Scheepsbouwer Verolme aanvaardt voorwaarden van minister De Block \t wordt vlugger naar een pistool gegrepen" Ned. Spoorwegen verhogen tarief stukgoederen met 12,5 BEURSOVERZICHT Oorzaak ligt vaak in angst voor buitenlanders Pagtna 2 Woensdag 10 JttlTfSSS f usie met N.D.S.M. te Amsterdam Nog geen tweede dok Concurrentie Geen open concern Diepvriezen van haring voldoet uitstekend Vrouw en kind het raam uit Madrid (gr. cp.) Brand In plasticfabriek te Kesteren Eerste aanbesteding van pre-metro in Antwerpen Weer zware straffen voor samenzweerders' in Athene Burgerpak voor Belgische militairen II' Haagse politie Stiletto's en dolken De Belgische wapenzendingen naar Nigeria TAXICHAUFFEUR BEROOFDE PASSAGIER: EENJAAR EN ZES MAANDEN BOERDERIJBRANDEN Verdediging Televisie Po'itïe wil meer armslag V UK Scheepsbouwer C. Verolme heeft dinsdagmiddag in Den Haag verklaard dat hij bereid is de voorwaarden te accepteren, die minister De Block (economi sche zaken) heeft verbonden aan een overheidsgarantie van 15 miljoen gulden bij de financie ring van een reparatie-nieuw- bouwdok voor mammoetschepen op zijn werf in het Botlekgebied bij Rotterdam. Dit houdt o.m. in dat hij met de Rijn-Scheldegroep en Wilton-Fijenoord wil praten over verhuur van het reparatie- deel van dit dok gedurende een deel van het jaar. Op een ners- conferentie zei de heer Verol me: „Ik moet deze minister voor dit resultaat erg dankbaar zijn". Het is tot dusver niet bekend of de Rijn-Scheldegroep en Wil ton-Fijenoord bereid zijn op het plan van minister De Block in te gaan. Enkele dagen geleden verklaarden zij zich voor een eigen dok op de Maasvlakte. Mi nister De Block die twee van deze grote dokken niet verant woord acht heeft door zijn voorwaarden bij de garantie voor Verolme een laatste poging wil len doen om de partijen bij el kaar te brengen. Bij het misluk ken van het overleg over ver huur van dokdagen zou arbitra ge door drie onafhankelijke bui tenstaanders een oplossing moe ten brengen. Tijdens de persconferentie is geprobeerd uit de mond van de heer Verolme iets te vernemen over de huidige verhouding tus sen het thans door de aankoop van de N.D.S.M. vergrote Ver- olmeconcern en de vorige week gevormde groep Wilton-Rijn- Schelde. ,,Het zal moeten blijken of er behoefte bestaat aan een tweede dok in het Waterweggebied. Het is niet te zien hoe de scheeps bouw zich zal ontwikkelen". De heer P. Goedkoop vulde deze opmerking van Verolme aan door te verklaren dat het con cern graag aan de bouw van een tweede dok zal meewerken, als blijkt dat er behoefte aan be staat. Volgens scheepsbouwer Verol me is er nog geen contact ge weest met de combinatie Wil ton-Rijn-Schelde. „Wij willen zo loyaal mogelijk samenwerken met deze combinatie in het gro te dok, waarvoor wij nu de kre dietgarantie hebben gekregen", aldus Verolme. Hij handhaafde zijn eerder ge dane aanbod zijn Rotterdamse scheepsbouwcollega's voor vijf tig procent gebruik te laten ma ken van het dok. Een contact tussen Verolme en de combina tie over het gezamenlijke ge bruik van het 1 miljoen tons dok in de Botlek zou volgens Verolme door de voorzitter van de commissie scheepsbouw, de heer Biesheuvel, tot stand kun nen worden gebracht. De Rotter damse scheepsbouwer voelde weinig voor de vorming van een gigantisch scheepsbouw- en re paratieconcern in Rotterdam, waarbij alle werven betrokken zouden zijn. „Als zo iets zou ge beuren, dan ben ik ervan over tuigd dat buitenlandse reders niet meer naar Rotterdam zou den komen om er hun schepen te laten bouwen in verband met het ontbreken van enige concur rentie, aldus Verolme. De heer Verolme merkte ver der op dat de fusie niet tot ge volg zal hebben, dat de N.S.D.M. in haar zelfstandigheid zal wor den aangetast. „Het is niet de bedoeling dat de N.D.S.M. on dergeschikt zal worden gemaakt aan het concern." De heer Goedkoop van de N.D. S.M. die voor het grootste deel de onderhandelingen met Ver olme heeft