JUWELENROOF inditgebied gaande spaarbanken samenwerken: omu nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat Overeenkomst over het wegvervoer in West-Duitsland In laatste minuut vóór parlementaire zomerreces Nieuwe belastingheffing voor vrachtwagens in herfst van 1969 Hoger vetgehalte in consumptiemelk kan het boteroverschot niet oplossen Senaaat achter B.T.W.-stelsel HELMA PIT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 27 juni 1968 Nieuwe belastingheffing KAMERLID MELLEMA BERECHT VOOR RIJDEN ONDER INVLOED Bezwaren Vrachtwagens uit de stad LAATSTE BEZETTE PARIÏSE SCHOOL ONTRUIMD Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopenl 'n publicatie van de - AGENDA - .MARIHUANA IN KLUIS OP AMSTERDAMS STATION GEVONDEN Eerste Kamer In de laatste minuut voor het parlementaire zomerreces zijn de regeringscoalitiepartijen in Bonn dinsdagavond tot een compromis gekomen over een programma in zake de verkeerspolitiek van de Westdultse regering. Het voornaamste punt hiervan Is, dat er géén verbod op het ver voer van bepaalde massagoederen over de Duitse wegen zal komen. De Westduitse minister van ver keer, Georg Leber, had in zijn om streden plan een aantal van der gelijke verboden opgenomen, om een deel van het wegvervoer naar de spoorwegen over te hevelen. De christen-democraten en de socialisten zijn het verder over de volgende bijzonderheden eens ge worden: 1. In de herfst van 1969 zal een nieuwe belastingheffing voor vrachtwagens worden inge voerd. De politierechter in Rotter dam heeft woensdagmiddag het tweede kamerlid J. T. M. Melle- ma (44), oud-fractievoorzitter van de C.H.U., wegens besturen van een personenauto onder in vloed van alcohol veroordeeld tot veertien dagen gevangenis straf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van één jaar. Het vonnis van de po litierechter was gelijk aan de eis van de officier van justitie. In de nacht van 22 op 23 april veroorzaakte de heer Mellema op de kruising Bergselaan-Schie- weg in de Maasstad 'n verkeers ongeluk door een van rechts ko mende personenauto geen voor rang te verlenen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de schade was groot. Een politieagent, een politie-in- specteur en de Rotterdamse po- litiearts constateerden achter eenvolgens dat de heer Mellema zijn auto had bestuurd terwijl hij onder invloed van alcohol verkeerde. Een bloedproef toon de een pro-millage van 1,50. Tijdens de ruim een half uur durende zitting gaf de heer Mel lema de hem ten laste gelegde feiten volledig toe. Hij verklaar de vóór de aanrijding plaatsvond enige glazen te hebben gedron ken op een receptie in Rotter dam van zijn partijgenoot Udink. De officier van justitie, mr. B. van der Meulen, zei in zijn re quisitoir tegen de heer Mellema de in Rotterdam gebruikelijke straf te willen eisen, een verkla ring waarmee de raadsman mr. Jr. W. B, baron Van Lynden het niet helemaal eens was. „Als de officier zegt dat hij in dit geval de gebruikelijke straf zal vragen kijkt hij niet naar de persoon Van de verdachte. De heer Mel- Jema is iemand van een voor treffelijke levenswandel die zich onverplicht inzet voor de publie ke zaak. Ik dacht dat dit tot uiting mag komen in de straf maat", aldus de raadsman, die tenslotte nog verklaarde dat (Mar zjjn inzicht de naam van teljn cliënt door het gebeurde in 'opspraak is gekomen. 2. Tot dan toe zal vanaf 1 januari 1969 de in het Leber-plan voor ziene heffing gelden. Deze be draagt een pfennig per ton- kilometer voor het beroepsgoe- derenvervoer over lange af stand en voor ander vervoer naar gelang de grootte van de vrachtwagens 3,4 tot 5 pfennig per ton-kiiometer. Vervoer over kleine afstand wordt niet be last. 3. De Westduitse minister van verkeer kan in de toekomst het vrachtvervoer voor beoaal- de gebieden op bepaalde tijden beperken, wanneer de verkeers situatie dat vereist. (Tot dus ver gold een dergelijke beper king in feite voor het vracht vervoer op zon- en feestdagen). 