PROVINCIAAL NIEUWS Westerstorm raasde over Nederland OUDE MAAS-TUNNEL WORDT NIEUWE SCHAKEL IN DE ROUTE VAN RANDSTAD NAAR ZEELAND Roofovervallers voor rechtbank te Breda Tentoonstellings tent omgewaaid in Barneveld OPTIEK Europese conferentie in Den Haag Vrouw door bliksem getroffen Drie jongens verdrinkingsdood ontsnapt Orkaan teisterde Baden- Wiirttemberg Vrijdag 11 juli 1968 Terneuzen Axel Noord-zuidroute Negenjarig meisje onder sneltrein Expansie Waco-beton Kloosterzande Sas van Gent Sluiskil Stoppeldijk Vogelwaarde Zaamslag f 50.000 schade - AGENDA - DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Universitaire examens Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen klassieke taai en letterkunde de heer A. J. Rek- veld te Terneuzen. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht slaagde voor het kandi daatsexamen godgeleerdheid de heer A. de Reuver te Terneuzen. Afscheid op de inspectie der directe belastingen De heer S. C. de Bree heeft gis teren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid genomen van de dienst der directe belastingen, waarbij hij 41 jaar heeft gediend. Hiertoe waren alle ambtenaren van de inspectie alsmede verte genwoordigers van de andere tak ken van dienst in de kantine aan wezig. Het hoofd van dienst mr J. E. Hubbeling schetste de heer De Bree als een plichtsgetrouw amb tenaar en dankte hem voor zijn bewezen diensten. Vervolgens voerde de chef de bureau de heer M- P. Buter het woord, die namens het personeel dank vertolkte voor zijn werk op de inspectie waarbij hij zo menig jong ambtenaar wegwijs heeft gemaakt. Daarna sprak namens de aan- slagregelende en controlerende ambtenaren de heer C. A. Hol, die de prettige contacten memoreer de tussen deze groep ambtenaren en de scheidende functionaris. Tot slot beantwoordde de heer De Bree de verschillende sprekers en bracht dank aan allen, die had den meegewerkt om zijn af scheid op zo prettige wijze te la ten verlopen. De ceremoniemeester de heer P. M. Ringelberg zorgde voor een vlot verloop van het afscheid. Inzamelingscampagne Roode Kruis De inzamelingscampagne van t Roode Kruis afd. Terneuzen heeft dit jaar in totaal 6729,92 opge bracht, bijna tweeduizend gulden meer dan vorig jaar. De inzame lingscampagne bestond uit een collecte in Terneuzen, Driewegen, Sluiskil en op de provinciale boot, alsmede een loterij. Aan de col lecte hebben talloze vrijwilligers meegewerkt, terwijl de loten werden verkocht door leden van de kolonne. Het bestuur van de afd. Terneuzen hoopt voor al deze vrijwillige medewerkers nog een bijeenkomst te beleggen om hen persoonlijk te kunnen bedanken. H.C.T.-leden toonden weinig belangstelling Voor de algemene ledenver gadering van het H.C.T. (Han delscentrum Terneuzen), die woensdagavond in „Monopole" werd gehouden, bestond slechts matige belangstelling. Met het ■bestuur meegerekend waren er 23 mensen aanwezig. De voorzitter, de heer J. G. Verlinde, gaf een toelichting op de voorgestelde wijziging van het huishoudelijk reglement. Deze wijziging hield verband met een lagere afdracht per lid ten behoeve van de algemene kas. In de wijken bleek men vrij algemeen voorstander te zijn van een grotere financiële arm slag voor de wijken zelf en als gevolg daarvan van een gerin gere afdracht aan de algemene kas van het H.C.T. Ook was van die zijde aangedrongen op een beperking van de uitgaven van het bestuur. De betreffende voor stellen werden aangenomen, als ook de uitgavenbegroting voor 1968. De rondvraag leidde tot ge animeerde besprekingen. Ge vraagd werd naar de mogelijk heid voor een planologisch on derzoek in Terneuzen. De secre taris, de heer Vrieling, deed de toezegging dat hieromtrent con tact zal worden opgenomen met het C.I.M.K.A., het centraal in stituut voor midden- en klein bedrijf te Amsterdam. Voorts kwam het winkelcen trum ter sprake. Medegedeeld werd dat de belangrijkste ves tiging niet met haar plannen gereed was. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat men begin juni met de bouw van start zou gaan, maar dat zal nu wel eind augustus worden. Op een vraag of er reeds eni ge optie was verleend in het te bouwen winkelcentrum, werd geantwoord dat de selectie nog moet beginnen en dat het dus te betwijfelen valt, of er reeds aan iemand optie zou zijn verleend. Monteur gemeentewerken door kettingzaag verwond Daar door het stormweer bo men in de Axelse camping „De In de Oude Maas tussen Ba- rendrecht en Heinenoord is woensdag het laatste element gezonken van de nieuwe tunnel, die daar volgend jaar deel zal uitmaken van de grote verbin dingsweg tussen Rotterdam en Zeeland. Het vijfde en laatste tunnel stuk werd op zijn plaats gebracht zes weken nadat het eerste ge deelte was gezonken. Dat eerste tunnelelement (115 meter lang) werd op 30 mei aan de Baren- drechtse zijde in de rivier ge plaatst. Daarop aansluitend volg den in de maand juni het afzin ken van het tweede en derde gedeelte, resp. 115 en 111 meter lang en begin juli het plaatsen .van een weer 115 meter lang tunnelstuk aan de Heinenoordse oever van de Oude Maas. Drie jongelieden, de 21-jarige W. van P. uit Hoeven, de 19-ja- rige C. van de B. uit Etten en de 23-jarige J. B. uit St. Wille- brord worden ervan beschuldigd op de avond van 25 april een roofoverval te hebben gepleegd pp de 77-jarige alleenwonende vrouw, Jeltje de Boer aan de Hoevenseweg te Etten. Met ny lonkousen over het hoofd en een klapperpistool in de hand waren zij de woning binnengedrongen. Op zoek naar geld hadden ze alles overhoop gehaald. Toen zij niets vonden, had Van P. de vrouw in het gezicht geslagen. De vrouw had toen de plaats in een kast aangewezen, waar ze 350,had verstopt. Later bleek dat de vrouw veel meer geld in huis had gehad. Het was ver stopt geweest in een busje, dat in de keuken stond. Donderdagmiddag stond het gedetineerde drietal terecht voor de Bredase rechtbank. Het bleek dat het al meer overvallen had beraamd, maar die waren niet doorgegaan, o.a. op de grootva der van Van P. Daar hadden ze twee avonden staan wachten op het erf met nylonkousen over het hoofd, maar de grootvader was niet naar buiten gekomen. Wel hadden Van P. en B. nog een geslaagde inbraak gepleegd in de nacht van 11 op 12 maart. De buit was 2000 geweest. Tegen Van P. en B. luidde de eis twee jaar gevangenisstraf met aftrek, tegen Van de B. een jaar en acht maanden met af trek. Uitspraken over een week. Het sluitstuk van ook 115 me ter werd aangebracht tijdens een vlotte operatie van rijkswa terstaat, waarvoor reeds om half vier 's morgens de scheepvaart op de Oude Maas volledig werd gestremd. Tegen vijf uur 's mid dags konden de tunnel-bouwers de sluitdeur naar het nieuw ge plaatste tunneldeel openen. Over enkele weken zal met enig offi cieel vertoon de verbinding tus sen het vierde en vijfde tunnel stuk tot stand worden gebracht. Mede door het vlotte verloop van de werkzaamheden bij het afzinken van de tunnelde'len is de bouw van de Oude-Maastun- nel nu vier a vijf maanden vóór op het tijdschema. Rijkswater staat verwacht nu de nieuwe oeververbinding, die de oude Barendrechtse brug moet ver vangen, begin volgend jaar klaar te hebben. Inmiddels is aan bei de zijden van de rivier het werk aan de tunnelafritten en de in gangsgebouwen al een heel eind gevorderd. De aansluitende we gen zijn aan de Heinenoordse zijde verder gereed dan aan de Barendrechtse kant. De tunnel zal pas volledig als sterke schakel in de grote noord- zuidroute