De grote kernbombezitters gaan praten Strijd langs de gedemilitariseerde zone laait weer op LASTEN WONDEN VOOR BEIDE PARTIJEN TE ZWAAR Nachtelijke overval op boerenleenbank Heiloo AMERIKAANS VLIEGTUIG DOOR DE RUSSEN VRIJGEGEVEN Frankrijk stelt invoermaatregeien uit MINISTER LUNS VOERT BESPREKINGEN IN INDONESIË HET WEER AMERIKAANSE HELIKOPTER NEERGESCHOTEN MINISTER R00LVINK WIL HET MINIMIML00H VERHOGEN TOT ƒ135 DONDERDAG 4 JULI 1968 21e Jaargang No, 5234 De „duiven" wonnen. Evenwicht Een begin Grote brand in Londen Aan boord gebleven Referendum in Frankrijk tot de herfst uitgesteld Solidariteit De ramp met de veerboot Heraklion Beweerde wreedheden" Broer van Sirhan beschoten Ongeluk op Londens vliegveld Redding in het Noordvietnamese oerwoud Reagan stelt zich kandidaat voor presidentschap Aanslag in Mué Amerikaanse piloten vrij Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank. bjj abaaawaenfc 2ERK1UZE8 Directeur-Hoofdredacteur;, I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18! et.j minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Be losse mededeling van presi dent Johnson dat de Ver. Staten en de Sowjet-Unie gaan praten over mogelijkheden om hun kern- arsenalen wat in te krimpen, is waarschijnlijk het beste nieuws sinds lange tijd. Niet dat een en ander gauw in kannen en kruiken zal zijn. Tenslotte is het al zeven jaar geleden, dat Ierland in de assemblee der Ver. Naties een motie indiende, die de basis vormt voor het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens dat eerst door de V. N. werd goedge keurd en intussen door vele na ties is getekend. Sinds 1961 ook heeft de acht- tienlanden-conferentie van Genève gesleuteld aan het verdrag en de eerste ontwerpen kwamen in 1965 ter tafel. Nog twee jaren waren er nodig om allerlei plooien glad te strijken en het verdrag van nu is nog lang niet ideaal. De kern van alle bezwaren tegen het niet-proliferatieverdirag is wel dat er al een aantal kernmachten zijn, dat wil zeggen: mogelijkheden voor een kernoorlog. En de garan ties tegen een nucleaire chantage die India bijvoorbeeld moet vrezen van China zijn niet erg waterdicht. Daarenboven zijn er allerlei bezwaren (o.m. van West- Duitsland en Japan) dat de con trole-mogelijkheden ook gebruikt kunnen worden voor industriële spionage betreffende principes voor kerncentrales en andere vreedzame toepassingen van kern energie. Ben paar woorden van Gromiko over deze zaak lieten vermoeden, dat vermoedelijk een groep „dui ven" in het Kremlin over een stel „haviken" heeft getriomfeerd. Ver volgens sprak Kosygin een beetje duidelijker. En het slot van het liedje is, dat de twee kernreuzen serieus pogingen in het werk stel len om de noodzaak dat anderen zich een nucleaire macht opbou wen, weg te nemen door het stel len van garanties. Een volgende punt en dat is wel het belangrijkste is dat Washington en Moskou overleg willen plegen om een eind te ma ken aan de nucleaire race. De Russen zijn bezig een net van anti-raketten op te bouwen. Dat zijn verdedigingswapenen, aldus Gromiko, die daarom meende dat het geen zin had daarover te spre ken: daardoor ontstaan immers geen oorlogen. Deze drogreden was toen ken nelijk de officiële Sowjet-polltiek, maar nu niet meer. De drogreden schuilt hierin dat de twee kern machten elkaar in evenwicht hiel den. Een evenwicht van verschrik king. Geen van beide kon de ander met kernwapens aanvallen, omdat de zekerheid bestond dat de tegen partij altijd kans zou zien terug te slaan. Vandaar de