Twaalfde Amerikaans- Noordvieinamese besprekingen leverden niets op JUWELENROOF Publieke opinie Longkan kersterfte stijgt onrustbarend Het juiste ogenblik Wederkerigheid Minister Luns heeft Maleisië steun toegezegd De mogelijkheden tot loonewboging in 19?® BEU RSOVERZICHT Instorting in Antwerpse havenbuurt PftgpnaTS Donderdag 11 Juli 1968 Engelse zeiler Alexc Rose geridderd Auto tegen trein HOOFDPIJN POEDERSrt-jU-1 KIESPIJN CEDERS Krit'flk oi peweid op Belgische tv FSEL.MA PIT Bomaanslag in New York Politie zet vertien man in om bloeddonors te zoeken DE VRIJE ZEEUW l>e Amerikaanse en Noord Viet namese onderhandelaars in Pa rijs hebben elkaar woensdag voor de twaalfde maal ontmoet. Het gesprek duurde iets minder dan drie uur. De Amerikaanse hoofdonder handelaar Averell Harriman zei tegenover verslaggevers dat bei de partijen volgende week op dezelfde tijd bijeen zullen ko men. Harriman heeft het aanbod van president Johnson aan Hanoi herhaald om samen met andere landen in zuidoost-Azië te profi teren van Amerikaanse hulp voor de wederopbouw en ont wikkeling van dat gebied. Van Noordvietnamese zijde werd hierop niet gereageerd. Een Noordvietnamese woord voerder zei dat ook op deze zit ting geen vooruitgang was ge boekt. Hij gaf de Amerikanen hiervan de schuld, omdat zij de bespreking van een onvoorwaar delijke stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam blijven ontwijken. „Ce Amerikanen praten iede re keer de hele tijd over vleug- Volgens voorlopige gegevens van het centraal bureau voor de sta tistiek zijn In 1967 in ons land 4330 mannen fin 1966: 3999) en 308 vrouwen (In 1966: 275) aan longkanker overleden. Volgens dr. L. Melnsma, me disch directeur van de stichting „Koningin Wilhelminafonds", be tekenen deze cijfers dat de long- kankersterfte bij mannen sneller stijgt dan in de afgelopen jaren (""middelde jaarlijkse stijging ca. 200). Bovendien moet worden vastge steld dat de longkankersterfte bij vrouwen, tot nu toe vrij constant, ook begint te stijgen. Thans overlijden 13 mensen om dag aan longkanker, een ziekte die voornamelijk, aldus dr. Meinsma, door het roken wordt veroorzaakt. Nooit in de geschiedenis van de geneeskunde werd de volksgezond heid zo ernstig aangetast door een gewoonte als thans het roken doet. Naar zijn mening is het de hoogste tijd geworden, dat rokende man nen en vrouwen tegen zichzelf in bescherming worden genomen door overheidsmaatregelen tegen de ongelimiteerde verkooD van siga retten. Vooral de jeugd moet tegen deze rampzalige gewoonte afdoen de worden beschermd, aldus dr. Meinsma. jes hoop en andere verzekerin gen, alleen om de Amerikaanse publieke opinie gerust te stel len", aldus de woordvoerder. Ingaande op de Amerikanase bewering dat men bereid is „op het juiste ogenblik en onder de juiste omstandigheden alle bom bardementen te staken, had de chef van de Noordvietnamese delegatie. Xoean Thoey. her haald dat de omstandigheden en het ogenblik daarvoor beter ge schikt zijn dan ooit, terwijl de onderhandelingen al bijna twee maanden duren en de wereld- Koningin Elizabeth van Engeland heeft woensdag op Buckingham Palace de groentenhandelaar Alexc Rose geridderd. De 59-jarige Rose, die vorige week na een zeiltocht van 45.000 kilometer rond de wereld in Enge land terugkeerde, werd na afloop van de plechtigheid met zijn vrouw en een aantal andere gasten door de koningin op de lunch uitge nodigd. De 59-jarige groenteman Alec Rose met zijn echtgenote na zijn aankomst in Portsmouth. opinie steeds krachtiger staking van de bombardementen eist. Xoean Thoey legde tijdens het gesprek een lijst voor van vier obstakels, die de Amerikanen volgens hem „sinds het begin