President De Gaulle nam militaire parade af Merregende 14 juli-herdenking in de Franse hoofdstad PLAN VAN ROCKEFELLER VOOR OPLOSSING KWESTIE VIETNAM Beide partijen moeten hun troepen terugtrekken Mensenlevens sparen Biafra weigert hulp over land ZWOLSMAN SPANT KORT GEDING AAN TEGEN DE SCHRIJVER VAN „ALIAS TEIXEIRA" Afschuwelijke beschuldiging: 124 moorden MINISTER CLIFFORD VOOR DE EERSTE KEER IN VIETNAM Deze maand ontmoeting tussen Johnson en Thieu Meer vuurkracht HET WEER Relletjes na waarschuwing van De Gaulle Betogingsschade in Parus ISO miljoen francs St. Laurens- stakinf mXanada afgelopen Slachtoffers van de hitte in Mexico Conferentie in Warschau over Tsjecho-SSowakije Zal tweede deel niet verschijnen Reeds 92 slachtoffers door overstromings ramp in Pakistan Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden mam frank, by abonnement: TERNEUZE1 Directeur-Hoofdredartetur; I. van ie Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Maandag 15/Dinsdag 16 juli 1968 21e Jaargang No. 5242 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzsn Advertentieprijs per mm 13: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handelt* advertenties) 3 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adra* Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nunwner tot 10 uur voormiddag. De Franse president, Charles de Gaulle, heeft zondag op de Champs Elysées, geflankeerd door het kabi net, de militaire parade afgenomen, die in de hoofdstad traditiege- getrouw wordt gehouden op de veertiende juli, de dag waarop de bestorming van de Bastille fees telijk wordt herdacht. Ondanks de regen reed de generaal staande in een open wagen naar de officiële tribune tegenover het standbeeld van George Clemenceau. De parade begon met een in drukwekkend optreden van de „Pa trouille de France", een uit negen fouga-magister-straaljagers be staand stuntteam, dat met een snelheid van 480 kilometer per uur over de „Are de Triomphe" raasde en vervolgens op een hoog te van nog geen vijftig meter over de Champs Elysées, waar het drie rookbanen in de kleuren van de Franse vlag achterliet. Het optreden van ongeveer 200 andere vliegtuigen werd op het laatste moment in verband1 met de laaghangende bewolking afgelast. Aan de parade van de grondtroe pen namen ongeveer 6000 militai ren deel, onder wie gewapende eenheden van de gendarmerie. Voor het eerst kreeg het publiek het nieuwe 155-milIimeter kanon te zien, waarmee de Franse infan terie na 1972 zal worden uitgerust. Ook de nieuwe AMX-30 tanks, die de hele avenue deden trillen, ver wekten enthousiasme van het pu bliek, dat onder paraplu's zes rijen dik achter de dranghekken stond. Het groot symphonie-orkest van de republikeinse garde en de kb- ren van de staatsradio en televisie zorgden voor een patriottisch con cert. Toen De Gaulle naar het Elysée terugkeerde, werd hij met een enthousiast „Leve De Gaulle" langdurig toegejuicht. Nelson Rockefeller heeft een plan opgesteld tot oplossing van de kwestic-Vietnam. Als hij president zou worden, zal hij trachten het uit te voeren, zo heeft hij zaterdag op een persconferentie in New York meegedeeld. Het plan heeft vier fasen: 1. Geleidelijke terugtrekking van de strijdkrachten van beide partijen, die van Noord-Vietnam tot de 17e 'breedtegraad, die van de V.S. naar de dichtbevolkte streken van het zuiden. Een in ternationale strijdmacht, voor namelijk uit Aziaten bestaande, moet toezicht op de terugtrek king uitoefenen. 2. Volledige terugtrekking van de geïnfiltreerde Noordvietna- mese militairen en terugtrekking van het grootste deel van de Amerikaanse troepen uit Zuid- Vietnam. De kleine Amerikaan se troepenmacht die blijft, mag de basis niet verlaten. Het neu trale leger gaat onderhandelen over plaatselijke bestanden. Da vieteong, die aan het politieke leven kan deelnemen, belooft af te zien van geweld. 