kolossaal dure Amerikaanse kernduikboten en evenzeer de Russische. Wie thuis een systeem had dat gegarandeerd iedere vijandelijke raket kon vernietigen, voor hij op zijn doel aankwam, hoefde derge lijke repressailles uit de vijande lijke puinhoop niet te duchten. Het evenwicht zou verbroken zijn en de mogelijkheid van oorlog weer wat denkbaarder. Maar elk der kernmachten kon ook een zo groot arsenaal opbou wen plus een macht van lege ra ketten waarop de anti-raketten nutteloos verschoten zouden wor den, dat er toch weer een kans zou bestaan dat de tegenaanval er grotendeels doorkwam. Zowel het anti-raket-systeem als het aanvals wapen dat alleen al door zijn nu merieke overmacht succes moest hebben, zijn echter ontstellend duur. Zowel voor de V. S. als voor de U.S.S.R. was het punt gekomen, dat ze zich lasten op de nek gin gen halen elk om niet achter te blijven bij wat de ander misschien deed die de grens van b'eider draagkracht gingen benaderen. Alleen dat feit heeft waarschijnlijk ervoor gezorgd, dat dit jaar dan eindelijk iets tot stand is gekomen dat een begin kan worden van een wederzijdse gecontroleerde kern macht en een herstel van de balans der afschrikking. Met in een ver verschiet misschien iets van een afbraak van de kernmachten. Het Russisch-Amerikaanse ge sprek is maar een begin. Er zijn nog veie haken en ogen. Zo is het gevaar dat de twee kernreuzen in een kernoorlog verwikkeld raken, groter door toedoen van anderen dan door eigen acties. En er zijn twee „kernmachtjes" die niet mee doen: China en Frankrijk. Hoe moet dat met de controle? Er valt nog voor vele jaren te praten. Maar dat die wil tot praten er is en uitgevoerd wordt, dat is al iets groots. In één van de grootste suiker- rafinaderijen van Europa, „Tate and Lyle" in het Londense ha vengebied, woedde gisteren een grote brand die door 200 brand weerlieden met groot materieel, waarbij een blusboot, werd be streden. Getracht werd tanks met melasse uit de gevarenzone te houden om het explosiegevaar te verkleinen. Het Amerikaanse transport vliegtuig, dat zondag op weg van de V. S. naar Vietnam met 231 militairen aan boord uit de koers raakte en boven de Koerillen door Russische migs werd on derschept en tot landen gedwon gen, is woensdagochtend van het Koerillen-eiland Itoeroep naar Japan vertrokken. Dit is mee gedeeld door een Amerikaanse militaire woordvoerder op de Japanse vliegbasis Yokota. In Washington was al eerder he kend gemaakt, dat de Sowjet- Unie de DC-8 zou vrijgeven. Hoge Amerikaanse functiona rissen en een grote groep jour nalisten stonden op de basis Yokota te wachten. Functionarissen in Washington toonden zich zeer verheugd over de snelle vrijlating, nadat de Verenigde Staten zich hadden gehaast verontschuldigingen aan te bieden. Men zei onder de in druk te zijn va'n de Russische bereidheid zich het ongenoegen van Noord-Vietnam en China op de hals te halen, welke landen de Russen ervan kunnen be schuldigen Amerikaanse militai ren te hebben losgelaten om ze in de gelegenheid te stellen in Vietnam te gaan vechten. Eén van de militairen, de 24- jarige Richard Bourgeois, zei dat een Russische mig met één van de kanonnen 'n waarschuwings schot had afgevuurd, toen de DC-8 door vijf migs was omsin geld. Volgens anderen was een salvo met een mitrailleur gege ven. Het was het eerste teken dat er moeilijkheden waren. Tot dan toe hadden de militairen ge- Drie gewapende en gemasker de mannen hebben dinsdagnacht omstreeks half twee een overval gepleegd op de boerenleenbank