van de onderhandelingen willens en wetens hebben geschapen om te verhinderen dat de bespre kingen hun doel bereiken". Door allerlei uitvluchten en het leggen van nadruk op zaken die niets uitstaande hebben met de kwestie zelf (bedoeld worden onder andere de kwestie Laos en Cambodja) en het aandrin gen op „wederkerigheid" voor staking van de bombardemen ten, belemmeren zij het gesprek, maar ook door het vervalsen van de fundamentele inhoud van de akkoorden van Genève, het in tensiveren van hun agressie-oor log in de twee zones van Viet nam en verspreiding van ge ruchten over zogenaamde pun ten van overeenkomst in de hou ding van beide partijen, aldus Xoean Thoey. Ook Harriman zei na afloop dat de besprekingen niet bemoe digend waren geweest en niet tot onmiddellijke resultaten had den geleid. „Ik blijf echter van mening dat er gunstige voor tekenen zijn", zo verklaarde hij. Op een onbewaakte overweg in Lunteren is dinsdagavond laat een personenauto gegrepen door de trein WageningenAmers foort. Van de twee inzitenden een echtpaar werd de 37-jari- ge mevrouw Van Es uit de auto geslingerd. Zij moest met inwen dig letsel in het Julianazieken- huis te Ede worden opgenomen. Haar man, die de auto bestuurde, bleef ongedeerd. De trein liep een kwartier vertraging op. werken verrassend Minister Luns heeft woensdag de thuisreis aanvaard na een bezoek van drie dagen aan Ma leisië, dat het sluitstuk vormde van zijn reis door zuidoost-Azië. De minister verklaarde op het vliegveld van Koeala Loempoer tegenover de pers, dat hij vice- premier Toen Abdoel Razak steun heeft toegezegd voor Ma- liesië's streven naar een geasso cieerd lidmaatschap van de E.E.G. Hij zal de zaak opnemen met de ministers van buitenlandse zaken van de andere Euromarkt- landen, terwijl hij ook de Neder landse vertegenwoordigers in de Europese commissie zal inscha kelen. Hij wees erop dat wat be treft het Maleisische verlangen naar speciale tariefsconcessies voor palmolie, een der belang rijkste handelsprodukten van het land, Nèderland verplicht zal zijn dezelfde concessies voor In donesië te vragen. Op de vraag of de geasso cieerde Afrikaanse staten be zwaar zouden maken tegen der gelijke privileges voor Maleisië, antwoordde de Nederlandse be windsman, dat deze landen geen beslissende stem in het kapittel hebben. „Tot nu toe is het zeer moeilijk geweest speciale voor delen voor landen als Maleisië en Indonesië te bedingen, maar uit de woorden van vice-pre mier Abdoel Razak heb ik be grepen, dat het politieke klimaat gunstig is voor Maleisië", aldus mr. Luns. Het verbond va" Nederlandsp ondernemingen is het niet eens m»t de recente uitlatingen van het N. V. V. over mogeliikheden tot loonsverhoging in 1969. Toen de regering onlangs in haar „loon- nota" maatregelen voor het vol gende Jaar aankondigde, waren de centrale organisaties van werk gevers en werknemers het erover eens, dat pas in het najaar vol doende inzicht in de feitelijke so ciaal-economische ontwikkeling van dit jaar kon bestaan om te bepalen wat in 1969 we! of niet mogelijk zal zijn. aldus het bestuur van het verbond. Het bestuur acht de interpreta tie die het N. V. V. geeft aan het ciifer van de industriële produktie voor het eerste kwartaal van '68. onjuist. Bovendien wordt naar 't oordeel van het bestuur in de ge geven beschouwing geheel voorbij gegaan aan de ontwikkeling in an dere sectoren van 't bedrijfsleven. In de N. V. V.-publikatie wordt het totaalbeeld daardoor gunstiger voorgesteld dan het in werkelijk heid is en worden verwachtingen gewekt, die wellicht niet vervuld kunnen worden. Het verbond handhaaft dan ook ten volle zijn standpunt, dat over de mogelijk heden van 1969 pas in het najaar op een verantwoorde manier kan worden gediscussieerd. Een Vlaamse krant, de „Gazet van Antwerpen", heeft bij een eniauête onder de lezers over ge weld op het tv-scherm op zater dagavond ruim 1200 reacties ont vangen. 