DE RONDE VAN FRANKRIJK Zeeuwse wielerkampioenschappen te Oostburg Zullen kiesmannen1 Voetbaluitslagen en stamhoofden de toekomst van West-lrian bepalen? Waterpolo Herman van Springel nam de gele leiderstrui over van Grosskost België-A won Jan Janssen tweede WIM DE WILDE OPPERMACHTIG DIJ DE AMATEURS Terneuzenaar H. Faas won bij de aspiranten Tocrenplaag op Katendrecht Puzzlemaniak Gratis bus en tram in Lissabon Nederlander vermist in Australië Arrestant bijt agent Drie woningen uitgebrand in Muiden Competitie indeling zaterdag voetbal K.N.V.B. Oud-Terneuzenaar Cor Leunis won de Kersenronde „Schelde loopt verder uit op Ganze Motorsport Jan Harings won prof ronde van Kruiningen Duivensport Pagina 0 DE V F» IT E 7;EEUW Maandag 1 dinsdag "2 juli 1968 De Rotterdamse buurt Katen drecht heeft zondag veel last ge had van een torrenplaag. De on geveer 1 cm lange zwarte beestjes waren afkomstig uit de met copra geladen ruimen van een Grieks en een Russsisch schip, die in de Maashaven op stroom lagen. In verband met een kans op broei hadden de bemanningen van de schepen de luiken van de ruimen opengegooid met als gevolg, dat zich in korte tijd een vijf centi meter dikke torrenlaag op het dek vastzette. Miljoenen beestjes werden met de zuidoostenwind naar de kant gedirigeerd, waar zij vooral in de omgeving van de Tolhuisstraat neerstreken. De ge meentelijke reinigingsdienst moest eraan te pas komen om ae overigens ongevaarlijke insecten te verwijderen. De 42-jarige chauffeur W. W. van R. uit Utrecht is zo gek op puzzles, dat hij de afgelopen maanden tientallen kranten heeft gestolen. Zijn voorkeur ging uit naar de vrijdagpuzzle in de Tele graaf, waarvan hij zoveel moge lijk oplossingen wilde insturen. Omdat dit een vrij duur grapje werd, ging hij vrijdagsmorgens in alle vroegte op rooftocht en haal de veertig kranten op die door de expeditie van de krant bij een boekhandel op de stoep waren gelegd en nog eens twintig keer bij een benzinestation. Hij zond de puzzle dan ook steeds zestig keer in De boekhandelaar zette afgelopen vrijdag een ken nis op de uitkijk. Deze betrapte de puzzlemaniak op heterdaad, volgde hem naar zijn huis en waarschuwde de politie. Bus- en tramreizigers in Lissa bon reizen vandaag (maandag) gratis. Het personeel vraagt geen geld om hun eis van 30 procent loonsverhoging kracht bij te zet ten. Staken is in Portugal ver boden. Al een maand lang hebben de 1600 personeelsleden van de vervoermaatschappij een kwar tier per dag zwijgend voor het kantoor gestaan. De maatschappij is een Engels-Portugese onder neming. De in Australië wonende en uit Nederland afkomstige 22-ja rige speervisser Frank Leuver, die de laatste jaren talrijke prij zen heeft gewonnen, wordt ver mist en is vermoedelijk verdron ken. Frank Leuver was met drie andere speervissers in een boot bij Wattamolla ten zuiden van Sydney gaan vissen en in moei lijkheden geraakt. Twee hunner zwommen door zware zee naar de kust om hulp te halen. Tal rijke boten en twee hefsohroef- vliegtuigen hebben tevergeefs gezocht. Frank Leuver* die ruim een jaar geleden trouwde en een ba by van 5 maanden had, was de zoon van