Westerstorm - windkracht 9 - raasde over Nederland Veel schade aangericht in geheel Zeeland Franse regering dient noodbegroting in Schip op Oosterschelde gezonken ZEEUWSE STRANDEN EN CAMPINGS BIJZONDER ZWAAR GETROFFEN Vader en tienjarig zoontje uit Clinge bij het vissen verdronken Op de Walcherse stranden Ravage in werkhaven op Noord-Beveland Veerpont gezonken In Scheveningen Recreatietent vernield GEB00RTENREGELING? TEKORT OP DE BRITSE HANDELS BALANS IS VERMINDERD Amerikaanse minister van defensie naar Saigon RUSSISCHE TROEPEN WORDEN TERUGGETROKKEN UIT TSJECH0-SL0WAKIJE Drastische belastingverhogingen voorgesteld Humphrey wil voortzetting steun aan Israël HET WEER VRIJDAG 12 JULI 1968 21e jaargang No. 5240 Algemene staking in Rome ARRESTATIE IN ATHENE Hervormingsdrang Ook auto's en luxe artikelen Boot omgeslagen in India Havenstakingen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Fr.'rik bij abonnement: TERNEUZEÏ Direoteur-Hoofdred acteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 011S0—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand f 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Temeuren Advertentieprijs per min 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. Z nar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De storm met windkracht 8 en uitschieters van windkracht 9, in combinatie met springtij, heeft grote schade aangericht aan de strand huisjes op de Zeeuwse stranden. Langs de West Zeeuwsvlaamse kust is veel schade aangericht aan de vele strandcabines, die door het hoog opgezweepte Water werden losgerukt en weggespoeld. Veel mensen hebben hun bezittingen ver loren. Op de campings is veel schade aangericht aan de tenten, die omver gewaaid zijn. Van de in de haven te Breskens liggende jachten zijn de masten afgebroken als luciferhoutjes. Veel campinggasten ver trokken in verband met schade en ook door de vele regenval. Op het strand te Nieuwvliet is het onderste gedeelte van een lijk aangespoeld, dat zover in staat van ontbinding was dat het niet meer t» identificeren was. De 85-jarige uit Clinge afkomstige heer R. van Waterschoot is don derdagmiddag samen met zijn tienjarig zoontje bij het vissen in de schorren nabij de Emmahaven onder de gemeente Clinge verdronken. Door het plotseling opkomende water en de sterke wind waren de kil len plotseling volgelopen. Gisteravond tegen zeven uur is het lijkje van de jongen gevonden. Het lijk van de man is nog niet gevonden. Op de stranden van Koudekerke en vooral van Zoutelande werden honderden huisjes weggespoeld of kapotgeslagen. Er werd geschat dat in deze plaatsen 60 tot 70 procent van de strandhuisjes was beschadigd. Vele kampeerders hebben ook hier in allerijl de campings achter de duinen verlaten. De camping bij Dishoek op Walcheren werd geheel ontruimd, omdat de meeste tenten door de storm wegwaaiden. Nabij Stavenisse op de Ooster schelde is het ongeveer 900 ton metende Duitse schip „Anglia", dat j met kunstmest geladen was, ge zonken. De opvarenden konden worden gered. Zij werden door de sleepboot „Walrus" aan wal gezet in Wemel- dinge en zijn later ondergebracht in een hotel in Hansweert. In de werkhaven voor de delta werken nabij Wissenkerke op N.- Beveland is door de woeste golven een grote ravage ontstaan. Een zandzuiger van de firma Van Ois- terwijk is niet gezonken, zoals men aanvankelijk dacht, maar is tegen de dijk gesmeten. Bij laag water zou de schade aan deze werk haven, die aangelegd wordt voor de bouw van de Oosterschelde- dam, uitgebreider worden bekeken. De stórm heeft de veerpont tus sen Oud- en Nieuw-Vossemeer tot zinken gebracht op het moment dat ze overigens voor vervoer al was stilgelegd. Een op de boot gepar keerde auto zonder inzittenden ge raakte te water. In de St. Annalandse Bierens- straat werden een achttal bomen ontworteld, die tussen woonhuizen terechtkwamen en de straat ver sperden. Met dragline en bulldozer werden