PROVINCIAAL NIEUWS P.T.T. boekte in 1967 een winst van 162,9 miljoen Prijsindexcijfers van de gezinsconsumptie voor werknemersgezinnen MAAR DE VOORUITZICHTEN ZIJN RIET GUNSTIG. KANTONGERECHT TE TERREUZEN HET OOG VAN SIVA Vrouw die na dodelijke Axel Brand aan boord van Grieks schip Vlissingen Zaatnslag Goes Duitser verdronken Johnson heeft het geld voor het hulpprogramma dringend nodig aanrijding doorreed, meldt zich bij de politie Braziliaanse Toestand vier gewonden van ,,Agua Clara" nog zorgwekkend Verliefde broodbezorger aan de zwier priesters willen hervorming van kerkstructuur Vakantiewerk voor Haagse agent Donderdag 18 Juli 1968't)E VRIJE ZEEUW Pagina 8 zen voor vaste brandstoffen in verband met de overgang op de zomerprijzen. Het ministerie van economische zaken vestigt er de aandacht op, dat enkele kleine wijzigingen zijn aangebracht in de cijfers voor maart en april 1968, welke cijfers nog steeds een voorlopig karakter dragen. Aanrijding Dinsdagavond om tien over acht verleende A. van A. uit Axel, rij dend door de Marijkestraat, op de splitsing BernhardstraatMa rijkestraat geen voorrang aan de van rechts komende personen auto bestuurd door C. v. d. H., eveneens uit Axel. Bij de botsing werden beide auto's flink bescha digd; er was geen persoonlijk let sel. Geslaagd Te Amsterdam slaagde giste ren voor de akte Engels M.O.-A, de heer I. van der Loo te Axel. Woensdagmiddag omstreeks half twee is brand uitgebroken aan boord van het Griekse schip Cape tan Georgis, dat ligt bij de loods Afrika in de Coenhaven in Amster dam. De brand woedde in ruim één van het schip, dat geladen is met palmpitten. Het schip was 9 juli in de Amsterdamse haven gearriveerd. Het kwam van Lagos. De brand is ontstaan tijdens het lossen. Men vermoedt dat broei in de lading de oorzaak is geweest. Drie brandweerwagens werden ingeschakeld om de vlammen te bestrijden. Omstreeks half drie was men het vuur meester. De brand weer slaagde er tn de brand tot het eerste ruim te beperken. De Capetan Georgis heeft een tonna ge van 8368 b.r.t. het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn functie zal neerleggen. De heer Verheul, die in 1955 aan de technische hogeschool te Delft het diploma van civiel in genieur verwierf, is thans direc teur van de waterleidingmaat schappij „Midden-Zeeland". Hij is tevens lid van de raad voor de drinkwatervoorziening en van het bestuur van de Vewin. Het ligt in de bedoeling dat ir. Ver heul reeds per 1 september van dit jaar werkzaamheden ten be hoeve van het rijksinstituut zal gaan verrichten. Tot 1 septem ber 1969 blijft hij tevens zijn tegenwoordige functie vervullen. Russische draagvleugelboot maakte proefvaart op de Schelde Toeristen die er prijs op stel len, zullen zondag en maandag a.s. met een draagvleugelbost van Russische makelij een toch tje van Vlissingen naar Antwer pen kunnen maken. De boot, 36 meter lang en 10 meter breed, heeft woensdag op de Schelde proefgevaren voor de Belgische rondvaartdienst „Flandria". Ook het Rotterdamse bedrijf „Spido" heeft belangstelling ge toond voor deze „Kometa" ge doopte boot. In het interieur van de boot staan voor de 100 passagiers „vliegstoelen". De mazimum- snelheid van het vaartuig be draagt 37 knopen. Zelfs bij gol ven van anderhalve meter hoog te blijft de boot volgens de op gave van de ontwerpers nog sta biel liggen. Vooralsnog wordt het schip bemand door Russen. Het is eigendom van Sudo Im port in Moskou. Geslaagd Aan de rijks-middelbare tuin bouwschool te Aalsmeer slaagde voor het eindexamen