pe juwelenroof Interkerkelijke hulpverlening in Uppsala hoog genoteerd Explosie aan boord van Panamese tanker te Schiedam Consumentenbelasting in de westelijke landen? Voor de zondag KERKDIENSTEN Weekenddiensten Wat is beter pensioenregeling of winstdelings- regeling Italiaanse bemanning Voor tweede maal aan dood ontsnapt De slachtoffers Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 13 juli 1968 Beelden uit de hele wereld Enkele guldens per week Verduistering in dienstbetrekking Stuwadoorsbedrijf met zestig werknemers in moeilijkheden TEGEN VRACHTWAGEN GEREDEN HELMA PIT Amerikaanse senator „Pueblo's- bemanning wordt vrijgelaten Franse benzine stations niet in staking Incident met Russische vissersboot bij Australië De assemblee van de wereld raad van kerken in Uppsala heeft vrijdagavond via foto's, film en inleidingen een beeld gekregen van het wereldom spannende hulpwerk, dat de we reldraad via zijn afdeling inter kerkelijke hulpverlening ver richt. In de assemblee staan za ken ais ontwikkelingshulp, steun aan mensen in nood en projec ten voor hongerbestrijding hoog genoteerd op de agenda. Voor zover de financiële middelen het toelaten, is de wereldraad ook zelf actief in 't leven van huln in arme landen, bij rampen en oorlogen. TE VEEL IS TE WEINIG „Er is te veel krijgsvolk." (Richteren 7:2.) Uit verschillende stammen van Israël zijn de krijgslieden toege stroomd en het zijn er duizenden. Gideon heeft hen met vreugde zien komen. Ik hoop dat het zo genoeg is. zal hij gedacht hebben, maar hoe meer, hoe liever. God zegt: „er is te veel krijgs volk." Dat .,te veel" zou voor hei- besef van Gideon en zijn mannen het wonder uitschakelen, waar door God de bevrijding wil schen. ken. Terwijl ik dit neerschrijf (14 sept. 1957) is het drama van Hon garije weer in behandeling bij de Verenigde Naties. Alle protest loopt dood tegen het cynisme van Rusland. Ik weet niet hoe de we reld er uit zal zien, als u deze re gels onder de ogen krijgt. Maar ik vraag mij af, zou de Here God nu ook niet zeggen: zo kan Ik u niet helpen? Er is te veel krijgsvolk." Hier wordt reeds het motief ge. hoord, dat het allesbeheersende is in het evangelie: „Mijn genade is u genoeg, want Mijn kracht wordt in zwakheid volbracht." Te veel ook in ons kerkelijk leven te veel commissies orga nisaties enz. is dikwijls te weinig, n.l. te weinig geloof. (Uit: „Hij sprak en ik hoorde.") Vaak biedt de wereldraad uit Genève hulp in samenwerking met het rode kruis en de hulp organisaties van de verenigde naties. Op het moment is de hulp aan de burgerbevolking van Biafra actueel. De afdeling in terkerkelijke hulpverlening zendt via Portugal speciale vliegtuigen met voedsel, medicijnen e.d. naar dit door de oorlog tussen Nigeria en Biafra getroffen Afri kaanse gebied. Vrijdagavond kregen de afge vaardigden beelden van het in terkerkelijke hulpwerk in Viet nam, onder de vluchtelingen in het midden-oosten, in de hon- gersnoodgebieden van India, on der de armen in Latijns-Ameri- ka en de hulpverlening aan ne gers in het zuiden van Noord- Amerika, met name in de Mis- sissippi-delta. Naast het centrale werk uit Genève, dat vorig jaar een bedrag van ruim veertig miljoen gulden vergde, doen de landelijke kerken ook veel op het gebied van interkerkelijke hulpverlening. De kerken in bijvoorbeeld Amerika, West-Duitsland, Enge land, Scandinavië en Nederland verzorgen jaarlijks speciale pro jecten, vaak in samenwerking met Genève, maar ook voor eigen rekening. De secretaris-generaal van de evangelische kerk in Kameroen, dr. Jan Kotto, zei dat bij de interkerkelijke hulpverlening niet wordt gekeken naar geloof of levensovertuiging. „De hulp wordt gegeven zonder iets in welke vorm ervoor terug te vra gen. Het is uitsluitend service, ook in de vele niet-christelijke gebieden waar de interkerkelij ke hulpverlening werkt", aldus