★karnemelk* lekkere, koele, slanke, witte ★dorstlesser* JUWELENROOF Duitse marken werden verwisseld voor losse guldens „Zilvervloot" werd Duitse bende noodlottig Onderzoek naar bankoverval Heiloo wordt voortgezet Werktijd verkorting bij de Ned. Spoorwegen Overstromingeir in Zuid-Engeland Amerika zet produktie van de F-111B stop Minder dienstplichtigen in België DE SCHATKIST Dure „etentjes" op 's rijks kosten AMBASSADEUR „KLANT' VOOR WAS EEN DURE HELMA PIT Pagina- 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 12 juli 1968 in goedkope, echte liters en nog thuis bezorgd ook Nederlands jongetje in Frankrijk vermist Inbrekersbende Valse papieren Winst van 30 overdreven POLITIE MAAKT EEN EIND AAN ACTIE IN BRUSSELSE UNIVERSITEIT Auto maakte val van tien meter hoogte De overstromingen in Oost-Pakistan Leider van communistische ondergrondse in Indonesië gedood Een niet strafbaar maar wel opvallend feit, namelijk het in wisselen van tienduizenden Duit se marken tegen losse zilveren guldens, heeft geleid tot de aan houding van een Oostenrijker en drie Duitsers, die in Duitsland werden gezocht wegen inbraken en autodiefstallen. De Utrechtse politie werd een paar dagen geleden gewaar schuwd door twee taxichauf feurs, die het verdacht vonden dat zij steeds voor dezelfde Duit sers allerlei banken en postkan toren moesten afrijden om daar briefjes van duizend mark in te wisselen voor harde zilveren guldens. De bedragen liepen in de tienduizenden en de chauf feurs kregen voor hun gesjouw met zakken met elk 500 gulden maar een paar -gulden fooi. De „opdrachtgevers" hadden zich tegenover de chauffeurs laten ontvallen, dat zij thuis wel 30 Het nu bijna een week duren de onderzoek naar de daders van de overval op de boerenleen bank te 'Heiloo heeft nog geen ■houvast opgeleverd voor de dis trictsrecherche van de rijkspoli tie te Alkmaar. Vrij kort na de overval werd een viertal ver dachten gearresteerd in een af braakpand te Amsterdam, maar nadat deze gedurende vier da gen in het hoofdbureau van po litie te Amsterdam in verzeke ring waren gehouden, zijn zij inmiddels op vrije voeten ge steld. Het onderzoek had geen voldoende gegevens opgeleverd om hen aan de officier van jus titie voor te geleiden. Naar de rijles politie te Alkmaar meedeel de, zijn er geronde gegevens om het onderzoek voort te zetten. Bij de overval waarbij de daders via een plat binnendron gen in het woongedeelte boven het bankfiliaal werd 18.000 gulden buit gemaakt. De kassier die gedwongen was de kluis te openen, wist te suggereren dat dit het enige aanwezige geld was. Het N.S.-personeel dat nu nog een 45-urige werkweek heeft, gaat met ingang van 1 september 43,75 uur werken. Deze arbeids tijdverkorting geldt voor de overgrote meerderheid van het personeel. Alleen de N.S.-ers in de hoofdkantoren in Utrecht, op de districtsbureaus en in enkele andere groepen werken 42 uur. De manier waarop de arbeidstijd verkorting wordt gerealiseerd, verschilt voor de diverse catego rieën (dagdienst, nachtdienst, roulerend personeel). In theorie betekent de verkor ting van de werktijd een vermin dering van de „werkkracht" met 2,8 procent. N.S.-deskundigen menen dat dit, als men het werk aanpast en de dienstroosters vin dingrijk opzet, niet zonder meer een productieverlies van 2,8 pro cent hoeft te betekenen. Al negen dagen lang worden nasporingen verricht naar het El- jarige zoontje Nicolaas van ir. N. P. H. J. Roorda van Eysinga uit Delft, dat met zijn ouders en zus jes kampeerde in Cenac aan de rivier de Dordogne. Het kind speelde met twee zusjes op een eilandje in de Dor dogne en werd eerst tegen de avond vermist. Dreggen door po litie en brandweer in de rivier leverde geen resultaat op. „winst" maakten als zij munten, waarvan het daarin verwerkte zilver meer waard is dan