Pompidou treedt vandaag af Z.-VIETNAM WIL RECHTSTREEKSE ONDERHANDELINGEN MET HANOI Diem: „In Parijs mag er niet beslist Eerste harttransplantatie in Oost-Europa worden over toekomst van Vietnam" RADIO DE KOOK Couve de Murville wordt eerste-minister PADVINDERS VONDEN LIJK VAN VERMOORD MEISJE IN LIMBURGS BOS Blaiberg blijft vooruitgaan FRANKRIJKS STANDPUNT OVER EEN TOETREDING VAN ENGELAND TOT DE E.E.G. NIET GEWIJZIGD HET WEER GEBRUIKTE De Australiër Mellish gaf zich na acht dagen verzet aan de politie over GIFGAS WOENSDAG 10 JULI 1968 21e jaargang No 5238 „Troonopvolger Woorden wisseling Het is besloten Hoogwater Engelse veerboot op rotsen gelopen Weerbericht Zon- en Maanstanden Passagiers vliegtuig neergestort Antwerps® politie hijst zwarte vlag frank, bij abonnement: TERNEUZEi Directeur-Hoofdredacteur: I, van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Ad^wefttrepnjs pêf mm 18; Ct.j minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Buin Diem, leider van de Zuldvietnamese groep „waarnemers" op 't inleidende AmerikaansNoordvietnamese vredesoverleg in Parijs, heeft Hanoi opgeroepen met zijn land rechtstreekse onderhandelingen aan te gaan over beëindiging van het Vietnamees conflict. Buin Diem betoogde op een persconferentie in het Zuidvietnamese consulaat-generaal, dat de Vietnamese oorlog in essentie ongetwijfeld een conflict tussen Noord- en Zuid-Vietnam is en dat zij de aangewezen In het ziekenhuis van de Tsje- choslowaakse stad Bratislava zijn artsen gisteren begonnen aan een harttransplantatie op een 50-jarige vrouw. Het is de eerste operatie van deze aard in Oost-Europa, al dus radio-Bratislava. De patiënt verkeert volgens na dere berichten in redelijk goede gezondheidstoestand Zij heeft het. hart ontvangen van een 40-jarige man, die bij de val van een ge bouw dodelijk hoofdletsel had op gelopen. De operatie was de 25e hart transplantatie ter wereld. /J.4 Rio.- ue nuiuiye r ranse mi nister van buitenlandse zaken, Maurice Couve de Murvüle, zal tot premier benoemd worden, wanneer de huidige premier, Ge orges Pompidou, president De Gaulle vandaag het ontslag van zijn regering aanbiedt, aldus is zijn regering aanbiedt. Op de foto links Couve de Mur vüle en rechts Pompidou. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN liever „duizend mensen te zullen doden" dan terecht te moeten staan wegens diefstal van een auto. Voor hij zich overgaf had politiecommissaris Norman Allan hem" toegezegd, dat hjj voor een medische keuring naar een mili tair kamp zou worden gebracht, als hij zonder verzet te plegen naar buiten kwam. In het huisje vond de politie het kleine wapenarsenaal dat Mellish had aangelegd, waaron der het geweer dat hij de politie had afgedwongen. Commissaris Allan die voor de wijze waarp hij de zaak behan delde, aan scherpe kritiek heeft blootgestaan van de kranten en de politievereniging, zei tegen verslaggevers dat hij al het mo gelijke zou doen om Mellish in het leger te krijgen. De huidige Franse minister van financiën en economische zaken, Maurice Couve de Murville, zal tot premier worden benoemd, wan neer de huidige premier, Georges Pompidou, president De Gaulle vandaag het ontslag van zijn rege ring aanbiedt, aldus ij uit welin gelichte regeringskringen In Parijs vernomen. Vier padvinders uit Roermond hebben maandag in een Limburgs bos nabij de Duitse grens het stof felijk overschot gevonden van een "aar schatting 16- 18-jarig meis je. De politie was van mening dat het meisje is vermoord. Aangaande de identiteit was gisteren nog niets bekend. Het lijk lag in een greppel en was gedeeltelijk bedekt met bla deren en plaggen. Op een persconferentie in Swal men deelde de officier van justitie, mra. Delissen, mee dat in