ze verwijderd. In vijf kwartier tijd waren don derdagmiddag bij de Haagse politie en brandweer veertig meldingen binnengekomen over omgewaaide bomen, losgeslagen ramen, afge rukte antennes en windwijzers, al les het gevolg van de storm over het land raasde. Om vijf uur is de grote recreatie tent van „Jeugdland" op de heide bij Hilversum bij zware rukwinden volledig vernield. Ock de houten toiletten, alsmede enige kleine ten ten werden door de wind gegrepen. De schade wordt geschat op tien duizend gulden. Aan de door de kinderen ge bouwde schepen werd weinig of open schade aangericht. Deze sche pen waren een onderdeel van het jeugdkamp. Persoonlijke ongeluk ken deden zich gelukkig niet voor, daar de kinderen reeds naar huis waren. De manschappen van het marineopleidingskamp in Loos- drecht hebben assistentie verleend. (Zie verder pag. 3) (ADVERTENTIE) Bestel monsterpakket, totaal 26 stuks, voor 8,Be staande uit 12 merken en soorten waaronder 1 exclusi viteit van 2,Postorderbedrijf Postor, Postbus 1375. Postgiro 656492. Tel. (020) 234803, kantoor Mouthaan- steeg 35. (Geen verkoop.) Verzending uiterst discreet. Geen verzendkosten. In Rome en de gelijknamige provincie werd donderdag een algemene 24-uursstaking gehou. den, waar op het laatste moment de openbare diensten buiten zijn gehouden. Gestaakt werd vooral in industrie en landbouw, waar voor door de vakbonden ter over brugging van de huidige slapte overheidshulp wordt geëist. Voor de komende dagen heeft het per soneel van de ziekenfondsen, sociale verzekeringsinstanties en andere semi-overheidsinstellin- gen een reeks stakingen aange kondigd. De Amerikaanse minister van defensie, Clark Clifford, heeft don derdag meegedeeld dat hij zater dag naa. Saigon vertrekt voor strategisch overleg. Hij zal ver gezeld worden door de onder minister van huitenlandse zaken William Bundy en de chef van de generale staf, generaal Earle Wheeler. De minister zai ook in Honoloe- loe bij de ontmoeting tussen presi dent Johnson en het Zuidvietna- mese staatshoofd Ngoeyen Van Thieu aanwezig zijn. Clifford noemde het „weinig verstandig" te voorspellen dat ln 1969 Amerikaanse troepen uit Z. Vietnam zullen worden terugge trokken, zoals Thieu onlangs heeft De algehele terugtrekking van de Russische troepen, die aar» manoeuvres van het Warschau pact in Tsjecho-Slowakije hebben deelgenomen, begint op 13 juli, zo heeft een regeringswoordvoer der donderdag in Praag ver klaard. De verklaring- was afkomstig van het opperbevel van de strijd krachten van het Warschau-pact, In Tsjecho-Slowakije is grote on gerustheid ontstaan over het feit dat de Russische troepen het land niet onmiddellijk na de oefenin gen hadden verlaten. De verklaring was afkomstig van het opperbevel van de strijd krachten van het Warschau-pact. In Tsjecho-Slowakije is grote on gerustheid ontstaan over het feit dat de Russische troepen het land niet onmiddellijka na de oefenin gen hadden verlaten. De Tsjeehoskvwaakse autoritei ten lieten hun ontevredenheid over deze gang van zaken blijken door berichten uit het westen te laten verspreiden, waarin werd beweerd dat duizenden Russische militairen in het land zouden blij- yen en dat hun aantal zelfs nog Aan het Scheveningse moesten de daken van een aantal strandtenten het ontgelden. Een politieposthuis ten noorden van de Scheveningse boulevard moest worden ontruimd. Vannacht om half drie bij spring vloed was de gehele r.trandbrigade van de politie in dienst om als de nood aan de man zou komen, in te grijpen. De gepensioneerde generaal die George Perides, die een belang- j rijke rol speelde bij de mislukte I staatsgreep van koning Constan- strand tijn van Griekenland in december van het vorig jaar, is woensdag morgen in zijn woning in Athene gearresteerd. Generaal Perides voerde het bevel over het derde Griekse legerkorps in Saloniki, toen ko ning Constantijn op 13 december het militaire bewind omver trachtte te werpen. De generaal schaarde zich achter de jonge vorst. De Britse zichtbare handels balans over juni is rekening hou dend met inkomsten uit dienst verleningen en verzekeringen afgesloten met een tekort van 50 miljoen pond sterling, verge leken met een tekort van 86 mil joen pond (herzien) in raei, zo heeft het ministerie van economi sche zaken in Londen bekendge maakt. De export bereikte op f.o.b.