aan de Westerweg te Heiloo. De buit bedroeg ongeveer 18.000. Het drietal was binnengedron gen langs een plat aan de ach terzijde van de bank, dat zij via een ladder bereikten. Door een tuimelraam kwamen zij binnen, waarna zij stuitten op de inmiddels ontwaakte vrouw van de kassier van de boeren leenbank. Op het gillen van zijn echtge note snelde de heer J. N. Weij' ers toe. Hij werd onder bedrei ging gedwongen de kluis in het beneden gelegen kantoorvertrek te openen. Hoewel er meer geld aanwezig was, bedroeg de buit slechte 18.000 omdat de kassier de indruk wist te wekken, dat dit alles was. Het drietal nam overhaast de vlucht. Elk spoor van hen, ook van de door hen gebruikte auto, ontbreekt. De rijkspolitie van Heiloo stelde een uitgebreid onderzoek in dat di rect na de overval kon beginnen omdat de overvallers de telefoon jonkkum hadden gemaakt. Het door president De Gaulle aangekondigde referendum zal volgens Franse politieke krin gen begin deze herfst worden gehouden. Het Franse volk zal zich over twee kwesties moeten uitspreken: economische, sociale en universitaire hervormingen ofwel medezeggenschap, en een grondwetswijziging die voorna melijk betrekking heeft op de taak van de senaat, Deze zou zich meer moeten bezighouden met de regionale economische activiteit en als zodanig als so ciaal-economische raad kunnen fungeren. Het referendum zou oorspron kelijk eerder worden gehouden, maar De Gaulle zag zich op 30 mei door de verscherping van de crisis in zijn land genood zaakt het uit te stellen. Hij deel de een week later mee, dat het „te zijner tijd (na de verkiezin gen) in een passende vorm" zou plaats hebben. dacht dat de Russische jagers 't Amerikaanse vliegtuig slechts hinderden. De vlieger in één van de migs had na het schot naai de grond gewezen ten teken dat de DC-8 moest landen. De Amerikaanse soldaten had den op Itoeroep het toestel niet mogen verlaten. Op aandringen van de Euro pese commissie heeft Frankrijk de invoering van beschermende invoercontingenten uitgesteld tot de commissie er haar goed keuring aan heeft gehecht, zo heeft Jean Key woensdag in Straatsburg bekendgemaakt. Hij deelde in het Europese parle ment mee, dat de ministerraad van de gemeenschap a.s. vrijdag in Brussel zal beraadslagen over de Franse invoercontingenten voor staal. Op 15 of 17 juli zal in Brus sel worden gesproken over het Franse verzoek om een contin gent voor de invoer van motor voertuigen, elektrische huishou delijke apparaten en een derde van de Franse textielimport te mogen vaststellen. Dan zal ook over de exportmaatregelen van Frankrijk worden gesproken. De Europese commissie heeft Frankrijk vorige week verwe ten dat het kennelijk van 'an was invoercontingenten vast te stellen zonder overleg met zijn deelgenoten in de gemeenschap. Frankrijk had de andere E. E. G.-landen laten weten dat de invoercontingenten op 1 juli van kracht zouden worden en dat ze bedoeld waren om de economi sche moeilijkheden te overwin nen, die de stakingen hebben veroorzaakt. De Europese com missie heeft er toen bij Frank rijk op aangedrongen de proce dure te volgen, die in de E. E. G. is voorgeschreven. Het Europese parlement heeft daarna eenstemmig een resolu tie aangenomen-, waarin de na druk wordt gelegd op de nood zaak van solidariteit tussen de landen van de Europese gemeen schap „in geval van moeilijk heden". De resolutie bevat een aanbeveling alles in het werk te stellen om Frankrijk te helpen, zij het onder voor-baarde dat de procedures van de gemeenschap