wijlen Piet Leuver, een van de oprichters van de Neder landse vereniging in de Suther land S'hire. Een Utrechtse politie-agent heeft zich zaterdagavond in het academisch ziekenhuis moeten laten behandelen, omdat hij nog al fors in zijn bovenarm was ge beten door een recalcitrante ar restant. De man, de 22-jarige stratenmaker De J„ had in ken nelijke staat van dronkenschap een auto aan de Hoogstraat op zettelijk beschadigd. Hij maakte zoveel kabaal, dat er weldra een menigte van 150 nieuwsgierigen om hem heen stond, toen de po litie hem in een surveillancewa gen wilde zetten, verzette hij zich hevig. Hij beet de ene agent en trapte diens collega tegen het hoofd. Ook zag hij nog kans, een zijruit van de surveil lanceauto met sponning en al naar buiten te trappen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft vandaag (maandag) gezegd dat de volksraadpleging volgend jaar over de toekomst van West- lrian het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea) wellicht zal ge schieden door middel van kies mannen in de steden en stamhoof den in de afgelegen gebieden. In een vraaggesprek met de corres pondent van het ANP zei de minis ter echter de regeling nog niet te kunnen bekendmaken voor de wijze, waarop de bevolking van West-lrian zal bepalen of zij deel van Indonesië wenst te blijven uit maken of onafhankelijkheid ver kiest. Minister Malik wees erop dat het door de bijzondere omstandig heden en het bestaan van afzon derlijke stammen in afgelegen ge bieden niet mogelijk zou zijn een stelsel van kiesmannen in geheel West-lrian toe te passen. Daarom zou aan stamhoofden kunnen wor den verzocht zich als kiesman ter beschikking te stellen. In de steden zouden de kies mannen op democratische wijze door de bevolking worden gekozen. De minister herinnerde er aan dat het regionale parlement er herhaaldelijk de nadruk op heeft gelegd, dat er geen volksraadple ging zau moeten worden gehouden, omdat de bevolking wenst dat West-lrian deel van Indonesië blijft uitmaken. Vanmorgen omstreeks kwart voor tien is brand uitgebroken in een woning aan de Weesperstraat in Muiden. De woning maakte deel uit van een blok van twaalf, dat de bijnaam „De twaalf apostelen" kreeg. De brandweer van Muiden vroeg assistentie van de collega's in Muiderberg en in Weesp, omdat inmiddels een twee woning in brand was geraakt en een derde gevaar liep. Met zestien stralen werd het vuur bestreden, maar men kon niet voorkomen, dat drie woningen geheel uitbrandden. Een v'erde liep zoveel waterschade op, cat ook deze geruime tijd onbe woonbaar zal zijn. De huizen werden resp. bewoond door een, alleenstaande heer, een gezin van man, vrouw en één kind, een gezin van vier personen en een man met zijn zuster. De brand ontstond op no. 79, de woning van de heer Kooit. Daar moest een gasfitter van het ge meentelijk gasbedrijf een kraan verwisselen in de keuken. Noch hij, noch de bewoner hadden er blijk- b ar acht op geslagen dat er een brandend petroleumstel in de keuken stond Plotseling ontstond een grote steekvlam die de keuken in brand zette. Van de inboedel van de heer Van Kooij kon prak tisch niets worden