dr. Kotto. De Engelse Janet Lacey zei dat miljoenen gezinnen in de arme landen moeten leven van enkele guldens per week. „Wat wij als kerken en andere hulporganisa ties doen aan hulpverlening, is ZATERDAG 13 JULI 1968 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 19 uur H. Mis. Biervliet: 19 uur H. Mis. Clinge: 19 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 19 uur H. Mis Hulst: 19 uur H. Mis. Oostburg: 19 uur H. Mis. Philippine: 19 uur H. Mis. Sas van Gent: 19.15 uur H. Mis Sluiskil: 19 uur H. Mis. Terneuzen: H. Willibrordkerk: 19.15 uur H. Mis. Triniteitskerk: 19.15 uur H. Mis Zandstraat: 19 uur H. Mis. Zuiddorpe: 19 uur H. Mis. Westdorpe: 19 uur H. Mis. ZONDAG 14 JULI 1968 NED. HERV. KERK Aardenburg: 10.30 uur Ds. I. Fa- ber, van Ouwerkerk. Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings. 14.30 uur Kapel „De Vurrsche". Biervliet: 9.30 uur Eerw. Heer Dronkers, van Vlissingen. Breskens: 9.30 uur Eerw. Heer Iz. Verduyn. 11 uur Duitse dienst. Pfarr. M. Heimig. Cadzand: 10.15 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen; 19.30 pur Ds. E. v. d. Bij, Vrij Ev. pred. van Cadzand. Groede: 9.30 uur Ds. M. J. van Wijck, van Lunteren. Hoek: 9 en 10.45 uur Ds. G. Boo gaard, van Enkhuizen. Hontenisse: 10.30 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling. Hoofdplaat: 9.30 uur Eerw. Heer P. de Visser, van Vlissingen. Hulst: 9 uur mej. Ds. H. B. de Neeling. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. Ph. Kroes, van Waalwijk. Oostburg: 9 30 uur Ds. W. A. Dek ker, van Breskens. Philippine: Geen dienst. Retranchement: 9 uur Ds. W. C. Luuring. Sas van Gent: 11 uur Ds. L. Ber ger. Schoondijke: 9.30 uur Eerw. Heer J. A. de Vries, van Oostburg. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. I. Faber, van Ouwerkerk. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Sluiskil: 9 en 10.30 uur Ds. H. J. Ruis. (10.30 uur H. Doop.) Terneuzen: Grote Kerk: 9 uur Ds. J. A. Poelman. Goede Herderkerk: 10.30 uur Ds. J. A. Poelman; 19 uur Ds. J. Scholten. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. L. Doorn, van Amsterdam. Zaamslag: 10.30 uur Ds. J. Ver heul, van Axel. H. Avondmaal; 14.30 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling, van Hontenisse. H. Avondmaal. Zuidzande: 10.30 uur Ds. W. C. Luuring, van Cadzand. H. Doop. GEREF. KERK Hoek: 10.30 uur Ds. J. van Meche- len, van Heinenoord; 14.30 uur Ds. W. H. Gispen, van Terneu zen. Voorber. H. Avondmaal. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur Ds. A. Kuiper. Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. T. Boer- sma, van Assen. Terneuzen: 10 en 15 uur Ds. K. D. van Dijk. Zaamslag: 9.30 en 14.30 uur Ds. A. C. Haitsma. Zoutespui: 10 en 14.30 uur Ds. J. v. d. Wielen. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 15 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur Leesdienst. Hoek: 9.30 en 14 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 10 en 15 uur Leesdienst. Terneuzen: 10 en 15 uur Lees dienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „F1LADELFIA" Terneuzen (Vlooswijkstraat 61): 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Bid stond. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 uur en 19.30 uur Lte Jongejans. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 8.15, 9.30 en 11 uur H. Mis. Biervliet: 7.30 en 10.30 uur H. Mis. Clinge: 7, 8.30 en 10 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 9.30 uur H. Mis. Hulst: 8, 10, 11.30 en 19 uur H. Mis Oostburg: 8.30, 10.30 en 17 uur H. Mis. Philippine: 7.30 en 10 uur H. Mis; 14.30 uur Lof. Sas van Gent: 8, 9.30, 11 en 17 uur H. Mis. Sluiskil: 7.30, 9 en 10.45 uur H. Mis. Terneuzen: H. Willibrordkerk: 8 en 10.30 uur H. Mis. Triniteitskerk: 9, 11 en 17 uur H. Mis. Zandstraat: 10 uur