Militaire staatsgreep in Irak Couve de Murville legde regeringsverklaring af Amerikaans-Vietnamees gesprek zonder enig resultaat PRESIDENT AREF VERVANGEN DOOR REVOLUTIONAIRE RAAD ZWARE VERGADERING VOOR MINISTERS VAN VERKEER VAN DE „ZES" OVERVAL OP HET POSTKANTOOR IN BERGEN (L.) Buit 20 duizend gulden ANDERHALF JAAR NODIG OM DE MOEILIJKHEDEN TE OVERWINNEN Amerikanen verwachten nieuw offensief in Vietnam HET WEER DONDERDAG 18 JULI 1968. 21e Jaargang No. 5244 Schuldig aan Arabische nederlaag „Socialistische lijn" Zonder bloedvergieten Democratie toegezegd President gekozen Auto van overvallers gevonden Tweespraak De grootste gevaren Argentijns vrachtschip"' in brand op de oceaan Stopzetting bombardementen „absurd" Piloten worden vrijgelaten Verzetsstrijdster geeft zich over aait Zuidvietnamezen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, fejj afcoraiasaewt; ÏSRNKOZEI Direeteim-Hwfdredaeteur: 1. ran tfe Sand* Redactie- en Administratie-adres: Smidewal Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW UKgeefetsr N.V. v/h Firma P. I van de Sands te Temeueeit AdrertewHeprtf.* per nan 18: et.; minimum advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adree Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 aar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 18 var voormiddag. Tn Irak hebben in de nacht van dinsdag op woensdag offi cieren, gesteund door de lucht macht, de macht in handen ge nomen en president Abdel Aref afgezet. De regering is ontbon den. In plaats daarvan heeft een revolutionaire raad hei bewind overgenomen. President Aref zou op een vliegtuig naar Egypte rijn gezet, maar uit Cairo werd later gemeld dat hij niet is aan gekomen op een Egyptisch vlieg veld. De leiding van de staatsgreep berustte volgens radio Bagdad bij Saad al Hardan, plv. com mandant van het militaire dis trict Bagdad; Adnan Aibdel Jalü, commandant van de tweede divi sie; NasSif Samarai, comman dant van de eerste divisie: Mo hammed Noery Chaiil, comman dant van de vijfde divisie, en Hassan al Nakid, commandant van de Iraakse strijdkrachten aan het Palestijnse front in Jor danië. Generaal Azia Amin is be noemd tot bevelhebber van de legerafdelingen in de kampen Ai Rasj id en Kostaniya in de om geving van Bagdad. De havens en vliegtuigen van Trak zijn gesloten. Wegen en spoorwegen zijn voorlopig alleen voor militair vervoer. Sinds het begin van de staatsgreep zijn ook alle telefoon- en telegraaf verbindingen met Jordanië ver broken. In uitzendingen van radio- Bagdad werd het oude bewind verweten het leger te hebben verwaarloosd en niets te hebben gedaan om het vraagstuk van de Koerden op te lossen. De rege- ring-Aref werd een bende die ven, spionnen, agenten en onbe- kwamen genoemd, die mede schuldig zijn aan de Arabische nederlaag tegen Israël vorig jaar. Er is bij de staatsgreep geen druppel bloed gevloeid, zo werd gezegd. Het nieuwe bewind zal de internationale verplichtingen van Irak nakomen. De nationale oliepolitiek zal worden voortge zet. Tijdens het bewind van Aref is bijna het hele concessiegebied van de Iraakse petroleummaat- schappij afgenomen en overge dragen aan de Iraakse nationale oliemaatschappij, eigendom ven de staat Irak. De I.P.C., die haar hoofdkantoor in Londen heeft en waarin Britse, Nederlandse, Franse en Amerikaanse belan gen zijn verenigd, moest ook hogere royalties gaan betalen. Radio Bagdad zei verder, dat de staatsgreep ten doel heeft „de duidelijke vooruitstrevende so cialistische lijn" van de revolu tie van 14 juli 1958, waarbij de monarchie wend afgeschaft, te herstellen. Sindsdien zijn er zes premiers en tien kabinetten ge weest. Aref werd in april 1966 president. Drie dagen geleden had hij de tiende verjaardag van de revolutie gevierd. Volgens an dere berichten zou hij op weg zijn naar Londen, waar zijn ge zin verblijft. Er is nog niet bekendgemaakt wie deel uitmaken van het revo lutionaire comité. Evenmin is meegedeeld wat er gebeurd is met de leden van de afgezette regering en de premier, luite nant-generaal Taher YeHk, De revolutie werd „schitt^pnd wit" genoemd, wat zonder bloedver gieten betekent. In de ochtend werden echter eerste-hulpeen^e- den opgeroepen. De nieuwe rege ring heeft van alle strijdmacht onderdelen gelukwensen ontvan gen. De nieuwe regering in Irak, waarvan de samenstelling nog onbekend is, heeft tot dusver geen