Explosie aan boord van Panamese tanker te Schiedam MUL Onmiddelijke hulp nodig voor moeders en kinderen in Biafra j,0> De verhouding tussen Tsjechoslowakije Rusland en Oorzaak: vonk Midscheeps Overeenkomst met „Rona Star" NIEUWE FRANSE REGERING ONDER COUVE DE MURVILLE MILJOENEN WORDEN MET HONGERDOOD BEDREIGD Barnard plant hartklep van varken over op niet-blanke „Westelijke propaganda" brengt bevolking op dwaalspoor W.-Duitsland publiceert vertrouwelijke nota's aan de Sowjet-Unie ALARM TOESTAND IN SAIGON Meer dan 90 doden bij overstromingen in Pakistan HET WEER de ZATERDAG 13 JULI 1963 21e jaargang No. 5241 Gasverwarming Nigeria stelt wegen open Niet per vliegtuig Belgische steun BANKETBAKKERIJ, Q t „Avonturiers emigranten'' Verouderde V.N.-bemalingen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden FranÈ. Eg aBoaaöttentï TERNÊUZSE Direeteur-BooMredaetw»! 1 van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—207* Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 18,per kwartaal: pe! maand ƒ2,70. Losse nummers 18 cent. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op de foto het zwaarbescha- digde schip Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 79 TERNEUZEN Een ontploffing aan boord van liet Panamese tankschip „Agua Clara" (35.890 dwt.), liggende bij de „Tankercleaning" n.v. aan de Nieuwe Maas te Schiedam, heeft het leven gekost aan enkele per soneelsleden van deze n.v., be last met het ontgassen van dit tankschip. Er zijn elf personen min of meer ernstig gewond en er worden er zes vermist. De explosie vond plaats vrij dagochtend óm 14 minuten over vijf. Een werkploeg, die juist een half uur schaft had gehad, was bezig de werkzaamheden te her vatten, toen de explosie gebeur de. Een ooggetuige zei: „Het was even stil. Toen hoorden we een ontzettend geschreeuw". Enkele mensen zijn overboord gespron gen of geslingerd en door sleep boten opgepikt. Ambulance-auto's maar ook particuliere wagens brachten ge wonden naar ziekenhuizen in Schiedam, Vlaardingen en Rot terdam. De politie te Schiedam deelde even vóór zes uur mee, dat zich 53 mensen op of in de direkte om geving van het schip bevonden op het moment van de ontplof fing. Rekening houdend met het afvoeren van elf gewonden, kwam men tot de trieste slotsom, dat zes mensen zich nog dood of levend ergens onderin het schip moesten bevinden. In een dikke rookontwikkeling er was ove rigens nauwelijks brand geweest doorzocht men het getroffen schip. De explosie deed zich voor mid scheeps, waar een groot gat van tientallen meters breed in de scheepshuid is ontstaan. In de direkte omgeving van de tankercleaning bevinden zich geen woonwijken, wel enige fa brieksgebouwen en 't restaurant „Europoort", dat op 100 meter af stand aan de waterkant ligt. Alle ruiten zijn uit dit restaurant ver dwenen. Er is ook glasschade bij het fabrieksgebouw van Hoek's machinefabriek, in enkele wonin gen in de omgeving van de tanker en op de havendijk in Schiedam. Flatgebouwen langs de Maas boulevard zijn er vrij goed af ge komen, doordat ze in de dwars- richting op de tankercleaning staan. Over de oorzaak van het onge luk was nog niets bekend. Men vermoedde dat bij de werkzaam heden een vonk is ontstaan, die de in het schip aanwezige gassen heeft doen exploderen. De politie onderzocht hoeveel kiassificeerders aan het werk waren. Een dergelijk onderzoek is altijd vrij moeilijk, omdat er personeel van koppelbazen is in geschakeld. Verder is een aantal mensen van het bedrijf wegge vlucht, die misschien niet onder hun eigen naam hebben gewerkt. Een van de kiassificeerders, de 29-jarige J. Pronk, verklaarde dat in het gedeelte waar de explosie plaats vond, zes mensen aan het werk waren. Volgens deze man moeten ze alle zes zijn omgeko men. De commissaris van politie in Schiedam, de heer Van der Haa- gen, verklaarde om acht uur, dat men inderdaad nog zocht naar zes kiassificeerders. Hij zei, dat be halve 53 kiassificeerders ook de bemanning van het schip