OVER DE OORSPRONG VAN YOGHURT TAST MEN !N HET DUISTER Rococo vla De sportkleding hing er maar een beetje Mager worden zcrndèr pijn Handjeklap Klagen Yoghurt is e.en zuivelprodukt dat al jaren in heel wat huishoudens in vele vormen op tafel wordt ge bracht. Het wordt zowel gebruikt als drank, vermengd met vruchten sap of limonadesiroop, als nage recht in de vorm van pudding, of als compote. Yoghurt is een dik melkprodukt, dat verkregen wordt door toevoeging van bepaalde melkzuurbacteriën aan ingedamp te en daardoor voedzamer geworden melk. De oorsprong van de yoghurt moet gezocht worden op de Balkan en wel in Bulgarije. Daar werd in de vorige eeuw melk in leren zakken gegoten Misschien „vatten de mussen wel van het dak van de warmtef als u deze foto ziet, maar zelfs in dat geval is het een hele troost, dat u er ook bij regen achtig weer char mant en aantrek kelijk kunt uit zien. Deze regen jassen in trench coat-stijl zijn ge maakt van pope- line Tergal en ge voerd met een Grylor Schotse ruit. Een heerlijke tractatie voor war me zomerdagen is een Rococo Vla, die u natuurlijk ook als dessert kunt geven, U hebt de volgende ingrediënten nodig voor 4 perso nen: 5 dl liter) melk, 1 citroen schilletje, 25 g (3 afgestreken eetl.) havermout, mespunt zout, 125 g suiker, 1 ei en 1 dl (7 eetl.) bessensap. Breng de melk met het citroen schilletje aan de kook. Strooi de havermout, het zout en 25 g (2 eet lepels) suiker er in en laat alles in plm. 5. minuten op een lage warm tebron doorkoken. Neem de pan van de warmtebron en verwijder het citroenschilletje. Roer in een aparte kom de eierdooier uit met 2 eetlepels van dit mengsel. Voeg dat er aan toe en laat het mee- warmen (niet koken). Doe de vla in een schaal of in 4 kleine schaal tjes. Klop het eiwit met een garde of elektrische handklutser zo lang, tot het bijna stijf is. Doe er dan le pel voor lepel de rest van de sui ker bij en ten slotte bij kleine hoe veelheden tegelijk het bessensap. Garneer de vla met dit schuim. én dezè zakken werden dusdanig lang op een warme plaats bewaard, dat er zuren vrijkwamen, diè dê melk veranderden in een ietwat zurig pro- dukt, ofwel yoghurt. Toch stamt de naam yoghurt niet uit Bulgarije maar uit Turkije en wél. van het woord „ya-ourt', wat in En geland werd verbasterd tot „yoghourt". Met dat al blijft de juiste geschiede nis van dit smakelijke zuivelprodukt vrij duister. Volgens zekere bronnen zou de uit Oost-Europa afkomstige pro fessor Metchikof in het begin van deze eeuw in Parijs hebben verklaard, dat de mensen op de Balkan hun hoge leeftijd te danken heboen aan het eten van veel yoghurt. Vanaf die tijd heeft dit produkt ook in West-Europa op gang gemaakt. Ook nu wordt nog de zogenaamde „Bulgaarse yoghurt' verkocht, die ge concentreerder en dus vetter is dan, de gewone yoghurt. Ook in de weren- wet wordt onderscheid gemaakt tus sen Bulgaarse- en gewone yoghurt, een bewijs dat de naam officieel is er kend. Een veel verbreid misverstand is dat van het zgn. „yoghurtplantje" yoghurt gemaakt zou kunnen worden, terwijl het mengsel aftreksel er in werkelijkheid weinig mee te ma ken heeft. Het aftreksel van een der gelijk plantje heet „kefir" en is een zuurachtige, door gisting verkregen melkwijn, die ontstaat door bacteriën, die zich rondom.het plantje ontwikke len. In Oost-Europa is de kefir nog vrij populair: onze grootmoeders (of overgrootmoeders, als u nog beneden de dertig bent)-' hadden vrijwel allen zo'n „bacteriënbroedplaats" in de keu kenkast staan Later werd het aftrek sel van dit plantje in West-Europa volkomen door de yoghurt verdron gen. Weet u dat u van vetarme yoghurt, gemaakt van ontroomde of taptemelk een heerlijke slasaus kunt bereiden voor hen, die weinig vet mogen ge bruiken? U neemt 2 eetlepels melk- yoghurt met circa 5 g suiker, wat fijn gesnipperde ui, verschillende groene tuinkruiden (fijngesneden), zout, mos terd en aroma. Laat het mengsel even dichtgedekt staan. Vlak voor het op dienen de gewassen, gedroogde sla er bij doen. Het is een recept om te proberen en daarna niet te vergeten. Want u zult het beslist niet bij één keer bereiden laten'. ?5 Vermageren is voor vele vrouwen een soort rage geworden, een lang niet ongevaarlijke bezigheid, indien het gewichtsverlies niet. op aanraden en onder controle