DE RONDE VAN FRANKRIJK Daniël van Rijckeghem won massasprint in 8ste etappe Meesterknecht Van den Berghe behoudt de gele trui HET OOG VAN SIVA OPNIEUW EREPLAATSEN VOOR JANSSEN EN VIANEN Samyn (doping) uit de strijd Weinig enthousiasme voor Franse noodmaatregelen in Europese ministerraad Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 6 juli 1968 EEN JAAR VOOR AUTOMOBILIST DIE ONDER INVLOED BROKKEN MAAKTE Nieuwe scheidsrechters Zeeuws elftal speelt tegen Sparta Waterpolo Schelde kan maandag kampioen worden OPROER IN GEVANGENIS TE CHICAGO STUDENT UIT GHANA VERDRONKEN BIJ ZWEMPARTIJ OM WEDDENSCHAP Zending diamanten op Schiphol vermist Overeenstem m i ng voor beëindiging Brits spoorweg conflict VOETBALPROGRAMMA (Amateurs) Kampioenschap van Nederland DCG—UVS Emmen—Rheden AlmaniaMiddelburg De Belg Daniël van Rijckeghem heeft gisteren de achtste etappe gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint onze landgenoot Jan Janssen en verder het gehele peloton. Gerard Vianen eindigde op de vijfde plaats en bewees daarmee dat hij op dit moment met Janssen de beste is in de Nederlandse ploeg. Ook in de achtste etappe heeft de Nederlandse ploeg geen be slag kunnen leggen op een rit. zege. Weliswaar was Jan Janssen er dit keer met een tweede plaats de vijfde van een Nederlander in de tour van dit jaar, dicht bij maar de kopman van de nationale ploeg moest zijn meerdere erken nen in de snelle Belg Daniël van Rijckeghem. Ondanks een hinderlijke regen is er vrijdag in de achtste rit bij zonder hard gereden. De kara vaan had de wind in de rug en daardoor kwam het gemiddelde ruim boven de 40 km per uur te liggen. Daardoor hadden ont snappingspogingen weinig kans op succes, ook al omdat de Belgi sche B-ploeg met de gele-trui- drager in haar rangen niet liet begaan. Gerard Vianen en de Lu xemburger Eddy Schutz slaagden er na ruim ITO km in weg te ko men en het duo heeft 20 km de illusie gehad het peloton voor te blijven. Het tweetal werkte een drachtig samen om de voorsprong die op een gegeven moment bijna een minuut bedroeg, vast te hou den. Maar het peloton ging wat harder op de pedalen duwen en de beide koplopers waren eraan voor hun moeite. In de badplaats Royan werd het tenslotte een massasprint waarin Van Rijckeghem de snelste bleek. De uitslag: 1. Van Rijckeghem (Belg.-A) 5.25.26 met bon. 5.25.06 2. Janssen (Ned.) met bon. 5.25.16 3. Bitossi (It.) met bon. 5.25.21 4. Leman (Belg.-B) z.t. 5. Vianen (Ned.) z.t. 6. Godefroot (Belg.-B) z.t. 7. Van den Berghe (Belg.) z.t. 8. Desvagese (Fr.-C) z.t. 9. Wright (Eng.) z.t. 10. Lemeteyer (Fr.-B) z.t. 11. Van Vreckom (Belg.-B) z.t. 12. Metcalfe (Eng.) z.t. 13. Ottenbros (Ned.) z.t. 14. Nuelant (Belg.-B) z.t. 15. Grain (Fr.-B) z.t. 16. Wolfshohl (Did) z.t. 17. Bolley (Fr.-B) z.t. 18. Clarey (Eng.) z.t. 19. Bellone (Fr.-B) z.t. 20. Streng (Did) z.t. 34. Schepers (Ned.) z.t. 47. Poulidor (Fr.-A) z.t. 51. Dolman (Ned.) z.t. 55. Pingeon (Fr.-A) z.t. 57. Aimar (Fr.-B) z.t. 64. Guyot (Fr.-A) z.t. 67. Zilioli (It.) z.t. 68. Nijdam (Ned.) z.t. 76. Den Hartog (Ned.) z.t. 88. Beugels (Ned.) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Van den Berghe (Belg.-B) 43.45.17 2. Guyot (Fr.-A) op 2.29 3. Genet (Fr.-A) op 3.27 4. Den Hartog (Ned.) op 3.36 5. In 't Ven (Belg.-A) op 3.45 6. Ducasse (Fr.-B) op 3.54 7. Elorza (Sp.) op 3.57 8. Schiavon (It.) op 4.03 9. Chappe (Fr.-B) op 4.08 10. Passuello (It.) op 4.11 11. Van Springel (Belg.) op 5.42 12. Grosskost (Fr.