PROVINCIAAL NIEUWS HET OOG VAN SÏVA POMPBEDIENDE IN SASSENHEIM DOOR DUITSER VAN GELD BEROOFD Eén overvaller gearresteerd BLAIBERG GAAT WEER VOORUIT In San Salvador werden eieren en „verfbommen" naar auto van president Johnson geworpen Steenfabriek sluit Minister Luns stelt oprichting van een Zuidoostaziatische gemeenschappelijke markt voor J f Terneuzen Axel Breskens Bruinisse Nieuwvliet Sas van Gent Schoondijke Sluis Westkapelle Zaamslag „Opstand" aan boord van plezierboot - AGENDA - Honger in de wereld Overstromingen in Ghana Zware eisen in proces te Athene Sneeuwstorm in Peru Bomontploffing in Japans toeristenbureau in New York Naar Koeala Loempoer Indonesische reacties Maandag 8/dmscïag 9 juti „1968 DE VRIJE ZEEUW PagïöS 8 Bevordering Petnis Hondiuslyceum Van havo 4 naar havo 5: Ma Je van Es. Leger des Heils Woensdag a.s. zal de combo van het Leger des Heils-corps uit Den Haag-zuid een bezoek brengen aan Terneuzen. Deze combo bestaat uit vier jongens en twee meisjes van 15, 17 en 19 jaar. 's Morgens zullen zij een rondvaart maken en in de middaguren zullen ze in twee be jaardentehuizen op een moderne manier iets van het evangelie laten horen. Tussen twee en drie uur laten zij zich op de markt horen onder leiding van Wim Ranschaar (solo gitaar). Verder is er een basgitaar en een orgel, terwijl Gerard Plas de drums voor zijn rekening neemt. Ron Kruyt en Ingrid Kruyt verzorgen het vocale ge deelte. Viswedstrijd in stromende regen De eerste wedstrijd van de hen gelsportvereniging G.O.A. om het clubkampioensehap! welke zater dag op de ijsbaanvijver werd ge houden, is in een stromende regen verlopen. Ondanks het slechte weer waren ruim 40 hengelaars vroeg uit de veren gestapt om een kans te wagen. De vangst was goed wat mag blijken uit de grote puntenscore. De tweede wedstrijd voor dit kampioenschap zal worden ge houden op 31 augustus. De uitslag: 1. J. Bassleer, 1005 punten; 2. M. Buck, 805 pnt.; 3. P. Bassleer, 520 pnt.; 4. G. Dasesbeek, 355 pnt.; 5. J. Pasternoster, 325 pnt.; 6. J. C. Dey, 290 pnt.: 7. G. de Rijcke, 250 pnt.; 8. P. Kalle, 230 pnt.; 9. J. A. Roose, 160 pnt.; 10. J. de Schrij ver, 115 pnt.; 11. R. de Block, 90 pnt.; 12. E. Kalle, 80 pnt.; 13. G. van Drongelen, 65 pnt.; 14. T. Bri quet, 60 pnt.; 15. E. Boschens, 60 pnt Geslaagden Aan de modevakschool „En- said" te Breda slaagde voor modiste mevr. E. Aalbregtse Bril te Breskens; voor coupeuse mevr. M. Simpelaarde Looze te Breskens; voor costumière mej. A. Daansen te Breskens, terwijl voor tailleuse slaagden de dames B. HermanFremouw te Sluis en M. Asard te Breskens. Allen werden opgeleid door mevr. Van de Velde—Jacobs. Grote aanvoer van mosselen Vorige week zijn er vijf keer zo veel mosselen aangevoerd als geëxporteerd, zodat vele vrach ten onverkocht bleven en de prij zen flink daalden. Het is nog nooit eerder voorgekomen, dat er zoals nu het geval was begin juli meer dan dertig schepen uit Zee land naar de Waddenzee vertrok ken om mosselen te halen. Tot vorig jaar juli regelde het pro- duktschap voor vis en visproduk- ten de aanvoer. Toen die rege ling in augustus wegviel, troffen de mosselkwekers een onderlinge regeling om te voorkomen, dat er in het begin van het seizoen te veel mosselen werden aange voerd, Dit jaar kon die regeling geen stand houden, omdat er bui ten de daarvoor opgerichte stich ting te veel „vrije aanvoerders" zijn. De vissersvereniging „Zevi- bel" probeert nu de „vrije kwe