Van de stretch- pantalon werd een stukje afgeknabbeld Een snuifje zout en zoete woorden Pannekoekjes als dessert Slanke Drie maaltijden per dag kan voor kinderen te weinig zijn Fi etsendieven - koningin WAT ZULLEN WE NU WEER ETEN BABY SUST ZICHZELF IN SLAAP een al te grote overdaad van vitami nes, die overigens toch zo héél belang rijk voor ons zijn. Naarmate we ouder worden hebben we minder behoefte aan grote hoeveelheden voedsel en drinken. Juist dan echter moeten we zorgen voor goede kwaliteit en een behoorlijk stukje vlees, willen we onze krachten op peil houden. Ook voldoende vocht blijft het lichaam vragen, om door spoeling te bevorderen en uitdraging te voorkomen. JETTY ,,Wat zullen we nu weer eten?" is een vraag, wélke in elk huishouden steeds weer te kop opsteekt. Bij Elsevier, Am sterdam, is een apart kookboek verschenen: „Een miljoen feestelijke menu's," waarin 400 recepten de huisvrouw als leidraad willen dienen bij het samenstellen van de maaltijden Het boek bevat 100 standaard-menu's, die in hoofdzaak ge baseerd zijn op de Franse keuken, maar tevens een Engelse touch" hebben. Verder zijn ook wat Italiaanse en oriëntaalse recepten opgenomen. Elke bladzijde is horizontaal verdeeld in drie stroken, waarmee de „keukenprinses" zelf combi naties kan maken. Het boek is samengesteld door Lenor JouceCowen en bewerkt door Wina Born. (Prijs ƒ19,50). Mitrailleur-tas ..Bonnie en Clyde" is een ontwerp van de beroemde Parijse couturier Jacques Esterel. Deze nieuwigheid werd getoond door mannequin Bibe lot, die voor de speciale gelegen heid interessante luipaardkousen en een dito baret had opgezet. Welke functie de oude iHelampen bij deze show hadden is niet duidelijk ge worden. Een broek is een broek, daar valt gèen speld tussen te krijgen. Maar dat wil nog niet zeggen dat de broek (voor de dames) niet aan mode onderhevig is. We we ten het allemaal welplotse ling was de rage er van de zeer nauwsluitende stretch pantalons, die als een mail lot om het been sloten. Toen kregen we de sigaret- tenpijpen en de matrozen- lijn. INu is kort de grote mode, kort èn broekrokken. Er worden nog steeds kleurige bonte stoffen gebruikt voor de lange broeken en je leunt eigenlijk wel zeggen dat geen kleur te fel en geen dessin te extravagant is. Maar moderner zijn de zg. Bermuda-shorts, met wijde of minder wijde pijpen, ook alweer met de japonshorts. Of u een voorstandster bent van het dragen van broeken of ilièt, dat is uw zaak, het is bovendien „geschmacksa- che,", maar u zult het wel niet me eens zijn dat de nieuwe mode in ieder ge val fijner, beschaafder is dan de rage van de .nauw sluitende pantalons, die als een tweede huid werden uitgedragen. Jurkje met broek rok van gabardine. Op de laag aange zette rok zitten twee zakken. (Materiaal Eural- Tergal) Een klassiek voor beeld van een Ber muda-pak. Het lange jasje heeft een brede heup- cpintuur. (Materiaal Tergal) Een charmante Bermuda-combinatie in tweed. Het jasje is in military-look uitgevoerd, niet ..le dernier cri", maar nog steeds modern en aantrek kelijk. Materiaal Tercryl) Weer Iets nieuws voor de kinderkfw mer. In Engeland is onlangs een soort „wiegbedje" op de markt gebracht dat baby's in staat stelt zich door eigen natuurlijke bewegingen in slaap te wie gen. Het apparaat bestaat uit een me talen frame dat de vorm va neen hoefijzer heeft en bespannen is met een nylon net. Als het kind erop ligt is het vrij zijn beentjes te bewegen en zet daardoor de ,,Rock-a-bye', zo heet deze speciale wieg, in beweging. Het kind zal zich kostelijk vermaken en langzamerhand door de schomme lende beweging in een diepe slaap ra. ken. Het schommelbedje