Wat doet De Gaulle met zijn triomf? JUWELENROOF Biafraanse leider Ojoekwoe hekelt Britse houding EEN VERGISSING KAN FATALE GEVOLGEN HEBBEN Hei aantal auto's in de wereld Woensdag 3 juli 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina IS Vrouwen kopen steeds meer brommers Ernstig geval van kinderverwaar- lozing AMERIKAANSE ZEELIEDENSTAKING TEN EINDE 10.689 NIEUWE WONINGEN IN MEI Dodelijk gas ontsnapt Russische topsporters geschorst Buiten parlementair Vertrouwen RATTENPLAAG IN MEXICO AARDBEVING IN MEXICO CITY GEEN STAATSLOTERIJ IN ENGELAND DE R.K. KERK EN GALILEI. NA 300 JAAR HELMA PIT STORM AAN AMERIKAANSE KUST ZEVEN MENSEN VAN VERDRINKINGS DOOD GERED VLIEGTUIGJE BIJ NOODLANDING ERNSTIG BESCHADIGD GEVANGENISOPROER OP DE PHILIPPI JNEN ZWARE BRAND IN HOOGEVEEN Het periodiek onderzoek on der rijwielhandelaren heeft uit gewezen, dat er in het eerste kwartaal meer fietsen zijn ver kocht aan kopers tussen de .25 en 65 jaar (37,11 procent van 't totaal) dan over het eerste en laatste kwartaal van 1967 (resp. 35,67 en 29,53 procent). Verder blijkt het percentage verkochte vouw- en minifietsen aanzienlijk te zijn gestegen, ver geleken bij het eerste kwartaal van 1967: van 1,4 tot 5.44 pro cent. Vooral de vrouwelijke ko pers legden de meeste belang stelling voor dit soort fietsen aan de dag. Bij de bromfietsenverkoop is het percentage aan de groep van 50- tot 65-jarigen geleverde brommers opvallend gestegen: 5,4 procent van het totaal in het eerste kwartaal van het afge lopen jaar, 7,56 procent inihet vierde kwartaal van 1967 en 10,59 procent in het eerste kwar taal van dit jaar. Ook aan men sen boven de 65 werden meer brommers verkocht. In de leef tijdsgroep onder de 50 liep de verkoop echter terug. De brom mer met vering is duidelijk in opmars: de verkoop steeg van bijna 20 procent in het eerste kwartaal van 1967 tot ruim 38 procent in het eerste kwartaal van dit jaar. Vooral vrouwen kopen de lichte comfortabele brommer (in het eerste kwartaal van 1968 ruim het dubbele van het aantal in dezelfde periode vorig jaar). De vrouwen zijn de mannen aan het inhalen: het verschil in bromfietsaankopen dat in het eerste kwartaal van het vorig jaar nog 11 procent bedroeg, is nu teruggelopen tot 7 procent. In een Nederlands gezin dat zich onlangs te Lanaken, net over de Belgische grens bij Maastricht, had gevestigd, is een ernstig ge val van verwaarlozing van kin deren ontdekt. De dood van een jongetje van elf maanden uit het gezin was voor een arts aanleiding aangifte te doen bij het gerecht te Tonge ren. Bij een onderzoek ter plaatse werden onder onbeschrijfelijke onhygiënische omstandigheden nog drie verwaarloosde kinderen ontdekt, een tweelingzusje van het overleden jongetje en twee kinderen van twee en vier jaar. De kinderen zijn onmiddellijk naar een tehuis overgebracht. De ouders zijn aangehouden. Na harde onderhandelingen is maandag de drie dagen oude staking van Amerikaanse zee lieden bijgelegd. Door de sta king konden 116 Amerikaanse koopvaardijschepen, waaronder 24 met oorlogsmateriaal, niet uitvaren. De bereikte overeenkomst voorziet in een loonsverhoging van 5 voor ongeveer 50.000 zeelieden en 15 extra-vakantie dagen. AMSTERDAM: Vlak voor d» gondels terug moesten naar Ve netië, heeft het bruidspaar Kiene nog een gondelvaart aangeboden gekregen door de Amsterdamse grachten als voorproefje op de beruchte huwelijksboot, waar zij maandag ingestapt zijn. In mei 1968 zijn volgen* ge gevens van het bureau voor da statistiek 10.689 nieuwe wonin gen gereedgekomen. In mei 1967 werden 9.983 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1962 t/m 1966 kwamen in de maand mei gemiddeld 8.641 woningen gereed. Het aantal in de eerste vijf maanden van '68 gereedgekomen woningen bedraagt 45.791 tegen 50.288 in de overeenkomstige pe riode van 1967. In mei 1968 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 