kers" te bundelen. Van bromfiets gevallen Mej. Van R. uit Middelburg liep ;en hersenschudding op, toen zij DIEF AANGEHOUDEN DOOR HULP VAN NEDERL. TOERIST De dader van een roofoverval zaterdag in de drukste winkel straat van Kleef kon worden aan gehouden dank zij het optreden van een 24-jarige Amsterdammer en een 16-jarig meisje uit dezelf de stad. De man, een 23-jarige Duitser, kon worden gegrepen en het gestolen geld werd terugge geven. De dief had met een niet scherp geladen pistool de vier vrouwe lijke winkelbedienden in be dwang gehouden, terwijl hij een greep deed naar de geldlade. Door het hulpgeroep van de meisjes werden de inzittenden van een personenauto gealarmeerd. De bestuurder, de heer B. Baveng uit Amsterdam, reed door het rode stoplicht en sneed de dief in een nabijgelegen steeg de doortocht af. Hierop richtte de Duitser het pistool op de inzittenden in de auto. Vier meifcjes van 16 tot 20 yi twee Amsterdamse man- gtuurder greep de dief rong hem het geld af ie geveu,. terwijl de Amsterdam mer' het op straat geworpen geld opr®hpte, glipte de dief weg. De 18-jarige Marijke Overman uit Amsterdam snelde de Duitser na. greep hem in de kraag en bracht hein naar de inmiddels gearri veerde politie. Deze zagen aan vankelijk de Amsterdamse be stuurder voor de dief aan en wil den hem arresteren. Even later echter werd de echte dader naar de cel gebracht en kon de Am- jner zijn vakentietocht van een bromfiets viel. waarop zij als duopassagiere meereed. Het ongeluk gebeurde op de Mettenyendijk te Nieuwvliet. Per ambulance is mej. Van R. naar het gasthuis in Middelburg overgebracht. Weer kermiskoers Naar verluidt zal in september in Sas van Gent op de dinsdag van de kermis de jaarlijkse wie lerronde weer draaien. Dat zal een voortzetting zijn van een tra ditie die sedert vele jaren is on derbroken. Er is inmiddels een voorlopig comité opgericht, dat voor dinsdag 9 juli a.s. een ver gadering heeft belegd bij P. Kals- vel om de plannen op tafel te leg gen. Vast staat in ieder geval, dat de eerste ronde in september a.s. zal worden verreden voor ama teurs. Nieuwe gebouwen voor C.S.M. In de Poelstraat verrijst mo menteel op het geëgaliseerde stuk terrein voor de oude gebou wen van de suikerfabriek der C. S.M. een volledig houten gebouw. Op een door de fa. Claeyssens uit Sas van Gent gestorte fundering worden pre-gefabriceerde wan den in een soort teakuitvoering opgesteld, met veel lucht en licht. De nu opgetrokken gebouwen zullen dienst doen als kantoor ruimten, kantine en keuken. Naast dit houten gebouw dat de fabriek een geheel nieuw aanzicht heeft gegeven, komt nog een nieuwe portiersloge. Bevordering middelbare landbouwschool Bevorderd naar klasse 2: B-afd.): J. Basting en A. de Putter, bei den te Cadzand; Th. Buijck en F. Dieleman, beiden te Water- landkerkje; M. van Damme en W. van Waes, beiden te IJzen- dijke; W. Dekker en H. Vercou- teren, beiden te Retranchemen't; A. de Feijter te Schoondijke: F. Haak te Biervliet en E. Mat- theeuws te Sas van Gent. Bevorderd afd, E: I. van Cruijningen te Zuidzan- de; J. Dekker te Axel: L. van Hoeve te Schoondijke; C. Noë te St. Margriete; E. Risseeuw te Cadzand; R. Scheppers te St. Kruis en I. Tollenaar te Hoek. Nieuwe leerkracht Het gemeentebestuur van Sluis heeft toestemming gekregen van het ministerie voor onderwijs tot het aanstellen van een bovental lige leerkracht aan de openbare school overeenkomstig art. 56 2e lid van de l.o.