de om geving van Swalmen en in midden- Limburg geen meisje wordt ver mist, waarvan het uiterlijk over eenkomt met dat van het gevon den lijk. Ze was gekleed in een rood jack en droeg donkere laar- ren. Het meisjes was 1 50 m lang. De recherche heeft de stellige overtuiging dat hier een misdrijf in het spel is. Het stoffelijk overschot had wel licht reeds enkele weken in de grepoel gelegen. Het lag in het eerste bos van de Duitse grens af. De Duitse politie werd dinsdag in geschakeld. Het meisjes had geen papieren hij zich. Het onderzoek van dr. J. Zelden- rust en dr. Witte van het gerech telijk laboratorium uit Den Haag heeft nog geen definitief uitsluit sel gegeven over de dood van het meisje, dat werd gevonden op hon derd meter van de Nederlands- I Duitse grens nabij de doorlaatpost Maalbroek. Intussen heeft de politie in Swalmen kunnen nagaan, dat er in ons land ruim dertig meisjes tussen veertien en twintig jaar worden vermist. De diverse po litieposten in ons land worden stuk voor stuk nagegaan en de signalementen van de meisjes worden vergeleken met het ge vonden lichaam. Ook de Bel- "iscbe en de Duitse politie zijn ingelicht en ook daar is een onderzoek gaande. De politie in Swalmen ver wacht niet eerder enige uitslag van betekenis vóór hedenmiddag. Genoemde kringen hechten wei nig waarde aan geruchten, dat pre sident De Gaulle Pompidou tot voorzitter van de nationale ver gadering zal benoemen. Couve de Murville werd eind mei bij de kabinetsreorganisatie tot minister van economische zaken en! financiën benoemd. Deze reor ganisatie volgde op de door stu dentenonlusten en stakingen ver oorzaakte politieke crisis in Frank rijk, die tot het uitschrijven van aigemepe verkiezingen leidde. Ook aan de geruchten, dat Pom pidou een of andere hoge functie zal krijgen teneinde zijn positie als presidentiële „troonopvolger" te consolideren, wordt weinig waar de gehecht. Genoemde kringen neigen wel naar de veronderstel ling, dat Pompidou van mening zou verschillen met president De Gaulle over plannen voor maat schappelijke hervorming, die de ontevreden arbeiders grotere mede zeggenschap zou moeten geven bij' de leiding van hun ondernemingen. Couve de Murville werd in 1958 minister van buitenlandse zaken en bleef dat tot eind mei van dit jaar. Hij is daarmee in de Franse geschiedenis de minister gewor den, die het langst de portefeuille van buitenlandse zaken heeft ge had. Couve de Murville, die ook een financieel deskundige is, was vóór 1958 ambassadeur in Egypte, vaste vertegenwoordiger van Frankrijk bij de NAVO en ambassadeur in de V. S. en West-Duitsland. Naar uit genoemde bronnen ten slotte is vernomen, zal Couve de Murville zijn regering tegen het eind van de week samenstellen en vóór 14 juli president De Gaulle zijn mlnlsteriijst voorleggen. Pompidou zou ook een woorden wisseling met De Gaulle hebben gehad, nadat hij de president had geadviseerd af te treden tijdens de ernstige fase van de crisis in mei, Pompidou werd op 14 april 1962 voor het eerst door president De Gaulle tot premier benoemd'. Hij heeft deze functie langer bekleed dan enige andere premier sinds de totstandkoming van de Franse re publiek. Pompidou heeft in zijn zesjarige ambtstermijn aan het hoofd ge staan van vijf regeringen. Premier Pompidou heeft op een bijeenkomst van de gaullistische WOENSDAG 10 JULI Cadzand 1.07 1,29 Breskens 1.32 1.54 Terneuzen 2.08 2.30 Hansweert 2.47 3.09 Walsoorden 2.51 3.13 DONDERDAG 11 JULI Cadzand 1.59 2.19 Breskens 2.24 2.44 Terneuzen 3 00 3.20 Hansweert 3.39 3.59 Walsoorden 3.43 4.03 fractie bevestigd dat president De Gaulle heeft besloten hem te ver vangen door minister van finan ciën Couve d<e Murville. „Laten wij er niet meer over praten. Het is