gered. Ook in de andere woningen ging de inboe. del grotendeels verloren. Zowel de burgemeester van Muiden, de heer W. Jongeneel, als die van Weesp, mr. C. Kooiman, waren bij de brand aanwezig. De gasfitter liep ernstige verwondin gen op en is overgebracht naar het diakonessenziekenhuis in Naarden. kiest. LOS ANGELES: Sirhan B. Sir han en zijn advocaat Russel E. Parsons gefotografeerd bij het verlaten van de rechtzaal waar hij is verhoord. Verdere verhoren zijn uitgesteld tot 19 juli, daar bekend werd, dat een door het hof aangewezen psychiater wei gerde de verdachte te onderzoe ken. Zoals bekend wordt Sirhan verdacht van de moord op sena tor Robert Kennedy. AMATEURS Kampioenschap van Nederland UVSEmmen 1—1 RhedenAlmania 21 MiddelburgDCG -2—2 Stand kampioenschap van Nederland amateurs DCG 9 6 3 0 15 22—10 UVS 9 5 3 1 13 23—7 Middelburg 9 4 1 4 9 1422 Rheden 9 4 0 5 8 13—22 Emmen 9 3 1 4 7 14—13 Almania 9 0 2 7 2 1022 ZATERDAGVOETBAL K.N.V.B. Kampioenschap van Nederland HuizenNoordwijk 3—2 IJsselmeervogelsWHC 2—2 De Zeeuwse zaterdagploegen zijn voor de a.s. competitie 1968- 1969 als volgt ingedeeld: Arnemuiden is van de 2e klasse B overgeplant in de 2e klasse- afdeling A, waarvan verder deel uitmaken Excelsior (Maassluis), Zwart Wit '28, Rijnsburgse Boys, S.H.O., S.S.S., S.I.Z.O., Ter Lee- de, C.S.V.D, IJsselmeervogels en Zwaluwen. De 3e klasse van Zuid I bestaat uit de volgende ploegen: A.Z.V.V., Dinteloord, Rillandia, Good Luck, Meeuwen, Roda Boys, S.V.V. '54, Sleeuwijk, Tern. Boys, Woudrichem en Yerseke. In de 4e klasse B van Zuid I zijn slechts zeven ploegen inge deeld, die anderhalve competitie zullen spelen. Het zijn Kapelle, Krabbendijke, Nieuwland, Smer- diek, Wissekerke, Wolfaartsdijk en Kloetinge. Vermelding verdient tenslotte dat Sprang, de 'kampioen van de 3e klasse Zuid I, niet bij Arne muiden terecht is gekomen, maar in de 2e klasse C, waarin verder ploegen uitkomen als Huizen, Apeldoorn, Heerjansdam, Kóz, Boys, Spakenburg en 's-Graven- zande. De Amsterdammer Cor Leunis (vroeger te Terneuzen) won za terdag de klassieke kersenronde voor wieleramateurs. De winnaar- legde de 180 km af in 4 uur, 28 minuten en 4 seconden. De uitslag was: 1. Cor Leunis (A'dam), 4.28.04; 2. Marcel Pennings (Nieuw-Ven- nep), z.t.; 3. Wicher Vlot (Wan- neperveen), z.t.; 4. Guus Leliaart (Heivoort), z.t; 5. Peter van Stralen (Heerhugow.), 4.28.37; 6. Harry Jansen (Westzaan), 4.28.49; 7. Rink Cornelisse (A'dam), z.t,; 8. Cees Rentmeester (Ovezandej, z.t.; 9. Bennie Groen (Steenwijk), z.t.; 10. Mari van Venrooy (Hee- sche), z.t. In de 4e klasse R van de wa- terpolokompetitie werden de af gelopen week weer drie wedstrij den gespeeld. De Bruinvis ver sloeg eerst in Goes de Ganze- reserves met 46. Koploper Schelde, op Peij na volledig, kon donderdag in Souiburg gemakke lijk met 29 van SZV winnen. Ganze I verspeelde vrijdag in Breskens een punt aan Schelde stroom in een wedstrijd waarin geen doelpunten werden gemaakt. Ganze schijnt te kampen met een aantal spelers die zich moeilijk vrij kunnen maken, terwijl hun schutter A. Bakker door een auto-ongeluk tijdelijk is uitge schakeld. Bovendien deden