PROVINCIAAL NIEUWS Baby ontvoerd in Zundert „Rijn-Schelde" voelt zich niet buitengesloten door de fusies Rapport over economische situatie in Frankrijk Terneuzen Breskens Hulst Goes Oostburg Sluis Middelburg Zaamslag Bliksem in winkelcentrum Jacht op koplampen van Volkswagens Weer terecht Verkeersongeluk in Dalen Utrecht neemt proef met verplichte girobetaling Cocaine- smokkelaarster aangehouden Financiële steun van N.K.V. voor Franse vakbond Oostenrijkse communisten in Praag Symposion over harttransplantatie geëindigd De nieuwe appeloogst in zicht V DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Veertigjarig jubileum ■bij de belastingdienst De hoofdcontroleur bij 's rijks belastingen te Terneuzen, de heer C. A. Hol, vierde gisteren zijn veertigjarig ambtsjubileum. 's Morgens om 10 uur werd de jubilaris met echtgenote en doch ter ontvangen in de versierde kan tine van het rijkskantorengebouw. fn tegenwoordigheid van de vrij wel voltallige staf van de belas tingdienst in Terneuzen en de heer Hopmans als vertegenwoordiger van de direkte belastingen te Goes werden de heer en mevrouw Hol welkom geheten door de heer P. M. Ringelberg, die als ceremonie meester fungeerde. De hoofdinspekteur-titulair, de heer mr. J. E. Hubbeling, was de eerste die de heer Hol in waar derende bewoordingen toesprak. Hij memoreerde in het kort de loopbaan van de heer Hol, die op ongeveer 15-jarige leeftijd op het ontvangkantoor te Axel in dienst trad. In 1934 kwam de heer Hol naar Terneuzen en op 1 januari volgde zijn benoeming tot rijks klerk in tijdelijke dienst. Op 1 juni 1941 werd hij rijksklerk met vak examen en in 1942 volgde zijn be noeming tot adjunct-commies. In januari 1944 nam hij deel aan de controleurscursus te 's-Gravenha- ge. In juni 1946 verliet de heer Hol Den Haag om weer naar Terneu zen terug te keren. In oktober van hetzelfde jaar werd hij tot com- mier-controleur B benoemd; op 1 januari 1948 tot controleur A; in 1953 tot hoofdcontroleur en sinds 1961 is hii hoofdcontroleur A. Mr. Hubbeling schetste de heer Hol als een toegewijd ambtenaar, die een grote steun was voor veel jongeren die bij de belastingdienst kwamen. Hij is vooral goed inge werkt in de agrarische sector. Het deed mr. Hubbeling dan ook veel genoegen zijn grote waarde ring te kunnen uitspreken en de jubilaris de gratificatie te kunnen overhandigen. Vervolgens werd het woord ge voerd door de commies-secretaris, chef de bureau ter inspectie, de heer M. P. Buter, die onlangs zijn gouden jubileum vierde en dus vele jaren met de heer Hol heeft samengewerkt. Uiteraard haalde de heer Buter een aantal herinne ringen op. Hij schetste de jubila ris als een eenvoudig en joviaal mens, bij wie iedereen terecht kan. Daardoor was er altijd een pret tige communicatie op het kantoor, ildus de heer Buter. Tenslotte werd het woord ge voerd door de heer A. van Antwer pen namens de bond van perso neel van 's rijks belastingen en van de personeelsvereniging ,.De Schelde", waarvan de heer Hol bestuurslid is. Als bestuurslid van de afdeling Zeeland van de bond en als secretaris van de perso neelsvereniging schetste de heer Van Antwerpen hem als een ijve rig en gewetensvol man. De heer J. C. Mikkers, contro leur ter inspectie die namens de aanslagregelende ambtenaren en de afdeling controle het woord voerde, drukte zich in dezelfde geest uit. Beiden overhandigden de heer Hol een fraai geschenk, terwijl aan mevrouw Hol bloemen werden aangeboden. De jubilaris sprak een dank woord. waarna