aan boord was. Aangezien de explo sie midscheeps plaats vond, zijn er onder de bemanning vermoe delijk geen slachtoffers. Van de elf mensen die in zie kenhuizen zijn opgenomen, zijn er twee of drie vrij ernstig ge wond. Drie mensen zijn inmiddels weer uit het ziekenhuis ontsla gen. De heer Van der Haagen maak te enig voorbehoud over de op gave van de vermisten, omdat het mogelijk is geweest dat mensen vóór de explosie van het werk zijn weggegaan of onmiddellijk na de explosie zijn gevlucht. Hij wilde niet uitdrukkelijk verkla ren, dat er nog zes mensen aan boord moesten zijn. De explosie op de „Agua Clara" vertoont sterke overeenkomst met de ramp op de Noorse tan ker „Rona Star" (20.088 ton), die op 15 juni 1965 bij de tankclea- ning van Verolme op Rozenburg plaats vond. Ook toen was er een explosie op het moment dat er kiassificeerders aan boord waren om het schip te ontgassen. De ramp op de „Rona Star" eis te zestien slachtoffers, allen kias sificeerders. (Zie verdr tl President De Gaulle heeft vrij dag de nieuwe regering bekendge maakt. Hierin is Maurice Couve de Murville premier. Het departement van buiten landse zaken wordt geleid door Michel Debre; justitie door René Capitant: binnenlandse zaken door Raymond Marcellin: defensie door Pierre Messmer; financiën door Franqois Ortoli; onderwijs door Edgar Faure; landbouw door Ro bert Boulin; industrie door André Bettencourt; P. T. T. door Yves Guena; huisvesting door Albin Chalandon en oudstrijders Henri Duvillard. André Malraux is minister van staat voor culturele zaken; Mau rice Schumann heeft sociale zaken gekregen en Roger Frey kreeg als minister van staat de betrekkingen met het parlement te behartigen. Jean-Marcel Jeanneney is minister van staat zonder meer geworden. Kernenergie en ruimtevaart zijn toevertrouwd aan Robert Galley. Jean de Lipkowsky is benoemd tot staatssecretaris van buitenlandse zaken, evenals Yvon Bourges, Het kindernoodfonds van de Ver enigde Naties, Unicef, heeft in Genève dringend om geld gevraagd voor hulp aan moeders en kinde ren die slachtoffers zijn van de burgeroorlog In Nigeria. In een verklaring zegt de leider van het fonds, Henri Laboulsse die In Genève besprekingen voert over Nigeria met het internationale Rode Kruis, dat „miljoenen zullen lijden, zo niet zullen sterven, als hun de komende maanden niet veel voedsel en andere hulp bereikt". De Nigeriaanse regering heeft er mee ingestemd dat vliegtuigen van de Britse luchtmacht de hulp goederen voor de slachtoffers van de burgeroorlog aanvoeren, zo heeft minister van defensie Denis Healy donderdagavond in tonden transportvliegtuig vandaag met 18 ton voedsel zal vertrekken. Nigeria heeft vrijdag een weg opengesteld voor het vervoer van voedsel en noodvoorraad naar de vluchtelingen In Biafra. De Nigeriaanse zaakgelastigde voor buitenlandse zaken, Okio Arikpo, deelde op een persconfe rentie mee dat de voedselkon vooien uit de voormalige Blafraan- se hoofdstad Enoegoe de voorraden 40 kilometer zuidelijker naar Aw- goe zullen rijden, waar zij hun la ding op een tevoren vastgesteld punt zullen afleveren aan de re bellen". De operatie zal onder toe zicht van het internationale Rode Kruis staan. ïn Biafra hebben zeker 600.000 vluchtelingen dringend hulp nodig en bevinden duizenden zich op de rand van de hongerdood. Volgens dr. Arikpo wordt ook overwogen da spoorlijn ten zuiden van Enoegoe, die dwars door het front loopt, voor de aanvoer van voedsel te gebruiken. Mocht hier over overeenstemming worden be reikt, dan zou de lijn uitsluitend door het internationale Rode Kruis mogen worden gebruikt. Tenslotte hebben de Nigeriaanse autoritei ten een voorstel van 't Rode Kruis in studie om een rolbaan in Biafra voor de aanvoer van noodvoor raden aan te wijzen, aldus dr. Arik po. Hij beschuldigde de Biafraanse leider, luitenant-kolonel Ojoekwoe, ervan „met de levens van zijn on derdanen te spelen om door huma nitaire overwegingen internatio naal aanzien te verkrijgen". Plannen om vliegtuigen zonder tussenlanding in Nigeria voedsel naar Biafra te laten vervoeren wees dr. Arikpo van de hand met de verklaring." „Schending van ons luchtruim kan niet gerechtvaar digd worden door humanitaire overwegingen". Vliegtuigen die dit toch zouden proberen, worden door de Nigeriaanse autoriteiten met neerschieting bedreigd. De Belgische regering zal een miljoen francs (f 72.000) beschik baar stellen voor de hulp aan Biafraanse vluchtelingen. Het ka binet besloot dit vrijdag op zijn wekelijkse vergadering in Brussel. Warme SUICijZSMjlS Yy KoorMt. 