Minimumloon en minimumvakantietoeslag Ronde van Frankrijk van start Woensdag gesprek over minimumloon FRANSMAN GR0SSK0ST WINT; JAN JANSSEN (2e) REED EEN GOEDE TIJDRIT-6,1 KM IN 8.29,90 Kerkelijke acties voor Biafra en Nigeria Fractie van de Boerenpartij in de Tweede Kamer uiteen gevallen: groep Koekoek en groep Harmsen Duitse zeezeilster door Frans waarnemingsschip opgepikt elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Vrijdag 28 juni 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina !S Tegen Joegoslavische familie voor winkeldiefstal 5 maanden geëist - AGENDA - Duivensport DODELIJK ONGEVAL SCOOTERRIJDER OMGEKOMEN FABRIEKSBRAND IN BLERICK 20.000 gulden vergokt in Duitse lotto, 400 mark gewonnen AFTERNOON BUILTJES Veendam gepromoveerd Moeilijkheden bij F C Twente opgelost Drie ploegen voor Europese beker bekerwinnaars VERZENDING ZEEPOST 200.000 Amerikanen willen „het wonder Pele" zien Tom Okker wint van Mike Sangster Ton Sijbrands internationaal grootmeester dammen OOSTERS INSTITUUT VAN WESTBERLIJNSE VRIJE UNIVERSITEIT ONTRUIMD- Engelse luitenant-ter-zee eerste in Newport Winnaar? Tweede wordt eerste Minister B. Roolvink van so ciale zaken en volksgezondheid is voornemens bij de uitvoering van de wet waarin het mini mumloon en een minimumva kantietoeslag wordt geregeld het bedrijfsleven op ruime schaal te betrekken. De bewindsman denkt daarbij in de eerste plaats aan de stichting van de arbeid. In zijn memorie van antwoord aan de tweede kamer schrijft minister Roolvink dat uitbrei ding van de werkingsfeer van de wet tot ambtenaren niet ver enigbaar is met de grondwette lijke bevoegdheid van de kroon tot regeling van de bezoldiging van de rijksambtenaren. Een Tegen de 28-jarige Joegosla vische onderwijzeres Valinka M. uit Belgrado, haar 22-jarige broer de student Radoslav M. en diens 23-jarige verloofde de stu dente Bfanislava D. heeft de of ficier van justitie bij de Amster damse rechtbank donderdagmid dag wegens diefstal van dames kleding bij C. en A. voor ƒ2600, vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Tegen de 47-jarige vader van. Valinka en Radoslav, Milan M., eiste hij terzake van heling vier maanden met aftrek. De rechtbank hief zijn voorlopige hechtenis op, op verzoek van de raadsman, hetgeen inhield dat de man werd overgegeven aan de vreemdelingendienst van de politie en mogelijk nog voor de uitspraak van de rechtbank op 10 juli zal zijn uitgewezen. Het verloofde paar, dat van plan was geweest op 24 juni j.l. te trouwen, gaf de diefstallen toe, de onderwijzeres ontkende hardnekkig en de vader zei pas later te hebben begrepen dat de goederen gestolen waren. Zijn zoon was bij C. en A. betrapt, gevlucht, gegrepen en zo was het viertal tegen de lamp gelo pen. De vader is een oud-majoor der partisanen, die 22 onder scheidingen heeft en zeven keer gewond werd, zo vertelde zijn raadsman. Twee tochten waren er in maart j.l. naar C. en A. ge maakt. In koffers was in een hotel de eerste partij van de buiï overgestort en ontdaan van de prijskaartjes. De bedoeling was geweest om een uitzet voor het verloofde paar te kopen en daarnaast kle ding om deze met een goede winst in Joegoslavië te verko pen; Van deze opbrengst zou dan een stukje aan het ouderlijk huis worden gebouwd voor het jon ge paar, zo bleek ter zitting. De officier van justitie noem de zaak „het sluitstuk van vele andere winkeldiefstallen". De studente bekende dat zij in Rot terdam passerdozen had gesto len. Als toeristen waren de Joe- goslaven naar