Duizendschoon GLINSTEREND MOOIE MAKE-UP UITEEN TOVERFLESJE accentueert de persoon GROENTE EN DIES MEER 2500 jaar houdbaar Kostbare geurtjes MENU van de week Zaterdag18 full 1988 DE VRIJE ZEEUW Pagina? «V.W.V.W.W. DE JUISTE GEUR De meeste vrouwen houden van parfum en geparfumeerde toiletwatertjes, ook al gebruiken ze deze weinig of in het geheel niet. Want dit laatste vindt meestal zijn oorzaak in omstandigheden buiten de vrouwelijke natuur om. De meeste dames hebben op hun toilettafel of op dat wat daartoe moet dienen, wel een aantal van die veelkleurige en veelvormige toverflesjes staan. Door de eeuwen heen hebben'de vrouwen er van gehouden zich te omhullen met een sfeer van zoetgeurende bekoring. Dichters hebben er de verrukkelijk ste verzen opgemaakt, geïnspireerd door lieflijk geurende schoonheden, en niemand minder dan koning George lil van Engeland verbood in 1770 in een boze bui de vrouwen het gebruik van parfum, onder verdenking dat zij daar mede de mannen zouden trachten te verleiden en in het ongeluk storten. Maar dat was dan ook in een boze bui en na George's dood werd er nooit meer zo'n wet uitgevaardigd DE VREEMDSTE INGREDIËNTEN De wereld van de geuren is een wereld op zichzelf, een wereld waarin wij steeds weer de meest wonderlijke en merkwaardige zaken plegen aan te treffen. Het zijn ware artiesten die een nieu we parfum creëren en bovendien knappe scheikundigen, want het scheppen van een nieuwe geur is bij zonder moeilijk en ingewikkeld en er komt veel inspiratie bij te pas, zeker wanneer we weten dat in zo'n creatie soms meer dan 200 verschillende in grediënten verwerkt zijn; Onder deze ingrediënten vinden we er, die we echt niet in een parfum zou den verwachten. Voor het houdbaar maken van de bloemengeur en het volledig doen uitkomen van haar bouquet worden de meest onwelrie kende stoffen gebruikt, zoals de mus kus van het muskusdier uit China en Tibet, de afscheiding van de Abes- sijnse civetkat en de grijze amber uit het darmkanaal van de potvis Voor de scheppers van een nieuw parfum is het bijzonder moeilijk uit te maken wat er in opgenomen dient te worden en hoeveel van elke substan tie. De mensen die hieraan werken, zijn ware geurkunstenaars. U KUNT NIET'-ALtES". WETEN I Neem zoveel mogelijk verse groenten en maak ze schoon zo kort mogelijk voor het gebruik. Schrap of schil niet weg wat goed eetbaar is. Boen jonge worteltjes, schrap ze niet. Gebruik ook de buitenbladeren van slakropjes en andijvie. Was de groente vlug en laat ze niét in het water staan. Gebruik een deel van de groente rauw. Snijd spinazie en raapsteel- tjes zeer fijn en rasp de worteltjes. Kook spinazie, stoofsla, raap- steeltjes met aanhangend water en kook rabarder, worteltjes, peulen en doperwtjes met slechts zeer weinig water! Breng de groente snel aan de kook in een gesloten pan, dus op hoge vlam en zo kort mogelijk voor de maaltijd, roer ze even om en tem per daarna het vuur, maar houdt de pan gesloten. Dien de groente op zodra ze gaar is, en stoof ze niet lang na en blijf ze niet warm houden. Gooi afgietwater van groente niet weg maar verwerk ^it in soep, jus of saus. Vermeng uw gehakt eens met fijn gehakte ui en peterselie, het geeft een pittig smaakje en ze zijn ge zond. Gebruik inplaats van azijn citroensap op uw sla, er bevindt zich veel vitamine C in citroenen. Geef groenten bij de boterham; in het voorjaar komen er sterre- kers, radijs, in plakken gesneden komkommer, ramenas of winter pee voor in aanmerking. Wie brood moet meenemen legge qens en kele plakjes tomaat onder de kaas, de boterham blijft fris I Overigens is deze kunst reeds zeer oud, we zouden bijna durven zeggen, zo oud als de mensheid, want bij het openen van grafkelders in de buurt van de Nijl werden flacons gevonden, waarvan de inhoud na ongeveer 25 eeuwen nog.ei/en sterk geurde als toen Cleopatra én haar vriendinnen zich ermee besprenkelden. De uit stekende kwaliteit van deze parfums is tevens een bewijs, dat deze geur- kunst toen al niet meer in de kinder schoenen stond..AI heel lang daarvoor moet het zijn begonnen, dat kart niet missen. Merkwaardig is overigens, dat de man die de geurtjes van de dames te ruiken krijgt, van al de levende wezens het minst geschikt is voor de waar neming van geuren! Minder dan de vrouw, maar ook minder dan de in- sekten en de zoogdieren. Over het al gemeen heeft, hij niet meer dan een benaderend idee van de parfum die zijn reukzin opwekt. Er