PROVINCIAAL NIEUWS HET OOG Vi\ SI VA Vrijer verkeer voor E.E.G.-inwoners Sowjetrussisch memorandum Diploma-uitreiking op de christelijke ambachtsschool te Axel Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Breskens Kerkwerve Retranchement Sluis Vlissingen Zuidzande Feest op de Europa-brug in Straatsburg Lever transplantatie In Denver Ruzie tussen automobilisten leidde tot steekpartij Hoogste cijfergemiddeldes Jan de Pooter te Zaamslag Sardijnse bandieten doodgeschoten immmms Maandag l/dlnsdag 2 full 19B8 Kandidaatsexamen Aan de rijksuniversiteit te Lei den is geslaagd voor het tweede gedeelte van het kandidaats examen geneeskunde de heer M. D. van Fraassen te Terneuzen. Geslaagd De heer G. A, Lambert, leraar aan de technische school te Ter neuzen, is te Utrecht geslaagd voor de akte Nl, wis- en natuur kunde en mechanica. Bevorderingen Petrus Hondiuslyceum Aan de lijst van bevorderden van de le naar de 2e klasse, ge publiceerd in ons nummer van zaterdag j.l., moeten worden toe gevoegd: L. de Milliano en Aa. Mes. Diploma handelsvakschool Aan de detailhandelsvakschool te Middelburg slaagden o.m. voor het eindexamen onze stadgeno ten Donald de Braai, Jaap Schee- Ie en Willy Naeye. Toelating brugklas Als aanvulling op het aantal reeds vermelde leerlingen tot de brugklas van het christelijk lyceum voor Zeeland, dependance Ternneuzen, vermelden wij de volgende namen: H. de Bruijne, T. v. Cadzand, D. Dekker, L. Hamelink. B. de Leeuw, W. Verlinde, E. v. Westen, allen uit Zaamslag; K. Deinum, Coevorden, B. Veefkind, Axel, R. Aerens, Terneuzen. Nieuwe werkplaats voor woningbouw vereniging Vrijdagmiddag j.l. vond de offi ciële opening plaats van de nieuw gebouwde werkplaats aan de Mr. F. J. Haarmanweg voor de woningbouwvereniging alhier. Bij deze opening waren aanwezig het dagelijks bestuur en het per soneel met hun dames. In zijn toespraak wees de wnd. voorzitter de heer C. J. van Min nen, op het verheugende feit, dat deze bouw tot stand is kunnen komen als gevolg van de toename van het aantal woningen en de daarmee gepaard gaande meer dere onderhoudswerken, alsmede de uitbreiding van het personeel. Er bestond aan deze werkplaats reeds geruime tijd behoefte. Bij de voorbereiding van de bouw, al dus de voorzitter, is er van uit gegaan voor het personeel ruime werkruimten te creëren waar men de beschikking heeft over goede gereedschappen en machi nes. Bij de bezichtiging die daarna volgde, bleek dat de werkplaats volkomen aan het doel zal beant woorden. Zowel voor de opzichter als voor de timmerlieden, metse laars en schilders zijn ruime en goed verlichte werklokalen aan wezig, waar het een genoegen zal zijn te werken. Hengelwedstrijd Zaterdagavond hield de Ter- neuzense hengelsportvereniging O.N.I. de tweede hengelwedstrijd voor de leden, ditmaal op de Otheense kreek. Er waren niet minder dan 125 deelnemers, waarvan er 96 één of meer vissen verschalkten. De vangst was redelijk. De heer J. Kiel ving de meeste vis, n.l. 16 stuks. Hij behaalde in totaal 331 punten. De uitslag was: J. Kiel 331 p. met 16 vissen; G. Kiel 135 p., 11 vissen; J. Lottefier 105 p. met 5 vissen; P. Wakker sr. 84 p. met 3 vissen; J. Hamelink 72 p. met 10 vissen; M. Trevisan 70 p. met 2 vissen; J. van Dronge- len 70 p. met 4 vissen; Fr. Donze 69 p. met 6 vissen; J. Dieleman 68 p. met 2 vissen; mevr. N. Federman 68 p. met 2 vissen. Op 3 aug. a.s. wordt de derde clubwedstrijd gehouden op de z.g. „uitwatering". Harpe-Pieters opende afd. hengelsportartikelen Naast de afdeling textiel open de Harpe-Pieters aan de Noord straat zaterdag een afdeling hen