Structuurschets Grevelingenbekken 69 49 69 <88 Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN KANTONGERECHT TE TERNEUZEN hlE KftAUTHT m PRUZEN 0FRuiTTEtlA'! PRUSSIA© mccooa... SPERZIEBONEN MAR6ARINE 3wï& MENTOS 3%s59 3É59 OAS. HERMANS ROOSENDAAL Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zitting van dinsdag 2 juli 1968 Europese parlement tegen subsidies aan staalindustrie Geen mammoets voor Zeebrugge Kardinaal Brennan overleden Russisch scheepje van Siberië naar Alaska JACOBUS DE JONGE, HOE KAN PAT?... ~~Vot kanomdafc 3AG. HERMANS vn'et van franje houdt. geen... dure winkels geen... luxe verpakkingen geen... dune, service MASSA INKOOP®1 MASSA VERKOOP ineen degelijk en goed lopend verkoopapparaat MT IS 0HS GEHEIM veluco göüdmerk VARKENSVLEES ^oogramstollk eicSEN IMPORT TOMATENPUREE DUITSE .11... vtulpjes kleebuo handig om mee te nemen BEKERS CLUB-S!NAS VAN MELLE PAKOE SICKESZ: OLBA VACUÜM. VERSEWORST Made-Viissi ngen Aliddelbura Terneuzen-vAxe) ENNUOOJCiN: WESTDUITSE MAJOOR VERMOORD IN RIO DE JANEIRO Woensdag 3 juli 1968 lip4 De stichting Recreatieplan Gre velingenbekken heeft aan de pro vinciale besturen van Zeeland en van Zuid-Holland en aan de ge meentebesturen van Brouwers haven, Bruinisse, Dirksland, Duive- land, Goedereede, Middenschou- wen, Middelharnis, Oost-Flakkee, Westerschouwen en Zierikzee een globale structuurschets vöor de ontwikkeling van het 14,000 ha grote Grevelingenbekken toege zonden. Genoemde provincies en gemeenten zijn participanten in de stichting Recreatieplan het Greve lingenbekken. Het is de bedoeling, dat de structuurwet in de provinciale staten en in de gemeentebesturen behandeld wordt, waarna de schets de basis zal vormen voor verdere uitwerking van de plannen en voor de structuur en bestemmings plannen. De in de structuurschets verwerkte plannen sluiten aan op het structuurplan voor het Greve- lingengebied van de commissie in richting deltawateren. Over de toe komstige bestuurlijke vorm van samenwerking voor het Grevelin- gengebied wordt nog beraad ge voerd. De stichting heeft hierover contact opgenomen met de staats secretaris van c.r.m. In de toelichting bij de struc tuurschets voor de ontwikkeling van het Grevelingenbekken schrijft de stichting, dat reeds een globale bestudering leidt tot de conclusie, dat het gigantische gebied tussen Grevelingendam en de in 1970 ge reedkomende Brouwershavengat- dam, evenals het Veerse Meer een zeer belangrijke functie als na tuur en recreatiegebied kan ver vullen. Deze conclusie baseert de stichting op het feit dat het Greve lingenbekken op zodanige afstand van de grote bevolkingscentra ligt, dat gebruik als dagrecreatiegebied mogelijk is, dat het Grevelingen bekken voor weekend- en vakan- tiebezoek centraal ljgt voor een grote bevolking van Amsterdam tot Roergebied en Brussel, dat het Grevelingenbekken aansluit bij be staande natuurgebieden en dat het Grevelingenbekken ver van alle stedelijke en industriële ontwikke ling af ligt en dat de waterhuis- houdkundige functie van het Gre velingenbekken een zodanig wa terpeil toelaat, dat een indeling in water en land kan ontstaan die een zeer gevarieerd natuur- en recreatiegebied oplevert. Wat be treft het waterpeil in het Greve lingenbekken schrijft de stichting in de toelichting dat bij een water peil van een meter min NAP veel slikken en zandplaten op natuurlij ke wijze permanent tot land be stemd zouden worden. Dit lage waterpe" lijkt, bezien vanuit het oogpunt van recreatief gebruik van het Grevelingenbekken het1 meest gewenst. Het Grevelingenbekken van totaal 14.000 ha zou dan ver deeld worden in 8500 ha water en 5500 ha land. Wat echter de wa terhuishouding betreft zou een waterstand 0.20 meter min NAP nodig zijn om een voldoende na tuurlijke lozing van het bekken mogelijk te maken. Bij dit water peil zou het Grevelingenbekken verdeeld worden in 11000 ha water en 3000 ha land. We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien Is het Premie Spaarplan ook Iets voor 0. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredletaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstelilngsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Bash voor persoonlijk bezit Bovendien is ten behoeve van de watervoorziening voor bevol king en industrie een spuibekken van ongeveer 1000 ha nodig in de Grevelingen, dat een geheel eigen waterpeil zal moeten hebben. Volgens de toelichting bij de structuurschets zal een afweging van de niet-identieke wensen van recreatieve en waterhuishoudelijke aard nog nader moeten plaatsvin den. Door het maken van eilandjes en het uitbaggeren van vaargeulen zal het gebied van de mosselban- ken tussen Stellendam en Hompel voet ideaal worden voor de kleine watersport. Voor de situering van een spaarbekken komt volgens de structuurschets het oostelijke deel van de Grevelingen het meest in aanmerking, in verand met de waterinlaat. Tussen het spaarbek ken en het land moeten volgens de schets randmeren gehandhaafd blijven. Bij het aanwijzen van natuurge bieden is de stichting ervan uit gegaan, dat deze zoveel mogelijk in het midden van het Grevelin genbekken moeten komen, maar ook het natuurmonument Dijk- water bij Sirjansland is als natuur gebied aangegeven, evenals het aan de rand van het Grevelingen bekken gelegen gebied de Ilkuil bij Ouddorp. De grote watersportcentra van het Grevelingenbekken, waar alle voorzieningen zoals jachthavens, werven etc. zullen moeten komen, zouden volgens de structuur schets Bruinisse, Brouwershaven, Scharendijke, Stellendam en Herkingen moeten worden. Klei nere watersportcentra worden Zonnemaire, Kabbelaarsbank, De Val en Battenoord. Ook zullen op meerdere plaatsen langs de Gre velingen vluchthavens voor de watersporters moeten komen. Voor de dagrecreatie denkt de stichting recreatieplan Grevelin genbekken aan de aanleg van grote centra, die vergeleken kunnen worden met de stuwpar- ken in het buitenland. Deze zijn geprojecteerd op de plaat van Oude Tonge, op de mosselbanken bij Stellendam, op de punt van Goeree, op de Kabbelaarsbank, bij de Zoute Haard, bij Ellemeet, op de slikken van Flakkee, en bij Brouwershaven. Kleinere centra voor dagrecrea tie zijn geprojecteerd bij Bruinis se, bij Zonnemaire, bij Ouddorp en bij Battenoord. Zomerwoningen zullen volgens de structuurschets speciaal bij Bruinisse, Brouwershaven, Scha rendijke, Zonnemaire en Dirks land moeten komen. De grote kampeercentra zijn in de struc tuurschets aangegeven door de toekomstige weg op de deltadam. men, op de mossel-banken bij Stel lendam, ten oosten van Ouddorp en op de slikken van Flakkee. Verder moeten er overal rond de Grevelingen kleinere kam peerterreinen komen. In de schets is rekening gehouden met de aan leg van een zgn middenweg, dwars door het Grevelingenbek ken, die in het zuiden moet aan sluiten op de Zeelandbrug over de Oosterschelde. In de toelichting bij de structuurschets schrijft de stichting dat het van groot be lang voor de ontsluiting van het Grevelingenbekken zal zijn, wan neer er parallel met deze midden weg een zgn. deltaspoorlijn aan gelegd zal worden. Wat de verbindingen voor de watersport met het Grevelingen bekken betreft wordt er op gewe zen dat de afstand over water vanaf Hellevoetsluis via de Vol- keraksluizen en Bruinisse naar de Grevelingen 53 km bedraagt. Deze afstand zou door de aanleg van een zg halskanaal door het smalste deel van Goeree bekort kunnen worden tot slechts 8 km. De stichting beschouw tde aan leg van dit kanaal noodzakelijk voor het optimale gebruik van het watersportgebied in het Greve- lingen bekken. GRAPEVINE (Texas): Roken schijnt de gezondheid van opoe Wilcox niet aan te tasten. Zij is 105 jaar oud en rookt twee pakjes sigaretten per dag en af en toe een paar sigaren. Toen zij tien jaar oud was, begon zij met pijp roken. Granny passeerde de hon derd en stapte over op sigaret ten. Isabel, zoals de oude vrouw vroeger