Arabieren zullen bezette gebieden bevrijden Beestachtige moord op Marokkaan in Rotterdam Vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië worden verstevigd Nasser: „Geen vrede van de status quo" OVERHEJBSGARANTIE VAN 75 MILJOEN VOOR VEROLME VOOR BOUW VAN MAMMOETDOK Tweede dok thans onverantwoord 34-jarige dader voortvluchtig Overeenkomst getekend aangaande economische samenwerking HET WEER Maandag 8/dinsdag 9 juli 1968. 21e jaargang No. 5237 Geen tweede Twintig kinderen door hyena's gedood Steun van Rusland West-I rïan Persconferentie minister Luns Verduhbeld Illegaal in Nederland Over de grens gezet Fransen willen dat Europa politiek één wordt Ernstig verkeersongeluk in West-Duitsland Amerikaanse raketten voor Israël Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden fraaie. Eg aSoHhêSènt; TEM7BUZD IMrecteur-Hoofdredactettr: I. ran de Saade Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011502073 l Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; pef maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18; et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nor. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr voormiddag. President Nasser Heeft met een scherpe aanval op Israël het op timism e getemperd van degenen, die meenden dat Egypte naar een soepeler houding neigde. Het Egyptische staatshoofd, op be zoek in Moskou, verklaarde aan een lunch in het Kremlin, dat zijn land wel vrede wil, maar niet de vrede van de status quo. „De gevolgen van de Israëli sche a&ressie moeten teniet wor den gedaan, ongeacht de prijs of de offers. Dat is het eerste doel van het Arabische volk", zei hij. De Arabieren zullen hun bezette gebieden bevrijden. Als agressie onbestraft bleef, zou geen land meer veilig zijn. Nassers verkla- De minister van economische zaken heeft besloten een overheids- garantie te verlenen voor 75 miljoen gulden bij de financiering van een reparatie-nieuwbouwdok voor zeer grote schepen in het Botlekgcbied door Verolme en de N. D. S. M. De voorwaarden waaronder deze garantie wordt verleend, zijn onder meer: Verolme zal een officieel bod uitbrengen op de aandelen van de N. D. S. M. Dit bod zal door het bestuur van de N. D. S. M. gunstig moeten worden geadviseerd. De overname mag niet leiden tot een wezenlijke vermindering van de werkgelegenheid bij de N. D. S. M. te Amsterdam en er moet overleg worden gepleegd met de Rijn—Scheldegroep (Rotterdam se droogdokmaatschappij en Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" N.V.) en de dok- en werfmaat- schappij Wilton Fijenoord over een regeling van het gebruik van het reparatiegedeelte van het dok. Bij ontbreken van overeenstem ming, dienen Verolme/N.D.S.M. bereid te zijn voor gemeenschap pelijke kosten drie personen te doen aanwijzen, hetzij in onderling overleg, hetzij door de president van de rechtbank te Rotterdam. Deze personen zullen over de in houd van een regeling advies uit brengen, dat bindend zal zijn voor partijen. De verplichting tot deze bereidheid zal gelden tot 1 janu ari 1969. Het doel van het overleg resp. v. het advies dient te zijn het treffen van een zodanige regeling van het medegebruik inclusief het beheer van het reparatiegedeelte van het te bouwen dok, dat zij een basis is voor goede samenwerking. Wanneer t.z.t. de behoefte aan reparatiecapacitejt de bouw van 'n tweede reparatiedok in het Water weggebied wenselijk maakt, zullen Verolme/N.D.S.M. een desbetref fend plan van RijnSchelde en/ of Wilton-Fijenoard steunen, waarbij zij recht zullen verkrijgen op een evenredig deel in dit dok, zulks in samenhang met de rege ling voor het gebruik van het dok aan de Botlek. Gezien het feit dat de stich ting van een tweede reparatie- dok onder de huidige omstan digheden onverantwoord lijkt, heeft de minister een beroep ge daan op alle partijen, om zich tot het uiterste in te spannen alsnog een voor allen aanvaard bare samenwerking tot stand