van eer arts geschiedt. Dit wil echter niet zeggen, dat elke verstandige poging om op eigen houtje wat slanker te worden Bit den boze is. Er sterven altijd nog mes,r men sen aan te veel dan aan te weinig eten, volgens de statistieken. Er zijn een paar eenvoudige me thoden om, zonder gevaar voor de ge zondheid, ettelijke pondjes te verlie zen. In de eerste plaats is er het zoutloze dieet. Uit de praktijk is dui delijk gebleken, dat zoutloos eten het overtollige vet veel sneller en met min der gevaar laat verdwijnen dan de in de handel zijnde vermageringspillen en -tabletten. De eerste weken van het „zoutloze tijdperk" verliest de ,,pn- tiënt"' heel wat vochC; en voc^t be tekent gewicht. WEES ZUINIG MET VOCHT Zoutloos eten is voor ve 1 tyu lang geen pretje. Maar één troost is, dat je in zo'n geval behoorlijke hoeveel heden voedsel kunt blijven consunm- rèn, waardoor je weinig last hebt van het ellendige honget-tsvoel tijdens de vermageringskuur. Verder went het eten van de flauwe kostjes vaak heel snel. Brood en boter zijn zoutloos te koop, maar melk moet men in die tijd laten staan. Wees tijdens dit dieet over het algemeen zuinig met vocht en probeer niet meer dan een halve liter (koffie, thee enz.) per dag te drinken. Een halve liter lijkt' nog een flinke hoeveelheid, maar als u er zich nauwgezet aan houdt, zult u merken, dat het echt weinig is. Voor velen zal het laten staan van de gezellige kopjes koffie en thee een van de grobtste kwellingen zijn. Een goéde raad is: zie er niet geheel van af; dat zou een nodeloze kwelling be tekenen. Neem in plaats van twee vol le hopjes koffie er twee halfvolle. U zult merken, dat het in uw idee niet veel uitmaakt; het valt u na een paar dagen welHcht niet eens meer op. Maar wat uw omvang betreft, legt het zeer zeker „gewicht" in de schaal, 't Is wel een beetje uzelf voor de mal houden, maar dat doet u immers wel vaker? Vermageren is trouwens voor ieder een een soort kwelling. U moet ech ter een keuze doen tussen twee kwa de dingen en het gaat er nu alleen maar om, wat voor u het zwaarst weegt. Voor ieder geldt ook, dat een drastisch vermageringsdieet op dok tersvoorschrift natuurlijk het groot ste effect heeft. Maar hat bewust en met overleg rantsoeneren van de por ties verguldt de pil er u bereikt voet je voor veretje toch uw doel, als u qw goede voornemens maar systema tisch en zonder onderbreking ten uit voer brengt. ZOETIGHEID TABOE En, o ja,, wat erger is, snoep in elke vorm dient u te laten staan, an ders helpt al het gemartel nog niets. Ook het snoepen is een aanwendsel en u zult zien, dat u steeds minder behoefte aan zoetigheid krijgt, als u het niet meer neemt. Veel succes toe gewenst. Applaudisseren is een van oorsprong Frans woord voor het in de handen klappen als teken van instemming of goedkeuring. Weet u wel dat het tot voor enkele tientallen jaren geleden voor een vrouw taboe was haar bijval te betuigen door handgeklap? Deed ze dat wel, dan gaf ze daarmee te kennen niet op de hoqgte te zijn met de etiquette. Hoe moest een vrouw (volgens de nu verouderde of in onbruik geraak te regels van de etiquette) dan wel blijk geven vap haar appreciatie als ze een toneelstuk, een speech of een lezing mooi had gevonden? Alles wat ze mocht doen was met de samen gevoegde vingers van de rechterhand op niet-Iuidruchtige wijze op de hand palm van dp linkerhand te tikken". Die linkerhand moest dan tevens dicht bij het lichaam worden gehoude*. Het is maar een weet, zouden we kunnen zeggen. En we zouden die woorden kunnen laten volgen door een wél luidruchtig handgeklap, omdat der gelijke zotte voorschriften op de vuil nishoop zijn terechtgekomen. De sportkleding voor de vrouw is wat het modebeeld betreft lange tijd een „stiefkind" gebleven. De verklaring hiervan zou gezocht, kunnen worden in het feit, dat vele huisvrouwen geen tijd hebben om een tak van sport te beoefenen, beter gezegd, misschien, er geen tijd voor willen afnemen, of zich nog steeds te veel vastbijten in huishou delijke problemen en de opvoeding van de kinderen. En dat terwijl we nu zo langzamerhand allen wel weten dat sport geen luxe is, maar een noodzakelijke bezigheid om lichaam en geest gezond en fris te houden. Daar huishoudelijke bezigheden en alles wat verder tot de taak van de vrouw