-B) op 5.57 13. Zilioli (It.) op 6.04 14. Samyn (Fr.-A) op 6.11 15. Pintens (Belg.-A) op 6.12 16. Vianen (Ned.) op 6.14 17. Bitossi (It.) op 6.16 18. Van Rijckeghem (Belg.-A) op 6.21 19. Godefroot (Belg.-B) op 6.23 20. Janssen (Ned.) op 6.24 21. De Vlaeminck (Belg.-B) op 6.34 22. Gomez del Moral (Sp.) op 6.41 23. Poulidor (Fr.-A) op 6.42 33. Aimar (Fr.-B) op 7.11 41. Pingeon (Fr.-A) op 7.18 45. Schepers (Ned.) op 7.24 61. Nijdam (Ned.) op 7.48 62. Beugels (Ned.) op 7.53 65. Jimenez (Sp.) op 7.56 77. Ottenbros (Ned.) op 8.09 85. Dolman (Ned.) op 15.32 PUNTENKLASSEMENT 1. Bitossi (It.) 104 pnt. 2. Van den Berghe (B.) 93 pnt. 3. Godefroot (Belg.-B) 88 pnt. 4. Van Rijckeghem (B.) 76 pnt. 5. Janssen (Ned.) 72 pnt. 6. Vianen (Ned.) 55 pnt. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1. België-B 17 pnt. 2. Nederland 20 pnt. 3. Groot-Brittannië 4. Frankrijk-B 5. België-A ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Frankrijk-A 133.52.49 2. België-B 133.58.10 3. België-A 133.59.04 4. Italië 134.00.03 5. Spanje 134.02.22 7. Nederland 134.06.06 De tourorganisatie heeft de Fransman José Samyn van de A-ploeg uit de strijd genomen omdat bij een controle op het ge bruik van doping, die in de zesde etappe (woensdag) was gehou den, is vastgesteld dat hij stimu lerende middelen heeft gebruikt. De Fransman werd bovendien voor een maand geschorst. Samyn heeft niet om een contra-exper tise gevraagd. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 19-jarige huis schilder Edward H. B. die onder invloed van elf glazen jenever als bestuurder van een auto een ernstige aanrijding veroorzaakte, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De huisschilder was in de vroe ge morgen van zaterdag 30 maart dronken en zonder rijbewijs ach ter het stuur van de auto van een vriend gaan zitten. Op de Hei- ligeweg botste hij tegen een ge parkeerde auto en schoot vervol gens het trottoir op, waar op dat moment de heer Steunebrink liep. Deze werd aangereden en raakte bekneld tussen een winkelpui en de auto. Beide benen van het slachtoffer moesten worden ge amputeerd. Een overzicht van de drukte op liet Scheveningse strand. De volgende zes scheidsrech ters van de afdeling Zeeland zijn voor het nieuwe seizoen toegela ten als scheidsrechter van de K.N. V.B.: K. A. Bomer te Vlissingen, E. W. Dobbeleir te Sas van Gent, P. A. van de Griend te Terneuzen, P. W. Harinck te 's Heer-Hen drikskinderen en J. P. van de Velde te Vlissingen. In het kader van de viering van het 500-jarig bestaan van Brui- nisse wordt op donderdag 18 juli a.s., des avonds om 7 uur op het veld van Bruse Boys, een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de ere divisieclub Sparta uit Rotterdam en het Zeeuws K.N.V.B.-elftal. De technische commissie van de afdeling Zeeland heeft het Zeeuwse elftal voor deze gelegen heid als volgt samengesteld: Doel: W. Bos (Vlissingen); Achter: A. Delmotte (Middelb.), A. Schoenmakers (Middelb.), B. van Hulle (Terneuzen) en J. Vogel (Middelburg); Midden: J. Bostelaar (Middelb.) en J. v. d. Hooft (Terneuzen); Voor: A. Debbaut (Goes), J. Hu- ser (Vlissingen), H. Wijs (Mid delburg) en T. Sheilds (Axel). Reserves: J. Roose (Terneuzen), M. Verberkmoes (Axel), W. Ver- hage (Terneuzen) en J. Doorns (Terneuzen). In de 4e klasse R van de water- polokompetitie werden afgelopen week zes wedstrijden gespeeld. Lijstaanvoerder Schelde haalde uit zjjn twee wedstrijden de volle winst. Eerst door een 92 zege op Ganze II, daarna