H. Mis. Westdorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. Zuiddorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. maar een fractie van wat wer kelijk nodig is in de wereld, ver klaarde zij. Dr, Kotto vroeg zich nog af, of in de westelijke landen geen consumentenbelasting zou kun nen worden geheven op goede ren, die vervaardigd zijn uit grondstoffen uit de zogenaamde „derde wereld". „Als een deel van zo'n belasting terug zou vloeien naar de onderontwikkel de landen die deze grondstoffen leveren, zouden wij al een heel eind op weg zijn, aldus dr. Kot to. TERNEUZEN ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen doör dokter K. Jiskoot, Markt 25, tel. 2303. WIJKZUSTER: Weekenddienst Groene en Wit- Gele Kruis: Claeijssens., Jac. van Lennepstraat 85, tel. 2706 (b.g.g. 008). APOTHEEK: Apotheek geopend: A. J. Klaas- sen, .Noordstraat 54, tel. 2090. TANDARTS: Op zaterdag van 1010,30 u. en 1818.30 u. en zondag van 12 12.30 u. wordt de praktijk der tandartsen waargenomen door tandarts P. A. van Mieghem, Scheldekade 58, tel. 011502685. SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE WIJKZUSTER: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Hoekert te Sas van Gent tel. 011581987 (b.g.g. 008). AXEL ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 1777. TANDARTS: Weekeinddienst tandarts. P. A. van Mieghem (zie verder onder Terneuzen). DIERENARTS Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cijsouw, Westkade 119A te Sas van Gent, tel. 011581588. Om het onderzoek niet te be moeilijken heeft de politie van Bloemendaal eerst gisteren be kendgemaakt, dat in maart werd aangehouden de 56-jarige J. van H. uit Aerdenhout. De man is betrokken bij het faillissement van de verzeke ringsmaatschappij E. H. Keur N.V. te Haarlem, enkele jaren geleden, en ook bij dat van de dinsdag door de rechtbank in Haarlem failliet verklaarde ver zekeringsmaatschappij „Nieuwe Maas", statutair gevestigd in Rotterdam en kantoor houdend in Aerdenhout. Van H. zou een bedrag tussen 100.000 en 150.000 in dienst betrekking hebben verduisterd ten nadele' van grote en kleine zaken en van enkele bankinstel lingen. De man is reeds in maart voor de officier van justitie ge leid en wordt sindsdien in voor arrest gehouden. De politie heeft nog niet kun nen bepalen om hoeveel verduis teringszaken het gaat, omdat het financieel-boekhoudkundig een moeilijke zaak betreft. De ver duisteringen zouden zich over de laatste zes jaar hebben uit gestrekt. „Het Nederlandse bedrijfsleven dient ernstig aandacht te beste den aan de vraag, of in de hui dige omstandigheden een goede pensioenregeling niet belangrij ker is dan een winstdelingsre- geling". Dit zegt de heer W. Kloppen burg, directeur van Heinekens brouwerijen te 's-Hertogenbosch in een interview in „Nederland se Onderneming" van deze week. De hoogte van de pensioenen is in het algemeen gerelateerd aan het loon tijdens de actieve periode. Voor de berekening van de pensioengrondslag echter worden winstuitkeringen en gra tificaties zoals een dertiende maand gewoonlijk niet tot het loon gerekend. Wanneer men inkomens gaat vergelijken, zal dan ook een vrij groot verschil optreden tussen het inkomen in de actieve perio de. De verstrekte toeslagen voor ploegendiensten en volcontinu- diensten zullen meer nog dan thans het geval is deel moeten gaan uitmaken van de Densioen- grondslag. De heer Kloppenburg meent daarom dat, indien een bedrijf voor de keuze staat tussen de opbouw van een goede pensioen regeling enerzijds of de invoe ring van een winstdelingsrege- ling anderzijds, alleen al uitpuur financiële overwegingen voor de eerste gekozen moet worden. Hier komt nog bij dat door de opbouw van een goede pensioen regeling besparingen wórden gevormd, terwijl uitkeringen uit hoofde van een winstdelingsre- geling meestal in de consumptie ve sfeer terechtkomen. Veltengars havenbedrijf in Rotterdam, 'n