SUPRA JUWELENROOF SUPRA Uitvoer binnenlandse zilveren betaalmiddelen stopgezet Het bestemmingsplan industrieterrein Moerdijk Revisieproces tegen Tsjechische oud-minister begonnen De grafschender Hans van H. in Duitsland gearresteerd ASSEMBLEE WERELDRAAD VAN KERKEN OVER GEBOORTEREGELING Fel verzet van Russisch-orthodoxe zijde Tsjechoslowaakse „tegenaanval" Boodschap van Johnson aan ontwapenings-conferentie Pagina 2 Spaaroverschot bij de Raiffeisenbanken Uit auto geslingerd De Britse wet tegen rassen discriminatie De beweging „Vrij Papoea" wordt vervolgd Dorstige overvallers. Handige zet Deen wegens spionage veroordeeld HELMA PIT Schaduwgeld Per wrakke auto op Europa-tour De begrafenis van Lieke Snel Twee doden en drie gewonden bij verkeers ongeluk DE VRIJE ZEEUW WoenscTag 17Juli 190$ Wie verre reizen doet, ban veel verhalen. ECHTE KOFFIE - kant en klaar gemalen maakt uw vakantie pas écht goed! kant en klaar gemalen altijd vacnnmvers: óók op reis De Nederlandse Bank heeft met ingang van dinsdag 16 juli de vergunningen voor de uitvoer van zilveren binnenlandse betaal middelen en de afgifte daarvan •aan niet-ingezetenen buiten wer king gesteld, zo blijkt uit de staatscourant van maandag. Een uitzondering is gemaakt voor de uitvoer en afgifte tot een bedrag van maximaal f 25,De bepalin gen voor de uitvoer van andere .dan zilveren betaalmiddelen blij ven onveranderd van kracht. Het doel van dit uitvoerverbod op zilveren betaalmiddelen is het tegengaan van een ongewenste uitvoer van zilveren guldens en rijksdaalders. De ministers van financiën, economische zaken, buitenlandse zaken en landbouw hebben de Nederlandse Bank tot het nemen van deze maatregelen gemachtigd. Maandagavond hebben de ge meenteraden van Zevenbergen en Klundert het bestemmings plan industrieterrein Moerdijk aanvaard. Voor realisering hier van zal circa 1400 hectare grond worden onttrokken aan de land bouw. Met grote unanimiteit werd vastgesteld dat al het moge lijk zal moeten worden gedaan om de gedupeerde agrariërs schade loos te stellen. In bepaalde geval len zal dit door grondvervanging geschieden, waarbij met name wordt gedacht aan bedrijfsover- plaatsingen naar de Flevopolder. Tegen het ontwerp bestem mingsplan waren ruim 60 be zwaarschriften ingediend, voor namelijk afkomstig van landbou wers. Vrijwel unaniem werd ech ter geconstateerd dat het nood zakelijk is voor de werkgelegen heid in geheel West-Brabant deze kans tot industrialisatie aan te grijpen. De verwachting is, aldus Zevenbergs burgemeester H. E. M. Schaminee, dat omstreeks 1980 de plannen gerealiseerd zul len zijn. Hij onthulde voorts dat, ware er industrieterrein aan het Hollands Diep geweest, er reeds belangrijke vestigingen zouden hebben plaatsgevonden. Bij de Raiffeisen. en Boeren leenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank te Utrecht en de Coö peratieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven, bedroeg het spaaroverschot in juni 75,7 mil joen tegen 91,2 miljoen in juni 1967. De stortingen bedroegen 422,8 miljoen en de terugbeta lingen ƒ347,1 miljoen. In de eer ste zes maanden bedroeg het spaaroverschot 352 miljoen of 28 miljoen méér dan in de eer ste zes maanden van 1967 324 miljoen). Het gezamenlijk spaar tegoed per 30 juni 1968 bij het georganiseerde landfoouwcrediet- wezen bedroeg 10,4 miljard, al dus een mededeling van de Raif- feisenbank. De 63-jarige heer G. Lubbe- link uit Hendrik Ido-Ambacht slipte maandagavond met zijn auto op het