mej. B. C. v. d. Ree te Zaamslag. Ir. Verheul directeur rijksinstituut drinkwatervoorziening Binnenkort is de benoeming te verwachten van 3r. T. Ver heul te Goes tot directeur van het rijksinstituut voor drinkwa tervoorziening. Hij zal als zoda nig ir. C. van Rooijen opvolgen, die per 1 september 1969 wegens Woensdagmiddag is bij Cal- lantsoog de 37-jarige Duitser J. H. Wittenberg uit Essen verdron ken, nadat hij getracht had zijn 17-jarige dochter Brigitte uit zee te redden. Zijn vriend en zwager hadden van het strand een red- dingslijn naar het meisje gewor pen, die zij wist te grijpen. Het meisje is naar het ziekenhuis ge bracht in Den Helder. Een halve kilometer ten noor den van Callantsoog' is ongeveer op hetzelfde tijdstip de 50-jarige Horst Homberg uit Iserlohn (W. Duitsland) door de reddingsbri gade uit zee gered bij paal 13. Hij is ook naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd. President Johnson heeft giste ren in een verklaring aan het congres gezegd dat, wanneer het hulpprogramma voor het buiten land nog verder zou worden be snoeid, de Amerikaanse pogin gen om een eind te maken aan de oorlog in Vietnam en de ont wapeningsonderhandelingen met de Sowjet-Unie in gevaar komen. Het programma, waarvan al 600 miljoen dollar is afgetrokken en dat nu 2,3 miljard dollar be- draagt, is volgens de president „absoluut essentieel". Hij ver klaart zich niet verdei: te zul len verzetten tegen de beper king, maar daarmee is het pro gramma tot op het been afge kloven. „Zou het nog verder worden verminderd, dan komt de levensvatbaarheid van de initia- tie ven die wij in de ontwikke lingslanden hebben gestimuleerd, ernstig in gevaar". De president meent dat de betrokken landen Kun vertrouwen in de vreed zame vooruitgang dan zouden verliezen. De F. gaf een en ander wel toe, al had hij van de diverse mankementen zelf niet veel be speurd. Mr. Sprey vond het feit „schan dalig". De vitaie onderdelen moe ten in orde zijn. oordeelde hij. Hij eiste in totaal 210 boete en wel 150 voor de banden, 50 voor de remmen en 10 voor de uit laat. De automobilist schrok hiér van. Hij had het schikkingsbe drag van 100 al aan de hoge kant gevonden. De kantonrechter bepaalde de uitspraak op 100 voor de banden, 40 voor de rem men en 10 voor de uitlaat, in totaal dus 150, een tegenvaller voor De F, die had gezegd dat hij het geld niet voor het oprapen had. TRUCK SLOEG INEENS LINKSAF In mei was de automobilist C. R. uit 's-Gravenpolder onder Terneuzen in botsing gekomen met een vrachtwagencombinatie, bestuurd door J. D. uit West- kapelle. R, wilde de truck passe ren, toen deze opeens linksaf sloeg. Een aanrijding was het ge volg waarbij veel schade werd aangericht. D. beweerde dat hij duidelijk richting had aangegeven, terwijl hij voorgesorteerd stond. Mr. Sprey meende dat de be stuurder van de vrachtwagen fout was geweest. Deze had voor rang dienen te geven en zich als afslaand verkeer moeten verge wissen dat er geen gevaar was. De schuld van R. achtte mr. Sprey niet bewezen. Hij eiste tegen D. 75 boete. De kanton rechter veroordeelde D. tot 50 en sprak R. vrij. MISTBANK De Belg W. E. uit Stekene bad eind april met zijn auto in Koe wacht een paal van de P.Z.E.M. geramd. Er zou een mistbank uer de weg hebben gehangen, zo ei hij ter zitting, hetgeen werd be vestigd door een daar in de buurt wonende vlashandelaal'. E. had gereden met een snel heid rond de 80 km en in een bocht was hij van de weg afge raakt. Mr. Sprey eiste 100 boete. De raadsman mr. Tichelman jr. wees er op dat E. uit die