Frans kabinet neemt economische maatregelen Het inleidend vredesoverleg in Parijs Oe Thant nodigt China uit voor gesprek met atoom- mogendheden Grote smokkelzaak in heroïne opgerold hfTwffr- Zuid-Vietnam vraagt Amerika om duidelijk standpunt in de Vietnamese kwestie Westduitse oceaanzeilster lijdt schipbreuk op de Oceaan Weer geen vooruitgang Japan wil nu ook nog Okinawa Conferentie van landen zonder kernwapens in Genève Complot tegen gouverneur van Louisiana V.S. geven de Bonin-eilanden aan Japan terug DONDERDAG 27 JUNI 1968 21e Jaargang No. 5229 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sands ts Terneuzen Atoombommen Terugtocht Opsporingsactie in volle gang Absolute meerderheid voor Canadese liberalen EERSTE NEGER IN CANADESE PARLEMENT Terechtstelling Nigerlaanse officieren Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Noordkoreanen tonen 3 nieter lang „spionageschip" Watersnood in Mexico frank, bij abonnement: TEKNXTJZEt Dtfaetear-BsoMiedaeteur: van és Sands Redaetie- en Administratie-adres: Smiéswal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 oor. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Franse regering heeft gis teren besloten ernaar te streven prijsstijgingen in de hand te hou den, de uitvoer te vergroten en al te grote invoer tegen te gaan. In een bijeenkomst van het Franse kabinet onder voorzit terschap van president De Gaul le werd besloten dat Frankrijk zijn verplichtingen tegen de E.E.G. en de algemene overeen komst inzake tarieven en handel (GATT) volledig zal nakomen, zo staat in een na afloop van de kabinetsvergadering gepubli ceerd communiqué. Volgens het communiqué levert de inwerkingtreding van de vol ledige douane-unie in de ge meenschap op 1 juli echter spe ciale moeilijkheden op. De Euro pese commissie is op de hoogte gesteld van de maatregelen die de regering wil nemen om aan de situatie het hoofd te bieden. Wat de invoer betreft zullen volgens de regering zo snel mo gelijk maatregelen moeten wor den genomen om abnormale toe nemingen te voorkomen, zo staat verder in het communiqué. De invoer van auto's, elektrische huishoudelijke apparaten en van bepaalde textielprodukten zal gedurende enige maanden of tot het eind van het jaar aan con tingenten moeten worden gebon den. Soortgelijke maatregelen worden overwogen ten behoeve van de ijzer- en staalindustrie. De maatregelen die de Franse regering volgens het communi qué ter bevordering van de ex port wil nemen zijn de volgen de. In de eerste plaats aanzien lijke vergemakkelijking van de voorwaarden van exportkrediet voor de tijd tot 1 januari 1969. Soepele toepassing van het sys teem van „garanties voor econo mische risico's", een door de Franse staat gefinancierde ver zekering, die ten doel heeft ex porteurs te beschermen tegen kostenstijgingen en andere eco nomische tegenslagen. In de der de en laatste plaats verlening van tijdelijke hulp ten behoeve van de niet door genoemde ver zekering gedekte uitvoer ter omvang van zes procent van de arbeidskosten, welke percentage in de periode van 1 november tot 1 januari 1969 de helft zal bedragen. Wat de prijzen betreft waar schuwt de Franse regering er voor dat zij onredelijke verho- gingen door fabrikanten niet zal tolereren. „De regering is voornemens elke prijsverhoging de kop in te drukken, die een eindeloze loon- en prijsspiraal in werking zou kunnen stellen en die werkne mers, bedrijven en consumen ten allen gelijkelijk zou scha den". Volgens het communiqué over weegt de regering niet een alge mene prijsstop af te kondigen, maar zal zij wel krachtiger maatregelen overwegen, als af breuk wordt gedaan aan dit be ginsel. Volgens het communiqué is het doel van de invoercontin genten niet de invoer te verklei nen, maar „al te groot aanbod te voorkomen op een markt die haar evenwicht nog niet heeft hervonden". De regering hoopt dat de producenten matiging zul len betrachten en hun prijzen minstens tot het eind van het jaar op hetzelfde peil zullen houden. Het Zuldvietnamese huls van afgevaardigden heeft woensdag besloten een beroep op Amerika te doen om zijn standpunt ten aan- lien van de Vietnamese kwestie nog eens duidelijk vast te leggen. 