is dusdanig geconstrueerd dat ook de meest pri. mitieve bewegingen van het kind het ai in beweging stellen. Uit Amerika komt een ander appa raatje dat ten doel heeft moeilijk in slapende baby's te helpen. Maar dit is een klein „muziekdoosje", Slumber Tone genaamd, dat een zacht geruis voortbrengt. Volgens de fabrikant komt dit overeen met de geluidjes die het kind vóór de geboorte in de moeder schoot verneemt. Bij een proef-onder- zoek is vastgesteld dat baby binnen 90 seconden in slaap is wanneer dit muziekdoosje aanstaat. Het oude schoonheidsideaal der vrouw, waarbij met veel waardering over „weelderige vormen' werd gesproken, ligt ver van ons vandaan in het ver leden. Ook is langzamerhand wel door gedrongen, dat ook onze gezondheid sterk gebaat is bij een wat minder „weelderig" postuur. Wie werkelijk aan een echte vermageringskuur toe is, doet nog altijd het verstandigst de huisarts te raadplegen. Eigenhandige krachtige ingrepen kunnen heel onver wachte en nare gevolgens opleveren. Willen we alleen maar een „prettig" gewicht handhaven, dan kost dat soms al moeite genoeg. De snoepers zullen hun bonbons en taartjes moeten laten staan. Helaas gaat dit dikwijls schoks gewijze. Als het al te erg wordt, vindt men de kracht, maar met zo gauw zijn er met veel opoffering een paar pondjes verdwenen, of men vindt dat men nu wél weer eens iets „verdiend" heeft. Toch blijft de beste methode om ons juiste gewicht te handhaven een regelmatig en gematigd menu. We kun nen beter van alles wat eten in kleine hoeveelheden, dan bepaalde dingen he lemaal laten staan. Wanneer we schoksgewijs al het vet in ons voedsel uitschakelen, geeft dat soms verstop ping en ook verder bevat ieder onder deel van ons voedsel bepaalde stoffen èn vitaminen die ons lichaam niet kan missen. Bij iets dat „gezond" is, dat we nodig hebben en niet missen kun nen, geldt echter helemaal niet 't „hoe meer hoe beter en hoe gezonder". We hoeven maar te denken aan de moge lijkheid van „vitamine-vergiftiging" bij Pannekoekjes zijn als dessert bij jong en oud geliefd. Er is op dit gebied veel variatie mogelijk: eierpannekoekjes, appelpannekoekjes, flensjes en gaat u maar door. Maar wilt u niet alleen een smakelijke, maar ook originele traktatie op tafel zetten, dan moet u een» perzikpannekoekjes maken. U hebt ervoor nodig: 4 eiereni 2 kopjes melk, halve eetlepel suiker, snufje zout klein kopje bloem, boter of margarine, 1 blik (800 g) Califoi nia cllng perzikschijven, 2 eetlepels bruine suiker, 2 eetlepels fijn maïsmeel, kwart kopje cognac, kwart kopje curagao et half kopje sinaasappelsap. Van boven naar beneden: Iedere huisvrouw weet uit ervaring) dat een snuifje zout of een zeer kleft ne hoeveelheid van het een of ander* kruid zowel de smaak als het aroma De mantel van dit semi-geklede toilet van Tergal heeft gele, witte en ma rineblauwe strepen, die ook op de kraag en de zakken van het marineblau we japonnetje terugkomen. Als we met vakantie in het buiten land zijn (bij voorbeeld in Oostenrijk) verbazen we er ons wei eens over, dat velen daar niet drie maar vier maaltijden per dag nuttigen. De vier de maaltijd bestaat dan meestal uit een paar stukken- taart of wat brood jes met koffie, zo 's middags om een uur of vier. Toch is die verbazing wat overdreven, want in de meeste landen vindt men het óók vreemd, dat wij 's morgens om een uur of elf niet buiten ons kopje koffie-met-een-koekje kunnen. We laten er zelfs, al hebben we het nog zo druk ons werk even voor in de steek. Trouwens, wist u wel dat het nutti gen van een tweede ontbijt en een uit gebreide thee-met-wat-erbij voor onze grootouders nog iets heel vanzelfspre kends