Volledige overeenstemming over West-lrian Beklaagde in Athene beschuldigt Griekse marine van martelingen Zondag wordt econo misch-c ulturele overeenkomst getekend GEBOORTEREGELING? HET WEER Geen devaluatie Franse franc Ongeluk op Londens vliegveld eist zeven doden AMERIKAANSE VERLIEZEN (187 doden) DE LAAGSTE VAN DIT JAAR VERKEER OVER ZEELANDBRUG MET VIJFTIEN PROCENT TOEGENOMEN VRIJDAG 5 JÜLÏ 1968 21e Jaargang No. 5235 Buitentarief Geen belangstelling Svmssathie en bewondering Bezorgdheid Soeharto „degelijk" Daders van bankroof in Heiloo spoorloos STRAALJAGER VERONGELUKT Grafschennis te Mechelen Staking in Palermo Sgljffljs 299E axüser liggende los- Pamfletten gevonden Heroine Aanval op Amerikaans kamp In eerste halfjaar 1968 Vlugger en veiliger Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frank, bS abonnement: TERNEU2ËÏ Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Nederlandse en de Indonesi sche regering hebben donderdag volledige overeenstemming bereikt over de kwestie West-lrian, zo heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, don derdag na een gesprek van ander half uur met zijn Indonesische ambtgenoot, Adam Malik, meege deeld. Tijdens het onderhoud is de kwestie van hulpverlening wel aan geroerd maar niet besproken. Beide regeringen zijn het in grote mate eens over de voornaamste interna tionale vraagstukken, zoals het midden-oosten en Vietnam, aldus de minister. Voordat hij aan zijn officiële be sprekingen met minister Malik be gon, had minister Luns een be leefdheidsbezoek gebracht aan pre sident Soeharto in het Merdeka- paleis in Djakarta. De minister schonk de Indonesische president een grote schaal van Delfts blauw met de voorstelling van een meis jeskopje van Vermeer. De presi dent schonk hem een zilveren theeservies, afkomstig uit de ge boorteplaats van generaal Soehar to, Djokjakarta. Daarna verklaarden de ministers Luns en Malik, dat zij voorname lijk zouden spreken over verdere versterking van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, vooral op economisch gebied. Mi nister Malik had al gezegd dat hij aan minister Luns zou vragen, hoe ver de maatregelen rijn gevorderd, die de Nederlandse regering zou nemen ter bevordering van de in voer van tapioca, palmolie, koffie en suiker in de Europese economi sche gemeenschap. Deze invoer wordt door hoge buitentarieven gehinderd. Voordat hij minister Malik zou ontmoeten, had minister Luns ge zegd dat de Nederlandse regering geen enkele politieke belangstel ling heeft voor West-lrian, maar slechts zorg wi! dragen voor de vervuiling van het techt van dit gebied op het zelf beslissen van ziin toekomstige status, of het on- sfhankeliik wU worden of deel van Indonesië wil blijven. Woensdagavond heeft minister Luns de markt op het Merdeka- plein bezocht. Hij werd daar ver welkomd door de vice-gouverneurs van Diakarta. Sapii, Woewondo en Prajogi. Vooral het stadspaviljoen van Djakarta met de vraaastukken waar de stadsontwikkelina voor staat, had zijn aandacht. Ook had de minister veel belangstelling voor het industriepaviljoen. Woensdagavond gaf minister Malik een officieel diner in het luxe-hotel Indonesia ter ere van de Nederlandse aast. In een toe- snraak zei hii, ervan overtuigd te ziin dat de economische en cultu rele overeenkomst tussen beide landen, die zondag zal worden on dertekend, wederzijds tot voordeel zal strekken. Minister Luns antwoordde dat Indonesië niet alleen de sympathie van de wereld heeft, maar ook de bewondering van de wereld voor wat de Indonesische regering pres teert in de gigantische taak van rehabilitatie en wederopbouw. Minister Malik heeft donderdag opnieuw bevestigd dat de Indonesi sche regering vastbesloten is zich te houden aan de overeenkomst van 1962 inzake West-lrian. Malik heeft aan minister Luns gezegd dat de praktische regelin gen voor het vaststellen van de wensen van de bevolking pas kun nen worden gemaakt, nadat de toezichthouder van de V.N., Ortiz Saenz, in Djakarta is aangekomen. Deze VN-functionaris wordt in de eerste week van augustus in In donesië verwacht. Minister Luns zei ziin ambtgenoot van de Neder landse bezorgdheid over deze kwestie op de hoogte te hebben gesteld. Hij noemde de besprekingen een nieuwe stap ter versterking van de betrekkingen tussen beide landen. Er zijn echter