Nederland geko men waar zij een a twee weken wilden blijven om inkopen te doen, zo vertelde de raadsvrou we van de onderwijzeres. aantal leden van de tweede ka mer had hiervoor een voorkeur uitgesproken. Evenals een aantal leden is minister Roolvink tot. de over tuiging gekomen dat de door een overheidsorgaan op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht in dienst genomen perso nen niet onder de wet dienen te vallen. Derhalve is een nota van wij ziging aan het wetsontwerp toe gevoegd, waarin de uitzondering van de arbeidscontractanten is neergelegd. De bewindsman geeft evenwel de verzekering dat de regeling van het mini mumloon en de minimumvakan tietoeslag voor het overheidsper soneel de regeling van het aan de orde zijnde wetsontwerp als uitgangspunt zal worden geno men. Naar de mening van minister Roolvink dient eens in de drie jaar het niveau van het mini mumloon in het licht van de al gehele welvaartssituatie te wor den bezien. Dit houdt stellig in dat. het minimumloon bij de on derhandelingen van de sociale partners over een c.a.o. naast andere factoren een functie kan vervullen. Te beginnen in 1971 zal dan ook om de drie jaar aan de S.E.R. een advies worden gevraagd inzake een bijzondere aanpassing van het minimum loon. Bij de voorbereiding van dat advies kan de S.E.R. nagaan hoe in de afgelopen jaren de ontwikkeling van de lonen zich in feite heeft voltrokken. Opge merkt wordt hierbij dat ook hier in het algemeen moet blij ven gelden dat vermeden dient te worden dat een bijzondere aanpassing bij voorbaat een druk legt op de komende loononder handelingen in het bedrijfs leven. Omdat het op 22 april bij de tweede kamer ingediende wets ontwerp inzake het minimumloon en de minimumvakantiebijslag voorlopig nog niet in openbare behandeling genomen zal kunnen worden, heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, de stichting van de arbeid voor een gesprek uitgenodigd. In dit overleg dat woensdag 3 juli a.s. zal plaats hebben, zal mi nister Roolvink de vraag aan de orde stellen of het minimumloon met ingang van 1 juli a.s. zal moeten worden opgetrokken. Vanaf 29 MEI t/m einde JUNI Terneuzen: Bernhard Sweers- laan 31, modelwoning Woning inrichting „Eigen Haard". Da gelijks geopend van 2—9 uu: Middelburg: Zeeuws Museum, 10—12.30 en 14—17 uur: Ex positie Pieter de Bodt en Lies- beth Binkhorst (tot 28 juni, behalve 's zondags). ZATERDAG 29 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Het 25ste uur". Othene: 7 uur: Prijskaarten. ZONDAG 30 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 u.: Tarzan's verbanning"; 5 en 8 uur: „Het 25ste uur." MAANDAG 1 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Het 25ste uur". DINSDAG 2 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Het 25ste uur". PRIJSVLUCHT UIT MOESCRON. „De Sluiskilse Reisduif". Ie vlucht: 1. J. Maas; 2. A. Bouehaut sr.; 3. J. de Maaijer; 4 en 9. M, de Smet; 5, 8 en 10. J. van Doeselaar; 6. P. Bies- broeck; 7. C. van Biezen. 