90 TERNEUZEN Professor Chris Barnard heeft donderdagavond een hartklep van een varken op een niet-blanke man, de heer M. W. M. Cloete, die vader is van vijf kinderen, overgeplant. De operatie werd verricht in het ziekenhuis „Groote Schuur" te Kaapstad en is de eerste in haar soort in Zuid-Afrika. De toestand van de patiënt was „bevredigend", meegedeeld. Verwacht wordt dat het eerste Alle kranten in Praag meldden vrijdag onder grote koppen het be gin van de terugtrekking uit Tsje- cho-Slowakije van de Russische troepen, die hebben deelgenomen aan de oefeningen van het War- schau-pact. Oficieel is niets mee gedeeld over het tijdstip waarop deze terugtrekking voltooid zal zijn, maar enkele kranten gaven te kennen, dat dit tegen het eind van c'e volgende week moet zijn. De Tsjechoslowaakse partijlei der Dubcek heeft volgens een be richt van het persbureau Ceteka donderdagavond een schrijvers delegatie ontvangen, waarvan Ludvik Vaculik, de opsteller van het geruchtmakende „manifest van tweeduizend woorden" waarin snellere liberalisatie werd bepleit, deel uitmaakte. Bij het onderhoud waren ook premier Cernik, kamer voorzitter Smrkovsky, minister van buitenlandse zaken Hajek en an dere vooraanstaande politici aan wezig. De schrijversdelegatie be vatte overwegend personen die in de controverse met de Sowjet- Unie sterk in de publiciteit zijn getreden. Het Russische legerblad „Rode Ster" betitelde de recente War- schaupact-oefeningen in Tsjecho- Slowakije vrijdag als een succes en schreef, dat in de toekomst meer van zulke oefeningen zullen wor den gehouden. Het blad zei niet of dit weer in Tsjecho-Slowakije zou zijn. De Russische strijdkrachten zullen „hun rijke militaire erva ring" blijven delen met hun vrien den en bondgenoten, zo werd ge zegd. Intussen duren in de Russische pers de aanvallen op de „contra revolutionaire krachten" in Tsje cho-Slowakije en daarbuiten on verminderd voort. Het blad van het Russische centrale partijcomité „Sowjetskaja Rossija", schreef vrij dag dat „de leiders van de inter nationale reactie" pers, radio, tele visie, film, avonturiers en politieke emigranten tegen de socialistische republiek Tsjecho-Slowakije mobi liseren. De imperialistische kringen van de Verenigde Staten en West- Duitsland geven de toon aan in deze „escalatie" van ideologisch bederf. De Westduitse regering heeft vrijdag de diplomatieke nota's ge publiceerd, die zij de afgelopen twee jaar aan de Sowjet-Unie heeft gezonden met betrekking tot het sluiten van een verdrag over het afzien van gebruik van geweld. Afgesproken was om de contacten over deze kwestie ver trouwelijk te houden maar de bondsregering acht zich hieraan niet meer gebonden, nu de Sow jet-Unie donderdag een memo randum van 12 oktober vorig jaar aan Bonn heeft gepubliceerd. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, zei op een persconferentie dat de documenten een duidelijk beeld geven van het streven van Bonn naar het scheppen van een nieuwe verhouding, gebaseerd op wederzijds vertrouwen met de Oosteuropese landen en speciaal Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Zuidvietnamese troepen en de politie in Saigon werden in staat van alarm gebracht, nadat inlich tingen waren ontvangen, dat een afdeling van de vietcong gereed zou staan voor een grootscheepse aanval. de Sowjet-Unie. Hij betreurde 't dat de Russen in hun jongste memorandum van 5 juli in plaats van een rustige en zakelijke be nadering van de problemen onge gronde aanvallen op de bonds republiek hadden gedaan en zelfs voor zichzelf het recht hadden op geëist ook na het sluiten van eer desbetreffende overeenkomst eenzijdig geweld te gebruiken. Ze gingen hierbij uit van lang- verouderde bepalingen van het V.N.