geen nieuwe regelingen getroffen inzake bilate rale en internationale vraagstuk ken tijdens zijn gesprek. Indonesië waardeert de hulp die minister Udink een paar maanden geleden tijdens rijri bezoek aan Djakarta heeft toegezegd. De ma nier waarop Nederland zijn hulp heeft aangeboden, heeft bijgedra gen tot de akkoorden tussen Japan en Indonesië die eerder deze week zijn ondertekend, zei hij. Over de kwestie midden-oosten bestaat tussen beide landen grote overeenstemming, zei minister Luns. Indonesië neigt als moham medaans land naar steun aan de Arabieren en heeft geen diploma tieke betrekkingen met Israël, maar aan de andere kant is de In donesische houding zeer gematigd. Inzake Vietnam zijn de ministers het erover eens, dat een oplossing moet worden gevonden op basis van de overeenkomsten van Gene ve. In antwoord op algemene vra gen beschreef minister Luns pre sident Soeharto als „degelijk en ernstig", terwijl zijn voorganger, Soekarno, „andere karaktertrekken had". Hij heeft sterk de indruk dat volk en parlement achter de nieu we president staan. De politie van Heiloo heeft weinig hoon ooit de daders te vatten van de roofoverval, die in de nacht van dinsdag op woens dag j.1. op de boerenleenbank in deze plaats werd gepleegd. Zoals gemeld gingen de mannen er met een buiten van 18.000 gulden van door. Ieder spoor van de daders volgens de kassier waren het er drie maar er kunnen er ook meer geweest zijn ontbreekt en de politie beschikt zelfs niet over een signalement als uit gangspunt voor het onderzoek. Om kwart voor één gistermid dag is een straaljager van de koninklijke luchtmacht neerge stort bij het luchtmachtsehietter- rein op Terschelling. Het toestel van het type F-84-F, een Thun- derstreak en afkomstig van de vliegbasis Eindhoven, was op een range mission naar het lucht- machtschietterrein op Terschel ling. Tijdens een oefenaanval op dit terrein meldde de piloot tech nische mankementen, waarop hij opdracht kreeg het toestel door middel van zijn schietstoel te verlaten. Deze opdracht kwam waarschijnlijk te laat, want het toestel stortte onmiddellijk daar op neer op het strand. De piloot, de 37-jarige majoor F. Hoppener uit Uden (N.-B.), kwam om het leven. Het kerkhof van Mechelen heeft woensdagnacht bezoek ge had van een grafschenner, die een 30-tal grafstenen omver heeft gegooid. Op het graf van de voormalige burgemeester Spinoy werden hakenkruisen geklad. Het bedrijfsleven heeft donder dag stilgelegen in de Siciliaanse hoofdstad Palermo. De drie grote vakbonden hadden tot de staking van 24 uur opgeroepen om de aandacht van de regering in Rome te vestigen op de grote economi sche moeilijkheden waaronder de 500.000 inwoners van de stad ge bukt gaan. Bestel monsterpakket, totaal 26 stuks, voor 8,Be staande uit 12 merken en soorten waaronder 1 exclusi viteit van 2,Postorderbedrijf Postor, Postbus 1375. Postgiro 656492. Tel. (020) 234803, kantoor Mouthaan- steeg 3—a. (Geen verkoop.) Verzending uiterst discreet. Geen verzendkosten. 1 OVERWEGEND ZONNIG Tussen een in betekenis afne mende depressie boven de Faroer en een hogedrukgebied. dat zich over 't Kanaal naar noord-Duits- land uitstrekte, stond donderdag boven onze omgeving een zuid westelijke stroming. Hiermee werd oceanische lucht aangevoerd waarin bij vrij zonnig weer. de middagtemperaturen opliepen van 18 graden aan zee tot 23 gra den in het binnenland. Inmiddels verplaatst de as van het hogedrukgebied zich geleide, lijk naar het noorden, terwijl een boven Spanje gelegen gebied van lage druk zich in noordwaartse richting over Frankrijk uitbreidt. Hierdoor zullen de winden in ons land naar oostelijke richtingen draaien en iets toenemen. Met zuidelijke bovenstroming kunnen enkels wolkenvelden overdrijven, maar hieruit zal geen regen val len. Voor vandaag wordt daarom droog en overwegend zonnig weer verwacht met iets hogere middagtemperaturen dan donder, da*. Op de eerste dag van het proces in Athene tegen 21 personen die bscliuldigd worden van samen werking ter omverwerping van 't Griekse bewind, heeft een der hoofdverdachten verklaard ge. marteld en met de dood bedreigd te zijn. De beklaagden, onder wie 15 matrozen van de-marine, zouden deel hebben uitgemaakt van de organisatie „democratische de fensie", die na de militaire staats greep van april 1967 