2e vlucht: 1 en 5. P. Claes; 2 en 3. J. Picavet; 4. W. de Smet; 6 en 7. J. Maas; 8 en 9. J. Pijc- ke; 10. P. Lavoir. Vrijwel alle kerken van Ne derland zijn voor a.s. zondag opgeroepen tot gebed om vrede en gerechtigheid -voor de volke ren van Biafra en Nigeria. Zo wel het r.k. episcopaat als de moderamen van de generale sy nodes van de hervormde kerk en de gereformeerde kerken heb ben, evenals verschillende ande re kerken, deze oproep laten uit gaan op verzoek van de kerken in Nigeria en Biafra. Ook stel den de kerken van Nederland f 525.000 ter beschikking van de hulpverlening. Hiervan komt 200.000 uit de actie „Kom over de brug" en f 325.000 uit de fondsen van het werelddiako- naat, het gereformeerde wereld- diakonaat en de stichting oecu menische hulp. Ondanks de blokkade, die hulp verlening bijzonder moeilijk maakt, zijn zowel het Roode Kruis als de kerken in Biafra en Nigeria bezig om de nood aan beide zijden van het front zoveel mogelijk te lenigen. De Wereldraad van Kerken stelde reeds 750.000 dollar beschikbaar en de r.k. „Caritas Internatio- lis" 300.000 dollar. Reeds werden schepen met voedsel, medicijnen en kleding gestuurd. Daarnaast zijn naar Biafra zes teams uitgezonden, voornamelijk bestaande uit art sen en verpleegsters. Vanuit Ge- nève vertrok deze week een eerste team naar federaal Nige ria. Volgens recente telegrammen van de kerken in Biafra wordt de nood met de dag groter. Er dben zich steeds meer gevallen van hongerdood voor. Veel vluchtelingen krijgen niet meer dan een maaltijd per week. Ook hebben de kerken van Nigeria en Biafra gevraagd druk uit te oefenen op de regeringen om de btokfeuje op tahgggjv De Fransman Charlie Gross- kost van de Franse B-ploeg heeft donderdagavond het voorspel van de ronde van Frankrijk, een tijdrit over 6,1 kilometer rond Vittel, gewonnen. Grosskost ver overde daarmee de gele trui. De officiële uitslag van de tijd rit over 6,1 km door Vittel is: 1. Grosskost (Fr.-B) 8.27,17 2. Jan Jansen (Ned.) 8.29,90 3. Poulidor (Fr.A) 8.32,42 4. Bitossi (Italië) 8.40,63 5. Bellone (Fr.-B). 8.41,67 6. Bracke (Belg-B)" 8.41,78 7. Porter (G.-B.) 8.42,10 8. Letort (Fr.-C) 8.45,50 9. Gomes del Moral (Sp.) 8.46,95 10. David (Belg-B) 8.48,46 11. Godefroot (België-B) 8.49,75 12. Van Springel (België-A) 8.50,12 13. B. Guyot (Fr.-A) 8.51,10 14. Vicentini Italië) 8.51,46 15. Adler (Did) 8,gl,9 16. Aimar (Fr.-B) 8.51,78 17. Leman (België-B) 8.51,96 18. Samyn (Fr.-A) 8.52,98 19. Gerard Vianen (Ned.) 8.53,57 20. Harrisson (G.-B.) 8.53,73 De plaatsingen van de overige Nederlanders zijn: 26. Arie den Hartog 8.55,22 36. Wim Schepers 8.57,38 39. Jcs van der Vleuten 8.58,50 43. Eddy Beugels 9.00,03 De 21-jarige J. W. van de Vaart is woensdagavond onder de laad bak van een vrachtauto terecht gekomen en kwam daarbij om het leven. Hij werkte op de seherfijs- fabriek van zijn vader aan een vrachtauto. Vermoedelijk heeft hij de laadbak die in een schuine stand was gedraaid, niet voldoen de geborgd, zodat hij op hem is geschoven. De politie die de auto voor een nader technisch onder zoek in beslag heeft genomen zal een nader onderzoek instellen naar de juiste toedracht van het ongeval. In het Academisch ziekenhuis in Utrecht is gistermorgen de 37- jarige Utrechtse gemeentereini ger I. W. van Oosterom overle den. Hij werd woensdagavond zwaar gewond, toen zijn scooter op de straatweg in Maarssen vlak bij de oprit naar de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal en de rijksweg, frontaal in botsing kwam met een linksafslaande auto die verzuimde voorrang te geven. De wagen werd bestuurd door een 29-jarige elektromon- teur uit Amsterdam. In Blerick (gem. Venlo) heeft woensdagavond brand gewoed in een fabriek voor vulstoffen aan de Voltastraat. De enorme rook ontwikkeling bemoeilijkte de brandweer van Venlo het blus- singswerk. Grote voorraden grondstoffen en gerede produk- ten gingen verloren of werden ernstig aangetast. Het dak van de fabriek stortte in. De brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, heeft voor en kele tienduizenden guldens schade aangericht. De eigenaar van de fabriek was tegen brand schade (VsiizsiiteFd. 