12.614 woningen (in mei 1967 met 11.003 woningen). In de eerste viif maanden van 1968 werd begon nen met de bouw van 52.493 wo ningen tegen 51.443 woningen in de overeenkomstige periode van 1967. Aan het einde van de maand mei waren 151.317 wo ningen in aanbouw. Volgens gegevens van het mi nisterie van volkshuisvesting werden van de in mei 1968 vol tooide woningen er 2.588 uitge voerd in arbeidsbesparende bouw (grote elemententoouw, giet- bouw, systeembouw en geratio naliseerde bouw). In de eerste vijf maanden van 1968 kwamen 11.363 van deze woningen ge reed. Sedert 1947 zijn nu in to taal 204.870 woningen gebouwd volgens arbeidsbesparende bouwmethoden. - Rond 400 mensen zijn naar vei liger oorden gebracht, toen dins dag chloorgas ontsnapte uit een waterzuiveringstank op de lucht machtbasis Pope bij Fayetteville in de Amerikaanse staat Noord- Carolina. Het zijn mensen die wonen in de omgeving van de luchtmachtbasis Fort Bragg en Fayetteville. Chloorgas, dat wordt gebruikt voor het zuiveren van water, i# een gevaarlijk gas dat door in werking op de ademhalingsorga nen de dood kan veroorzaken. Vier sportbeoefenaars zijn ga- schorst voor de vertegenwoordi gende Russische teams wegens misdragingen ten opzichte van de Russische sportgedaehte. De vier atleten zijn de voetballer Josef Sabo van Dynamo Kiev en meer malen uitgekomen in het natio nale elftal, de gewichtheffer Alexei Wachonin, Olympisch kampioen, tweevoudig wereld en drievoudig Europees kam pioen in het bantamgewicht; de torenspringer Safonov en de sprinter Pankaratov. In de Rus sische pers was het optreden van het viertal meermalen onderwerp van ernstige kritiek geweest. De Biafraanse leider Ojoekwoe heeft verklaard dat hij geen huma- nitaire hulp wenst aan te nemen van „halfslachtige en huichelach tige" regeringen en bronnen. Hij' liet er geen twijfel over bestaan dat hij daarmee vooral Engeland op het oog had, dat volgens hem wapens levert aan de federale Nigeriaanse troepen. Wat voor zin had het hulp te accepteren van een regering „die met de ene hand brood boter en medicijnen aan biedt en met de andere wapens levert voor de vernietiging van ons volk nadat het gevoed is?" Zou Engeland in 1943 zulke hu'p van Duitsland hebben aangeno men?, zo vroeg kolonel Ojoekwoe. Zolang Engeland doorging met zijn! wapenleveranties aan Laos, was het gevoel aan Biafraanse kant terecht, dat voor de Britse rege ring de Biafranen voor do slacht „vet -te mesten kalkoenen" zijn. Ojoekwoe die vertelde dat er mo menteel ruim viereneenhalf miljoen ontheemden in Biafra zijn. sprak ook zinspelend op de Verenigde Staten over het cynisme van sommige regeringen die er de voorkeur aan geven hun hulp ter waarde van miljoenen dollars via Lagos te sturen. We kunnen ze de wet niet voorschrijven, maar ze kwetsen ons onmetelijk en onno dig, ais ze d" wereld vertellen dat zulke hulp ons volk ten goede moet komen, adus de Biafraanse leider. De GauDes veridezingstriomf is aa de tweede ronde compleet. Zijn partij heeft een royale absolute meerderheid, zodat zelfs geen con cessies meer nodig zijn om de gis- cardisten te bewegen tot steun aan de regering-Pompidou. Daar komt bij dat de oppositie het on derling verre van eens is en en parlementair is er voor De Gaulle geen vuiltje meer aan de lucht. Temeer omdat zijn gaullisten nu eenmaal de traditie hebben zonder meer hun zegen te geven aan alles wat hun grote voorman wenst. Dit heeft een voordeel: er kan geregeerd worden en bij een gaul listische nederlaag had men dat moeilijk kunnen verwachten. Daarvoor waren de linkse federa tie, zowel als de centrumgroep het met elkaar en zelfs elk van de twee intern tezeer oneens. In dat opzicht hebben de Fransen wel licht de gezondste keus gedaan, die er onder de omstandigheden te doen was. Aan de andere kant is het de vraag wat de regering gaat doen mei de geweldige meerderheid, die