Kom NU kijken Luchtverontreinigingsexpert Rijnmond terug uit Amerika naar de BEURSOVERZICHT Klimaatsverandering en temperatuurdaling ALS HUMPHREY PRESIDENT WORDT: BUITENLANDSE POLITIEK VOOR EEN NIEUWE TIJD HET OOG VAN SIVA Woninginrichting Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 13 Jüli 1968T COUPONS Overgordijnstoffen COUPONS Vitrage COUPONS Vloerbedekking COUPONS Linoleum COUPONS Lopers Schitterende kwaliteiten voor vele guldens lager! Vaticaan wil vrijgesteld worden van dividend belasting Gevangenis opstand in Napels HIËRARCHIE IN SPANÏE GEREGELD. die wij in de opruiming doen DE SCHADE AAN DE FRANSE UNIVERSITEITEN Samenwerking met de V. S. Meteorologen China volwaardig' lid van de V.N. Neef van Tsjombe gearresteerd Arsenaalstraat 5 - Terneuzen COUPONS HANOI: Enige Noordvietna- mese jongens in het centrum van Hanoi, druk bezig met het afzagen van stukjes van een neergeschoten Amerikaans vliegtuig. In Hanoi wordt een levendige handel gedreven in broches en ringen, gemaakt van deze stukjes metaal. Het Vaticaan heeft vrijdag openlijk kritiek geleverd op de Italiaanse christendemocratische minderheidsregering van Giovan ni Leone, die al geplaagd wordt door arbeidsgeschillen en ge- heimedienstschandalen en de dag tevoren maar nauwelijks de eer ste vertrouwensstemming in het parlement overleefde. Bij monde van zijn officiële woordvoerder mgr. Fausto Val- lainc beschuldigde het Vaticaan de regering ervan teruggekomen te zijn van haar belofte om goed keuring te verlenen aan een over eenkomst uit 1963, waarbij het Vaticaan werd vrijgesteld van betaling van dividendbelasting over zijn enorme aandelenkapi taal. Oud-minister van financiën Luigi Preti heeft berekend dat de heilige stoel de staat over de afgelopen vier jaar ongeveer 24 miljoen gulden aan dividendbe lasting verschuldigd is. Premier Leone heeft in zijn regeringsprogramma het vrijstel- lingsplan laten vervallen, ken nelijk om de socialisten terwille te zijn maar verslechtering van de betrekkingen tussen kerk en staat riskerend. De Vaticaanse woordvoerder verklaarde dat de houding van de regering „ver. wondering wekt", dat toch be- dacht moet worden dat het Va. ticaan belangrijk bijdraagt in de inkomsten van het land dooi zijn investeringen en aantrek kingskracht voor toeristen, en dat vele andere landen het Va<. ticaan wegens zijn bijzondere status en de aard van zijn werk. zaamheden ook belastingvrijdoni verlenen. In de gevangenis van Poggio- reale te Napels is vrijdag een op stand uitgebroken. De gevangenen, die protesteer den tegen de hitte in hun ver blijven en gebrek aan drinkwater begonnen hun actie door me, bekers en pannen tegen de tralie; te slaan. Een groep celbewoners wist d» bewakers te overmeesteren ei. alle andere cellen te openen. Velt cellen en hun inhoud werden it brand gestoken. Een groot aantal politieagenten was naar de gevangenis opgerukt om de brand te blussen en de orde te herstellen. Na vijf uur keerde de rust terug, toen de gevangenen ermee instèjw den naar hun cellen erug te keren, Bij de ongeregeldheden werden één politieman en enkele gevange nen gewond. De Spaanse staatscourant hééft vrijdag een decreet gepubliceerdj waarbij de hiërarchie op officiële gebeurtenissen wordt geregeld. Bij officiële plechtigheden met een nationaal karakter in Spanje zal de eerste plaats worden inge nomen door het staatshoofd of zijn plaatsvervanger. Op de tweej de plaats komt de troonpreten dent en op de derde plaats