tussen de randstad en het hart van Zeeland gaan fun geren, wanneer - vermoedelijk in 1970 de aansluiting met de zuidelijke randweg bij Rotter dam tot stand is gebracht. Omstreeks kwart over één don derdagmiddag is op een met auto matische halve overwegbomen beveiligde overweg bij Hillegom het negenjarig meisje G. J. W. Prins uit Hillegom onder de snel. trein EindhovenAmsterdam ge komen. Het kind werd vrijwel op slag gedood. Volgens ooggetuigen stond het meisje kort tevoren naar de omlaag gaande overweg bomen te kijken. Aan de Theodorushaven te Ber gen op Zoom gaat Waco-beton n.v. op een acht hectare groot in dustrieterrein een vierde beton- warenfabriek stichten. De vennootschap exploiteert reeds geruime tijd fabrieken te Krimpen a. d. IJssel, Meppel en Goes, Boshoek" dreigden te ontwor telen werd het personeel van gemeentewerken gealarmeerd om dit gevaar af te wenden. Met een kettingzaag werden de meest gevaar opleverende bomen afgezaagd. Bij deze werk zaamheden, die in ijltempo moes ten worden uitgevoerd, kwam de monteur J. Lambert uit Bosch- kapelle met een been verward in de zaag. Dokter Schiltman, die de eer ste hulp verleende, liet de ge troffene voor verdere behande ling naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. Na behande ling kon Lambert naar zijn wo ning worden vervoerd. Tijdens de werkzaamheden viel een boom door de tuidraden en viel op een caravan waarin gelukkig niemand aanwezig was. Kandidaatsexamen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kan didaatsexamen geneeskunde de heer W. J. T. M. ter Burg te Kloosterzande. Zilveren jubileum Gisteren, donderdag 11 juli, werd de kassier van de CBS, de heer H. Pijnacker, tijdens een bijzondere vergadering van de ondernemingsraad in de kantine gehuldigd in verband met zijn 25-jarig dienstverband. Tijdens deze vergadering, wel ke om 16 uur begon, werd de jubilaris toegesproken door de directeur (tevens voorzitter van de ondernemingsraad) ir. R. H. van Krevelen. Daarbij werd een gouden horloge en het „C.B.S."- jubileum-speldje aangeboden. Namens de „Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel" heeft het bestuurslid, de heer A. F. Kok, een getuig schrift en een zilveren legpen ning uitgereikt. Nadat de jubilaris was toege sproken door zijn chef, de heer F. J. Breepoel, heeft de secre taris van de ondernemingsraad namens het gehele personeel een geschenk overhandigd. In aansluiting op de vergade ring is aan het personeel gelegen heid gegeven de jubilaris en zijn echtgenote in de kantine geluk te wensen. Collecte De in het tweede kwartaal ge houden collecte voor de HEMA- VA heeft in Sluiskil ƒ76,02 op gebracht. Jeugdvakantieweek In de week van 5 tot en met 9 augustus a.s. zal in Sluiskil onder auspiciën van de stichting voor sociaal en cultureel werk een jeugdvakantieweek worden ge organiseerd voor kinderen van 6 tot 14 jaar, De kinderen kunnen voor het luttele bedrag van 1,50 gedurende de gehele week aan alle aktiviteiten deelnemen. Het programma ziet er als volgt uit: op maandag trottoirtekenen bij de herv. kerk en een oriëntatierit op de fiets in de omgeing. Dinsdag wordt in jeugdgebouw „De Ark" en de chr. school een gehele dag geknutseld. Woensdag worden er sportwedstrijden georganiseerd met o.a. rolschaatsen hindernis lopen en ringrijden op de fiets in de omgeving van het bungalow park. Donderdag kunnen de kin deren meedoen aan een fietstocht met pic-nic naar de Braakman, Vrijdag moet als slotdag van deze eerste in Sluiskil georganiseerde vakantieweek een knaldag wor den. Er wordt dan een „inter nationaal" jeugdkamp opgezet met o.a. een neger-, indianen-, eskimo- en cowboy-nederzetting. De week wordt die vrijdagavond besloten met een kampvuur. Er hebben zich tot nu toe ruim 60 kinderen aangemeld. Volgende week dinsdagavond wordt in het klooster van de paters Capucijnen een vergadering gehouden met alle medewerkers om tot een taakverdeling te komen. Ook rekent men op de hulp van de gemeentelijke instanties, o.a. ter verkrijging van subsidie om deze eerste jeugdvakantieweek in Sluiskil tot een succes te maken. Geslaagden E.H.B.O. De E.H.B.O.