de aanwezigen de familie Hol hun gelukwensen kon den aanbieden. Zilveren jubileum bij de N.V. „De Hoop Zondag herdacht de heer W. P. van der Hooft, in dienst van de N.V. „De Hoop", het feit dat hij. 25 jaar geleden bij deze on derneming in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubi leum werd de heer Van der Hooft maandag in de kantine van genoemd bedrijf gehuldigd. Ook zijn echtgenote en kinderen, de raad van bestuur en andere ge nodigden waren hierbij aanwe zig. De heer ir. J. van der Peijl, lid van de raad van bestuur, heette de aanwezigen welkom én sprak de heer Van der Hooft toe. Hij schetste de loopbaan van de jubilaris en sprak woorden van lof over de wijze waarop de jubilaris zijn werkzaamheden in die 25 jaar heeft verricht. Namens de vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland overhandigde hij hem de bronzen gedenkpenning en de daarbij behorende oorkonde. Als blijk van waardering bood de heer Van der Peijl de heer Van der Hooft een herinnerings geschenk aan. Ook mevrouw Van der Hooft ontving een verras sing- Tenslotte dankte de heer Van der Hooft vow al deze blijken Reisvereniging „Vlieg uit" bracht bezoek aan Duitsland Onder leiding van mevrouw Verlinde-Maandag heeft een aan tal leden van de reisvereniging „Vlieg uit" 'n tweedaags uitstap je gemaakt naar Duitsland. Nadat het gezelschap om half zeven 's morgens uit Terneuzen was vertrokken, werd onderweg aan het „zilvermeer" koffie ge dronken. In Roermond stond een koffietafel gereed en van daar ging de tocht op Düsseldorf aan, \yaar ook overnacht werd. Na het diner kregen de dames gelegen heid om te gaan winkelen. Er vuiifd* aaarop een rondrit door de stad onder leiding van een Neder laag #»d#48BW8 veel merkwaardigheden toonde. De dag werd besloten met een be zoek aan „Ober-Bayern". De volgende morgen ging het weer op huis aan, maar niet zon der de nodige pauzes in Remstadt (voor de koffie) en in Landen- bach voor de koffietafel. In Keu len kregen de dames een uur pau ze en ook in Maastricht werd ge pauzeerd voor het diner. Voor het vele genotene bood een van de dames, mevr. Boer- v. d. Hooft, namens het gezelschap mevr. Verlinde-Maandag een ge schenk aan. Geluidswagen Leger des Heils Voor het evangelisatiewerk in Terneuzen en omgeving heeft het Leger des Heils alhier van 23 tot 2-8 juli a.s. de beschikking over een geluidswagen. In die periode kunnen de bewoners van diverse wijken in Terneuzen en van de omliggende plaatsen de mensen van het „Leger" verwachten met een modern hulpmiddel, dat on getwijfeld belangstelling zal trekken. Geslaagd Onze oud-stadgenoot A. de Bruyne slaagde te Utrecht voor de akte MO-A. Nederlands. Propaedeutisch examen Aan de technische hogeschool te Eindhoven slaagde voor het propaedeutisch examen van de afdeling werktuigbouwkunde de heer R. U. J. M. de Bruijn te Ter neuzen. Katten in de Braakman De laatste tijd komt het steeds vaker voor dat in de bossen van de Braakman jonge katjes wor den aangetroffen. „Het is duide lijk dat zij er door mensen, die er geen raad mee weten, zijn neer gezet", zo verklaarde de jachtop zichter van de Braakman, de heer C. Riemslag. Hij voegde er aan toe dat wanneer de mensen die de diertjes er hebben neerge zet. ze enkele dagen later, geheel verhongerd, verkild en verregend zouden terugzien, zij zelf ook medelijden zouden krijgen en het waarschijnlijk zouden betreuren er geen andere oplossing voor te hebben gezocht. De mensen die deze jonge kat jes van soms maar enige dagen