zijn vroeger dikwijls onprettige dingen over de reukwatertjes gezegd. Zo zou de Griekse wijsgeer Socrates eens schamper hebben beweerd: „Wie goed ruikt, ruikt niet -goed!" Vader Cats is blijkbaar bij'deze Griek in de leer geweest, want hij verdacht in zijn tijd iedere vrouw die zich par fumeerde ervan, dat zij zich nimmer waste! Doch in verband met het bo venstaande over de reukzin van de man, zullen we ons hier maar weinig van aantrekken. Bij warm. weer dreigt voedselver giftiging: buikpijn en diarree. Alle verschijnselen, die men een zomer- griep noemt, doch in wezen weinig met griep te maken hebben. Het is meer een voedselvergiftiging, ver oorzaakt door bacteriën, die goed ge dijen bij zomerse temperaturen. Om zo min mogelijk besmetting op te lo pen, moet men uiterst hygiënisch werken; verse ingrediënten gebruiken en zo min mogelijk rauwe levensmid delen, zoals bijv. biefstuk tartaar eten. ZONDAG: Aubergines a la Hollan- daise, rijst, .sla; rode bessengelei met sour cream. MAANDAG: Champignonomelette, aardappelpuree, tomatensla; sneeuwbergen. DINSDAG: Stamppot rauwe andijvie met kaas; kwark met marmelade. WOENSDAG: Heldere tomatensoep; ovenschotel van bloemkool, ham en aardappelen. DONDERDAG: Varkenstongetje met zure saus, tuinbonen en aardap pelen; flensjes met rabarber. VRIJDAG: Gebakken vissticks, kom kommersla, worteltjesgebakken aardappelen; yoghurt met bra- ZATERDAG: Picknick sandwiches; aardbeien. PICKNICK SANDWICHES 250 gram kaas in plakken, acht sandwiches, 2 eetlepels gekruide mayonaise, 1 lepel tomatenpuree. Beboter de sandwiches. Meng de tomatenpuree met de mayonaise en bestrijk de sandwiches ermee. Leg er vervolgens een dikke plak jonge kaas op en tenslotte weer een sandwich. AUBERGINE A LA HOLLANDAISE Halveer twee aubergines in de leng te en bak ze in boter in ongeveer tien minuten gaar. Schep het vruchtvlees uit de schil; hak dit fijn en vermeng dit met een paar gebakken champig nons, tomaat en uitje. Vul de schil van de aubergines met het op smaak afge maakte mengsel, strooi er royaal ge raspte kaas over en gratineer de aubergines in de oven. Vroeger werden door de dames die zich dat konden permitteren, dikwijls enorme sommen geld aan parfums be steed, Madame de Pompadour had er jaarlijks het slordige bedrag van een half miljoen franken voor over om heerlijk en vooral op verre afstand te geuren. Gelukkig behoeft het ons tegenwoordig niet zoveel geld te kos ten. De keuze van ons parfum is echter van groot belang, want de juiste geur accentueert de persoon. Voor jonge meisjes is een fris, licht bloemengeurtje het geschikst en de wat oudere dames kunnen een zwaar dere parfum gebruiken als ze daar tenminste het type voor zijn. Over het algemeen houden blonde vrouwen meer van lichte geuren dan donkere vrouwen die vaak een pittiger geurtje verkiezen. Keuze is er genoeg: frisse geurtjes, zoete geurtjes, lichte en bedwelmen de, pikante, paniekerige en verleide lijke geurtjes. U doet er goed aan om .als u parfum gaat uitzoeken hierover eens rustig advies te vragen aan de verkoopster die u graag bij deze toch wel moeilijke keuze zal willen helpenl De leermode is tegenwoordig „in". Hier links een jas van rood leer waarvan vooral de beide zakken, voorzien van een knipsluiting, op vallen. Rechts een jas, eveneens van rood leer. De jas is aan de voor zijde voorzien van een grote opge stikte geldtas. De bloemenkarretjes staan voï van die „duizendschonen" en hoe wel we hier te maken hebben met een echte ouderwetse plant, zijn het toch altijd maar echte gezel lige bloemen, die zeer sterk zijn. „Ze staan wel 14 dagen", aldus de koopman, en dat is ook zo. Waarom dan nu niet wat ge zaaid? Als u dit doet, kunt u ervan verzekerd zijn, dat u volgende zo mer armen vol bloemen hebt. Het kweken van deze bloemen is niet erg moeilijk. Wanneer men zich wat zaad aanschaft, kan men, zoals gezegd, nu aan het werk gaan. Kies voor het zaaien een bescha duwd plekje. Voor eigen gebruik behoeft u geen groot hoekje te reserveren, een hoekje van een halve vierkante meter is wel vol doende. De zaden moeten zo diep in de grond gelegd worden, dat ze er juist onder liggen, meer niet. Daar na moet gegoten worden; indien het erg droog weer is, moet dit nog eens herhaald worden. TAMELIJK WINTERHARD De duizendschoon is tamelijk winterhard, doch het is beter tegen het invallen van de vorst er wat oude erwtenrijzen overheen te leg gen, dan staan de planten tenmin ste