een gulden, smolten. De politie kreeg de laatste maanden mededelingen van de grensposten over buitenlanders die met zakken vol Nederlands zilvergeld naar Duitsland en België gingen. Overleg met de banken en en kele douane- en politie-autori teiten heeft uitgewezen, dat het wisselen van bankbiljetten teeen zilveren guldens niet strafbaar is, evenmin als het „exporteren" van die guldens. De politie kon dus niets tegen de Duitsers beginnen. Woensdag kreeg zij echter een telefoontje uit Den Haag, waar de politie de 28-jarige Duitser Gerhard N. uit Offenbach had aangehouden, die eveneens opviel door zijn voorkeur voor Nederlandse gul dens en die papieren bij zich had van een pontiac, terwijl het kentekenbewijs niet bij die auto bleek te horen. In een telexje deelde de Duitse politie mee, dat N. de leider is van een Duit se inbrekersbende die niet al leen auto's stal, maar die ook in diverse gemeentehuizen papie ren (voor paspoorten en derge lijke) had gestolen. Aangezien N. in Utrecht logeer de, ging de politie op onderzoek uit in het hotel. Daar trof zij de Oostenrijker Peter S. (27) uit Wenen. Deze had de sleutels bij zich van de pontiac die op het sta tionsplein stond geparkeerd en een aantal valse Oostenrijk se en Duitse legitimatiebewijzen waarop zijn foto steeds met een andere naam prijkte. In de auto vond de recherche 45 zakken met elk 500 guldens. De 22.500 was waarschijnlijk de „wissel buit" van één dag. In hetzelfde hotel hield de politie twee an dere leden van de bende aan. Walter J. H. (42) en Ernst G. B. (47), beiden uit Offenbach. Zij hadden tien biljetten van 1000 mark bij zich, terwijl in hun witte mercedes 300 lege geld zakken van Nederlandse banken lagen. De Duitse politie heeft beves tigd, dat het in Utrecht aange houden drietal in de bondsrepu bliek wordt gezocht. Zij zal uit levering vragen van de mannen die in ons land, voor zover be kend, geen strafbare feiten heb ben gepleegd. Van de zijde van het ministe rie van financiën werd opge merkt, dat de winst van 30 pro cent, die de muntensmelters hebben genoemd, overdreven is. Het zilver, dat een gulden be vat, heeft op het ogenblik een waarde van ongeveer 1,30, maar de werkelijke winst kan geen 30 cent per gulden bedra gen, daar men rekening moet houden met de kosten van het verzamelen en het omsmelten van de munten. Bovendien ver krijgt men, wanneer men de Nederlandse zilveren munten omsmelt, geen handelslegering. Men verkrijgt 'n legering, waar van het zilvergehalte lager is dan dat van de handelslegering, zodat men om het door het smel ten verkregen produkt te kun nen verkopen fijn zilver moet bijmengen of genoegen moet nemen met een lagere prijs. Het ministerie van financiën wijst er verder op dat het Nederlanders verboden is in Nederland Neder lands geld om te smelten. De Brusselse politie heeft woensdagavond 'n eind gemaakt aan een nieuwe bezetting van de vrije universiteit in de Belgische hoofdstad. Een vijftiental stu denten, die opnieuw de juridi sche faculteit hadden bezet, zijn na aanmaning door de procureur des konings en nadat het uni versiteitsgebouw door de politie was omsingeld, naar buiten ge komen en voor een identiteits controle opgebracht. Eerder deze week was het op het universiteitsterrein nog tot vechtpartijen gekomen tussen studenten van de „vrije verga dering" die 's avonds laat en 'n nachts in het gebouw van de juridische faculteit vergaderden en rechtse opposanten, maar toen hield de politie zich afzijdig. Het bestuur van de universi teit had woensdagmiddag ge waarschuwd dat er een einde moest komen aan de acties die reeds enkele weken duren en dat tuchtmaatregelen zouden worden genomen tegen alle stu denten, die zouden weigeren de gebouwen te ontruimen. door B. J. WITHUIS 62) „Oh, je weet zeker al van dat grapje in