72 van de 74 aanwezige afge vaardigden namen dit besluit na dat een volksvertegenwoordiger had gesteld, dat Washington een termijn moet vaststellen voor zijn overleg met Noord-Vietnam in Pa rijs. Een andere afgevaardigde vond dat in laatste aanleg atoom bommen tegen Noord-Vietnam zouden moeten worden gebruikt. Dit debat waarom 90 van de 135 leden van het huis hadden ge vraagd, vloeit voort uit een groei end wantrouwen in Zuidvietna- mese kringen, dat de V. S. zich wellicht voorbereiden op een terugtocht uit de Vietnamese af faire. Op militair gebied meldde een Amerikaanse woordvoerder, dat in de afgelopen 24 uur bij verspreide gevechten in totaal ongeveer 140 Noordvietnamezen en vietcong- leden zijn gesneuveld. Op 20 km van Saigon verloren bij een ge vecht acht Amerikaanse militairen het leven en werden er 19 gewond. Bij Danang werd een autobus met'Amerikaanse militairen opge blazen, waarbij tien inzittenden werden gewond. Er bleek een springlading in het voertuig te zijn aangebracht. De federale Amerikaanse en de Franse politie hebben in de loop van de laatste paar dagen een belangrijk succes geboekt met de arrestatie in Parijs van vier handelaren in verdovende middelen, nadat op een kade in New York in een auto 112 kilo zuivere heroine met een han delswaarde van ruim 80 miljoen gulden was ontdekt. Voor de De enige vrouw die meedoet aan de huidige zeiljachtwedstrijd over de Atlantische Oceaan, Edith Bau- mann, heeft geseind, dat haar boot aan het breken is. Amerikaanse militaire vliegtui gen van de Azoren en twee Fran se vliegtuigen zijn op zoek naar het jacht, dat 500 km ten noorden van de Azoren moet drijven. De 26-jarige Edith Baumann heeft een hond bij zich. Amerikaanse en Franse vliegtui gen en schepen zijn op zoek ge gaan. Aan alle schepen in nabij heid van de Azoren is verzocht naar haar uit te zien. Zij moet in een zwarte rubberboot zijn gegaan nadat haar jacht, de Trimaran „Koala-3", was gezonken. Bij het zoeken is een grote Ame rikaanse C-130 „Hercules" inge zet, met aan boord twee man met medische opleiding die per para chute in zee kunnen landen om de vermiste te helpen. De „Her cules" wordt gebruikt voor het uit zee bergen van gelande ruimte vaarders. Edith Baumann was pas in janu ari van dit jaar voor het eerst al leen de zee opgegaan. Zij Is de derde die in de huidige zeiljacht wedstrijd op de Oceaan in moei lijkheden komt te verkeren en de tweede die schipbreuk lijdt. Amerikanen is deze vangst de belangrijkste die ooit in één keer is gedaan, aldus minister van justitie Ramsey Clark. De auto was uit Le Havre naar New York verzonden. Eén van de vier gearresteerde Fransen, Jacques Bousquet (55), die de leiding van de affaire had, heeft bekend op deze manier sinds '65 730 kilo zuivere heroine naar de Verenigde Staten te hebben ver zonden. „Door mij te arresteren maakt u een einde aan de groot ste smokkelzaak in verdovende middelen, die ooit in Frankrijk heeft bestaan", zei Bousquet zelf tegen de politie. Naar de thans opgerolde zaak was al verscheidene maanden een grootscheeps onderzoek aan de gang, waaraan werd deelge nomen door het Amerikaanse en het Franse centrale bureau voor verdovende middelen, door de Newyorkse douane en door de Newyorkse politie, In het kader van dit onderzoek was reeds op 26 april van dit jaar bij de ka den in New York een 63-jarige Amerikaan gearresteerd. Hij ioopt de kans 20 jaar gevangenis straf te krijgen. De regerende liberale partij heeft bij de algemene verkiezin gen in Canada een volstrekte meerderheid behaald, zo meldt het Canadese persbureau. De zetelverdeling in het nieuwe huis van afgevaardigden wordt (met tussen haakjes 't oude zetel tal): liberalen 154 (131) conservatieven 71 97) nieuwe democr. partij 23 (21) creditlstes (van Quebec) 15 9) social credit 0(5) onafhankelijken 1 2) Lincoln Alexander is de eerste neger, die lid is 'geworden van het Canadese parlement doordat hij in de verkiezingen van dinsdag als kandidaat van de conservatieven is gekozen in Hamilton. WASHINGTON: Na. de ontrui ming door de politie van de We- deropstandingstad trekt de kara vaan van de mars der armen hier de Amerikaanse hoofdstad Wa shington door. Volgens ds. Walter Fauntroy, een van de leiders van de mars, zal de karavaan door het gehele district Columbia trekken in een poging het gewe ten van de inwoners van Wa shington wakker te schudden. Twee Nigeriaanse legerofficie ren zullen heden in het openbaar terecht worden gesteld wegens moord op vier burgers, zo is in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos meegedeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan de ryord op twee bankemployés, e'i politie-in- specteur en, een gevangenisbe- waker in het midden-westen van Nigeria. De tiende bijeenkomst van de Amerikaanse en Noordvietname- se delegaties naar het inleidend vredesoverleg in Parijs heeft woensdag ruim vier uur geduurd zonder dat ook ditmaal vooruit gang werd geboekt. De Noordvietnamese delegatie onder leiding van Xoean Thoey legde een plan voor het beëindi gen van de vijandelijkheden voor, waarhij er wederom de De Verenigde Staten hebben woensdag de Bonin-Archipel in de Stille Oceaan aan Japan terug gegeven. De bezetting nam een einde met het blazen van de terugtocht op een trompet. Op drie van de eilan den werden gisteren overdrachts plechtigheden gehouden. Uiterlijke kentekenen voor de verandering waren onder meer het twee uur vooruit zetten van de klokken,, die nu volgens de Japanse standaarH- tijd lopen, en het bevel aan de elf voertuigen on Sjisji Jima, voortaan links in plaats van rechts te hou den. Secretaris-generaal Oe Thant heeft communistisch China uitge nodigd met de andere atoom- mogendheden deel te nemen aan de conferentie van landen zonder kernwapens, die van 29 augustus tot 28 september in Genève zal worden gehouden. Het is de eer ste maal dat Peking wordt uitge nodigd deel te nemen aan een con ferentie die onder supervisie van de V. N. wordt gehouden. Een V. N.-woordvoerder zei dat de uitnodiging aan het Chinese ministerie van buitenlandse zaken niets te maken heeft met de kwes tie van de Chinese vertegenwoor diging in de Verenigde Naties. Oe Thant heeft identieke brieven over deze conferentie geschreven aan de 124 V. N.-leden, leden van speciale bureaus en van het inter nationale bureau voor atoomener gie „en aan die mogendheden die atoomwapens bezitten, met inbe grip van de volksrepubliek China". De voornaamste punten die oo de conferentie in Genève ter spra ke komen zijn de methoden ter verzekering van de veiligheid van landen zonder kernwapens, het voorkomen van de verspreiding van kernwapens en programma's voor het vreedzaam gebruik van kernenergie. De conferentie is van des te meer belang nu de alge mene vergadering van de V. N. on langs het ontwerp-nietversprei- dingsverdrag heeft aangenomen. Peking heeft dit verdrag afge wezen. Het verdrag kan met in gang van maandag worden onder tekend. De landen zonder kernwapens die uitgenodigd zijn, zijn ofwel lid van de V. N. of lid van speciale bureaus en de internationale com missie voor atoomenergie. Dat be tekent dat landen als Oost-Duits- land, Noord-Korea, en Noord-Viet nam niet worden uitgenodigd. West-Duitsland, Zuid-Korea en Zuid-Vietnam worden wel uitge nodigd omdat zij lid zijn van spe ciale bureaus. Woensdag werd op Iwo Jima de Japanse vlag, de rijzende zon, ge hesen op de militaire basis van 't eiland. Een groep functionarissen van de Amerikaanse kustwacht zal er een navigatiestation blijven be dienen. Met de overdracht van de eilan dengroep is aan de Japanse wen sen nog niet geheel voldaan, Japan wil ook Okinawa hebben, het grootste in dit gebied. Op dit eiland is een grote Amerikaanse militaire basis gevestigd. Iwo Jima, een van de eilanden, is tijdens de oorlog het toneel ge weest van hevige gevechten. Daar sneuvelden 6.800 Amerikanen en 22,000 Japanners in een maanden lange worsteling om het bezit van het eiland. Het is het meest be kend geworden door de foto van een groep mariniers die de Ame rikaanse vlag hiisen op de vulkaan Suribasii. Deze foto werd gebruikt als model voor het mariniersge denkteken op de begraafplaats Ar lington in Washington. TIJDELIJK REGEN Nog steeds ligt de baan waar langs de Oceaandepressies oost waarts bewegen dicht bij ons land, zodat het onstandvastige weer nog aanhoudt. Woensdag bevonden we ons tussen twee storingen in zo dat het weer vrij voed bleef en tengevolge van opklaringen de temperatuur tot omstreeks 20 gra den kon oplopen, al was de wind daarbij vrij sterk. Thans bevinden we ons weer on der invloed van de volgende de pressie welke van Zuid-Ierland via Midden-F.ngeland naar de Noord zee koerst. In de warme vochtige lucht aan de zuidflank van d'it lagedrukge bied doen zich uitgebreide wolken velden en gebieden met regen en motregen voor. Ook neemt de wind in dit gebied toe tot krach tig of hard uit zuidwestelijke rich ting. MAAN op onder 5.06 22.51 6.19 23.41 7.38 23.31 8.58 