streek geboortig is en er alle wegen goed kent. Hef was dus niet zo ver wonderlijk dat hij met een 80 km- vaart had gereden. Aangezien E. reeds aanzienlijke schade heeft geleden, drong mr. Tichelman aan op een lagere straf. Mr. Van Hee» bepaalde de uitspraak op 50 Hef landelijk prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie voor werk nemersgezinnen, zoals het centraal bureau voor de statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 100, gaf van medio april op medio mei 1968 vrijwel geen verandering te zien (mei 118,4; april 118,2). Binnen de sector voeding, waar van het indexcijfer zich ongewij zigd handhaafde op 112,7, steeg het indexcijfer voor zuivelproduk- ten als gevolg van de melkprijs verhoging. Hiertegenover stond een daling van de indexcijfers voor aardappelen en groenten. Het indexcijfer voor de sector woning steeg van 112,8 naar 113,2, hetgeen het gevolg is van de facul tatieve huurverhoging van 4 pro cent per 1 mei. De stijging van het huurindexcijfer van 124,3 naar 126,4 werd gedeeltelijk gecompen seerd door een daling van de prij- Dinsdagnacht heeft zich bij de wachtcommandant van het poli tiebureau Pieter Aertszstraat in Amsterdam de vrouw gemeld, naar wie de politie sedert enige dagen zocht in verband met een dodelijke aanrijding. Het is de' 22-jarige mevr. A. H. uit Nieuw koop. Zij bestuurde een groene sportwagen, waarmee de 65- jarige voetganger G. Hol in de nacht van maandag op dinsdag op de Ceintuurbaan tijdens 't over steken van de rijbaan werd aan gereden. De heer Hol kwam op de motorkap terecht en werd en kele tientallen meters meege sleurd, waarna hij op het wegdek viel. De auto reed na de aan rijding door in de richting van de Ferdinand Bolstraat. Dinsdag ochtend werd de auto, die aan de rechtervoorkant verscheidene be schadigingen vertoonde, in Nieuwkoop aangetroffen. Uit het onderzoek bleek dat de auto verscheidene malen was doorverkocht. Op 't moment van de aanrijding werd hij bestuurd door mevrouw A. H. Deze was aanvankelijk onvindbaar, totdat ze zich in gezelschap van haai man en oom op het politiebureau meldde. Zij heeft verklaard dat zij de voetganger die nacht niet heeft gezien. Wel had ze gemerkt dat haar auto tegen een object was aangereden, maar wat dat precies was, had ze niet gezien, omdat het zo slecht zicht was. De vrouw is na verhoor vrijgelaten. kia van Ostajen, die maandag middag; door een 17-jarige Belgi sche werd ontvoerd, is weer terug bij haai- ouders. Op de foto het ge zin na de hereniging. Het onderzoek aan boord van de tanker „Agua Clara" in Schie dam door de inspecteurs van de arbeidsinspectie en deskundigen van de centrale dienst is thans be ëindigd. Het-schip is vrijgegeven om het voor zover mogelijk ver der schoon te maken. Aan de of ficier van justitie in Rotterdam, mr. B. van der Meulen, zal rap port worden uitgebracht over de resultaten van het onderzoek. Intussen wordt nagegaan op welke wijze het schip naar oen dok kan worden vervoerd. Dit onderzoek gebeurt door deskun digen van 't bergingsbedrijf Van der Tak. Naar verwachting zullen hiermee nog enkele weken ge moeid zijn. De stoffelijke resten van de vijf slachtoffers die nog' niet zijn ge vonden, bevinden zich waar schijnlijk in de vernielde tanks. De toestand van vier van de zeven gewonden is nog steeds zorgwekkend. Blijkens het jaarverslag van het staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie over 1937 heeft de P.T.T. in dat jaar een winst behaald van 162,9 miljoen gulden of 117,4 miljoen meer dan in 1966 en ruim 16 