3. Amerika trekt de rest van rijn troepen terug. Onder toe zicht van het neutrale leger worden in Zuid-Vietnam vrije verkiezingen gehouden. 4. Noord- en Zuid-Vietnam gaan onderhandelen over de vraag of het land tot één geheel zal worden verenigd of dat er twee aparte delen zullen blijven. Na afloop van die onderhande lingen trekt ook hert neutrale leger zich terug. Als Hanoi niet aan dé «H* voering van het plan wil mee- werken, kan Amerika maatrege len nemen om zijn positie aan Het Biairaanse bewind heeft zondagavond nogmaals laten we ten, dat het geen levensmiddelen, medicijnen en andere goederen ov«f land via federaal Nigeriaans gebied tot Biafra zal toelaten, als er niet eerst een einde aan de burgeroorlog is gekomen. D». Ikegwoe Bke, de man die door de Biafraanse autoriteiten met de voorlichting is belast, ver klaarde dat de vluchtelingen een gevolg zijn van de oorlog en dat er eerst een einde aan de oorlog moet komen voor er hulpopera ties op gang kunnen komen. In Biafraanse kampen zouden zich op het ogenblik 600.000 vluchtelingen bevinden. de conferentietafel te verbete ren en mensenlevens te sparen. Het moet dan zijn troepen ge bruiken om de dichtbevolkte ge bieden van Zuid-Vietnam te be schermen. De achtervolgings- en vernietigingsoperaties zullen worden gestaakt. Het leger van Zuid-Vietnam zal van modern materiaal worden voorzien en Amerika trekt een jaar lang elke maand 10.000 man uit Zuid-Viet nam terug. Rockefeller is van mening dat de Amerlkaans-Noordvietnamese onderhandelingen in Parijs niet opschieten omdat Noord-Vietnam verwacht na de Amerikaanse presidentsverkiezingen van no vember in een betere onderhan delingspositie te zijn en omdat de twee partijen elkaar niet ver trouwen. Die belemmeringen zouden verdwijnen, als Amerika nu al met een concreet plan tot oplossing van het conflict zou komen. NACHODt Journalisten bij de grensovergang naar Polenwaar Russische militaire eenheden Tsj&cho-Slowakije verlaten. In de nacht van zaterdag oo zondag hadden zich weer straat gevechten tussen politie en stu denten afgespeeld. Zeker 40 per sonen werden opgebracht. Zes po litiemannen liepen verwondingen op. De relletjes besonnen tegen middernacht op de Place de Bas tille, waar een protestb'ieenkom-t werd gehouden onder het motto, dat de viering van de 14e iuli ter herdenking van de bestorming van de Bastille „geen gaullistische aan gelegenheid" moest worden. Toen studenten stenen naar de politie begonnen te gooien, kwam deze in actie met traangasgranaten. Bü haar pogingen de betogers te ver spreiden, vielen rake klappen. Ook in het Quartier Latin op die linker Seine-oever, kwam het tot onge regeldheden. De straatgevechten, die deden denken aan de bijna dagelijks voorkomende relletjes in mei van dit laar, kwamen kort nadat presi dent De Gaulle had gewaarschuwd dat de overheid nieuwe verstorin gen van de onenbare orde krach- 1 tig zou bestrijden. Blijkens latere berichten zijn in totaal 208 betogers gearresteerd, onder wie 52 buitenlanders. Onder hen zijn 68 studenten, van wie 17 buitenlanders. Niemand is ernstig gewond geraakt. De straatgevechten die zich tus sen 6 mei en 15 juni in Parijs voordeden, hebben een schade van meer dan 150 miljoen francs ver oorzaakt. Een miljoen straatstenen, vijfhonderd voetgangerslichten, vijftig verkeerslichtinstillaties, honderd bomen, tientallen rustban ken en vuilnisbakken en verschei dene openbare urinoirs moeten worden vervangen. Kosten 2,5 mil joen francs. Daarbij