-wet 1920. Carillonconcerten Woensdag 10 juli zal prof. Ehrem Delmotte, stads-beiaardier te Oostende weer een tweetal con certen op de beiaard van Sluis ten gehore brengen. Het programma luidt: Middagconcert (4 uur): L' Arle- sienne (Bizet), thema van het Con- certe (Tschaikowsky); Salut d' Amour (Elear); Fantasie op de werken van Mendelsohn (E. Del- motte); Madame Butterfly (uit de ODera van Puccini); Serenade (Haydn); De klokken van Corne- ville (uit de ODerette van Planquet- te); Till (Danvers); Luise: Depuis le Jour (Carpentier); Volksliederen, Avondconcert: Watermuzik (Han del); Pitiê (Rakalei); Chanson de Marinette (Taalafico); Twee dan sen van Haydn: Carmen (uit de opera van Bizet); Roxelane (Haydn); Suite bergamasque (clair de lune van Debussy); Melodie in F (Rubinstein); Volksliederen. Jongetje verongelukt Vrijdagavond is op de weg van Domburg naar Westkapelle een ongeluk gebeurd dat aan de 4- jarige Mare Thoelen uit Antwer pen het leven heeft gekost. Het jongetje stak de weg over en werd door een motorrijder gegre pen. Het kind overleed ter plaatse. Het jongetje kampeerde met ziin ouders op een camping in de om geving. Benoeming Mej. E. H. Kusee, afkomstig uit Zaamslag, thans werkzaam als on derwijzeres aan een chr. school te Nijmegen, is met ingang van 1 oktober 1968 benoemd tot reme dial-teacher aan de Oranje Nassau- school in Amsterdam-Noord. HARMELEN: Nederlands oudste zwerver ,,Huib" uit Kockengen werd zondag 102 jaar. Het ge meentebestuur van Harmeien kwam met geschenken en felici taties. Geslaagd De dames Ria de Vos en Annie Verbrugge behaalden in Tilburg het bediêndendiploma in het da- meskappersvak Zaterdagavond omstreeks tien uur is op rijkswég 4 onder Sas- senheim een roofoverval ge pleegd op een benzinestation. De 34-jarige pompbediende J. J. Wassenaar uit Lisse werd door twee mannen met een zwaar voorwerp neergeslagen en zoda nig aan het hoofd gewond, dat overbrenging naar het acade misch ziekenhuis te Leiden nood zakelijk was. Voordat de man het bewust zijn verloor, wist hii de telefoon te bereiken en de rijksDoUtie te alarmeren, die onmiddellijk de patrouillerende dienstauto's waarschuwde, waardoor binnen enkele, minuten een der daders, een 22-jarige Duitser, kon wor den aangehouden. Een van de politiewagens die aan de achter volging deelnamen, reeds de per sonenauto van de daders klem op de Heerweg in Lisse. De tweede overvaller wist in de duisternis te ontkomen met de van de pompbediende geroofde geldtas, die enkele honderden guldens bevatte. Het opsporingswerk werd ge leid door de districtscomman dant van Leiden, overste Van der Meulen. Er zijn twaalf patrouil lewagens bij ingeschakeld. De ontsnapte dader heeft vermoe delijk de Duitse nationaliteit. In terpol is gewaarschuwd. De rijkspolitie was er zondag avond laat nog niet in geslaagd de tweede dader van de roofoverval aan te houden. Naar de politie meedeelde, werd de overval gepleegd met een uit Enschede afkomstige auto. Het was niet bekend of de eigenaar van deze auto iets met de roof overval te maken heeft. De geldtas is leeg in Lisse teruggevonden. De gearresteerde Duitser was bij zijn aanhouding in het bezit van ge reedschap. Via Interpol heeft de politie vernomen, dat de man in Duitsland veroordelingen op zijn naam heeft staan wegens diefstal len uit auto's en wegens afpersing van homosexsuelen. Een boottocht bij maanlicht op de rivier de Hudson bij New York is zondagochtend