4. In plaats van het oorspronke lijk voorgenomen verbod van transporten van bepaalde mas sagoederen door vrachtwagens zal met een bedrag van jaar lijks 250 miljoen mark worden getracht, een deel van het ver voer naar de spoorwegen over te hevelen. Met dit bedrag zal de vervaardiging worden ge stimuleerd van vrachtwagens die een gecombineerd weg- snoorwegtransport vergemakke lijken. In een eerste reactie verklaarde de bond van het Duitse goederen vervoer over lange afstand woens dag in Frankfort, dat het nieuwe verkeersprogramma in meer dan één opzicht indruist tegen de sinds 1961 zowel in West-Duitsland als ook internationaal erkende prin cipes van vrije concurrentie. De bond heeft vooral bezwaar tegen de voorgenomen nieuwe belasting heffing en de bevoegdheid van de minister, in bepaalde gevallen het vrachtvervoer om te leiden. De Westduitse minister van ver keer, Leber, zei woensdag in Boni op een persconferentie dat de voorgenomen belasting op het vrachtvervoer op de lange afstand ook juridisch in het kader van de E. E. G. moeeliik is. zolang niet alle zes E. E. G.-landen de belas ting op de toegevoegde waarde hebben ingevoerd. Tot 1970, het jaar waarin de B. T. W. in de hele. E. E. G. ingevoerd moet zün, moest volgens hem toch een andere vorm van heffing worden gevonden. Wat de machtiging betreft tot beperking van het goederenverkeer op de weg zei Leher, dat hij graag vooral In de ochtend- en avond uren d° vrachtwagens uit de stad zou willen weren. De Westduitse regering wil, naar hij zei, de vergunningscon tingenten voor het beroepsgoede- renvervoer met ongeveer 20 nro- cent beperken. Dat zou kunnen gebeuren door vergunningen die vervallen, en die op de zwarte markt voor 60.000 tot 80.000 mark van de hand gaan, niet te verlen gen. Ook kan daaraan meewerken het verhogen van het minimum motorvermogen voor vrachtwaeens van zes pk, zoals tot nu toe geldt, tot acht pk per ton, aldus de mi nister. De minister van landbouw en visserij, ir. P. Lardinois, is van mening dat het vraagstuk van het boteroverschot niet alleen kan worden opgelost door overschake ling od de produktie van consump tiemelk met een hoger vetgehalte. De bewindsman zei dit woensdag in de Eerste Kamer. Ook dit naiaar zal weer koel- huisboter od de markt worden ge bracht, maar daarnaast zal een proef worden genomen met enkele duizenden tonnen van een nieuw produkt: boterconcentraat. Voorts zal de afzet in bet buitenland worden gestimuleerd. Minister Lardinois zei in ant woord op de suggestie van boe- renafgevaardigde J. de Groote, om boter tegen margarineprijs aan de laagste inkomensgroepen te ver kopen, dat sociale maatregelen ten aanzien van het boteroverschot in de E. E. G.-commissie in Brussel in studie zijn. Overwogen %ordt voorts melk vet te verwerken in kalvermelk- voeder, teneinde de overvoerde markt enigszins te ontlasten. Op suggestie van verscheidene afge vaardigden de landbouwoverschot ten te bestemmen voor de ontwik kelingslanden, zei de bewindsman dat zijns inziens de honger in de arme landen uitsluitend kan wor den opgelost door ontwikkeling van de landbouw ter plaatse. door B. J. WITHUIS 51 Pit knikte. „Is dat zoiets bij zonders?" „Ja, nogal. Die vent heeft dat van eergisteren erkend, toen de inspecteur hem vanmor gen aan de tand voelde. Maar van gisteravond wist de politie niks. Daar kan Jackie hem mooi mee in een hoek drijven". „Nou, laten we gaan", stelde Pit voor. Hij belde een taxi, die hem 10 minu ten later voor het