gelsportartikelen. Van buiten ge zien vestigt alleen de linkereta lage van de vanouds bekende textielzaak de aandacht op de nieuwe branche. Hierin is n.l. een klein gedeelte yan het hen gelsportassortiment uitgestald. De belangstellende sportvies- ser of adspirant-hengelaar loopt bijna de gehele textielafdeling door en vindt dan aan zijn lin kerhand de deur die leidt naar een eldorado voor de sportvis sers. In een kleine intieme ruim te, voorheen kantoor en maga zijn, vindt hij alles wat met de siportvisserij te maken heeft, werphengels, vaste hengels, vis- koffers, werpmolens en ook voet balshirts, broeken en kousen. De combinatie textiel-hengelsport- artikelen is voor degenen die de exploitant de heer J. Harpe ken nen, niet zo vreemd. Van zijn zesde jaar beoefent hij elf de sportvisserij en men dus behal ve een goede service ook op een deskundige belangstelling reke nen bij de aankoop van zijn ar tikelen. Enkele weken geleden behaalde de heer Harpe het di ploma vakbekwaamheid klein handel hengelsportartikelen. Aan de vooravond van de open stelling voor het publiek mocht het echtpaar Harpevan Ham zich in een grote belangstelling van vrienden en relaties ver heugen, onderstreept door veel Aanrijding Zondag vond een aanrijding plaats op het kruispunt St. Anne tussen een- bromfietser en een auto. De bromfietser P. B. uit Terneuzen verleende geen voor rang aan de auto, die bestuurd werd door A. Call uit Aalte. De bromfietser werd met een zware vleeswond aan de rechterarm naar het Julianaziekenhuis ver voerd'. feestelijk aandoende bloemstuk ken. Autobotsing Zaterdagmiddag te 12 uur heeft op de kruising Julianastraat-Pr. Hendrikstraat een botsing plaats gehad tussen Nederlandse en Bel gische personenauto's. De Belgische auto, bestuurd door H. uit Drongen, reed door de Julianastraat en verleende op de kruising geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door Van B. uit Axel. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Botsing tussen twee bromfietsers Zaterdagavond heeft op de splitsing Zeestraat-Kaaiwal een botsing plaats gevonden tussen twee bromfietsers. De bestuurders R. en K., beiden uit Sluiskil, liepen geen letsel op maar de bromfietsen werden flink beschadigd. Auto van Spuidijk In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks 2.30 uur is de heer C. uit Terneuzen, komende uit de richting Axel, ter hoogte van Spui aan de linkerzijde van de Spuidijk naar beneden gere den. Volgens verklaringen van de bestuurder moest hij voor een tegemoetkomende auto uit wijken. C. liep enkele lichte ontvellin gen op. De auto werd totaal ver nield. Wandeltochten roode kruis met 500 deelnemers De afdeling Axel van het Nederlandse roode kruis organi seerde zaterdag haar jaarlijkse wandeltochten. De afstanden varieerden van 525 km. On danks het slechte weer van de voorgaande dagen meldden zich 's middags 500 wandelliefhebbers aan het startbureau bij de jeugd herberg. Hieronder bevonden zich ook tal van individuele Belgische lopers. Met medewerking van de muziek- en drumbandkorpsen „Hosanna" en „Thalia" vertrok de fleurige stoet om half drie naar de markt, waar van b w, leden van de raad, bestuursleden van het roode kruis en verdere geno digden het gebruikelijke défilé afnamen. Vervolgens brachten Hosanna en Thalia de wandelaars weg. Omstreeks half zeven hadden de wandelaars zich weer bij de jeugdherberg verzameld, waar inmiddels de jury, die bestond uit de heren W. Link. A. Vermeulen, J. den Engelsman en F. Doornen- bos, gereed was gekomen met het omvangrijke werk. De eerste prijs met wisselbeker had de jury