oud onverzorgd achterlaten, ver geten dat deze dieren nog niet hebben geleerd voor zichzelf het nodige voedsel te zoeken. Mevr. Boon van het dierenasiel te Terneuzen zei desgevraagd dat deze klacht van de heer Riem slag in feite niet nieuw is. On langs brachten mensen een doos met vier jonge poesjes die zij on der hun auto hadden gevonden. Zij waren er kennelijk onder ge zet in de hoop dat zij bij het weg rijden zouden worden gedood. „Waarom laten de mensen die een vrouwelijke kat hebben, het dier niet steriel maken, zo voegde zij er aan toe." De beste oplossing vond mevrouw Boon pasgeboren katjes, die men nergens kan on derbrengen en toch kwijt wil, naar het asiel te brengen, maar dan moeten zij nog maar enkele uren oud zijn. „Men kan mij al tijd om raad vragen en als ik ze niet meer snel en pijnloos kan af maken, dan zal een dierenarts dat zeker willen doen, hetgeen altijd nog beter is dan de diertjes op een of andere manier een ellen dige dood te laten sterven." Collecte De Rode Kruiskollekte in Bres kens heeft 801,90 opgebracht. Stoffelijk overschot van verdronken visser gevonden Na drie dagen intensief zoeken waaraan niet minder dan 300 vrijwilligers uit Nieuw-Namen, Graauw en het Belgische Kiel- drecht deelnamen, werd maandag het stoffelijk overschot gevonden van de 35-jarige heer R. van Wa terschoot uit Nieuw-Namen, die j.l. donderdag, toen hij met zijn 11-jarig zoontje Jo in het land van Saeftinge aan het vissen was, tijdens de hevige storm verdronk. Het stoffelijk overschot van het kind werd vrij spoedig gevonden op de plaats een diepe put waar zij hadden gevist. Vrijdag had de rijkspolitie te water met speciale dreggen naar het lichaam van de heer Van Wa terschoot gezocht, maar zonder resultaat. Zaterdag en vooral zondag boden zich veel vrijwil ligers aan om de omgeving af te zoeken onder leiding van de heer Van de Zande uit Clinge, een ken ner van het gevaarlijke land van Saaftinge. Ook werd gebruik ge maakt van de amphirol van de heer J. de Bakker uit Terneuzen. Zondagavond konden de inmid dels gerequireerde amateurdui kers, de heren Goedegebuur uit Hansweert en Van Klaveren uit Goes, die hn werk konden ver richten dank zij de medewerking van de directie van de Nederland se Stikstofmaatschappij te Sluis kil, die het duikermateriaal ter beschikking stelde, de plaats waar het stoffelijk overschot van de heer Van Waterschoot zich moest bevinden, lokaliseren. Maandag kon het lichaam wor den geborgen omdat de brand weer uit Nieuw-Namen onder twee meter water eerst een laag van een meter zand had moeten wegspuiten. Aan gevolgen verkeersongeluk overleden De 16-jarige G. J. Lepoeter uit Kapelle, die op 22 juni j.l. met een bromfiets bij Kapelle-Bieze- linge onder een vrachtauto raak te, is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam aan zijn verwon dingen overleden. Aanvankelijk was de jongen in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis „Berg- zicht" te Goes opgenomen, maar zijn verwondingen bleken van dien aard te zijn, dat overbren ging naar Amsterdam noodzake lijk was. Dank zij de medewer king van de rijkspolitie werd hij toen in anderhalf uur tijd van Goes naar Amsterdam gebracht. Het heeft echter niet mogen baten. Kandidaatsexamen Aan de katholieke hogeschool te Tilburg is geslaagd voor het kandidaatsexamen in de econo mische wetenschappen de heer A. A. Tas te Oostburg. Nieuwe wielerclub Te Sluis werd een nieuwe wie lerclub gesticht. Het voorlopig bestuur werd als volgt samenge steld: B. de