de regeringsleider. Spanje» heeft j onder Franco nog nooitfeen pre mier gehad, maar in de" 'funda mentele staatswetten", die het Spaanse volk in december 1366 in een volksstemming heeft goedgej keurd, wordt deze funetieiwel gei noemd. PHILIPS FLAUW De internationale waarden hebben gisteren de beursweek moeten afsluiten met een flauwe stemming bij de opening. Dit gold speciaal voor Philips. In deze hoek werd geopend op 142, tegen donderdag als slotprijs 145,80. Het aanbod in de Philipshoek kwam van lokale zijde. Donderdag was Philips reeds zwak op geruchten over een op handen zijnde con verteerbare obligatie Eurodollar, lening. Toen dit nabeurs bekend werd zakte de koers van Philips nog verder in tot 143. De beurs had donderdag reeds rekening ge houden met een Eurodollar- lening van Philips ter grootte van 60 min. Thans blijkt dat de lening 100 min. dollar 360 min.) groot is. Op het sterk verlaagde niveau kwamen toch weer wat koopop drachten voor Philips naar voren waardoor de prijs steeg tot 143,30. Ook AKU lag bij de opening zwak in de markt tot 88,30 (90,20). Dit door lokaal aanbod alsmede buitenlandse verkopen. Kon. Olie en Unilever waren gemakkelijker op resp. 178,20 en 138,30. Voor AKU en Kon. Olie kwam later 'n herstel tot resp. 88,80 en 178.70. Hoogovens werd iets hoger gead viseerd op 119,50. De handel in de internationale waarden was kalm, doch in Philips ging nog het meeste om. Gisteren sloot de inschrijving op de U.S. dollar 40 min. converteerbare obligatie lening Hoogovens, tegen 100 pet. Volgens de beurs is deze lening reeds geplaatst met een mogelijke reductie op de toewijzing. Wallstreet heeft donderdag weer een levendige handel laten zien bij oplopende koersen. De omzet bedroeg 20,3 min. aandelen. De markt sloot er goed prijshou dend. Van de Nederlandse waar den was Philips in New York flauw op de aankondiging van de forse dollarlening. In de scheepvaartsector bestond evenals donderdag wederom wat belangstelling voor aandelen Van Nievelt. Deze stukken lagen vast in de markt op 127%. De overige scheepvaartwaarden waren me rendeels gemakkelijker. Dit moet ook gezegd worden van de cul tures. De staatsfondsenmarkt wag licht verdeeld. Philips liep even verder op tot 143,60 maar viel later terug tot 142,70. AKU verliet de markt op 89,10, Unilever kwam op 138,20 en Kon. Olie op 178,60. Hoogovens was prijshoudend, maar KLM moest vijf gulden prijsgeven. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week waren AKU en Unilever deze beursweek ge makkelijker, Philips flauiw en Kon. Olie hoger. Hoogovens bleef prijshoudend maar KLM was zwak. In de le periode waren de koersverliezen in de meerderheid. Borsumy en Gist-Broc. daalden ieder vijf punten. Heineken moest 16 punten prijsgeven. De Wereld haven was 9, Delta en Meneba ieder 6, Nederhorst en Ned. Ford ieder 10 punten lager. Mijn- bouwk. Werken was vijf punten lager niet af te komen. Van de aandelen in guldens daalde Holl. Constructie 1,70, K.Z. Organon 1 en Elsevier 4 gulden. De belang rijkste koerswinsten waren voor Chem. Naarden 15, Daalderop en Bijenkorf Beheer ieder vijf, Rom. menhöller 9 en Amev met 8 pun ten. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskeorsen voor buiten lands bankpapier die vandaag gelden in Amsterdam, luiden: Londen New York Montreal Parijs 8.64—8.74 3.60—3.64 3.35—3.40 66.00—69.00 Brussel Frankfort Stockholm Zurich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon Madrid (gr. coup.) 7.08—7. 