Rusland bereid te praten over beperking raketsystemen GEB00RTENREGELING? BELGISCHE HUURUNQENLEIDER SCHRAMME IN BRUGGE OPGEPIKT Beschuldigd van moord in Kongo Britse journalisten aan de dood ontsnapt Bejaarde vrouw gewond na vechtpartij met indringer ABERNATHY IN HONGERSTAKING Alleen water en medicijnen JAMES EARL RAY VOOR RECHTER: „Ik had niets tegen de negerleider en ik heb hem niet vermoord" AMERIKAANSE BASES KHE SANH WORDT OPGEGEVEN; ONTRUIMING IS AL IN VOLLE GANG Wijziging van de taktiek van Noordvietnamese leger MOSJE DAJAN HOUDT REKENING MET NIEUWE OORLOG IN M.-00STEN HFT WEER VRIJDAG 28 JUNI 1968 21e Jaargang No. 5230 Uitgeefster N.V. v/h Firma P, J. van de Sande te Temeuzen Voortdurende onrust in Richmond Leber ZWARE VRACHTAUTO'S UIT STEDEN WEREN Gedreigd Massale demonstratie In Rio de Janeiro STAKING OP ISRAËLISCH SCHIP OPGEHEVEN Brit in China gearresteerd OOSTENRIJKSE BOEREN ONTEVREDEN Weerbericht Met de grond gelijk TSJECHOSLOWAAKS PARLEMENT SCHAFT PERSCENSUUR AF WETTEN OP NOODTOESTAND IN WEST-DUITSLAND VAN KRACHT Hoogwater Zon- en Maanstanden frank, bjj abonnement: TEBNEUZEÈ Directeur-Hoofdredacteur: I, van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per ram 10: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, heeft verklaard dat zijn land bereid is met de V. S. van gedachten te wisselen over de manier waarop men de verdere ontwikkeling van zowel offen sieve als defensieve raketsyste men kan beperken. Gromiko zei dit donderdagmor gen in een toespraak tot de op perste Sowjet die in Moskou bij een is. Tot dusver zijn de Russen altijd afkerig geweest van dergelijk overleg. Gromiko, die zijn voldoening uitsprak over het internationale akkoord tegen de verspreiding van kernwapens, stelde drie wes telijke kernmogendheden voor om, met deelneming van andere landen, aan de conferentietafel de kwestie van een internatio naal verdrag, dat het gebruik van kernwapens verbiedt, grondig te bestuderen. De Sowjet-Unie, aldus de Rus sische minister, is bereid direct een dergelijk verdrag te onder tekenen. In zijn verslag over de buiten landse politiek zei Gromiko voorts dat er geen reden bestaat waarop de betrekkingen tussen de Sow jet-Unie en de V. S. zich niet op bevredigende wijze zouden kun nen ontwikkelen. Maar dan moest Washington wel afzien van zijn politiek van geweld ter regeling van interna tionale kwesties. President Johnson had in de rede die hij op 4 juni in Glassboro had gehouden, de V. S. en de Sowj et-Unie opgeroepen „steen voor steen" aan de vrede te bou wen. Dit is een uitstekend idee, aldus Gromiko, maar waarom doen de V.S. niet wat zij zeggen? In dit verband drong hij er bij de V. S. op aan het vredesover leg in Parijs te zien en te gebrui ken als een middel om tot een po litieke oplossing van het conflict in Vietnam te komen. De Russische minister sprak verder over de politiek van West-Duitsland, die hij als mili taristisch brandmerkte en de verhouding tussen de Sowjet- Unie en China, Wat dit laatste betreft zei hij dat de Sowjet- Unie al het mogelijke doet om te voorkomen dat de betrekkin gen met China nog slechter wor den. Peking bleef echter doof voor alle Russische voorstellen en de groep van Mao tse-Toeng volgen. De Chinese kranten en radio voerden meer propaganda tegen de Sowjet-Unie dan tegen de im perialisten. Gromiko zei dat de Sowjet- Unie de Arabieren, Oost-Duits- land, Noord-Vietnam en de viet- cong zal blijven steunen en ont hulde tot slot dat