kleur bekend. De Arabische buurlanden behandelen de situa tie met buitengewone tact. Het communiqué waarin de vorige regering „corrupt en onbe kwaam" wordt genoemd, is in voorzichtige bewoordingen ge steld, blijft op de vlakte en is kennelijk bedoeld om zo min mogelijk luisteraars te veront rusten. Het belooft landbouwhervor mingen ten gunste van de boe ren, gelijke rechten aan de bur gers, strijd tegen corruptie en handhaving van de wet. Aan de De ministers van verkeer van de E.E.G. zullen vandaag en even tueel ook vrijdag in Brussel ver gaderen om te proberen een serie akkoorden te bereiken, waardoor een begin kan worden gemaakt met een gemeenschappelijke ver- voerspolitiek van de „zes". Vorig jaar december bereikten zij in beginsel een akkoord over een Italiaans voorstel om on een zevental punten vóór 1 juli van dit jaar (de ingangsdatum van de douane-unie) voor het E.E.G.-ver- voer per spoor, over de weg en via de binnenwateren gemeenschaps regelingen te treffen. Het gaat hier om toepassing in een aangepaste vorm van de alge mene concurrentieregels van de gemeenschap (verordening 17) op het vervoer; om sociale harmoni satie (rij- en rusttijden in het lan ge afstandsverkeer over de weg); regels voor de nationale subsidies voor de spoorwegen; invoering van margetarieven voor het wegver voer, een gemeenschappelijk ver- voerscontingent e.a. In de afgelopen maanden heeft de Europese commissie een serie ontwerpen hiervoor gemaakt, die de nationale deskundigen van de zes landen hebben besproken. Er bestaan echter op verscheidene punten nog grote meningsverschil len, die de ministers moeten pro beren op te lossen. Het geheel van cleze voorstellen vormt een pakket, hetgeen wil zeggen dat men op alle punten tot een akkoord zal moeten komen, willen ze van kracht kunnen wor den. Koerden wordt oplossing van hun problemen beloofd en er zal een democratie komen waarbij alle nationale sectoren in een nationale vergadering zullen zijn vertegenwoordigd. Zonder veel nadruk wordt socialisatie be loofd. Verder wordt gezegd dat het land lid zal blijven van de Ara bische liga en dat gestreefd zal worden naar Arabische eenheid. De verklaring steunt de terroris tische activiteit in de door Is raël bezette gebieden. Irak zal zijn internationale verdragen en overeenkomsten handhaven en zijn politiek van niet-gebonden- heid blijven volgen. Later maakte radio-Bagdad be kend dat generaal-majoor Ach- med Nassan al Baker eenstem mig tot president van Irak is gekozen. President Aref is inmiddels op het vliegveld van de Turkse hoofdstad Istanbul aangekomen. Met hem reizen drie onbekende personen. Het vliegtuig, dat een tussenlanding maakte om ben zine te tanken, vertrekt daarna naar Londen. President Aref wilde geen verklaring afleggen maar liet zich wel fotograferen. Woensdagmorgen om kwart voor tien is een overval gepleegd op het postkantoor in Bergen (L.) Twee mannen kwamen het postkantoor binnen en maakten zich onder dreiging met een vuur wapen meester van een bedrag van 19 a 20 duizend gulden. Daar na vluchtten zij in een lichtkleu rige open auto in de richting Duitsland. De twee overvallers, beiden omstreeks 24 jaar oud, vervoeg den zich aan het loket, waar een van hen een biljet van 25 gulden liet wisselen. De andere trachtte inmiddels de naast het loket ge legen afgesloten deur te forceren. Toen dit niet lukte, trok een der mannen een revolver en dwong de kassier geld te geven. Alle wegen en grensposten in de omgeving werden onmiddel lijk na het bekend worden van de overval afgezet. In het Noordlimbvrgse plaatsje Well is 's middags de auto gevon den, die betrokken iê geweest bij de overval op het postkantoor te Bergen. Het is een grijze Ford Cortina, die uit een garage werd gestolen in het Brabantse plaatsje Maashees. De dieven hebben de wagen achter moeten laten we gens gebrek aan benzine. Anderhalf jaar ongeveer denkt de Franse regering nodig te heb ben voor het overwinnen van de economische moeilijkheden, die door de crisis van de afgelopen maanden ziin veroorzaakt. Er staat slechts één weg open, n.I. een politiek van dynamiek en expan sie. Voorwaarde voor die expansie is dat het land In de internationale concurrentie blijft, waaraan het volop binnen de E.E.G. deelneemt. Vandaar dat de datum 1 juli voor het ingaan van de douane unie was aangehouden, dat niet andere woorden, niets was gedaan