Miljoenenschade door brand in hangaropSchiphol Grote meerderheid voor de Gaullisten Twintig kinderen in Chili vergiftigd DC-8 van de K.L.M. geheel verwoest Snikhete verkiezingsdag in Frankrijk ZWARE VERLIEZEN VOOR LINKSE PARTIJEN AMERIKAANS VUEGTUIG MET 231 MILITAIREN DOOR RUSSEN TOT LANDEN GEDWONGEN Suiker vier cent duurder HET WEER Harde klap Inspraak van het volk De einduitslag Minder discipline Aftredenvan van minister Gunter ,slag voor Wilson' Mendès-France verslagen Steekvlam Twee gewonden naar huis Uit de koers geraakt Nieuwe fractievoorzitter C.H.U. Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Prank, bij abonnement: TERNEUZES Direeteur-HooWredacteur: 1 ran de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRUE ZEEUW Maandag dinsdag 1/2 juli 1968 21e Jaargang No. 5232 Uitgeefster N.V. v/h Ffrma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 1# uur voormiddag. In de Chileense stad Antofa- gasta zijn 20 kinderen overleden na het drinken van leidingwater dat arsenicum bleek te bevatten. Vijftig anderen tonen vergifti gingsverschijnselen. Het drink water van de stad komt van enige honderden kilometers verder uit de Cordilleras de Los Andes. Het verbonden te zijn naar huis wor den gebracht: de 35-jarige W. Hop man uit Haarlem en de 38-jarige L. Kostelijk uit Amsterdam. In het ziekenhuis van de vrije universiteit in Buitenveldert wer den met brandwonden en kneuzin gen opgenomen de 26-jarige W. N. H. Vet uit Uithoorn en de 24- jarige N. Dekker uit Amsterdam. Tenslotte werd in het Onze Lie ve Vrouwe-gasthuis te Amsterdam opgenomen de 42-jarige J. N. van Aalderen uit Uithoorn. De gaullisten hebben in de Franse parlementsverkiezingen een enorme overwinning behaald. Zij voerden zondag in de tweede stem mingsronde hun zetelaantal in de 487 zetels tellende nationale ver gadering op tot 357 (de zetels van de nauw met hen samenwerkende onafhankelijke republikeinen van Giscard d'Estaing meegerekend), ter wijl ze het in het oude parlement met slechts 242 zetels moesten doen, wat twee te weinig was voor de absolute meerderheid. En wat meer is: ze kunnen nu ook zonder de „giscardisten" re geren. Zonder de steun van de 64 afgevaardigden van die groep beschikken de gaullisten over 293 zetels. Deze meerderheid geeft hun de wije hand om da ..harde politiek" uit te voeren die volgens president De Gaulle noodzakelijk is. „De toekomst zal ongetwijfeld moeilijk zijn", zo waarschuwde premier Pompidou na het bekend worden van de uitslag. „Nimmer in de geschiedenis van de republiek is in een ka mer van volksvertegenwoordi gers zo'n grote meerderheid ten deel gevallen aan een politieke groep", juichte minister van binnenlandse zaken Marcellin, toen de omvang van de gaullis tische zege vaststond. De slag die de tegenstanders was toegebracht, kwam hard aan. De linkse oppositie verloor meer dan de helft van het aan tal zetels dat zij in het oude par lement bezette (194)Zij telt nog slechts 90 afgevaardigden, te we ten de linkse federatie van Mit terrand 57 en de communisten 33. In de ontbonden nationale vergadering beschikte de fede ratie over 21, de communisten over 73 zetels. De uiterst linkse socialistische eenheidspartij (P. S.U.) van oud-premier Mendès- France verloor haar drie zetels. De centrumpartij viel terug van 43 op 27 zetels. Andere opmerkelijke feiten: 27 van de 28 leden van het ka binet die kandidaat stonden, werden gekozen (de gaullistische staatssecretaris van sociale za ken, Morandat, vormde de enige uitzondering) en Parijs telt geen enkele linkse afgevaardig de meer. In de 31 kiesdistricten werden 29 gaullisten, een aan hanger van Giscard d'Estaing en een centrum-kandidaat gekozen. Giscard d'Estaing verklaarde in een commentaar op de ver kiezingsuitslag dat de kiezers de les uit de recente gebeurtenissen hadden getrokken. Zijn groep zou blijven trachten nieuw bloed in de meerderheid te brengen, maar behield zich het recht van kritiek voor. De eerste hervor ming waartoe de regering moest overgaan, was uitbreiding van „de dialoog in het openbare leven" met meer inspraak van het volk in regeringsbesluiten. In Parijs reden de hele nacht autos met wapperende tricolores claxonnerend door de straten, met inzittenden die „leve De Gaulle" riepen en met de vin gers het v-teken maakten. Op verscheidene punten, met name de Champs-Elysées, ontstonden, verkeersopstoppingen. Hier en daar werden de betogende auto mobilisten toegejuicht, maar op de Boulevard St. Germain, toneel van onlusten op het hoogtepunt van de recente crisis, bekogel den jongeren van' caféterrasjes de auto's met flessen en stenen. Verscheidene wagens werden beschadigd en sommige automo bilisten gooiden terug. Voor een literair café werd zelfs een pri mitieve barricade opgeworpen'. Het was overigens op de twee de verkiezingsdag in Frankrijk snikheet. De hoogste tempera tuur werd geregistreerd in Car cassonne en het gebied van Bor deaux: 38 graden. De Atlantische kust met 35 graden in Nantes overtrof ditmaal de Riviera waar het kwik zondag niet hoger kwam dan 24 graden. Volgens de gegevens van het Franse persbureau AFP zijn de 470 zetels in de nationale ver gadering waarover in Frankrijk zelf is gestemd, als volgt ver deeld: communisten 33 zetels (gewonnen 1, verloren 40) PSU 0 zetels (gewonnen 0, verloren 3) linkse federatie 57 zetels (gewonnen 0, verloren 61) gaullisten 284 zetels (gewonnen 95, verloren 1) giscardisten 63 zetels (gewonnen 24, verloren 1) centrumpartij 27 zetels (gewonnen 3, verloren 16) diverse groeperingen 6 zetels (gewonnen 2, verloren 3) De afgevaardigden van de res terende 17 zetels in de nationale vergadering worden aangewezen door de overzeese departementen en gebieden. Van 12 zetels is de uitslag bekend: gaullisten 9 zetels, giscardisten 1 zetel, progressieven 1 zetel en Caledonische unie 1 zetel. Op de eilanden Wallis en Foe- toena zal op 7 en 14 juli worden gestemd over de zetel, die tot dus ver door een gaullist werd bezet. In Frans-Polynesië wordt op 7 en 21 juli beslist over de zetel die Op de foto president De Gaulle zoals hij zaterdagavond in de Franse huiskamers op het scherm te zien was. door een afgevaardigde van de centrumpartij wrd bezet. De herkomst van de zetels die de verschillende pratijen hebben veroverd, is als volgt: De communisten wonnen één zetel op de linkse federatie. De gaullisten veroverden 31 zetels op de communisten, drie op de PSU, 47 op de linkse federatie, 1 op de giscardisten. 11 op de cen trumpartij en twee op diverse andere groeperingen. Van de 24 zetels die de giscardisten vooruit gingen, kwamen er acht van de communisten, tien van de linkse federatie, vijf van de centrum partij en één van een splinter groep. De centrumpartij kreeg twee zetels van de linkse federa tie en één van de gaullisten. De twee zetels die de diverse andere groeperingen wonnen, waren tot dpsver bezet door resP- een com munist en een afgevaardigde van de linkse federatie. Voor de grote overwinning van de gaullisten kan men twee oor zaken aanwijzen, zo is de mening van waarnemers in Parijs. In de eerste plaats zou de ongeveer tien procent van de kiezers die in de eerste ronde op kandidaten van de centrumpartij hebben gestemd nu in groten getale zijn stem aan de gaullistische kandidaten heb ben gegeven, hetgeen zeker niet in die mate in maart 1967 bij de vorige verkiezingen het geval was. Een andere factor ten gunste van de gaullisten zou zijn ge weest. dat de discipline onder de linkse groeperingen ditmaal niet zo straf is geweeest als bij vorige gelegenheden. Zo zou ongeveer schijnt onderweg met minerale zouten te zijn besmet. De Britse pers ziet het aftre den van de minister van energie, Ray Gunter. als een persoonlij ke slag voor premier Wilson. De 58-jarige vakbondsman deelde Wilsoi) zondag in een brief kort weg mee: „Ik wens niet langer deel uit te maken van uw rege ring", en de meeste kranten on derstreepten maandag de per soonlijke tint hiervan. De „Times" meent dat het af treden waarschijnlijk een grote uitwerking zal hebben, niet zo zeer wegens