komen dan nog 250 schadeclaims van bewo ners en winkeliers in het Quartier Latin, die variëren van gebroken ruiten tot etalagediefstallen. De verzekeringsmaatschappijen hoeven niets te betalen omdat de polissen vergoeding van schade door op roer uitsluiten. Veel schade hebben de auto's opgelopen, die 'In de woelige straten stonden. Twee bioscopen zitten met een bescha digd filmdoek, waarvan de repara tie op meer dan 25 duizend gulden komt. De vergoedingen zullen wor den uitgekeerd door de gemeente, die daarvoor de belastingen za! moeten verhogen. De onderhandelaars over het arbeidsconflict dat de scheep vaart op de St. Laurens sinds 21 juni onmogelijk maakten hebben zondag een akkoord bereikt. Zij verklaarden dat het werk maan dag kon worden hervat. Het ak koord moest nog het fiat van de stakende arbeiders krijgen. Vol gens onbevestigde berichten is een contractvoor drie jaar overeengekomen, dat voorziet in loonsverhogingen van achttien tot twintig procent. PARIJS: Op het Elysee is de eer ste bijeenkomst gehouden van kabinet Couve de Murville onder voorzitterschap van president De Gaulle. Voor het eerst sinds ja ren poseerde het staatshoofd met zijn ministers na het kabinetsbe raad. President Charles de Gaul le kijkt hier lachend naar de nieuwe premier Maurice Couve de Murville. In de Noordmexicaanse stad Mexicali zijn veertig personen door uitdroging als gevolg van de grote hitte gestorven. Het waren meest kinderen. Regerings- en partijleiders van de Sowjet-Unie, Polen, Oost- Duitsland, Hongarije en Bulgarije hebben zondagmiddag in War schau een bespreking gehad, waarschijnlijk over de ontwikke ling in Tsjecho-Slowakije. De agenda en de namen van de deelnemers zijn niet officieel be kendgemaakt. Van de Sowjet- Unie waren er onder meer pre sident Podgorny, premier Kosy- gin en partijleider Breznjev. Roemenië en Tsjecho-Slowa kije waren niet vertegenwoor digd. De Amerikaanse minister van defensie, Clark Clifford, is zon dag in Saigon aangekomen voor besprekingen met de Zuïdviet- namese president Van Thieu en met Amerikaanse militaire com mandanten. Clifford zal voorbe reidingen treffen voor de ont moeting die president Johnson en Thieu deze maand in Hono- loeloe zullen hebben. Het is de eerste keer dat Clifford Viet nam bezoekt. De minister werd vergezeld door de voorzitter van de ver enigde chefs van staven, gene raal Earle Wheeler. Zij werden verwelkomd door de Ameri kaanse opperbevelhebber in Vietnam, Creighton Abrams, en ambassadeur Elsworth Bunker. Het vliegveld Tan Son Nhoet werd tijdens de aankomst streng bewaakt door patrouillerende mi litaire politie en rondcirkelende hefschroefvliegtuigen. Clifford pleitte op een pers conferentie voor wapen'hulp aan de Zuidvietnamese regerings strijdkrachten „zelfs ten koste van onze eigen strijdkrachten". De produktie van het automa tische U-16-geweer wordt ver sneld en andere wapens zullen ter beschikking warden gesteld om de Zuidvietnamese troepen meer vuurkracht te geven, aldus de minister. Hij wilde geen datum noemen waarop mét terugtrekking van de Amerika nen uit Vietnam zou worden begonnen. Dit hangt af van een aantal onbekende factoren, waar onder de tijd die nodig is voor dat de Zuidvietnamese strijd krachten een groter aandeel in de oorlogvoering op zich kun nen nemen, van de bedoelingen van de vieteong en eventuele vorderingen bij het overleg in Parijs, aldus Clifford. I 1, «WSkfffcli Op vrijdag 19 juli zal voor de president van de Amsterdamse rechtbank 'n Kort geding dienen, dat fle heer R. Zwolsman heeft aangespannen tegen de Amster dammer A. V. F. van der Gouw, schrijver van liet boek „Alias Teixeira'VDe inzet van het geding is een door de