Pietermanviaduct bij Zwijndrecht. De wagen sloeg over de kop. Zijn echtgenote, de 56-jarige mevrouw K. J. H. Lub- belink-Fonteine, werd uit de auto geslingerd, kwam met haar hoofd op een betonnen rand terecht en was op slag dood. In Praag is dinsdag een proces begonnen ter herziening van de veroordeling tot vijftien jaar ge vangenisstraf van de vroegere Tsjechoslowaakse minister van binnenlandse zaken Rudolf Ba rak in 1962. Barak, die destijds werd beschuldigd van „sabotage en verduistering", werd in mei van dit jaar voorlopig in vrij heid gesteld. Barak heeft zelf gezegd dat de veroordeling na een proces met gesloten deuren voor een mili tair tribunaal het gevolg was van een politiek meningsverschil tussen hem en ex-president en partijleider Novotny. Het proces zal drie dagen duren. Novotny zal wellicht als getuige moeten verschijnen. De kamers, die zullen moeten beslissen over eventuele verzoe ken tot rehabilitatie van andere tijdens de Stalinistische periode ten onrechte veroordeelde per sonen, zullen in september met hun werk beginnen, zo heeft de Tsjechoslowaakse minister van justitie, Kucera, meegedeeld in het partijblad „Rude Pravo". De minister deelt voorts mee, dat zijn departement voorbereidin gen treft voor de instelling van „disciplinaire kamers", die een onderzoek zullen instellen naar de verantwoordelijkheid van ver scheidene rechters in de poli tieke processen. Ongeveer 300 rechters, die in de afgelopen jaren de rechterlijke macht heb ben verlaten of hebben moeten verlaten, hebben verzocht daar naar te mogen terugkeren. En kele van hen zullen zitting heb ben in de kamers voor rehabili tatie. Het Britse hogerhuis is maan dagavond in principe akkoord gegaan met het wetsvoorstel tegen rassendiscriminatie. Het lagerhuis keurde het ont werp de vorige week goed. Met deze wet wil de Britse regering onder meer discriminatie bij huisvesting, sollicitaties en het verlenen van kredietfaciliteiten tegengaan. De Indonesische minister van justitie, generaal Soegih Arto, heeft de officier van justitie in West-Irian verzocht het onder zoek voor alle gevangenen die lid geweest zouden zijn van de „Beweging vrij Papoea" vóór het eind van dit jaar te voltooien. De beweging is anti-Indonesisch en streeft naar onafhankelijk heid van West-Irian. Gedegradeerd tot 1 pk. De 47-jarige Hans van H„ dié sinds vorige week werd gezocht, verdacht van een groot aantal grafschenderijen, is maandag nacht in het Duitse .plaatsje Werl bij Dortmund gearresteerd. Hij heeft bekend in Duitsland, Bel gië en Nederland tientallen grai> en kerkschenderijen, te hebben gepleegd. Van H. is uit Werl overgebracht naar NeerheimHusten, waar ',t hoofdkwartier van 'de Belgische strijdkrachten' in Duitsland is'ge vestigd. Hij is overgegeven aan de Belgische gendarmerie aldaar. De echtgenote van Van H. geeft les aan kinderen van de Belgische strijdkrachten in Werl. Van H. zou, aldus de politie ih Werl, on der de Belgische militaire juris dictie vallen. De oosters-orthodoxe kerken hebben zich er in Uppsala fel te gen verzet, dat de wereldraad van kerken een aanbeveling voor geboorteregeling in onderontwik kelde landen zou uitgeven. Het verzet kwam van de zijde van de Russisch-orthodoxe delegatie, die als belangrijkste stem van de zijde van de Russisch-orthodoxe delegatie, die als belangrijkste stem van de oosters-orthodoxen in de wereldraad kan worden aangemerkt. De oosters-ortho- doxe kerken behoren met hun 140 stemgerechtigde afgevaardigden tot een van de