min meer dan aanvankelijk was geraamd. Tot dit gunstig exploitatiesaldo hebben bijgedragen de postche que- en girodienst met 23,6 min (1966: 22,7); telegraafdienst met 5 min (2,7); telefoondienst Ï6.1 min (3,8); verschil ingecalculeer de en betaalde rente 76,3 min (16,5); rente belegde 'reserves 29,6 (23,7) en overige baten en Woensdagavond is in Schie dam nabij de tanker „Agua Clara" het lijk opgehaald van de 21-jarige E. Pitto uit Den Haag, die tot de vermisten be hoorde. Thans worden nog vier slacht offers vermist. lasten 0,3 min (1966 verlies 1,1 min). Verliesposten leverden in 1967 op de postdienst met 44,7 min (1966: 69,9) en de draadomroep met 3,3 min (2,9) gulden. De totale lasten van de P.T.T.- diensten (exclusief omroep en te levisie) stegen van 1.494 min in 1966 tot 1.688 min in het afgelo pen jaar. In deze lastenstijging van 194 miljoen wordt de invloed van de loon- en prijsstijgingen in 1967 becijferd op rond 127 mil joen, terwijl een bedrag van ca 67 miljoen kan worden toegeschre ven aan de groei van het bedrijf. 15 MILJOEN VOOR HET RIJK De totale baten van de vijf P.T.T.-diensten stegen van 1.450 min in 1966 tot 1.744 in 1967, een verschil van 294 miljoen. De in vloed van de tariefverhogmgen in 1966 en 1967 was daarbij ca. 181 min. Door de groei van het bedrijf namen de baten met 113 min toe. Deze groei, aldus het jaarverslag, blijkt voldoende te zijn geweest om zonder tariefverhoging de met de groei samenhangende lasten stijging van 67 min op te vangen. De politie van Dordrecht heeft woensdagmorgen de 20-jarige broodbezorger H. van de W. ge arresteerd, die op 1 juli de klan ten in zijn wijk liet zitten en verdween. De jongeman „vergat" met zijn patroon af te rekenen. In plaats daarvan vertrok hij met een gehuurde auto naar Eindhoven om daar uit een in richting een minderjarig meisje, met wie hij kort tevoren kennis had gemaakt, te schaken. Met haar toerde hij door Frankrijk, waar hij op kosten van de Dordt- se broodbakkerij een prachtige vakantie doorbracht. Toen het geld op was en de benzine ook, liet het jonge paar de auto er gens staan en lifte naar Parijs. In die grote stad raakte de vrijer zijn vrijster kwijt. Even eenzaam als berooid kwam hij weer in Dordrecht aan. Het meisje is nog steeds niet terug. De auto verhuurder zal zo'n 2500 kilome ter moeten afleggen om zijn wagen terug te krijgen. Op de negende conferentie van het Braziliaanse episcopaat is een door 350 Braziliaanse priesters getekend document ingediend, waarin een „grondige hervor ming" van de structuur van de r.k. kerk wordt geëist. De 350 willen onder meer dat de bisschoppen rechtstreeks ge kozen worden in hun eigen dio cees, dat gehuwde mannen tot priester kunnen worden gewijd, dat de priesters het recht krijgen om in het huwelijk te treden zon der hun ambt te moeten opgeven, dat de priesters de mogelijkheid krijgen om een beroep uit te oefenen en dat hun het recht wordt verleend op diocesaan, re gionaal en landelijk niveau vak bonden te stichten. Voorts willen zij dat alle kerkelijke functies een tijdelijk karakter krijgen. Het document is de vorige week in Volta Redonda in de Brazili aanse staat Rio de Janeiro opge steld tijdens een bijeenkomst van priesters uit de staten Guanaba- ra, Sao Paulo, Rio de Janeiro en Parana. De 12-jarige Patty O'Brien wacht geduldig op redding als zij me* haar arm in een afvoerpijp op de bodem van het pierebad ligt. Zij is waarschijnlijk door de zuiging verstrikt geraakt, toen het bad leeg werd gemaak. Na vijl! uren arbeid werden Pattij en de