met lof toegekend aan de sportvereni ging „Prins Bernard" uit Leer dam met 919 punten. Burgemees ter Van Dijke reikte de prijzen uit. Muziek- en drumbandshow Zaterdagavond presenteerden de Axelse muziek- en drumband verenigingen Thalia, Hosanna en Axel op de markt een show. Deze show gold als afsluiting van de wandeltochten en ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bernhard. Voor deze show, die ongeveer een uur duurde, bestond veel belangstelling. Onder het strijken van de nationale drie kleur en de roode kruis-vlag werd het Wilhelmus gespeeld. Ingenieursexamen Kandidaat-psychologie Aan de rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het kandidaats examen psychologie mej. J. I. Cruson te Breskens. Brandweerwedstrijden Zaterdag bekampten in Bres kens de winnaars van de kring- brandweerwedstrijden elkaar om de hoogste provinciale eer met 't vooruitzicht dat de nummers 1 en 2 zouden kunnen deelnemen aan de op 28 september a.s. te houden landelijke kampioenschappen. De uitslag was: 1. 's-Heer Arendskerke 543% p.; 2, Terneuzen 542 p.; 3. Wol- phaartsdijk 535 p.; 4. Sluiskil 499 p.; 5. Tholen 480 p.; 6. Zoutelande 476 p.; 7. Axel 474p.; 8. Heinkens- zand 467% p.; 9. St. Philipsland 460 p.; 10. St. Jansteen 459 p.; 11. Middelburg 440 p.; 12. Baarland 424 p.; 13. Zierikzee 385 p. Gewond in Vietnam De uit Kerkwerve afkomstige 29-jarige ongehuwde soldaat David Willem Scheele, deel uit makend van het Australische contingent, soldaat tijdens een militaire actie in de provincie Phoc Tuy in Zuid-Vietnam ge wond. Tandartsexamen De heer A. N. P. J. de Hullu uit Retranchement slaagde de vorige week aan de rijksuniver siteit te Utrecht voor het tand artsexamen. Aanbesteding Namens de protestantse ver eniging bejaardentehuis „Rozen- oord" te Sluis werd door het ar chitectenbureau Rothuizen en 't Hooft uit Goes openbaar aan besteed de bouw van een bejaar dencentrum te Biervliet. De laagste inschrijving kwam binnen van het aannemingsbe drijf Christiaansen te Vlissingen voor 926.000. De hoogste der twaalf inschrij vers was de firma Heikamp te Eindhoven voor 1.140.000. De „Texaco Brussels" overgedragen Op de werf „Scheldepoort" te Vlissingen-Oost is de turbine tanker Texaco Brussels (22.200 deadweight) overgedragen aan Texaco Overseas Tankship Ltd., London. De Texaco Brussels is de laatste van een serie van drie product carriers, die werden ontwoipen voor het gelijktijdige vervoer van een aantal geraffineerde olie- produkten zoals huisbrandolie, zwavelarme stookolie, propyleen tetrameer, propyleen trimeer, di- isobutyleen, cyclokexaan, tolueen en verzadigde koolwaterstoffen. Het ladingtankgedeelte is onder verdeeld in acht groepen tanks. Elke groep heeft een eigen sys teem van ladingleidingen met bij behorende pomp, zodat de ladin gen zonder gevaar van menging De voortstuwing is van moder ne opzet. Een Schelde-hoofdketel met een druk van 61 ato. bij 512° C levert 55 ton stoom per uur voor de voortstuwing, ladingpom- pen en stroomopwekking, terwijl een hulpketel 20 ton verzadigde stoom van 17,5 ato levert voor verwarming van lading en tank waswater. De schroefas wordt via een Schelde-tandwielkast aangedre ven door de hoofdturbine van 15.500 a.p.k. Om een voordelige inrichting van de machinekamer te verkrijgen is de tandwielkast van een zodanige constructie, dat de tussenassen en de hoofdas even hoog liggen. De voortstuwingsinstallatie wordt automatisch en op afstand bediend, naar keuze van de brug of uit een centrale bedienings kamer in de machinekamer. Uit een oogpunt van brand veiligheid werd de accomodatie in