gevormd zou zijn en onder andere oorlogssche pen en militaire installaties op de wal had willen opblazen. De leider van de groep, de 32- jarige socioloog Gerassimos Nota. ras, beweerde, in een door zijn advocaat voorgelezen verklaring dat men hem van 2 februari tot 8 maart, van dit jaar op de uit de vaart genomen en in de Baai van pedobootjager „Alli" had vastge houden en hem onder „marteling en psychologische druk" een be kentenis had afgedwongen. Offi cieren van de marinepolitie zou den hem onder andere met elek trische schokken behandeld heb ben en enige malen gedreigd heb ben hem in zee te gooien als hij weigerde een bekentenis te teke nen. Volgens z(jn advocaat had Notaras tenslotte toegegeven de jeugdige matrozen in een onder grondse organisatie verenigd te hebben. Een getuige a charge, politie- inspecteur Evanghelos Nalios, verklaarde dat in „democratische defensie" personen van zowel rechtse als linkse politieke signa tuur verenigd waren, maar dat de doeleinden van de organisatie met die van de communisten overeekwamen. In de woningen van de beklaag. Op de foto de zwaarbewaakte be klaagden. den waren volgens ïiem pamflet ten gevonden, waarin de bevol king werd opgeroepen desnoods gewapenderhand in verzet te komen tegen het militaire be wind. Ook was volgens hem be slag gelegd op brieven in de Engelse taal van de organisatie aan buitenlandse reisbureau's, waarin werd gewaarschuwd dat niet kon worden ingestaan voor de veiligheid van toeristen die naar Griekenland kwamen. Het proces wordt donderdag voortgezet. Het hof heeft de ge wezen premiers Kanellopoelos en Stefanopoeles, alsmede de oud minister Papaligoeras. Mitsotakis en Rentis als getuigen a charge gedagvaard. Kanellopoelos staat onder huisarrest en het is nog niet bekend of hij zal mogen getuigen. Een woordvoerder van het hof zei dat de andere voormalige gezags dragers w" voor een verhoor ver wacht worden. PORTE ERCOLE: Geleid door zijn mama zet prins Willem- Alexander de eerste wankele pas jes op het buitenverblijf van de koninklijke familie. De Franse minister van econo mische zaken en financiën. Mau rice Couve de Murville heeft op een persconferentie in Parijs op nieuw bevestigd dat de Franse franc niet zal worden gedeva lueerd. Hij voorspelde dat de Franse economie binnen ander half jaar over de huidige moei lijkheden heen zal zijn. De recente loonsverhogingen en pensioenverbeteringen zullen de genationaliseerde industrie ongeveer 4,5 miljard francs kos ten, de landbouwprijssubsidies .zullen 1,5 miljard francs vergen, de exportsubsidies naar schatting 420 miljoen francs en de andere extra kosten van de staat zullen op ongeveer 1 miljard komen zo zei hij. De minister zei, dat hij, daar het totale tekort door deze extra las ten van 7.3 miljard francs een on verantwoorde vorm zou aan nemen, aan de nieuwe nationale vergadering, die op 11 juli voor het eerst zal bijeenkomen nieuwe belastingen za] voorstellen, die de rest van dit jaar 2,5 miljard moeten opleveren. Bij een mislukte landingsma noeuvre van een tweemotorig transportvliegtuig op het Lon- dense vliegveld Heathrow zijn woensdagmiddag zeven inzitten den om het leven gekomen. Het toestel, een Elizabethan van de kleine Engelse luchtvaart maatschappij B.K.S., had acht renpaarden uit het Franse Deau- ville opgehaald. Toen de piloot de machine aan de grond wilde zetten, raakte de rechter vleugel twee geparkeerde „Tridents" van de British European Airways. Stukken van de staarten van deze toestellen vlogen in het rond- De Elizabethan kon nog worden op getrokken over een volle autobus met passagiers van een van de Tridents, maar kwam iets verder met een vleugel tegen de grond, De vleugel brak af en het vlieg tuig vloog brandend tegen een gebouw op de luchthaven. Van de drie bemanningsleden en vijf paardeverzorgers kwamen er zeven om het leven. Alle paarden kwamen om. Een 45-jarige Frangaise is don derdag in Boston gearresteerd en beschuldigd van illegale invoer van heroïne. De Frangaise was donderdagmorgen vroeg op een Bostons vliegveld aangekomen. Een douanebeambte merkte dat haar twee koffers dubbele bo dems hadden. Hij liep weg om zijn chef te halen. Toen beide mannen terugkwamen, was de Frangaise verdwenen. In de kof fers bleek heroïne te zitten ter waarde van 4 miljoen dollar. De Frangaise, die