gevoerd, zei gelukkig te zijn met de fusie. „De conti nuïteit van de Amsterdamse werkgelegenheid is verzekerd", meende hij. Hij achtte het bod van Verolme op de aandelen Ne derlandse dokmaatschappij en Nederlandse scheepsbouwmaat schappij zeer redelijk voor aan deelhouders. Scheepsbouwer Verolme liet duidelijk blijken, dat hij niet van plan is op korte termijn zijn con cern 'n open karakter te geven, nu de fusie met de N.D.S.M. tot stand is gekomen. „Wij blijven een gesloten bedrijf omdat er geen sprake is van omwisseling van aandelen. We hoeven geen uitkeringen aan aandeelhouders te doen. Winst komt dus niet in handen van aandeelhouders, maar deze blijft in het bedrijf". Volgens Verolme kan de Nederlandse re gering wel sympathie opbrengen voor deze gedachte. Verolme zei begrip te hebben voor de minis ter Van economische zaken en de beslissing die deze na een jaar onderhandelen heeft genomen. De scheepsbouwer meende ove rigens dat minister De Block de kredietgarantie al geruime tijd eerder aan hem had kunnen ver strekken. Hij doelde in dit ver band op het Civi-rapport dat al maanden geleden tot de conclu sie kwam dat de Veroime-werf op Rozenburg de enig juiste plaats was voor een dokproject. „Maar minister De Block heeft geduld en moed getoond door te proberen alle partijen tot samen werking in één dokproject te brengen". Lovende woorden had Verol me ook voor de heer Biesheuvel, voorzitter van de commissie scheepsbouw. Volgens hem heeft mr. Biesheuvel de minister uit stekend van advies gediend. „Het resultaat dat nu is bereikt, is mede aan zijn inzicht te dan ken". Het ziet er naer uit dat de diep vriestechniek bij de bestrijding van de haringworm uitstekend voldoet. Sinds vlaggetjesdag zijn geen gevallen van haringworm ziekte, die aan het eten van z.g. diepvriesharing zou kunnen wor den toegeschreven, gemeld, zo deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mee. In het nieuwe haringseizoen zijn slechts twee meldingen binnen gekomen van mensen, die ziek waren geworden na het eten van haring. Een van deze patiënten bleek „klandestiene", niet-diep- gevroren licht gezouten haring te hebben gegeten, terwijl de andere niet voldoende bewerkte haring had gegeten aan boord van een vissersschip. NEW YORK: De Amerikaans* communistische partij heeft zon dag aan het einde van een vier daags congres in New York de 38-jarige negerin Charlene Mit chell (r.) tot presidentscandidaat gesteld. De 24-jarige Michael Zagarellleider van de jeugdbe weging van de partij, is tot candi- daat voor het vice-president- schap benoemd. De partij heeft in de afgelopen 28 jaar geen candi- daten voor het presidentschap benoemd. Op de foto de beide c andidaten. De tarieven van de Neder landse spoorwegen voor het ver voer en het afhalen en bestel len van stukgoederen als vracht goed en expresgoed gaan met in gang van 1 augustus met 12,5 procent omhoog. Tevens wordt het minimum bedrag aan vracht per twaalf maanden, waarover de zoge naamde abonnementsreductie wordt verleend, verhoogd van 6700 tot 15.000. Deze reductie zal voortaan vijf procent bedra gen voor vrachtbedragen tussen 15.000 en 50.000 en even als voorheen tien procent voor vrachtbedragen boven 50.000. De reductie geldt in het vervolg niet meer voor zendingen ex presgoed. Het tarief voor het vervullen van douaneformaliteiten wordt met 15 procent verhoogd, zowel voor stukgoed als wagonladin gen. De maatregelen beogen vol gens de N. S. een verdere aan passing van de vrachtprijzen aan de kostenstijgingen van de laatste jaren en een verbetering van de financiële resultaten van het stukgoederenvervoer. Een 30-jari^e man heeft in Wiesbaden zijn vrouw en kind het raam uitgegooid. Daarna sprong hij er zelf uit en liep ern stige verwondingen op. De één jaar oude zoon heeft enige rib ben gebroken en de 25-jarige vrouw is na een behandeling in het ziekenhuis naar huis gezon den. Het motief voor de daad is niet bekend. KON. OLIE WEDEROM GEVRAAGD