het feit dat -er een minister is heengegaan maar wegens de desillusie die dit weer spiegelt in belangrijke lagen van de arbeidersbeweging. Volgens de „Guardian" is „weer iemand van de oudere en meer ervaren generatie van Wilsons ploeg ge lopen ^Biet de duidelijke zinspe ling dat hervgenoeg heeft gekre gen van Wlllon persoonlijk". De „Financial Times" spreekt van „een regelrechte motie van wan trouwen aan het adres van de premier, een bittere slag voor Wilsons aanzien in het land. 6 procent van de niet-communis- tische linkse oppositie geen ge hoor hebben gegeven aan de op roep van hun pa. -i om op een communistische kandidaat te stemmen omdat deze meer kans zou maken. Sinds 1945 toen de met-communistische groeperin gen nog 39 procent van de stem men kregen, is hun aanhang ge leidelijk geslonken. In de eerste stemmingsronde op 23 juni kreeg de federatie van links 16,5 pro cent van de stemmen. De leider van de „verenigde socialistische partij" (PSU), Pierre Mendes-France, is in de tweede stemmingsronde versla, gen door Jean-Marcel Jeanneney. Deze gaullist was minister van sociale zaken, totdat hij bij de kabinetsreorganisatie van vorige maand het veld moest ruimen. De meerderheid van Jeanneney in het betrokken district van Grenoble was gering. Hij kreeg op een totaal van 63.149 kiezers 31.060 stemmen tegen Mendes- France 30.927 stemmen. Tijdens het hoogtepunt van de chaos van vorige maand, toen ernstig rekening werd gehouden met het aftreden van de regenng. Pompidou en zelfs met het heen gaan van president De Gaulle was Mendes-France herhaaldelijk genoemd als leider van een nieuw kabinet. De voorman van de PSU had toen te verstaan gegeven dat hij eventueel bereid zou zijn een nieuwe regering te leiden. Op het oude Schiphol hebben zaterdagnacht vijf KLM-monteurs brandwonden opgelopen bij een hevige explosie in een DC-8, waar aan werkzaamheden werden ver richt in hangar 10. Als gevolg van de ontploffing, clie zich volgens ooggetuigen voordeed in een van de brandstoftanks, ontstond brand in de hangar, waar naar schatting 150 arbeiders aan het werk waren en waar nog zes machines waren ondergebracht. De vijf gewonden, van wie er een in een grote tank met water sprong, werden naar ziekenhuizen in Amsterdam gebracht. Terwijl de brandweer van Schip hol. geassisteerd door twee auto spuiten en twee ladderwagens van' de Amsterdamse brandweer, met de blussing begon, werden de ove rige vliegtuigen uit de hangar ge sleept. De DC-8 is door de exo'o- sie en de brand volkomen ver woed. Orvi< de hangar liep veel schade op. Na .de eerste hevige explos;- volgden twee kleinere, waarna een lvii-renlvwe steekvlam door het stalen dak schoot. De brand begon kort voor drie uur in de nacht. Zondagochtend om zes uur hadden de brandweren van KLM, Schip hol, de Haarlemmermeer, Haar lem, Amstelveen en Amsterdam het vuur geblust. Toen was er van de DC-8 weinig anders over dan een staart en een hoop verwron gen staal, die midden in de meer dan 200 meter lange hangar lag. In het dak van de hangar was een gat geslagen en alle ruiten in de omgeving waren gesprongen. De totale schade loopt in de tientallen miljoenen, al was het alleen maar de prijs van de DC-8 en de schade aan de hangar. Daar naast echter zijn van de KLM nog twee DC-9's die dichtbij de DC-8 stonden, beschadigd. Ook een „Electra" van de KLM liep schade op. De verwoeste DC-8 is er een die ook in gebruik was bij de Venezolaanse maatschappij Viasa. Twee van de gewonden stonden op een trap aan de DC-8 te wer ken. Bij de explosie werden zij er van geslingerd, zodat ze behalve brandwonden ook kneuzingen op liepen. De circa 150 leden van de nacht ploegen, die in de hangar aan het werk waren, begonnen onmiddel lijk met het rerlden van de overige vliegtuigen. Dat alleen de DC-8 verloren ging is vooral te danken aan het kordaat optreden van de KLM-ers in de hangar, die met groot risico alles in het werk hebben gesteld om de gevolgen van de brand zo veel mogelijk te beperken. Twee van de vijf KLM-ers, die