- basis een waarde van 492 miljoen pond tegen 483 miljoen pond in mei (herzien), terwijl de import op c.i.f.-basis 609 miljoen pond sterling bedroeg zonder Ame rikaanse militaire vliegtuigen vergeleken met 648 miljoen pond (herzien) in mei. De heruitvoer bedroeg op f.o.b.-basis 16 miljoen pond sterling tegen in de voor gaande maand 15 miljoen pond (herzien). De Franse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een noodbegroting de tweede van dit jaar die het tekort op de begro ting voor 1968 vermindert tot 10,125 miljard francs. De uitgaven wor den nu op 138,88 miljard francs geraamd en de inkomsten op 128,755 miljard. De eerste begroting voor 1968, die in het afgelopen najaar werd aangenomen, wees een tekort van 1,941 miljard francs aan. Door de maatregelen die de voormalige mi nister van financiën, Michel Debré, in januari heeft genomen om de economische bedrijvigheid te sti muleren, kwam daar 3,605 miljard bij. De aanvullende begrotings maatregelen vergen 7,472 miljard francs. De nieuwe belastingen waartoe de ministerraad woensdag besloot, brengen 2,54 miljard extra in het laatje, terwijl door de annu lering van voorschotten een be sparing van 353 miljoen wordt ver kregen. De jongste cijfers zullen vrijwel zeker in het najaar weer moeten worden herzien. De nieuwe minister van financiën kan de in vloed van de gebeurtenissen in mei thans nog niet nauwkeurig schatten. Volgende week dinsdag wordt de noodbegroting aan het Franse parlement voorgelegd. met enige duizenden zou worden uitgebreid. In een van deze geruchten werd gezegd dat de opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau-pact, de Russische maarschalk Ivan Jakoebovski, bij de Tsjechoslowaakse leiders erop zou hebben aangedrongen een deel van de troepen die aan de oefeningen hadden deelgenomen, tot september in Tsjecho-Slowa kije te laten, wat zij hem eerder zouden hebben beloofd. De meeste Tsjechen en buiten landse waarnemers beschouwen de verlenging van het verblijf der Russische troepen als een poging van de Russen de hervormings drang in het land (te matigen. In de verklaring van het opper bevel van het Warschau-pact werd gezegd, dat ,,in de komende dagen meer troepen gereed zullen zijn voor vertrek uit Tsjecho-Slo wakije" en dat <JP 13 juli hun „ge leidelijke terugtrekking" zal be ginnen. „Tsjechoslowaakse auto riteiten staan in permanent con tact met het hoofdkwartier van de strijdkrachten van het War schau-pact om de voorwaarden voor deze overbrenging te schep pen", aldus de verklaring. Er werd echter niet meege deeld wanneer de (terugtrekking van de Russische troepen voltooid moet zijn. De belastingmaatregelen houden een verhoging van ae belasting in van tien tot vijfentwintig procent op de hogere inkomens; verhoging van de accijns op alcoholhouden de dranken; verdubbeling van de belasting op grote auto's en andere luxe artikelen; verhoging van de registratiekosten van particuliere auto's van meer dan zeven p.k.; een belasting van 500 francs per jaar voor maatschappijen met een kapitaal van meer dan 150.000 francs en van 2000 francs per jaar voor maatschappijen met een klei ner kapitaal en verhoging van de zegelrechten op officiële docu menten. De toeslagen op de in komstenbelasting en de hogere re gistratiekosten van auto's zijn maatregelen die slechts voor dit jaar gelden. De andere maatrege len zijn permanent. De opbrengst wordt in totaal op 2,5 miljard ge raamde Het tekort op de begroting voor 1968 zal daardoor dalen tot 10,3 miljard. De toeslagen op de