De internationale waarden heb. ben zich dinsdag gekenmerkt door een licht verdeelde stem ming bij de opening. Opvallend was dat Kon. Olie de opmars van maandag kon voortzetten. Er was lokale vraag, waaraan alleen kon worden voldaan op 179,80 tegen maandag als slotprijs 178,70. Later zorgde vraag voor rekening van Zwitserland er voor, dat de koers kon uitlopen tot 180,30. In de overige toonaangevende fondsen kwam praktisch geen wijziging. AKU consolideerde de koersstijging van maandag op 91,60. Unilever was onveranderd op 139.30, Philips 20 cent lager op 146,20, terwijl Hoogovens op 118,50 onveranderd werd geadvi seerd. De handel in deze fondsen was kalm. De stemming viel tegen, hoewel Wallstreet maan dag vast sloot. Op de Newyorkse beurs was er een actieve handel waarbij de koopopdrachten verre in de meerderheid waren. Dit leidde er toe dat het Dow Jones- gemiddelde voor industrie-aan. delen er negen punten steeg tot 912,60. Kon. Olie en KLM sloten in New York vast. De scheepvaartsector zette kalm en iets lager in. Later kwam er wat vraag, waardoor Kon. Boot en Scheepvaart-Unie konden aan. trekken tot boven het voorgaan de slotniveau. De staatsfondsen- markt was vooral voor de 7 pet. leningen flauw. De bank voor Ned. gemeenten heeft volgens de beurs de rente voor leningen op de onderhandse markt verder op getrokken. Engeland kan thans ruimer adem halen na de toezegging van 12 landen voor 'n enorm krediet. Hiej-door is het pond sterling voor lange tijd gered. Op de Londense beurs waren de industrie-aan delen vast, maar de goudwaarden flauw. Lokale winstnemingen deden de koers van Kon. Olie later in zakken tot 179,10 ofwel het laag ste punt van de dag. AKU verliet de markt op 91,60, Philips deed 146,40 en Unilever 139,10. KLM verbeterde 4,80. In de le periode waren vijf tot tien punten hoger: Duyvis, Van Gelder papier, Bührmann, Smit Nijmegen, Gazelle, Chem. Naar- den, Techn. Unie, Singkep-tin en Amev. Billiton-II steeg 1,20. Alb. Heijn was 10 gulden hoger (50 punten) niet aan te komen. Lager was Mahez met 6 en Lyempf met 6% punt. Hoek's machines daalde vijf punten. Wilton-Fijenoord-Bronswerk en Rijn-Schelde waren ieder 6 pun ten lager. In de 2e periode werd de bied- koers voor Alb. Heijn nog vijf gulden hoger gesteld op 280. Mosa was vijf punten hoger niet te krij gen, terwijl Heineken vijf punten steeg. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Londen New York Montreal Parijs Brussel Frankfort Stockholm Zurich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon 8.64—8.74 3.60—3.64 3.35—3.40 67.00—70.00 7.10—7.18 90.25—90.75 69 60—70.60 84.30—84.80 57.50—59.50 48.20—49.20 50.40—51.40 14.03—14.13 12.67 y2—12.82% 5.15—5.30 Dinsdagmorgen heeft brand gewoed in de enkele weken ge leden in gebruik genomen nieu we hal van de polyether- en schuimplasticfabriek „Recticel" in Kesteren. Drie uur nadat de brand was uitgebroken, was men het vuur meester. Volgens de eerste gegevens is de schade be perkt gebleven tot enkele tien duizenden guldens. De brand brak uit in een 140 meter lange hal, die met machi nerieën een waarde heeft van ongeveer vijf miljoen gulden. De oorzaak van de brand is volgens de brandweer wrijving van het 50 meter lange blok schuimplas- tic op de lopende band in de hal. Het vuur is mede bedwongen door de automatische sprenkel installatie in de hal, waar men nog aan het proefdraaien was. Twee jaar geleden is de „Rec- ticel"-fabriek vrijwel tot de grond toe afgebrand. De fabriek verzorgt nu 80 procent van de Nederlandse export van polyether en schuimplastic. Een combinatie van het Neder landse bouwbedrijf „Nederhorst Gouda" en „Socol" uit Brussel bleek maandag te Antwerpen de laagste inschrijver te zijn bij de eerste aanbesteding van de pre- metrowerken in Antwerpen. Er waren in totaal negen inschrij vers voor dit projekt, dat de ruw bouw omvat van een tunnelkoker van 50 meter onder de Amerika- lei, in samenhang met bouwwer ken voor aansluitingen