stuwadoorsbedrijf met circa zestig werknemers, ge vestigd aan de tweede Katen- drechtse haven, heeft het perso neel aangezegd, dat het bedrijf binnenkort de activiteiten zal be ëindigen. Enige vertegenwoordi gers van grotere stuwadoors wa ren vrijdagmiddag op het terrein van het havenbedrijf om werk nemers in dienst te nemen, maar het ziet er naar uit, dat er voor de ouderen direct geen werkgelegen heid zal zijh. Een vertegenwoordiger van de directie wilde niet meedelen, of er surséance van betaling of fail lissement is aangevraagd. Tot dusver heeft het bedrijf geen ver zoek om ontslagvergunningen tot het gewestelijk arbeidsbureau ge richt. In antwoord op vragen zei een woordvoerder van de directie, dat er voldoende geld aanwezig is om de vakantiégelden uit te ke ren. De beslissing van de directie van het bedrijf is gisteren de ge hele middag druk. door de perso neelsleden besproken. Een van hen is door.epn hartaanval getrof fen en naar pen ziekenhuis over gebracht. Donderdagavond is de 16-jarige T, H. van- der Kaap uit Barger- Oosterveld met zijn bromfiets in Erica tegen 'n geparkeerd staande verlichte vrachtauto met aan hangwagen gereden. De jongen was vrijwel op slag dood. (Vervolg van pag. 1) De „Agua Clara", een tanker met een nagenoeg volledige Ita liaanse bemanning, liep dinsdag morgen leeg de Wilhelminahaven in Schiedam binnen. Volgens de direktie van „Tankercleaning" had de bemanning de tanks van het schip op zee al gewassen. Voor de klassificeerders restte nog het verwijderen van de res ten ruwe olie. De explosie ontstond in een 2.000 tons tank. Het staat vast, dat er in deze tank nog gassen aanwezig waren en dat deze zijn geëxplodeerd. Op de plaats van de ramp deden vrijdagochtend geruchten de ronde, dat er aan boord van de „Agua Clara" was gerookt. De explosie vernielde drie tanks ep sloeg een meters groot gat aan bakboord. Door het gat liepen drie tanks vol water met het gevolg dat het schip slagzij ging maken. Het Rotterdamse bergingsbedrijf Van der Tak begon met het dichten van de gaten in de tanks om deze te kunnen leegpompen. Het werk van de klassificeer ders bestaat uit het schoonmaken van tanks. In het geval van de „Agua Clara" en ook in dat van de „Rona Star" moesten de klas sificeerders resten „crude" (ruwe olie) uit de tanks verwijderen. Voordat de mannen via een nauw mangat in de enorme tanks afda len, wordt gecontroleerd of de tanks „gasvrij" zijn. Dit was thans ook gebeurd en volgens „Tankercleaning" waren de tanks veilig. Een nauwkeurig onderzoek naar de aanwezigheid van gassen is absoluut noodzakelijk, omdat in een tank, waar gassen aan wezig zijn, een vonk voldoende is om een verschrikkelijke explosie teweeg te brengen. Gevreesd moet worden dat in het geval van de „Agua Clara" ondanks het vooronderzoek toch een fatale hoeveelheid gas aanwezig is ge weest. Op de plaats van de ramp dool de vrijdagmorgen een klassifi- ceerder rond, die de explosie aan boord van de tanker had over leefd. Hij was daarmee voor de tweede maal in zijn leven betrok ken geweest bij een dergelijk on geluk. Toen enkele jaren geleden op identieke wijze bij Verolme de tanker „Rona Star" explodeerde, werkte hij ook in de tanks van dit schip. „Dit is de tweede keer dat ik op het nippertje aan de dood ben ontsnapt. Ik kruip nooit meer in zo'n tank", zei hij. De politie in Schiedam heeft vrijdagmiddag de zes namen be kend gemaakt van de mannen, die na de explosie worden ver mist. De politie staat overigens niet geheel in voor de juistheid van de namen. Het zijn: J. F. C. Floor (24), Den Haag; G. A. C. Streur (24), Den Haag; P. L. H. van Zijl (32), Den Tiaag; E. C. Pitto (21), Den Haag; M. A. Scipio (44) uit Baarn en W. Knol, waarvan de woon plaats onbekend is. Floor en Pitto zijn afkomstig uit Suriname. Zij woonden in Den Haag in pensions. De politie heeft van hen geen familieleden, wel