Noord, hé", lachte Pit. „Inderdaad", zei de inspecteur droogjes. „En dit is zeker weer een grapje van je, hé?" „Dit is meneer Slimme Sjaak. De pseudo Ai Capone uit Amster dam; 't is ook de schoft dit twee moorden organiseerde en nog een paar kleinigheden". „Heb je bewijzen?" vroeg Jackie rustig. „Uiteraard", zei Pit kalm, Tim voor de zoveelste keer tot verba zing brengend over de verande ring in z'n gedrag. „Hier heb je een doorslag van een bekentenis, uiteraard een voorlopige, maar Slimme Sjaak heeft die vrijwillig afgelegd. Het getekende exem plaar breng ik je morgenochtend wel even, of vannacht na drie uur." „Waarom na drie uur? En hoe weet je, dat die juwelen daar in Landsmeer liggen?" „Zijn ze er al heenr' vroeg Pit snel. „Ja, drie man. Ze kunnen al aan het werk zijn." „Bel eens even op", verzocht de detective. „Je had er toch te lefoon Sjaak?" „Ja", bromde de verslagen mis dadiger, „nummer 57." De aansluiting kwam tot stand. Na énkele seconden werd er op genomen. Een vlakke stem zei: „Hallo." „Met inspecteur Van Dalen van de recherche. Met wie?" „Juist jongens. Zijn jullie al aan het graven?" „Is de kist gevonden? Stamp vol juwelen zeg je?" „Akkoord, doe dat maar zo. Goed, tot straks." Jackie legde de hoorn langzaam op de haak. „Inderdaad Pit, de juwelen zijn gevonden. Gefelici teerd. Je hebt de 25 mille ver diend. Als je me nu ook nog even het een en ander over het gebeur de hier uitlegt?" „Ik denk", zei Pit met een grijns, „ik denk, dat je de handen wel vol zult hebben met een reeks verhoren hé? Tussen haak- Een Italiaanse sportwagen heeft donderdagmorgen om streeks acht uur op de rijksweg UtrechtAmsterdam onder Breukelen een val van tien a vijftien meter gemaakt. De be stuurder. C. Aquilino (38) uit Lecco, werd zwaar gewond. De tweede inzittende, E. Badoni, eveneens uit Lecco, kwam er wonder boven wonder met de schrik en een paar schaafwonden af. De wagen haalde met grote snelheid een vrachtauto in en werd na het passeren door eer. windstoot naar links geworpen. De sportauto kwam in de zachte middenberm terecht, raakte de vangrail (die over een afstand van tien meter werd vernield), kaatste terug naar de rechter weghelft, schoot tegen het oli fantsdraad bij het spoorwegvia duct en stortte toen omlaag. De wagen werd totaal vernield. KAAPSTAD; Mevr. Eileen Blai- berg (l.) en haar dochter Jill ver laten hier 't Groote Schuur-zie- kenhuis te Kaapstad na een be zoek aan harttransplantatiepa- tient dr. Philip Blaiberg. jes, heb je die drie kerels uit Noord?" De inspekteur knikte. „Je be doelt drie en een gewonde. Die drie zijn die lui uit die auto, die Jopie hebben neergeschoten. Eén van hen vermoordde ook Lelijke Govert. Je krijgt vannacht een uitvoerig verhaal van me. Ik be gin er nu aan. Maar neem alsje blieft dit hondsvod mee. Dat stoort m'n concentratie". De in spekteur zweeg. Hij keek de detective scherp aan en zei: „We moeten misschien toch nog wel eens over het een en ander een privé-babbeltje hebben". „Misschien", zei Pit. „Maar wacht eerst dat verhaal van mij maar af. Dat wordt namelijk een doorslag van het openingsartikel in „De Ochtendinformatie" van morgenvroeg. Dat heb ik Tim moeten beloven, in ruil voor z'n vrijwillige medewerking, 't Was allemaal vrijwillig vandaag zie je.... net zo vrijwillig als dat autoritje van mij en die klappen die Helma kreeg en die kogels voor Jopie en Lelijke Govert en „Stop maar", ontweek de in spekteur. „Ik wacht op je rap port". Hij deed Slimme Sjaak ge routineerd de boeien om en ver liet met hem het vertrek. Toen hij halfweg de trap was riep Pit hem na: „Stuur je Helma even srug, we hebben zin in zwarte :offie". Jackie beloofde 't brom mend. „Ziezo". De detective wreef :acht neuriënd in z'n handen en iet zich in z'n bureaustoel zak ken. „Ziezo, edele ridder van de peil. Ik