Graaf, voorzitter: J. Cortvriendt, secretaris en W. Westerweele, penningmeester. Technisch adviseur werd H. Warmerdam. Getracht zal worden op 24 augustus a.s. in de nieuwe wijk "een wielerkoers te houden voor adspiranten en nieuwelin gen. Geslaagd Aan de Ensaid-vakschool te Breda slaagde voor het examen tailleuse mevr. B. Herman-Fre- mouw te Sluis. Provinciale aanmoedigingsprij s jong Zeeuws talent 1968 Gedeputeerde staten van Zee land hebben besloten de „aan moedigingsprijs jong Zeeuws ta lent op het gebied van kunsten of wetenschappen" in 1968 toe te kennen in de sector beeldende kunst, voor zover daartoe beho ren de schilderkunst, de grafische kunst en de beeldhouwkunst. Daarvoor kunnen in aanmerking komen beroepsbeoefenaren van die takken van kunst, die in Zee land wonen en zijn geboren in 1933 of later. Ook kan de prijs worden toegekend aan een jonge kunstenaar, die in Zeeland heeft gewoond. De prijs zal bestaan uit 'n geld bedrag van 1.500. Aan de beste ding kunnen voorwaarden wor den verbonden. Dit houdt ver band met het karakter van de prijs, die is bedoeld als een finan ciële ruggesteun bij het opbou wen van de loopbaan. Gedacht kan worden aan een bijdrage in de kosten van een studiereis, aan het aanschaffen van gereedschap of materiaal, aan het inrichten van een atelier, enz. De toekenning geschiedt op voordracht van een elk jaar in te stellen commissie van drie des kundigen. Prof. dr A. M. W. J. Hammacher te 's-Gravenhage is benoemd tot voorzitter van de commissie en mevrouw dra J. V. A. Hefting te 's-Gravenhage en mr J. C. J. van Schagen te Dom burg tot leden. Jonge Zeeuwse beeldende kun stenaars, geboren in 1933 of later kunnen zich aanmelden bij gede puteerde staten van Zeeland, St Pieterstraat 42 te Middelburg, door het aanvragen van een aan meldingsformulier, uiterlijk tot 25 augustus 1968. Twee gewonden bij auto-ongeluk Maandagmiddag om vijf uur reed mevrouw V. uit Terneuzen, nadat zij in een garage in de Ter- neuzense straat benzine had ge tankt, met haar personenauto achteruit en kwam daarbij in de naast de weg gelegen sloot te recht. De bestuurster liep ver wondingen open haar bij haar zittende zuster liep een zware hersenschudding op. Zij werden beiden per ambulance naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen overgebracht. De auto werd aan de achterzijde zwaar beschadigd. Trekkerbehendigheids- wedstrijden De chr. plattelandsjongerenor ganisatie (C.P.J.) afd. O. Zeeuws- Vlaanderen organiseerde 'n trek- kerbehendigheidswedstrijd zowel voor dames- als herenleden. De wedstrijdcommissie had op het weiland van de heer W. J. Dieleman aan de Terneuzense- straat een parcours opgebouwd, dat er niet om loog. Vele moei lijke situaties moesten worden opgelost en het was dan ook niet te verwonderen, dat een foutloos parcours een illusie bleek. Jammer genoeg begon juist de regen te vallen toen de vijf dames aan de beurt waren, zodat deze om de fraaie prijzen hebben ge loot. Bij de 10 heren-deelnemers was de uitslag: 1. D. Riemens Lzn te Hoek; 2. J. M. Verplanke te Axel; 3. P. Dieleman te Zaamslag. Het was een gezellige en leer zame middag die op zaterdag 3 augustus a.s. zal worden gevolgd door een gezamenlijke sportdag van de C.P.J. van Oost en West Zeeuws-Vlaanderen op het ge meentelijk sportterrein te Zaam slag. Ex-burgemeesiter mr. G. van Hall van Amsterdam overhandigt het trouwboekje, nadat hij zijn neef ir. Floris van Hall (31) in de echt heeft verbonden met Marjan Droste (23). De heer Van Hall