MUL Nieuwe krijgt Belgische regering het vertrouwen Belangrijke E.E.G.- vorderingen in Luxemburg RADIO DE K0CK CORRESPONDENT SOCIAAL FONDS BEROOFD VAN TAS MET OELD Overvallers maken meer dan ton bait op binnenplaats van postkantoor te Hilversum 'Jitstel voor Sirhait Getuigen moord op ds. King zoek Na een debat van 20 uur: 115 vóór en 80 tegen Harttransplantatie in Montreal Harttransplantatie in Chili SAIGON BEREIDT ZICH VOOR OP EEN NIEUWE GROOTSCHEEPSE AANVAL VAN DE VIETCONG de Gasverwarming HET WEER ZATERDAG 29 JUNI 1968 21e Jaargang No. 5231 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sands te Terneuren Waarschuwing van Eyskens Religieuze spanning in Indonesië Bomontploffing in Parijs Pastoor handelt in verdovende middelen Barnard „niet erg gelukkig" over toestand van Blaiberg Overstromingen in Indiase staat Niet nog Eenheid Belap*riik voor Nederland BEJAARDE MAN DOOD NA VAL VAN TRAP De begroting Britse conservatieven ontnemen labour een zetel Hoogwater Zon- en Maanstanden 4 ton bommen per vierkante km oo Noord-Vietnam Politie-optreden in Berlijnse vrije universiteit Weerbericht ■HHi frank, by abeenenent: TEKNEUZBl Pfa^Uum-HooHfawdaBtaw ven de Saaéa .Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011502078 Gironummer: 38150 Aiaoanementsprija ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Loses nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op ét btnrteiH>laats van het postkantoor te Hilversum heeft om streeks tien over zes vrijdagavond een roofoverval plaatsgevonden, waarbij 117.000 gulden werd buit gemaakt. Een automobilist van middelbare leeftijd bracht namens een sociaal fonds dit bedrag naar het postkantoor. Toen hij op de binnenplaats van dit kantoor arriveerde, stopte naast hem een rode auto. Hieruit sprongen twee mannen tevoorschijn die hem het geld afhandig maak ten. De rode auto is ongeveer een uur later door de politie teruggevon den op de Vaartweg te Hilversum. Van de daders ontbreekt totnutoe nog elk spoor. De roofoverval is gepleegd op de 58-jarige heer J. Oudmayer, cor respondent van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid te Hilversum. Hij heeft bij de overval geen schrammetje opgelopen. De tas werd hem met enig geweld ontgrist. Een kennis van de heer Oudmayer zag de roofoverval gebeuren, maar dacht aanvankelijk dat hier van een grap sprake was. Andere ge tuigen weer hebben"de twee mannen uit de rode wagen zien stappen aan het begin van de Vaartweg te Hilversum. Volgens deze getuigen waren de mannen van middelmatig postuur en beiden ongeveer 30 jaar oud. Sirhan Sirhan, beschuldigd Van moord op senator Robert Kenne dy, heeft vrijdag voor zijn ver weer in Los Angeles drie weken uitstel gekregen voor verdere psychiatrische behandeling. Vier getuigen die onmiddellijk na de moord op dr. Martin Luther King op 4 april in Memphis in de Amerikaans® staat Tenessee zijn gehoord, zijn sedert enkele dagen onvindbaar. De commissaris van politie. Frank Holloman, weigert elk commentaar maar heeft laten doorschemeren dat zij uit veilig heidsoverwegingen naar een ge heime plaats zjjn overgebracht. De vier getuigen zijn: de 46- jarige Charles Quitman Stephens en zijn invalide echtgenote, die in het hotel woonden vanwaar de aanslag werd gepleegd en Frank Brewer en echtgenote voorma eigenaars van dat hotel 'n vijfde getuige, Willie Anchutz, was don derdag normaal aan het werk. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijbstraat 79 TERNEUZEN De Belgische kamer van volks vertegenwoordigers heeft donder dagnacht haar vertrouwen uitge sproken in de nieuwe coalitierege ring van christelijke volkspartij (C.V.P.) en socialisten (B.S.P.) De uitslag van de stemming, na een debat van 20 uur, was 115 voor, 86 tegen en 5 onthoudingen. Onder de tegenstemmers bevon den zich, behalve de oppositie van liberalen, Vlaamse volksunie, Waalse beweging en communisten, ook een vijftal Franstalige socialis ten uit Brussel. De onthoudingen kwamen van een drietal Waalse C. V. P.