brandvrij materiaal uitgevoerd. Alle 33 leden van de bemanning hebben een eigen hut met air conditioning en Sanitair volgens moderne eisen. De hoofdafmetingen van de Texaco Brussels zijn: Lengte over alles 180,20 m; breedte 23,77 m; diepgang 9,75 m; snelheid 17,8 kn. Ingenieursexamen Aan de landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd voor het ingenieursexamen landhuis houdkunde de heer D. Luteijn te Zuidzande. De Europese commissie heeft aan de ministerraad van de ge meenschap enkele maatregelen voorgesteld om de burgers van de zes gemeenschapslanden di- rekt te laten delen in de voor delen van de douane-unie, die maandag 1 juli van kracht wordt. De Europese commissie wil de controle op reizigersbagage en personenauto's aan de grenzen tussen de E.E.G.-landen geheel afschaffen, behalve in uitzonde ringsgevallen, en vrije invoer toe staan van goederen tot een waar de van 360 per persoon (of 90 als men uit een land van buiten de E.E.G. komt). De beperkingen op invoer van alcoholische dranken, tabak e.d. zou de commissie verruimd wil len zien tot een liter sterke drank, 50 gram parfum en 200 sigaretten of 250 gram tabak per persoon. In kermisachtige sfeer, onder het oorverdovend lawaai van claxons en gejuich, sloeg te mid dernacht op de Europa-brug in Straatsburg het uur van de douane-unie tussen de E.E.G.- landen, waarmee de laatste dou anerechten op industrieproduk- ten vervielen. Drie vrachtwagens met opleggers, behorend tot een brouwerij uit de Elzas, reden als eerste over de grens, zich moei zaam een weg zoekend door de menigte die zich midden op de brug had verzameld en glazen bier hief. Bier kregen ook de eers.te auto mobilisten aangeboden die Frankrijk na middernacht via de Europa-brug binnenreden. Twee honderd meter verderop werd alles echter weer bij het oude. Daar wachtte de Franse douane, die geen speciale instrukties voor deze historische nacht had ont vangen. Bij een éénjarig meisje uit New York is zondag in een ziekenhuis in Denver (Colorado) de lever overgeplant van een jongen. De operatie duurde 5lA uur. Het meisje maakt het redelijk goed. Namen werden nog niet vrijge geven. Enkele automobilisten, die van Heemstede af moeilijkheden maakten, hebben elkaar zondag in Sassenheim op het heetst van de dag toegetakeld: Twee per- —n werden, door messteken gewond, in een ziekenhuis in meiden opgenomen. De dader werd gearresteerd. Ir. een van de twee auto's za ten de drie gebroeders Van K. uit Den Haag. In de andere zat het Haagse echtpaar H. van Heemstede. Tot Sassenheim hin derden zij elkaar met allerlei plagerijtjes. In Sassenheim reed men elkaar om beurten klem. Allen stapten om kwart over vier uit de wagens en wilden wel eens weten hoe laat het nou eigenlijk was. De woordenwisseling groeide uit tot een scheldpartij, die ver anderde in handgemeen. De 22- jarige H. F. H. trok, ofschoon het zich liet aanzien, dat de zaak in der minne werd geregeld, plotseling een mes. Hij stak er de oudste van de broers, de 49- jarige J, van K., mee in de borst. De jongste broer, de 25-jarige T. van K., wilde de aanvaller het mes afnemen. Dit lukte niet. Wel kreeg de jongste van de broers ernstige sneden in zijn linkerarm. H., die geheel overstuur was geraakt, stak demonstratief het mes in de berm. Hij wachtte ge laten op de politie. De Sowjet-Unie heeft aan alle landen een memorandum doen toekomen waarin wordt voorge steld het gebruik van atoomwa pens te verbieden en de produk- tie van deze wapens te beëindi gen. Dit werd bekendgemaakt door premier Kosygin tijdens de plechtige ondertekening maan dagochtend in Moskou van het niet-verspreidingsverdrag. Vrijdag zijn in de christelijke l.t.s. 