president Nas ser van Egypte binnenkort een bezoek aan de SowjetrUnie zal brengen. De opperste Sowjet keurde met algemene stemmen het rapport van Gromiko over de buitenland se politiek goed. (ADVERTENTIE) Bestel monsterpakket, totaal 26 stuks, voor 8,Be staande uit 12 merken en soorten waaronder 1 exclusi viteit van 2,Postorderbedrijf Postor, Postbus 1375. Postgiro 656492. Tel. (020) 234803, kantoor Mouthaan- steeg 35. (Geen verkoop.) Verzending uiterst discreet. Geen verzendkosten. Op het parket te Brussel is don derdagochtend vernomen, dat de voormalige Belgische huurlingen leider in Kongo, kolonel Schram- me, in Brugge is gearresteerd en woensdag naar Brussel overge bracht. Een tweemotorige Piper-Coman- che van een in Londen gevestigde luchtvaartmaatschappij is woens dagavond nabij Brest in Bretagne verongelukt. De vijf inzittenden vier journalisten van de BBC en de piloot Kepen lichte verwon dingen op. Het ongeluk gebeurde toen de piloot bij regen en mist op het vliegveld Bresf-Quipavas wilde landen, maar op drie km van dit vliegveld een aarden wal raakte. Het toestel werd totaal vernield, maar vloog niet in brand. Vier van de inzittenden werden in een zie kenhuis opgenomen, maar hun verwondingen waren niet ernstig. In Richmond dat in de buurt van San Francisco ligt, hebben zich ook in de loop van woens dagnacht weer gewelddaden voorgedaan. Groepen jonge ne gers, die het uitgaansverbod ne geerden, stichtten brandjes en plunderden winkels. De plaatse lijke autoriteiten hebben de hulp ingeroepen van de oproerpolitie van San Francisco. De onlusten zijn dinsdagavond begonnen. Toen schoot de politie een 15-jarige neger dood die er van. verdacht werd een auto te hebben gestolen. Er' zijn 20 arrestaties verricht. De politie heeft de haard van de nlusten een achttal huizen blokken omsingeld. De rust schjjnt hersteld te zijn. Een 68-jarige alleenwonende vrouw heeft in de nacht van woensdag op donderdag na een vechtpartij met een indringer uren lang bewusteloos in haar beneden woning in de Amsterdamse Von delstraat gelegen. Zij werd ern stig aan het gezicht gewond en moest met ,o.a. een dubbele kaak- fractuur in het Wilhelmina Gast huis worden opgenomen. De vrouw die reeds naar bed was, werd tegen middernacht ge wekt door het blaffen van haar hond. Toen zij een onderzoek in stelde werd zij in het souterrain plotseling van achter aangegrepen door een circa 25-jarige man. On danks haar heftig verweer kon de aanvaller haar makkelijk de baas. Hi sleepte zijn slachtoffer naar 'n divan in een achterkamer, waar zij het bewustzijn verloor. Tegen zes uur donderdagmorgen kwam zij weer bij kennis, waarna zij een buurvrouw waarschuwde, die de politie inlichtte. De aanvaller kwam binnen door het raampje van de in het souter rain gelegen keuken. Voor zover kan worden nagegaan wordt er niets vermist. Zware vrachtwagens horen naar de mening van de Westduitse mi nister van verkeer, Georg Leber, overdag niet meer in het stadsver keer thuis. De minister kondigde donderdag in Hannover aan dat hij eventueel voor de spitsuren van 's ochtends en 's avonds deze vrachtwagens uit de grote steden en andere gebieden van verkeers- concentratie zal verbannen. Voor het verbond van openbare vervoersbedrijven verklaarde Le ber, dat de gemeenschap er niet mee akkoord gaat dat een deel van het bedrijfsleven uitsluitend1 voor goederenvervoer met vrachtwa gens heeft gekozen. Hier moest het algemeen belang tot gelding worden