ze in de assemblee heeft. Het ver moeden ligt voor de hand dat ze nog autocratischer te werk zal gaan dan voorheen. Regeren per decreet, zonder parlementair om haal, ligt de generaal het best. Nu er geen parlement meer is in de eigenlijke zin van het woord een plek waar regeringsbeleid gepoetst en gecontroleerd en zelfs meebepaald wordt zal de enige manier waarop de Franse bevol king nog invloed kan uitoefenen op het regime, de buiten-parlemen taire oppositie zijn. En men vergisse zich niet in de kracht ervan. De gebeurtenissen van mei kan men niet afdoen als het lawaai van een klein groepje. De Miljoenen stakers van toen hadden grieven tegen de sociale politiek van de regering en dat velen van die toenmalige stakers toch op De Gaulle hebben ge stemd, is alleen te zien als een uiting van hun vertrouwen in de door De Gaulle beloofde verbete ringen. De klappen voor linkse en centrum mag men zien als blijken van wantrouwen voor partijen die niet het krachtige verzet tegen de regeringspolitiek konden opbren gen, dat de mensen in de fabrieken wèl spontaan hebben opgebracht. Het gevaar van de comfortabele meerderheid in de assemblee is, dat de gaullisten gaan denken dat alles toch wel goed is gegaan en dat Pompidou op de oude weg voort zal willen wandelen. En dat zou een geweldige vergissing zijn, die vraagt om een nieuwe uitbar sten van burgerlijk geweld ais antwoord op een niet bevredigend regeringsbeleid. De Mexicaanse hoofdstad wordt geteisterd door een enorme rat- tenplaag. Volgens de openbare gezondheidszorg zijn er in de stad zo'n 20,5 miljoen ratten, drie op elke inwoner. De schade die daar jaarlijks door wordt veroorzaakt, wordt op 2 miljard peso geschat (ƒ630 miljoen). Een krachtige aardbeving heeft Maandagnacht Mexico City ge troffen, waardoor het grootste deel van de stad zonder stroom kwam, telefoonverbindingen uit vielen en ruiten aan scherven gingen. De beving, die 10 secon den duurde, was vermoedelijk de zwaarste sinds die van 28 juli 1957, toen aanzienlijke schade werd aangericht. De als goklustig bekend staan de Britten zullen het zonder een staatsloterij moeten blijven stel len. Het lagerhuis wees maandag avond met een meerderheid van 90 stemmen het denkbeeld van de hand. Kardinaal König van Wenen heeft maandag op een bijeen komst van nobelprijswinnaarsin de Westduitse stad Lindau mee gedeeld, dat de r.k. kerk haar vonnis tegen de 17e eeuwse Ita liaanse geleerde Galilei aan een nader onderzoek onderwerpt. De kans bestaat dat er een speciale commissie zal worden ingesteld die een „nieuw proces" 2al moeten voorbereiden. Galilei (15641642) is door de r.k. kerk wegens ketterij veroor deeld omdat hij stelde, dat de zon en niet de aarde het mid delpunt van ons zonnestelsel is, hetgeen men toen in strijd acht te met de bijbel. Galilei werd gedwongen zijn „dwaling" te herroepen op straf fe van excommunicatie. Kardi naal König zei op de bijeen komst dat opheldering van de zaak-Galiiei kerk en wetenschap „nader tot elkaar zou kunnen brengen". door B. J. WITHUIS 55) „Nou, toen heb ik een beetje rondgeslenterd en wat sigaretten gehaald in een cafétje." „Welk cafétje?" ,,'k Weet niet precies hoe het. heet. Ergens op de hoek van een steegje op de Nieuwe Zijds. 'k Kan 't wel aanwijzen." „Ga maar door." „Nou, toen ben ik naar Govert gewandeld. Die had ik een tijdje niet gezien. Maar zo eens, enne „Wanneer had je hem voor het laatst gezien, gesproken, getele foneerd of geschreven," preci seerde de inspecteur. „Zeker drie weken geleden. Toen hebben we op de Rozen gracht een partijtje gebiljart. Daar op de hoek van de Keizers gracht. u weet dat zeker wel. Om precies te zijn," zei hij er een beetje ironisch achter aan. „Inderdaad wil ik alles precies weten," zei Jackie afgemeten. „En laat er geen woord fout zijn. Want dan heb je levenslang voor twee moorden." „Wat zegt u'" Re man had be heerst, maar