was? Dat deze gebruiken in het ongerede zijn geraakt, zal wel ten de le op rekening van het jachtige, over volle leven dat we leiden moeten wor den geschreven. Misschien zijn we ook wel zo doorvoed, dat we er geen be hoefte meer aan hebben. Een feit blijft voor het grootste deel afhangt van het aantal maaltijden dat we gebruiken en de regelmaat waarméé we ze tot ons nemen. Wie zich heeft ingesteld op een krachtig ontbijt, een lichte brood maaltijd en een middelzware warme maaltijd kan gemakkelijk volstaan met het tussentijds nuttigen van een glas vruchtensap, een kopje koffie of thee. Voor opgroeiende kinderen blijft het echter belangrijk dat ze tussentijds nog iets eten. Want kinderen zijn steeds in beweging en verbruiken dus meer energie dan wij ouderen. Laat ze ge rust af en toe een appel eten of een dikke pil brood, als ze daarom vra gen. Geef ze een extra glas melk en (met mate) af en toe een snoepje, dit laatste dan om hun suikerproduk- tie op peil te houden. van spjjzen en sauzen kan accentueren^ Sommige vrouwen doen zelfs wat zont in de koffiekan. En als u dat nog nooit hebt geprobeerd, kunnen wc a aanraden eens de proef op de som te nemen. Wat echter lang niet iedereen weet is, dat een snuifje suiker ook wonde» ren kan doen. Suiker heeft namelijk de eigenschap dat het verborgen geu ren en smaken kan vrijmaken. Zo krijgt kaneel pas zijn typische, krui dige smaak door toevoeging van wat suiker. Verder krijgen bijna alle le vensmiddelen door toevoeging van wat suiker een uiterste verfijning van geur en smaak. Dit geldt speciaal voor soe pen en sauzen, maar over het alge meen wel min of meer voor alle voed sel. In kleine hoeveelheden werkt sui ker als afronding van aroma en smaak. De scherpte van de smaak van be paalde voedings- en genotsmiddelen wordt erdoor verzacht en de zure smaak wordt door het toevoegen van wat suiker pikanter. Het zogenaamde „zoetzuur" is daar wel een bewijs voor. Weet u wel dat een klontje suiker vermoeidheid kan verdrijven en dat suiker bijzonder goed is als spiervoe- ding? U hebt wei gemerkt dat er re denen genoeg zijn de suiker in ere te houden. Alles met mate, zouden we er voor de zoetekauwen nog aan toe willen voegen. Een rechter in het Engelse Canterbury noemde Shirley Brown onlangs de „koningin van de fietsendieven"; zij stal 29 fietsen en verkocht deze door aan handelaren, waarvoor zij een bedrag van ruim ƒ5000 incas seerde. Ook de desbetreffende handelaren werden op de vingers getikt en verzocht bij de aankoop van tweedehands fietsen in de toekomst beter uit te kijken. Klop de eieren en vervolgens de melk,- de suiker en het zout erdoorheen ,daarn. voorzichtig de bloem door dit mengsel slaan en het geheel minstens twee uur latei „Destèrvéh." Daarna acht schaaltjes van aluminiumfolie (zijn zo te koop) beboteren en oven op de hoogste stand zetten. Het beslag opnieuw kloppen, in ieder schaaltje éénderde tot een half kopje beslag doen en de schaaltjes vijf minuten in de over zetten en dan nog eens tien minuten laten bakken met iets lagere ovenstand. Terwij dit gebeurt, de perziken afgieten, de siroop in een koekepan doen, de bruine suikei en het maïsmeel met elkaar en vervolgens met de siroop vermengen. Dit mengsel onder voortdurend roeren verhitten totdat het dik is en er dan een eetlepel marga rine of boter en de perzikschijven aan toevoegen. Dit mengsel van het vuur nemen als het door en door heet is en er de cognac doorheen roeren. Het vervolgens over de pannekoekjes, die dan goed gaar zijn, verdelen. Het enige bezwaar van dit toetje dat u het steeds en steeds wéér zult moeten maken. ij

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 11