twee spelers op dezelfde avond mee aan het 1500 meter kampioen schap voor heren in Middelburg. Zodoende voert Schelde nu met 3 punten voorsprong de ranglijst aan. Schelde Ganze I Bruinvis SZV Scheldestroom Ganze II 10 33—4 7 43—12 6 21—30 6 18—28 5 20—30 0 13—49 Voor deze week staan op het programma: BruinvisSchelde stroom, Ganze ISZV, Schelde Ganze II, BruinvisSchelde, ScheldestroomSZV en Ganze IIGanze I. Het begint nu moeilijk te wor den om voorspellingen te doen. Alleen in de weekends schijnen de meeste ploegen volledig te zijn; op de andere dagen komen er nogal eens verrassingen te voorschijn. Als Schelde met niet te veel invallers moet spelen, moeten beide wedstrijden tot een goed eind gebracht kunnen wor den, hoewel het in Sas van Gent niet zal meevallen. Ganze I zal zich op eigen veld wel niet laten verrassen door SZV en gaat natuurlijk winnen van de eigen reserves. Verder kan Bruinvis door een overwin ning op Scheldestroom de koplo pers op enige afstand blijven vol gen. De uitslag van Schelde stroomSZV zal niet ver uit de buurt van een aeliik sd«1 lieeefi. De Belgische wereldkampioen cyclo-cross Eric de Vlaeminck heeft zaterdag de tweede etappe van de ronde van Frankrijk ge wonnen. De uitslag was: 1. De Vlaeminck (België-B) met bon. 5.31.21 2. Genet (Frankrijk-A) met bon. 5.31.32 3. Pintens (België-A) met bon. 5.31.37 4. Echevarria (Sp.) 5.31.43 5. Houbrechts (Belg.-B) z.t. 6. Monteyne (Belg.-B) 5.31.50 7. Van Rijckeghem (Belg.-A) 5 31 55 8. Vianen (Ned.) 5.32.05 9. Schutz (Lux.-Zwits.) z.t. 10. Bitossi (It.) z.t. 11. Godefroot (Belg.-B) z.t. 12. Poulidor (Fr.-A) z.t. 14. Van Springel (Belg.-A) z.t. 16. Janssen (Ned.) z.t. Het eerste gedeelte van de der de etappe, een ploegentijdrit over 22 km op het circuit van de Belgi sche plaats Vorst, werd zondag gewonnen door de Belgische A- ploeg, die de afstand reed in een totaaltijd van (de tijden van de eerste vijf renners die over de eindstreep gingen, werden bij elkaar opgeteld): 2 uur, 27 min. en 21,5 sec. De uitslag: 1. België-A 2. Frankrijk-A 3. Spanje 4. België-B 5. Italië 6. Nederland 2.27.21,5 2.29.02,5 2.29.28,0 2.29.38,0 2.31.41,0 2.33.21,0 Door dit resultaat nam de Belg Herman van Springel de gele lei derstrui over van Charly Gross kost. De uitslag van het tweede deel van de derde etappe een rit van Vorst naar Roubaix over een afstand van 112 km -luidde: 1. Godefroot (Belg.-B) 2.37.53 met bon. 2.37.33 2. Janssen (Ned.) 2.37.53 met bon. 2.37.43 3. Lemeteyer (Fr.-B) 2.37.53 met bon. 2.37.48 4~. Ottenbros JNed.) 2.37.53 5. Van Rijckeghem (Belg.) z.t. 8. Van Springel (Belg.-A) z.t. 15. Schepers (Ned.) z.t. 68. Den Hartog (Ned.) z.t. 75. Vianen (Ned.) z.t. 78, Beugels (Ned.) z.t. 84; Nijdam (Ned.) z.t. 88. Zilverberg (Ned.) z.t. 94. Dolman (Ned.) z.t. De Belg Ward Seis (gevallen en naar een ziekenhuis vervoerd) en Herger (Zwits.-Lux.) hebben de strijd gestaakt. De Italiaan Guerra verscheen niet aan de start. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Van Springel (Belg.-A) 12.53.15 2. Grosskost (Fr.-B) op 15 sec. 3. Zilioli (It.) op 22 sec, 4. Guyot (Fr.) op 28 sec. 5. Samyn (Fr.-A) op 29 sec. 6. Pintens (Belg.