was daartoe tot 1 dag benoemd als ambtenaar van de burgerlijke stand in de gemeente Bloemen- daal. Rijn-Schelde machinefabrie ken en scheepswerven voelt zich in het geheel niet buitengesloten, nu na de fusie Verolme/N.D.S. M. ook Wilton-Fijenoord-Brons- werk een fusiepartner in de ver enigde machinefabrieken Stork- Werkspoor hebben gevonden. Dit wordt vernomen van de voorzit ter van de raad van bestuur van het Rijn-Scheldeconcern, .de heer J. W. Hupkes. „Wij hebben steeds een geheel eigen politiek gevoerd en daar zijn we gelukkig mee". Dit leid de er in 1967 toe, dat een fusie werd aangegaan met machinefa briek „Breda" v/h Backer en Rueb, die als vierde werkmaat schappij van de groep zal gaan opereren. Een verdere expansie van Rijn-Schelde in de vorm van nieuwe overnemingen, fusies of samenwerking acht de heer Hup kes in principe altijd mogelijk. Honderden winkelende men sen, zakenlieden en personeelsle den van het geheel overdekte winkelcentrum langs rijksweg 56 in Etten-Leur kregen maandag middag de schrik ven hun leven. Omstreeks twee u. sloeg met een daverende klap de bliksem in het dak van het winkelcentrum. Daarbij ontstond een begin van brand. De vrijwillige brandweer van Etten-Leur wist door snel optreden uitbreiding van de brand te voorkomen. Ook werden verscheidene ruiten door de klap vernield. Niemand van de bezoe kers werd gewond. Bij enkele za ken viel het licht uit. Minstens twintig bezitters van Volkswagens in Amsterdam-Os dorp helbben het dit weekeinde zonder koplampen moeten doen. In de nacht van vrijdag op zater dag hebben tot nu toe voor de politie onbekende personen of slechts één persoon jacht ge maakt op deze koplampen. Thans hebben zich twintig benadeelde eigenaars gemeld, maar het zul len er waarschijnlijk meer zijn volgens de politie. Maandagmorgen omstreeks half tien kwam te Zundert een vrouw „op bezoek" bij een vroe gere kennis om een zes maanden oude baby te bewonderen. Mevrouw Van Ostaayen, de moeder van de baby, was niet thuis. Een buurvrouw paste op. De onbekende vrouw, die een Belgisch accent had, boezemde de buurvrouw veel vertrouwen in. Ze vroeg aan de buurvrouw waar mevrouw Van Ostaayen werkte. Ze zei, dat ze haar zou gaan opzoeken. Een uur later keerde ze terug met de medede ling dat ze mevrouw Van Os taayen had ontmoet. Zé mocht even met de kleine gaan wande len en wilde een jurkje voor haar gaan kopen. Omstreeks 12.45 uur is de vrouw met de baby in de kinder wagen vertrokken. Deze wagen werd omstreeks 15 uur zonder baby gevonden bij de protestant se kerk te Zundert. Onmiddellijk is men met het onderzoek begon nen, maar dat heeft nog niets op geleverd. Dinsdag werd gemeld dat het kind is aangetroffen in een wo ning in de Rijnstraat in Breda. De daar wonende dame, die on gehuwd is, werd voor onderzoek meegenomen naar het politie bureau. Ze zei niet te kunnen zeggen waarom ze de baby had meegenomen. De vrouw is per taxi van Zun dert naar huis gereden. Zodra de taxichauffeur hoorde, dat er een zes maanden oude baby uit Zun dert werd vermist, heeft hij zich met de politie in verbinding ge steld, waarna de vrouw spoedig kon worden opgespoord. De ontvoerster van de baby is de 17-jarige Belgische M. Houtmeyer, geboren in Kongo. Haar verhalen zijn vaag, tegen strijdig en nog niet te contro leren. De aanleiding tot de ontvoe ring zou moeten worden gezocht in het feit dat zij haar aanstaan de schoonouders had verteld dat zij een baby had, mogelijk met de illusie om dan met de zoon te kunnen