Laatste kabinetszitting van regering-Pompidou Moeilijkheden voor de Nederlandse economie Nieuw Amerikaans gevechts vliegtuig in Zuid-Vietnam President De Gaulle zwaait premier lof toe ALGEMENE AMNESTIE Oe Thant „WASHINGTON EN HANOI KUNNEN HET NIET ONDER ELKAAR REGELEN" Boze buurman in Den Haag trok het mes Vermiste 75-jarige toerist gevonden Couve de Murville premier Vrouw met nieuw hart in Bratislava overleden Toestand Blaiberg bevredigend Nodig is een grotere mate van prijsstabiliteit Op 20 juli zware aanval op Saigon verwacht Drie jongens aan verdrinkingsdood ontsnapt HET WEER DONDERDAG II JULI 1968 21e jaargang No. 5239 Ontslag Pompidou aanvaard De toekomst van Pompidou Scheepsbrand in Antwerpse haven Onzekerheid m Noordvietnamese vlag op Khe Sanh Staat van oorlog Vietcong dringt buitenwijken van Cholon binnen Hc^water Zon- en Maanstanden Besparingen Britse rassenwet aangenomen Weerbericht HftirnfF *3W nrSKK. Dfy TERNEtTJÖEI tie ssfMxs DE VRUE ZEEUW Smiifewal Telefoon: 01130—2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; p<*= 2,70. Losse nummer» 18 cent. maand 2,70. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President De Gaulle heeft woensdag tijdens de laatste kabinetszitting van de huidige regering het kabinet in het algemeen en premier Georges Pompidou in het bijzonder lof toegezwaaid. Volgens minister van voorlichting Guena heeft De Gaulle gezegde „Wat er ook in de komende dagen met de regering en haar leden mag gebeuren, ik wil op dit punt gaarne zeggen hoe ik de steun die elk van hen mij heeft gegeven, op prijs heb gesteld. Mijn erkentelijkheid gaat in de eerste plaats uit naar de premier (Pompidou). Dat is vanzelfsprekend, maar men kan het toch beter zeggen". Guena onthulde voorts dat het kabinet had besloten een ontwern- amnestiewet aan de nieuwe assem blee voor te lessen, die va"daas voor het eerst bijeenkomt. Onder de nieuwe wet zal amnestie wor den verleend aan „alle personen die in wetsovertreding ziin ge weest in verband met de gebeurte nissen in Algerië en die nog geen pardon hebben gekregen of van 'n amnestie hebben geprofiteerd". Deze groep bestaat uit ongeveer 175 personen, onder wie ex-minis- ter Jacques Soustelle en de voor malige premier Georges Bidank. Ook is het kabinet bet erover eens geworden de kinderbijslag met 5,5 procent te verhogen, waar door deze dit jaar in totaal 10 pro cent hoger zal worden. President De Gauiie heeft het ontslag van premier Pompidou, die zes jaar en drie maanden rege ringsleider is geweest, aanvaard. In een brief aan Pompidou, die hem na bet aanbieden van het ont slag werd gezonden, vroeg De Gaulle hem: ..Ik hoon dat u zich gereed zult houden elke*missle en el. manrlaa* on u te Wfemen dat u eens door de nati" zou kunnen worden toevertrouwd". Een glimlachende Pompidou wei gerde commentaar te geven na af loop van zijn onderhoud met de president, dat tien minuten had geduurd. President De Gaulle heeft indi rect gezegd het niet uitgesloten 'té De Amerikaans-Vietnamese onderhandelingen in Parijs hebben geen wezenlijke vorderingen gemaakt, maar het feit, dat beide partijen zich bereid hebben verklaard te onderhandelen, is „een verheugend teken", aldus Oe Thant, secretaris-generaal van de V. N., op een persconferen tie in Genéve gezegd. Hij is van oordeel, dat op een gegeven ogenblik de besprekingen zich zullen moeten uitstrekken tot meer partijen. „Washington en Hanoi kunnen 't vraagstuk niet onder elkaar regelen". Ongetwijfeld zou een geconcentreerde actie van de grote 'mogend heden het beste middel zijn om een oplossing van de crisis in het midden-oosten tot stand te brengen, aldus Oe Thant. Met betrekking tot de bewapeningswedloop zei Oe Thant, dat in menig opzicht de ontwikkeling van biologische en chemische wapens veel ernstiger is dan de ontwikkeling van kernwapens. Terwijl kern wapens het monopolie van rijke landen zijn, was dit met chemische en biologische wapens niet het geval. De 