werd in Sas van Gent de Bruinvis met 58 verslagen. Ganze I bleef volgen door een 63 overwinning op SZV, maar het had moeite om met 35 van de eigen reserves te winnen. Scheldestroom deed het ook uitstekend en klopte eerst in Sas van Gent de Bruinvis met 24 om daarna op eigen „veld" SZV met 63 de baas te blijven. De ploeg uit Breskens klom hier door op naar de derde plaats. De stand is nu: Schelde 7 7 0 0 14 55—11 Ganze I 7 5 1 1 11 54—18 Scheldestroom 8 4 1 3 9 3035 Bruinvis 8 3 0 5 6 2842 SZV 8 3 0 5 6 2440 Ganze II 8 0 0 8 0 18—63 Maandag a.s. kan in Goes de beslissing vallen in de wedstrijd Ganze ISchelde. Wint Schelde, hetgeen we verwachten, dan is het 2de afdelingskampioenschap in successie een feit. Wint Ganze, dan kan de beslissing vrijdag a.s. vallen. Beide rivalen ontmoeten elkaar dan n.l. in Terneuzen in de uitgestelde wedstrijd van 18 juni. Vrijdags is Schelde meestal kompleet, zodat we ook in deze wedstrijd winst voor de Terneu- zense ploeg verwachten. Verder gaan SZV en Bruinvis onderling uitmaken wie voorlopig de voor laatste plaats gaat bezetten. De Europese ministerraad heeft vrijdag in Brussel de tijdelijke noodmaatregelen besproken, die de Franse regering wil treffen ter be scherming van de Franse staalin dustrie ais gevolg van de recente golf van loonsverhogingen in Frankrijk. Geen van Frankrijks partners bleek enthousiast te zijn voor de importbeperkingen die de Franse regering tot het einde van dit jaar wil Invoeren en de subsi dies die zij de Franse staalindus trie wil geven ter compensatie van de gestegen loonkosten. Vooral de Nederlandse delega tie, ditmaal geleid dioor de perma nente vertegenwoordiger in Brus sel, Spierenburg, sprak zich krach tig uit tegen deze bescherming, die in strijd werd geacht met het EGKS-verdrag. De Europese commissie gaf evenwel te verstaan, dat er gezien de bijzondere omstandigheden eigenlijk niet veel in te brengen is Een aantal gevangenen van de districtsgevangenis te Chicago hield gisteren zeven bewakers in gijzeling na een mislukte uit- braakpoging. De gevangenen hadden zich meester gemaakt van geweren en pistolen. De politie werd gealarmeerd door schoten die bij een toren van de gevange nis klonken. Tenminste twee ge vangenen zijn gewond. Eén van hen is naar een ziekenhuis ge bracht. Meer dan 100 politieman nen en speurhonden hebben de gevangenis omsingeld. tegen de Franse noodmaatregeten voor de staalsector. Zij meende al leen dat de commissie na drie maanden samen met de Franse re gering zou moeten nagaan, hoe de uitwerking ervan is en of aanpas sing nodig is. De meeste partners van Frank rijk, en met name Duitsland en België, drongen aan op een rege ling waarbij i.p.v. invoerbeperkin gen door Frankrijk uitvoerbeper- kingen door de andere gemeen- schapslanden zou worden toege past om Frankrijk te helpen. Een zwempartij om een wed denschap van vijf gulden is in de nacht van donderdag op vrij dag de 21-jarige student E. A. Kuffo uit Ghana noodlottig ge worden. Met vier andere studen ten dook hij omstreeks vier uur in het water van de Oostsingel in Delft om de overkant te ha len. De studenten, die min of meer onder invloed van sterke drank verkeerden, slaagden alle maal en bleven daarna nog even rond zwemmen, waarbij Kuffo onder hulpgeroep tweemaal on der water verdween. Aanvanke lijk dacht men aan een grap, maar toen hij niet meer boven kwam, gingen de andere studen ten naar hem duiken. Een om wonende belde de politie op. Het dreggen naar het slacht offer heeft nog geen resultaat gehad. 