we] geschrokken ge sproken. „Je hebt me best verstaan," zei de inspecteur koud, „Levenslang voor twee moorden. Maar ga door met je verhaal." „Ik was tegen een uur of acht bij Lelijke Govert, misschien een paar minuten later. Je kunt er zo naar boven lopen. Nou, ik ging naar boven enne Hij slikte even. „Enne, hij was dood. Door z'n kop geschoten. Ik schrok me dood en ben gauw weer wegge lopen." „De buren vonden anders dat je nogal rustig vertrok," zei de inspecteur. „Nou, maar ik was m'n kop kwijt. Van moord moet ik niets hebben. U weet, ik heb misschien wel eens een paar dingetjes ge daan, maar moord. Ik dacht dat 't beste was maar een beetje uit de buurt te zijn. Toen ben ik op een trein gestapt, en „Toe," zuchtte de inspecteur. „Doe het beter. Als je een moord ontdekt, dan waarschuw je de politie of de buren of zo. Zeker met jouw reputatie. Dan ga je er niet als een haas vandoor. Stom mer kan het niet zou ik zo zeg gen.'' „Dat ben ik achteraf wel met u eens," zei de verhoorde ,,'k Had er vanmorgen al spijt van en „Je wilde ons zeker net waar schuwen," zei Jackie ironisch. Op 31 december 1967 reden er in de wereld 206.000.000 auto's rond, waarvan 56 procent in de V. S. en 32 procent in Europa. Voor de eerste maal echter was de Europese automobielproduktie groter dan die van de V. S.: 9.933.484 tegen 9.023.736 stuks. Uit het speciale nummer van „Statistiques Automobiles 1967" blijkt dat bijna tweederde van de Europese automobielproduktie voor rekening kwam van de E.E.G.-landen. Het automobieljaar 1967 gaf m Japan opnieuw een stijgende produktie te zien. Deze is toege nomen van 482.000 stuks in 1960 tot 3.146.846 stuks in 1967, waar mede Japan op de lijst der auto mobielproducenten is opgeklom men van de 7e plaats tot de 2e plaats. Japan is de grootste pro ducent van vrachtwagens. In 1967 bedroeg de produktie 1.771.091 stuks, wat in vergelijking met Frankrijk, de grootste vrachtwa genproducent van de E.E.G., een produktie betekende die acht maal groter was. Nissan, de voor naamste Japanse fabrikant van vrachtwagens, heeft alleen 385.000 vrachtwagens geassem bleerd, wat overeenstemt met de produktie van Engeland, dat de voornaamste producent van vrachtwagens in Europa is. Voorts blijkt uit deze sta tistieken dat General Motors, Ford en Chrysler nog steeds de grootste automobielfabrikanten ter wereld waren, zij het dat hun voorsprong aanmerkelijk was ge slonken. In Salisbury Beach in de Ame rikaanse staat Massachusetts zijn maandagavond bijna 100 mensen gewond, toen een plotseling op gestoken storm langs de kust trok. 84 kampeerwagens en 66 tenten werden omver geworpen. „Nee, 't stond al in de kranten." „Wat moet ik van je verhaal geloven," vroeg Jackie. „Wie denk je eigenlijk, dat die moord heeft begaan?" „Geen flauw idee. Zo kwaad stond Govert niet aangeschreven, 't Was wat je noemt een rustige jongen." „Wel eens van de juwelendief- stai in Noord gehoord?" De man knikte. „Wat denk je daar van?" De man haalde de schouders op. „Daar weet ik niks van. Met zulke grote dingen kun je je als klein baasje beter niet bezighou den. Ik verdien m'n brood in de handel." „Ja, groothandel," interrum peerde de inspecteur, „met zes tien vonnissen, om nauwkeurig te zijn." „Maar nooit moord of mishan deling," zei de man fel. „Nee, tot nog toe niet," beves tigde de inspecteur. Er viel een pauze. Toen hernam de inspecteur: „Wat denk je van de moord op Jopie?" „Gemene zaak," zei de ver hoorde, „Zo op straat. Hij kon niks terugdoen." Het klonk op recht gemeend. „Wat zeiden de jongens er over?" „Och, niet veel. De vraag is, waarom zouwen z'm doodschie ten. Hij was net terug uit Leeu warden." „Sprak hij Lelijke Govert vaak?" „Nooit," zei Van Balem perti nent. „Ze kenden elkaar nauwe lijks zover als ik weet. Jopie zat meer op de grachten weet u." Jackie knikte. Hé'rra had de in druk. dat het verhoor weinig resultaat opleverde. „Jopie heeft nogal wat over de juwelen gepraat hé?" „Weet ik niks van." De man haalde de schouders op. „Wanneer heb jij hem het laatst gezien?" „O- nog voor hij naar Leeuwar den ging. 