36-jarige kraanmachinist P. van der T. uit Den Haag is door de politie ingesloten wegens po ging tot zware mishandeling. De man trok dinsdagavond een mes, waarmee een 16-jarige jongen D. K. aan de linkerborst werd ge wond. De jongen, die in een zieken huis moest worden behandeld, was toegelopen op een ruzie tus sen de kraanmachinist en diens buurman, de 61-jarige beton- vlechter J. J. L. S., die beiden in hetzelfde huis aan de Vrijstaathof wonen. De kraanmachinist was boos geworden, omdat de beton- vlechter een bromfiets in de gang had gestald. Toen deze thuis kwam, was er reeds over de brommer gepraat. De kraanmachinist begon er later weer over. Hij werd boos, haalde een dertig centimeter lang mes te voorschijn en hield dit wapen voor de buik van de betonvlech- ter. Deze raakte hiervan niet onder de indruk en hij werd niet gesto ken. Het mes werd weggegooid, toen buurtbewoners er zich mee bemoeiden. Onder hen was de 16- jarige jongen. Deze kreeg het ook met de jongen aan de stok, die op nieuw het mes greep en er de jon gen mee verwondde. De kraan machinist verklaarde, dat hij niet met het mes heeft willen steken, maar alleen dreigen. In de Antwerpse haven is dins dagnacht brand uitgebroken aan boord van het Amerikaanse vrachtschip „Elizabeth Lykes". De brand woedde in een lading katoen en zou ontstaan zijn door vonken uit 'n forklift. De brand weer heeft het brandende ruim onder water gezet. In de buurt van het Zwitserse Leysin heeft een poltiepatrouille J. van Dijk uit Heveadorp gevon den, die al drei dagen werd ver mist. Hij hing aan het hengsel van zijn broodzak in een boom boven een honderd meter diep ravijn. De heer Van Dijk had kneuzin gen opgelopen en werd naar een ziekenhuis gebracht achten dat de demissionaire pre mier Georges Pompidou hem eens els president zal opvolgen. In zijn brief aan Pompidou sprak het staatshoofd immers de wens uit dat Pompidou zich gereed zal hou den om eventueel een mandaat op zich te nemen. De grondwet kent als enig „nationaal" mandaat het presidentschap van de republiek. President De Gaulle heeft woens dagmiddag Maurice Couve de Mur ville tot premier benoemd. Deze is onmiddellijk met de formatie van een kabinet begonnen. Vrijdag middag zal de samenstelling be kend zijn. KHE SANH, Zuid-Vietnam: Het laatste contingent Amerikaanse mariniers heeft de basis Khe Sanh verlaten. Tijdens een bele gering in het voorjaar werden op de omstreden basis 200 mili tairen gedood en 1500 gewond binnen 77 dagen. Radio-Bratislava meldt dat de 50-jarige Tsjechoslowaakse vrouw die dinsdag een nieuw hart kreeg, dinsdagavond laat is overleden. Elena Horvathova die het hart van een 46-jarige man kreeg, stierf circa vijf uur na de opera tie. Een arts van het ziekenhuis waar Elena Horvathova is geope reerd, zei dat haar hersens goed functioneerden toen zij stierf. Ook haar bloeddruk was normaal op het tijdstip van haar dood. De toestand van de harttrans plantatiepatiënt Philip Blaiberg blijft vooruitgaan en is bevre digend, zo heeft de chirurg Chris Barnard woensdag in Kaapstad meegedeeld. Volgens Barnard is zijn patiënt buitengewoon opgewekt en heeft hij een gezonde eetlust. De taak van de instanties die verantwoordelijk zijn voor het Neder landse conjunctuurbeleid, zal dit jaar niet gemakkelijk zijn, zo meent het jongste verslag van de Europese commissie over de ontwikkeling van de conjunctuur in de gemeenschap. Men zal in Nederland een snelle en door grotere prijsstabiliteit ge kenmerkte economische expansie in overeenstemming moeten brengen met een bevredigende mate van werkgelegenheid, zowel op nationaal als op regionaal niveau. Daarbij komt nog de moeilijk heid van de onzekere vooruitzich ten voor de wereldconjunctuur. Voorts zal de invoering van de be lasting op de toegevoegde waarde op 1 januari 1969 niet alleen kun nen leiden tot een versterking van de stijging van het niveau der con sumptieprijzen, maar ook tot reac ties in het gedrag van onderne