Amerikaanse basis KheSanh wordt opgeheven Ray wordt aan de V.S. uitgeleverd GEVECHT VAN VEERTIEN UUR Russen geven Amerikaans vliegtuig vrij RADIO DE K0CK HET WEER Kamerleden voor steun aan Zeeuwse visserij Treinongeluk bij Lyon zeven doden China wijst Britten uit wegens spionage Israël verlengt handelsverdrag met Polen niet Aanvalsplannen Massaslachting. Protest Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden De strijd tegen de corruptie Eerste kamer aanvaardt wetsontwerp landbouwgronden Veroordelingen in Rhodesië Russische bergings vaartuigen naar Suezkanaal? Blaiberg Frank, bij abonnement; TEKNEUZE? Dbecfettf-SbèMreHaÊïeürt I. van de Sandé Redactie- en Administratie-adres! Smldswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG S JULI 1968 21e Jaargang No. 5233 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Tussen Quineieux en St. Ger main au Mont d'Or, niet ver van Lyon, zijn maandagmiddag zes wagons van een passagierstrein Parijs-Lyon ontspoord. De trein was om 8.24 uit Parijs vertrok ken en moest om 12.51 in Lyon zijn, maar had vertraging. Later werd gemeld, dat er zeven doden waren en 72 gewon den, van wie er zeven in levens gevaar verkeren. Er zouden zieh nog slachtoffers in de wrakstuk ken bevinden. Communistisch China wijst twee Britse koopvaardij-officie ren uit, omdat zij zich schuldig hebben gemaakt aan, spionage, zo heeft het persbureau „Nieuw China" dinsdag bekend gemaakt. De twee Britten zijn kapitein Pope van het Britse schip „For tune Wind" en de eerste stuur man Jones van de eveneens Brit se boot „Nancy Dee". Volgens „Nieuw China" heeft het desbetreffende Chinese de partement vastgesteld, dat de twee officieren politieke, mili taire en economische gegevens over China hebben verzameld en zo de veiligheid van het land in gevaar hebbeng ebracht. Hieraan werd toegevoegd, dat „de twee misdadigers" hun misdaden heb ben bekend. Via de Nederlandse ambassade in Warschau heeft Israël Polen laten weten, dat het het handels verdrag van 1944, dat 1 oktober afloopt, niet wenst te verlengen, aangezien er al meer dan een jaar lang geen uitwisseling van goederen is geweest. Polen staak te de handel met Israël na de juni-oorlog van vorig jaar en is Israël nog 21/: miljoen dollar schuldig, zo heeft iemand van het ministerie van buitenlandse za ken in Jeruzalem meegedeeld. De andere Oosteuropese landen zijn wel met Israël blijven han deldrijven, ofschoon zij evenals Polen na de juni-oorlog de diplo matieke betrekkingen met Israël verbraken. Amerikaanse mariniers hebben maandag in de buurt van de basis Khe Sanh, die wordt opgeheven, 157 Noordvietnamezen gedood in een gevecht dat veertien uur duur de. zo heeft een Amerikaanse woordvoerder meegedeeld. Onder de mariniers waren volgens hem slechts twee doden en elf gewon den gevallen. Ten noorden van de gedemilita riseerde zone zijn belangrijke Noordvietnamese troepenbewegin gen en concentraties waargeno men. Reuzenbommenwerpers van het type B-52 kwamen maandag vijfmaal tegen deze troepen in actie. politie van Binh Dinh corrupt, waarbij de activiteit varieert van vrijlating van vietcong-verdachten tot bevoorrading van vietcong- eenbeden. Enkele dagen na het Zuidvietna- mese bevrijdingsfront (vietcong) heeft nu ook Noord-Vietnam ge wezen op het „onvervreembaar recht" van de vietcong de strijd in Zuid-Vietnam op te voeren en tegelijkertijd gezegd dat de Ame rikanen en de Zuidvietnamese regeringstroepen de oorzaak zijn van het grote aantal slachtoffers onder de burgerbevolking. In een verklaring van het Noordvietna mese ministerie van buitenlandse zaken wordt een fel protest geuit tegen het fabeltje van massa slachting onder de burgerij door het volksbevrijdingsleger. De Ame rikanen wordt verweten zonder onderscheid dichtbevolkte Noord vietnamese en Zuidvietnamese ge bieden te bombarderen. Het Zuidvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft het internationale comité van het rode kruis opnieuw een nota gezonden, waarin wordt verzocht een pro test aan de Noordvietnamese rege ring en -niet aan het „nationale bevrijdingsfront" door te zenden tegen de raketaanvallen op Saigon. Een dergelijk protest was vorige week aan het internationale comi té in Genève gezonden die het naar verluidt had doorgezonden naar het bevrijdingsfront. Zoals bekend acht de Zuidviet namese regering Noord-Vietnam verantwoordelijk voor de acties in Zuid-Vietnam. Belangrijk koeler Dinsdag lag boven Scandinavië een hogedrukgebied, dat