-afdeling Vogel waarde heeft opnieuw 15 ge slaagde cursisten in haar gelede ren kunnen opnemen. Tijdens een "bijeenkomst in de bovenzaal van café Compiet heeft wethou der W. Gelderland de diploma's aan de geslaagden uitgereikt. Hierbij waren naast het bestuur en vele leden van de afdeling ook aanwezig de docenten van de cursus, dokter R. Buwalda en dokter Hermans. Verschillende sprekers prezen de activiteit en het nuttige werk van de afde ling. De nieuwe leden werd ge wezen op de noodzaak van regel matige oefening. Met muziek, dans en gezelschapsspelen werd de avond verder gevuld. De namen van de geslaagden zijn: de dames A. Compiet Meijes, M. Lambert—Compiet, R. Remorie, T. Vink, E. Lambert, J. de Maat, R. Maas, L. Polfliet en de heren P. Remorie, A. Gel derland, R. Jonkheijm, G. van Goethem, J. Nieuwenhuijsse. P. Duerinck en Pi van Damme. Kermis Van zaterdag 13 tot en met maandag 15 juli wordt in Stop peldijk de jaarlijkse kermis ge- SUEZ: Verwoeste huizen in de wijk Arbeen na de Israëlische be schieting van de stad. Het artil leriebombardement zou 43 men sen het leven hebben gekost. houden. Verschillende kermis exploitanten zijn al in het dorp neergestreken, zodat het de jeugd niet aan vertier zal ont breken. De ouderen kunnen te recht in de danszalen en op de kermisschietingen. Uitstapje brandweer Het uitstapje van de brand weer, een jaarlijkse traditie, ging deze keer naar Amsterdam, waar een bezoek werd gebracht aan Schiphol. De terugreis ging via Breda en het Belgische Zand hoven, waar het gezelschap zich best wist te vermaken op de mu ziek van de Mortierorgels. Jam mer genoeg liet het weer zich niet van z'n beste kant zien. Zomerkamp Scouting Vogelwaarde Het eerste grote zomerkamp van „Scouting Vogelwaarde" is mede dank zij het goede weer een succes geworden. Een groep van 150 meisjes en jongens nam aan dit kamp in de omgeving van Teteringen deel. De kabouters, gidsen en welpen bivakkeerden in boerderijen, terwijl de verken, ners en rowans in het bos kam peerden. Dit kamperen in de bos sen was mogelijk dank zij de hulp van de verkennersgroep uit Hulst, die belangeloos een grote hoe veelheid kampeermateriaal be schikbaar stelde. Voor de jonge groep uit Vogelwaarde, die nog lang niet volledig is ingericht, be tekende dit een welkome steun. Avondvierdaagse Het gemeenschapswerk te Vogelwaarde organiseert volgen de week van dinsdag tot en met vrijdag de tweede avondvier daagse. Gezien het succes van vorig jaar verwachten de organi satoren weer veel belangstelling. Vele ouderen, die vorig jaar even de kat uit de boom wilden kijken, hebben zich reeds gemeld. Op gave is overigens nog mogelijk bij de maatschappelijk werker tot en met de eerste avond van vertrek. Er wordt gelopen over drie af standen, 5, 10 en 15 km met de start beurtelings in elk van de vier kerkdorpen. De eerste groe pen starten om half zeven. Voor de volhouders zijn mooie medail les en groepsprijzen beschikbaar. Dinsdag is de start in Stoppeldijk, woensdag in Ossenisse, donder dag in Hengstdijk entenslotte vrijdagavond in Boschkapelle. Ds. J. Tolsma overleden In de ouderdom van ruim 95 jaar is te Zeist overleden ds. J. Tolsma emeritus-predikant en de oudste van de predikanten der christelijk-gereformeerde ker ken. Ds. Tolsma was aanvankelijk werkzaam in het bouwbedrijf. Op 24-jarige leeftijd