te doen komen en te voorkomen dat op korte termijn twee repa- ratiedokken worden verwezen lijkt. De minister heeft de betrok ken werven voorts medegedeeld dat de regering bereid is om, zodra de tijd rijp is voor de bouw van een tweede reparatiedok voor zeer grote schepen, een verzoek tot financieringssteun, indien deze noodzakelijk is, in overweging te nemen. In dorpen in een district in de omgeving van Bareilly in Oet- tar Pradesj (India) hebben hy ena's in tien dagen tijd meer dan twintig kinderen "gedood. ring was van een andere toon dan die van minister van buitenland se zaken Riad vorige week in Ko penhagen. Riad had er de nadruk op gelegd, dat Israël een realiteit was die de Arabieren te accep teren haddén. Nasser verklaarde voorts, dat het zionisme een werktuig is van het imperialisme en streeft naar Inlijving van Arabisch grondge bied. Hij vergeleek de Israëlische aanval van vorig jaar juni met die van Duitsland op de Sowjet-Unie in 1941. De Russen waren er door hun onwrikbare vastberadenheid en vertrouwen in eigen kracht in ge slaagd de vijandelijke opmars tot staan te brengen, het initiatief over te nemen en de agressor te verslaan. „Dit moge als een voor beeld dienen dat waard is door alle volken te worden gevolgd", zei hij. De Russische partijleider Brezj- nev bevestigde de steun van zijn land voor de Arabische zaak en beloofde dat de Sowjet-Unie de Arabische landen zou blijven hel pen. Waarnemers zagen hier geen nieuw element in. Brezjnëv on derstreepte 't belang van 'n poli tieke oplossing. Hij prees de po gingen van president Nasser „om tot een politieke regeling van het konflikt te komen op basis van de resolutie van de veiligheidsraad". Overigens betuigde ook Nasser zijn instemming met de resolutie, die Israëlische terugtrekking en erkenning van het bestaansrecht van alle landen in het gebied be pleit. IS De Rotterdamse recherche voert sinds vrijdagnacht een klopjacht uit op een man, die de dader van een door de poli'tie „beestachtig" gekenschetste moord. In een oud pand in de volks buurt Zwaanshals werd de 24-ja- als rige Marokkaanse werkman Mo hammed Ben Amed door een tiental messteken om het leven gebracht. De man naar wie de politie zoekt, is de 34-jarige Bouchaib Hafsi, een lange donkere Marok kaan. Minister Luns en zijn Indonesi sche ambtgenoot Adam Malik heb ben verklaard voornemens te zijn, nauw contact te blijven onderhou den met het doel de vriendschap pelijke betrekkingen tussen Neder- iand en Indonesië te verstevigen. Zij zeggen dit in een gemeen schappelijk communiqué, dat enke le uren voor het vertrek van minis ter Luns uit Indonesië naar Singa pore na een officieel bezoek van vijf dagen aan Indonesië is uitge geven. De twee ministers, aldus luidt het communiqué, delen de mening dat een overeenkomst aangaande economische samenwerking, die eerder op de dag werd getekend1, de samenwerking op verscheidene terreinen, zoals de industrie, de handel, de landbouw, de scheep vaart .en het vervoer verder zal verbeteren en bevorderen. Er is voorts 'n culturele overeen komst getekend met betrekking tot uitwisselingen op wetenschappelijk gebied, van academische kennis en op het gebied van de kunst. De Indonesische minister van buitenlandse zaken sprak zijn waardering uit voor de Nederland se pogingen om de hulp voor 1968 te vergroten en eveneens voor het initiatief en de actieve rol van de Nederlandse regering onder de niet-communistische krediteurlan- den van Indonesië en op het ter rein van de multilaterale en econo mische samenwerking. Malik sprak ook de hoop uit, dat de Nederlandse regering Indo nesië zal blijven steunen in zijn streven, de moeilijkheden te over winnen, die ondervonden worden bij de afzet van zijn uitvoerpro- dukten in de E.E.G. De Indonesische minister stelde zijn Nederlandse ambtgenoot op de hoogte van de voorbereidingen die door de Indonesische regering wor den getroffen om de wensen te peilen van de