hoofdbureau afzette. Pi gunde zich geen tijd even naar binnen te wippen. Hij wandelde met Tim naar het Leid- seplein naar een broodjes winkel en begon onverschrokken te eten. „Uitgehongerd?" vroeg de journalist. „Min of meer. Neem ook wat en vertel eens, wat heeft Helma vanmorgen eigenlijk ver der uitgespookt?" „Ze heeft na tuurlijk de politie gebeld. Die hebben de schade opgeruimd, jouw schade", onderstreepte hij glimlachend, „en toen is die villa ondersteboven gehaald. Maar niets gevonden. Details over de eigendomsverhoudingen zijn nog niet bekend. Maar 't zal wel een huur zijn geweest voor een half jaar of zo, via een makelaars kantoor. Nauwelijks enige hoop op een spoor in die richting. De hoofdbewoner, om de gemasker de zo maar te noemen, is in de buurt een volslagen onbekende. Ze hebben nogal met z'n signale ment geleurd". „En Helma?" „Die is naar Amsterdam terugge bracht. Ze heeft vanmiddag onder het halfwakende oog van de politie een paar uur gesla pen. Toen heeft ze mij gebeld en zijn we krijgsraad gaan houden". „Wat waren de besluiten?" Eerlijk gezegd", antwoordde de journalist, „wisten we het niet. Na die bekering van Jackie van morgen, om z'n gewijzigde me ning over m'n artikel maar zo te noemen, begrepen we er weinig meer van. We waren van plan hem te bellen, om te vragen of we er vanavond bij zouden kun nen zijn. Dan had ik voor de krant van morgen met dat van van ochtend er allemaal bij een moordpagina gehad. Misschien wel twee". „We maken een afspraak", zei Pit, „jij riskeert vanavond even tueel opgewekt je leven. Ik schrijf vannacht voor jou de voorpagina. Daar komt dan de complete affaire in. De moorde naarsbende, de leiders, de samen hang, de hele rock en roll na 5 maanden juwelenrust en hoe Detective-Bureau Pit de hoofd dader aan de politie heeft over geleverd". „Wat?", schreeuwde Tim. „Neem nog een broodje", suste Pit hem laconiek. „Maar daar staat dus op die voorpagina van jou hoe het Detective-Bu reau Pit de hoofdman arresteerde en aan de politie overleverde. En als het niet zo is, dan, nou dan, De laatste middelbare school in Parijs die nog „bezet" was, is woensdag ontruimd. De laatste veertig „rebellen" besloten naar huis te gaan, nadat de politie zich overeenkomstig'hun eis, had te ruggetrokken. dan word ik uit wanhoop journa list". —X— Helma trof Jackie alleen op z'n kamer aan. Hij zag er vermoeid uit. Maar hij had zich geschoren, constateerde ze en een 'bad geno men; bovendien stond er de pot koffie. Z'n welkomstgebaar maak te overigens allerminst een afge matte indruk. „Dag Helma, kon je me vanavond gezelschap hou den? „Graag", zei ze. „Die baas van me is weer op één van z'n schemerige wandelingen. Ik moet zeggen, dat het me te opwindend is steeds in z'n kielzog te moeten leven, maar", ze lachte, „ik kom hier als spionne voor het Detec tive-Bureau Pit. De baas heeft gezegd, dat ik uitvoerig aanteke ningen moest maken. Heb je een lang programma?" „Dat hangt er van af. We zul len die kerel uit de Music-Bar nog weer eens onder handen ne men. En daarna die knaap uit Alkmaar. Dat is voorlopig alles". „Valt mee", zei Helma. „Kan ook tegenvallen. Als ze niets willen zeggen. Bovendien zal de tele foon wel door blijven bellen, dat krijg je als een zaak ten einde loopt". „Loopt het ten einde?" Ik vraag me af hoe we in dit tempo nog lang kunnen doorgaan", lach te de inspecteur. „We houden geen klanten meer over. Zeker niet als die baas van jou op z'n eentje een uitstapje organiseert". „Hoe is het eigenlijk met die mensen, ik vond het allemaal zo vreselijk naar". „Dat is het ook", knikte Jackie, een beetje somber, „maar 't is werkelijk niet de schuld van Pit dat het zo is ge lopen. Die gewonden overleven het wel. Ze liggen goed