grootste groepen in de assemblee van de wereldraad. In het rapport over sociale en economiscehe ontwikkeling, een van de belangrijkste studies in Uppsala, komt onder meer een passage over geboorteregeling voor, waarin wordt gezegd dat de weergaloze bevolkingsexplosie in In Londen is dinsdag een over val gepleegd op twee grote vracht wagens met ongeveer 25.000 fles sen jenever ter waarde van meer dan 600.000. De rovers blok keerden de vrachtwagens door er bestelwagens voor en achter te rijden, overmeesterden de chauf feurs en gingen er met de vracht wagens vandoor. Ten zuiden van Londen werden de chauffeurs vrij gelaten. De rovers hebben ander half uur de tijd gehad om de vrachtwagens te lossen, voordat die politie werd gealarmeerd. Ze zul len de jenever echter niet gemak kelijk in Engeland verkopen, om dat die voor export bestemd was en van andere etiketten was voor zien. De rovers hebben de buit later achtergelaten zonder er maar een druppel van te hebben gebruikt. Twee vrachtauto's, geladen met 25.000 voor de export naar de Verenigde Staten bestemde flessen gin, werden zes uur na de opening van de jacht op de rovers beide vrachtauto's onbeheerd aangetrof fen in het noorden van Londen, op ongeveer 10 kilometer van de plaats van de roofoverval. de wereld vérstrekkende gevol gen heeft voor de economische planvorming op lange termijn, de voedselverstrekking, werk- en woongelegenheid, onderwijs en medische verzorging. Aan de we reldraad en aan de aangesloten kerken wordt in dit rapport ge vraagd om geboorteregeling te beschouwen als een verrijking en niet als een beperking van het menselijk leven. Een groeiend aantal gezinnen zit met het punt van de geboorteregeling. De ker ken moeten die vragen beant woorden door desbetreffende programma's te bevorderen, al dus het rapport. Of deze aanbeveling in het sec tierapport, gehandhaafd zal wor den, is larig niet zeker, want het gehele rapport is door de assem blee terugverwezen naar de sec tie die het heeft opgesteld. De Russisch-orthodoxe delegatie diende een voorstel in om de pas sage over geboorteregeling zo danig te wijzigen, dat er vragen derwijs komt te staan, of de ant woorden van de kerken op de vragen over deze kwestie wel juist zijn. Een van de Nederlandse afge vaardigden gaf na dit Russische voorstel aan het A.N.P. als com mentaar, dat de ooster-orthodoxe kerken niets willen weten van geboorteregeling. Volgens hem hebben de Russen een handige zet gedaan met hun amendement. Door vragenderwijs de houding van de kerken ten opzichte van 't punt van de geboorteregeling in te voeren, willen zij hun eigen po sitie ongemoeid laten, terwijl zij aan de andere kant. ruimte laten voor de kerken in de wereldraad, die deze vraag tegenovergesteld aan het oosters-orthodoxe stand punt zouden beantwoorden. Het gehele rapport komt deze week weer terug in de assemblee. Een hoge Tsjechoslowaakse of ficier heeft dinsdag in antwoord op het verlangen van sommige Oosteuropese landen dat Praag meer inhoud moet geven aan het verdrag van Warschau, verande ring van dit verdrag geëist en beweerd, dat niets in het ver drag het verblijf van vreemde troepen rechtvaardigt dn een lid staat v'an het Warschau-pact dat deze troepen niet op zijn grond gebied wenst. De officier, kolonel-gdheraal Caclav Prohlik, hoofd van de veiligheidsafdeling van het cen traal comité der Tsjechoslo waakse communistische partij, zei op een persconferentie dat „kwa litatieve verbetering" van het Warschau-pact vereist