bevolking van West- Irian aangaande haar toekomstige status. Bij een bespreking van de inter nationale situatie constateerden minister Luns en minister Malik een grote mate van overeenstem ming en zij legden de nadruk op hun gemeenschappelijk verlangen, alle pogingen te steunen tot het vinden.van oplossingen die kunnen leiden tot de totstandkoming van vreedzame omstandigheden in de wereld. De beide ministers schon ken bijzondere aandacht aan de situatie in het midden-oosten. Wat de vrije toekomstbepaling van de bevolking van West-Irian betreft zef minister Luns, dat alles afhangt van de regelingen die in de komende maanden zullen wor den getroffen. De minister legde er de nadruk op dat zijn Indonesische collega Adam Malik hem nogmaals de ver zekering heeft gegeven, dat de In donesische regering van plan is de V.N.-overeenkomst van 1962 naar letter en geest uit te voeren. De Nederlandse regering, aldus minis ter Luns, streeft er niet naar een speciale politieke rol in zuidoost- Azië te vervullen. Wel had hij bij zijn overleg de bezorgdheid die er in Nederland met betrekking tot West-Irian licht. bestaat, nader toege- Minister Luns verklaarde dat Nederland niet heeft gevraagd om een speciale behandeling voor de DJAKARTA: Minister huns, die op het ogenblik een bezoek aan Indonesië brengt, heeft met zijn Indonesische ambtgenoot Adam Malik gesproken over de verdere afhandeling van de kwestie West- Irian. Op de foto de beide minis ters tijdens een persconferentie na afloop van de besprekingen. worden verdubbeld. In antwoord op een vraag gaf de minister te kennen dat Indone sië en Nederland gemeenschappe lijke belangen hebben bij het ge schil in het midden-oosten. Hoewel over deze kwestie was gesproken, streeft geen van beide partijen ernaar een bemiddelaarsrol te spe len. Minister Luns deelde voorts mee, dat de Nederlandse regering zal blijven proberen de invoer in de landen van de E.E.G. van bepaalde Indonesische waren te bevorderen. Maar, aldus de minister, de pogin gen om speciale tariefregelingen voor palmolie te krijgen zijn niet met veel succes bekroond. Zaterdagavond heeft minister Luns een diner gegeven ter ere van zijn Indonesische collega Adam Malik en andere Indonesische lei ders. Enkele uren vóór dit diner was minister Luns in Djakarta aangekomen na een verblijf van 24 uur in Bandoeng en omgeving. De bereisde minister had daar een Nederlandse investeringen. Wat de nieuwe ervaring ongedaan. name- In alle Nederlandse havens en luchthavens eij aan alle grenspos ten kijkt men uit naar deze man. In Rotterdam en wijde omgeving speurde een assistentiebrigade, geformeerd uit tientallen recher cheurs. De 54-jarige koopman P. van Engelenburg vond de dode Ma rokkaan in de achterkamer van zijn oude winkel. De Rotterdam mer had het kamertje aan Amed en twee Marokkaanse vrienden verhuurd, nadat de drie dakloos waren geworden toen een brand hun onderkomen aan de Rotteka- de totaal vernielde. Omdat er moeilijkheden waren over de huur, wilde Van Engelenburg zijn drie onderhuurders gaan bezoe ken. Toen hij het achterkamertje betrad, kwam hij tot de afschu welijke ontdekking. Hij zag er het lichaam van Amed, gewik keld in een kleed en een deken. Het kamertje-toonde eën ravage, die er op wees dat er een vecht partij moet hebben plaatsgehad. De recherche had aanvankelijk grote moeite om het slachtoffer te identificeren. Later zou blijken dat het slachtoffer en zijn vrien den illegaal in ons land verbleven. Tegen drie uur zaterdagmorgen keerden de vrienden terug naai de Vletstraat, waar zij in de han den van de rechercheurs liepen. Een kort verhoor toonde aan dat de twee Marokkanen niet betrok ken waren bij de dood van hun landgenoot. Wel verschafte het tweetal een aantal gegevens. In de eerste plaats konden zij de politie de naam van het slachtof fer geven. Belangrijker was het feit dat de twee de recherche op het spoor zetten van de vermoe delijke dader. Zij