vrienden kunnen inlichten. w*»1— li door B. J. WITHUIS 63.) Tim knikte. „Maar een vraagje vooraf.. Hoe heb je. „Nee", weerde Pit af. „Eerlijk ik bén zo langzamerhand een beetje moe. Even wachten op Helma." Tim doodde de tijd met het ma len van koffie. Er hield een wa gen voor de deur stil. „Helma," kondigde de journa list aan, die 't gordijn had wegge schoven. Zij trad glimlachend binnen met de woorden: „Jackie zei, dat de zaak, wat ons betreft voorbij is. Klopt dat?" Pit glimlachte om de recht streekse vraag. „Ja, dat klopt. Goedenavond en ga er bij zitten." Tim zorgde voor koffie en de detective concentreerde zich op zijn uiteenzetting. „Eerst even een paar dingen vooraf", zei hjj. .Jackie heeft nog een hok vol ar restanten, benevens die gewonden uit Schoonhoven en uit Noord. Dan de toevallige arrestant in de zaak van Lelijke Govert en die baas van de Music-Bar en „Die vist in IJmuiden", ont hulde Helma met een glimlach. „Hé?" zei Tim. Helma vertelde in het kort over het verhoor en het verrassende beslui* van de inspecteur. „Maar enfin", zei de detective, „dat is allemaal van later zorg. Ik wil dus maar zeggen, dat er zeer veel vragen onbeantwoord moe ten blijven tot over een paar da gen. Enkelé vragen zullen onbe antwoord moeten blijven, omdat alleen Jopie ze had kunnen oplos sen,. Maar ik kan nu wel de grote lijn geven," Hij aarzelde even en begon. „Wij waren in de juwelenzaak, waar we een poosje tamelijk grondig in hadden gesnuffeld, vastgelopen. Helma wist dat en stuitte op Jopie. Die zag er wel iets in. Waarom, dat zal altijd een mysterie blijven. Er was natuur lijk nauwelijks 'n redelijke kans. Maar hij incasseerde tweehonderd gulden en deed werkelijk mm of meer z'n best. Hij zat in dat loge ment met een paar linke jongens. Hij wist natuurlijk wel dat het jongens van de vlakte waren, maar dat hij om het zo uit te drukken boven op de jutwelen zat was hem natuurlijk volslagen on bekend. Slimme Sjaak behoorde tot de zware jongens in deze zaak. Maar, en dat is erg belang rijk om te onthouden, de affaire zat min of meer vast. Slimme Sjaak kende natuurlijk René van Suikeren en die kende hem. Ze hebben de eerste weken nogal wat contact met elkaar gehad. Maar op een bepaald ogenblik kregen ze ruzie. Slimme Sjaak trok zelfs een mes en René een revolver." „Een Amerikaanse legerrevol- ver", herinnerde Tim zich. „Inderdaad", glimlachte Pit. „En dat was een van die toeval ligheden die de verwarring aan vankelijk hebben vergroot. Het was stom toeval en had niets met de moorden te maken. Maar laten we doorgaan. Hoe de ruzie is ont staan horen we later wel. Waarom zat de zaak nu vast? We kunnen gevoegelijk aannemen, dat Slim me Sjaak een dubbel spelletje heeft willen spelen. Als hij de poet door middel van René over de grens zou kunnen krijgen, be hoefde hij minder te delen. Met één of twee ton kun je in Frank rijk of Italië een best leven lei den. Hij wilde dus van het eerste ogenblik af niet gelijk opdelen met z'n medegabbers Maar Slim me Sjaak zal ten opzichte van René wel te gulzig hebben willen zijn. De extra-begerigheid, om het zo uit te drukken, speelt door de hele affaire heen. De zaak ging niet direct door. Ik kan me dat van de kant van Van Suikeren wel begrijpen. Hij zou de poet toch wel eens in handen krijgen, dat stond min of meer vast. Maar er zaten twee kwade kanten aan. In de eerste plaats het transport naar het buitenland; dan moest hij een groot bedrag in contanten neertellen, terwijl de doorver koop tijdrovend en gevaarlijk zou worden,,. „Toen kwam Jopie uit Leeu warden terug en Slimme Sjaak moet zich aanvankelijk dood zijn geschrokken toen Jopie uitgere kend in die juwelierzaak begon te roeren. Maar hij heeft spoedig ontdekt, dat Jopie weinig wist en wel te gebruiken was voor zijn doeleinden. Hij ging de kans be nutten." „Hij heet blijkbaar niet voor niets