-handvest inzake de verhou ding tussen de overwinnaars en overwonnenen van de tweede wereldoorlog, zei Brandt. De Rus sische regering stelt zich volgens hem kennelijk op het standpunt, dat een kwestie als deze niet kan worden overwogen, zolang de bondsrepubliek niet onvoorwaar delijk alle eisen van Moskou in willigt. De negatieve Russische reacties deden niets af aan de Westduitse bereidheid om de ge dachten wisseling over dit vraag stuk voort te zetten. Ook vrijdag publiceerde de Sow jet-Unie weer documenten betref fende vertrouwelijke onderhande lingen met West-Duitsland over een uitwisseling van verklaringen om het gebruik van geweld af te zweren. De „Izvestia" besteedde aandacht aan een Russische nota van 12 november. Vandaag zal de „Izvestia" de jongste Russische nota, die van 5 juli van dit jaar, publiceren. Het dodental tengevolge van de overstromingen in Oost-Pa- kistan is volgens onofficiële be richten tot 90 gestegen. Vijftien van de 17 districten van Oost-Pakistan zijn door de zware moessonregens, die de overstromingen hebben veroor zaakt, getroffen. Duizenden men sen zijn uit hun huizen verdre ven en een groot deel van de jute- en rijstoogst is verloren ge gaan. De regering overweegt voed, seldroppings in afgelegen gebie den te laten verrichten. IETS WARMER Na het verder wegtrekken van de stormdepressie, die vrijdag avond boven noordwest-Rusland lag, kwam het weer in onze om geving onder invloed van een zwak gebied van hoge barome terstanden. Dit veroorzaakte rus tig weer met enkele opklarin gen. Een klein storingsgebied boven Engeland bracht in de na middag in het zuidwesten en kele buitjes, maar overigens bleef het droog weer. Inmiddels trekt van de oceaan een depressie, die nog maar wei nig activiteit vertoont, naar de ingang van het Engelse Kanaal Voor deze depressie uit zullen met de zuidwestelijke bovenwin den storingen uit Spanje en de Golf van Biskaye in de richting van ons land trekken. Daarbij is een kans aanwezig, dat tegen de avond enkele regen- en on weersbuien zullen voorkomen, maar voor zover het zich laat aanzien zal het echter een groot deel van de dag droog weer blij ven met enkele zonnige perio den. Aanvankelijk is er weinig wind, maar later zal ze zwak tot matig zijn uit oostelijke rich- De westelijke propaganda spaart geen moeite om de bevolking van Tsjecho-Slowakije op een dwaal spoor te brengen en wantrouwen te zaaien jegens andere socialisti sche landen, aldus het blad. Tevens „voeren de vijanden van Tsjecho- Slowakije de activiteit van hun spionagediensten op". Evenals de „Prawda" donderdag sprak „Sowjetskaja Rossija" er evenwel vertrouwen in uit, dat „de Tsjechosiowaakse patriotten" het gevaar het hoofd kunnen bieden. De export van de contrarevolutie is gedoemd tot een beschamende mislukking", zo schreef het blad. tingen. In het algemeen zulten de temperaturen iets hogere waarden bereiken dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets warmer. Veranderlijke bewolking met la ter kans op enkele regen, of- on weersbuien. Aanvankelijk wei nig wind, later ziwakke tot mati ge wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. ZATERDAG 13 JULI v.m. n.m. Cadzand 3.37 3.53 Breskens 4.02 4.18 Terneuzen 4.38 4.54 Hansweert 5.17 5.33 Walsoorden 5.21 5.37 ZONDAG 14 JULI v.m. n.m. Cadzand 4.21 4.33 Breskens 4.46 4.58 Terneuzen 5.22 5.34 Hansweert 601 6.13 Walsoorden 6.05 6.17 MAANDAG 15 JULI v.m. n.m. Cadzand 5.02 5.13 Breskens 5.27 5.38 Terneuzen 6.03 6.14 Hansweert 6.42 6.53 Walsoorden 6.46 6.57 ZON MAAN op onder op onder 13 4.35 20.55 23.00 8.29 14 4.37 20.54 23.11 9.50 15 4.38 20.53 23.20 11,07 4

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1