-A) op 30 sec. 7. Vianen (Ned.) op 45 sec. 8. Godefroot (Belg.-B) op 51 sec. 9. De Vlaeminck (Bel.-B) op 52 sec. Janssen (Ned.) op 57 sec. Genet (Fr.-A) op 58 sec. Poulidor (Fr.-A) op 1.00 Van Rijckeghem (Belg.-A) op 1.02 Aimar (Fr.-B) op 1.29 Bracke (Belg.-B) op 1.31 Pingeon (Fr.-A) op 1.37 Schepers (Ned.) op 1.42 Den Hartog (Ned.) op 1.45 Nijdam (Ned.) op 2.06 Beugels (Ned.) op 2.11 Zilverberg (Ned.) op 2.16 Ottenbros (Ned.) op 2.27 Dolman (Ned.) op 9.50 10. 11. 12. 13. 24. 25. 32. 37. 40. 67. 70. 76. 79. 93. PUNTENKLASSEMENT 1. Grosskost (Fr.-A) 34 pnt. 2. Godefroot (Belg.-B) 32 pnt. 3. Janssen (Ned.) 28 pnt. 4. Van Springel (Belg.-A) 25 pnt. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. België-A 41.09.17 2. Frankrijk-A 41.09.40 3. België-B 41.12.12 4. Spanje 41.13.32 5. Italië 41.13.50 6. Nederland 41.16.32 VORST: Zoals bekend werd gis termorgen het eerste gedeelte van de derde etappe van de Tour de France, een ploegentijdrit over 22 km, gewonnen door de Belgi sche A-ploeg, Op de foto trekt de sterk rijdende Belgische kopman Herman van Springel de gele trui aan, die hij na de ploegentijdrit overnam van de Fransman Gross kost. De Limburger Jan Harings heeft zaterdag de profronde van Kruiningen gewonnen. De win naar legde de 100 km af in 2 uur, 32 minuten en 28 seconden. De circa 5.000 toeschouwers zagen Bart Zoet en Dies Kosten in de zelfde tijd als Harings als twee de en derde over de eindstreep gaan. De uitslag was: 1. Jan Harings 2.32.28 2. Bart Zoet z.t. 3. Dies Kosten (Kapelle) z.t. 4. Leo Duyndam z.t. 5. Piet Braspenninckx z.t. 6. Huub Harings op 25 sec. 7. Jo-hnny Brouwer z.t. 8. Jan Hugens z.t. 9. Jo de Roo (Kruiningen) op 43 sec. 10. Werner Swaneveld z.t. Dodelijk ongeluk bij bergklim De Duitse rijder Jürgen Du- chene is zondagmiddag tijdens een internationale bergklim te Rotenburg verongelukt. Duchewe raakte met zijn DKW van de baan en reed tegen een boom. De rij der werd zwaar gewond en over leed op weg naar het ziekenhuis. Duitse motorrenner verongelukt De 34-jarige Westduitse mo- torrenner Hartmut Allner is zon dag verongelukt op de Norisring bij Neurenberg. Tijdens de race in de 500 cc-klasse, tellende voor het Westduitse kampioenschap, kwamen Max Raab en Aljner met elkaar in botsing. Allner liep bij zijn val zulke ernstige verwon dingen op, dat hij tijdens de ope ratie in het ziekenhuis overleed. Raab liep verscheidene frakturen op. VLUCHT UIT ST. DENIS „E. M. M.", Terneuzen Bond van zaterdagvliegers Snelheid eerste duif 1299.4 m.j snelheid laatste prijswinnende duif 1225 m. 1. C. Koster—Dey; 2, 4, 5, 7, 8 en 10 Smallegange en Zn; 3. P. Verberkmoes; 6. A de Bruijne; 9. W. Vos. PRIJSVLUCHT UIT ST. DENIS P,v- „De Voorwaarts", Zaamslagveer. 