vroeg abrupt geëindigd, nadat passagiers aan boord van de plezierboot „Bay- belle" aan het „muiten" waren geslagen, ruiten vernielden en dekstoelen overboord slingerden. Sommigen ^van de 2400 mensen aan boord hadden blijkbaar het gevoel gehad, dat zij bedrogen werdén-toén zij'in'de mening ver keerden, dat het schip voortijdig naar zijn ligplaats terugkeerde. Volgens de politie ziin enkele passagiers licht gewond. De echtgenote van Blaiberg heeft van prof. Barnard telefo nisch bericht ontvangen dat haar man goed vooruitgaat. In een communiqué van het ziekenhuis werd meegedeeld dat na toedie ning van het anti-lymphociten- serum de toestand van Blaiberg aanmerkelijk is verbeterd. Van een tweede harttransplantatie bij de patiënt, die tegen een lever en een longcomplicatie vecht, schijnt geen sprake meer te zijn. Blaiberg leeft nu zes maanden en zes dagen met een nieuw hart. Dr. Blaiberg wil een biefstuk en eieren hebben en praat op nieuw over buitenlandse reizen, aldus heeft zijn dochter Jill van daag gezegd. Blaibergs dochter vertelde ook, dat haar moeder gisteren een be zoek aan Blaiberg heeft gebracht en hem heeft gezegd, dat hij niet gemist kan worden en moet ge nezen. Daarna is de gezondheids toestand van .de beroemde man met een nieuw hart vooruit blij ven gaan en volgens Jill komt daar nog bij, dat in de gehele wereld voor Blaiberg gebeden wordt. Na het bezoek, dat zij vandaag aan haar man heeft gebracht, heeft mevrouw Blaiberg gezegd: „Het is een wonder. Hij maakt het veel beter". Het commentaar van Barnard: „Men kan natuurlijk niet zeggen, dat dit een wonder is. Maar het gaat ongetwijfeld beter, veel beter." Zaterdag zijn enkele eieren en verscheidene „verfbommen" ge worpen naar de auto van presi dent Johnson, die van het vliegveld van San Salvador op weg was naar de stad. De auto van de Ameri kaanse president werd niet ge raakt, wel een andere auto in de stoet, waarin de presidenten van vijf Middenamerikaanse republie ken meereden. President Johnson heeft zaterdag de vijf staatshoofden meegedeeld dat de Ver. Staten besloten hebben kredieten tot een totaal van 65 miljoen dollar te bestemmen voor de ontwikkeling van midden-Ame- rika. De presidenten van Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras en Nicaragua deelden na afloop van hun tweedaagse bijeenkomst mee, dat ze hebben besloten de economische integratie op te voe ren. Ze onderstreepten het belang van een volledige Latiins-Ameri- kaanse gemeenschappelijke markt en vroegen meer steun van het „bondgenootschap van de vooruit gang". In de „verklaring van San Sal vador" wordt een aantal maatrege len bekendgemaakt, waaronder een extraheffing van dertig procent op alle invoer en belasting van alle luxe-artikelen die binnen de ge- MAANDAG 8 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De getemde feeks". DINSDAG 9 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De getemde feeks". Met ingang v.an 1 oktober gaat de Machinale steenfabriek N.V. te Oostrum (Fr.) sluiten. Voor de 25 personeelsleden is een afvloeiings regeling getroffen. De fabriek, die over drie jaar het honderdjarig be staan zou hebben gevierd1, had een produktie van zeven miljoen bak stenen per jaar. Tegen 1975 zullen waarschijn lijk evenveel mensen in de onder ontwikkelde landen honger lijden als nu. Aan de direkte behoefte van deze landen kan alleen wor den voldaan met de overschotten die uit de andere landen kunnen worden