lichtten de poli tie in over een onenigheid tussen het slachtoffer en diens 34-jarige landgenoot Bouchaib Hafsi. Zij waren er van overtuigd dat hun vriend het slachtoffer was ge worden van de wraakgevoelens van Hafsi. De ruzie tussen de twee was kort geleden ontstaan, nadat Amed zijn landgenoot had aangegeven in verband met. een zedendelict. Op 1 juli werd Bouchaid Hafsi door de vreemdelingendienst bij Roosendaal over de grens gezet. Er zijn aanwijzingen dat Haf si in Rotterdam is teruggekeerd en Amed om het leven heeft ge bracht", aldus de recherche. De politie beschikt nog over een hulpverlening betreft zou het ter beschikking te stellen bedrag in het komende jaar waarschijnlijk lijk het staan op de rand van een krater en wel de krater van de vul kaan Tangkoebanprahoe. Zeven en zestig procent van de Fransen wil dat Europa op poli tiek gebied één groot geheel wordt, zo zegt het weekblad „Express" op grond van een onderzoek van de publieke opinie. Acht procent van de ondervraagden was gekant tegen deze eenwording en 25 pro cent had geen mening. Zondagavond zijn bij een ver keersongeluk in de buurt van Neckartenzlingen in Baden- Württemberg zeven mensen om het leven gekomen, twee zwaar gewond en één licht gewond na een botsing tussen twee perso nenauto's. ONDERSCHRIFTEN Hier wordt het lichaam van het slachtoffer uit de woning gedra gen. Rechts boven: De vermoedelijke moordenaar. andere troef. De 30-jarige doch ter van koopman Van Engelen burg kon namelijk verklaren dat zij vrijdagavond een onbekende man heeft zien kloppen op de deur van 't huis aan de Vletstraat. Zij zag Amed open doen en de man binnen laten. De vrouw ver klaarde dat de man die binnen ging, niet een van de vrienden van het slachtoffer was. Wel had zij opgemerkt, dat het een donker type was. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft zaterdag be kendgemaakt, dat de Ver. Staten Israël een zeker aantal luchtaf- weerrakatten van 't type „hawk" hebben verkocht. De verkoop overeenkomst tussen beide lan den werd 29 juni gesloten. Om hoeveel raketten het gaat, is niet bekend. Israël beschikte reeds over 72 „hawks", die in 1965 werden geleverd. WARMER Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekte vore van lage luchtdruk strekt zich uit van het zeegebied ten westen van Portu gal via Engeland tot boven Scan dinavië. Op het westen van t.e oceaan bevindt zich een hoge- drukgebied. Tussen beide sys temen staat een koude noordelij ke stroming, maar bij ons wordt tussen genoemde lagedrukvore en een hogedrukgebied boven Zuidoost-Europa met een zuid westelijke stroming vrij zachte lucht aangevoerd. In deze stro ming trekken storingen afgewis seld door gebieden met lucht drukstijgingen over ons land, wat het weer een wisselend karakter geeft. Voor dinsdag kunnen we aanvankelijk droog weer ver wachten met weinig wind en ho gere temperaturen dan maandag. Later op de dag is er een toe nemende kans op meer bewol king en enkele regen- of onweers buien ten gevolge van volgende storingen afkomstig uit Frankrijk waarbij de wind dan een tendens krijgt om naar oostelijke richtin gen te draaien. Medegedeeld door het K.N.M.I, geldig van hedenavond tot dins dagavond. Vrij zonnig Hedenavond in het noordes van het land nog veel bewolking, elders opklaringen. Dinsdag vrij zonnig en droog weer maar in het zuidoosten tegen de avond meei bewolking en kans op enkele buien. Zwakke veranderlijke wind en hogere temperaturen dan vandaag. DINSDAG 9 JULI Cadzand 0.14 0.41 Breskens 0.39 1.06 Terneuzen 1,15 1.42 Hansweert 1.54 2.21 Walsoorden 1.58 2.25 WOENSDAG 10 JULI Cadzand 1.07 1.29 Breskens 1.32 1.54 Terneuzen 2.08 2.30 Hansweert 2.47 3.09 Walsoorden 2.51 3.13 ZON MAAN op onder op onder JULI 9 4.31 20.59 21.22 2.48 11 4.33 20.57 22.28 5.31 12 4.34 20.56 22.46 7.02 13 4.35 20.55 23.00 8.29 14 4.37 20.54 23.11 9.50 15 4.38 20.53 23.20 11.07

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2