'k Kende hem eigenlijk niet eens." „Is die René van Suikeren nog al een fidele jongen?" „Wie?" vroeg de man en dit maal was Helma direct van mening, dat hij de naam nog nooit had gehoord. „Nou, die Belgische heler. Die daar achter De Waag bij Jopie woonde." „Ken ik niet." „En hem dan?" De inspecteur toverde een pasfoto op 't bureau. ,,0h, da's buitenlandse Gerrit." „Ook goed." zei de inspecteur. „'Wanneer heb je die het laatst gezien of gesproken?" „Nou, ik denk een weekje ge- leje. Ik hou d'r geen aantekening van." „Waar hebben jullie het toen over gehad?" „Nergens over. Hij zat een bor reltje te drinken in de Music. Daar zag ik hem. Mij een te grote jongen." ,,'t Is hartroerend zo bescheiden als je bent," vond de inspecteur. „Maar met wie heeft deze vriend zitten kletsen?" „Och, ik goloof zo'n beetje met iedereen. Maar 'k heb er niet erg op gelet. Ik zat er zo'n beetje ach teraf m'n borreltje te drinken." „Wanneer heb je z'n naam 't laatst horen noemen?" „De laagste tijd nooit, 'k Wist dat hij et' was. Dat wist iedereen. Maar. (Wordt vervolgd.) Een éénmotorig vliegtuigje van de Rotterdamse maatschappij' Genera] Aviation heeft maandag avond juist buiten het terrein van de luchthaven Zestienhoven een noodlanding moeten maken. Het vliegtuigje kwam in de buurt van het Skyway-hotel in een sloot te recht en werd ernstig beschadigd. De piloot, de 37-jarige J. Dassen, bleef ongedeerd. De heer Dassen moest de noodmanoeuvre uitvoe ren vlak voordat hij zijn toestel na een sleepvlucht op Zestienho ven aan de grond zou zetten. Een plotselinge motorstoring maakte een normale landing onmogelijk. Zeven personen zijn maandag in Zandvoort van de verdrin kingsdood gered. In de ochtend werden twee meisjes van vijf en zes jaar en een meisje van 19 jaar op verschillende plaatsen op het nippertje bewusteloos uit het water gehaald. Na toepassing van mond-op mond-beademing wer den zij in allerijl naar een Haar lems ziekenhuis overgebracht. Hun toestand was gisteren rede lijk. Een 30-jarige moeder met een 5-jarig dochtertje en een 30-jari- ge Duitser met zijn 6-jarig zoon tje werden door leden van de Zandvoortse reddingsbrigade in veiligheid gebracht. Zij dreven op luchtbedden kilometers ver uit de kust. Bijna niemand van de drenkelingen was de zwemkunst machtig. Ongeveer 1.500 gedetineerden hebben maandag een deel van de gevangenis in de Philippijnse hoofdstad Manilla verwoest uit protest tegen het ontslag van de direkteur en andere gevangenis- funktionarissen, die schuldig zijn bevonden aan tal van onregelma tigheden. Zo zouden zij onlangs twee striptease-danseressen in de cellen hebben laten optreden en gevangenen toestemming hebben gegeven voor bezoeken aan nachtclubs. Weliswaar onder ge leide Duizend zwaar gewapende po litiemannen maakten een einde aan de opstand, die geen slacht offers eiste. Maandagmiddag zijn aan de hoofdstraat in Hoogeveen twee winkelpanden uitgebrand, ter wijl een derde pand gedeeltelijk uitbrandde. Het vuur ontstond in een overdekte gang tussen twee panden, waar loodgieters bezig waren met het lassen van rioolbuizen. Door onbekende oor zaak ontplofte een gasfles, waar door eerst een winkel in luxe en huishoudelijke artikelen in brand vloog. Even later sloeg het vuur over naar een zaak in babij-ar tikelen. Beide panden brandden geheel uit, terwijl het achterge deelte van een meubelzaak ook in vlammen opging. De brandweer van Hoogeveen bestreed het vuur met groot ma terieel, terwijl de brandweren van Ruinen en Zuidwolde assis tentie verleenden. Van de inven taris werd niets gered. De scha de beloopt 1% a 2 miljoen gul den. De bedrijven waren ver zekerd.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5