'te Axel de getuigschriften uitgereikt aan de leerlingen in de afdelingen metaalbewerken en timmeren. Bij deze uitreiking waren onder meer aanwezig de heer A. de Waard namens het gemeentebestuur, leden van het schoolbestuur, de leerkrachten en de ouders van de geslaagden. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer M. Brandes met 't lezen van Psalm 111, waarna hij voorging in ge bed. In zijn openingswoord bracht de voorzitter dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking bij het betrekken van het nieuwe schoolgebouw. Namens het schoolbestuur feli citeerde hij de leerlingen en ouders met de behaalde resul taten. De heer Brandes wenste de geslaagden het beste in de toekomst en zei dat ook de leer krachten de leerlingen bij ver dere studie gaarne met raad en daad zullen bijstaan. Vervolgens reikte hij de getuigschriften uit. De leerlingen met het beste re sultaat bood hij een boekenbon aan. Bij de afdeling metaalbe werken was dit Jaspert Bakker uit Axel met 112 punten en een gemiddelde van 8. Bij de afde ling timmeren was deze eer voor Jan de Pooter uit Zaamslag. Zijn puntentotaal bedroeg 124,5 en Op Sardinië zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee bandieten doodgeschoten bij een poging een ingenieur onder be dreiging van „zware represailles" ruim 50.000 gulden afhandig te maken. Het incident speelde zich af in de provincie Nuoro, het centrum van het banditisme op Sardinië. In plaats van de ingenieur reden in diens auto politiemannen naar de plaats waar het geld moest worden overhandigd. Daar aan gekomen stapte de man die aan het stuur zat, langzaam uit en zette een tas op de grond. De an deren verborgen zich in de auto. Een van de gemaskerde bandie ten kreeg blijkbaar argwaan en opende het vuur op de politie mannen, die onmiddellijk terug schoten. Geen van hen werd ge troffen. AMSTERDAM: Vorige week ts aan de Surinamekade een gro te Zwitserse helicopter (13 meter lang) in het m.s. „Hermes" gela den om naar Suriname te wor den vervoerd. Het toestel zal daar worden gebruikt bij het grond- cartéren. 36. Zónder echter een woord te zeggen schuift de prinses het gordijn van haar baldakijn weer dicht. De jongen, die op de nek van de olifant gezeten is, geeft met zijn stok een licht tikje op de kop van het dier en langzaam schommelt de enorme dikhuid verder. „Dat is de dochter van onze keizer", verduideijkt Tarai. „U zult waarschijnlijk haar nog één keer ontmoeten, bij uw teleur stelling!" Aram doet of deze ruwe spot hem niet raakt, maar Sylvester verbleekt tot in z'n haarwortels en uit een gesmoorde verwen sing. Opnieuw worden de gevan genen voortgedreven door de stoffige straten van de stad der Khmers en korte tijd later draait het zwaar-ijzeren hek van hun voorlopige verblijfplaats knar send achter hun dicht. Lange tijd zitten de mannen somber voor zich uit te staren onder het hoge tralievenster van hun gevangenis. „Dit is het einde, Aram", zegt Sylvester dan hees, „ze zullen ons offeren aan hun godheid Sival" een gemiddelde van 8,3. Na de pauze kwam direkteur M. 