83 procent van deze kijkers keurden het geweld in de tv-programma's af. Slechts 8,5 procent verklaarde ronduit van harde gangsterfilms en westerns te houden. De overigen hadden sen genuanceerd oordeel. door B. J. WITHUIS 61) Slimme Sjaak lachte. De detec tive stond op en liep langzaam om het bureau heen. De misdadiger kwam half uit z'n stoel overeind, doch een keiharde slag, met de platte hand precies op z'n neus, deed hem terugtuimelen. De mis. dadiger gilde van pijn. „Dat hun je niet doen," schreeuwde hij. „Ben je gek. Ik eis een politie-verhoor, ik eis Hij kwam niet verder. Pit beukte opnieuw meedogenloos op hem in, sjorde hem half overeind en greep z'n revolver. „Luister goed Sjaakie," Tim vertelde later tegen Helma. dat hij dacht een Amerikaanse gang sterfilm te zien; hij kende deze Pit niet, evenmin als Helma hem die ochtend had begrepen „luister goed. Je hebt twee men sen laten vermoorden. Ze hadden je geen strobreed in de weg ge legd. Mijn wetten zijn anders dan die van de politie en de rechters. Dat zal ik je heel duidelijk ma ken." Opnieuw rammelde hij op de gangster in, die half huilend weg. dook. Hij jammerde, maar bleek nog niet gebroken. De detective rukte hem naar boven, sleepte hem de stoel uit en smeet hem tegen de muur. „Dat begin," sist© hij, „dat was voor Jopie. Nou krijg je je portie voor de ontvoering van Helma. Dat gaat nog iets harder." „Ik heb haar niet ontvoerd," gilde Slimmie Sjaak, „Oh nee, dat weet ik best," beet Pit hem toe. „Dat heeft die troep uit Schoonhoven gedaan. Je hebt al Je smerige zaakjes door ande ren laten opknappen. Maar dat is nu niet aan de orde. Jij zult er hier voor boeten." Hij liep langzaam op de mis dadiger af en sloeg hem opnieuw. „Waarom doe je eigenlijk niks terug?" vroeg hij snijdend. „Ik schiet geen mensen uit auto's dood, hoor als ze op straat lopen. Ik jaag ze ook geen kogel door hun kop als ze rustig op hun bed zitten." Weer naderde hij de gangster, greep hem bij de haren en sleepte hem de kamer door. „Nu komt de kwestie Helma." zei Pit, „Daar boei ik je eerst voor." Tim vertelde later, dat hij op dat ogenblik bang voor de detec tive was geweest. „Nee, nee," schreeuwde Slimme Sjaak. „laat maar. Ik zal je wel vertellen waar de juwelen zijn. In dat huis in Landsmeer in de kelder begraven, inHij kreeg nog een klap. Tim beet op z'n tanden. Hij wilde tussenbeide komen, Iets in hem kwam in op stand tegen deze methode, en tochHij bleef zitten, ergens overtuigd van de rechtvaardig heid van dit recht. Pit hees de zwaar ademende man in de stoel. „Nou moet je dat direct nog tekenen," zei hij. „Ik heb het al voor je getikt." Hij begon op dui delijke toon voor te lezen: Ik, Johannes Karei v. d. Tol, bijgenaamd Slimme Sjaak, beken te hebben deelgeno men aan de inbraak in de Amsterdamsche Bank in Am. sterdam-Noord, in maart van dit jaar. Bij die gelegenheid stalen wij een hoeveelheid juwelen, die in een kist wer den vervoerd. Ik beken in de loop der hierop volgende maanden, "art van mijn medeplichti- -n, persoonlijk onderhande len te hebben gevoerd met Gêné van Suikeren, met het 'oei de juwelen onderhands e verkopen. Ik beken ter bereiking van "'it oogmerk, drie mannen te hebben ingeschakeld voor de -oord op de 37-jarige J. W. S., bijgenaamd Jopie, welke •noord op een door mij aan gegeven tijdstip werd vol trokken. Ik beken bovendien de moordaanslag op Govert v. d. Zee, bijgenaamd La'ijke Govert, te hebben