EEN OUD BIJGELOOF MENEER DOET OOK MEE WORDT BIJGESCHAAFD VISDIEFJES 35ELF IJS MAKEN IS GOEDKOPER De emancipatie op het slappe koord? Scherts JAAG DIE LUCHT OP DE VLUCHT Zelf gemaakt Us met behulp van een pakje jjepoeder is in het alge meen goedkoper dan ijs, dat kant en-klaar wordt gekocht. De smaak van het aelfgemaakte ijs is echter wat minder, voornamelijk omdat het wat grover van korrel is. Tot die conclusie kwam de Consu mentenbond bij zijn onderzoek van ne gen verschillende merken ijspoeder. Daarbij werd gemeten hoeveel ijs er uit één pakje kan worden gemaakt, uitgerekend op hoeveel geld dat uit komt, geproefd hoe het smaakt en gecontroleerd hoe lang het van tevo ren in de koelkast moet worden ge zet. Over het algemeen konden de ijs- poeders hetzij met water, hetzij met melk of met melk-en-room worden bereid. 0 Volgens de Amerikaanse filosoof Fuller zal de emancipatie van de vrouw een glorieus hoogtepunt vinden in de 21ste eeuw. Dan zullen zij vol gens deze woordvoerder dan altijd „de onbetwiste heerseressen op deze aarde" zijn. De mannen worden na tuurlijk niet uitgeroeid, want waar haal je ze zo gauw weer vandaan als er een paar eeuwen later plotseling behoefte aan manvolk zou ontstaan? Tot dat moment echter zullen de mannen zich alleen maar met weten schappelijk en literair onderzoek be zighouden, waarvan de resultaten door de vrouwen in produktie zullen wor den verwerkt. In een artikel in het tijdschrift „McVall's" schrijft Fuller voorts, „dat de vrouwen zich steeds minder in kleren zullen hullen, totdat tenslot te de vrijheid en de gratie van de Hof van Eden bereikt is". De filosoof is ervan overtuigd dat „vooruitstre vende naaktheid de nieuwsgierigheid van de man doet verminderen en de kinderproduktie beperkt". Die naakt heid zal dan echter alleen in de vrije tijd worden vertoond, want het is waar schijnlijk dat de vrouwen tijdens het werk in de volledig geautomatiseerde fabrieken een uniform dragen. Tot zover de theorie van filosoof Fuller. Misschien wel een bijzonder trieste filosofie, niet alleen voor de foundation-industrie en de textielfa brieken, maar in de allereerste plaats voor de vrouwen zelf. Want wie moet dan de afwas doen, de piepende deur- scharnieren smeren, een nieuw leer tje in de kraan zetten en dergelijke dingen meer, als de man alleen nog maar „wetenschappelijk mag doen?" Enfin, we hebben nog meer dan der tig jaar de tijd daar eens ernstig over na te denken. 0 Dit is een recept voor 4 personen. U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: 1 ei, 2 eetl. melk, 1 blikje to nijn van plm. 200 g, 25 g (3 eetl.) havermout, 1 fijngesnip perd uitje, 1 theel. kerriepoe der, 1 eetl. tarwebloem, 1 thee lepel citroensap, zout en peper naar smaak, eventueel paneer meel, boter of margarine om in te bakken. Klop het ei los met de melk. Voeg hier de volgende 8 ingrediënten aan toe en meng alles met 'n vork tot 'n samenhangend geheel. Vorm er dan vier ronde koekjes van, be strooi deze eventueel met paneer meel en bak ze in plm. 10 minuten in de bruim boter aan beide kan ji ten bruin. Garneren met een schijf- je citroen, een stukje tomaat of augurk. sluitend gemaakt. Door dit soort ge reedschappen wordt het emancipatie- patroon van de vrouw geaccentueerd en is ze, ook wat de kleine k&rwei- jes betreft niet langer meer afhan kelijk van mannelijke assistentie. Als u alleen maar oppast dat u uw man nu niet „alles" uit handen neemt, want in dit opzicht is „al te goed echtgenoots gek", om eens een nieuw spreekwoord te gebruiken. Mannen zijn vaak gemakzuchtig van aard en velen laten zich maar al te gemak kelijk en al te graag ontlasten van vervelende klusjes. Als u dat doet mag u later, als uw hoofd eens niet naar het verrichten van klusjes staat uw man niet