-afgevaardigden en twee Waalse socialisten. Eerste minister Eyskens ver klaarde aan het slot van het de bat, dat het akkoord tussen de C. V. P. en de B. S. P. uiteraard compromissen inhield, die niet iedereen op alle punten konden bevredigen. Het is een vergelijk, en zonder een vergelijk kunnen de Vlaams-Waalse moeilijkheden niet worden opgelost, zo zei hij. Aangezien de regering niet over een meerderheid van tweederden beschikt, sprak hij de hoop uit dat bij de uitvoering van essentiële punten van het regeringsprogram BORN: H. M. de Konigin, de heer Huub van Doorne en andere genodigden in het treintje, waar mee het gezelschap een rit door de nieuwe fabriek van DAF in Born maakte. De nieuwe vesti ging van onze vaderlandse auto- industrie werd donderdag door tie koningin tijdens haar bezoek lan Limburg officieel in gebruik gesteld. In het Cardiologisch instituut in de Canadese stad Montreal is vrijdag het hart van de 23-jarige Yvan Bastein, die bij een ver keersongeval het leven had ver loren, overgeplant in de borst van de 49-jarige Gaetan Paris. De operatieartsen stonden onder leiding van dr. Pierre Gordin, die ook op 31 mei een dergelijke in- "i'eep verrichtte. Toen overleed ds ontvanger van het overge plante hart, de 59-jarige slager Albert Murphy, 46 uur na de ope ratie als gevolg van moeilijkhe den in de bloedsomloop. Mevrouw Paris had tevoren „als echtgenote en moeder van vijf kinderen" een oproep gedaan o:n een hart beschikbaar te stel len voor haar man die niet lang meer te leven zou hebben, nadat hij sinds 1S63 driemaal een hart aanval had gehad. Er kwamen loan vier harten beschikbaar die c.'hter niet geschikt waren. Ten slotte werd het hart van Yvan l'Ystien overgeplant. Het was de Te transplantatie ter wereld, .'an de 21 vorige ingrepen zijn zg vier patiënten in leven, n.l. i .r, Blaiberg in Kaapstad, twee imerikanen In Houston en een ranss pater ln 'Parijs. foastand van de patiënt is «vrwassnd. -.0 deelde Pierre v.. me ae leiding van de uperatie had. lat ar mee. In Djakarta zou de spanning tussen verschillende religieuze groeperingen toenemen omdat de Mohammedanen pogingen zouden doen de grondwet van Indonesië 'n uitgesproken Mohammedaans karakter te geven. Het r.k. blad „Kompas" publiceerde vrijdag de inhoud van een verklaring, donderdagavond door r.k. stu denten- en jongerenorganisaties aangenomen, waarin met kracht stelling wordt genomen tegen het .streven van de Mohamme daanse'politieke organisaties naar officiële erkenning van het zo genaamde handvest van Djakar ta als een integrerend onderdeel van de grondwet' van Indonesië. Het handvest van Djakarta, dat op 22 juni 1945 werd opge- steld^rferplicht de moslims zich te hauden aan de Mohamme daanse wetten. In niet-moham- medaanse kringen vreest men nu dat officiële erkening van hét handvest van Djakarta de pogin gen van de overwegend Moham medaanse bevolking van. Indo nesië ongeveer 90 percent van de totale zal vergemakkelijken Gistermorgen vroeg is in een voorstad van Parijs een bom ont ploft voor het verkiezingshoofd kwartier van de voormalige Franse minister van voorlichting Georges Gorse. Verscheidene rui ten sneuvelden. Gorse, een gaullistische kandi daat bij de verkiezingen van zon dag, arriveerde enkele minuten na de explosie. In Rome zijn zes mannen onder 'wie een 52-jarige pastoor van de Paulus-basiliek en de direc teur van een farmaceutisch la boratorium aangehouden wegens handel in verdovende middelen. De politie had de tip gekregen dat er op het plein bij de kerk grote hoeveelheden morfine en codeine te koop waren. Twee re chercheurs deden zich- toen als kopers voor. In het Marineziekenhuis te Valparaiso in Chili heeft de chi rurg Jorge Kaplan vrijdag het hart van een 32-jarige man die bij een ongeluk het leven had verloren, overgeplant in de 24- jarige vrouw Maria Penalosa. De vader van de verongelukte had toestemming gegeven tot de transplantatie. Het is de derde harttransplantatie in Latijns- Amerika. Later werd meegedeeld dat de operatie gelukt is. De operatie heeft bijna 3 uur geduurd. Prof. Barnard heeft vrijdag verklaard „niet erg gelukkig" te zijn over de toestand van zijn patiënt dr. Philip Blaiberg, hoe wel het deze tandarts die sinds begin januari met het hart van een ander leeft, iets beter gaat. In een donderdag gepubliceerd communiqué van het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad, waar Blaiberg voor een leveraandoe ning wordt behandeld, was mee