't Gilde aan het woord. Ook hij wenste de leerlingen geluk met hun getuigschriften. Hij spoorde de geslaagden aan hun studie voort te zetten. Vervol gens gaf de heer 't Gilde een uiteenzetting over de ontwikke ling van het nijverheidsonder wijs in het kader van de mam moetwet. Nico van den Ende sprak na mens de leerlingen een dank woord. - Ds. A. Kuiper sloot de bijeen komst met dankgebed. Bevorderd van het le alge mene leerjaar naar: 2e klasse metaalbewerken: Eduard J. Agterhuis, Rudy.J. M. v. d. Bergen, Jacobus de Blaeij, Cornelis M. Bolleman, Fransiscus de Bruijn, Levinus Dekker, Willem Th. Hamelink, Marinus K. van Hermon, Johan nes H. Jansen, Joris S. Kolijn, William M. A. Lippens, Adriaan van Meurs,Willem Ollebek, Adri aan J. Riemens, Josephus L. Sijs, Nicolaas L. Vonck, Jan C. Witte en Marinus P. Witte, allen te Axel; Erik Th. Muller te Sas van Gent; Cornelis F. Maas en Gerrit P. Verlinde, beiden ,te Zaamslag en André J. de Rid'cjër te Zuiddorpe. Naar 2e klasse timmeren: Martinus J. Bakker en Johan nes Broersen, beiden te Sluiskil; André A. C. M. v. d. Berg, Ar- mand E. A. v. d. Berg, Abra ham A. Dekker, Johannes P. Eckhardt, Izaak J. Elenbaas, Theofilus G. M. Kayser, Corne lis de Koe ij er, Jozias Matthijs, Jan de Wit, Marinus P. M. Wit te en Peter E. M. M. Zaman, al len te Axel; Cornelis den Hamer te Zaamslag; Wilfried F. M. Jans- sens te Koewacht; Cyrillus E. Lammens en Carlos C. Soethaert, beiden te Zuiddorpe. Van klasse 2 naar klas— 3 me taalbewerken: Kees Bakker en Abram Dek ker, beiden te Terneuzen; An- dries den Beer, Eddy P. de Brou wer, Jacob M. van Drongelen, Jan van Drongelen, Cornelis J. Hamelink, Gijsbrecht C. Koek koek, Jacobus A. Koekkoek, Ma rinus van Langevelde, Antonius C. G. de Reu, Louis J. Scheele, Fredericus A. A. Schram, Adri aan F. Vasseur en Abraham v. d. Wege, allen te Axel; Jacobus J. Geluk, Jacob C. Goqssen, Cor nelis C. Vermeersch, Theo Haak, allen te Zaamslag. Van 2e klasse naar 3e klasse timmeren Gerhard E. Agterhuis, Harry Everse, Leen de Hullu, Jan A. N. Kalisvaart, Marinus Mgas, Abraham J. Oppeneer, Cornelis Overdulve Jz, Cornelis Overdul- ve Kz., Jacobus J. de Pooter, Ja cob C. van Tatenhove, Pieter J. Verschelling, Eduardus Willem- sen en Maarten L. Witte, allen te Axel; Cornelis J. Barenman, Cornelis J. van Doorn, Pieter F. Riemens en Andrew P. de Vos, allen te Zaamslag; Martin J. A. van Hove te Koewacht en Pieter J. Verhelst te Sluiskil, Getuigschriften. Afd. Metaalbewerken: Jaspert P. Bakker, Nico Bik ker, Jan P. Bouman, Hermanns J. Dieleman, Hendrik W. Hame link, George H. Hylkema, Joris de Keizer, Willem A. Marthéze, Cornelis J. Maas, Jan van Meurs en Jan J. Pijpelink, allen te Axel; Frans S. van Hoecke en Herman R. van Hoecke, beiden te Zuiddorpe; Marcel van Hove te Koewacht; Christiaan C. dè Pooter te Sluiskil en Cornelis Willemsen te Zaamslag. Afd. Timmeren: David Alewijnse, Jan C. Bujj- ze, Nicolaas van den Ende, Pie ter J. Oele en Jan J. de Pooter, allen te Zaamslag; Pieter van Alten, Paul A. B. Brandt, Louis Colijn, Jacobus Dieleman, Mar tinus van Doeselaaï, Marinus van Ham, Gerard L. Leclou, Wil lem C. Ruijtenburg, Johannes P. M. Schelleman en Jacob v. d. Vendel, allen te Axel. Aanvullend getuigschrift metaal bewerken Jacky A. de Block te Zuiddor pe en Johan Deurwaarder te Zaamslag. Getuigschriften voor het volgen van de semi-parttime A-cursus in metaalbewerken aan: Antonius J. J. Picavet en Emiel J. Rutton, beiden te Sluiskil, en Arie A. Rollof te Axel. Getuigschriften voor het volgen van de semi-parttime B-currae in metaalbewerken aan: Frangois Dieleman en Herma- nus Pijpelink, beiden te Axel. Getuigschriften voor het volgen van de semi-parttime B-cursus in timmeren aan: Willem J. van Arenthals, Ma rinus Dieleman, David Hame link, Jacobus den Hamer en Ja cob K. de Koeijer, allen te Zaam slag; Jan van Doeselaar, Jacob J. van Drongelen, Theophllu* A. P. de Reu, Daniël Scheele en Pieter Schuitvlot, allen te Axel, en Rudy Z. de Mey te Zuiddor pe.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2