beschut tegen de koude noor denwinden. Zodra we dus gezaaid hebben, wachten we op de groei. Er is ta melijk dicht gezaaid en we maken dus tegen de herfst een plekje in de tuin gereed, waarop de jonge plantjes op een onderlinge afstand van ongeveer 10 cm uitgepoot wor den. Omdat de plantjes nogal hoog worden en de steeltjes naar ver houding dun, dienen we wat diep te poten, waardoor ze meer steun zullen hebben. De wind krijgt dan geen kans ze „af te draaien", want de dunne stengeltjes bieden maar weinig tegenstand. Duizendschonen staan vermeld als tweejarige planten, doch zoals het met zoveel dingen gaat, ze houden zich niet altijd aan dat schema. Wilt u verzekerd zijn van mooie bloemen, dan is het beter de plant jes na de bloei volgend jaar op te ruimen; u krijgt daardoor mooiere bloemen. Toch kan het voorkomen, dat sommige soorten zich als ech te vaste planten zullen gaan gedra gen, maar rijk bloeiende planten krijgt men alleen dan als men elke zomer zaait en om de kosten be hoeft men het niet te laten. Hoe lang de weerspiegeling van de zomer, de meestel bruine en in ieder geval frisse aanblik, op ons gezicht merkbaar zal blijven, hangt in grote mate van ons zelf af. Beter gezegd, het hangt grotendeels van de verzor ging van ons uiterlijk af. Zonder zo merzon en zonder zwembaden zullen we alleen wat meer moeite moeten doen om gezondheid en schoonheid op peil te houden. Een dagelijkse portie frisse lucht is onontbeerlijk om geen huiskleurtje te krijgen. Wandelen dus, ook als het regent of misschien wel. juist als het regent. In plaats van ons over mist, regen of motregen te ergeren, hullen we ons in regenkleding en gaan er op uit. En dan zonder make-up, want niets is beter voor de huid, die naar vocht snakt, dan regenwater. Frisse lucht is dus onmisbaar, maar Sterretjes bij de ogen raken „in" voor feestavondjes. Dit glinster- effekt is te verkrijgen door kleine tipjes met de gouden express eyeliner, omkranst met smalle lijntjes groene of blauwe lijn, waar boven een randje goud, op een achtergrond van mauve-moiré satin shadow. Een flinke badborstel waarmee eik plekje van de huid bereikt'kan wor den, helpt ons de huid jong en gezond, te houden. Baden en douchen ont spant, zodat vermoeidheid verdwijnt. We bedenken dat badzout het water zacht maakt en we gebruiken een vette, milde zeep. U weet toch dat citroensap in het badwater de bloeds omloop bevordert? Als we ons na het bad krachtig droogwrijven en daarna een lotion gebruiken, komen we rozig en fris tevoorschijn. Ruwe ellebogen, hielen en knieën worden met een puimsteen bewerkt, o.f we gebruiken de binnenkant van een half uitgeperste citroen. Korrjkom- mersap maakt de handen zacht. 's WINTERS Het valt in de winter op, dat de halshuid van veie vrouwen niet meer zo mooi is. Met een goede crème de hals regelmatig masseren is hier een uitstékend middel voor. Maar dari moeten we 's avonds bij het reinigen van het gezicht ook de hals niet ver geten! Een onderkin bestrijden we door een dagelijkse klopmassage. Hiertoe maken we een sponsje vochtig in koud water en hiermee bekloppen we de kin. dat is een goede stemming ook. We vergeten dus niet onze stemming regelmatig te controleren, want hoe béter die is, des te beter zien we er uit en des te meer succes zullen we met onze make-up hebben. En wie wil niet graag bewonderd worden, krijgt niet graag complimentjes? SLAPEN Verder zijn we niet zuinig met slaap, want slaap behoort ook tot één van de beste schoonheidsmiddelen. Vroeg naar bed dus en slapen! 's Morgens na het opstaan doet een glas sinaas appelsap of grape-fruitsap wonderen. Met behulp van een gekleurde, vloeibare make-up laat de zorherkleur zich nog lange tijd behouden. Het ge bruiken van preparaten met voeden de, vitaminehoudende bestanddelen is buitengewoon belangrijk, omdat deze preparaten helpen het uitdrogen vén de huid te voorkomen, en omdat ze de huid tegelijkertijd het zo nood zakelijke vocht geven. Gaan we 's avonds uit, dan maken we ons natuurlijk extra mooi op. Er komt oogschaduw én eyeliner aan te pas. We verklappen geen geheim als we u vertellen dat het 't nieuwste is om glinstereffekten, zoals sterretjes, bij de ogen aan te brengen. Met heel subtiele sterretjes omkranste ogen en een glanzende make-up. De lippen zijn orchideferöèe. De coiffure van Alexandre bestaat uit een Siamese chignon, verrijkt met diamanten. BETTY TEEUtIO,

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7