mers en consumenten, waarvan 't effect op het ogenblik nog moei lijk kan worden geraamd. De vroegere schattingen voor '68 kunnen volgens het verslag, gezien De Amerikanen hebben In Viet nam een nieuw vliegtuig in ge bruik genomen, dat speciaal is ont worpen voor de bestrijding van de guerrilla, zo Is ln Danang verno men. Het is de OV-lOa „Bronco", een tweemotorig toestel dat de zelfde vuurkracht heeft als een grote straalgevechtsbommenwer- per, maar dat langzamer kan vlie gen en een grotere wendbaarheid heeft De bewapening bestaat uit twee raketten, zware machine geweren en houders voor lichte raketten en napalmbommen. Bij de gedemilitariseerde zone zijn zes Bronco's in dienst geno men, voorshands voor waarae- mingsdoeleinden. Verwacht wordt dat Sd| spoedig aan gevechtsope- ratieg'zullen deelnemen, De vertegenwoordiger in Ha» van het Zuidvietnamese „bevr dingsfront", Ngoejen Van Thien, heeft dinsdagavond meegedeeld dat „de strijdkrachten van het volksbevrijdingsleger hun vD" op Ta Con (de centrale basis Khe Sanh) in het noordwesten vm Z. Vietnam hebben geplaatst". Hij sprak van een grote politieke en militaire nederlaag voor de Ame rikanen. „Door hun troepen naar Khe Sanh te zenden, maakten zij een grote fout. Eerst trachtten zij hun verdediging te versterken, ver volgens moesten zij een grote macht te hulp zenden, daarna leden zij zware verliezen. De Verenigde Staten hadden niet voldoende troe pen om Khe Sanh te houden en moesten zich terugtrekken om aan het gevaar van volledige vernieti ging te ontkomen", aldus Van Thieu. Volgens de mededelingen ln Ha noi zouden „zware verliezen aan mensenlevens bij de tegenstander en bevrijding van *t gehele district van Hoeong Hoea (waar Khe Sanh ligt) „de onmiddellijke gevolgen van het opgeven door de Ameri kanen van de basis zijn". De Zuidvietnamese senaat heeft woensdagochtend met 40 tegen 29 stemmen een wetsontwerp tot in stelling van de staat van oorlog in het land aangenomen. Het ontwerp verbiedt openbare bijeenkomsten die de veiligheid en orde in gevaar kunnen brengen, voorziet in een distributiecontrolesysteem, geeft de politie het recht verdachte per sonen te fouilleren en eventueel onder hulsarrest te stellen. Stakin gen rijn verboden. Dinsdag rijn Amerikaanse mari niers begonnen met een actie langs de gedemilitariseerde zone. Drie kilometer ten noorden van Con Thien werd een versterkingsgordel met 242 hunkers ontdekt en ver nietigd. Grote hoeveelheden muni tie werden daarbij buitgemaakt. Rond 150 man van de vietcong rijn er woensdagmorgen vroeg In DONDERDAG 11 JULI Cadzand 1.59 2.19 Breskeng 2.24 2.44 Terneuzen 3.00 3.20 Hansweert 3.39 3.59 Walsoorden 3.43 4.03 VRIJT Cadzand Breskeng Terneuzen Hansweert Walsoorden 12 JULI 2.50 3.15 3.51 4.30 4,34 3.08 3.3.3 4.09 4.48 4.52 11 12 13 14 15 ZON op onder 4.33 20.57 4.34 20.56 4.35 20.55 4.37 20.54 4.38 20.53 MAAN Op orv 22.28 22.46 23.00 23.11 geslaagd de buitenwijken van Cho lon, het deel van Saigon waar de Chinezen wonen, binnen te drin gen, zo is van welingelichte zijde in Saigon meegedeeld. Zij zouden echter direct zijn op gevangen door Zuidvietnamese troepen. Er werd gevochten bij de brug Binh Sjanh waar de vietcong- strijders omsingeld zijn. Een hoge Amerikaanse mili tair heeft inmiddels verklaard dat de Amerikanen en Zuidviet- namezen over inlichtingen be schikken, waaruit blijkt dat de vietcong een „grote aanval" op Saigon voorbereidt. In Zuidvietnamese k;ringen zei men dat deze aanval op 20 juli wordt verwacht. Op 20 juli zal president Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam waarschijnlijk een ontmoeting met president Johnson hebben. de heersende conjunctuurtendens, met name op, het gebied van de investering in vaste activa naar boven worden herzien. Ook de in- en uitvoer zouden hoger uitvallen, zodat het stijgingspercentage van het bruto nationaal produkt in constante prijzen 4,5 zou kunnen bereiken. De eerste analyses over de ver moedelijke