Nog dit jaar wapenstilstand in Vietnam MUI Coalitieregering via stopzetting bombardementen Plan voor aanslag op De Gaulle? Deen voedsel voor Biafra, zegt Lagos Europees parlement mm resolutie aan betreffende internationaal goederenvervoer RADIO DE KOCK West-Duitsland wacht af HET WEER DIPLOMATIEK RASSENIXCIBENT IN DALLAS Gasverwartning de ZATERDAG 6 JULI 1968 21e Jaargang No. 5236 Amerikaanse soldaten doodgestoken De eisen Nieuwe vietcong- operaties? Zuidvietnamese vliegers uitgeweken Wapenopslag plaatsen Khe Sanh ontruimd Jaarlijks 40.000 doden Levenslang voor oud-officieren van de S.S. Minister Luns naar Bandoeng Minimumloon in de staatscourant De kernwapens: De staking van pomphouders in Frankrijk LAATSTE BOLWERKEN PARIJSE STUDENTEN BEZET Enkele buien Incidenten in Minneapolis Ministeriële beslissing mammoetdok spoedig verwacht Twee Turken omgekomen Hoogwater Zon- en Maanstanden Ersak. bij abcamaneat: TERNEüZÊS Direetew-Hoofdredaeteriri I. Van de Sand« Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In Karlsruhe zijn donderdag bij een twist tussen zes-blanke en zes zwarte Amerikaanse soldaten drie negers doodgestoken. De militairen behoorden tot dezelfde eenheid. Als de Verenigde Staten aan be paalde voorwaarden zouden willen voldoen, onder meer aanvaarding van het beginsel van een coalitie regering in Zuid-Vietnam na stop zetting van de aanvallen op Noord- Vietnam, zou er wellicht vóór het einde van dit jaar wapenstilstand in Vietnam kunnen zijn. Dit schrijft de in Amerika in ballingschap levende Vietnamese journalist Tran Van Ky in het Amerikaanse week blad „War-Peaee Report". Tran Van Ky, die ook vroeg tijdig het „tet"-offensief en de Noordvietnamees-Amerikaanse on derhandelingen in Parijs voorspel de, baseert zijn mening op de uit latingen van „politieke kaderleden" van de Noordvietnamezen en van het Zuidvietnamese „nationale be vrijdingsfront" (vietcong), met wie hij in Praag en Parijs heeft ge sproken. De eisen van de Noordvietname zen en van het „bevrijdingsfront" zouden zijn: Het bevrijdingsfront aanvaardt bij verkiezingen in Zuid-Vietnam geen buitenlandse controle, maar zou akkoord gaan met een groep waarnemers, bestaande uit een honderdtal vertegenwoordigers van de internationale controlecommis sie, gekozen door de twee mede voorzitters van de Geneefse confe rentie (de Sowjet-Unie en het ver enigd koninkrijk) en met de aan wezigheid van een groep buiten landse journalisten (500); Alle Amerikaanse troepen zou den moeten zijn teruggetrokken voor er verkiezingen kunnen wor den gehouden. Als de Verenigde Staten het be ginsel van een coalitieregering zou den aanvaarden na staking van de bombardementen, zou er vóór het einde van het iaar een wapenstil stand kunnen zijn. Volgens Van Ky zou het bevrij dingsfront nu al Amerikaanse krijgsgevangenen tegen een bedrag van 15,000 dollar per krijgs gevan gene in vrijheid stellen od voor waarde, dat zij niet opnieuw bij de strijd in Vietnam worden ingezet. Het zou niet verwonderlijk zijn, ais binnen enkele dagen de bevrij dingstroepen van Zuid-Vietnam tot nieuwe grootscheepse militaire operaties overgaan, zo heeft de voornaamste vertegenwoordiger van het Zuidvietnamese bevrif- dingsfront in Hanoi aan een cor respondent van bet Russische blad Izwestia meegedeeld. Hij wees erop dat in Zuid-Vietnam het regenseizoen is ingevallen, „een periode die een nachtmerrie is voor de Amerikaanse agressor". Twee Zi'idv'etnamese vlieger officieren ziin gedeserteerd en met hun toestellen naar Cambodja uit geweken, heeft een militaire woordvoerder in Saigon vrijdag meegedeeld. Zij waren eerder ge straft, omdat zij zonder opdracht waren gaan vliegen. De toestellen Waarmee zij naar Cambodja zijn gevlucht, zijn een UH-34 hef- schroefvliegtuig en een verken ningsvliegtuig. De