was, met name in de zeggenschap van de lidstaten in het raadgevend comi té van het bondgenootschap, dat altijd een Rus als opperbevel hebber heeft gehad. Prohliks opmerking over de „vreemde troepen" sloeg duide lijk op de Russische eenheden die twee weken na afloop van gecombineerde oefeningen nog in Tsjedho-Slowakije vertoeven. Het' terugtrekken van de Russi sche troepen is inmiddels her vat, maar zeker één onderdeel zal pas op 21 juli het land ver laten. De 42-jarige Deense kapitein Arne Otto Nielsen is dinsdag door een rechtbank in Roenne op Bornholm wegens poging tot spionage tot twee jaar en negen maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Nielsen heeft bekend geheime documenten aan de Russische ambassade in Kopenhagen te hebben willen verkopen. Hij kon echter niet met de ambas sade in contact komen. Nielsen werd tevens wegens verduiste ring en valsheid in geschrifte veroordeeld. Tot zijn arrestatie op 16 mei was hij chef van de Deense mi litaire luchtwaarschuwingsdienst op het eiland Bornholm in de Oostzee. President Johnson heeft even als secretaris-generaal Oe Thant bij de hervatting van de ontwa- peningsbesprekingen een bood schap naar Genève gestuurd. Hij noemt het niet-verspreidingsver- drag „een triomf van het gezon de verstand in internationale zaken" en zegt dat de Sow jet- Unie en de Ver. Staten vermoe delijk binnenkort het tijdstip zul len vaststellen, waarop zij gaan onderhandelen over het beper ken van de raketten voor atoom wapens. De boodschap somt ver der maatregelen op, die door de conferentie kunnen worden be sproken, zoals het verbieden van installaties voor atoomwapens op de zeebodem en het laten mee delen van de mogelijke vruch ten van vreedzame kernexplo sies. oe door B. J. WITHUIS 65) „Gestolen?" echode Tim ont hutst. „Precies. Ze haalden hern vijf minuten voor die tijd voor het hoofdbureau weg. Zet maar niet in de krant, dat de wagen er stond met de contactsleutel er in. 't Was een gelukje voor hen, maar voor mjj een verrassend detail. Het wekte op dat ogen blik niet de indruk van snel maar verward reageren. Het zag er integendeel drommels knap uit. Dat was weer een kant van de zaak. Min of meer de derde, als je de brandimprovisatie mee telt. Dat die kerels een soort Amerikaanse organisatie uit hun mouw konden schudden die auto versterkte deze indruk maakte me werkelijk bang. Ik werd vervolgens per telefoon gearresteerd, om het zo uit te drukken en naar Schoonhoven gebracht. Daar zat dus de hoofd kern van de troep, met een eigen leider. De man naast Slimme Sjaak. Die vent hield er een ge organiseerde troep op na. Be roepsmisdadigers, die ook had den deelgenomen aan de juwe len-affaire, doch verder, zoals is gebleken, het hele land af stroopten. Ze dachten de politie activiteit door hun snelle optre den te remmen, om daarna rus tiger aan de Slimme Sj aakkant te kunnen werken. Maar het liep hen tegen; ze waren ook te grof geweest. Er kwam een schiet partij, er kwamen extra-politie berichten. De eigenaar van de Music-Bar werd opgepikt en Re- né werd in de krant gezet. Slim me Sjaak moet zich in de han den hebben gewreven. Alles con centreerde zioh op zijn mede bendeleden. René was in de hoek gedreven en bracht een deel van de bende nog in grote re moeiijkheden, door uitgere kend de hele dag om de Music- Bar heen te zwerven. In deze voor de grote meer derheid van de bende wanhopi ge situatie kwam ik als redden de engel. De kellner kon niet veel ruggespraak houden en heeft