zich zuidwaarts uitstrekt. Het veroor zaakte in onze omgeving zuid oostelijke winden, waarmee zeer warme lucht werd aangevoerd. Bij zonnig weer bereikten de mid- dagtemperaturen op vele plaatsen dan ook tropische waarden van 30 tot 34 graden. Belangrijk koe ler was het boven de Britse eilan den waar onder invloed van een ander hogedrukgebied tussen de Azoren en Portugal, noordweste lijke winden heersten. Deze koe lere lucht had dinsdagmiddag het zuidwesten van ons land bereikt en drong verder op naar 't noord oosten. Dit ging plaatselijk met regen, hagel en onweersbuien ge paard en hier en daar flinke windstoten. Sommige stations meldden 20 tot 40 mm neerslag, terwijl de temperatuur in enkele uren een tiental graden daalde. Vandaag zal ons gehele land zich in deze belangrijk koelere lucht bevinden. De wind zal waaien uit richtingen tussen zuid west en noordwest. Uit een wis selende bewolking kan plaatselijk nog een bui vallen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Westelijke wind Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Belangrijk lagere middagtemperaturen dan dins dag. WOENSDAG 3 JULI v.m. n.m. Cadzand 6.22 6.51 Breskens 6.47 7.16 Terneuzen 7.23 7.52 Hansweert 8.02 8.31 Walsoorden 8.06 8.35 DONDERDAG 4 JULI v.m. n.m. Cadzand 7.18 7.51 Breskens 7.43 8.16 Terneuzen 8.19 8.52 Hansweert 8.58 9.31 Walsoorden 9.02 9.35 ZON MAAN op onder op onde* JULI 3 4.26 21.02 12.59 00.07 4 4.26 21.02 14.24 00.19 5 4.27 21.0) 15.53 00^2 PRAAG: Een foto van vietcong- strijders tijdens een operatie in Zuid-Vietnam. (De foto is ver moedelijk enige tijd geleden ge maakt.) Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat de Sowjet-Unie be sloten heeft het Amerikaanse transportvliegtuig vrij te geven dat maandag gedwongen werd te landen op de Russische Koerilen. De Amerikaanse DC-8 was op weg naar Vietnam. Het toestel zal met alle inzit tenden, 231 man, worden vrijge geven. George Christian, woord voerder van het Witte Huis, zei dat de V. S. de Sowjet-Unie hun verontschuldigingen hadden aan geboden voor de „navigatiefout", waardoor het Amerikaanse toe stel uit de koers raakte en het Sowjetrussische luchtruim boven de Koerilen schond. De Zuidvietnamese dagbladen meldden dinsdag dat een vietcong- kolonel die had meegewerkt aan de opstelling van plannen voor een derde golf van aanvallen op de Zuidvietnamese hoofdstad, is ge vangen genomen en dat de plannen in handen van de Zuidvietnamese strijdkrachten zijn. De kolonel, Ngoejen Tsji Sïnh, zou twee we ken geleden gevangen zijn geno men. Hij was de opvolger van kolonel Tam Ha, die in mei was overgelopen. De Zuidvietnamese commissie voor de bestrijding van de corrup tie heeft tientallen brieven ontvan gen, waarin melding wordt ge maakt van corruptie bij de over heid, de strijdkrachten en de bui tenlandse dienst. Voorzitter professor Phan Hoey Doec zei dat de klachten worden onderzocht en dat de resultaten van het onderzoek aan de justitie zullen worden doorgegeven. Sena tor Le Van Dien zei bewijzen te hebben voor het bestaan van een corruptieketen, die via de politie in de provincie Binh Dinh loopt tot in de nationale vergadering. Volgens hem is 25 procent van de Een Britse rechtbank heeft be volen dat James Earl Ray, alias Ramon George Sneyd, naar de Ver. Staten wordt teruggezonden. Hij moet daar terechtstaan in ver band met de moord op ds. Martin Luther King. Ray wordt door de Amerikaan se justitie ook gezocht omdat hij nog een deel van 20 jaar moet uit zitten, waartoe hij is veroordeeld wegens eenge wapende, roof over val. Vorigijaar ontsnapte'hij uit de staatsgevangenis van Missou ri. Ook hiervoor zou de Britse rechter hem hebben uitgeleverd. De verdediger van Ray heeft aangevoerd, dat de aanslag op ds. King een politiek misdrijf was, waarvoor volgens de Britse uit leveringswet van 1870 niet wordt uitgeleverd. Volgens de rechter staat het niet vast, dat de moor denaar uit politieke overwegin gen heeft gehandeld. Uitlevering kan pas over 15 da gen geschieden, teneinde de ver dediging gelegenheid te geven beroep aan te tekenen. Dat is in middels gedaan. Het beroep zal door het hooggerechtshof in Lon den worden behandeld. Van de beslissing van dit hof kan de ver dediging nog in beroep gaan bij het hogerhuis. De Tweede-Kamerleden J. A. van Bennekom (A.R.), voorzit ter van de vaste commissie voor de visserij in de Tweede Kamer, dr. G. J. ten Woorst (K.V.P.), ir. H. van Rossum (S. G. P.) en C. F. van der Peijl (C.H.U.), die bezoeken hebben gebracht aan de Zeeuwse vissersplaatsen Tho- len, Yerseke, Zierikzee en Brui- nisse, hebben er tijdens een persconferentie te Bruinisse op gewezen, dat behalve de door de deltawerken gedupeerde mossel en oesterkwekers ook de getrof fen gemeenten in aanmerking moeten komen voor schadever goedingen, opdat de normale voorzieningen voortgang kunnen vinden. De kamerleden zeiden alles te zullen doen om, wanneer ruim tien jaar na de aanvaarding van de deltawet nog dit jaar het wetsontwerp voor de schade regeling zal worden ingediend, een zo gunstig mogelijke rege ling voor de getroffenen te ver krijgen. Wanneer de gemeenten niet onder de regeling ex artikel 8 van de deltawet vallen, zullen de kamerleden een aparte com pensatie voor deze visserij ge meenten vragen. De kamerleden hebben besprekingen gevoerd met gemeentebesturen, visserij - organisaties, oester- en mossel kwekers. In Tholen is speciaal de interim-schaderegeling voor oesterkwekers ter sprake ge komen. De kamerleden zullen er bij de behandeling van 't wets ontwerp ex artikel 8 op wijzen, dat deze regeling die indertijd gemaakt is voor de oesterkwe kers uit Yerseke, alleen geldt voor eigenaren van oesterperce len en niet voor gebruikers. Dit levert in Tholen nogal moeilijk heden op, omdat hier vele ge bruikers van de percelen geen eigenaar zijn. De heer J. A. van Bennekom zei dat de hele commissie voor de visserij, nadat het wetsont werp zal zijn ingediend, de be trokken Zeeuwse gemeenten op nieuw zal bezoeken om zowel ge meenten als bedrijfsleven de no dige inspraak te geven in het tot stand komen van een schaderege ling De Eerste Kamer heeft dins dag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp goedgekeurd, dat in hoofdzaak beoogt naast de waterafvoer ook de watervoor ziening van landbouwgronden onder de werkingssfeer van de waterstaatswet 1900 te brengen. Het staatkundig-gereformeer de Kamerlid ir. H. van Rossum kreeg voor dit initiatief namens alle frakties in de Eerste Kamer lof toegezwaaid door k.v.p.-sena- tor ir. J. G. Gooden. Ir. Van Rossum zei dat, voor zover hij had kunnen nagaan, dit initiatiefvoorstel het 35e is, dat sinds 1815 door de Eerste Kamer is aanvaard. OOST-BERLIJNHet Oostduitse staatshoofd Walter Ulbricht vier de onlangs zijn 75e verjaardag. Ter gelegenheid hiervan is de Russische president Podgorny naar Berlijn gekomen om Ul- bricht te onderscheiden met de orde van de „oktober-revolutie". Negen Afrikaanse nationalis tische guerilleros die zich enige tijd geleden in het noorden van Rhodesië aan zuiveringstroepen hadden overgegeven, zijn door een rechtbank in Salisbury tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij riskeerden de dood straf maar de aanklager had de rechtbank verzocht „mild" te zijn. Er zullen, nog 33 opstandelin gen op dezelfde beschuldigin gen terecht moeten staan. Naar het Anatolische persbu reau bericht, zijn in de nacht van maandag op dinsdag Russische schepen, waaronder twee ber gingsvaartuigen, door de Darda- nellen de Middellandse Zee op gevaren. Zij zouden in het Suez kanaal gezonken schepen gaan bergen. MUKOXJ: In de Russische hoofd stad is maandag door de V.S., de Sowjet Unie en Engeland het metver spreidingsverdrag onder tekend, dat uitbreiding van het kemwapenbezit moet voorkomen. Hier een beeld van de onderteke ning door ambassadeur Thomp son (V.S.) links, minister Gromy- ko (USSR), midden en ambassa deur Sir Geoffrey Harrison (Gr. BrJ, rechts. Op de achtergrond o.a. Premier Kosygin. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4235 TERNEUZEN Slachtoffers van onweer in Engeland Twee vrouwen en een meisje zijn dinsdag omgekomen bij on weer in Engeland na een hitte golfperiode van twee dagen. In Sheffield moesten 21 school kinderen naar het ziekenhuis ge bracht worden nadat de bliksem in een sportveld was geslagen waardoor de kinderen „als ke gels" tegen da grond gingen. Dinsdag was het zes maanden geleden dat de Zuidafrikaanse tandarts Philip Blaiberg een nieuw hart kreeg. Op 2 januari kreeg hij in 't ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad het hart van de niet-blanke Clive Haupt. Op 16 maart werd Blaiberg uit het ziekenhuis ontslagen om thuis verder te herstellen. Op 10 juni lieten de artsen ech ter weten dat hij een leveraan doening had. Hij wordt hiervoor in het ziekenhuis behandeld. Blij kens het jongste bulletin gaat hij nog steeds vooruit.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1