Amerikaanse B-52 bommen werpers hebben vrijdag na een onderbreking van vier dagen hun bombardementen in de gordel rond do Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon hervat, terwijl Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen in het ge bied melding maken van de ont dekking van een aantal wapen- en munitie-opslagplaatsen. waarbij granaatwerpers, mortiergranaten en raketten. Een groep achtmotorge B-52's die een aanval uitvoerde op het Autoriteiten van de Westduitse politie hebben hun Parijse colle ga's gewaarschuwd met het oog op een bericht, volgen» hetwelk studenten van plan zouden zijn president De Gaulle te vermoor den tijdens de feestelijkheden op de 14e juli. Volgens een woordvoerder van de Westduitse politie heeft een Fransman, die niet wil dat zijn naam bekend wordt, gezegd dat de studenten handgranaten naar De Gaulle willen gooien op het moment, dat het Franse staats hoofd de Champs Elysées verlaat. De studenten zouden volgens de Fransman werken voor een groep samenzweerders. De federale regering van Nigeria heeft de luchtmacht opgedra gen alle vliegtuigen die zonder haar toestemming op Biafra vliegen, te vernietigen, zo wordt officieel in Lagos mee gedeeld. Uit het buitenland zijn aanbiedingen ontvangen om door de lucht de honderd duizenden hongerige vluchte lingen in Biafra van het nodige te voorzien. Biafra wil deze hulp wel hebben, maar recht streeks en niet via federaal ge bied, zoals de federale over heid wil. De regering in Lagos is ter ore gekomen dat Britse en andere instellingen voedingsmiddelen boven Biafra willen laten uit werpen. Nigeria zal dat als een vijandige daad beschouwen. zuidelijk deel van Noord-Vietnam, wtrdi met luchtdoelraketten onder vuur genomen, maar geen der toe stellen werd geraakt. De laatste Amerikaanse mari nier heeft vrijdagavond de basis Khe Sanh verlaten, waarvan de Amerikaanse bezetting 2(4 maand het hoofd heeft geboden aan een Noordvietnamees beleg. De voormalige verdedigers van de basis zijn thans ergens in de bergen van de noordwestelijke uit hoek van Zuid-Vietnam verspreid, overeenkomstig het besluit van het Amerikaanse opperbevel, een tactiek van grotere mobiliteit toe te passen. De basis Khe Sanh is met de grond gelijk gemaakt en het om ringende gebied ziet er uit als een ZUID-VIETNAM: Met Ifrivvmi&e gezichten bedienen deze vietcong- strijders hun lichte geschtft. maanlandschap met weinig plan tengroei en duizenden bomkraters, het gevolg van zware bombarde' menten. Vrijdagavond heeft zich in het centrum van Saigon een hevige ontploffing voorgedaan, die enkele minuten later door verscheidene andere verder weg werd gevolgd. Met 16 tegen 15 stemmen en twee onthoudingen heeft het Europese parlement in Straats burg een amendement verwor pen, waarvan de strekking was een capaciteitsregeling voor het nationale goederenvervoer, neer gelegd in een ontwerpverorde ning van de Europese commis sie, niet alleen van toepassing te doen zijn op het beroepsvervoer, maar ook op het eigen vervoer. Het amendement was ingediend door de Duitse sociaal-demo craat Apel die de steun kreeg van zijn fractie en van de meeste christen-democraten. De libera len en de gaullisten waren te gen. Het parlement aanvaardde een resolutie, waarin de ontwerp- verprdening werd goedgekeurd. De verordening gaat over invoe ring van regels voor de toegang tot het beroep van ondernemer van nationaal en internationaal goederenvervoer over de weg en voor een capaciteitsregeling in het nationale goederenvervoer over de weg. De Nederlandse christen-de mocraat dr. C. Boertien en de Nederlandse socialist ir. S. A. Posthumus waren van mening dat met deze verordening een Europese vervoersconstructie op gang gaat komen. Ir. Posthumus drong er op aan ook snel de sociale aspecten van het ver