be waakt natuurlijk in een zie kenhuis. Ik heb die dokter aan de telefoon gehad. Ze mogen al worden verhoord. Maar hij heeft De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED Vanaf 29 MEI t/m einde JUNI Terneuzen: Bernhard Sweers- laan 31, modelwoning Woning inrichting „Eigen Haard". Da gelijks geopend van 29 uu: Middelburg: Zeeuws Museum, 1012.30 en 1417 uur: Ex positie Pieter de Bödt en Lies- beth Binkhorst (tot 28 juni, behalve 's zondags). nog liever enig uitstel. Ik wil het dus 'van vanavond laten afhangen Als het nodig is rijden we er even heen. Anders doet Zandstra het". „Neem me niet kwalijk dat ik zo brutaal ben", aarzelde Helma, „maar Pit en Tim hadden het van avond over dat artikel van Tim van vanmorgen. Pit heeft hem uitgelachen en toen zei Tim, dat jij ook van mening was veran derd. Weet je nu al precies hoe het in elkaar zit?" „Wil je me niet te veel vragen", ontweek de inspecteur glimlachend. „Ik houd m'n opvatting nog liever even voor me. Maar dat het artikel fout is geweest, dat staat zo vast als een huis. Als Tim gelijk zou heb ben gehad en aanvankelijk was ik genegen het met hem eens te zijn dat wil ik wel eerlijk bekennen, dan zouden we de zaak nu moeten kunnen oplossen. Dat wil zeggen, als die kerels zouden willen bekennen. Zoals het er nu voor staatHij- haalde de schouders op. „Koffie?", vroeg Helma, die de zorg voor de dicht bij haar staan de koffiepot maar op zich nam. „Graag, en we zullen nr. 1 maar laten komen". Hij gaf per tele foon de opdracht de baas van de Music-Bar binnen te brengen. Tussen twee potige bewakers in kwam de kroeghouder voor de tweede maal z'n onvrijwillige op wachting maken. Jackie liet hem tot voor het bureau komen. „Zo vriend. Ik neem aan, dat je een beetje gekalmeerd bent. Voor ik het verhoor opnieuw ga begin nen wil ik je dit zeggen. Als je het spelletje van vanmorgen nog eens denkt te kunnen spelen, zit je meteen weer beneden. Ik heb, nu de zaak wordt opgerold, wei wel wat anders te doen dan me over jou op te winden". (Wordt vervolgd.) In een bagagekluis op het cen traal station in de hoofdstad heeft de Amsterdamse centrale recher che bij toeval een half pond mari huana gevonden, dat toebehoor de aan de 37-jarige Surinaamse zeeman J. H. IJ., die dinsdagoch tend kon worden gearresteerd Bij de speurtocht naar de buit van de inmiddels opgeloste ge wapende roofoverval op de be- DEN HAAG: Hoog rijst de toren van het Haagse congresgebouw boven de werkput van de onder grondse parkeergarage. 400 auto's zullen hier een plaatsje kunnen krijgen. Op de begane grond komt nog een parkeerterrein, dat even eens plaats biedt aan 400 wagens. stelauto van de firma Groenpol in Amsterdam waren er, aanwij zingen dat het geld op het station verborgen zou kunnen zijn en daarom werd ook daar een gron dig onderzoek ingesteld.. RIDDERKERK: De heer L. Hol lemans uit Ridderkerk heeft het afgelopen weekend minstens f 12.000 verdiend met de duif, die hij op de foto omhooghoudt. Zij kwam als eerste binnen in een wedstrijd van St. Vincent (Frankrijk) naar Nederland. Nog vier van zijn duiven vielen ook in de prijzen, maar hiervan staan de bedragen nog niet vast. Met 38 tegen 19 stemmen heeft de Eerste Kamer woensdagochtend de wet op de omzetbelasting 1968 aanvaard. Dit betekent dat op 1 januari 1969 voor de omzetbelas ting het stelsel van de B. T. W. (belasting over de toegevoegde waarden) in werking zal treden. Vóór aanvaarding spraken zich uit de fracties van K.V.P., A.R.P., C.H U. en V.V.D., alsmede de heer E Meester van de P. v. d. A. Tegen bet wetsontwerp stemden de ove rige leden van de P. v. d. A.-frac tie en de fracties van P.S.P., C.P.N. en Boerenpartij.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2