worden geëerbiedigd en dat de maatregelen worden beperkt tot het hoognodige en dat ze voor een beperkte tijd zullen gelden. YPENBURG: Na de beëdiging van haar man, mr. P. van Vollen hoven als luchtmachtofficier, feli citeert prinses Margriet, die met H. M. de koningin en de ouders van de heer Van Vollenhoven de plechtigheid bijwoonde, haar man met dit heuglijke feit. Het hof van beroep in Athene heeft drie personen, die tot ge vangenisstraffen van 10 maanden tot vijf jaar waren veroordeeld in het proces rond de ramp met de veerboot „Heraklion", vrijge sproken. Vier andere veroordeel den kregen vermindering van straf. Allen waren indertijd schuldig bevonden aan dood door schuld, het veroorzaken van een scheeps ramp üoor plichtsverzuim, onop lettendheid en vervalsing van officiële dokumenten inzake de ramp met de veerboot „Hera klion", die in december 1966 op een reis tussen Athene en Kreta zonk, waarbij 241 mensen het leven verloren. De scheepsbouwer Aris Theo- dorides, die tot vijf jaar was ver oordeeld wegens het aanbrengen van onwettige verbouwingen aan het schip, werd vrijgesproken, evenals de tweede kapitein van de „Heraklion" Stefadoeros en admiraal Dimitrios Theodorides, die resp. tot 5 jaar en 10 maanden gevangenisstraf waren veroor deeld. Alle drie hadden beroep aangetekend. De gevangenisstraf van Kok- kino, direkteur van de maat schappij die eigenares van de veerboot was, zag zijn straf van zes jaar verminderd tot vier jaar, drie maanden en 20 dagen. Eén der eigenaars van de scheep vaartmaatschappij, Typaldos, werd door het hof van beroep tot twee in plaats van ö'A jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De straffen van de eerste stuur man en een onderofficier van de „Heraklion" werden van 5 jaar op 3 jaar gebracht. Minister Luns die dinsdag avond laat in Indonesië arriveer de voor een officieel bezoek van vijf dagen, heeft een be leefdheidsbezoek van een half uur afgelegd bij zijn Indonesi sche ambtgenoot Adam Malik en bij de leiders van het raadgeven de volkscongres. Na zijn bezoek aan minister Malik zei minister Luns dat nog geen belangrijke besprekingen waren gevoerd. Bij zijn bezoek aan het raad gevende volkscongres werd mi nister Luns ontvangen door de vice-voorzitters, de heren Soeb- tsjan en Osa Maliki. Generaal Nasoetion, de voorzitter, was niet aanwezig. Daarna bezocht de Nederland se minister de vice-voorzitters van het parlement Isnaeni, gene- raal-majoor Sjarif Thajeb en Beng Mang Reng Say in het nog niet geheel voltooide nieuwe ZONNIG W.-Europa bevond zich woens dag in lucht met gematigde tem peraturen, die met westelijke winden over de Atlantische Oceaan werd aangevoerd. In ons land werden waarden gemeten, die varieerden van 17 graden Celsius aan zee tot onge-, veer 20 in het binnenland. Het weer was droog en vrij zonnig. Soortgelijke weersomstandig heden heersten ook in Frankrijk en West-Duitsland. In Engeland was het iets koeler, terwijl de depressie boven Schotland voor regen zorgde met temperaturen rond 12 graden. Ten oosten van een koufront, daj, zich woensdagavond van zuid-N ooi-wegen via Denemarken en oost-Duitsland naar noord. Iatlië uitstrekte, was het aan merkelijk warmer. Iri oost- en zuid-Europa steeg het kwik dan ook op verschillende plaatsen tot 30 graden. Vandaag zal het weer in onze omgeving bepaald worden door een hogedrukgebied ten westen van Frankrijk, dat zich naar het noordoosten uitbreidt. Bij droog en zonnig weer zullen de middagtemperaturen wat ho ger wox-den dan woensdag. De