gedeeld dat de toestand stationair was. Bij overstromingen in de In diase staat Assam zijn 13 mensen verdronken en ruim 1.3GC.OOO dakloos geworden. Velen worden vermist. Het peil van de rivieren stijgt nog. De ministers van landbouw van vertragjng de E. E. G. zijn er op een vergade ring in Luxemburg in geslaagd de laatste moeilijkheden uit de weg te ruimen voor de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek. Minister Lardinois verklaarde vrijdagmiddag echter niet te ge loven dat er nu nog eens een ver traging voor het ingaan van de gemeenschappelijke markt voor zuivel en rundvlees zal optreden. De basisverordeningen zijn thans vastgesteld en de Europese com- misste heeft verklaard fat het ma- Er moeten echter nog een 60- terjee, mogelijk is op 29 juli a.s. tal uitvoermgsverordenmgen wor- de mmassingsreglementen gereed den uitgewerkt, hetgeen betekent te bebben dat de Europese landbouwmarkt weliswaar maandag a.s. juridisch van kracht wordt in deze sector gelijk met de douane-unie voor industrieprodukten doch niet feitelijk. De toepassing van de E. E. G.- politiek voor melk, boter en rund vlees wordi niet voor 1 augustus verwacht. Deskundigen menen dat zelfs deze datum nog te optimis tisch is en dat de voorbereidingen langere tijd zullen vergen, zodat wel 1 oktober of 1 november zal worden voor in deze belangrijke sector van een werkelijk gemeen schappelijke markt gesproken zal kunnen worden. De laatste problemen die de mi nisters van landbouw opgelost hebben, hadden onder meer be trekking op het afschaffen van een Belgische subsidie op kwaliteits- melk en een aanpassing van Franse en Duitse exportsubsidies voor melk en room naar Italië. Het is niet uitgesloten dat on enkele punten eventueel nog enige tiid met bestaande nationale rege lingen doorgewerkt zal moeten worden, doch dat zou in feite géén verschil behoeven te maken voor de vrije markt. De ministerraad heeft vrijdag voorts met het oog op het ingaan van de douane-unie on 1 juli een aantal regelingen voor harmoni satie van de douane-wetgeving en een nieuwe nomenclatuur met tarief lijst goedgekeurd. De harmonisatie van de wet geving van de zes E. E. G.-landen op douanegebied is nodig met het oog op de toepassing van het vol ledig gemeenschappelijke douane tarief vanaf 1 juli a.s. In beginsel moeten alle produk- ten, die het gebied van de E. E. G. na die datum binnenkomen een zelfde douanebehandeling onder. gaan. Als dat niet het geval zou zijn, zouden verschuivingen in het handelsverkeer kunnen optreden, door verplaatsing van de invoer naar die plaatsen in de gemeen schap waar de voordeligste dou anebehandeling wordt toegepast om vandaar naar hun uiteindelijke bestemming in de E. E. G, te wor den vervoerd. Dankzij akkoorden in de Euro pese economische raad van vrijdag zal op 10 juli ook het interne E. E. G.-verkeer van groenten en fruitconserven vrijgegeven wor den. Dit is o.m. voor Nederland een belangrijke zaak, aangezien Duitsland' tot op heden contingen- tering in deze sector kende. Voor invoer van groenten en fruitcon serven uit niet-E. E. G.-landen blijven voorshands nog de natio nale regelingen van kracht, zij het met een gemeenschapselement voor zover de conserven suiker bevatten. De 72-jarige R. Pouw is gister ochtend in zijn woning op de Ceintuurbaan in Amsterdam van twee hoog van de trap gevallen en aan de daarbij opgelopen ver wonding-en nveriëdes. om van het land een theocra tische staat te maken, waarvoor grondwetsherziening nodig is, gerekend mag worden op s un buiten de twee regeringspar tijen. Hij waarschuwde degenen die 't regeringsakkoord inzake culturele autonomie voor Vlaanderen en Wallonië, en economische decen tralisatie bestrijden, dat een sla gen van hun verzet het lan'1 op de rand van een gevaarlijk avon tuur zou brengen De nieuwe minister van finan ciën, Snoy et d'Oppuers, deelde mede, dat de gewone begroting van dit jaar niet sluitend gehou den kan worden, omdat aanvullen de kredieten nodig zijn. Wel was ce regering van plan voor volgend jaar een begroting in te dienen die sluitend was. In 1969 zouden de openbare uitgaven in geen geval meer mogen stijgen dan het ge middelde groeiritme van de over heidsbestedingen in de afgelopen twee jaar. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Bij een tussentijdse verkiezing in Nelson en Colne (Lancashire) hebben de conservatieven een la gerhuiszetel veroverd op Labour, De conservatieve kandidaat kreeg 3.522 stèmmen meer dan zijn so cialistische rivaal. In 1966 won de Labour-kandidaat met een meerderheid van 4.577 stemmen. Vandaag zullen in de Zuidviet- namese hoofdstad Saigon de si renes loeien om de reacties van de burgerbevolking te beproeven met het oog op de kans van een nieuwe grootscheepse vietcong- aanva). Het zal de eerste burgerbescher mingsoefening zijn van vier die dit weekeinde zullen worden ge houden. Bij het gejank van de si renes zullen de deelnemers aan 't verkeer hun voertuigen in de steek moeten laten om in het dichtst bij- zijnde huis dekking te zoeken en mensen die zich in huis bevinden is geraden zich naar het gelijk vloers bevindende deel van hun woning te begeven. Extra een heden Amerikaanse mariniers en infanterie zullen ook gereed staan, maar voor de Zuidvietnamese troe pen zijn geen nieuwe orders uit gegeven daar zij zich al enkele we ken in staat van alarm bevinden. De oefeningen vallen samen met -voortdurende berichten over troepenbewegingen van de tegen stander in de provincie Gia Dinh die grenst aan het noordelijke stadsdeel van Saigon. Een hoge Noordvietnamese officier, die zich onlangs overgaf, heeft voorspeld dat de derde grote aanval op Sai gon eind juni of begin juli zou komen. Ook voor de omgeving van het presidentiële paleis zijn extra veiligheidsmaatregelen getroffen. Op het terrein van het paleis staan hefschroefvliegtuigen en als men het na het invallen van de duister nis wil naderen moet men zwaar bewaakte wegversperringen pas seren. ZATERDAG 29 JUNI Cadzand 3.32 3.53 Breskens 3.57 4.18 Terneuzen 4.33 4.54 Hansweert 5.12 5.33 Walsoorden 5.16 5.37 ZONDAG 30 JUNI Cadzand 4.12 4.31 Breskens 4.37 4.56 Terneuzen 5.13 5.32 Hansweert 5.52 6.41 Walsoorden 5.56 6.45 MAANDAG 1 JULI Cadzand 4.51 5.02 Breskens 5.16 5.37 Terneuzen 5.52 6.03 Hansweert 6.31 6.42 Walsoorden 6.35 6.46 ZON op onder MAAN op on dei 29 4.23 21.04 7.38 23.31 30 4.24 21.03 8.58 23.45 JULI 1 4.24 21.03 10.17 23.56 2 4.25 21.03 11.37 3 4.26 21.02 12.59 00.07 4 4.26 21.02 14.24 00.19 5 ua. 21.01 15.53 De Amerikanen hebben sedert het begin van de luchtaanvallen op Noord-Vietna'm 'een hoeveel heid bommen afgewon- die neer komt op vier ton b uen voor elke vierkante km >rdvietna- mees gebied, zo is vrijdag meege- dpeiri door de woordvoerder van 'de Noordvietnamese delegatie naar het inleidend vredesoverleg in Pa rijs. Sedert 7 februari 1965 viel op Noord- en Zuid-Vietnam te zamen 1.660.000 ton bommen vergeleken met 735.000 ton die de Amerikaan se luchtmacht in de Koreaanse oorlog afwierp en 552.000 ton in de tweede wereldoorlog tegen de Japanners. De Westberlijnse politie heeft gisteren studenten verwijderd uit het werkvertrek van de rector der vrije universiteit, aldus heeft een woordvoerder van de politie gezegd. De studentent hadden donder dag verscheidene vertrekken van de universiteit bezet om de rec tor te dwingen tot een bespreking van universitaire hervormings plannen. De rector weigert onder druk besprekingen te voeren. BETER WEER Het regenfront dat vrijdag ons land passeerde bracht op veel plaatsen meer dan 10 mm regen, in Leeuwarden werd zelfs 25 mm afgetapt. De ermee gepaard gaande har de wind hing sam.en met een de pressie wel'ke dicht langs de Wad den oostwaarts trok. Aan de zuidflank van de sto ring bevond zich warme vochtige lucht. Voordat het regenfront Limburg bereikte liep daar de temperatuur nog op tot 26 gra den. Tijdens het weekend komen we in drogere lucht waarin naast opklaringen aanvankelijk ook nog enkele buien kunnen voorko men. De laatsten zullen echter spoedig onderdrukt worden door de nadering van een rug van hoge luchtdruk. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opklaringen Opklaringen, maar aanvankelijk ook nog plaatselijk enkele buien, mogelijk met onweer. Matige tot vrij krachtige westelijke wind, tijdelijk ruimend naar noordwest. In het zuidoosten van het land la gere, overigens ongeveer dezglf- ae tei»psgaturen„ i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1