voorbe. reid. Deze mededelingen geef ik In het Antwerpse havenkwar tier nabjj de St. Paulskerk is dinsdagavond een pand van vier verdiepingen ingestort. Brand weer en een ploeg van de burger lijke bescherming zijn er in ge slaagd twee vróuwen en een man uit het puin te redden. Gevreesd werd dat zich nog twee mensen onder de puinhopen bevonden. Van de drie geredden was gêen er ernstig aan toe. Toen woensdagochtend de red dingsploegen werden afgelost, was nog geen teken van léven van de vermisten gehoord. Het ingestorte pand herbergde een café. De barman die zich bij tijds met nog een aanwezige had kunnen redden, heeft verklaard dat er een zevental mensen aan wezig was op het ogenblik van de instorting. Uit de puinhopen zijn woens dagmiddag de lijken van drie slachtoffers geborgen. De doden zijn een Spaanse mu sicus, een Zwitserse nachtclub danseres en een Franse werkster. Het zoeken werd voortgezet, aangezien men niet zeker was of er nog meer slachtoffers onder de puinhopen lagen. Op een brandtrap, uitkomend op een binnenplaats tussen de gebouwen van de Zuidslavische en Cubaanse missies bjj de ver enigde naties in New York, is woensdagmorgen vroeg een bom ontploft. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Vele ruiten sneuvelden. Sinds 22 april is dit de zesde aan slag op bureaus en kantoren van buitenlandse mogendheden in New York. Later steeg de prijs tot 147,20 op de order voor een dochter van Philips van de Philippijnse rege ring groot 27 min. Hierop kwa men wat kooporders los. De overige hoofdfondsen moes. ten met fractionele koersverlie zen genoegen nemen door be scheiden lokaal aanbod, hetwelk in een vrijwel lege markt kwam. Kon. Olie gaf op 178,70 circa 60 cent prijs. Ünilever daalde 4 dub. beitjes tot 138.70. AKU verloor 70 cent op 90,70. Hoogovens werd op 118,50 (onv.) geadviseerd. Het publiek nam een afwachtende houding aan. De stemming voor de hoofdfondsen viel tegen, te meer daar Wallstreet dinsdag vast sloot. De omzet bedroeg 16,5 min. aandelen. Het Dow Jonesge- middelde voor industrie-aandelen steeg in Wallstreet opnieuw acht punten tot 920,42. Van de Neder landse waarden waren Philips en Kon. Olie er ieder dir. lager. Voor Kon. Olie had dit in Am sterdam enige invloed. Ook in de scheepvaartsector ging weinig om. Met de staats fondsen was het weer droevig ge steld. De markt was over een breed front flauw, vooral voor de 7 pet. leningen. De couponrente van de U.S. 20 min. dollar-converteerbare obli. gaties K.Z.-Organon is vastge. steld op 4% pet. Deze lening, waarvoor dinsdag de inschrijving sloot is volgens de beurs wel tien maal ©vertekend. De toewijzing zal dan ook gering zijn. Als gevolg van winstnemingen zakte Philips in en verliet de markt op 146,70. AKU deed bij 't slot 90.60 Unilever bleef op ca. 138,70 en Kon. Olie o,p 178.70. In de le periode verbeterde Heineken 16 punten. Maintz was 7 punten hoger niet aan te komen terwijl ook Amev vijf punten hoger niet te krijgen was. Nutri- eia ging 13 punten omhoog. Holl. Melksuiker stetg 5, Rommerihöl- ler 6 en Simon de Wit 14 punten. Van Gelder-papier was wederom hoger op gunstig bedrijfsnieuws. K.Z.-Organon steeg 3,50. Alb. Heijn werd verhandeld op 275, hetgeen een koerswinst van 13 gulden betekende t.o.v. de laatst- gedane notering. De 4% pet. con verteerbare obligaties K.Z.