van de nieuwe Scheldetunnel. De eerste grote aanbestedingen voor de Antwerpse metro worden vol gend jaar verwacht. Up deze plaats in het Botlekge bied zal het nieuwe réparatie- bouwdok van Verolme/NDSM worden gebouwd: maandag heeft de minister van economische zaken bekendgemaakt, dat er een overheidsgarantie verleend is voor 75 miljoen gulden voor de financiering van dit nieuwe dok. Op de plaats waar het dok komt is nu nog maar een insteekhaven en een lap grasland te zien. Een krijgsraad in Athene heeft drie mannen tot 5Vs, 8 en 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van samenzwering tegen het bewind. Vijf beklaag den kregen voorwaardelijke straffen van 2 en 4 jaar en 13 ver dachten zijn vrijgesproken. De 21 beklaagden, onder wie 15 marinemannen, zouden behoren tot de „democratische verdedi ging", die kort na de militaire machtsgreep van april 1967 is op gericht. De drie die de zwaarste straf fen kregen, zijn door de krijgs raad als leiders van die beweging aangemerkt. Het zijn de 30-jarige marine-onderofficier Politis, die tien jaar kreeg; de 32-jarige so cioloog Notaras, tot 8 jaar veroor deeld, en. de 31-jarige econoom Sophoulis die 5'h jaar moet op knappen. De Belgische dienstplichtigen zullen voortaan, als ze twee maanden diensttijd achter de rug hebben, buiten de diensturen hun burgerpak mogen dragen. Deze maatregel geldt niet voor het personeel van marineschepen, zo is in Brussel bekendgemaakt. In kringen van de geweldple gers komt het pistool meer en meer naar voren, terwij} de ge weldplegingen ook toenemer.. Het zou niet gek zijn als de politie wat meer armslag kreeg bij het onder zoek, wanneer vuurwapenen zijn gebruikt of aangetroffen. De we<t kwalificeert zoiets als een over treding, waardoor een diepgaand onderzoek niet mogelijk is. Het verhaaltje „ik heb het pistool van een onbekende Turk of de revo! ver van een onbekende zeeman gekocht" gaat de politie vervelen. Dit werd door de Haagse politie op een persconferentie duidelijk gemaakt naar aanleiding van de vier keren, dat in korte tijd met vuurwapenen slachtoffers wer den gemaakt. Afwisselend vertel den commissaris W. H. Planjer van de ge-uniformeerde politie, commissaris H. van Harskamp van de justitiële politie en hoofd inspecteur H. ter Hark van de afdeling bijzondere wetten, dat de samenloop van een aantal geval len van vuurwapengebruik niet mag worden overtrokken. Naar hun mening zijn er in Den Haag relatief niet meer verboden wapens in omloop dan in Rotter dam, Amsterdam en andere grote steden. Ook nationaal en internationaal neemt Den Haag geen uitzonde ringspositie in, daar overal ge weldpleging meer dan vroeger De stopzetting van Belgische wapenleveranties aan Nigeria, die minister Harmel vorige week in 't parlement in Brussel heeft aangekondigd, blijkt een stop zetting op termijn te zijn. De reeds aan de Belgische in dustrie verstrekte vergunningen, die een looptijd hebben van een half jaar, kunnen in dit geval niet worden ingetrokken, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Brussel dinsdag ver klaard. Het besluit om de leve ranties stop te zetten betekent in feite alleen, dat er geen nieu we vergunningen aan de Belgi sche wapenindustrie worden verstrekt. De woordvoerder kon niet me dedelen voor hoeveel zendingen aan Nigeria op dit ogenblik nog vergunningen van kracht waren. aan de orde van de dag is, zoals o.m. in café's en bij vechtpartijen. Het is bepaald niet zo, dat van Den Haag kan worden gespreken als de pistolenstad. Wel is de Haagse geweldpleger onsportiever en loucher dan elders. Het verboden wapenbezit is me de veroorzaakt door de stroom van buitenlandse arbeidskrach ten, die, naar ons land is gekomen. Stiletto's en dolken worden door de buitenlanders en door de rijks genoten van over zee gemakke lijker en vlugger gehanteerd dan door de Nederlanders, die nuch terder zijn. Daardoor is 'n zekere Wegens diefstal met geweld pleging heeft de rechtbank in