1, 3, 4 en 5 Combinatie Bakker- Dees; 2. C. A. van Boven; 6, 7 en 11. H. Scheele; 8 en 9. W. de Put ter; 10. R. Harms. PRIJSVLUCHT UIT BEAUMETZ „De Eendracht", Terneuzen. Oude duiven. Snelheid eerste duif 1344,5 m., snelheid laatste prijswinnende duif 1192,4 m. 1. A. Bril; 2 en 4. J. A. de Smidt; 3. H. F. Koch en Zn; 5. F. Mollet; 6. J. v. d. Graaf; 7 en 8. G. Verbrugge; 9. J. Geelhoedt; 10. A. Knol. Jonge duiven. Snelheid eerste duif 1280,6 m; snelheid laatste prijswinnende duif 1071,5 m. i. J. Geelhoedt (wint consta- teur); 2. A. Bril; 3. J. A. de Smidt; 4. J. Klaassen; 5. L. J. Koeman; 6. C. J. Stoffels; 7. F. Temmerman; 8. J. de Kraker; 9. F. de Bakker; 10. M. A. de Roo. Wim de Wilde heeft zondag op het kroonwijkparcours in Oost burg voor de tweede maal de Zeeuwse kampioenstitel bij de Zeeuwse wieleramateurs gewon nen. In 1964 werd hij voor de eer ste keer kampioen in Kapelle. Weliswaarontbraken renners als" Cees Rentmeester en Richard Bukacki op het appèl, maar het -lijdt geen twijfel dat de titel bij de beste coureur van dit moment is. terechtgekomen. Met Evertse, Franse en Moel- ker gaf hij de toon aan en toen dit viertal er na ruim 60 km van door ging, was het Wim de Wilde die vrijwel onafgebroken het zwaarste werk opknapte. De uitslag was: 1. (en kampioen van Zeeland) Wim de Wilde, Ellèwoutsdijk, 120 km in 2.24.25; 2. Wim Evertse, Zierikzee; 3. Bertus Franse, 's-Heerenhoek; 4. Jaap Moel'ker, Wemeldinge; 5. Ernest Giudali, Aardenburg, op 43 sec.; 6. Waldi van Campen, Hulst, op 1 ronde; 7. Jan de Schipper, op anderhalve ronde; 8. J. van Sprundel, Yerse ke, op 2 ronden; 9. Ko de Vrieze, Goes, op 2 ronden; 10. J. de Smet, Hansweert, op 2 ronden. De nieuwelingen Kees Priem uit Goes behaalde de Zeeuwse titel bij de nieuwe lingen. In de eindsprint klopte hij o.a. Kisner en Remijn met een half wiel. Zeer aktief was Van de Bunder uit IJzendijke die tal van pogin gen waagde om weg te komen maar die evenmin tegen het ge weld van Kees Priem opgewas sen bleek. De uitslag: 1, Kees Priem, Goes, 60 km in 1.19.16; 2. Frans Kisner, Heikant; 3. Peter Remijn, Goes; 4. Kees Bal, Kwadendamme; 5. Nelis Rok ven, Breskens; 6. Antoine van de Bunder, IJzendijke; 7. J. Boek hout, Terneuzen; 8. L. van de Waart, Heinkenszand; 9. Wim de Waal, Axel; 10. Dirk Smallegan ge, Ellèwoutsdijk, op 1 ronde; 11. Dooms, Terneuzen, op 2 ronden. De aspiranten Vgn de dertien aspiranten ten slotte toonde Nico Faas uit Ter neuzen zich in de sprint de sterk ste. Met Van Driel uit Oud-Vos- Zaterdag a.s. veteranentoernooi te Hoek Zaterdag a.s. zal op het sport veldencomplex te Hoek 't tweede veteranentoernooi worden ge houden. Naast de organiserende vereniging nemen aan dit toer nooi deel Terneuzen, Hulst, Hon- tenisse. Biervliet en de scheids- rechtersvereniging Oost Zeeuws- Vlaanderen. Door de grote deel name zijn de ploegen in twee poules ingedeeld, die tweemaal 15 minuten spelen. De strijd be gint om één uur. Na afloop vindt de prijsuitreiking plaats in café „De Instuif". semeer was hij als favoriet van start gegaan. Van Driel werd al aanstonds door pech achtervolgd, toen hij vlak na de start zijn ket ting stuk reed. Hier was de eind uitslag: 1. Nico Faas, Terneuzen, 25 km in 23 min. en 18 sec,; 2. K. Stout- jesdijk, St. Maartensdijk; 3. P. Ossewaarde, 's-Heer Hendriks kinderen; 4. W. de Graaf, Sluis; 5. T. Huijzen, Ellèwoutsdijk; 6. A. Kuzee, Souburg; 7. S. Hamelink, Terneuzen; 8. A. de Jone, Aar denburg; 9. J. van Keulen, Sou burg; 10. G. Schouw, Middelburg.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3