pijp van het zwembad gescheiden. Artsen in het ziekenhuis moeten nu trachten de buis van de arm te verwijderen. De met vakantie zijnde poli tieagent J. S. uit Den Haag heeft dinsdagnacht om een uur of drie de 44-jarige portier van een bar aan het Bleijenburg ge arresteerd, nadat deze de agent zonder reden een klap met een ploertendoder had gegeven. De politieman had met enkele ken nissen een bezoek aan de bar gebracht. Bij het weggaan kreeg hij een klap achter het linker oor, waardoor een wond en een zwelling ontstonden. De politie man hield de portier aan en gaf hem over aan enkele collega's die niet met vakantie waren. 48) Vol bewondering blijven Aram's blikken op deze jungle bewoner rusten. Een ogenblik blijft de tijger onbeweeglijk aan de rand van de open plek staan. Slechts zijn staart zwaait zachtjes heen en weer. Doch dan ziet Aram. hoe de spieren zich span nen onder de prachtige soepele huid. Het dier maakt zich gereed voor de vlucht, doch nog vóór het een beweging kan maken, heeft de keizer zijn werpspeer opge heven en slingert die met een krachtige beweging naar de tijger. Op hetzeifde ogenblik maakt de keizerlijke olifant een schichtige beweging. De pijl scheert schampend over de kop van de tijger. De pijn veroor zaakt door het schampschot maakt het dier razend. Het stoot een woedend gebrul uit, neemt 'n sprong dwars door de open ruim te naar de hals van dekeizerlijké oirant, en slaat met één slag van zijn machtige klauw de mahoet van zijn hoge zitplaats. Er gaat een kreet van afgrijzen op uit bet gezelschap, want door de schok is ook het wapen van de keizer aan zijn hand ontgleden en met een nijdige grauw maakt de tijger zich gereed voor de sprong naar zijn slachtoffer. Van de totale winst ad 162,9 min werd 15 min uitgekeerd aan het rijk, terwijl 53,8 min werd toe gevoegd aan de algemene reser ve, 73,8 min aan het vernieu wingsfonds en 17,6 min aan de koersverschillenreserve. De financiële vooruitzichten voor 1968 lijken niet gunstig, zo constateert het jaarverslag. Ver wacht wordt dat de winst over dat jaar aanzienlijk lager zal uit vallen dan geraamd. Het verslag refereert hierbij aan het besluit der regering in het kader van de prijsstabilisatiepolitiek, dat on voorziene omstandigheden voor behouden de P. T. T.-tarieven in '68 niet zullen worden verhoogd. DUBBELE BESTURING BIJ RIJDEN ONDER TOEZICHT Mevr. P. M.v. d. Z. uit Sas van Gent had in april op de pro vinciale weg naar Hoek een auto bestuurd, zonder dat ze in het bezit was van een rijbewijs. Zij had al heel wat lessen gehad, zp deelde zij op de zitting mee, en ze moest kort daarna examen doen. Ze was aan het oefenen onder toezicht van haar echtgenoot, die naast haar zat om zo nodig door middel van de handrem in te grij pen. De kantonrechter mr. Van Hees wees er op dat de wet bij rijden onder toezicht spreekt van een dubbele bediening en daarvan was hier geen sprake. Het open baar ministerie vertegenwoor digd door mr. H. Sprey eiste een boete van honderd gulden. De kantonrechter maakte er vijf tig van. Ook het financiële vooruitzicht voor de jaren na 1968 wordt door de voortgaande loonstijgingen niet gunstig geacht ondanks alle maatregelen tot verbetering van de efficiency. GAMMEL AUTOOTJE De heer J. de F. uit Sluis werd begin maart in de Julianastraat te Terneuzen bekeurd, omdat hij met een motorvoertuig' op stap was, waaraan nogal wat man keerde. Twee der banden waren te glad, de gasafvoer deugde niet en de remmen waren niet in orde. I

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3