verwijten, dat hij zijn han den noodt uitsteekt, wamt u hebt 't er zelf naar gemaakt. Maar om tot de kern van dit betoog terug te keren: makkelij^ is het wel als u het ook zelf kunt doen en het niet tien keer hoeft te vragen. De pittigste conversatie is meestal met scherts gekruid. Hoe scherper de geesten hoe meer genoegen ze vinden in het wederzijds toewerpen van grap jes en plagerijen. Er schuilt soms wel eens een addertje van hatelijkheid om- der het gras, maar dan is er ook eigen lijk geen sprake meer van echte scherts. Daarachter steekt alleen maar vrolijkheid en plezier in het woordspel. Nodig is echter dat men elkaar kent en verstaat, dat de verhouding van na ture goed ligt en dat men weet wat ieder woord waard is. Natuurlijk zal degeen die gevoel voor humor heeft al tijd neiging hebben grapjes te maken tegen wie dan ook. Velen weten dit te waarderen en geven een schertsend woordje terug. Dan ontstaat er een luchtige toon van prettige vriendelijke welwillendheid. Toch wordt het tegen over minder bekenden nodig enige re serve in acht te nemen, want niet ieder verstaat gekheid. Daardoor kunnen de naarste misverstanden ontstaan en als het eenmaal zo ver is, wordt het vaak erg moeilijk weer tot een normale pret tige verhouding terug te keren. Als 'n angel bUjft het verkeerd opgevatte woord in het vlees steken en hoe vaker we beweren dat het zó niet bedoeld 'was, hoe dieper het in het hoofd ge hamerd wordt. Ook zijn er omstandig heden waarop scherts niet op z'n plaats is en ook daarom dienen we tegenover onbekenden en in zekere mate ook te genover bekenden die we een poosje niet gezien hebben eerst wat tastend te werk te gaan. We weten immers niet of er ernstige zorgen of verdrietelijk heden zijn die iemand kunnen kwellen zonder dat hij er direct over zal spre ken. Er is een grens tot waar een grapje opbeurend kan werken, over die grens kan het onnodig pijn doen en een dubbel gevoel van eenzaamheid en onbegrepenheid oproepen. Zelf doen we wijs de verklaring dat een zeker woord „als grapje" was bedoeld, zonder meer te accepteren. In ieder geval ligt in de verklaring het bewijs dat de ander lie ver geen ruzie heeft en bovendien is niet ieder even handig in het plaatsen van overigens absoluut niet kwaadbe- doelde grapjes. Juist de goedigste men sen overkomt het vaak dat ze iets zeg gen wat ze nu net niet willen, maar dan is het aan ons oen dat toch goed te verstaan. JETTY Het zwarte fond van de Nyl- france kazuifel-schort jurk wordt opgevrolijkt door een felgroen patroon van bloe men en bladeren. Het geheel wordt geaccentueerd door een groene bies. Meer dan de helft van alle vrou wen en meer dan een kwart van alle mannen heeft voetklachten. Bij nog geen tien procent van deze vaak be klagenswaardige groepen is er spra ke van aangeboren voetafwijkingen. Nog niet zo lang geleden gehouden onderzoekingen hebben aangetoond dat een groot deel van alle voet klachten een gevolg zijn van het dragen van onpraktisch en ondeug delijk schoeisel. Bij een onderzoek in Duitsland heeft men 37.000 paar kindervoeten en het schoeisel beke ken dat de kleinen droegen. Daar bij kwam men tot de ontstellende conclusie dat slechts een op de vijf kinderen goed passend schoeisel droeg. We mogen gerust aannemen dat onze kinderen er hij zo'n on derzoek niet beter af zouden ko men en dat is op zijn zachtst uitge drukt toch maar een trieste geschie denis. Want de jeugd van vandaag zijn de volwassenen van morgen; de volwassenen wier leven vaak zuur wordt gemaakt door voet klachten. Een voet dient zich niet aan de schoen aan te passen, maar de schoen dient voor de voet te Worden uitgezocht, zo luidt een gulden regel. Deze regel geldt in de eerste 'plaats voor kindervoeten, die in een jaar tijd minstens een- of tweemaal, maar