heer Van der Gouw gedane uitspraak, twee maanden geleden op een teach-in in Uitrecht. Hij zei toen dat het jam mer was, dat Amsterdam zijn theater Carré kwijtraakt door toedoen van iemand, die 124 moorden op zijn geweten liad. Spreker doelde hier duidelijk op de heer Zwolsman. Zoals bekend heeft de heer Van der Gouw zichzelf in zijn boek achtereenvolgens landverrader, oorlogsmisdadiger en een politiek delinquent genoemd. In 1949 werd hij veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 15 jaar. Hij heeft daarvan tien jaar uitge zeten. In zijn boek schrijft de heer Van der Gouw dat de heer Zwols man tijdens de tweede wereld oorlog deel heeft uitgemaakt van een overvalcommando. dat tal rijke illegale expedities in Neder land heeft uitgevoerd. Zwolsman, aldus de heer Van der Gouw, zou opdrachtshebben gegeven talrijke Nederlanders maar ook Duitsers om het leven te brengen. Hij meent hiervan met, bewijzen op tafel te kunnen komen. De heer Van der Gouw zelf hoorde van het kort geding voor het eerst zaterdag in een vraag gesprek in „Echo". Hij meent dat de heer Zwolsman met dit kort geding de verschijning van het tweede deel van „Alias Teixeira" binnenkort wil voorkomen. In deel twee herhaalt de heer Van der Gouw zijn beschuldigingen aan het adres van de heer Zwols man. Dat een journalist hem op de hoogte moest brengen van het kort geding, verbaasde de schrij ver "iet. „Het schijnt tegenwoordig usance te zijn dat wij zulke ge vallen het eerst van journalisten moeten horen", aldus de heer Vart der Gouw. De uitgever, de firma Amelrooy uit Utrecht, houdt zich voorlopig op de vlakte over de zaak- Teixeira. „Ik ken de heer Van der Gouw In het overstroomde gebied van Dacca in Oost-Pakistan zijn ver moedelijk 37 personen verdron ken, tóen een reddingsboot tegen een gedeeltelijk ondergelopen bruggedek. in Chittagong botste. Hiermee is het aantai slachtof fers tengevolge van de overstro mingen in dit gebied gestegen tot 92. voldoende om te weten, dat hij geen onzin schrijft", aldus de heer R. R. van Amelrooy, die het ove rigens wel afschuwelijke beschul digingen vindt, die geuit worden. Volgens hem heeft de heer Zwols man met het kort geding alleen de bedoeling de verschijning van het tweede deel van het boek tegen te houden. De heer Zwolsman wilde op de zaak niet vooruitlopen en ont hield zich van commentaar. WISSELVALLIG Gedurende het afgelopen' weekeinde bevond zich onsta biele lucht boven ons land. Er vielen op vele plaatsen buien, die plaatselijk van onweer vergezeld gingen. De grootste hoeveelheid neerslag werd uit het noordoos ten van het land gemeld. Zo viel op het vliegveld Eelde van vrij dagavond tot maandagochtend 36 mm regen. De onstabiele lucht stroomde naar ons land rond een depressie die zaterdag nabij Ier land lag en maandag boven de Noordzee was aangekomen. Dins dag zal dit lagedrukgebied zich nabij Denemarken bevinden, waarbij de aanvoer van onsta- biéle en geleidelijk nog iets koe lere lucht voortduurt, bij overwe gend westelijke winden. In het huidige weertype komt dan ook maar weinig verandering. medegedeeld door het K, N. M. I., geldig tot dinsdagavond Koel weer Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noord west. Koel weer. DINSDAG 16 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m, 5.48 5.59 6.13 6.24 6.49 7.00 7.28 7.39 7.32 7.43 WOENSDAG 17 JULI v.m. n.m. Cadzand 6.36 6.50 Breskens 7.01 7.15 Terneuzen 7.37 7.51 Hansweert 8.16 8.30 Walsoorden 8.20 8.34 ZON MAAN op onder op onder juli 16 4.39 20.52 23.30 12.23 17 4.40 20.51 23.41 13.33 18 4.41 20.50 23.54 14.4? 19 4.43 20.49 16.02 20 4.44 20.48 011 17.16

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1