dat de oude demonen van malthu sianisme en protectionisme kon doen herleven. Dit verklaarde de nieuwe Franse premier, Maurice Couve de Mur ville, woensdag bij het voorlezen van de regeringsverklaring in de nationale vergadering, waarin de gaullisten bij de jongste verkiezin gen een forse meerderheid hebben gekregen. Couve de Murville on derstreept dat Frankrijk, wil het zich aanpassen aan de moderne maatschappij, hervormingen van revolutionaire aard moet aanbren gen. Een gezonde financiële poli tiek en handhaving van de open bare orde waren daarvoor onont beerlijk. Als een der belangrijkste taken bestempelde de premier de univer sitaire hervorming, waarmee veel tijd gemoeid zou zijn. De Franse universiteiten waren geteisterd door een storm, die de ernst van de tegenwoordige crisis onder de jeugd duidelijk had getoond. Op een buitengewone zitting van het parlement in september zou een wetsontwerp over de universitaire hervorming worden besproken. Vóór het eind van het jaar zou de regering voorts de beginselen van medezeggenschap in de onder nemingen in een wetsontwerp neerleggen. Tweespraak moest er ook koimen tussen de hoofdstad en de diverse gebieden en binnen die gebieden zelf. Couve de Murville duidde in dit verband op een grondwetswijziging, die een her vorming van de senaat en een sa mensmelting van deze kamer met de economische en sociale raad zou kunnen behelzen. De premier waarschuwde voor twee gevaren die de economische positie van het land konden be dreigen; inflatie en toeneming van de werkloosheid. De regering zou ervoor zorgen onvermijdelijke prijsstijgingen binnen redeliike grenzen te houden. Bovendien wil de zij door versnelde investerin gen nieuwe werkgelegenheid scheppen. De stabiliteit van de franc moest worden verzekerd. Voor het eerst sinds lahge tijd nam de buitenlandse politiek, die tien jaar lang door Couve de Mur ville is verzorgd, in een gaullisti sche regeringsverklaring een on dergeschikte plaats in. De premier verklaarde dat hij oo de oude voet zal wordeh voortgezet, dat de voortzetting van het Europese op bouwwerk niet in het gediii" is, maar da* wel voorlopig de Euro pese aangelegenheden in het licht van de Franse crisis moeten wor den behandeld, daar de vem'ichtin- gen van Frankrijk jegens ziin part ners met de eisen van de huidige toestand in overeenstemming die nen te worden gebracht. Aan het begin van ziin toespraak had Couve de Murville hulde ge bracht aan zijn voorganger, Pompi dou, die nu als kamerlid in de zaal zat. Wij zullen zijn adviezen, zijn oordeel en ziin gezag vaak nodig hebben, in afwachting van het tijdstip waarop hii oonieuw wordt geroepen tot politieke ver antwoordelijkheden die hij beter dan wie ook op zich kan nemen, aldus Couve de Murville. Op deze woorden volgde een langdurig ap plaus. De Argentijnse vrachtvaarder „Rio Quinto", die met ontplofba re vloeistoffen is geladen, staat op 160 km van de kust van Flori da op de Atlantische Oceaan in brand en heeft woensdagochtend hulp gevraagd. De Amerikaanse kustwacht heeft drie amphibie- vliegtuigen met brandblusmate- riaal en een hefsehroefvliegtuig naar het schip gezonden. Aan boord van de vrachtvaarder zijn 42 opvarenden. Het schip is eigen dom van de „Argentine Express Maritime Lines" in Buenos Aires. Het schip is later de haven van Jacksonville in- Florida bin nengelopen. Na een ontploffing was brand ontstaan, maar de be manning had het vuur geblust. De „Rio Quinto" had een gewond bemanniigslid aan boord. Amerika en Noord-Vietnam zijn gisteren op de dertiende zit ting van de onderhandelingen in Parijs niet verder gekomen dan het uitwisselen van beschul digingen. De Amerikaanse onderhande lingsleider Averell Harriman be tichtte Hanoi van verdraaiing van feiten en pogingen tot ver warring van de openbare mening om steun te winnen voor zijn standpunt. H'oean Thoey, de Noord Viet namese hoofdonderhandelaar, was „lichtelijk ongesteld" en werd vervangen door kolonel Ha Van Lau, die de 14e verjaardag van de ondertekening van het Geneefse akkoord voor Indo- China aangreep om een aanval te doen op de Amerikaanse in terpretatie van het akkoord. Na afloop van het vier en een half uur durende gesprek zei Harriman: „Het was het lang ste gesprek dat wij tot nog toe hefbben gehad, maar in die tijd is niets berëi'kt". Volgens kolonel Ha va Lau kan de Vietnamese kwestie al leen worden