kennelijk verondersteld, dat ik de Schoonhoven-kant ver tegenwoordigde. Ik fluisterde hem bovendien in, dat de buit verloren zou kunnen gaan, wat hij zelf vermoedelijk ook al vreesde. Hij had er dus alle be lang bij te zorgen dat het con tact met Sjaak werd hersteld. Dat betekende in zijn denkwijze. dat Sjaak weer tot gezamenlijk overleg zou moeten besluiten. En hij slaagde er warempel in me dat adres in Noord te bezorgen in anderhalf uur", meesmuilde Pit. „Hij zal heel wat werk heb ben moeten verzetten om er ach ter te komen, maar hoe dan ook, het lukte hem. Toen kon ik dus het verloren contact met Sjaak gaan herstellen, via die scherp schutters in Nóoid." „Ben je daar vanavond alleen heen geweest", schrok Helma. „Met Tim", zei Pit bescheiden, „en met drie zevenklappers". Hij vertelde in zijn luchtig-ironische spreektrant het effect, dat zijn vuurwerk teweeg had gebracht. „Je meende het dus letterlijk toen je zei, dat het niet met een sisser, maar met een zevenklap per zou aflopen", herinnerde Helma zich onthutst. „Inderdaad letterlijk", zei Pit glimlachend. „Eén vraag", zei Tim. „Als die vierde man daar in Noord nu eens niet tegen een kogel was opgelopen, hoe had je dan dat adres van Slimme Sjaak gekre gen?" „De bedoeling was", zei Pit heel langzaam, „dat er iemand tegen een kogel zou oplopen, of tegen mijn vuist. De bedoeling was voorts, dat die iemand zou praten en. vervolgde hij met een lage, scherpe stem, die Tim en Helma een rilling over de rug joeg dezelfde stem die Slim me Sjaak had murw gemaakt „en die iemand zou hebben ge praat". Hij zweeg even en wendde zich toen half tot Tim, half tot zich zelf. „Geloof je, dat iemand tegen Jackie zou hebben gepraat. Denk ie dat hij een, twee. drie klaveraas al die adressen zou hebben gekregen? Die kerels moesten twee moorden verzwij gen en moesten de poet dekken. Ze hadden levenslang in het vooruitzicht als ze hun mond open deden. Daarom moest ik alleen op stap, Tim. Want ik weet de methode om het er uit te halen", zei hij hard. „Ik weet die methode omdat ik de mis daad haat en omdat ik geloof in leer om leer, als het tegen dat tuig gaat." Hij dronk nadenkend z'n kof fie. Helma herinnerde zich de scène bij de villa. Pit ging ver der. „Eén van die kerels dan, ge lukkig de zwakste schakel, de vent die niets met de moorden heeft uit te staan. „Hoe weet je dat?" vroeg Tim. „We hebben destijds een paar signalementen gehad. Wel vaag, maar nu ik die troep heb gezien weet ik wel dat het de drie scherpschutters zijn geweest, die in die auto bij de Music-Bar hebben gezeten." „Knap", zei Tim. „Alleen is het jammer", mom pelde Pit, „dat Slimme Sjaak er vermoedelijk nog het beste af komt, althans beter dan die drie honden van scherpschutters van hem". „In elk geval zal Ik er kolom men lang plezier van hebben", lachte de journalist. „Ja en Helma en ik ook", zei Pit, de beklemming van zich af schuddend. „We hebben vijf en twintig duizend gulden ver diend. En Helma, kind, nu zal ik je ook nog de 318,— betalen." EINDE. ff ff De Japanner Buichiro Takagi krijgt 500.000 yen (.f 5000) scha devergoeding van de Chikuho- bank, omdat deze een kantoor gebouw in 1964 in Foekoeoka zo heeft gebouwd, dat Takagi geen zonneschijn meer kreeg in zijn woning. Dat vond hij nadelig voor zijn gezondheid. Of Takagi tevreden is met het door de rechter bepaalde bedrag, wordt niet vermeld. Hij had vijf mil joen yen geëist. ATLANTIS? Op zoek naar oude fossielen vond een Amerikaanse professor ongeveer 100 