59. Huub Zilverberg 9.05,02 75. Eef Dolman 9.09,02 95. Henk Nijdam 9.16,39 96. Ottenbros 9.16,69 Als 110e en laatste eindigde de Spanjaard Gandaries met een tijd van 9.49,93. Het ploegenklassement: 1. Frankrijk-B (Grosskost, Bel lone en Aimar) 26.00,62 2. Frankrijk-A (Poulidor, B. Guyot, Samyn) 26.16,50 3. Nederland (Janssen, Vianen en Den Hartog) 26.18,69 4. België-B (Bracke, David en Godefroot) 26.19,99 5. Italië (Bitossi, Vicentini 1 Guerra) 26.26,02 Het puntenklassement: 1. Grosskost (Fr.-B) 10 pt. 2. Janssen (Ned.) 8 pt. 3. Poulidor (Fr.-A) 7 pt. 4. Bitossi (Italië) 6 pt. 5. Bellone (Fr.-É) 5 pt. De fractie van de Boerenpartij in de Tweede Kamer is, zoals te verwachten viel, in twee delen uit een gevallen. In de Tweede Kamer zullen deze delen als zelfstandige groepen worden erkend en voort aan heten de Boerenpartij groep Koekoek en de Boerenpartij groep Harmsen. De 35-jarige Surinamer Eddie J. T. heeft in ruim twee jaar tijds 20.000 gulden vergokt in de Duitse lotto en slechts éénmaal iets gewonnen: een bedrag van 400 Duitse marken. De man kwam aan het geld door ijskas ten, radio's, televisietoestellen en andere elektrische huishoudelij ke apparaten te verkopen, die hij gestolen had uit de opslag ruimte van een Haagse radio- handel, waar hij als assistent accountant werkte. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank jhr. mr. Van de Poll, eiste donderdagmiddag tegen de Surinamer tien maan den gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest, een proeftijd van drie jaar en toezicht van de re classering. Eddie T. had de elektrische apparaten ontvreemd tussen jan. 1966 en mei 1968. In totaal had hij voor 36.000 gulden meegeno men. De recherche heeft bij hem thuis nog voor 15.000 gulden aan goederen in beslag kunnen nemen. Uit een rapport over de be klaagd* bleek, dat sijn kennis- Van de groep Koekoek maken deel uit de kamerleden Koekoek, Nuyens en Verlaan en van de groep Harmsen maken deel uit de heren Harmsen, Kronenburg, Van Harselaar en Van de Brake. Als voorzitter van de groepen zullen resp. optreden de heren H. Koe koek en E. J. Harmsen. Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel heeft hiervan donderdag middag mededeling gedaan in de vergadering van die Tweede Kamer, er aan toe voegend, dat voor beide voorzitters de voorzitterstoelage zal gelden. Het presidium van de kamer heeft meegedeeld, dat de leden Koekoek en Van de Brake andere zitplaatsen in de vergaderzaal is aangewezen. De oorspronkelijk aan de fractie van de Boerenpartij toegewezen fractiekamers op het Binnenhof 4 in Den Haag zullen over beide groepen worden verdeeld. De to tale aan een fractie van zeven le den naar billijkheid toe te wijzen spreektijd zal over de twee groe pen verdeeld worden. Veendam is woensdagavond door een overwinning met 21 in de thuiswedstrijd tegen For- tuna VI. gepromoveerd naar de eerste divisie. Zondag bereikte Helmond Sport dit resultaat door in de eerste wedstrijd voor de halve beslissingscompetitie tus sen de drie clubs, die aan het eind van het seizoen gelijk waren geëindigd, Fortuna VI. met 10 te verslaan. De ruststand van de wedstrijd VeendamFortuna VI. was 00. De doelpunten kwamen op naam van Kerkhof (49e mi nuut 10), Kramer (88e minuut 11) en Kuiper (89e minuut 2 1 strafschop). Er waren 11.000 toeschouwers getuige van Veen- dam's promotie. De laatste wed strijd Helmond SportVeendam is