gebracht. De aanhouding houdt verband met de moord op een 47-jarige man, vorig jaar april, in het toen malige huurlingenkamp te Joembi in Kongo. Tevens is een 36-jarige voor malige Belgische huurling aange houden op beschuldiging van medeplichtigheid aan de moord. De arrestaties zijn verricht, na dat het parket van Brussel enkele dagen geledien officieel op de hoog te was gebracht van de feiten, zo is donderdag vernomen. Zowel Schramme als de tweede arrestant zouden hebben bekend. Het slachtoffer werkte in de mess van het huurlingenkamp te Joembi. Tijdens een twist zou Schramme hem hebben neerge schoten en de tweede verdachte opdracht hebben gegeven de man een genadeschot te geven en het lijk in een naburige rivier te gooi en. Schramme zelf zou hebben ver klaard, dat de vermoorde hem had voorgesteld in opstand te komen tegen president Mobutu. Toen hij weigerde, had de man gedreigd naar Kinsjasa te gaan om hem bij de president te beschuldigen van opstandige voornemens. Schramme zou hem daarop hebben gedood, omdat hij vreesde dat die beschul diging een actie van het Kongolese leger tegen zijn huurlingen in de provincie Maniema, die hij toen beheerste, tot gevolg zou hebben. Ds. Ralph Abemathy, de leider van de mars der armen in Wa shington, is in hongerstaking. Hij zal voor minstens de achttien da gen die hij nog van zijn straf (20 dagen hechtenis) moet uitzitten geen voedsel tot zich nemen, om de aandacht te vestigen op de no den der armen. De negerleider maakt dit don derdag zelf bekend in de bezoe kerskamer van de gevangenis, waar hij met ongeveer 300 andere deelnemers aan de campagne wordt vastgehouden, „Ik wil mij vrijwillig scharen aan de kant van hen die honger hebben", zei Aber- nathy. Hij en de anderen werden maan dag gearresteerd in de voormalige „stad der herrijzenis" in Washing ton, en de dag daarop veroordeeld wegens verboden bijeenkomst om dat de vergunning inmiddels was verlopen. Abemathy zei dat hij alleen water zal gebruiken en medicijnen die hij eventueel nodig mocht heb ben, en dat hij niet bezorgd is over zijn gezondheid, maar alleen over „de gezondheid van de natie". Volgens de negerleider hebben minstens twee van zijn medege vangenen, die aan de campagne hebben deelgenomen, zijn voot* beeld gevolgd. Onder leiding van studenten hebben woensdag naar schatting 80.000 mensen in Rio de Janeiro ordelijk gedemonstreerd voor vrijheid en universitaire hervor ming. Sprekers gaven de over heid een week de tijd om de ge vangen genomen studenten vrij te laten. Anders zou men over gaan tot het ontvoeren van po litiemannen en andere overheids dienaren. In de stoet van betogers, die uit huizen met confetti werd be strooid, liepen ook sportlieden, artiesten, priesters en nonnen mee. WH üUESTDIJK; Z.K.H. prins Bern- hard der Nederlanden hoopt mor gen zijn 57ste verjaardag te vie ren. Foto: MAX KOOT. De acht stakers onder de be manning van het Israëlische vrachtschip Avoeadocore hebben hun actie opgegeven. Zij deden dit nadat uit Israël naar Bremer haven overgevlogen ambtenaren en vakbondsfunctionarissen met hen hadden gesproken. De sta kers eisen een eigen vrije vak vereniging van zeevarenden bin nen het algemene vakverbond. Het lossen van het schip, dat hoofdzakelijk bananen aan boord heeft, kan nu beginnen. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendge maakt dat de Brit P. M. Will, ka pitein van een koopvaardijschip, op 3 juni in de haven van Tang koe bij Tientsin is gearresteerd. Men weet niet waarom Will is aangehouden. De Britse zaakge lastigde in Peking probeert na dere inlichtingen te krijgen. Een 600-tal boeren heeft woensdag voor het parlementsge bouw in Wenen geprotesteerd tegen de landbouwpolitiek van de regering. Zij zijn ontevreden over de prijsverlagingen van melk en granen en over de nieuwe belas ting van 10 pet. op wijn. De boe ren bekogelden het gebouw met eieren. Het Amerikaanse militaire opperbevel in Saigon heeft meegedeeld dat de basis Khe Sanh in het uiterste noordwesten van Zuid-Vietnam zal worden opgegeven. Met de ontruiming is twee dagen geleden be gonnen en geschiedt deels over de weg nummer vier, in oostelijke richting, deels met hefschroefvüegtulgen. Van Amerikaanse zijde is vernomen, dat zij in beginsel vijf dagen zal duren. Volgens 'n Amerikaanse woord voerder is het besluit genomen als gevolg van de toegenomen sterkte van de vijand. Het opgeven van de basis zal een betere ontplooiing van de Amerikaanse en Zuidviet- namese strijdkrachten mogelijk maken, zei hij. Om redenen van veiligheid zal niet worden bekend gemaakt waar de militairen nu heen gaan. De ontruiming van Khe Sanh is, naar de woordvoerder meedeelde, ook een gevolg van een wijziging van de taktiek van het Noordviet- De man die volgens de Ameri kaanse autoriteiten de moordenaar is van dominee Martin Luther King, heeft donderdag gezegd dat hij niets tegen de negerleider had en dat hij hem niet heeft ver moord. Ramon George Sneyd, die de zelfde zou zijn als de langgezochte James Earl Ray, verklaarde, voor het eerst sinds zijn arrestatie op 8 juni in Londen op een rechtszit ting sprekend: „Ik heb dommee King nooit ontmoet. Ik heb nim mer enige wrok tegen hem ge koesterd". Toen hem vervolgens werd gevraagd of hij King had vermoord was zijn antwoord: „Nge mijnheer". Het gerechtshof in Bow Street begon donderdag met de behan deling van het uitleveringsverzoek dat de Ver. Staten hebben inge diend. Namens de Amerikaanse rege ring citeerde de Britse advocaat David Calcutt onder ede afgeleg de verklaringen van getuigen, die Ray in Birmingham (Alabama) een geweer hadden zien kopen en hem in Memphis hadden zien vluchten uit een gebouw tegenover het mo tel waar dominee King was dood geschoten. Een Amerikaanse des kundige van het F.B.I. verklaarde dat de vingerafdrukken op het ge weer dezelfde waren als die van Ray en Sneyd. Vervolgens zei' hoofdinspecteur Butler van Scot land Yard nog dat Sneyd, toen hem na zijn arrestatie op het Lon- dense vliegveld! Heathrow werd meegedeeld dat men redenen had om aan te nemen dat hij James Earl Ray was, op een stoel was neergevallen en had gesteund: „Ik voel me zo in de val". Sneyd (of Ray) ontkende voor de rechter dat hij zo gereageerd had. Toen hij naar die getuigenbank werd geroepen verklaarde zijn ad vocaat, niet te willen dat zijn cliënt de eed of belofte aflegd». Evenmin wilde hij dat Sneyd zijn verklaring zou ondertekenen. De getuigenbank was door recher cheurs omringd. Rechter Frank Milton besloot Ray's hechtenis tot 5 juli te ver lengen in verband met het hem in Engeland tenlaste gelegde. WEINIG VERANDERING Het frontensysteem dat het weer in ons land donderdag grondig verknoeide is in de nacht aanzien lijk in betekenis afgenomen maar daarbij wel over het zuiden van het land tot stilstand gekomen. Donderdag werd plaatselijk 12 mm neerslag gemeten. Het ziet ernaar uit dat de aktiviteit van het front in de loop van vandaag opnieuw toeneemt