trouwen. Uit haar verklaringen kwam naar voren dat zij zelf reeds een baby zou hebben. Deze wordt opgevoed in een kindertehuis in de buurt van Brussel. De schoonouders in Breda wa ren geheel ontdaan en na veel heen en weer gepraat eisten zij, dat het meisje de baby maar eens moest meebrengen. Deze ontweek dit verzoek voortdu rend. Eerst was de baby zoek en dan weer was die bij vrien den ondergebracht. Toen haar een soort ultimatum werd ge steld, beloofde zij met de baby te zullen komen. Maandagmorgen toen mevrouw Van Ostaijen al lang met haar landarbeid bezig was, begaf de 17-jarige ontvoerster zich naar de woning, waar zij de buur vrouw thuistrof. Het onderzoek leidde naar een taxichauffeur, die zich herin nerde een vrouw met een klein kind naar Breda te hebben ge* reden. De politie trof de kleine aan met andere kleertjes fit een bedje met cadeautjes van de jonge vrouw. De politie stelde de familie Van Ostaijen onmiddelllijk op de hoogte en even later lag dé baby die in goede gezondheid verkeert, weer in moeders ar men. Dinsdagmiddag is op een kruis punt te Dalerend een vracht wagencombinatie uit Sneek in botsing gekomen met een van rechts komende personenauto, die werd bestuurd door de 62- jarige D. Haaien uit Eiim. De vrachtauto sleepte de personen auto een dertigtal meters mee, waarna beide voertuigen in het langs de weg lopende water terechtkwamen. De heer Haaien was vrijwel op slag dood. De be stuurder van de vrachtauto kreeg ondanks het feit dat de wa'gen op z'n kant terechtkwam, sledhts lichte verwondingen. Met ingang van 1 augustus zal bij wijze van proef de betaling van de gas- en elektriciteitsreke ning per giro verplicht worden gesteld voor de bewoners van de nieuwe Utrechtse wijk het Kana leneiland. Een en ander houdt verband met een nieuwe incasso methode, die op 1 augustus in werking treedt. Als de proef slaagt, zullen b. en w. van Utrecht overwegen de verplichte betaling per giro geleidelijk tot het hele verzorgingsgebied van het ener giebedrijf uit te breiden. Op de luchthaven „John F. Ken nedy" van New York is dinsdag een 21-jarige Ecuadoriaanse aan gehouden die voor 3,5 miljoen gulden aan cocaine bij zich had. De vrouw, die met een Lufthan sa-machine uit de Ecuadoriaanse stad Guayaquil kwam, had ge tracht de douane wijs te maken diat de pakjes waarin de verdoven de middelen zaten, bakpoeder be vatten. Bij de Franse nationale verga dering is een rapport in de vorm van een inleiding van het wetsontwerp voor de aanvullen de begroting ingediend, waar uit blijkt dat de stakingen in mei en juni een verlies van ongeveer vijf procent van de totale indus triële produktie hebben gekost. Volgens het rapport zal de eco nomische situatie in Frankrijk te gen eind 1969 weer normaal kun nen zijn. In het rapport staat voorts, dat in het komende najaar een pro gramma van belangrijke financië le maatregelen ter aanmoediging van de Industriële investeringen aan de assemblee zal worden voorgelegd. De maatregelen zou den moeten gelden van septem ber 1968 tot december 1969 en zouden een mogelijke verminde ring van werkgelegenheid moe ten voorkomen. In mei is een produktieverlies van 38 procent, in juni van 20 pro cent ontstaan, maar het rapport is optimistisch over de maatrege- Het Nederlands katholiek vak verbond heeft een bedrag van tienduizend gulden beschikbaar gesteld voor het Franse democra tische verbond van de arbeid (C.F.D.T.). Deze vakcentrale, die deel uitmaakt van het internatio naal christelijk vakverbond, is 'n