aanvankelijk westelijke wind zal tot matig tot zwak afnemen en later veranderlijk worden. pari ementsgebouw karta. buiten Dja- Het legerblad Angkatan Ber sendjata heeft de hoop uitge sproken dat het bezoek van mi nister Luns zal bijdragen tot de oplossing van het probleem van de „onsympathieke acties" in Nederland ten gunste van een vrije Papoeastaat in West-Irian. Het blad laakt vooral het optre den van de beweging van anti- Indonesische Ambonezen (r.m.s.) in Nederland. Het blad hoopt dat de Nederlandse regering in het belang van de vriendschap met Indonesië krachtige maatregelen daartegen zal nemen. Het rooms-katholieke blad Kompas juicht de uitspraak van minister Luns, vóór zijn vertrek uit Nederland gedaan, toe dat Indonesiës politiek in West- Irian voornamelijk een interne aangelegenheid van Indonesië is. Eerder 'zou de minister volgens Kompas hebben gezegd dat hij in Djakarta zou praten over be weerde wreedheden in West- Irian. Het blad geeft toe dat Ne derland als mede-ondertekenaar van het akkoord van 1962 belang heeft bij de wijze waarop de „vrije keuze" van de bevolking van West-Irian zal verlopen. In Pasadena zijn woensdag acht schoten gelost op een auto die bestuurd werd door de 36-jarige Saidallah B. Sirhan, de broer van de vermoedelijke moordenaar van Robert Kennedy, Sirhan B. Sir han. Volgens de politie werd Sai dallah Sirhan niet getroffen. Een Brits 2-motorig transport vliegtuig, dat acht renpaarden in de Franse plaats Deauville had opgehaald is woensdagmiddag bij een landing op de Londense luchthaven Heathrow in botsing gekomen met een stilstaand ver keersvliegtuig. Twee mensen die de paarden begeleidden, werden met verwondingen in een zieken huis opgenomen. Na een betrekkelijke rust van twee weken hebben de Noordviet- naniezen en de vietcong hun aan vallen op Amerikaanse bases langs de gedemilitariseerde zone hervat. Een afdeling mariniers ontdekte een groep van ongeveer 100 Noord- vietnamezen die onder dekking van de duisternis oprukten naar de basis Khe Sanh, die bijna is ont ruimd. Na een artilleriebeschieting trokken de Noordvietnamezen zich terug met achterlating van twaalf doden. Bij een gevecht bij Con Thien stelden de Amerikanen vijftien tegenstanders buiten gevecht. De vietcong schoot woensdag een hefschroef-vhegtuig neer op het ogenblik dat mariniers voor een verkenningsopdracht langs touwladders uitstapten. Dertien mariniers werden gedood'. Ten zuidwesten van Saigon schoot de vietcong een verken ningsvliegtuig neer, maar de vlie ger wist zich in veiligheid te stel len. De 44-jarige Amerikaanse piloot luitenant-kolonel Jack Modica heeft 23 uur in het oerwoud door gebracht, nadat hij was neerge schoten en is daarna door een Amerikaans hefschroefvliegtuig gered. Modica had verwondingen aan zijn rug en verloor het bewust zijn, toen hij uit zijn F-105 straal- Minister Roolvink van sociale zaken heeft het voornemen het minimumloon met ingang van 1 juli 1968 te verhogen tot 135. De bewindsman deelde dit giste ren mee, nadat hij hierover een gesprek had gevoerd met de loon- commissie uit de stichting van de arbeid. De minister zei, dat het kabinet van oordeel is dat het minimum loon nog deze maand zal moeten worden verhoogd, nu het wetsont werp waarin minimumloon en minimumvakantietoeslag worden geregeld, eerst op 3 september a.s. door de tweede kamer zal worden behandeld. De looncommissie uit de stich ting ging, zo deelde minister Rool vink verder mee, voorlopig ak koord met opvoering van de bij slag die op