met heroïne uit Londen was gekomen, werd later op een station aangehouden. - - De Amerikanen leden vorige week met 187 doden hun laagste verliezen in Vietnam sedert een half jaar, hetgeen tekenend wordt genoemd voor de betrek kelijke rust op de oorlogsterrei nen, Het aantal gewonden be droeg volgens een bekendmaking van het Amerikaanse opperbevel 851 hetgeen eveneens minder was dan sedert januari het geval is geweest. Een Amerikaanse woordvoer der zei dat in dezelfde periode 1193 Noordvietnamezen en viet- congs zijn gedood. Tijdens de tweede aanvalsgolf van de vietcong op Saigon in mei leden de Amerikanen met 549 do den in één week hun zwaarste verliezen. Donderdag schoot de vietcong ten zuidwesten van Saigon een Amerikaans hefschroefvliegtuig neer. Het toestel kwam in een rivier terecht en slechts drie van de tien inzittenden slaagden erin de wal te bereiken. Andere hef- schroefvliegtuigen ondersteun den infanterie-eenheden die 24 vietcong-soldaten doodden. Vietcongstrijders hebben in de nacht van woensdag op donder dag een felle aanval gedaan op een Amerikaans legerkamp in de provincie Binh Doeong, ongeveer 60 km ten noordwesten van Sai gon. De vietcong bestookte het kamp een uur lang met mortier granaten en raketten waarna en kelen erin slaagden de eerste ver dedigingslinies te overschrijden. Ze konden echter niet in het kamp zelf doordringen. Tenslotte wisten de Amerikanen hun tegen standers met mitrailleurs, artil lerie en bewapende hefschroef- vliegtuigen terug te dringen. De vietcong liet negen doden achter. De Amerikanen verloren drie man. Vijftig Amerikanen werden gewond. Het verkeer over de Zeelandbrug (de Oosterscheldehrug) Is in het eerste halfjaar van 1968 in verge lijking met het eerste halfjaar van 1967 met 14,7 procent toegenomen. Dit betekent, dat 61.678 auto's méér van de brug gebruik hebben gemaakt De toeneming had be trekking op de drie voornaamste categorieën, te weten de personen auto's, de lichte vrachtwagens en de zware vrachtwagens. De cijfers van deze drie categorieën tezamen waren: 480.721 in het afgelopen halfjaar en 419.043 in het eerste halfjaar 1967. De sterkste stijging heeft zich gemanifesteerd bij de zware vrachtwagens, waar het stijgings percentage niet minder dan 53,6 bedroeg. Dit betekende 5.670 vrachtwa gens méér: 10.566 in het eerste halfjaar 1967 en 16.236 in het af gelopen halfjaar. In de sector lichte vrachtwagens werd een toeneming van 17,7 pro cent geboekt, betrekking hebbend op 5.034 auto's méér (28.488 eer ste halfi*""" 1967, 33.522 eerste halfiaar 1968). Bij de nersonenauto's bedroeg de toen-rnii"":' 13.4 procent of 50.974 auto's. De cijfers waren: 379.989 eerste halfjaar 1967 en 430.963 eerste halfjaar 1968. Uit deze gegevens blijkt, dat de Zeelandbrug in toenemende mate haar functie als snelle en vlotte verbindingsschakel tussen Zeeland en de randstad vervult. Vooral het zakelijke verkeer weet de weg naar de brug steeds beter te vinden. Een verklaring is ongetwijfeld het feit, dat de route VlissingenRot terdam en omgekeerd via de Zee landroute ruim dertig kilometer korter is dan de route via Moer dijk en ook, dat het verkeersbeeld op de Zeelandroute rustiger is. Hoewel de Zeelandbrug uit de categorie der attracties verdween, als gevolg waarvan het z.g. nieuw- gierigheidsverkeer wegviel, is de verwachting gewettigd, dat in deze zomermaanden vele toeristen een ritje over deze langste brug van Eurooa zullen maken. Tenslotte kan de verwachting worden uitvesproken, dat in de loop van 1969 na het gereedkomen van de tunnel bij Heinenoord het verkeer over de Zeelandbrug in niet onbelangrijke mate zal stijgen. medegedeeld dóór het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Droog en overwegend zonnig weer. Merendeels matige wind uit oostelijke richtingen. Iets ho gere middagtemperaturen dan donderdag. VRIJDAG 5 JULI v.m. n.m. Cadzand 8.24 9.00 Breskens 8.49 9.25 Terneuzen 9.25 10.01 Hansweert 10.04 10.40 Walsoorden 10.08 10.44 ZATERDAG 6 JULI v.m. n.m. Cadzand 9 37 10.09 Breskens 10.02 10.34 Terneuzen 10.38 11.10 Hansweert 11.17 11.49 Walsoorden 11.21 11.53 ZON MAAN op onrlpr op onder JULI 5 4.27 21.01 15.53 00.32 6 4.28 21.01 17.27 00.49 7 4.29 21.00 18.59 1.13 8 4.30 20.59 20.21 1.50 9 4.31 20.59 £1.23 2,49

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1