90.15—90.' 69.60—70.1 84.30—84.; 57.50—59.; 48.00—49.1 50.4051.' 14.03—14. 12.671412.82 5.15—5.: Volgens nog onvolledige schat tingen zullen de herstelwerk zaamheden aan de faculteiten in het gebied van Parijs na de ge beurtenissen in mei en juni tien miljoen francs kosten. De helft van dit bedrag zal alleen al voor de Sorbonne nodig zijn. Als gevolg van de door de luchtverontreiniging steeds troe beler wordende atmosfeer neemt de zonnestraling die het aard oppervlak bereikt af, hetgeen weer de oorzaak kan zijn van de over de gehele wereld geconsta teerde verlaging van de tempe ratuur en zelfs van enige kli maatsverandering. De staffunc tionaris voor milieuhygiëne van het openbaar lichaam Rijnmond, dr. L. A. Clarenburg, die dit gis teren hij zijn terugkeer uit de Verenigde Staten op Schiphol heeft verteld, noemde het „een alarmerend verschijnsel als het juist is". De heer Clarenburg, die tij dens zijn 16-daags verblijf in Amerika aan een internationaal congres over luchtverontreini ging heeft deelgenomen in St. Paul, vertelde dat uit een in januari uitgebracht Amerikaans rapport blijkt, dat in de steden Washington en Cincinnati van 1962 tot 1965 de turbiliteit (het troebeler worden van de "atmos feer) met 100 is toegenomen en dat als gevolg daarvan de zonnestraling met 5 is ver minderd. De heer Clarenburg, die naar de V. S. was gereisd om zich op de hoogte te stellen van de ont wikkelingen op het gebied van de bestrijding van luchtveront- reiniigng, deelde mede dat het niet juist is te zeggen, dat Ne derland op dit gebied achter ligt bij Ameirka. „De gebieden waar op wij hier werken, hebben wij vaak iets beter doordacht. In Amerika bestrijkt men echter een breder terrein." Hij voegde daaraan toe dat als gevolg van deze bredere Amerikaanse opzet Nederland in de toekomst wel PFORZHEIM. De streek Pforz heim in de Westduitse deel staat Baden-Württemberg is getroffen door een orkaan. Twee mensen zijn om 't leven gekomen en meer dan honderd gewond. De schade is groot. kan achterraken. Hij noemde 'n groot aantal voorbeelden van zaken die in Amerika aan de orde komen, b.v. de ontwikke ling van meettechnieken voor verontreiniging door uitlaatgas sen van auto's. Aan deze uitlaat gassen is in Los Angeles, zo zei hij, voor 90 de luchtveront reiniging te wijten. Ook aan de invloed van de weersomstandigheden op de luchtverontreiniging wordt naar zijn mening te weinig aandacht besteed in Nederland. Hij vond dat in ons land de meteorologen meer bij dit werk moeten wor den betrokken. Een ander ver schil tussen Nederland en Ame rika vond hij in dit verband, dat de federale overheid in Amerika de onderzoekingen op dit gebied coördineert en voor een groot deel financiert. Hij vond dat in Nederland meer moet worden samengewerkt door de verschil lende instanties (de samenwer king van Philips en het R.J.V. vond hij een goed begin) en meer moet worden gecoördineerd door de overheid. Als resultaat van zijn studie reis zei de heer Clarenburg van plan te zijn te pleiten voor een zo nauw mogelijke samenwer king tussen Nederland en Ame rika bij de onderzoekingen naar de luchtverontreiniging. „Wij kunnen de Verenigde Staten be langrijke dingen bieden, bijvoor beeld „software" (hoe een com puter te schakelen voor optimale gegevensverwerking) en we kunnen belangrijke informaties terugkrijgen". De Amerikaanse vice-presi dent Hubert Humphrey heeft gezegd dat er, als hij in novem ber tot president wordt gekozen, „een