felle strijd begonnen welke moet leiden tot een rigoureuze ombui ging in het sociaal-economische beleid van de Franse regering. De positie van de C.F.D.T. is heel moeilijk. Deze heeft niet al leen te maken met de tegenstand van het regiem-De Gaulle, maar ook met dat van de communisten en hun vakbeweging, die verre weg het grootste aantal leden heeft en zich altijd voorzichtig te gen het regiem De Gaulle heeft opgesteld. Friedl Fürnberg en Franz West, leden van het presidium van het centrale comité van de Oosten rijkse communistische partij, hebben op uitnodiging van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij een kort bezoek aan Praag gebraoht, zo meldt het Tsjechische persbureau C.T.K. De Oostenrijkers voerden be sprekingen met leden van het Tsjechoslowaakse partijpresi- dium. Over de inhoud van het besprokene is alleen meegedeeld dat het een uitwisseling van standpunten over een aantal vraagstukken van wederzijds be lang betrof. len van de regering ter bestrij ding van de inflatie. Voorspeld wordt een algemene stijging van de produktie met 3,5 procent. De Franse regering verwacht dat' de prijzen met vier procent zullen stijgen en dat de uitvoer met negen procent zal toenemen, Het symposium over harttrans plantatie, dat in Kaapstad door 13 vooraanstaande hartspecialisten is gehouden, is dinsdag geëindigd. De chirurgen zijn het er over eens dat hun eerste plicht als dokter bestaat uit het beschermen van mensenlevens zover het in hun vermogen ligt, en dat voor dat doel harttransplantaties kunneq worden verricht. Verder zijn zij tot de conchMe gekomen dat voos chronisch hartlijden transplanta tie de voorkeur verdient boven 't gebruik van een mechanisch hart, terwijl tijdelijke hartpatiënten, zoals lijders aan thrombose, beter met mechanische middelen krui nen worden geholpen. Gegadig den voor een nieuw hart moeten in het eindstadium zijn van eea hartziekte voordat zij worden ge opereerd en moeten daarbij de wil hebben te blijven leven, me nen de chirurgen. Op verschillende Nederlandse fruitveilingen zijn nog steeds ap pelen van de oude oogst te koop. Dat betreft dan de rassen „golden delicious" en „jonathan" die zijn bewaard in gascellen. Er vindt ook nog geregeld export van ap pelen plaats en wel in hoofdzaak naar België en Frankrijk. De voorraden van de oogst 1967 zijn echter niet groot meer. Daar staat tegenover dat de appels van de nieuwe oogst weldra volop te koop zullen zijn. Plaatselijk in de Betuwe begon eind vorige week de aanvoer van „yellow transparant", een be langrijk zomerras van goede kwaliteit, waarvan dit jaar een redelijke produktie mag worden verwacht. De prijs van de klasse 1 grote maat lag tussen 75 en 85 ct per kg. De maat 60-65 noteerde 40-46 cent. Verwacht mag wor den dat binnen enkele weken de markt ruim voorzien zal zijn van appelen van de oogst 1968. In fruittelerskringen wordt overi gens aangenomen dat deze oogst belangrijk kleiner zal blijven dan die van het vorig jaar. Toen was er een grote produktie van vrij wel alle rassen. Dit jaar zal met name de pro duktie van goudreinette tegen vallen en dat is nog altijd een van de belangrijkste Nederlandse ras sen. Bij het belangrijkste zomer ras „James Grieve" heeft op veel bedrijven een ernstige vruchtrui plaatsgevonden in de afgelopen weken, waardoor ook hiervan een lagere produktie dan het vorig jaar wordt verwacht. Dat geldt ook in sterke mate voor het na jaarsras cox's orange pippin

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3