nu eenmaal zo besloten", zei hij. Naar van ingelichte ziide wordt vernomen, hadden verscheidene leden van de fractie kritiek op het besluit van De Gaulle. Zij toonden zich vol lof over hetgeen Pompi dou in de zes jaar en drie maan den van zijn premierschap heeft gedaan. Een zichtbaar teleurge stelde Pompidou deed zijn best om de verontwaardiging bij' som mige afgevaardigden te sussen. In regeringskringen wordt ver nomen, dat Pompidou het niet eens is met het voornemen van De Gaulle de arbeiders medezeggen schap in het ondernemingsbeleid te geven, öok naar aanleiding van de studentenbetogingen, de straat gevechten en de stakingen van mei en juni zouden meningsverschillen aan de dag zijn getreden. Later werd meegedeeld, dat de borstkas van de patiënte, mevrouw Elena Horvathowa, opengelaten is, in verband met inwendige bloedin gen. De operatie heeft zes uur ge duurd. Het hart begon uit zichzelf te kloppen. Het dertig iedien tel lende team dat de ingreep uitvoer de stond onder leiding van profes sor Askarel Siska (65). Van de operatie is een film gemaakt, ter wijl bovendien kleurenfoto's wer den genomen. De Zuidafrikaanse harttransplan tatiepatiënt Philip Blaiberg heeft een rustige nacht gehad en zijn gezondheidstoestand blijft vooruit gaan, zo is dinsdag van welinge lichte zijde in het Groote Schuur- ziekenhuis van Kaapstad ver nomen. In het laatste officiële medische bulletin, dat maandagavond werd uitgegeven, was meegedeeld dat de patiënt herstellende was van aandoeningen aan de lever en de longen. De Engelse veerboot „Western Lady" is dinsdag in dichte mist voor de Engelse zuidkust ter hoog te van Torquay op de rotsen ge lopen. Alle 126 personen aan boord werden gered. Niemand heeft ver wondingen opgelopen. Frankrijk heeft op de eerste Europese conferentie na de onlus ten en verkiezingen in eigen land officieel laten weten, dat het zijn mening over een toetreden van Engeland tot de gemeenschappe lijke markt niet heeft gewijzigd. VRIJ ZONNIG Door drukstijgingen boven de Noordzee is daar een hogedruk- gebied ontstaan, dat zich geleide lijk in oostelijke richting uitbreidt. Het veroorzaakte dinsdag in het noorden van het land een noord oostelijke wind, waarmee de aan wezige wolkenvelden grotendeels werden verdreven. Ook vandaag beïnvloedt 't hoge- drukgebied het weer in ons land. Het zorgt voor diroog en vrij zon nig weer met een zwakke tot ma tige in hoofdzaak noordoostelijke wind. De temperaturen kunnen daarbij plaatselijk tot iets hogere waarden oplopen dan dinsdag toen het aan de kust omstreeks 19 en in het zuidoosten 24 graden Cel sius werd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog weer Droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot matige wind tus sen noordoost en zuidoost. Over het algemeen iets hogere tempe raturen dan dinsdag. ZON op onder 20.57 20.56 20.55 20.54 20.53 4.33 4.34 4.35 4.37 4.38 MAAN op onder 5.31 22.28 22.46 23.00 23.11 23.20 7.02 8.29 9.50 11.07 Op de vergadering van de mi nisterraad van de Westeuropese unie zei Frankrijks vertegenwoor diger dinsdag in Bonn tot de E. E. G.-partners en de afgevaar digde van Engeland, dat zijn re gering nog steeds het tijdstip niet gekomen acht voor onderhande lingen met Engeland over een vol ledig lidmaatschap. Over een eco nomische regering viel wel te pra ten. De Franse diplomaat, Hervé Alphand, sprak na de Britse mi nister van buitenlandse zaken Mi chael Stewart, die zich optimis tisch had uitgelaten over de eco nomische toestand van zijn land. Stewart zei, dat het volledige lid maatschap van de E. E. G. Enge- lands streven blijft. Hij toonde echter belangstelling voor de door Benelux voorgestelde overgangs regeling. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Willy Brandt vond het tijd worden de vruchtloze dis cussies over het al of niet vergro ten van de E. E. G. te staken. Na het zomerreces in Brussel moest weer „concreet" over het vraag stuk van Engelands toetred'ng worden gesproken. Het Duitse voorstel voor een overgangsrege ling kan naar zijn mening Enge lands volledige toetreding verge makkelijken. De Nederlandse staatssecretaris De Koster was het met Brandt eens. Hij vond dat er regelmatig nauw contait moet zijn tussen 3e E. E. G. en de landen die willen toetreden. Hij stelde voor uit hoge functionarissen van de Europese commissie een comité te vormen dat het contact met Engeland on derhoudt. Een Saoedi-Arabisch passs* giersvliegtuig met acht passa giers en een bemanning van drie is maandag in de woestijn bij D'hahram aan de Perzische golf neergestort. Dinsdag zijn op 13 km van Dhahran wrakstuk ken ontdekt. De 23-jarige Wallace Mellish die het acht dagen lang in een huisje in een buitenwijk van Syd ney tegen de politie heeft uitge houden, heeft zich dinsdag over gegeven, omdat hij naar zijn zeg gen dienst wil nemen in het Aus tralische leger om in Vietnam te kunnen vechten. Mellish kwam ongewapend met zijn 18-jarige vrouw en zoontje van 12 weken naar buiten. Hij droeg het kind in 4fn armen, Tijdens het beleg van de politie heeft Mellish verscheidene keren gedreigd zijn vrouw en zoontje te zullen vermoorden. Toen hij uit het huis kwam, liep hoofdin specteur Don Fergusson, die de leiding had van de politié-opera- tie, hem tegemoet. Gevangenisaalmoezenier Clyde Paton die het huwelijk van Mel lish en zijn vrouw de vorige week inzegende met de loop van een geweer op zich gericht, om helsde het echtpaar. Kort voor hij zich overgaf liet de 23-jarige ex- gevangene telefonisch weten, dat hij naar Vietnam wil. „Ik wil naar Vietnam om te boeten voor wat ik gedaan heb", zo zei hij. Tijdens het beleg verklaarde hii landen zijn om er een oplossing voor te vinden. Volgens de diplomaat speelt het „zogenaamde nationale bevrijdingsfront" slechts een bijrol en zijn ook de strijdkrachten van Saigons bondgenoten slechts tijdelijk in het zuiden. De huidige besprekingen in Parijs moeten zich volgens hem beper ken tot het vinden van voorwaarden ter beëindiging van de bombar dementen op Noord-Vietnam en mag er niet worden beslist over de toekomst van Vietnam. Guerrillastrijders van de viet- cong hebben maandagavond gif gas gebruikt tegen een Zuidviet namese militaire post op 80 km ten noordwesten van Saigon. Vier soldaten gaven daardoor bloed op, aldus een regeringswoordvoerder te Saigon. Er zijn geen Zuidviet namese soldaten bij deze gasaanval gedood. Later verklaarde een Zuidviet namese militaire woordvoerder, dat het gas waarschijnlijk geen gifgas maar traangas of braakgas is ge weest. „Verstikkend gas" vond iiij dichter bij de waarheid. Leden van de politievakbond van Antwerpen en omgeving, die reeds geruime tijd ijveren voor loonsverhoging, hebben dinsdag zwarte vlaggen gehesen op de radiomasten van het hoofdbureau van politie in de Scheidestad. Voorts werd een spandoek aange bracht met de mededeling: „Wij zijn het beu". Ook aan verschei dene wijkbureaus wapperden zwar te vlaggen. Ze zijn in de loop van de dag door de brandweer ver wijderd. SYDNEY.- De 23-jarige psycho paat Wallace Mellish, die acht dagen lang de politie op een af stand heeft gehouden met de dreiging gijn 18-jarige vrouw en hun kind te zullen doodschieten heeft zich dinsdag aan de politie overgegeven. Het huis was om singeld door honderd gewapende politiemannen. Op de foto Mel lish met het kind op zijn arm, geflankeerd door twee politie mannen. Rechts zijn vrouw en links dominee C. Paton.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1