van geen belang meer. De moeilijkheden rond de En- schedese eredivisieclub F.C. Twente zijn opgelost. Doordat de buitengewone ledenvergadering van de amateur eerste klasser S.C. Enschede woensdagavond akkoord ging met een afkoop som van 90.000 gulden, zag F.C. Twente een dreigende financiële ondergang afgewend en het kan met onmiddellijke ingang de plannen tot de noodzakelijk ge achte uitbouw van het elftal ten uitvoer brengen. De moeilijkheden voor F.C. Twente waren gerezen door be paalde financiële verplichtingen tegenover S.C. Enschede en En- schedese Boys. F.C. Twente is drie jaar terug ontstaan uit het samengaan van de betaalde af delingen van deze clubs. Aan S.C. Enschede moest F.C. Twente in twintig jaar een bedrag van 290.000 gulden betalen. Drie ter mijnen waren betaald, zodat nog rond 250.000 gulden moest wor den betaald. Teneinde een bank lening te kunnen aangaan van eenzelfde bedrag om het spelers arsenaal te versterken, bood F.C. Twente S.C. Enschede een af koopsom van 75.000 gulden in eens en 25.000 gulden over twin tig jaar aan. S.C. Enschede rea geerde hierop met een eis van 125.000 gulden ineens. F.C. Twen te bood hierop aan ineens 90.000 gulden te betalen en daar ging woensdagavond de amateurver eniging mee akkoord. De prominente spelers die F.C. Twente op de transferlijst had geplaatst in verband met de drei gende crisis, Pahlplatz, Van Dijk en Achterberg, blijven nu bij F.C. Twente. Bovendien gaat de club op zoek naar een doelman en een of twee veldspelers. AC Torino (Italië), Gornik Hin denburg (Polen) en Slovan Pressburg (Tsjecho-Slowakije) hebben zich geplaatst voor het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars.. AC Torino bereikte dit resultaat door na een 40 overwinning op Bolog na samen met AC Milaan op de eerste plaats te belanden van de halve competitie, die de Italiaan se bekerwinnaar moest aanwij zen. Omdat AC Milaan echter reeds landskampioen is gewor den en aan het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen zal deelnemen, heeft Torino zich geplaatst voor het toernooi voor de bekerwinnaars. Slovan Pressburg won in de tweede finale wedstrijd van het toernooi om de Tsjechische voet balbeker met 20 van Dukla Praag. Omdat Dukla in de eer ste wedstrijd niet verder was gekomen dan een schamele over winning, plaatste Slovan zich voor het Europese toernooi. In Polen won Gonik Hindenburg voor de tweede keer in zijn be staan de Poolse voetbalbeker. In de eindstrijd wonnen de Hin- denburgers met 30 van Ruch. sen hem zien als een „onverant woordelijke, eigenwijze figuur met egoistische instelling". Het was de eerste maal dat T. te recht stond. Zijn raadsman bepleitte cle mentie. Eddie T. heeft een min derwaardigheidscomplex. Hij voelt zich in Nederland niet thuis. Bovendien heeft de man huwelijksmoeilijkheden gehad. Eddie heeft nu goede vooruit zichten. Hij wil gaan trouwen met een vrouw die een eigen bedrijfje heeft. Deze wil hem daarin deelgenoot maken, van wege zijn goede economische, in zichten, aldus de raadsman. De rechtbank doet 9 juli uit spraak. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Canada: ss. „Maasdam" 3-7 Chili: ms. „Ganymedes" 2-7 Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms. „Tabora" 5-7 Ned. Antillen: ms. „Chiron" 2-7 Suriname: ms. ,,Kreon" 1-7 Verenigde Staten van Amerika: ms. „Statendam" 3-7 ms. „Atlantic Saga" 4-7 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuid-West-Afrika ms. „Algol" 3-7 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. EDITH BAUMANN De reis die de Braziliaanse voetbalster Pele met zijn club F.C. Santos door de Ver. Sta ten van Amerika maakt, schijnt alle tot dusverre gemaakte Ame rikaanse toeschouwersrecords te breken. In het Yankee-stadion in New York, waar F.C. Santos in zijn vierde wedstrijd op de Ame rikaanse trip met 62 van A.C. Napoli won, zaten en stonden 43.000 mensen, die voor een re cette van 1,3 miljoen gulden zorg den. In eerder gespeelde ontmoe tingen in St. Louis, Los Angeles, Washington alle tegen A.C. Napoli werden eveneens re cordrecettes geboekt. Pele c.s., die voor elke wedstrijd 100.000 gulden ontvangen, spelen nu nog drie wedstrijden in de Verenig de Staten en men houdt er de voorverkoop in aanmerking ge nomen rekening mee, dat nog 200.000 Amerikanen „het wonder Pele" willen zien. De Nederlander Tom Okker heeft zijn partij tegen de Engels man Mike Sangster in de tweede ronde van het heren-enkelspel gewonnen in drie sets: 63, 6—0 en 75. t De Nederlander Ton Sijbrands, die dinsdag in Bolzano bij het toernooi om het wereldkampioen schap dammen op de vierde plaats eindigde, heeft woensdag de titel internationaal grootmeester ge kregen. Op het congres van de internationale dambond dat op het toernooi volgde, kreeg de 15- jarige Harm Wiersma de titel in ternationaal meester. Deze titel werd ook toegekend aan de Fransen Mostovoy en Belard en de Russen Gantwarg en Giljarov. Verder volgde de Italiaan Bep- pino Rizzi de Nederlander Wil- lems op als voorzitter. Tot secre taris werd de Nederlander A. J. Ivens gekozen. De Westberlijnse politie heeft gistermorgen het Japanse en sinologische instituut van de Westberlijnse vrije universiteit ontruimd, dat door studenten was bezet uit protest tegen de lei ding van het instituut. De 26-jarige secretaresse en zee zeilster uit Aken Edith Baumann is donderdagochtend vroeg door de Henri Poincaré van de Franse marine opgepikt, nadat een West duits vrachtschip daar door de hoge zee niet in was geslaagd. Edith Baumann was met haar vaartuigje, de Koala-3, in ernstige moeilijkheden geraakt. Zij was de enige vrouwelijke deelnemer aan de transatlantische wedstrijd voor solozeilers. De Henri Poincaré is een ver bouwde tankboot, die vorig jaar door de Franse marine in dienst is gesteld als waarnemingsschip. Het was met andere Franse oorlogs schepen op oefening op de Atlan tische Oceaan. De Italiaanse deelnemer Alex Carozzo, die zich 12 miil van Kaap Lizard (Z.W.-Engeland) in moei- heden bevond, is met zijn jachtje San Giorgio door een Britse red dingboot op sleeptouw genomen. De Engelse luitenant-ter-zee Geoffrey Williams met zijn jacht „Sir Thomas Lipton", is van de 27 zeilers, die nog deelnemen aan de transatlantische solozeilwedstrijd, in de nacht van woensdag op don derdag het eerst de finish in New port gepasseerd. Het is echter nog niet bekend of Williams ook als winnaar zal worden beschouwd, daar de eind- route die hij gevolgd heeft niet in overeenstemming is met de offi ciële voorschriften. Williams is 1 juni uit Plymouth, in het zuid-westen van Engeland vertrokken. Aanvankelijk was het aantal deelnemers 35, maar er zijn enkele uitvallers. De afstand Ply mouth-Newport is 4800 km. De tweede die gisteren over de eindstreep ging, is de Zuidafri kaan Bruce Dalling met zijn „Voortrekker". Volgens de organisatoren van de wedstrijd zal hij tot winnaar vc.klaard worden, omdat Geoffrey Williams zich niet gehouden zou hebben aan het voorgeschreven traject.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5