economische ontwikke ling in 1969 wijzen uit, dat de ex pansie van de totale vraag zal voortduren. De onzekerheid over de ontwikkeling van de wereld conjunctuur en de hernieuwde stij ging van de produktiekosten in Nederland doen overigens de ex portvooruitzichten voor 1969 min der gunstig schijnen. Hoewel de investeringen in vaste activa nog een aanzienlijke stijging kunnen vertonen, zou de reële toeneming van het particuliere verbruik na delig kunnen worden beïnvloed door een versnelde prijsstijging. Het stijgingspercentage van het bruto nationaal produkt zal vol gend jaar naar volume ongeveer vier kunnen zijn. De Nederlandse regering streeft vooral naar opheffing van de structurele werkloosheid door ver betering van de economische struc tuur van de daardoor bijzonder ge troffen provincies, aldus het ven slag. Men dient echter te vermjjden, zo wordt er aan toegevoegd, dat de programma's ter bestrijding van de werkloosheid leiden tot een extra stijging van het volume van de totale overheidsuitgaven, waar door de nagestreefde structurele sanering van de overheidsbegrotin gen twijfelachtig zou kunnen wor den. Derhalve zouden de uitgaven stijgingen zoveel mogelijk door be sparingen moeten worden gecom penseerd. Voor zover deze com pensatie op korte termijn niet mo gelijk is, zou moeten worden ver hinderd dat een daardoor opgeroe pen verhoging van het begrotings tekort inflatoir wordt gefinan cierd, omdat een expansieve be- grotings- en kredietpolitiek in de huidige conjunctuurfase niet ge wettigd is. Drie jongens uit Paesens-Mod- dergat in Friesland, in leeftijd variërend van elf tot veertien jaar, zijn dinsdag op de Engels- manplaat onder Ameland aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Van de Friese kust waren zij naar de zandplaat gelopen, waar ze door de opkomende vloed werden ver rast. De plaat werd geheel over spoeld, alleen 't sinds jaren niet meer gebruikte reddinghuisje stak nog boven water uit. De jon gens wisten het huisje te berei ken en klommen naar binnen. Toen ze 's avonds nog niet thuis waren, belden hun ouders schip per S. Zeeman van de reddnig- boot „Gebroeders Luden" uit Oostmahorn. Deze voer uit met de reddingboot, vond de jongens op de Engelsmanplaat en kon ze veilig aan de wal brengen. Na een debat in de nachtelijke uren is woensdagochtend vroeg door het Britse lagerhuis de wet tegen rassendiscriminatie aange nomen met 182 tegen 44 stem men. Verscheidene conservatieve leden hebben de oficiële partijlijn niet gevolgd en tégen gestemd. Het wetsontwerp verbiedt ras sendiscriminatie onder meer op het gebied van werkgelegenheid en huisvesti.ng. Het moet nog door het hogerhuis worden aan genomen, voordat het kracht van wet krijgt. 0.-5 7.' 8.:' 9.50 23.20 11.07 WISSELVALLIG In de nacht van dinsdag op woensdag vormde zich boven Frankrijk plotseling een onweers storing, die zich in een hoog tem po naar ons land uitbreiddfe en 't tot dan toe verwachte weerbeeld met droog en zonnig weer grondig verstoorde. Plaatselijk veroorzaak te de storing 10 tot 20 mm regen. In zuid-Limburg werd het daarbij 29 graden, terwijl in Eelde de ma ximumtemperatuur 14 graden be droeg. Ook vandaag zal het weer on der invloed staan van uit Frank rijk en van het Kanaal afkomstige storingen. Er zal over het alge meen veel bewolking ziin, waaruit tijdelijk regen en plaatselijk regen of onweersbuien worden verwacht. De overwegend matige wind draait naar richtingen tussen west en noord. Aanvankelijk zal het vrij warm worden, maar in de loop van de dag wordt van zee uit wat koe lere lucht aangevoerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Plaatselijk onweer Over het algemeen veel bewoL king met tijdelijk regen of regen buien en plaatselijk onweer. Overwegend matige wind draai end naar westelijke richtingen. Aanvankelijk vrij warm, voorna, melijk in het zuidoosten van het land-, later iets koeler,

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1