opgelost door uit voering van de befaamde „vier punten" in 1965 door premier Pham Van Dong gelanceerd, n.I. terugtrekking van de Ameri kaanse en andere buitenlandse troepen, afkondiging van de vol ledige neutraliteit van beide delen van Vietnam, het tot stand brengen van een politieke op lossing in het zuiden aan de hand van het program van het nationaal bevrijdingsfront en daarna het zoeken van een poli tieke oplossing van de hereni gingskwestie. Na hem voerde Harriman het woord, die zei dat de eerste twaalf zittingen van de onder handelingen „een recordaantal constructieve en precieze" Ame rikaanse voorstellen hadden op geleverd, maaT eveneens een recordaantal Noordvietnamese pogingen „de verantwoordelijk heid voor deze oorlog van zich af te werpen en deze besprekin gen uitsluitend te gebruiken voor een propa-gandaforum". Hij beschreef het Noordviet namese standpunt als de herha ling van de leuze „stop de bom bardementen en trek de Ameri kaanse troepen terug uit Viet nam". De Noordvietnuamese eis tot volledige en onvoorwaarde lijke stopzetting van de bombar dementen noemde hij absurd. In de theepauze gaven de Noordvietnaniezen de Amerika nen de namen van drie Ameri kaanse piloten die Hanoi vrij zal laten. De Noordvietnamese woord voerder Ngoeyen Than Le iden tificeerde als majoor James F. Low, 43 jaar. gevangengenomen op 16 december 1967: majoor Fred N: Thoson, 32 jaar, gevan gengenomen op 20 maart 1968 en kapitein Joe V. Carpentier, 37 jaar, gevangenge,nomen op 15 februari 1968. Het drietal zal zeer spoedig worden vrijgelaten. De Amerikaanse militaire lei ders in Vietnam verwachten nog deze maand een derde offen sief van de Noordvietnamese troepen in het land, zo heeft de Amerikaanse minister van defen sie Clark Clifford woensdag in Danan? gezegd. Clifford heeft in Danang over leg gevoerd met de Amerikaan se commandanten in de noorde lijke provincies. Zij hadden hem erop gewezen, dat de huidige luwte in de strijd in de noorde lijke provincies slechts een stil te vóór de storm is. „Sommige Noordvietnamese divisies zijn ten noorden van de gedemilitariseerde zone terug getrokken om opnieuw uitgerust te worden", aldus de minister. Een Vietnamees meisje van 18 jaar, Tran Thi Ho Le (tranen- meer) geheten, dat vier maanden lang de leiding heeft gehad van een uitsluitend uit vrouwen be staande verzetsgroep van de viet- cong, heeft zich aan het Zuidviet- namese leger overgegeven, omdat haar optreden te veel leed. onder de burgerbevolking veroorzaak te. Haar groep opereerde in de provincie Long An ten zuiden van Saigon en beschikte over twee mortieren en tien karabij nen. Zij is als enige van de groep overgelopen. AFNEMEND BUIIG Een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van de Azoren tot over de Britse eilanden neemt nog in betekenis toe en verplaatst zich langzaam oostwaarts. Tengevolge van deze onwikke- ling stroomt niet zwakke tot ma tige winden uit noordelijke rich tingen drogere lucht via Scandi navië naar Nederland. Voor vandaag worden dan ook flinke perioden met zon verwacht bij afnemende buiïgheid. De mid- dagtemperaturen kunnen hierbij oplopen tot ongeveer 20 graden. Bijzonder slecht weer was het woensdag in het Alpengebied. Tengevolge van een kleine maar aktieve storing regende het daar langdurig en plaatselijk werd meer dan 15 mm regen afgetapt. Ook in Noord-Italië was het buiig weer met plaatselijk onweer. In de vakantiestreken rond de Mid dellandse Zee was het over het algemeen zonnig met middagtem- peraturen tussen 25 en 30 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Perioden met zon Perioden met zon en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen en ongeveer dezelfde tem peraturen als woensdag. DONDERDAG 18 JULI Cadzand Breskens Hansweert Terneuzen Walsoorden v.m. 7.30 7.55 9.10 8.31 9.14 n.m, 7.46 3.11 9.26 8.47 9.30 VRIJDAG 19 JULI Nelsor Rockefeller, gouverneur van New York. republikeins kan didaat voor het presidentschap, met zijn echtgenote en het con greslid Paul Findley van Illinois in een ossewagen op weg naar het huis van de vroegere president Abraham Lincoln Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 8.30 8.50 8.55 9.15 9.31 9.51 10.10 9.51 10.14 10.34 ZON MAAN op onder op onder juli 18 4.41 20.50 23.54 14.48 19 4.43 20.49 16.02 20 4.44 2048 0,U„ 17.16

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1