in Missouri werd ge noemd, weet ook nog raad met een mondharmonica. Wateroverlast in Tilburg De hevige donder-, regen- en hagelbuien, die zich dinsdagavond boven ons land ontlaadden, heb ben in korte tijd vrijwel de gehele stad Tilburg blank gezet. Het re genwater stroomde in laagliggen- de wijken de huizen en kelders binnen. Op vele plaatsen werden de putdeksels omhooggedrukt waardoor een vieze brij uit de rio len zich met het hemelwater ver mengde. Onder viadukten kwam het water meer dan een halve meter hoog te staan, zodat vele automobilisten in de watermas sa's tot stilstand kwamen. Brand weer, politie en reinigingsdienst werden in alarmtoestand ge bracht, om straten af te sluiten, kelders leeg te zuigen en op an dere wijzen hulp te bieden. Na 1% uur, toen de regen min der hevig was geworden, begon het water te zakken. Belangrijk groter is echter de schade in on dergelopen woningen e.d. De ponton van het veer Terneu- zenHoedekenskerke is een toe- gangsbrug met uitrit. Men moet deze dus verlaten zonder schade aan te richten aan het andere weg verkeer. Tot deze conclusie kwamen zo wel de officier van justitie mr. Th. Lebret als de kantonrechter mr. C. J M. van Hees bij de behandeling van die zaak tegen de Goesenaar L. S. Deze verliet op 26 maart met zijn auto de boot en werd volgens zijn zeggen aangereden door A. IJ. te Terneuzen die hem omdat hij van rechts kwam voorrang had moeten verlenen. IJ. claimde een eigen risico-schade van 100 gld omdat hij van mening was dat niet hij maar S. de aanrijding zou heb ben veroorzaakt. Aan mr. Van Hees werd het Salomonsoordeel voorgelegd' of de ponton al dan niet tot de openbare weg behoort. Hij was het met S. eens, dat de vele geparkeerde auto's in de nabijheid het uitzicht belemmeren, maar baseerde zijn oordeel op het feit, dat een bord bij de ponton vermeldt dat deze alleen voor passagiers toegankelijk en bovendien 's nachts met hekken afgesloten is. In de geparkeerde auto's zag mr. Lebret alleen maar aanleiding extra-defensief te rijden. S. werd conform de eis veroor deeld tot 20 gld boete en toewij zing van de civiele vordering van 100 gld. BLIKSCHADE R. B. te Terneuzen reed op 5 mei tegen een personenauto, die plot seling vóór hem stopte op rijks weg 61, omdat die bestuurder in de foutieve mening verkeerde, dat het bruglicht op rood stond. B. zei veel blikschade aan zijn voertuig te hebben opgelopen. Hij werd ver oordeeld tot een boete van 20 gld. NAUWE STRAATJES Voor de niet verschenen E. van V. te St. Pauls (B.) trad mr. H. Tichelman als gemachtigde op. V. botste, toen hij te Hulst uit de Gentse straat de Gentse Poort in reed', op een personenauto. Mr. Tichelman beriep zich op de onbe kendheid ter plaatse van zijn cliënt en zei dat het in kleine nau we straatjes niet altijd even sim pel is om er te manoeuvreren. Mr. Lebret eiste 75 gld boete de uit spraak luidde zestig gulden. MET LEVENS GESPEELD De bejaarde F. van O. te Ter neuzen verdedigde zich hardnekkig DELHI: De 25-jarige drukker Ramesh Sharma beweert, dat hij de langste nagels ter wereld heeft. Zo te zien lijkt dat niet on mogelijk: de nagels aan zijn lin kerhand variëren in lengte van 15 tot bijna 25 cm. Het kostte hem zes jaar tijd om zover te ko men. Nu kan hij evenwel „trots" zijn op zijn fraai beschilderde nagels. tegen de beschuldiging, dat hij bij de afrit van de Sluiskilbrug op 14 mei geen voorrang had verleend aan een personenauto op rijksweg 61. Een botsing was het gevolg. Mr. Lebret was van mening dat Van O. „gespeeld had met eigen en anderer levens" en eiste een boete van 100 gld. Mr. Van Hees bracht de boete terug tot 75 gld. J. R. te Hontenisse zou op 30 maart met een landbouwtrekker van de Hulsterweg de Havendijk zijn opgereden, terwijl een auto dicht naast hem reed. Ook hier was een aanrijding het gevolg. R. werd veroordeeld tot 50 gld boete. Het Europees parlement heeft dinsdag in Straatsburg een reso lutie aanvaard, waarin het zich onder meer keert