ging hij van het rooms-katholicisme over naar de christelijk-gereformeerde ker ken, waar hij op 42-jarige leeftijd predikant werd te Aalten. Hij diende de kerken van Zeist, Zaamslag en 's-Gravenmoer. Ds. Tolsma wordt zaterdagmorgen op de algemene begraafplaats te Zeist begraven. (Vervolg van pagina 1) De tentoonstelling „Nieuwe Oogst" 1968 van de bond van be- drijfsvrijheid in de landbouw (B. V. L.) moest donderdagmiddag voortijdig worden gesloten. De wind, die stormachtig over het ten toonstellingsterrein in Barneveld raasde, velde tegen de middag de grote tent, waarin een beurs van huishoudelijke artikelen was on dergebracht. Op het momen dat de tent in elkaar klapte, waren er weinig bezoekers binnen. Stand houders wisten zich te redden door onder te tafels te kruipen. De ar tikelen van de beurs liepen veel schade op. Wasmachines en an dere huishoudelijke apparaten kwamen zwaar beschadigd onder het tentdoek vandaan. Van de tent zelf bleef weinig heel. De schade wordt geschat op 50.000. Een tweede grote tent van de zelfde niet verzekerde eigenaar is eveneens losgeslagen en begon te scheuren. Toen ook buiten enkele stands door de storm werden ver nield, besloot het organiserende comité de tentoonstelling te slui ten. De standhouders pakten in de stromende regen hun artikelen bij elkaar en verlieten het door de overvloedige regen zeer drassig geworden terrein. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlenzenspecialist Het kapsel van een tiener gaat met de mode mee, maar het oog wil ook modieus gekleed zijnWeet je wkt blits is Ontspiegelde gla zen Een heel apart, hip effekt! Wij hebben ook de nieuwste licht-gekleurde glazen in voorraad. Noordstraat 16 Terneuzen Tel. 01150—2337 ZATERDAG 13 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Non". ZONDAG 14 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2 uur „The Gold Rush"; 4.30 en 8 uur: „De Non". MAANDAG 15 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Non". DINSDAG 16 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Non". De internationale Europese be weging organiseert op 8 en 9 november 1968 in Den Haag een grote Europese politieke confe rentie, waaraan enige honderden parlementariërs en vertegen woordigers van grote maatschap pelijke organisaties zullen deel nemen. De ministers van buiten landse zaken van België, Dene marken. de Duitse bondsrepu bliek, Groot-Brittanië, Ierland en de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. Luns hebben reeds toegezegd aan de conferentie te zullen deelnemen. De organisatie van de confe rentie is in handen gelegd van de Europese beweging in Neder land, die nauw samenwerkt met de N.V. Nederlands Congresge bouw te Den Haag. NIET OVERAL PERSONEEL VAN VOLDOENDE NIVEAU Indien iemand die op grond van de algemene bijstandwet om bijstand verzoekt, te horen krijgt dat de aanvraag wegens onderbezetting voorlopig niet kan worden behandeld, kan hij beroep aantekenen, indien uit de formulering kan worden be grepen dat de behandeling niet binnen een maand zal geschie den. Dit heeft de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mr. H. J. van der Poel, meegedeeld in ant woord op opmerkingen van ver schillende leden van de tweede kamercommisise voor C.R.M., volgens wie in een aantal ge meenten onbevredigend zou wor den gereageerd op verzoeken om bijstand. Mr. Van der Poel verklaarde dat niet in alle ge meenten personeel van voldoen de niveau beschikbaar is voor een bevredigende uitvoering van de wet. BUSJE IN BOTSING: VIER GEWONDEN Op de Baarloseweg in Blerick is woensdagavond een autobusje met arbeiders bij het inhalen in botsing gekomen met een gepar keerde truck met oplegger. De 39-jarige bestuurder G. A. en de 38-jarige