voer (rij- en wachttijden etc.) te Vrijdag zijn in Osnabrück drie oud-officieren van de S.S. tot levenslang veroordeeld. Zij hebben in 1943 in Italië 34 Joden laten terechtstellen. regelen, waarop het lid van de Europese commissie Victor Bod- son antwoordde dat hij daarmee bezig is. De permanente ver tegenwoordigers hadden al een tekst uitgewerkt, maar daar kon de commissie het niet mee eens zijn. Het feit dat er jaarlijks 41.000 doden op de weg vallen in de gemeenschap, maakt al leen al dat we die zaak snel moeten regelen, zo zei hü. Met betrekking tot de onder havige verordening beloofde de heer Bodson al het nodige te zullen doen om te verhinderen, dat regeringen in hun eigen land maatregelen uitvaardigen die nadelig zijn voor. andere lid staten, Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. Luns is vrijdag' in gezelschap van zijn In donesische ambtgenoot, Adam Malik, voor een bezoek van 24 uur per auto naar de hoofdstad van West-Java, Bandoeng, ver trokken om daar Westjavaanse autoriteiten te ontmoeten. De Nederlandse minister zou de om geving in ogenschouw nemen, culturele manifestaties bijwonen en een bezoek brengen aan de vulkaan Tangkoeban Prahoe, die dicht bij de stad ligt. In de staatscourant van vrijdag is verschenen een beschikking van het college van rijksbemiddelaars tot het verhogen van het minimum inkomen voor werknemers tot f 135 per week, resp. 585 per maand, aldus deelt het ministerie van sociale zaken mee. De be schikking geldt met terugwerken de kracht tot 1 juli en vervalt met ingang van de dag van inwerking treding van de wet minimumloon en minimum-vakantiebijslag. Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland heeft vrijdag op een persconferentie gezegd, dat zijn regering een afwachtende hou ding aanneemt wat betreft de on dertekening van het niet-versprei- dingsverdrag. Die ondertekening is in geen geval te verwachten vóór de op 29 augustus beginnende con ferentie in Genève van de landen zonder kernwapens. De interpretatie die de Ameri kaanse regering bij de ratificatie in de senaat aan het verdrag zal geven, acht Kiesinger voor West- Duitsland van het grootste belang. Als de Sowjet-Unie deze interpre tatie, die Bonn om redenen van veiligheid eist, zou afwijzen, zou dat voor Bonn een volkomen nieu we situatie scheppen. De bondskanselier zei dat de Sowjet-Unie haar politiek jegens Bonn moet wijzigen. Bonn is be reid met Polen te praten over de Duitse oostelijke grens. De bonds regering dacht er „in de verste verte" niet aan het vertrek var, de in. het grensgebied wonende Polen te eisen. Kiesinger sprak rijn voldoening uit over de verbetering van de be trekkingen met Tsjecho-Slowakije. In de tweede helft van. septem ber zal hij een gesprek met De Gaulle hebben. Een topconferentie van EEG-landen ac.it hij hoogst nuttig, ook al kan Engeland er nog niet aan deelnemen. Naar de A.N.W.B. verneemt, staakte vrijdag in de departemen ten Rhone, Aix, Drome, Ardèche, Savoie en Haute Savoie 70 pro cent van de benzinestations. In Clermont-Ferrand staakte 60 pet. In Bordeaux werd maar in enkele stations niet getapt. Aangeraden wordt in deze gebieden in kleine plaatsen te tanken. De Parijse politie heeft vrijdag twee van de drie laatste bolwer ken van de Parijse studenten be zet, de faculteit der wis- en na tuurkunde bij de wijnhallen en het universitair belastingcen trum, onderdeel van de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de universiteit van Parijs. In het eerste gebouw bevonden zich 50, in het tweede ongeveer 100 stu denten. Er deden zich geen inci denten voor. Alleen de medische faculteit is nu nog door studen ten bezet. De studenten die in de bezette gebouwen werden aange troffen, zijn gearresteerd. Boven Spanje, Frankrijk en Duitsland bevond zich vrijdag 'n