inkomsten belasting zijn als volgt: tien pro cent voor degenen die nu 5.000 francs per jaar aan inkomsten belasting betalen; twintig procent voor hen die nu 10.000 francs be talen en vijfentwintig procent voor hen die nu 20.000 francs of meer betalen. ANTWERPEN: In het Antwerpse havenkwartier nabij de St. Pauls- kerk is dinsdagavond een pand van vier verdiepingen ingestort. Op het moment van de instorting zouden zich zeven mensen in het pand heben bevonden, tot nu toe zijn er drie gered. Op de foto loordt een van de slachtoffers uit de puinhopen gedragen. Minstens 12 mensen zijn woensdag in India verdronken in de rivier de Cauveri, toen een boet mot 50 opvarenden omsloeg. Vice-president Hubert Hum phrey heeft woensdag gezegd dat hij voor het voortzetten van de Amerikaanse hulp aan Israël is, totdat in het midden-oosten een blijvende vrede is bereikt. Het ware antwoord in de crisis ligt echter in een ontwapeningsover eenkomst, zei hij. De vice-president wilde niet zeggen of hij voorstander is van levering van de 50 F-4 Phantom- straaljagers, die Israël wil heb ben. Israël krijgt momenteel de 48 subsone A-4 Skyhawk-straal- jagers. De overeenkomst daartoe dateert al van vóór de oorlog van vorig jaar. Humphrey zei dat „de zaak van de vrede niet wordt gediend door het najagen van militair over wicht door de Arabische landen met de wapenleveranties van de Sowi et-Unie". Volgens het ministerie levert de stijging van de export in juni met negen miljoen pond sterling het verdere bewijs van een sterk opgaande lijn. De toeneming kwam tot ondanks enkele tegen gesteld gerichte factoren, met name de ongewoon lage afleve ringen van schepen en vliegtui gen, die een zes miljoen pond kleinere waarde hadden dan het gemiddelde over de maanden maart tot en met mei en een scherpe daling van ongeveer ze ven miljoen - pond in de export naar Frankrijk als gevolg van de tijdelijke ongeregeldheden daar. Niettemin was het exportcijfer van juni hoger dan het gemiddel de over april en mei (485 min pond) en dichtbij het peil van het eerste kwartaal, 496 min pond, toen de uit de havenstakin gen voortvloeiende achterstand per maand ongeveer dertig tot veertig miljoen pond aan de ex port toevoegde. De vermindering van de im port met 39 miljoen pond deed zich voor ondanks de scherpe stijging van negen miljoen pond in de invoer van brandstof en een toeneming van zes miljoen pond in de ongeregelde categorie edelstenen. Anderzijds is het juni-cijfer waarschijnlijk ten dele aangetast door de situatie in Frankrijk en door het uitstel len van sommige importen ten einde voordeel te trekken van op 1 juli van kracht geworden ta riefwijzigingen. De import uit Frankrijk was in juni ongeveer tien miljoen pond sterling lager dan het gemiddelde. MINDER WIND EN OPKLARINGEN Een actieve depressie trok don. derdag van oost-Engeland naar Sleeswijk-Holstein. Ze veroor zaakte buiig weer. Aan de achter kant van de depressie stak boven de Noordzee een noordwester storm op, die in de middag het westen van ons land bereikte. Ook kwamen zware rukwinden voor. Op Schiphol werd een windstoot van 108 km/h gemeten. De de pressie trekt verder weg naar het Oostzeegebied, waardoor de wind in de loop van de avond en nacht afnam. Met overwegend matige noordwestelijke winden wordt vandaag koele en enigszins onsta biele lucht naar ons land gevoerd. In deze lucht komen opklaringen voor en plaatselijk zal nog een bui vallen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en west. Koel weer. VRIJDAG 12 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.50 3.15 3.51 4.30 4.34 n.m. 3.08 3.3.3 4.09 4.4S 4.52 ZATERDAG 13 JULI v.m. n.m. Cadzand 3.37 3.53 Breskens 4.02 4.18 Terneuzen 4.38 4.54 Hansweert 5.17 5.33 Walsoorden 5.21 (5.37 ZON MAAN op onder op ondai 12 4.34 20.56 22.46 7.02 13 4.35 20.55 23.00 8.29 14 4.37 20.54 23.11 9.50 15 4.38 20.53 23.20 11.07

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1