lees de ethiek in je ogen, maar 't is braaf hoor", spotte hij luchtigjes. „Laat maar twee man doodschieten en laat iedereen maar stelen en meisjes slaan en laat maar. „Pit", beet Tim terug. „Ik heb je niets gezegd. Misschien had je in dit geval toch wel gelijk". „Ja, ik had gelijk", knikte Pit. „Er was geen andere weg, hoe zeer ik dit ook haat. Maar je kunt leeuwen geen suikerklontjes voe ren en goudvissen geen Frans leren. Geloof dat van mij! Mijn taal verstond hij wel, en daarom komt nu alles goed, zover als er na de dood van twee onschuldige mensen nog iets valt goed te ma ken". Het bleef enkele minuten stil. „Pit", begon Tim, wiens jour- nalistenbloed de overhand kreeg, „Pit, nu moet je me toch eens uit leggen, hoe..." „Laten we even op Helma wachten. Dan hoef ik het verhaal niet meer voor je uit te tikken, hé?" „Nee, dat doe ik dan zelf wel", ontsloeg Tim de detective van het karwei. „Maar je moet uitvoerig zijn". „Tot op zekere hoogte", beloof de de detective. „Jullie maken er maar een vragenuurtje van. Hoe wel, je moet niet vergeten, dat een massa details van Jackie moeten komen. Dat is per slot van rekening de centrale recherche, en daar zul je, na dit eigen ver haal, nog wel een snoes van een story op de kop kunnen tikken". (Wordt vervolgd.) Zuid-Engeland en Wales heb ben met overstromingen te kam pen. In Somerset moest het dorp Pensford gedeeltelijk worden ontruimd, nadat een huis was in gestort en verscheidene andere op het punt stonden te bezwijken. Verscheidene bruggen over de rivier Pen zijn door het water vernield. De stad Honiton in De von is geïsoleerd; alle wateren in dit gebied /ijn overstroomd. Als gevolg van de overstromin gen is het treinverkeer met Bris tol verbroken. In' andere delen van Engeland en met name in Cornwall en het zuiden van Wales ondervindt het trein- en wegverkeer veel moei lijkheden. Bij de overstromingen zijn minstens twee mensen om het leven gekomen. Het dodencijfer als gevolg van de overstromingen in Oost-Pa kistan is donderdag gestegen tot 24. Volgens niet-officiële schat tingen is door dagenlange zware regenval een gebied van 18.000 vierkante kilometer onder water komen te staan. Over een opper vlak van 200.000 hectare is scha de toegebracht aan de jute- en rijstaanplant en duizenden men sen zijn dakloos. Er dreigt nog een verslechtering van de toe stand, doordat uit de Indische staten Assam en West-Bengalen overtollig water het gebied bin nenstroomt. De „leider van de ondergrond se communistische regering van Indonesië", Oloan Hoetapea, is op 30 juni bij Biitar in Oost-Ja- va door de bevolking vermoord, zo is donderdag in Djakarta ver nomen. Een legerwoordvoerder deelde mee dat er in het bewus te kalsteengebied, het voornaam ste toneel van ondergrondse communistische activiteit op Ja va, tevoren een vuurgevecht was geleverd, toen legereenheden „het laatste bolwerk van Oloan Hoetapea en zijn gezellen" aan vielen. De communistenleider raakte gewond, vluchtte en werd daarop door de bevolking ge dood. Het militaire blad „Angkatan Bersendjata" meldde nog dat een andere communistenleider, Tjoegito, met twee lijfwachten tijdens de actie was gevangeno men. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendge maakt dat de produktie van de voor de marine bestemde versie van de F-111 jachtbommenwer per met horizontaal verstelbare vleugels, de F-111 B, is stopge zet. De bouw van de F-111 A voor de luchtmacht, die 1300 van deze toestellen wil kopen, gaat nor maal door. Hiermee is afgezien van plannen voor de bouw van een jachtbommenwerper voor vele doelen, die zowel voor de luchtmacht als voor gebruik op vliegdekschepen geschikt had moeten zijn. Er is veel kritiek op de marineversie geweest. Het toestel was volgens de marine te zwaar en had een te geringe aktie-radius. De