behoort alleen maar goed en zonder over bodige moeilijkheden kan worden verricht als de vrouw gezond is zal wel duidelijk zijn, dat sport voor de vrouw in het moderne bestel niet meer is weg te denken. Er bestaat tegenwoordig voor alle soorten van sport voorgeschreven kleding, die niet altijd even flatteus en modieus is. Het gaat er bij sportkleding om twee factoren te verenigen: vlotheid en een grote mate van bewegingsvrijheid. Bij skikleding is men al een aardig eind ;n de goede richting. Deze kleding begint hoe langer hoe modieuzer te worden, zonder iets van het functionele of sportieve element prijs te geven. Met andere sporten, zoals: paardrijden, hockey, wandelen of schaatsen zit het echter letterlijk en figuurlijk nog lang niet goed wat de kleding betreft. Courrèges lanceerde eens een zeer opvallend ruiterkostuum alles rood, tot' en met de laarzen. Dit was een pri meur, maar het was tevens een grapje, een modehuis-blikvanger, en het bleef bij dit ene ontwerp. Eigenlijk zouden de modeontwerpers zich meer moeten toeleggen op de vrouwelijke sportkleding. Dat zou de „image" van de vrouw in de sport ten goede komen en misschien zou er op die manier meer aan sport worden gedaan. Bij bedoelde creaties zou het show-element natuurlijk niet verwaarloosd mogen worden, maar dat kunnen we met een gerust hart aan de modeko ningen overlaten. Van links naar rechts: een stoer jagerspak. Kan tegen regen en wind en is geschikt voor elke klauter- en waterpartij. (Materiaal Nylfrance) Gemakkelijk sportief broekpak met opstaande kraag. Bewegings vrijheid genoeg voor een wandeling of op de kegelbaan. Ben moderne en, zeer modieuze versie van de doorsnee ruiterdracht. De een draagt meer het hart op de tong dan de ander, zal ook een ander gauwer deelgenoot maken van z'n klei ne maren en bezwaren. Dit hoeft nog niet altijd klagen te zijn. We kunnen best eens praten over een of ander pijntje, zonder ons direct als een zie lig slachtoffer voor te doen, dat op be klag uit is. Er steekt zelfs vaak wel iets goeds en prettigs in deze open heid; we weten dan tenminste waar we aan toe zijn. Want maar al te vaak zijn er van die flinkerds, die per sé niet klagen willen, doch die toch niet held haftig genoeg zijn hun „leed" geheel onder de dekmantel te houden. Ze val len onredelijk uit, zijn slecht gehu meurd en cynisch en in hun hart ver ontwaardigd dat ze niet beter worden „begrepen en aangevoeld". Een moei lijke opdracht voor de omgeving, die vaak genoeg heeft aan eigen zorgen en beslommeringen. Wie wel graag klaagt en. met z'n minste bezwaren dadelijk bij anderen komt aandragen verwacht dit allicht ook van de andere zijde Doch dit is niet altijd het geval en we mogen niet al te gauw aannemen d.at waar niet geklaagd wordt alles dan ook beslist wel botertje tot de boom is. Nu is er ook nog wel enig verschil tussen klagen en zeuren. Het is voor degenen die in het zonnetje leven wél erg gemakkelijk elk geklaag maar bij de „categorie van het zeuren" in te lij ven, maar we zijn onze medemensen toch nog wél een beetje aandacht schuldig om er achter te komen of we mogelijk wat hulp kunnen bieden met 'n goede raad, een kleine handreiking of een opbeurend woord. Wél moeten we oppassen met het etaleren van on- .ze kleine dagelijkse ongemakken, als we in de buurt komen van werkelijk groot verdriet. Hier past ons alleen 'n zekere eerbied en moeten we begrijpen dat het aanroeren van eigen onnozele zorgen niet op z'n plaats is. Ook ieder „vertoon" van gevoel kunnen we beter achterwege laten. Klagen is echter vaak een wél niet heel prettige gewoonte, een soort uitlaat voor min der loeerbare naturen. Laten we er niet kwaad om worden, wat vriende lijke aandacht schenken, doch er niet al te uitvoerig op in gaan. Beter kun nen we de klager wat vrolijker ge dachten bijbrengen en het leven in wat zonniger perspectief doen zien. JETTY |TC9*gMNPgiip Houdt „meneer" van toiletmaken en vindt hij het prettig als u hem adviseert bij de keuze van zijn kle ren? Ga dan samen met hem zo'n stijlvolle smoking uitzoeken. Het is ook een soort eigenbelang hem te anime ren eens extra goed voor de dag te komen, want hij zal niet willen dat u bij hem afsteekt in een reeds ette lijke malen gedragen lange j'apon 4

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7