40) Aram wordt een groot vertrek binnengebracht. Op de grond op rijk bestikte kussens zit een acht tal oudere mannen. Eén van hen wenkt Aram naderbij te komen en begint tot diens grote ver bazing in vloeiend Italiaans tot hem te spreken. „Gij staat hier voor de raad der ouden, vreemdeling. Uw leven ligt in onzg handen. Saladin, onze machtige keizer heeft ons opge dragen te onderzoeken of ge medeplichtig zijt aan de roof van het oog van Siva." „Ik ben onschuldig aan deze zaak," barst Aram heftig los, „door een noodlottige samenloop is de verdenking op mij gevallen." De oude heft bezwerend de hand. „Laten we eerst horen, wat Tarai te vertellen heeft." Hij geeft een wenk aan een dienaar, die zich snel verwijdert om even later terug te keren met de hoofd, man der Khmers. Met effen stem, sondes Aram «en Nik waardig te keuren, doet Tarai zijn verhaal, dat hij besluit met de woorden: „Het lijdt geen twijfel, dat deze man medeschuldig is aan de mis daad van Sylvester. Hij dient daarom de offerdood te sterven!" IZU PENINSULA: Aan de Ja panse westkust is een nieuwe camping ingericht van oude stadsbussen uit Tokio. Ongeveer 240 vakantiegangers kunnen hier een comfortabel verblijf vinden. De motoren en banken zijn uit de wagens gehaald. De bussen op de achtergrond hebben reeds een typisch Japanse huiselijk inte rieur gekregen. Sinds donderdag wordt op Schip hol een uit Mexico afkomstige zen ding, bestaande uit twee diaman ten ter waarde van 40.000 gulden, vermist. Bestemd voor de Algeme ne Bank Nederland, die optrad) na mens een niet nader genoemde juwelier, arriveerden de diamanten in de nacht van woensdag op don derdag omstreeks half drie uit Ko penhagen in een vrachtvliegtuig van de S.A.S. Het is gebruikelijk dat dergelijke kostbare waarde-zendingen onmid dellijk na aankomst van de rest van de lading gescheiden worden en vervolgens in een kluis worden opgeborgen. Door een foutieve af handeling werd het pakketje waar in de twee diamanten zaten, niet als waarde-zending beschouwd, aldus de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol, zodat men eerst zeven uur later de lading miste. Het was toen al te laat: de zak waarin het pakketje was ver voerd bleek reeds te zijn open gescheurd en de diamanten waren verdwenen. Volgens de KLM- persdienst was de zak niet als waardezending gemarkeerd. De rijkspolitie stelde onmiddel lijk een onderzoek in, tot nu toe zonder resultaat. De spoorwegvakbonden en de direktie van de Britse spoorwegen hebben vrijdag na twee dagen onderhandelen overeenstemming bereikt over beëindiging van de sinds 25 juni durende langzaam- aan-aktie van het spoorwegper soneel. De overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door de 228.000 leden tellende nationale bond van spoorwegpersoneel (N. U.R.), die in Penzance zijn jaar vergadering houdt, en de bond van treinmachinisten van 40.000 leden. Door zich nauwkeurig aan de regels te houden wisten de spoor- weglieden, die een salarisverho ging over de gehele linie eisen, het spoorwegverkeer ernstig te ontwrichten. Normaal wordt da gelijks door circa een kwart van het personeel overwerk verricht, wat nu verboden was. De spoorwegen, die weinig voe len voor een loonronde zonder verhoging van de produktiviteit, hadden tot dusver de bonden al leen verbeteringen voorgesteld, die neerkwamen op salarisverho ging van de laagst betaalden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4