uitgevoerd. Maar zelfs daar kan niet langer op worden gebouwd. Dit staat in een ver handeling, die is opgesteld voor de jaarvergadering van de eco nomische en sociale raad van de V. N. (Ecosoc), die vandaag in Genève door secretaris-gene raal Oe Thant werd geopend. Er moet een wereldvoedselbu- reau komen en een systeem dat vroegtijdig waarschuwt, wanneer ergens voedseltekort dreigt. Het verschil tussen de binnenlandse voedselnroduktie en het benodig de wordt voor 1975 geschat op 7,5 miljard dollar (ƒ27 miljard), waaraan voor slechts de helft met invoer kan worden voldaan. Aanbevolen wordt in de wereld tussen 5 en 8,5 miljoen ton graan en voor 80 a 130 miljoen dollar aan andere levensmiddelen in re serve te houden. Voor hulp in onvoorziene nood gevallen zou nog eens voor 200 miljoen dollar moeten worden ge reed gehouden, aldus het rapport. meenschap worden vervaardigd. Tot dusver had alleen Nicaragua daadwerkelijk verbetering van de betalingsbalans nagestreefd en de andere landen verweten, met name de landbouw te verwaarlozen. Het dreigde zelfs de gemeenschap te verlaten, als de partners niet vóór augustus de maatregelen namen die het zelf had getroffen. Dit ge vaar lijkt nu van de baan. In een gebied ten westen van Accra, de hoofdstad van Ghana, waar circa 3.000 mensen door overstromingen dakloos zijn ge worden, zijn zondag hulpploegen en helikopters ingeschakeld. Voor zover tot nu toe bekend zijn er vier mensen omgekomen. Men vreest echter dat het doden cijfer veel hoger is. In Athene zijn zondag gevan genisstraffen van vier tot twaalf jaar geëist tegen leden van een groep van 21 man, die terecht staat wegens poging tot omver werping van het huidige bewind in Griekenland. De auditeur-militair vroeg vrij spraak voor de overige 17 be klaagden. Hij eiste 12 jaar tegen de 30-jarige Andreas Politis, die heeft bekend twee bommen te hebben gemaakt die hij in Athene heeft laten ontploffen, en 10 jaar tegen de 32-jarige socioloog Ge- rassimos Uotaras, die één van de leiders van de groep zou zijn ge weest. De groep heette „demo cratische defensie". UTRECHTSE HOOFDINSPECTEUR BLIJFT BUITEN FUNCTIE De Utrechtse hoofdinspekteur bij de gemeentepolitie C. S. blijft buiten funktie in verband met een op last van de hoofdcommis saris ingesteld onderzoek naar de geschiktheid voor de verdere uit oefening van zijn funktie. De heer S. werd eind februari buiten dienst gesteld, nadat hij een aanrijding waarbij hij betrok ken was, zelf als politiefunktio- naris had behandeld. Het hoofd van het parket van de arrondis sementsrechtbank in Utrecht, mr. H. W. Overbeek, deelde vorige week vrijdag mee dat tegen de politieman geen vervolging zal worden ingesteld „wegens onvol doende aanwijzing van schuld met betrekking tot een bepaald aanwijsbaar strafbaar feit". In het zuidoosten van Peru heeft zaterdag een sneeuwstorm gewoed, die als de hevigste sinds het begin van deze eeuw wordt beschouwd. Er is grote schade aangericht aap te velde staande gewassen en ook het vee heeft ernstig geleden. De storm, die 18 uur duurde, ontstond nadat de temperatuur tot drie graden onder nul was ge daald en de regen in sneeuw ver anderde. Drie voorbijgangers zijn zon dagmiddag gewond geraakt door een explosie in het Japans toe ristenbureau in New York. Door de ontploffing sprongen de rui ten van het kantoor, maar er brak geen brand uit. Het kantoor was niet bezet. Enkele dagen geleden deed zich een ontploffing voor in