soms ook wel driemaal (en voor de kleinsten zelfs viermaal) van maat kunnen veranderen. Op ons rust de taak te zorgen dat de voeten van onze kinderen zo gezond mogelijk „opgroeien". Vandaar dat we naast de maat en pasvorm ook aan dacht moeten besteden aan het ma teriaal van de kinderschoenen. We zijn zo gauw geneigd een paar „goedko pe stappers" te nemen,- omdat de kleuter of het opgroeiende kind er toch zo gauw is uitgegroeid. Hier is het echter de zuinigheid die de wijs heid bedriegt. Alleen schoenen van echt leer zijn een „gezond klimaat" voor de o-zo-makkelijk te bederven, zich ontwikkelende kindervoeten. ERG LOGISCH Het is allemaal erg logisch, als we even nadenken. Leer is in we zen niets anders dan de huid van een dier, een huid met allerlei goede eigen schappen, gemaakt door de natuur om dieren tegen nadelige invloeden van buitenaf te beschermen. Leer is, zoals u wel weet een gelooide huid. En looien betekent in feite niets anders dan dat de huid wordt geconserveerd, waarbij alle goede eigenschappen in het leer behouden blijven, ja, soms zelfs worden verbeterd. Leer ademt: De laatste jaren begint de herenmode steeds minder conservatief en saai te worden. Zelfs de meest aan het „oude vertrouwde" vast geroeste man is langzaam maar zeker mee gegaan met de mode van de nauwe broeks pijpen en wat daar allemaal mee samen hangt. O, we weten het wel, de man met smaak houdt (gelukkig) nog niet van hippe, shocking kleuren, van vlinderdasjes, zuur- stokstrepen, gekke hoedjes en capes, van brede riemen en koperbeslag. Maar deze moderniteiten kan men nauwelijks „voor uitgang" in de mode noemen. Het zijn ex cessen voor losgeslagen en provocerende jeugd. Maar alles om ons heen verandert bijna dagelijks; het zou dus zelfs een vreemd verschijnsel zijn, als de herenmode maar steeds bij het oude bleef. Ook voor dit seizoen zijn er weer een paar kleine wij zigingen te bespeuren in de herenkostuums en -jassen. Het zijn geen wereldschokkende veranderingen maar er moet toch rekening mee worden gehouden. De herenmode van nu kan als volgt worden omschreven: slank silhouet, wat wijdere pijpen mèt omslag, langere jassen en hoeden met kleine ran den, terwijl zowel colberts als jassen een tikje meer getailleerd zijn dan verleden jaar het geval was. De hier getoonde mo dellen van de herenmode zijn in Italië ge creëerd. Ook dit keer heeft het land van de zon zijn traditie hoog gehouden. Wat de ont werpers brengen is te kwalificeren als: rus tige, stijlvolle kleding - eenvoudig maar ge distingeerd. Twee kostuums in verschillends krijtstreep-dessins. Brede revers en dubbels rij knopen. het neemt vocht op zonder dat de drager het merkt en het „ventileert" overbodig vocht naar buiten. Leer is soepel, zodat het zich makkelijk voegt naar een knobbel of een wat uitge groeide teen, zonder evenwel de voet gelegenheid te geven nog meer buiten zijn boekje te gaan. We hebben het nu maar steeds over kindervoeten gehad omdat wij het in de hand hebben ervoor te zorgen, dat onze kinderen met gezonde voeten de volwassenheid ingaan. Maar hebben ze dit geluk, dan komt er heel wat ver stand aan te pas (vooral voor meis jes en jonge vrouwen) ervoor te zor gen, dat de voeten ook gezond blij ven. De mode doet met allerlei aan trekkelijke modellen elk jaar weer op nieuw een poging ons te verleiden een voor onze voet te spitse schoen te kopen of een model met te hoge hak ken, of wat net zo erg is een dot van een schoentje van linnen, plastic of een ander- soort kunstleer gemaakt. Hard materiaal wringt of knelt en meteen hebben we een vurige knob bel, die we niet meer of heel moei lijk kwijt raken, maar die wel een bron van narigheid wordt. Ook het stik sel van de kunstlederen schoen kan de voet onherstelbaar beschadigen. „RUIM