tegen „ontoe laatbare subsidies via de natio nale schatkisten" aan de staal industrie. Zulke subsidies moe ten door een gemeenschappelijke staalpolitiek worden voorkomen. Een communautaire staalpoli tiek wordt als een duidelijke taak van de executieve gezien. De doelstellingen ervan moeten zijn: continuering van de werk gelegenheid, het voorkomen van strukturele overcapaciteit en het zich harmonisch laten voltrekken van rationalisatie en schaalver groting. In het debat over de staal industrie, dat het parlement hield Nederlandse socialist dr. ir. A. P. aan de hand van een door de Oele opgesteld rapport, verklaar de de Europese commissaris Co- lonna di Paliano, zich met ge noemde doelstellingen te kunnen verenigen. Hij ging echter niet zover, nationale subsidies aan de staalindustrie (zoals die in Frank rijk worden gegeven) in strijd met het verdrag te verklaren. Colonna kondigde vóór het eind van het jaar een werkdocument van de commissie aan. De Belgische minister van openbare werken, De Saeger, ge looft niet dat het mogelijk is de haven van Zeebrugge toeganke lijk te maken voor mammoettan- kers van 200.000 ton. Het is technisch wel uitvoer baar, zo zei hij dinsdag in de ka mer van volksvertegenwoordi gers. in Brussel, doch het is de vraag of het economisch verant woord is. Er zal echter in ieder geval een college van Belgische deskundigen hierover worden geraadpleegd. Ook het denkbeeld om ten be hoeve van Antwerpen een nieuw kanaal van Zeebrugge via Gent naar de Scheldestad aan te leg gen, was volgens de minister on realistisch. Voor de toekomst van Antwerpen behoefde men volgens hem niet te vrezen ook zonder mammoetschepen was de Antwerpse haven erin ge slaagd op te klimmen tot de der de plaats op de wereldranglijst, na Rotterdam en New York. Wat de Schelde-Rijn-verbin- ding betreft zei de minister nog, dat men is teruggekeerd naar het oorspronkelijke plan met de kortste verbinding. Francis kardinaal Brennan, sinds 15 januari prefect van de Romeinse congregatie van de sacramenten, is dinsdag op 74- jarige leeftijd in Philadelphia overleden. Kardinaal Brennan werd op 7 mei 1894 te Shenandoah in de Amerikaanse staat Pennsylvania geboren. Hij werd in 1920 tot priester gewijd en heeft 19 jaar lang deel uitgemaakt van de „rota", het in Rome gevestigde hof van appèl van de r.-k. kerk. (Nagekomen advertenties) Met leedwezen geven wij kennis van het plot seling overlijden, als ge volg van een ongeval, van ons gewaardeerd lid, LEO KAIJSER Bestuur en spelers v.v. „Tern. Boys" Twee Russische zeelieden zijn dinsdag in een zes meter lang houten bootje van de noordelijk ste punt van Siberië vertrokken voor een reis van 4.500 km door de Noordelijke IJszee naar Alas ka. Zij willenV bewijzen, dat het mogelijk is geweest, dat Russi sche zeelieden in de middeleeu wen op deze wijze Alaska hebben bereikt. De twee Russen hopen in sep tember in de Beringstraat aan te komen, bet doel m bun Kei» Heden nam de Here nog vrij onverwacht van ons weg mijn lieve en zorgzame Man, Broeder, Be- huwdbroeder en Oom, Echtgenoot van E. F. K. FAAS, op de leeftüdi van 69 jaar. De Here sterke ons in dit zwaar verlies. E. DE JONGE—FAAS Terneuaen, 2 juli 1968. Larixstraat 15. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben a.s. zaterdag 6 juli, des namiddags om 2.30 uur, na voorafgaande rouwdienst in gebouw „De Schakel", aanvang 1.45 uur. I VOOR g een.»"zeqelsc(j bonnetjes lifcertolik: Tieeriyk mals literblik de echte A.Ü.R SOgPEN 4smaken p.zakje HOM BURS „Italiaanse" RUKiSEVULDB onze ■slagen biedtaan: HEEL. POND saucysjes Een Westduitse majoor, Edtxard von Westelnhagen, is maandag in Rio de Janeiro voor zijn woning door twee mannen doodgeschoten. De majoor volg de een opleiding aan een mili tair instituut krachtens een uit wisselingsovereenkomst tussen Brazilië en de bondsrepubliek, De mannen die hem vermoord» den, gingen er met zijrt tas-van»

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2