beslissing van het Pentagon volgt op afwijzing door machtige congrescommissies van een be drag van 460 miljoen dollar voor 30 F-111 B toestellen voor de ma rine. De F-111 A is in een klein aan tal al in gebruik in Vietnam, én kele van deze toestellen wérden daar neergeschoten of gingen verloren door technische manker menten. De Belgische dienstplichtigen met twee broers die hun dienst plicht hebben vervuld, zullen vol, gend jaar niet worden opgeroe pen, zo heeft de Belgische minis ter van landsverdediging Segers, in de senaat bekendgemaakt. Hierdoor zal het aantal dienst- plichtigen dalen tot 40.000. De miliciens bij zee. en luchtmacht zullen als gevolg van deze maat regel 15 maanden moeten dienen. De minister kondigde tevens plannen aan voor verhoging van de soldij van 15 tot 20 francs per dag (d.w.z. van 1,05 tot 1,40). Een Nederlandse ambassadeur, die begin 1964 op een nieuwe standplaats een funktie had aan vaard, woonde bijna drie jaar in een hotel, hoewel de in 1960 voor een kwart miljoen gekochte ambtswoning voor hem beschik baar was. Het feit, dat de extra kosten, zijnde 72.682 gulden, wer den vergoed, was voor de alge mene rekenkamer aanleiding om een onderzoek in te stellen. De ambtswoning, zo heeft mi nister Luns de Kamer meege deeld, was qua ruimte en inrich ting niet ideaal. In afwachting van de verbouwing kreeg de am bassadeur toestemming in een hotel te wonen. Dat het verblijf in het hotel langer duurde dan de bedoeling was, was een gevolg van het feit dat het ontwerpen van een verbouwingsplan veel tijd vergde en dat ten slotte uit voering van dit plan zó kostbaar bleek 300.000 gulden dat van verbouwing werd afgezien. Po gingen om tot een goedkopere op lossing te komen mislukten. In het jaar volgend op zijn be noeming was de ambassadeur zeven maanden met ziekteverlof van zijn post afwezig. Men be twijfelde of hij nog naar zijn standplaats zou kunnen terug keren en men wilde hem spoedig na zijn terugkeer op een andere bestemming brengen. Het zou nauwelijks verantwoord zijn ge weest voor de resterende korte periode de verhuisboedel naar de standplaats te vervoeren. De beslissing, de ambtswoning niet te verbouwen, heeft het mo gelijk gemaakt eind 1966 voor 420.000 gulden een geschikte ambtswoning te kopen. De oude is voor 3.000 gulden per maand verhuurd. De rekenkamer zegt begrip ta hebben voor de gang van zaken, maar zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat zowel de ambassadeur als het departement niet voldoende hebben beseft, dat in dergelijke situaties met spoed naar een goedkopere oplossing moet worden gezocht. De minister van onderwijs heeft vorig jaar een lunch aan geboden die op 47,50 gulden per deelnemer kwam, terwijl op dat tijdstip slechts ten hoogste 34 gulden per lunchgast mocht wor den besteed, aldus blijkt uit het verslag van de algemene reken kamer. De overschrijding die door de minister wordt betreurd was een gevolg van „een misver stand in de afspraak met het hotel". Bij een andere lunch van de zelfde minister werd het tarief met 6,50 per deelnemer over schreden. Het verslag vermeldt niet de oorzaak. Een koud buffet dat door de minister van buitenlandse zaken werd aangeboden, kwam op 48 gulden per deelnemer. Het ver slag zegt hierover dat er op het tijdstip van deze ontvangst nog geen norm voor de kosten van een koud buffet was vastgesteld, maar dat het tarief blijkens een sindsdien verschenen missieve van de minister van finaiiciën lager is dan dat voor'een lunch. Uit het verslag blijkt voorts dat de premier 'n diner en een lunch van resp. 45 en 42,50 gulden per deelnemer heeft gegeven, terwijl slechts 40 en 34 gulden mochten worden besteed. Een diner van de minister van financiën kwam echter op 55 gulden per deel nemer.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2