nieuwe buitenlandse poli tiek voor een nieuwe tijd" zal komen! Hij zou vrijdag een toe spraak houden voor de „Com- monwealthciuh" in San Francis co. Hij was echter door griep verhinderd en gaf toen een ver klaring uit. De nieuwe buitenlandse poli tiek die Humphrey zegt voor te staan, valt in vier punten samen te vatten: 1. Het zo spoedig mogelijk sluiten van een ontwapenings- overeenkomst met de Sowjet- Unie, o.a. wederzijdse terugtrek king van troepen uit Europese landen inhoudend. Economische en technologische uitwisseling tussen alle geïndustrialiseerde landen, later ook met de ont wikkelingslanden, waarbij Ame rikaans-Russische samenwerking op het gebied van ruimtevaart na het bereiken van de maan een belangrijke plaats inneemt. 2. Een duidelijke omschrijving van de doeleinden van de Ame rikaanse buitenlandse politiek en het aangeven van hun volg orde, waahbij het er in de eer 45.) Vrolijk stelt de prinses Aram aan haar keizerlijke vader voor en voor het eerst hoort Aram de naam van zijn weldoenster, als de heerser, nadat hij Aram met en kele vriendelijke woorden wel kom heeft geheten, zijn dochter beveelt: „Breng onze gast naar zijn olifant, Indral. Wij zullen spoedig vertrekken." Opgewekt babbelend begeleidt het meisje hem naar één van de reusachtige dieren en geen van allen merken zij Tarai, dia hen van 'n afstand gadeslaat. Zijn ge laat is vertrokken van woede en haat en dreigend volgen zijn blik. ken iedere beweging van de twee jonge mensen. „Die vreemdeling kan gevaar lijk worden", mompelt hij. „Indra moet de raadslieden van de kei zer hebben omgekocht, anders was hij nimmer vrijgesproken! Thans echter zal ik mij op een an. dere manie* van hem moeten ont doen." ste plaats om moet gaan te ver hinderen dat „de agitatie v< ontwikkelingslanden een groter conflict teweegbrengt". De Ver enigde Staten moesten het 't oog daarop bereid zijn tot duideliik omschreven en door de president en het congres goedgekeurde defensieverplichtingen. 3. Uitbreiding van de contac ten met communistisch China, opheffing van de handelsbeper kingen voor niet-strategische produkten, organisatie van cul turele uitwisselingen en, wan neer daar maar aanleiding toe is, aanmoediging van China om „een volwaardig lid, zich bewust van zijn verantwoordelijkheden, van de volkerengemeenschap te worden". 4. Uitbreiding in plaats van vermindering van de verplich tingen op het terrein van de buitenlandse hulp en buiten landse programma's met betrek king tot bijv. geboortenregeling, handel en particuliere investe ringen. Wat de oorlog in Vietnam be treft verklaart Humphrey, dat hij voor een politieke regeling is „die de Zuidvietnamese bevol king de hele Zuidvietnamese bevolking in staat stelt haar eigen toekomst te bepalen". Hij voegt daaraan toe, dat hij het zo spoedig mogelijk tot een staakt-het-vuren wil zien ko men. Overigens waarschuwt hij, de taak van de Amerikaanse onderhandelaars in Parijs niet moeilijker te maken door Hanoi te laten geloven dat zij „niet na méns Amerika kunnen spre ken". Een 24-jarige neef van de ex- premier van Kongo, Emmanuël Tsjombe, is dinsdag samen met 11 jazzmusici wegens fraude in Parijs gearresteerd. Volgens de politie heeft Tsjom be, die een been mist, voor 120.000 francs aan valse wissels uitgegeven om muziekinstru menten voor zijn jazzband te kopen en om vrienden in zijn flat in Parijs te kunnen onder houden. EIGEN HAARD 4

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4