onder invloed van een kleine storing welke snel vanuit 't zuidwesten zal naderen. Het is daarbij waarschijnlijk dat de wind na een tijdelijke afname althans in het zuiden van het land opnieuw toeneemt. Opklaringen kunnen voorname lijk vriidagochtend in het noorden van het land optreden. Het fraaie zomerweer in zuid- Europa houdt nog steeds aan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig verandering Vrij veel bewolking met tijde- Mjk regen. Aanvankelijk matige, later overwegend krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. namese leger. Door hun grotere sterkte kunnen de Noordvietna- mezen op verscheidene plaatsen tegelijk aanvallen. Daarom is het belangrijk dat de Amerikanen en Zuidvietnamezen in het noordelijke strijdgebied zo mobiel mogelijk zijn. Deze oorlogvoering maakt vaste bases als Khe Sanh onnodig. De basis is bijna 80 dagen be legerd door naar schatting 20.000 Noord-Vietnamezen en werd op 6 april door de operatie „Pegasus" ontzet. De 6000 mariniers werden vervangen door eenheden van de eerste divisie luchtlandingstroepen. De bases zal met de grond ge lijk worden gemaakt. Alle instal laties zullen worden ontmanteld en de bunkers en kazematten zul len met aarde worden gevuld. Van Amerikaanse militaire zijde is er de nadruk opgelegd dat de ontruiming van de basis niet be tekent dat de Amerikaanse strijd krachten in deze sector zich zul len terugtrekken. Zij zullen de vijand in snelle operaties tot de Laotiaanse grens blijven aanvallen, zo zei men. Het Tsjechoslowaakse parle ment heeft de perscensuur afge schaft. Ceteka meldt dat de na tionale vergadering woensdag met 184 tegen 30 stemmen bij 17 onthoudingen het desbetreffen de wetsvoorstel heeft goedge keurd. De wetten op de noodtoestand zijn donderdag in het Westduitse staatsblad gepubliceerd en daan* mee van kracht geworden. De regering van de bondsrepuw bliek kan nu in noodgevallen dd in de grondwet verankerde rech ten van de burger in belangrijke mate beperken. De Israëlische minister van de fensie, Mosje Dajan, acht een nieuwe oorlog in het Midden-Oos- VRIJDAG 28 JUNI Cadzand 2.51 3.13 Breskens 3.16 3.38 Terneuzen 3.52 4.14 Hansweert 4.31 4.53 Walsoorden 4.35 4.57 ZATERDAG 29 JUNI Cadzand 3.32 3.53 Breskens 3.57 4.18 Terneuzen 4.33 4.54 Hansweert 5.12 5.33 Walsoorden 5.16 5.37 28 29 30 ZON op onder 4.22 21.04 4.23 21.04 4.24 21.03 MAAN op onder 6.19 23.41 7.38 23.31 8.58 23.45 ten mogelijk. In een toespraak tot het bestuur van de rafi-partij zei hij donderdag dat de Arabische landen weer op het economisch en militair niveau van voor de zes daagse oorlog van vorig Jaar zijn. „Israël houdt rekening met de mogelijkheid van een Hervatting van de oorlog en moet zijn mili taire potentieel versterken. Tege lijkertijd moet Israël alles in het werk stellen om de „El Fatah" (de gevechtsgroepen van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie) te be strijden en te vernietigen". Volgens de Israëlische minister beschikt Egypte nu over ballis tische raketten met een reikwijdte van 70 km en een conventionele explosieve lading van 150 kg. Des ondanks zijn de Arabieren, vol gens hem, nog niet klaar voor een oorlog. Zij gaan ervan uit dat de sabotage- en terreuracties van de El Fatah een voortzetting van de oorlog betekenen. Zodra zij hun personeelsproblemen zullen hebben opgelost zullen zij klaar rijn voos een daadwerkelijk hervatten van de vijandelijkheden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1