H. G., beiden uit Horst, alsmede de 27-jarige R. T. uit Blerick, werden bij deze botsing ernstig gewond. De 27-jarige W. M. uit. Arcen liep lichtere kwets uren op. De vier slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. De bestuurder raakte in de cabine bekneld en is door de Venlose brandweer bevrijd. VERZEGELING VAN RADIO EN T.V. WORDTDUURDER De regering' overweegt de kos ten van verzegeling van een ra diotoestel die thans 2,50 be dragen, te verhogen. Naar de mening van de alge mene rekenkamer dient het ta rief te worden verhoogd, omdat de kosten van een bezoek van de buitendienst op 20 gulden kunnen worden gesteld. De kos ten van verzegeling van een tv- apparaat bedragen 7,50 gulden voor verzegeling op verzoek en 15 voor verzegeling ambtshal ve. PROTESTEN TEGEN VEROORDELING DR. SPOCK Meer dan 2000 tegenstanders van de oorlog in Vietnam heb ben woensdagavond tijdens een democratische politieke bijeen komst in Los Angeles een beto ging gehouden tegen de veroor deling tot twee jaar gevangenis straf van de kinderarts dr. Ben jamin Spock wegens diens acti viteit tegen de dienstplicht. De bijeenkomst zou worden toegesproken door vice-president Humphrey, die dingt naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap. Humphrey kon evenwel wegens griep niet verschijnen en moest in zijn woning in Washington het bed houden. I De 54-jarige mevrouw J. M. de RuijterVriezen werd donderdag middag in Zevenaar tijdens een kort maar hevig onweer door de bliksem getroffen. De vrouw, moe der van twee jonge kinderen, was op slag dood. Drie Rotterdamse jongens van 13, 15 en 17 jaar zijn op het strand van Rockanje aan de verdrinkings dood ontsnapt. Zij bevonden zich op enkele oude bunkers, toen zij werden verrast door de door de storm opgejaagde vloed, die hun de terugweg naar het strand af sneed. De golven kwamen zó snel op, dat zij over de bunkers been sloe gen. Toeschouwers op het strand waarschuwden de politie die on middellijk contact legde met de marine-luchtvaartdienst om de jon gens per helikopter uit hun benar de positie te verlossen. Vóór de helicopter arriveerde, iukte het evenwel aan leden van de redding- brigade, versterkt met manschap pen van de rijkspolitie, een leven de ketting te vormen en een liin over te brengen, waarlangs de jongelui naar het strand konden worden teruggebracht. In Hellevoetsluis werd een „fok- veedag" door de storm wegge vaagd. De stormschade aan de werken aan het RijnScheldekanaal wordt door de aannemer geschat op een ton. In de streek Pforzheim in Westduitse deelstaat Baden-Wiirt- temberg zijn woensdagnacht hon derd mensen gewond geraakt door een orkaan. Zij moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. Vele daken zijn weggerukt en een groot aantal geparkeerde auto's is ver nield of ernstig beschadigd. In de gemeente Ottenhausen eiste de wervelstorm twee mensen levens. Een 59-jarige man en zijn vrouw kwamen om het leven toen de storm de bovenste verdieping van hun huis vernielde. In de gemeenten Ittersbach en Ottenhausen bij Pforzheim alsook de plaats Neubarental zijn door ontwortelde bomen en door het uitvallen van de elektrische stroom voorlopig van de buitenwereld af gesneden. IN SLIP GERAAKT EN VERONGELUKT De 24-jarige A. Röllig uit Sehoorl, die woensdagavond op de Zuiderweg te Amsterdam met zijn personenauto in een slip ge raakte en op een tegenligger bot ste is bij dit ongeluk om het leven gekomen. De man reed met hoge snelheid. De bestuurder van de tegenligger K. Beij uit Amster dam kon na behandeling in het Wilhelmina-gasthuis naar huis terugkeren, evenals zijn beide zoons. De vierde inzittende de heer H. Blok werd ernstig ge wond opgenomen. A

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3