Den Haag gisteren de 34-jarige taxichauffeur G. P. de R. uit Leiden veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (eis: twee jaar met aftrek). Het slachtoffer van verdachte zou na cafébezoek door hem naar huis worden gebracht, maar on derweg dwong hij zijn passagier uit te stappen. Hij mishandelde hem en beroofde hem van 1035 gulden. De slechte woongelegenheid voor het gezin van de chauffeur had hem uit zijn evenwicht ge bracht en hem tot zijn daad ver leid, zo verklaarde hij voor de rechtbank. Dinsdagmorgen vroeg is in de buurtschap Westendorp bij Vars- seveld brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de familie Hemink. De bewoners die door de brand werden gewekt, konden zich in veiligheid brengen. De boerderij en enige schuren gingen geheel in vlammen op. Ook twaalf kalveren kwamen om. De gehele hooi-oogst, ruim 20 ton, die maandagavond laat nog was binnengehaald alsmede diverse landbouwwerktuigen, gingen verloren. De brandweer uit Varsseveld wist het woongedeelte te behou den. Maandagnacht is de kapitale boerderij van het gezin G. Sem- plonius te Vegelingsoord bij Joure door brand verwoest. De bewo ners konden zich in veiligheid stellen, maar de gehele inboedel en de wintervoorraad hooi gingen verloren. De brandweer van Joure kon alleen nog nablussen. De oorzaak van de brand is on bekend. De schade bedraagt on geveer 200.000. De boerderij was verzekerd. angst ontstaan. Als tegenmaat. regelen worden dan vuurwapens aangeschaft, die overal in Europa gemakkelijk zijn te krijgen, spe ciaal in België en in Italië, Wat de geweldpleging in het algemeen betreft, kan van een toename worden gesproken en juist daar komt het pistool meer naar voren. Dat een van de hoofdoorzaken van het toenemend wapenbezit de angst is om iets te kunnen tegen iemand, die b.v. met een stiletto dreigt, leiden de politie-autoritei- ten af uit het feit, dat de gewohe inbrekers niet zijn overgegaan-op gebruik van vuurwapens. Dat ei meer geweld ten toon wordt ge spreid, heeft de politie zelf her haaldelijk ondervonden: Het_ komt meer en meer voor. dat bij akanhoudingen de verdachten zich verzetten en onlangs werd een politieauto omvergegooid bij de arrestatie van een dronken man. Het is aan de zelfbeheersing van de politie te danken, dat het nog altijd zo goed afloopt, aldus de Haagse politiefunctionarissen. Dat er meer vuurwapens onder de burgerij voorkomen, leidt d« Haagse politie af uit cijfers. Zo kwamen vorig jaar 62 tips binnen, die in 23 gevallen 34 vuurwapens opleverden, waarvoor geen ver gunning was afgegeven. Alleen de eerste helft van dit jaar wer den naar aanleiding van 43 tips in 17 gevallen 20 vuurwapens in be slag genomen. Dit is een ernstige zaak, maar men kan niet spreker van 'een alarmerende toestand, aldus de Haagse politie. .j Een van de oorzaken van toe nemend geweld acht de politie de televisie, die met haar series als „dubbelspion", „Maigret", thril lers en vooral ook „westerns" tot de verbeelding van een bepaalde groep kijkers spreekt. De Haagse politie heeft het plan om naar aanleiding van het toe nemen van geweld en speciaal naar aanleiding van het vlugger dan voorheen naar een pistool grijpen, maatregelen te nemen juist o'm verboden wapenbezit beter te kunnen bestrijden. In het kader hiervan werd gesproken over de grotere armslag, die de politie wenst bij het onderzoek naar de herkomst van vuur wapens heeft doen toenemen. Barkeepers, portiers en soute neurs willen zeker zijn van een mogelijkheid om zich te kunnen verdedigen, als er moeilijkheden ontstaan met mensen die vlugger naar een wapen grijpen. Een uitgesproken verontrusting onder de Haagse burgerij over het illegaal wapenbezit is er volgens de politie niet. Dan zou het aan tal tips over de onwettige wapen, handel groter zijn. Niettemin is er de mogelijkheid en daar houdt d« politie rekening mee, dat er een levendige handel ta Den Haag.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2