VAN BINNEN KLEIN VAN BUITEN" Al zullen vele vrouwen de raad In de wind slaan, we kunnen niet ge noeg de waarschuwing herhalen: koop toch vooral leren schoenen en kjjk niet op een paar gulden. Koop schoe nen die u passen: die niet te groot maar vooral ook niet te klein zijn. Probeer niet het droombeeld van el ke ijdele vrouw te verwezenlijken ruim op schoenengebled van binnen en klein van buiten, want dergelijke schoenen bestaan niet. En als u ze toch gevonden meent te hebben, zul len ze u in de kortst mogelijke tijd naar de pedicure doen lopen, de pe dicure die veel kan, maar verknoei de voeten nooit meer kan veranderen in normale gezonde stappers. Bent u nog niet overtuigd of wilt u toch met de mode meedoen of schoon u daar beslist geen voeten voor hebt, dan zult u tot uw schade mer ken dat het spreekwoord „Wie mooi wil zijn moet pijn lijden" op u van toepassing is. In dat geval wensen we u van harte sterkte. O Keukenluchtjes kan men op verschil lende manieren bestrijden en de po pulairste daarvan is het afvoeren van de lucht door middel van een venti lator. Tenminste in de winter: in de zomer zet men de keukendeuren naar het balkon open (als men een bal kon heeft!). Daarnaast kan de spuit bus met een fris luchtje veei doen om de kookgeuren te verdrijven. Nu is er een vloeistof ontwikkeld, even eens door de spuitbus te verspreiden die 'n chemische reactie teweeg brengt en aldus dé samenstellende delen van de keukenlucht afbreekt en vernietigt en de geuren effectiever -'erdrijft. Het is een Duitse uitvihding. „Joie de vivre", heet dit „leveHsvreug- de"-pak in klassieke stijl met lange wij de pijpen met omslag. Ontwerp: Remo li rnmiMiit Een oud bijgeloof wil, dat vrouwen niet met gereedschap overweg kun nen. Zelfs de grootste spijker kun nen ze met een hamer maar nauwe lijks raken, met schroevedraaiers staan ze te goochelen als Fred Kaps omdat ze niet weten of je een schroef rechts- of linksom vast draait, van een beitel hebben ze nog nooit gehoord en als ze begin nen te schaven „heb je het niet meer van het lachen." Volgens de mannen dan altijd die het oude bij geloof maar al te graag koesteren als een waardevol bezit. Misschien school er in het begin van deze eeuw nog wel waarheid in de bewering, dat een stuk gereed schap niet in handen van de vrouw thuis hoorde, maar «ook hierin is gron dig verandering gekomen. Deuren die klemmen en kastjes die moeilijk open en dichtgaan behoren nu eenmaal tot de dagelijkse ergernissen van de huis vrouw. Wanneer zij dan bovendien haar vreugden en zorgen deelt met een echtgenoot die twee linker han den heeft, of kleine karweitjes steeds maar weer uitstelt, komt ze voor een moeilijke keus te staan. Of ze moet die klusjes zelf opknappen, of ze moet dat laten doen door een moeilijk te bereiken, dure ambachtsman. Wat de Mweede mogelijkheid betreft, misschien is ze al aan verhuizen toe als die man eindelijk tijd heeft kunnen vin den om „langs te komen". De huisvrouw die zich dus niet da gelijks aan kleine mankementen wil ergeren, zal zelf de handen uit de mouwen moeten steken. Dat is dan ook gebeurd en toen bleek, dat ze ook dit soort werkjes heel goed kon volbrengen, zoals ze nu eenmaal al les min of meer moet kunnen. Eén geluk is, dat er tegenwoordig speci ale gereedschappen voor de vrouw in de handel zijn: licht van gewicht en veilig in het gebruik. Zo heeft een in ternationale fabriek van gereedschap pen, Stanley Works, onder de aan duiding „Surform lila" een soort klei ne schaaf in de handel gebracht, die in plaats van een mes een soort rasp- zool heeft. Veilig in het gebruik en zeer doelmatig. Met enkele halen wordt zelfs de hardnekkigst klemmende deur tot orde geroepen en worden kastjes

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4