brandwonden opliepen, konden na Op de foto een beeld van de Russische vliegtuigen hebben een Amerikaans chartervliegtuig met 231 Amerikaanse militairen aan boord onderschept en het ge-, dwongen op het eiland Itoeroep, dat deel uitmaakt van de Koeril- len, te landen. Dit heeft het Ame rikaanse ministerie van defensie zondagavond bekendgemaakt. De Koerfillen liggen ten 'noord oosten van Japan. Na de oorlog moest dat land ze afstaan aan de Sowjet-Unie. Het toestel, een DC-8 straal vliegtuig van de maatschappij „Seabord World Airlines", was onderweg van de vliegbasis Ma- chord in Tacoma (staat Washing-1 ton) naar Yokota in Japan. Het Amerikaanse ministerie van defen sie maakte bekend dat het vlieg tuig „kennelijk uit de koers is ge raakt en zondag om kwart over zeven 's avonds (12.15 uur Ned. tijd) werd onderschept door Rus sische vliegtuigen", die het lieten landen. „Er zijn geen berichten over schade of gewonden", aldus het Pentagon. „Volgens de laatste gegevens vervoerde het toestel 231 Amerikaanse militairen. Het mi nisterie heeft contact opgenomen met de Russische ambassade in Washington", zo werd meegedeeld. Twee Russische vliegtuigen heb ben de DC-8 opgebracht. Het Pentagon zei dat het inci dent gezien en gerapporteerd is door de piloot van een ander Ame- kaans burgervliegtuig. De twee pi loten hebben na. het onderschep pen nog verscheidene gesprekken gevoerd. De kaptein van het onderschep te vliegtuig meldde dat hij door Russische Mig-straaljagers werd geleid naar een Sowjetrussisphe straalvliegtuigbasis op het eiland. In zijn laatste gesprek met het an dere Amerikaanse vliegtuig meld de de piloot dat hij veilig was ge land en dat het vliegtuig geen schade had en niemand van de in zittenden letsel had. ravage. De prijs van suiker zal met in gang van vandaag (maandag) wor den verhoogd van f 1,24 tot 1,28 per kilogram. De prijsverhoging is tot stand gekomen in het kader van de nieuwe E. E. G.-regeling De heer J. T. Mellema heeft in het belang van de C.H.U. de Tweede-Kamerfraktie gevraagd om hem voor het komende par lementaire jaar te ontheffen van het voorzitterschap van deze fraktie. De fraktie heeft dit ver zoek ingewilligd en voor dat jaar als haar voorzitter aangewezen drs. A. D. W. Tilanus. voor suiker. LATER AFKOELING DINSDAG 2 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.32 5.59 5.57 6.24 6.33 7.00 7.12 7.39 7.16 7.43 WOENSDAG 3 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.22 6.51 6.47 7.16 7.23 7.52 8.02 8.31 8.06 8.35 ZON MAAN op onder op onder JULI 2 4.25 21.03 3 4.26 21.02 4 4.26 21.02 5 4.27. 21.01 11.37 12.59 00.07 14.24 00,19 J&BSïüto In Italië heeft zich zondag een hittegolf ingezet, in Parma werd zelfs 34 graden gemeten. Miljoe nen Italianen maken hiervan ge bruik om bij het begin van hun vakantie naar de stranden en de bergen te trekken. Bij Milaan heeft zich een file van 20 km, op de autoweg Padua-Venetië een van 4 km gevormd. De Italiaanse Rivièra wordt overstroomd door 300.000 buitenlandse toeristen, in Venetië zijn nog maar weinig buitenlanders. Aan de Italiaanse stranden zijn zondag 16 personen verdronken. Florence was de warmste stad van Italië met 35° C. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een hogedrukgebied waar van de kern boven Oost-Europa ligt, stroomt warme continentale lucht naar het noorden. Een front dat de scheiding vormt tussen deze lucht en koelere oceaanlucht bevindt zich boven de Britse eilanden en beweegt langzaam in oostelijke richting. Daardoor neemt de kans op een regen- of onweersbui toe. Aanvankelijk zal Nederland zich in de zeer warme lucht bevinden, later kan er van het westen uit koelere lucht bin nenstromen. Kans op buien Aanvankelijk warm tot zeer warm weer, later toenemende kans op een regen- of onweers bui. gepaard gaande met afkoe ling. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak zuidoostelijk, later veranderlijk. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins dagavond:

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1