De toekomst van West-lrian DE VRIJE ZEEUW Donderdag 27 Juni 1988 U hebt naar eigen voorkeur vrije en ruime keuze uit alle merkartikelen en bovendien het merk DeGruyter. De Gruyter garandeert kwaliteit en versheid van alles wat U in een De Gruyter winkel koopt: niet goed - geld terug. Konkurrerende merken onder één dak - De Gruyter de laagste in prijs. Verjaring van moord en volkenmoord Politieke gevangenen in Griekenland vrijgelaten Brandstichter aangehouden Metro handicap voor Brusselse politie KOGELVRIJE SCHILDEN VOOR LUIKSE POLITIE Vliegtuig raakte televisietoren VEEL GOED GOED KOPER De Nederlandse regering wil de betrekkingen met Indonesië geen afbreuk doen door de kwes tie West-lrian, aldus heeft de reizende Indonesische ambassa deur Soedjarwo Tjondronegoro dinsdag in de Indonesische hoofdstad gezegd. Ambassadeur Soedjarwo, die onlangs in Djakarta is terugge keerd van een maandenlange reis in het buitenland om het Indonesische standpunt daar be kend te maken, zei, dat Indone sië thans de wereld moet laten zien, dat het in staat is de Ne derlands-Indonesische overeen komst van 1962 ten uitvoer te leggen, (Krachtens deze over eenkomst moeten de verlangens van de bevolking van West-lrian omtrent hun toekomstige status of zij deel wil uitmaken van Indonesië of onafhankelijk wil worden volgend jaar worden gepeild). De heer Soedjarwo, die am- baaaadeur in Nederland is ge weest, is tijdens zijn iaatste reis buitenslands ook in Den Haag geweest. Volgens hem heeft Ne derland zijn activiteit in West- lrian volkomen gestaakt nadat de Verenigde Naties in 1962 het beheer over dat gebied tijdelijk hadden overgenomen. (De vol kerenorganisatie droeg het be stuur zeven maanden later weer over aan de Indonesische rege ring). Volgens Soedjarwo hoopt de Nederlandse regering nu nog slechts, dat Indonesië zich zal houden aan de eerder gesloten overeenkomst. De christendemocratische frac tie in het Westduitse parlement heeft dinsdag van de regering geëist, nog te wachten met de oplossing van de kwestie van de verjaring van moord en volken- moord. In de herfst van dit jaar wordt een V. N.-resolutie ver wacht, waarin geëist wordt dat voor volkenmoord geen verja ringstermijn geldt. De Westduitse minister van justitie, Gustav Heinemann, en de meerderheid van zijn partij, de S.P.D. (socialisten), willen deze resolutie voor zijn en voor West-Duitsland bij de wet vast leggen dat moord en volken moord niet verjaren. De F.D.P, (liberalen) en christendemocra tische kringen hebben tegen dit plan van Heinemann staatskun dige en juridische bezwaren aangevoerd. Heinemann voert voor zijn plan onder meer aan, dat na af loop van de verjaringstermijn voor nazi-misdaden op 31 de cember 1969 nog nieuwe misda den aan het licht kunnen ko men. Bovendien meent hij dat bepaalde communistische landen opzettelijk belastend materiaal achter houden om dit na afloop van de verjaringstermijn tegen West-Duitsland te gebruiken. Het Westduitse parlement had in april 1965 na een onzlenba- rend debat een wet aangenomen waarbij de datum van verjaring van nazi-misdaden van 8 mei 1965 naar 31 december 1969 werd versohoven. De Griekse regering heeft gis teren 18 politieke gevangenen vrijgelaten, onder wie twee vrou wen. Zij zijn sinds de militaire machtoverneming in april 1967 op de eilanden Jaros en Leros vastgehouden. Vrijlating is geschied „in over eenstemming met de mildere re- geringspolitiek" ten opzichte van deze gevangenen en wegens het goede gedrag van hen tijdens hun gevangenschap. Maandagavond maakte vice- premier Pattakos regeringsmaat regelen bekend ter verbetering van de omstandigheden van po litieke gevangenen, wier aantal op 2200 wordt gesteld. Zij zullen bezoek mogen hebben vanver wanten en meer brieven mogen ontvangen en schrijven. De rijkspolitie te Fsexbierum heeft de 36-jarige D. van D. uit die plaats aangehouden onder verdenking van brandstichting. De man werd maandag aange houden, nadat in de nacht van zaterdag op zondag in zijn dorp de lompen, en metalenhandel van de heer K. Faber tot de grond toe afbrandde. „Ik wilde wel eens een mooi fikkie zien", vertelde hij de politie, nadat hij langdurig aan de tand was ge voeld. De rijkspolitie vermoedt dat Van D. uit wraak de zaak in brand heeft gestoken. Van D. heeft de heer Faber n.l. veertien dagen geleden eens opgebeld met het verzoek hem een taxi te sturen. Hij was toen onder invloed. De heer Faber, wiens broer een taxibedrijf heeft, wei gerde echter medewerking. De gebroeders hadden al eens eer der nare gevolgen beleefd t"- dens een taxirit met Van D. De verdachte, die thans in voor lopige hechtenis is genomen, ont kent echter dat hij uit wraak ge handeld zou hebben. Van D. werkt in een werkplaats voor minder validen. In de nacht van zaterdag op zondag brandde in het dorp Ber- licum een boerderij tot de grond toe af. Men neemt aan dat de oorzaak hooibroei is, maar de politie onderzoekt nog in hoe verre Van D. ook mogelijk hier mee iets te maken heeft gehad, Dank zij de Brusselse metro- werken, waardoor een aantal straten in de binnenstad over hoop ligt, heeft een inbreker dinsdagochtenvroeg op zijn ge mak de etalage van een juwe lierswinkel in een van die stra ten kunnen leeghalen. Zodra hij een steen door de ruit had gehoord en artikelen ter waarde van een 500.000 frs (35.000 gulden) bijeen begon te graaien, ging op een naburig po litiebureau een alarmsignaal. Een meteen opgeroepen politie auto deed er echter tien minu ten over om langs de opengebro ken straten de winkel te berei ken. De dief was hem toen al ruimschoots gesmeerd. De gemeenteraad van Luik heeft besloten 100 plastic schilden aan te schaffen, waarmee de poli tie uitgerust zal worden in geval van oproer. De schilden, die be stand zijn tegen een kogel van 7,65 mm die van 6 meter afstand wordt afgevuurd, kosten circa honderd gulden per stuk. Een convair-580 van de „North Central Airlines" Ijieeft maan dagavond bij een landingsma noeuvre op het vliegveld Sioux Falls in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota een televisietoren van 600 meter geraakt. Het toe stel liep lichte schade op en kon veilig aan de grond worden ge zet. De 19 passagiers en de drie bemanningsleden bleven onge deerd. Het ongeluk deed izch voor, toen de convair tijdens een on weer op de instrumenten land de.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 10