-Orga non werden niet-officieel verhan deld op circa 102%. Vijf punten lager waren Gazelle en Mahez. Techn. Unie was vijf punten lager niet af te komen. Norit gaf 1,50 prijs. De Utrechtse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een snelle actie op touw gezat voor de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis. Het Roode Kruis had met de meeste spoed vijf liter bloed nodig voor een ernstig zieke patiënte in het ziekenhuis Berg en Bosch in Bilthoven. De politie kreeg bet verzoek, zeventien donors op te halen. Ze zette vijf auto's en veertien man personeel in. In verband' met de vakantie kon ze maar tien donors bereiken, maar dat waren er juist genoeg. De bloedgevers werden in twee politie-auto's naar Berg en Bosch gereden. De politie wachtte daar op hen en bracht hen later ook weer thuis. De patiënte maakt het redelijk. LUSTELOZE MARKT De internationale waarden -ibben woensdag geen koersmu- ities van enige betekenis te zien gegeven. De stemming was ge makkelijker. Philips vormde hierop een uitzondering. Dit fonds was 20 cent hoger met een eerste verhandeling op 146,60. vrijwillig en zonder enige dwang. De laatste zin had Pit met veel ironie voorgelezen. „Dat ga je nu tekenen" zei hij tegen Slimme Sjaak. „Als je niet vrijwillig tekent wat staat dat daar mooi hé dan bind ik je vast en rooster met een gloeiende pook de naam van ons Bureau in je rug enneje weet dat ik het doen zal ook." De laatste woorden kwamen er laag en verbeten uit. Ze joegen Tim een rilling over de rug. Hij was gefascineerd door het helse schouwspel. Pit overhandigde de misdadiger een vulpen en wees hem waar hij moest tekenen. Daarna stak hij Tim de pen toe. „Kom op, jij journalist. Dit is officieel. Jij tekent als getuige voor de vrijwilligheid van meneer Sjaakie." Tim keek Pit een mo ment recht in de ogen. Hij las er alleen maar meedogenloosheid en vastberadenheid in. De journalist tekende. Toen nam de detective de telefoon op en belde het hoofd bureau. Hij kreeg de inspecteur aan de lijn. „Hier met Pit. Ik heb op mijn kantoor een arrestant voor je. Meneer Slimme Sjaak; de hoofd persoon uit de hele affaire. En de juwelen kun je laten opgraven. Landsmeer nr. 384c. in de kelder." Hij belde af. Er gingen vijf lange, stille minuten voorbij. Toen vloog de deur open en stoof Jackie bin nen. Hij voelde de geladen stem ming en zag Pit's revolver op het bureau. Hij vatte met één blik de deplorabele conditie van de mis dadiger. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij scherp. (Wordt vervolgd.) ERLANGoN (Did): Door de uit wisseling van menselijke orga nen kunnen thans ziektegevallen, genezen worden, die de medici vroeger voor hopeloos hielden. Zo planten chirurgen van de uni versiteit van Erlangen nieren van dodelijk verongelukte men sen over in patiënten, die aan een ongeneeslijke nierkwaal leden. Voor de eigenlijke over planting moet het orgaan echter bewaard en op een goed functio neren onderzocht worden. Voor vooronderzoek ontwikkelden Duitse geleerden thans een in stallatie, waarmee men de leven de organen van tevoren testen en tot de overplanting in junctie kan houden (onze foto). Om bij een niertransplantie het orgaan in leven te houden, heeft men in de eerste plaats een kunstmatige bloedsomloop nodig, die voor zuurstof zorgt. Daarvoor maakt men gebruik van een hart-long- machine, die met bloed gevuld wordt. Vervolgens moet de stof wisseling van de nier vermin derd worden, wat door een af koeling van het orgaan op-een temperatuur van 15 graden Cel sius mogelijk is. Hiertoe gebruikt men koelblokken, die volgens de Peltier-methode werken. Deze koelblokken kan men zeer nauw keurig regelen, wat bij een koe ling met ijs of de gebruikelijke, in koelkasten aanuwezige aggre gaten niet mogelijk is. Bij con stante temperatuur blijft het over te planten orgaan in staat te functioneren, doordat het om zo te zeggen vertraagd doorwerkt, terwijl de artsen er tegelijkertijd controle op kunnen uitoefenen. V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2