een bureau van het Canadese consu laat in New York. 41. En nauwelijks heeft Tarai zijn vreselijke eis doen horen of Aram begint zich met alle strijdlust, die in hem is, te verdedigen. Hij be toogt heftig, dat het hem er slechts om te doen was Sylvester voor de wraak der Khmers te behoeden. Iets, wat hij tegenever een lanrl-j genoot als zijn plicht achtte Met j een welwillende glimlach luiste-1 ren de wijzen naar het heftige be-1 toog en als Aram eindelijk zwii"t. staan zij plotseling, alsof dit huil een teken van hun kussens op. „Gii hebt goed gsprokên Aram", zegt degene, die steed- het woord gevoerd heeft, „wij zijn van uw onschuld overtuigd en zullen dit de keizer mededelen. Maak zijn boeien los!" Terwijl één der dienaren dit be vel ten uitvoer brengt, werpt Aram een onderzoekende blik op Tarai. Eén enkel ogenblik ontmoeten hun blikken elkaar, dan draait Tarai zich om en loopt driftig de zaal uit. Minister Luns heeft vandaag' (maandag) tijdens zijn bezoek aan Singapore voorgesteld in zuidoost-Azië een gemeenschap pelijke markt naar voorbeeld van de E.E.G. op te richten. Vol gens de Nederlandse bewinds man zou een dergelijke econo mische gemeenschap de belan gen van de deelgenoten beter kunnen behartigen in de betrek kingen met de Euromarkt en an dere economische blokken. Minister Luns had zijn voor stel geopperd in een. onderhoud met de premier van Singapore, Lie Kwan Joe, minister van bui tenlandse zaken S. Radjaratnam en minister van financiën dr. Goh Keng Swie. De belangrijk ste gespreksonderwerpen waren de problemen in de E.E.G. en de gevolgen daarvan voor zuidoost- Azië en andere zaken van ge meenschappelijk belang. Met name was gesproken over een lijst van produkten van Sin gapore die in aanmerking kun nen komen voor een preferen tieel tarief op de Euromarkt, zo zei mr. Luns na afloop van het onderhoud tegenover de pers. Ook had minister Luns de pre mier van Singapore ingelicht over de ervaringen, opgedaan tijdens zijn bezoek aan Indone sië. Volgens da minister verkeert de E.E.G. thans in een moeilijke positie door Frankrijks verzet tegen Britse toetreding en de sociaal-economische moeilijkhe den in Frankrijk. Minister Luns vertrok in de loop van de dag naar Koeala Loempoer, de hoofdstad van Ma leisië. De Indonesische ochtendbladen hebben vandaag (maandag) veel aandacht besteed aan het bezoek van minister Luns aan Indonesië, dat zondag werd afgesloten met de ondertekening van een economisch en een cultureel akkoord. „Angkatan Bersendjata", het blad van de strijdkrachten, bracht een verslag onder de kop: „Luns overtuigd van de goede bedoelin gen van Indonesië met betrekking tot West-Irian" en het legerblad „Berita Joedha" schrijft dat „In donesië en Nederland een breed akkoord hebben bereikt". Het on afhankelijke blad „Noesantara" heeft een verslag onder de kop: „Nederland vastbesloten hulp te verlenen bij de uitvoering van ont wikkelingsprojecten". „Angkatan Bersendjata" noemt minister Luns een „meesterdiplo- maat", die door zijn openhartig heid, geestige opmerkingen en be langstelling voor alle mensen in zijn omgeving snel de sympathie van het volk wist te winnen. Het blad kant zich tegen de kritiek dat bij officiële gelegenheden alleen het Nederlands en niet het Indo nesisch i» gebruikt. Het gebruik van het Nederlands kan men zien als een teken, dat de betrekkingen inderdaad goed zijn, aldushet blad

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3