23.45 nadruk op werd gelegd dat in de allereerste plaats de Amerikaan se aanvallen tegen Noord-Viet nam moeten worden beëindigd. De Amerikaanse delegatie die ditmaal onder leiding van Cyrus Vance (Averell Hamman keert pas 1 juli uit Washington terug) wees de Noordvietnamese eis ook nu van de hand zeggend dat de Amerikanen de eerste stap tot de-escalatie hebben gedaan en dat verdere stappen tot ver mindering van het geweld van twee kanten moeten komen. Vance zei dat de Amerikaanse luchtaanvallen in direct verband staan met de veiligheid van de Zuidvietnamese en geallieerde troepen in de noordelijke pro vincies van Zuid-Vietnam. Het plan van de Noordvietna mese delegatie omvat de volgen de punten: a. erkenning van het Zuidviet namese bevrijdingsfront (waarvan de vietcong de strijdkrachten vormen) als politieke beweging in Zuid- Vietnam; b. het aftreden van de regering in Saigon en algemene gehei me en democratische verkie zingen voor een grondwet gevende vergadering; c. herstelling van een democra tische regering van nationale eenheid; d. herstel van de eenheid van Vietnam door onderhandelin gen tussen Noord- en Zuid- Vietnam. Door de Noordviet namezen zones genaamd om dat Hanoi erkenning van een soeverein Zuid-Vietnam cate gorisch afwijst). De Noordvietnamese delegatie leider zei voorts dat het natio nale bevrijdingsfront diploma tieke betrekkingen met alle lan den. ongeacht hun sociale of po litieke stelsel, bepleit. Van Amerikaanse zijde werd 27 28 29 30 ZON op onder 21.04 21.04 21.04 21.03 4.22 4.22 4.23 4.24 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen. Meest zwaar bewolkt met tij delijk regen of motregen en wei nig verandering in temperatuur. In het zuidoosten van het land mogelijk iets hogere temperatu ren tijdens opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust nü en dan harde wind ruimend van zuid naar zuidwest. DONDERDAG 27 JUNI v.m. n.m. Cadzand 2.10 2.34 Breskens 2.35 2.59 Terneuzen 3.11 3.35 Hansweert 3.50 4.14 Walsoorden 3.54 4.18 VRIJDAG 28 JUNI Cadzand 2.51 3.13 Breskens 3.16 3.38 Terneuzen 3.52 4.14 Hansweert 4.31 4.53 Walsoorden 4.35 4.57 er nogmaals op gewezen dat da beperking van de bombardemen ten op Noord-Vietnam van Noordvietnamese zijde was be antwoord met opvoering van de oorlogsinspanning in Zuid-Viet nam. De officiële besprekingen wer den woensdag onderbroken door een koffiepauze van 40 minuten tijdens welke informeel overleg plaats had. Van Amerikaanse zijde vestigt men vooral zijn hoop op deze in formele contacten. Men meent dat deze een goede sfeer voor vooruitgang tot gevolg kunnen hebben. Het was de vijfde maal dat koffiepauzes met informeel overleg plaats hadden. Zoals vo rige week werd bepaald zullen de 'bijeenkomsten in het vervolg steeds op woensdag plaats heb ben. De Amerikaanse federale po litie en de staatspolitie van Loui siana maken jacht op een onder- wereldfiguur die 5000 dollar heeft geboden voor een moord op de gouverneur van Louisiana, John J. McKeithen. McKeithen, die wordt genoemd als een mogelijke democratische kandidaat voor het vice-presi- dentsohap, heeft woensdag be vestigd dat de staatspolitie en de federale recherche (F.B.I.) hem over het bestaan van het com plot hebben ingelicht. Het plan voor de moord houdt verband met een onderzoek naar georga niseerde afpersing, dat zeven maanden geleden in Louisiana werd ingesteld. De Noordkoreanen hebben in de bestandsplaats" Panmoendjon 'n 2V2 3 meter lange boot met alu- miniumromp en twee buitenboord motoren laten zien, volgens hen h-. „spionageschip" dat zij op 22 juni voor de westkust van Noord- Korea tot zinken zouden hebben gebracht. De Amerikaanse genenal-ma- joor Gilbert H. Woodward, afge vaardigde van het V. N.-commando naar de gemeenschappelijke be standscommissie, sloeg het Noord- koreaanse voorstel af om het scheepje te bezichtigen. Hij zei dat uit een voorlopig onderzoek nog niet was vast komen te staan dat de Noordkoreanen een spionag,e- schip tot zinken hadden gebracht. Hij beloofde een nieuw grondig onderzoek. Als gevolg van zware regenval gedurende een week staat het grootste deel van de noordelijke wijken van de stad Mexico blank, Er wonen twee miljoen mensen in de getroffen wijken. Van do den wordt geen melding gemaakt» Wel zijn verscheidene huizen in gestort. Veel woningen moesten worden-ontruimd.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1