Slimme Sjaak", zei de jour nalist peinzend. „Nee. inderdaad niet voor niets", bevestigde de detective. „Slimme Sjaak had dus z'n eerste plannetje min of meer zien mis lukken doordat René de kat te voorzichtig uit de boom keek. En hij zat met „druk van onder-op" om deze term te gebruiken. Er zijn namelijk, naar ik schat, een stuk of tien lui bij betrokken ge weest en die wilden wel eens geld zien en liefst niet zo weinig. Die tien lui, om dat cijfer maar aan te houden, betekenden tevens een groot gevaar voor ontdekking, verraad, chantage en wat niet al meer. Sjaak zag een kians dit vraagstuk gratis op te lossen, maar hij moest hoog spel spelen. Hij ging met Jopie praten, kletste wat, doch zei in werkelijkheid niets. Dat blijkt onder meer uit het feit, dat Jopie zelfstandig op stap gingMaar hij hield hem toch aan het lijntje. Hij bracht een gesprek tussen ons en Jopie tot stand. Ook dat had weer twee be doelingen. Het belangrijkste was verwarring in de bende teweeg brengen, om nadien te bewerk stelligen, dat er onderling een soort uitroeipartij zou gaan plaats grijpen; de tweede bedoeling was de politie onofficieel via ons bureau op het spoor zetten van een deel van de benae, om met groter gemak de buit geheei of voor een groter deel te kunnen inpikken. Hij maakte het nog een beetje romantisch door ons in dat café te bellen. Dat gesprek heeft me eerst in verwarring gebracht, en(Wordt vervolgd.) Twee Duitse chauffeurs uit Goslar die gewekt werden door een stuk staal van 30 kg dat door hun cabine sloeg. Op de foto links Hans Jüst en rechts Kalz Heinz Rauthamn met de levensgevaarlijke „wekker". Later zei de politie dat het vrijwel zeker is dat de eerste vijf namen 053 de lijst kloppen. De Haagse politie is bij de adres sen van de uit Den Haag af komstige vermisten geweest. Het zoeken naar de slachtof fers kan nog geruime tijd ver gen. Er moesten een aantal tanks met water worden gevuld opdat het rechtgetrokken kan worden. Pas dan zullen duikers een po ging wagen om de ruimen 'te doorzoeken. De democratische senator Stephen Young heeft vrijdag verklaard over inlichtingen te beschikken, dat de bemanning van het in be slag genomen inlichtingeschip „Pueblo" binnen een maand door Noord-Korea zal worden vrijge laten en dat het incident daarmee gesloten zal zijn. Young is lid van de senaatscommissie voor de strijdkrachten. Het State Department ontkende later de juistheid van de mede deling van senator Young. Woord voerder McCloskey zei dat niet wordt overwogen een losgeld voor de „Pueglo" en haar bemanning te betalen. Volgens senator Young zou 100 miljoen dollar worden betaald en zouden verontschuldigingen wor den aangeboden. De automobilisten die door Frankrijk trekken, zullen het ko mende weekeinde de benzinesta tions langs de wegen niet gesloten vinden, zoals aanvankelijk was verwacht. De pomphouders hebben besloten de verkoop van benzine voort te zetten, hoewel zij vrijdag bij hun besprekingen over ver hoging van hun aandeel van de benzineprijs met het ministerie van industrie hun doel niet hebben be reikt. Wel besloten de pomphouders hangende het geschil geen nor male benzine van de maatschap pijen meer te betrekken, maar slechts superbenzine. De gewone benzine verkopen zij zolang de voorraden strekken. De Russische ambassade in Australië zegt dat er geschoten is op de Russische vissersboot „Van Gogh" door een klein Australisch vaartuig in de golf van Carpen taria, in het noorden van Austra lië. Er was twee keer gevuurd op de „Van Gogh", maar het vaar tuig was niet getroffen. Premier Gorton van Australië heeft een patrouillevaartuig van de Australische marine naar de golf van Carpentaria gezonden na klachten ontvangen te hebben van Australische treilers over storende aktiviteit van de „Van Gogh" op visgronden in de golf. V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2