het minimumloon wordt verstrekt. Verscheidene be sturen uit de commissie zullen zich vandaag definitief over het voorstel uitspreken, waarna de stichting advies kan uitbrengen aan het college van rijksbemidde laars en aan minister Roolvink. Nadat de minister dit advies heeft ontvangen, neemt hij contact op met het college van rijksbemidde laars over hoogte en vorm van de bijslag. Hij sprak de hoop uit dat nog dieze week het definitieve be sluit over de verhoging zal kun nen worden genomen. Als er niets zou zijn gebeurd, zou de groep van de minimum loontrekkers hebben moeten wach ten tot na het kamerreces, aldus de minister. Op 1 januari 1967 werd het mi nimumloon van 120 op 126 ge bracht. Op 1 juli daarna werd het 128, tervrijl op 7 februari 1968 werd besloten een bijslag van f 3 op het minimumloon toe te ken nen. Deze bijslag zal, indien de stichting akkoord gaat, thans met 4 worden verhoogd. De gouverneur van Californië, filmster Ronald Reagan, heeft zich kandidaat gesteld voor het Amerikaanse presidentschap. Sa men met ex-vice-president Ri chard Nixon en gouverneur Nel son Rockefeller van New York is hij de derde republikein die dingt naar de nominatie van zijn partij. Reagan onthulde zijn besluit op een persconferentie. Hij zei dat hij zijn kandidatuur pas officieel zal aankondigen op de republi keinse partijconventie voor de keuze van een presidentskandi daat, die op 5 augustus in Miami begint. Hij heeft de legatie van Californië, die hij als „favorite son" aan zich gebonden heeft, van zijn besluit op de hoogte gesteld. „Ik geloof dat de conventie daardoor open zal worden en dat het verloop ervan nog niet vast staat", zo zei hij. „De gedelegeer den die dat willen, zijn vrij om mij te steunen". jager een parachutesprong had ge maakt even ten noorden van da gedemilitariseerde zohe tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Toen hij bijkwam gaf Modica zijn positie per radio door, maar de reddings vliegtuigen hadden met regen en zwaar grondvuur te. kampen, zo dat tot de ochtenduren moest wor den gewacht. Er moesten door het afweervuur 76 vluchten met bom menwerpers worden gemaakt, voordat een hefschroefvliegtuig Modica uit zijn schuilplaats kon bergen. Bij aankomst op de basis Dong Ha werden in de romp van het vliegtuig 40 kogelgaten geteld. In de Zuidvietnamese stad Huê is dinsdag een handgranaat een zaal ingegooid, waar een trouw- receptie werd gehouden. Naar ver luidt zijn dertien personen om het leven gekomen en zestien gewond. De dader wist in de verwarring te ontsnappen. Noord-Vietnam heeft overeen komstig zijn „humane en ver gevensgezinde politiek" besloten drie gevangen genomen Ameri kaanse piloten in vrijheid te stel len, zo meldde het Noordvietna mese persbureau woensdagmorgen. Namen werden niet genoemd. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig wind Droog en zonnig met iets hoge re middagtemperaturen dan woensdag. Tot matig of zwak afnemende wind, aanvankelijk uit westelijke richtingen, later ver anderlijk. DONDERDAG 4 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.18 7.43 8.19 8.58 9.02 VRIJDAG 5 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.24 8.49 9.25 10.04 10.08 n.m. 7.51 8.16 8.52 9.31. 9.35 n.m. 9.00 9.25 10.01 10.40 10.44 ZON MAAN op onder op onder JULI 4 4.26 21.02 14.24 00.19 5 4.27 21.01 15.53 00.32 6 4.28 21.01 17.27 00.49 7 4.29 21.00 18.59 1.13 8 4.30 20.59 20.21 1.50 9 4.31 20.59 21.22 2.46 10 4.32 20.58 22.02 4.02 X-

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1