scheidingslijn tussen warme con tinentale lucht en minder warme oceaanlucht. In de continentale lucht werden in grote delen van zuid- en oost- Europa middagtemperaturen be reikt boven 30 graden. In de koelere lucht steeg het kwik in Engeland en Denemar ken tot ongeveer 20 graden. In ons land werden maxima's van 20 tot 24 graden bereikt. Aan zee bleef de temperatuur enkele gra den lager. Op de grens tussen de continen tale en oceanische lucht ontwik kelde zich boven Frankrijk een onweerstoring. Deze verplaatst zich naar het noordoosten. In ver band daarmee zal er vandaag in ons land meer bewolking zijn en worden er enkele regen- of on weersbuien verwacht. In het tem- peratuurverloop komt niet veel verandering. VROUWENPOLDER: Op de eerst gereed gekomen Deltadam. is don derdagmorgen een beeld onthuld van de Amsterdamse beeldhou wer Carel Kneulman. Na de ont hulling is het beeld overgedragen aan rijkswaterstaat. Op de foto de eerste bewonderaars rond het beeld. De weigering van een café in Dallas, een glas bier te schenken aan Mookl Vitus Molapö, een negerdipiomaat uit Lesotho, heeft donderdag de verontwaardiging gewekt van de ongeveer 7000 afge vaardigden van de nationale ver eniging voor onderwijs, die in deze stad een congres houdt. Zij hebben een protest-telegram gezonden aan het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, waarin zij' officiële verontschuldi gingen eisen. De vereniging heeft gedreigd een proces aan te span nen om 100.000 dollar te eisen voor de belediging, die haar en de betrokken personen door dit inci dent is aangedaan. Molapo is eerste ambassade- secretaris van Lesotho in Washing ton. Hij woont het congres als waarnemer bij. Toen hij het café, „Jolly's Place" in de nabijheid van de congreszaal, binnenging, ver zocht een dienster hem het café te verlaten omdat hij neger is. De congresleden hebben bedreigd Dal las onmiddellijk te verlaten, wan neer geen verontschuldigingen worden aangeboden. Tijdens de viering van de Ame rikaanse onafhankelijkheidsdag is donderdag in Minneapolis brand gesticht met molotov-cocktails. Verwacht kan worden dat de minister van economische zaken op basis van de besprekingen, die in de ministerraad hebben plaats gehad over de kwestie van het mammoetdok, op korte termijn een beslissing zal nemen, aldus verklaarde bij navraag de woord voerder van het ministerie van economischè zaken. Vrijdagmiddag zijn tijdens de pauze bij werkzaamheden van de Nederlandse gasunie aan de Loos- broeksestraat in Heesch twee Turken om het leven gekomen. Achter een dragline lagen de twee Turken te rusten. Een Fransman klom op de dragline en ging er mee rijden. Hij raakte daarbij de Turken, die zodanig werden gewond, dat zij ter plaat se zijn overleden. De technische recherche van de rijkspolitie en de arbeidsinspektie stellen een onderzoek in, Honderd jonge negers gooiden rui ten in en beschadigden auto's. F.en 15-iarige jongen werd gearresteerd. In het ziekenhuis liggen 13 gewon den. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele regen- of onweersbuien Veranderlijke bewolking met enkele regen, of onweersbuien. Zwakke tot matige, in hoofdzaak noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. ZATERDAG 6 JULI v.m. n.m. Cadzand 9 37 10.09 Breskens 10.02 10.34 Terneuzen 10.38 11.10 Hansweert 11.17 11.49 Walsoorden 11.21 11.53 ZONDAG 7 JULI v.m. n.m. Cadzand 10.49 11.16 Breskens 11.14 11.41 Terneuzen 11.50 12.17 Hansweert 12.29 12.56 Walsoorden 12.33 1.00 MAANDAG 8 JULI v.m. n.m. Cadzand 11.50 11.29 Breskens 12.15 11.54 Tameuzen 12.51 12.30 Hansweert 1.30 1.09 Walsoorden 1.34 1.13 ZON MAAN op onder op onder JULI 6 4.28 21.01 17.27 00.49 7 4.29 '21.00 18.59 1.13 8 4.30 20.59 20.21 1.50 9 4.31 '20.59 21.22 2.46

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1