kilometer buiten de kust van Peru de resten van een tamelijk groot bouwwerk, waarop onbekende gegraveerde tekens. Hij deed deze ontdek king niet door af te dalen naar de zeebodem, maar door middel van speciale camera's, die hij liet zakken. Op de bijna 1000 foto's op deze wijze gemaakt vertoont er één de vreemde res ten. Hjj hoopt nu met een bathy- scaaf naar de plaats van de vondst af te dalen. De resten bestaan uit twee pilaren die nog overeind staan, twee die zijn om gevallen en een groot vierkant blok bewerkte steen. OUDEREN OUDER Aan de hand van fossielen die op aarde worden gevonden, kan men de ouderdom van onze pla neet afmeten. Lang verkeerde men in de mening dat de aarde niet ouder dan twee miljard jaar was. Geregelde vondsten hebben die schatting steeds verder terug gedrongen, terwijl men nu in oost-Transvaal fossielen ontdek te die drie miljard jaar oud zijn, een bewijs dat het leven toen reeds bestond. Een echtpaar uit Montevideo heeft de politie in Delft handen vol werk gegeven. De man, een advokaat, reed in een auto uit '56 met een slakkegang over de mid denberm van rijksweg 13. Bij een politiecontrole bleek de wagen zoveel mankementen te vertonen, dat besloten werd geen toestem ming meer te verlenen voor een verdere tocht door Europa. Na urenlang debatteren kon 't echt paar ervan worden overtuigd, dat verkoop van de auto aan een slo per de enige oplossing zou zijn. Per trein hebben zij hun reis voortgezet. Op de openingsvergadering stelde de Russische afgevaardig de, Rosjsjin, voor een aparte conferentie te houden voor on derhandelingen over een inter nationale cOnventié die het -ge bruik van atoomwapens "Ver biedt. De Britse premier Wilson vroeg in een boodschap voorrang te verlenen aan het verbieden van ondergrondse atoomproeven en van het vervaardigen enin bezit hebben van biologische wa pens. Dinsdagmorgen is in Groot-Ter- naaien hét vermoorde meisje Lie ke Snel begraven. Het stoffelijk overschot van het meisje werd vorige week maandag in de bossen bij Swalmen gevonden. Ze werd vénmist sinds 28 okfobè# 'van Hét vorige jaar. .vwaM: De uitvaartdienst werd opge dragen door de pastoor van Groot- Ternaaien, de eerwaarde heer A. van Steenbergen, in de kerk van de heilige Remigius. De gehele bevolking van Groot- en Kleirr- Ternaaien was uitgelopen om van de uitvaartdienst en begrafenis ge tuige te zijn. De baar was bedekt met grote kransen, waaronder en kele van de bevolking. Verder was er een krans van het personeel van die St. Jozefschool in Groot- Ternaaien, die het "meisje destijds heeft bezocht. Onder de talrijke toeschouwers bevonden zich ook rechercheurs van de districtsrecherche van de rijkspolitie uit Roermond, alsmede rechercheurs en een - inspectrice van de gemeentepolitie van Maas tricht. Op het kerkhof speelden zich dramatische tonelen af, toen de vader over het graf van zijn doch ter heen riep: „Ik hoop dat ze de bandiet krijgen". Bij een verkeersongeluk op de rjjksweg Utrechtfjen Bosch even ten zuiden van de brug bii Zaltbommel zijn maandagavond een man en een vrouw om het leven gekomen. De personen auto, waarmee zij .met hun drié kindeten zaten, werd aangereden door een vrachtwagen, die in een slip was geraakt. De man en de vrouw raakten bij de bot sing bekneld en overleden tèr plaatse. Hun drie kinderen wer den gewond. Bergen, bossen, zee..f fijnproevers en ware vakantie-genieters nemen ECHTE KOFFIE naaf kant en klaar gemalen *«Nüi

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2