft zaterdag aan de oostflank ervan in een overwegend matige noordweste lijke stroming. De aanstromende luoht wordt iets droger, zodat meer zon wordt verwacht en er vrijwel geen buien meer zullen vallen. De temperaturen zullen onge veer gelijk zijn aan die van don derdag. 22 of 23 juli in Moskou, Kiev of Lvov (Sowjet-Unie) kunnen plaats vinden. Dit is vrijdag door radio Moskou omgeroepen. De Russen willen het gesprek laten plaatsvinden tussen het vol ledige politburo van het centraal comité van de Russische c.p. en het presidium van het centraal comité van de Tsjechoslowaakse c.p. Als de Tsjechoslowaakse ka meraden dit om bepaalde redenen onmogelijk achten, zouden de be sprekingen tussen partijdelega ties van zo groot mogelijke om vang moeten plaatsvinden. De Russen beweren in de brief dat de Tsjechen al in beginsel hebben ingestemd met een derge lijk gesprek, maar het telkens heb ben uitgesteld. De gedeeltelijke tekst van de brief werd gepubli ceerd door het persbureau Tass. Alexander Dubcek heeft gisteren van het centraal comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij volledige toestemming ge kregen het hervormingsprogram voort te zetten en dit te verdedi gen tegenover de Oosteuropese landen die daar beducht voor zijn. Het voltallige centraal comité, in bijzondere zitting bijeengeroepen, keurde het antwoord van het par tij-presidium op de brief van de vijf Oosteuropese partijleiders goed, en gaf de partijleider daar mee toestemming om met de an dere communistenleiders bilaterale besprekingen te voeren over de bestaande problemen, maar gaf duidelijk te kennen dat het niets voelt voor inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Tsje cho-Slowakije. Ook het Russische centrale co mité heeft ingestemd met het voe ren van bilaterale onderhandelin gen. Deze moeten volgens de Rus sen echter volgende week in een Rusische plaats Moskou, Kiev of Lwow worden gevoerd en wel tussen het voltallige, 11 man sterke Russische politburo en het presidium van de Tsjechoslowaak se communistische partij, of an ders tussen delegaties die zo ruim mogelijk zijn samengesteld. Zowel het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken als een Sudetenduitse woordvoerder hebben de beschuldiging ont kend. Het ministerie sprak van een typisch voorbeeld van waar heidsverdraaiing en de Suden- tenduitser zei dat Moskou ken nelijk een excuus zoekt voor Russische interventie in Tsjecho- Slowakije. PRAAG. De Tsjechische partijlei der Alexander Dubcek heeft voor de televisie verklaard vastbeslo ten te zijn het beleid voort te zet ten dat na de vergadering van het centraal comité in januari is aan genomen en dat door het Tsjechi sche en Slowaakse volk gewenst en gesteund wordt. Op de foto Dubcek tijdens zijn rede. De beschuldiging in de „Praw- da" inzake een komplot van de NAVO werd door het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken fantasie genoemd. Wij geloven dat het bericht nauwelijks com mentaar behoeft, zo zei de Brit se woordvoerder. Bij een Londense juwelier zijn donderdagnacht goudstaven ter waarde van meer clan een kwart miljoen gulden gestolen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tamelijk koel weer Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Overwegend matige noordwestelijke wind. Ta melijk koel weer. VRIJDAG 19 JULI v.m. n.m. Cadzand 8.30 3.50 Breskens 8.55 9.15 Terneuzen 9.31 9.51 Hansweert 10.10 9.51 Walsooj-den 10.14 10.34 ZONDAG 21 JULI Cadzand 10.31 10.58 Bj^skens 10.56 11.23 Terneuzen 11,32 11.59 Hansweert 0.38 12.11 Walsoorden 0.42 12.15 MAANDAG 22 JULI Cadzand 11.28 11.29 Breskens 11.53 11.54 Terneuzen 0.23 12.29 Hansweert 0.57 12.58 Walsoorden 1.01 1.02 MAAN op onder op onder juli 20 4.44 20.48 0.11 17.18 21 4.45 20.46 0.35 18.26 22 4.47 20.45 1.07 19.27 23 4.48 20.44 1.54 20.17 24 4.50 20.42 2.54 20.53 25 451 Frank. ebotttcemetit: TEENËU238t Directeur-Hoofdredacteur.' I. van de Sandé Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uftgeefeter N.V. v/h Firma P. 1. van de Sands te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bjj vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1